Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα χαλάει κι αυτό από μόνο του ή θα σταματήσει η παράδοση της UMI να βγάζει κινητά που αυτοκαταστρέφονται; :p

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα...Κατοχος της συσκευης απο το Σαββατο το βραδυ...Σε λειτουργια το εχω απο Κυριακη μεσημερι. Γι αρχη μπορω να πω οτι το κινητο μου αφηνει μια ευχαριστη αισθηση για Κινεζικη συσκευη... Τα specs του συμφωνα με antutu & phone tester ειναι αυτα που περιγραφει και η εταιρεια...εκτος τις μπαταριας που δεν την αναγνωριζει καμια απο τις 2 εφαρμογες...Η αισθηση του καλου πλαστικου ειναι εντονη παρολες τις προσπαθειες να μοιαζει πιο μεταλικο το πισω καπακι...Στο χερι καθεται ανετα το κινητο παρολο το μεγεθος του και η διαταξη των πλαινων κουμπιων πολυ βολικη (power on/of , volume up/down ) ειτε για δεξιοχειρες ειτε για αριστεροχειρες...Στις λιγες ωρες λειτουργιας που το εχω δεν μπορω να βγαλω ασφαλη συμπερισματα για την μπαταρια (μια φορτιση) αλλα δειχνει πολυ καλα στοιχεια (περισσοτερα σε λιγες μερες). Το κινητο ερχεται με 4.4.4 αλλα οι αλλες δυο ρομ που εχει το rootjoy δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασαν...Η μια δεν εχει Ελληνικα και η αλλη ειναι σε στυλ windows 8.1 που εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει...ολες βασιζονται στην Κιτ-Κατ...Βεβαια νωρις ειναι ακομα και δεν ξερω αν μπορει να παρει τις ρομ του Hamer που εχουν και android 5.0.1.....Απο φωτογραφικη το τηλεφωνο στεκεται παρα πολυ καλα ειτε στα 13mp με normal οθονη ειτε στα 9.5 mp με φουλ οθονη (εχει επιλογη που αλλαζεις το μεγεθος της οθονης και μετα αλλαζεις και τα mp ...Ισως αυτες οι επιλογες να υπαρχουν και σε αλλα μοντελα της umi αλλα για εμενα ειναι η πρωτη συσκευη αυτης της εταιρειας και δεν ξερω τι παιζει στις αλλες....). Φωτογραφιες εχω τραβηξει (ακομα και σε σκοτεινο δωματιο με φλας) αλλα δεν τις εχω μεταφερει ακομα στον υπολογιστη...Ενα μικρο προβληματακι ειναι οτι οταν εχεις τα gestures ενεργοποιημενα το κινητο δεν μπορεις να το βαλεις σε τσεπη χωρις θηκη που να κλεινει και η οθονη...Ενεργοποιητε με το παραμικρο και ανοιγουν εφαρμογες χωρις να το θελεις...Πολυ καλες οι επιλογες στα gestures που μπορεις με σβηστη οθονη και σχηματιζοντας ενα γραμμα να ανοιξεις αμεσα οποια εφαρμογη θελεις (Π.Χ μπορεις σχηματιζοντας το γραμμα m να ανοιξεις αμμεσα τα μηνυματα....). Συνδεση σε wifi ταχυτατη και πλοηγηση αρκετα γρηγορη οπως και η εναλλαγη εφαρμογων και οθονης...Δεν μου κολλησε πουθενα...Το 4g δουλευει (σε vodafone δυκτιο) μια χαρα αρκει να κανεις καποιες μικρες ρυθμισεις μεσα απο το μενου των δυκτιων...Ειναι μια διαδικασια που εχω συναντησει σε αρκετα κινεζικα τηλεφωνα....Δεν ειναι δυσκολη οποτε οσοι δεν την γνωριζεται μην ανχωνεστε...

Αυτα εχω δει προς το παρων ...Θα επανερθω με πιο πολλες λεπτομερεις και με φωτο....Αν θελετε να δω τιποτε αλλο πειτε μου να το εξετασω....

