Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα και πάλι. Με τις οδηγίες ακόμα και εγώ που είμαι άσχετος τα κατάφερα.

φαίνεται όμως να μην επέλεξα τη σωστή Rom και από γλώσσες είχε μόνο κινέζικα και Αγγλικά τα οποία μετά βίας κατάφερα να βρω στο menu.

μπορεί να μου προτείνει κάποιος μια με ελληνικά (όχι ότι με χαλάνε και τα αγγλικά αλλά .....)

σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

Φοβερή δουλειά από τον michanikosgr

 

ποια ρομ περασες???

Και πως???

 

Άλλαξες το ρικοβερι?

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους. θέλω όμως να κάνω μια ερώτηση που θα θεωρήσετε ίσως παιδική....,

έχω κατεβάσει την εφαρμογή Coolpad_8297W_EMUI3.0_B262_7TO_KitKat4.4

 

στο recovery boot έχω τις παρακάτω επιλογές

 

reboot system now

apply update from adb

apply update from sdcard

apply update from cache

wipe data/factory reset

wipe cache partition

backup user data

restore user data

 

έχω ρίξει στην SD την εφαρμογή αλλά όταν επιλέγω apply update from sdcard βγάζει installation aborted.

 

μπορεί κάποιος να μου πει τι κάνω λάθος?

 

 

Αυτό δεν είναι custom recovery........

 

post #15047.......

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Android system recovery <3e>

4.4.032.PO.150202.8297W

 

Volume up/down to move highlight:

enetr button to select

 

reboot system now

apply update from adb

apply update from sdcard

apply update from cache

wipe data/factory reset

wipe cache partition

backup user data

restore user data

 

Αυτό βγαίνει όταν πατάω volume up/ power.

 

έκανα αυτό που λέει στην πρώτη σελίδα

 

Οδηγός εγκατάστασης επίσημων ρομ της Coolpad

μορφής .cpb με χρήση του YGDP tool

από το PC.

Edited by mario87
Link to comment
Share on other sites

Android system recovery <3e>

4.4.032.PO.150202.8297W

 

Volume up/down to move highlight:

enetr button to select

 

reboot system now

apply update from adb

apply update from sdcard

apply update from cache

wipe data/factory reset

wipe cache partition

backup user data

restore user data

 

Αυτό βγαίνει όταν πατάω volume up/ power.

 

έκανα αυτό που λέει στην πρώτη σελίδα

 

Οδηγός εγκατάστασης επίσημων ρομ της Coolpad

μορφής .cpb με χρήση του YGDP tool

από το PC.

Στον ίδιο οδηγό έχει να αλλάξεις και το recovery

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Android system recovery <3e>

Αυτό βγαίνει όταν πατάω volume up/ power.

έκανα αυτό που λέει στην πρώτη σελίδα

Οδηγός εγκατάστασης επίσημων ρομ της Coolpad

μορφής .cpb με χρήση του YGDP tool

από το PC.

 

Έχεις το επίσημο recovery 3e.

Πρέπει να κάνεις τη διαδικασία ξανά αλλά να κάνεις και τη συνέχεια που λέει ''πέρασμα custom recovery''.

Θα σου πρότεινα να περάσεις το CWM6.0.5.0 recovery που είναι πιο αξιόπιστο.

Τα λινκ υπάρχουν στις οδηγίες

Καλή συνέχεια

 

Ας μου δώσει οποίος μπορεί τα φώτα του.. Έβαλα σήμερα μια καινούργια SD μεγαλυτερη(32αρα) και δημιούργησα και ένα δεύτερο διαμέρισμα για να συνδέσω εκεί τα lib,data και λοιπά των εφαρμογών. Πήρα μετά ένα μπακαπ της ρομ και βλέπω ότι το μέγεθος του μπακαπ είναι κατά 2.3gb περίπου μικρότερο απ το προηγούμενο που είχα στην άλλη SD. Αυτό έχει να κάνει με το ότι σύνδεσα τις εφαρμογές στο δεύτερο διαμέρισμα η κάτι δεν γίνεται καλά στο μπακαπ; πάντως το δεύτερο διαμέρισμα έχει 2.3gb μέχρι στιγμης, όσα δηλαδή είναι και τα gb που "λειπουν" από το μπακαπ που πήρα μετά την δημιουργία του διαμερισματος

 

Ίσως το recovery έχει default το πρώτο διαμέρισμα της κάρτας;

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που θέλεις 2 διαμερίσματα και όχι απλά ένα δικό σου φάκελο;

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Έχεις το επίσημο recovery 3e.

