Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 8 Series


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει δυστυχώς αυτή η επιλογή στο δίκτυο+ Το αναφέρω στο αρχικό μου ποστ...

 

Δεν έχουν όλες οι ROM τις ίδιες ρυθμίσεις στο μενού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όταν κρατάμε back up, στο OneDrive, αυτό αντιστοιχεί στην κάθε συσκευή που έχουμε;

 

Τι εννοώ. Έχω 820 και 640, με το ίδιο live ID.

 

Κρατάω με το 820 ένα back up και με το 640 άλλο ένα. Το κάθε back up θα είναι διαφορετικό ή θα είναι ένα και το αυτό και για τις 2 συσκευές;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Όταν κρατάμε back up, στο OneDrive, αυτό αντιστοιχεί στην κάθε συσκευή που έχουμε;

 

Τι εννοώ. Έχω 820 και 640, με το ίδιο live ID.

 

Κρατάω με το 820 ένα back up και με το 640 άλλο ένα. Το κάθε back up θα είναι διαφορετικό ή θα είναι ένα και το αυτό και για τις 2 συσκευές;

 

Γιατί δεν κανεις μια δοκιμή? Ρύθμισε και τις δυο συσκευές να κρατανε αντίγραφο φωτογραφίας και τράβηξε απο μια φωτογραφία. Μετά τσέκαρε το OneDrive. Πάντως νομίζω πως τα κρατάει στον ίδιο φάκελο.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κανεις μια δοκιμή? Ρύθμισε και τις δυο συσκευές να κρατανε αντίγραφο φωτογραφίας και τράβηξε απο μια φωτογραφία. Μετά τσέκαρε το OneDrive. Πάντως νομίζω πως τα κρατάει στον ίδιο φάκελο.

 

Σωστό κι αυτό. Θα το δοκιμάσω. Θέλω να περάσω τα 10άρια, Technical Preview, σε ένα 820, και ήθελα να κρατήσω ένα backup.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Όταν κρατάμε back up, στο OneDrive, αυτό αντιστοιχεί στην κάθε συσκευή που έχουμε;

 

Τι εννοώ. Έχω 820 και 640, με το ίδιο live ID.

 

Κρατάω με το 820 ένα back up και με το 640 άλλο ένα. Το κάθε back up θα είναι διαφορετικό ή θα είναι ένα και το αυτό και για τις 2 συσκευές;

 

Σε μένα πάντως κρατάει δυο διαφορετικά αντίγραφα σύμφωνα με τα ονόματα των συσκευών. Έτσι όταν κάνω επαναφορά μου εμφανίζει τα ονόματα των Lumia που έχω και διαλέγω πιο θέλω να περάσω.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως κρατάει δυο διαφορετικά αντίγραφα σύμφωνα με τα ονόματα των συσκευών. Έτσι όταν κάνω επαναφορά μου εμφανίζει τα ονόματα των Lumia που έχω και διαλέγω πιο θέλω να περάσω.

 

Α, αν ισχύσει και στην περίπτωσή μου αυτό, θα είναι ό,τι ακριβώς θέλω.

 

Σας ευχαριστώ και τους 2, για τις απαντήσεις σας! :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Α, αν ισχύσει και στην περίπτωσή μου αυτό, θα είναι ό,τι ακριβώς θέλω.

 

Σας ευχαριστώ και τους 2, για τις απαντήσεις σας! :)

 

Ισχύει....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,θέλω να ρωτήσω το εξής επειδή μαλλον θα αλλάξω συσκευή έχω το lumia 640 και θα πάω στο xl όταν βάλω τους λογαριασμούς μου στο νέο τηλέφωνο στο store θα μου εμφανίζει ποιες εφαρμογές είχα κατεβάσει στο παρελθόν με το παλιό τηλέφωνό;Επίσης αν κάνω ένα backup τώρα στο Lumia 640 θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο xl;Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,θέλω να ρωτήσω το εξής επειδή μαλλον θα αλλάξω συσκευή έχω το lumia 640 και θα πάω στο xl όταν βάλω τους λογαριασμούς μου στο νέο τηλέφωνο στο store θα μου εμφανίζει ποιες εφαρμογές είχα κατεβάσει στο παρελθόν με το παλιό τηλέφωνό;Επίσης αν κάνω ένα backup τώρα στο Lumia 640 θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο xl;Ευχαριστώ!