Μόλις παρελαβα το συγκεκριμένο κινητό από focalprice. Είμαι άσχετος από κινητά και χρειαζομαι τη βοήθεια σας. Ενώ φαίνεται ότι είμαι συνδεδεμένος στο δίκτυο της vodafone με 3G οι εφαρμογές μου δεν συνδέονται στο Internet. Ενεργοποιω την επιλογή ( ενεργό σημείο wi-fi) και συνδεομαι κανονικά στο ιντερνετ μέσα από άλλες συσκευές. Χρειάζεται κάποια ρύθμιση ή έχει πρόβλημα το συγκεκριμένο κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και 3 μέρες την PRO έκδοση. Το κινητό δεν είναι άσχημο σαν design. 2.5D ιδιαίτερη φωτεινή οθόνη (μακάρι να ήταν FullHD). Πίσω καπάκι σε μαύρο ματ με rubber απαλή υφή. Το ασημένιο πλαστικό γύρω γύρω έχει καλή απόχρωση που κάνει στο μάτι και για αλουμίνιο. Το βάψιμο δείχνει καλό και δεν νομίζω πως θα φύγει χρώμα εκτός και αν το σαβουρντίσω πουθενά.

Ταχύτατο! μάλλον ο 6735P είναι λίγο πιο Pushaρισμένη έκδοση? Antutu ~20100. To λογισμικό είναι πολύ καλά δεμένο στο κινητό. Μόνο πρόβλημα όταν το έστηνα πρώτη φορά σταμάτησαν να λειτουργούν τα quicksetting buttons (όλοι οι διακόπτες που εμφανίζονται με το κατέβασμα της "κουρτίνας" wifi,BT,Data etc). Μετά από ρεστάρτ επανήλθαν και δεν το έκανε ποτέ ξανά.

Το touch feature δεν είναι καθόλου άσχημο. Το κακό είναι πως δεν έχει καλές οδηγίες για την καταγραφή του αποτυπώματος. Aνεβοκατεβάζεις το δάχτυλό πάνω στο σένσορα 8-10 φορές αλλά πρέπει να τον κουνάς και λίγο ώστε να καταγράφει όλες τις γωνίες του δάχτυλου. Ύστερα κάνει ότι υπόσχεται και μάλιστα πολύ γρήγορα. Προσοχή στενά και καθαρά δάχτυλα.

Bluetooth Που χρησιμοποιώ κάθε μέρα παίζει τζάμι, Wifi κανένα πρόβλημα στο σήμα και GPS πήγα να το τεστάρω, Ανοίγω maps, GPS Και δεν πρόλαβα να σηκωθώ να πάω στο μπαλκόνι, το κινητό είχε ήδη κλειδώσει εντός σπιτιού.

Πίσω κάμερα ναι μεν 13 αλλά νομίζω αρκετός θόρυβος. Τους πιο πωρωμένους με τις φώτο δεν θα τους ικανοποιήσει. Η μπροστά αν και 5 μου φάνηκε ποιο ποιοτική (χωρίς focus όμως)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: έχει 2600 μπαταρία και το λέει ξεκάθαρα πάνω στη μπαταρία. Που είδαν το 3000 ένας θεός ξέρει. Αυτό είναι ίσως το μεγαλύτερο μείον.

Edited by Kamui
Link to comment
Share on other sites

"Language English,Chinese"

Αυτη η TCL εχει πραγματικα θεμα με τις multilanguage και λογικα δεν θα εχει και GAPPS.

Το κινητο ειναι τζαμπα για αυτα που προσφερει παντως.

 

απο ολα εχει : http://www.everbuying.net/product970923.html

http://www.pandawill.com/tcl-s3-4g-smartphone-50-inch-fhd-octa-core-2gb-16gb-eyeprint-identification-black-p103236.html

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι αυτή

 

http://m.gsmarena.com/vodafone_smart_ultra_6-7313.php

 

http://www.vodafone.gr/portal/eShop/Vodafone-Smart-ultra-6/characteristics

 

Αρκετά ενδιαφέρουσα πρόταση.