Πρέπει να κάνεις τη διαδικασία ξανά αλλά να κάνεις και τη συνέχεια που λέει ''πέρασμα custom recovery''.

Θα σου πρότεινα να περάσεις το CWM6.0.5.0 recovery που είναι πιο αξιόπιστο.

Τα λινκ υπάρχουν στις οδηγίες

Καλή συνέχεια

 

 

 

Ίσως το recovery έχει default το πρώτο διαμέρισμα της κάρτας;

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που θέλεις 2 διαμερίσματα και όχι απλά ένα δικό σου φάκελο;

απελευθερωνει μνημη στον εσωτερικο χωρο,γι αυτο.

το θεμα ομως ειναι αν θα ειναι ολα οκ σε ενδεχομενο restore η αν θα επρεπε να παρω το backup πρωτα και μετα να κανω την συνδεση των εφαρμογων

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά έχω ένα πρόβλημα το οποίο νόμιζα ότι είχε ληθει αλλά τελικά έκανα λάθος ή κάμερα όταν πάω να φωτογραφισω ένα έγγραφο που έχει μικρά γράμματα όπως ένα δίπλωμα αυτοκινήτου π.χ όταν εστιαζω δεν μου καθαρίζει την φωτογραφία και μου βγαίνουν θαμπα ειδικά σε κλειστούς χώρους και λιγοτερο σε ανοιχτούς έχω την lg camera και την rom του algorithm. Αν μπορεί κάποιος να δοκιμάσει αν του κάνει το ειδιο ή φταίει το δικό μου γιατί δεν ξέρω τη να κάνω. Μήπως θέλει καλιμπραρισμα ή κάμερα ή κάποια ριθμιση με το mobileuncle αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ευχαριστώ ίσως ο jpower73?
Link to comment
Share on other sites

Δεν καθαρίζει τα βγάζει θαμπα ότι ρύθμιση και να βάλω έχω δοκιμάσει πολλά τηλέφωνα με πολύ χειρότερες κάμερες π.χ το xiaomi red rice που είχα πριν της έβγαζε πεντακάθαρες μπορείς να βγαλεις με το δικό σου ένα δυπλομα αυτοκινήτου ή μια άδεια αυτοκινήτου ή κάτι άλλο να δεις αν βγει καθαρή? για να καταλάβω αν φταίει το δικό μου ή είναι όλα ετσι σε ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα πριν 1 περιππου μηνα, οταν χρειάστηκε να ασφαλισω το αυτοκίνητο μου.

 

Αψογη φωτο. :D

Με lgcamera 7.0 modded

Ληψη απο αποσταση 30εκ περίπου. Με φλας. Απόλυτο σκοτάδι.

 

Ανεβάζω δείγμα..

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/2015_06_15__02_23_47_zpssb1wkmr8_edit_1437230975396_zpskpognb3d.jpg

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ξαφνικά μετά από ένα χρόνο περίπου στο F1 της γυναίκας μου έπαψε να δουλεύει ή κάμερα. (Miui V5 4.2.2.) Καμία σκέψη (κανένα wipe) ή να προχωρησω σε αλλαγή Rom; Ευχαριστώ προκαταβολικά. (Δοκιμή με μαμά κάμερα της Rom και lg camera. Can't connect to the camera) :(
ΖΤΕ BLADE - Samsung Galaxy 3 (i5800) - Google Nexus One - Asus Eee Pad Transformer 10.1" - Lg G Pad 7.0 (V400) - Coolpad F1 - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ξαφνικά μετά από ένα χρόνο περίπου στο F1 της γυναίκας μου έπαψε να δουλεύει ή κάμερα. (Miui V5 4.2.2.) Καμία σκέψη (κανένα wipe) ή να προχωρησω σε αλλαγή Rom; Ευχαριστώ προκαταβολικά. (Δοκιμή με μαμά κάμερα της Rom και lg camera. Can't connect to the camera) :(