 

Αν κανεις backup την πρώτη φορά που θα μπεις στο νέο τηλ. μόλις βάλεις τον λογαριασμό Microsoft θα σου δώσει επιλογή για restore. Και αν το κανεις θα σου φέρει μαζί με τα αλλα και όλες τις εφαρμογές που είχες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,θέλω να ρωτήσω το εξής επειδή μαλλον θα αλλάξω συσκευή έχω το lumia 640 και θα πάω στο xl όταν βάλω τους λογαριασμούς μου στο νέο τηλέφωνο στο store θα μου εμφανίζει ποιες εφαρμογές είχα κατεβάσει στο παρελθόν με το παλιό τηλέφωνό;Επίσης αν κάνω ένα backup τώρα στο Lumia 640 θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο xl;Ευχαριστώ!

 

Το backup πάει με τον λογαριασμό Microsoft που έχεις και όχι την συσκευή. Εγώ που πριν είχα το 820, όταν πήρα το 735 μου έφερε όλο το κινητό όπως το είχα πριν. Άρα ότι κινητό με WP και να πάρεις, θα μπορέσεις κανονικά να χρησιμοποιήσεις το backup του 640.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Πριν περάσω τα 10, πήρα ένα τελευταίο backup. Όταν γύρισα στα 8.1 επανέφερα αυτό το τελευταίο και μάλιστα πρόσεξα και την ημερομηνία που έγραφε. Το τηλέφωνο δεν ήταν σε καμία περίπτωση όπως το είχα αφήσει. Δεν κατάλαβα το γιατί. Αναγκάστηκα να επαναφέρω ένα με παλιότερη ημερομηνία και όντως ήταν κανονικό. Ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω τι λάθος έκανα.

Μπορούμε να δούμε κάπου όλα τα backup που έχουμε πάρει κατά καιρούς και ανάλογα να τα σβήσουμε ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τοτε αυτο ειναι πολυ καλο γιατι δεν χρειάζεται απο την αρχη στησιμο η συσκευή. Να φανταστω οτι επαναφερει και τα δεδομένα των εφαρμογων σωστα;Σε μια εφαρμογη που εχω για να κραταω σημειώσεις θα μου επαναφερει και αυτα που εχω γράψει ή πολλα ζηταω;
Link to comment
Share on other sites

Πριν περάσω τα 10, πήρα ένα τελευταίο backup. Όταν γύρισα στα 8.1 επανέφερα αυτό το τελευταίο και μάλιστα πρόσεξα και την ημερομηνία που έγραφε. Το τηλέφωνο δεν ήταν σε καμία περίπτωση όπως το είχα αφήσει. Δεν κατάλαβα το γιατί. Αναγκάστηκα να επαναφέρω ένα με παλιότερη ημερομηνία και όντως ήταν κανονικό. Ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω τι λάθος έκανα.

Μπορούμε να δούμε κάπου όλα τα backup που έχουμε πάρει κατά καιρούς και ανάλογα να τα σβήσουμε ή όχι;

Προφανώς το backup από τα 10αρια δεν είναι συμβατο με 8.1 πράγμα που το βρίσκω λογικο.

Ναι μπορείς να διαχειριστείς τα backup. Δες εδώ για οδηγίες.

http://www.7tutorials.com/where-find-windows-windows-phone-device-backups-onedrive

 

Ωραια τοτε αυτο ειναι πολυ καλο γιατι δεν χρειάζεται απο την αρχη στησιμο η συσκευή. Να φανταστω οτι επαναφερει και τα δεδομένα των εφαρμογων σωστα;Σε μια εφαρμογη που εχω για να κραταω σημειώσεις θα μου επαναφερει και αυτα που εχω γράψει ή πολλα ζηταω;

 

Αυτό είναι θέμα εφαρμογής αν θα ταφερει ... εγώ για σημειώσεις χρησιμοποιώ το note+ που κανει backup στο onedrive. Γενικά προτιμώ εφαρμογές που κάνουν backup στο cloud

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Πριν περάσω τα 10, πήρα ένα τελευταίο backup. Όταν γύρισα στα 8.1 επανέφερα αυτό το τελευταίο και μάλιστα πρόσεξα και την ημερομηνία που έγραφε. Το τηλέφωνο δεν ήταν σε καμία περίπτωση όπως το είχα αφήσει. Δεν κατάλαβα το γιατί. Αναγκάστηκα να επαναφέρω ένα με παλιότερη ημερομηνία και όντως ήταν κανονικό. Ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω τι λάθος έκανα.