 

Αν έχει κάποιος εμπειρία χρήσης ας την μοιραστεί.

Edited by Getapen
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε στα χέρια σε 16 μέρες απο εδώ:

http://yigoushop.com/viewsonic-v500-smartphone-4g-55-inch-fhd-2gb-16gb-msm8926-quad-core-android-44-black-p-586.html

 

Το βγάζουν συχνα στα 86$, καλό wi-fi, 4G στην sim 1, μια κανονική sim, μια micro. Μπαταρία καλή, θερμοκρασία μου φαίνεται ότι ανεβάζει, καλή FHD οθόνη, τίμιο για 78 Ευρώ όταν το πήρα. Στο antutu μου έβγαλε 17100. Μειονέκτημα μάλλον το βίντεο, δεν είναι καθαρός ο ήχος. Νωρίς είναι ακόμα θα το δουλέψω, αν κάποιος θέλει λεπτομέρειες, εδώ είμαστε. Βρήκα και το ακόλουθο site, ρώσικο αλλά με το systran γίνεται δουλειά.

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=664807

Link to comment
Share on other sites

Παιδια! Το κινητακι ειναι τρελο.

Το πηρα απο 2toc.

Πριν ειχα ενα inew v3.

Το emax ειναι απαιχτο.

Wifi καμπανα

Gps αστραπη

Κατασκευη οκ

Οθονη μουρη.

Καμερα μετρια (για 150€ οκ)

Προβληματα:

Η μπαταρια ζεσταινει φουλ. Δεν τιγανιζει αυγο αλλα δεν ξερω αν θα επηρεασει το μελλον της συσκευης. Αν συμβει κατι τετοιο ξερετε που θα βρειτε τις βωμολοχιες μου. Κατα τα αλλα μπαταρια τουμπανο... Τι βγαζει μια μερα εξοντωτικης χρησης.

Βρηκα ενα bug. Δε μπορω να μπω στη ρυθμιση display αλλα βολευτηκα απο widget.

 

Το εχω δυο εβδομαδες κ ειμαι οκ.

Ηταν ρισκο κ μου κατσε.

Το 2toC μαλλον τα τσεκαρει πριν τα στειλει. Και το inew απο εκει το πηρα.

Καντε προσευχη κ παραγγειλτε... αν δεν εχετε capital control.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Η μπαταρια μην σε ανυσηχει...Θα στρωσει. Μην ξεχνας οτι εχουμε και υψηλες θερμοκρασιες....Εμενα ζεστενεται μετα απο μιαμιση ωρα συνεχους χρησης η' σε μεγαλη διαρκεια κλησεις που μετακινουμε αλλα δεν εχω κανενα προβλημμα στην λειτουργια του κινητου....Για την ρυθμιση του display αν εννοεις το μηνυμα "η εφαρμογη ταδε σταματησε να λειτουργει" εμενα μετα απο δυο τρεις επανεκινησης (φυσιολογικες) σταματησε να βγαινει και μπαινω κανονικα...Σε ολα οσα γραφεις θα συμφωνησω (εχω το κινητο μια εβδοαμαδα παραπανω απο εσενα...)

Δυο πραγματακια θελω να δεις αν μπορεις....Ενεργοποιησε το knock on και βαλτο στην τσεπη να δεις αν ενεργοποιειτε μονο του...και το καλωδιο που εχει στην συσκευασια σου δουλευει? Εμενα στην δευτερη φορτιση τα επαιξε....και διαβασα στο φορουμ του emax οτι και αλλοι ειχαν το ιδιο προβλημμα...Κατα τα αλλα το κινητο ειναι αξιοπιστο για εμενα...Αααα δοκιμασε στην φωτογραφικη πριν βγαλεις φωτογραφια να εστιαζεις στο αντικειμενο που θες...Χτυπα μια φορα την οθονη εκει που θες να εστιασεις και μολις καθαρισει τραβα....