Αυτο νομιζω ειναι θεμα ρομ.μαλλον εισαι για αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επειδη βλεπω οτι εχει σταματισει η κηκλοφορια σε γνωστα μαγαζια του f1 και βλεπω στο aliexpress οτι πολυ πωλετες το εχουν stock με αρκετα κοματια εχετε να μου πρωτηνεται καποιον εμπιστο πωλητη? ή να μην εμπιστευτο απο aliexpress ? θελει ενας θειος μου και με εχει πριξει :lol:

τι λετε για εδω? http://www.aliexpress.com/item/In-Stock-Original-Coolpad-F1-8297w-MTK6592-Octa-core-1-7G-Multi-langauge-Android-4-2/1736641185.html ?

Edited by thomas93
Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο το γεγονός ότι η εργοστασιακή παραγωγή του μοντέλου εχει σταματήσει, εγω, προσωπικά, δεν θα ρισκαρα να αγοράσω καθώς είναι πολύ πιθανό να πρόκειται για επισκευασμενο.

Προσωπική μου άποψη....

 

Το τελευταίο feedback..

Three weeks after the payment of seller said that the product is no longer available and requested an extension of time of the order. I refused and asked for a refund. The seller does not agree. The result gave the empty track number and I waited for another month. After the opening of a dispute, the seller agreed that he played for time and agreed to a refund. The Bank took interest for reverse translation. I lost two months and the money. Bad seller, get round.

 

Να προσθέσω, ότι αγόρασα κι εγω ενα κομματι από το vickmall οταν τα ειχε φέρει in-stock για καμιά 10 μέρες.... Ύστερα τέλος από παντου. Το αγόρασα 16 Απριλίου..

 

+ τοις άλλοις, ισχυει και το προηγούμενο ποστ

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο το γεγονός ότι η εργοστασιακή παραγωγή του μοντέλου εχει σταματήσει, εγω, προσωπικά, δεν θα ρισκαρα να αγοράσω καθώς είναι πολύ πιθανό να πρόκειται για επισκευασμενο.

Προσωπική μου άποψη....

 

Το τελευταίο feedback..

Three weeks after the payment of seller said that the product is no longer available and requested an extension of time of the order. I refused and asked for a refund. The seller does not agree. The result gave the empty track number and I waited for another month. After the opening of a dispute, the seller agreed that he played for time and agreed to a refund. The Bank took interest for reverse translation. I lost two months and the money. Bad seller, get round.

 

Να προσθέσω, ότι αγόρασα κι εγω ενα κομματι από το vickmall οταν τα ειχε φέρει in-stock για καμιά 10 μέρες.... Ύστερα τέλος από παντου. Το αγόρασα 16 Απριλίου..

 

+ τοις άλλοις, ισχυει και το προηγούμενο ποστ

και εγω δεν θα το ρισκαρω ευχαριστω γιατι δεν παει και για δικο μου καλα ναι δεν λεω για τωρα τωρα
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επειδη βλεπω οτι εχει σταματισει η κηκλοφορια σε γνωστα μαγαζια του f1 και βλεπω στο aliexpress οτι πολυ πωλετες το εχουν stock με αρκετα κοματια εχετε να μου πρωτηνεται καποιον εμπιστο πωλητη? ή να μην εμπιστευτο απο aliexpress ? θελει ενας θειος μου και με εχει πριξει :lol:

τι λετε για εδω? http://www.aliexpress.com/item/In-Stock-Original-Coolpad-F1-8297w-MTK6592-Octa-core-1-7G-Multi-langauge-Android-4-2/1736641185.html ?

Υπαρχει στο minideal(απο εκει αγορασα 2 εγω) http://http://www.minideal.net/coolpad-f1-8297-smartphone-mtk6592-octa-core-2gb-8gb-with-5-0-inch-gorilla-glass-ogs-screen.html

Link to comment
Share on other sites

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

την δοκιμασες; εχει ελληνικα;

 

πεφτει σε boot loop. τωρα μολις την εγκατεστησα αλλα με το που παει να μπουταρει, γυρναει στο recovery... Θέλει λέει TWRP 2.8.6. Δεν μπορω να τη βρω... Κανένα link??

 

Edit: Με Philz μπουταρει... Camera τραγικη

Edited by iPap
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...