Μπορούμε να δούμε κάπου όλα τα backup που έχουμε πάρει κατά καιρούς και ανάλογα να τα σβήσουμε ή όχι;

 

Μήπως δεν είχε ολοκληρωθεί η διαδικασία του backup σωστά και σου έβγαλε ένα error που δεν πρόσεξες? Όπως και να χει, μπορείς να μπείς στο onedrive και να τα βρείς. Δεν θυμάμαι ακριβώς που είναι όμως.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Ωραια τοτε αυτο ειναι πολυ καλο γιατι δεν χρειάζεται απο την αρχη στησιμο η συσκευή. Να φανταστω οτι επαναφερει και τα δεδομένα των εφαρμογων σωστα;Σε μια εφαρμογη που εχω για να κραταω σημειώσεις θα μου επαναφερει και αυτα που εχω γράψει ή πολλα ζηταω;

 

Αν κρατάς σημειώσεις σε OneNote, θα σου επαναφέρει τα πάντα. Όπως και τους σελιδοδείκτες σου, από τον Internet Explorer.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει, μπορείς να μπείς στο onedrive και να τα βρείς. Δεν θυμάμαι ακριβώς που είναι όμως.

...settings(το γρανάζι πάνω δεξιά)--->options--->device backups ...

...και σου βγάζει desktops, laptops, tablets, phones, τα πάντα όλα...

Hate Me Now Bite Me Later
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω γιατί σε κατάστημα μου είπανε μόνο αν έχω ανοίχτα τα δεδομένα λειτουργεί το 3g ισχύει;

ή πρέπει να ρυθμίσω το 3g σε 2g;μου απάντησαν στο forum ότι ρυθμίζω το όριο ταχύτητας από 3g σε 2g οπότε δλδ αυτό κλείνει τελείως τα 3g;να το επιβεβαιώσω για μην ξαναρωτάω ξανά!

ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω γιατί σε κατάστημα μου είπανε μόνο αν έχω ανοίχτα τα δεδομένα λειτουργεί το 3g ισχύει;

ή πρέπει να ρυθμίσω το 3g σε 2g;μου απάντησαν στο forum ότι ρυθμίζω το όριο ταχύτητας από 3g σε 2g οπότε δλδ αυτό κλείνει τελείως τα 3g;να το επιβεβαιώσω για μην ξαναρωτάω ξανά!

ευχαριστώ

 

Σύνδεση δεδομένων μπορείς να έχεις είτε έχεις ρυθμίσει τη συσκευή σου σε 2g είτε σε 3g. Η διαφορά θα είναι στην ταχύτητα της σύνδεσης. Εαν έχεις ενεργά τα δεδομένα και ρυθμίσεις το όριο ταχύτητας από 3g σε 2g δεν τα απενεργοποιεί (τα δεδομένα), απλά θα συνδέεσαι με τις μέγιστες ταχύτητες που δίνει το 2g και όχι με τις ταχύτητες που δίνει το 3g.

 

Σε dual sim 435,Microsoft έβαλα μια Q-card.

Ποιες οι ρυθμίσεις ώστε να λειτουργήσει το ίντερνετ; :)

 

Δοκίμασες αυτές που αναφέρει στο site της η Wind;

http://www.wind.gr/gr/q/upostirixi/ruthmiseis/

Edited by niotheros
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Σύνδεση δεδομένων μπορείς να έχεις είτε έχεις ρυθμίσει τη συσκευή σου σε 2g είτε σε 3g. Η διαφορά θα είναι στην ταχύτητα της σύνδεσης. Εαν έχεις ενεργά τα δεδομένα και ρυθμίσεις το όριο ταχύτητας από 3g σε 2g δεν τα απενεργοποιεί (τα δεδομένα), απλά θα συνδέεσαι με τις μέγιστες ταχύτητες που δίνει το 2g και όχι με τις ταχύτητες που δίνει το 3g.