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και με τους δυο σας.το κινητο ειναι παρα πολυ καλο και εχω παθει πλακα με την αυτονομια.μια ερωτηση.εχω δικτυο vodafone και ειτε 4g ειτε 3g μετα βιας πιανω πανω απο 2 γραμμες σημα.εννοειται με αλλες συσκευες ειχα 4 στα 4.οχι οτι αποτελει προβλημα μιας και σε ταχυτητα σκοτωνει το εργαλειο ακομα και με δυο γραμμες

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Την συσκευή την έχω και εγώ πάνω από μήνα την είχα πάρει προσφορά από το coolicool. Μπορώ να πω ότι η μπαταρία είναι σκυλί βγάζει άνετα δύο μέρες που με την ίδια χρήση το Meizu m1 note έβγαζε μία μέρα. Οθόνη πάρα πολύ ωραία και αν παίξεις και με τις ρυθμίσεις έχεις ακόμα πιο ζωντανά χρώματα. Το πρόβλημα με την προβολή το έλυσα εγώ με επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων πριν στήσω το τηλέφωνο. Το περίεργο ήταν ότι αν το γύριζες στα αγγλικά η προβολή άνοιγε ενώ στα ελληνικά κρασαρε αλλά λύθηκε το θέμα
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και με τους δυο σας.το κινητο ειναι παρα πολυ καλο και εχω παθει πλακα με την αυτονομια.μια ερωτηση.εχω δικτυο vodafone και ειτε 4g ειτε 3g μετα βιας πιανω πανω απο 2 γραμμες σημα.εννοειται με αλλες συσκευες ειχα 4 στα 4.οχι οτι αποτελει προβλημα μιας και σε ταχυτητα σκοτωνει το εργαλειο ακομα και με δυο γραμμες

Οταν εχεις ανοιχτα δεδομενα η' wifi κλεβει λιγο απο το σημα της τηλεφωνιας...αλλα μονο στην ενδειξη...οχι στην ισχη του σηματος...Για να μην το αναφερεται μαλλον το καλωδιο σας δουλευει κανονικα...εκτος αν το φορτιζετε με αλλο καλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε περίπου δέκα φορτισεις δεν είχα πρόβλημα. Επίσης έχει δουλέψει κάνεις το rootjoy? Κάποιος πάντως μου είπε μακριά από miui γιατί βαράει πολλά κολλήματα

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δουλεψει εγω...Οι πρωτες ρομ που ειχε δεν ελεγαν τιποτα...Τωρα ειδα οτι εχουν βγει καινουργιες αλλα δεν τις εχω δοκιμασει...Απο Δευτερα που θα γυρισω Ελλαδα θα ξεκινησω τις δοκιμες...Παντως σαν χρηση το rootjoy δεν λεει και πολλα..Ενα μπακ απ εχω κρατησει μονο εκει...Ολα τα αλλα τα παω απ"ευθειας στον υπολογιστη...
Link to comment
Share on other sites

Ναι...αλλα την δευτερη που εχει στο rootjoy... Τις 3-4 που ειχε στην αρχη τις δοκιμασα αλλα δεν με ενθουσιασαν... Εχετε καμια αλλη υποψιν...
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μεινει με αυτη που ηρθε το κινητο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Η μπαταρια μην σε ανυσηχει...Θα στρωσει. Μην ξεχνας οτι εχουμε και υψηλες θερμοκρασιες....Εμενα ζεστενεται μετα απο μιαμιση ωρα συνεχους χρησης η' σε μεγαλη διαρκεια κλησεις που μετακινουμε αλλα δεν εχω κανενα προβλημμα στην λειτουργια του κινητου....Για την ρυθμιση του display αν εννοεις το μηνυμα "η εφαρμογη ταδε σταματησε να λειτουργει" εμενα μετα απο δυο τρεις επανεκινησης (φυσιολογικες) σταματησε να βγαινει και μπαινω κανονικα...Σε ολα οσα γραφεις θα συμφωνησω (εχω το κινητο μια εβδοαμαδα παραπανω απο εσενα...)