 

θέλω να ξέρω αν η κεραία θα εκπέμπει σε 3g

αυτό που θέλω να πω είναι πως το κινητό θα εκπέμπει μόνο σε 2g για εξοικονόμηση μπαταρίας

δλδ μόνο gsm όπως το ρυθμίζω σε android από εκεί γίνεται η ρύθμιση;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες αυτές που αναφέρει στο site της η Wind;

http://www.wind.gr/gr/q/upostirixi/ruthmiseis/

 

Δεν έβγαλα άκρη...το έχω στα Αγγλικά και δεν ξέρω τι βάζω,που.

 

 

Όνομα Προφίλ: Q Internet

Σημείο πρόσβασης: myq

Διακομιστής μεσολάβησης: (κενό)

Πόρτα: (κενό)

Αρχική σελίδα: (κενό)

Όνομα χρήστη: (κενό)

Κωδικός πρόσβασης: (κενό)

Επιλογή Roaming: Ενεργοποιημένη

Link to comment
Share on other sites

θέλω να ξέρω αν η κεραία θα εκπέμπει σε 3g

αυτό που θέλω να πω είναι πως το κινητό θα εκπέμπει μόνο σε 2g για εξοικονόμηση μπαταρίας

δλδ μόνο gsm όπως το ρυθμίζω σε android από εκεί γίνεται η ρύθμιση;

 

Αυτό ακριβώς ισχύει. Αν βάλεις το 2G θα παρατηρήσεις κατεβάζοντας την notification bar ότι δίπλα στο όνομα του δικτύου θα έχεις μονίμως G/E, ποτέ 3G/H+

Οι αντιστοιχήσεις των επιλογών των Windows Phone με το Android έχουν ως εξής:

Stock Android: ακριβώς ίδια λειτουργία 2G/3G

Σε πειραγμένο Android: 2G (WP) - Μόνο GSM (Android), 3G (WP) - Προτιμώμενο 3G-2G (Android).

Τα Windows Phone δεν έχουν την επιλογή Μόνο 3G.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς ισχύει. Αν βάλεις το 2G θα παρατηρήσεις κατεβάζοντας την notification bar ότι δίπλα στο όνομα του δικτύου θα έχεις μονίμως G/E, ποτέ 3G/H+

Οι αντιστοιχήσεις των επιλογών των Windows Phone με το Android έχουν ως εξής:

Stock Android: ακριβώς ίδια λειτουργία 2G/3G

Σε πειραγμένο Android: 2G (WP) - Μόνο GSM (Android), 3G (WP) - Προτιμώμενο 3G-2G (Android).

Τα Windows Phone δεν έχουν την επιλογή Μόνο 3G.

 

και κάτι τελευταίο ακόμα και αν έχω απενεργοποιημένο στις ρυθμίσεις τα δεδομένα και το έχω ρυθμίσει σε 2g θα ισχύει σαν λειτουργία; δλδ αυτό που είπες θα είναι μονίμως G/E. το ρωτάω γιατί λογικά θα έχω λιγότερη κατανάλωση στην μπαταρία σωστά;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα για να μην μου κάνει update σε εφαρμογές ή update αναβάθμισης όταν έχω τα data 3G, 4g ενεργά τι ρύθμιση πρέπει να κάνω? Θέλω μόνο με WiFi να τα κάνει update καθώς και τα live tiles. Πρώτη φορά με Windows Phone την κατανόηση σας
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα για να μην μου κάνει update σε εφαρμογές ή update αναβάθμισης όταν έχω τα data 3G, 4g ενεργά τι ρύθμιση πρέπει να κάνω? Θέλω μόνο με WiFi να τα κάνει update καθώς και τα live tiles. Πρώτη φορά με Windows Phone την κατανόηση σας

 

Πηγαίνεις στο store πατάς τρεις τελείες και ρυθμίσεις. Εκεί έχει επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...