Δυο πραγματακια θελω να δεις αν μπορεις....Ενεργοποιησε το knock on και βαλτο στην τσεπη να δεις αν ενεργοποιειτε μονο του...και το καλωδιο που εχει στην συσκευασια σου δουλευει? Εμενα στην δευτερη φορτιση τα επαιξε....και διαβασα στο φορουμ του emax οτι και αλλοι ειχαν το ιδιο προβλημμα...Κατα τα αλλα το κινητο ειναι αξιοπιστο για εμενα...Αααα δοκιμασε στην φωτογραφικη πριν βγαλεις φωτογραφια να εστιαζεις στο αντικειμενο που θες...Χτυπα μια φορα την οθονη εκει που θες να εστιασεις και μολις καθαρισει τραβα....

 

Σχετικα με knock on επιβεβαιωνω την προωρη εκσπερμ€€#€& σορρυ ενεργοποιηση.

Το πλατυ τρεντυ καλωδιακι μου δουλευει μια χαρα. Δοκιμασα το παλιο μου αλλα μου εκανε παραπονα οτι δεν ειναι γνησιο και επειδη φοβηθηκα μη μου κανει μουτρα πηγα με τα νερα του.

Η φωτογραφικη ειναι καλη μονο για νταλα μεσημερι ή μικρες αποστασεις. Δε μπα να το εστιαζεις ολη την ωρα...

Κατα τα αλλα απαιχτο. Η μπαταρια σαν να στρωνει με τον καιρο. Ζεσταινει λιγοτερο τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Σε τηλέφωνο με σπασμένο μόνο το digitizer αν πάρω ανταλλακτικό και το αλλάξω τι παίζει με την αδιαβροχοποιηση;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μένα. Ειμαι νέο μέλος στην σελίδα και θα ήθελα αν ξέρει καποιος να με πληροφορήσει σε ποιο μοντέλο κινέζικης ή άλλης χώρας αντιστοιχεί ή είναι αντίγραφο το Turbo-X υ Dual Sim 3G Smartphone
Link to comment
Share on other sites

Για τα 99 δολλάρια στο to2c στο flash deal δε μου φαίνεται άσχημο.

 

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πως τα πάει σε

1. ποιοτητα κλησεων, ακουστικά, μικρόφωνα.

2. μπαταρία

3. rom με πλήρη σχετικά ελληνικά.

Eυχαριστώ.

Edited by mark1979
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και εγω απο σήμερα εχω ενθουσιαστει.. Το κινητο φυσάει!!Ο φορτιστης ειναι παρα πολυ σφιχτος οταν μπαινει στη θυρα και θελει προσοχή γιατι θα κανει γδαρσίματα βαλε βγαλε.. Επίσης στην υποδοχη για τη σιμ 2 το καπάκι που την κλείνει ειναι λιγο χαλαρο και το βλεπω να κουνιέται οταν ειναι κλειστό..Το κινητο φοραει και ζελατίνα οθονης απο το εργοστάσιο η οποια ειναι ομως κακης ποιοτητας.κραταει παρα πολλες δαχτυλιες και νομιζω οτι καθρεφτίζει στον ήλιο με αποτελεσμα να μην φαίνεται καλα η οθονη στον πολυ φωτισμό.. Βλακειουλες θεματακια δηλαδή.. Σε ολα τα αλλα αψογο μεχρι στιγης.. ΑΑπιστευτο σημα wifi..gps αμέσως. Σημα κινητής φουλ.και 4g σχεδον συνεχεια..οθοναρα.. Εχω ενθουσιαστεί!! Το μονο κακο ειναι οτι δεν μπορουμε να βρουμε θηκες και ζελατινες αυτη την εποχή.

Αν καποιος εχει καποια θήκη σιλικονης για το κινητο και ενδιαφέρεται να την πουλησει ας στείλει. Ευχαριστώ

Edited by georgeapo34
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...