Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 8 Series


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γίνεται σε 640 XL να χτυπάει ο ήχος και μαζί να έχει και δόνηση; Γιατί λίγο που το έχω ψάξει χτυπάει η δόνηση πρώτα και μετά ξεκινάει ο ήχος αλλά η δόνηση σταματά.
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται σε 640 XL να χτυπάει ο ήχος και μαζί να έχει και δόνηση; Γιατί λίγο που το έχω ψάξει χτυπάει η δόνηση πρώτα και μετά ξεκινάει ο ήχος αλλά η δόνηση σταματά.

 

Σε όλα τα Lumia έτσι ειναι! Δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα προς το παρόν νομίζω! Ίσως να αλλάξει αυτό με τα 10!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Συνδέστε ένα Bluetooth πληκτρολόγιο στο Windows Phone.

 

Θα εκπλαγείτε όταν ανακαλύψετε πως ορισμένα από τα πλήκτρα F1 - F12

αντιστοιχούν στα hw κουμπιά της συσκευής.

 

Συγκεκριμένα,

 

F1 > back http://cmsresources.windowsphone.com/windowsphone/en-us/How-to/wp7/inline/hardware-icon-back-button.png

F2 > home hardware-icon-start-button_InvariantCulture_Default.png

F3 > search http://cmsresources.windowsphone.com/windowsphone/en-us/How-to/wp7/inline/hardware-icon-search-button.png

 

και

 

F7 > camera

F12 > power/lock

F10 > volume -

F9 > volume +

F11 > play/pause

 

Με τον τρόπο αυτό έχετε μερικώς απομακρυσμένο έλεγχο του κινητού μέσω Bluetooth

χρήσιμο κολπάκι για λειτουργίες όπως

- για να αυξομειώσετε την ένταση του ήχου

- για να τραβήξετε φωτογραφίες τη στιγμή που θέλετε και από απόσταση

- για να κλειδώσετε αλλά και να επανενεργοποιήσετε την οθόνη κλειδώματος

κλπ κλπ.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Προστέθηκε στις χρήσιμες οδηγίες στο πρώτο ποστ του νήματος!
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή πρέπει να φτιάξουμε και να προσθέσουμε στην αρχή ένα οδηγό για τη Bluetooth σύνδεση WP- Windows PC

η οποία ενεργοποιεί out of the box δυνατότητες

πχ να παίρνεις/δέχεσαι κλήσεις, αποθηκεύεις επαφές, βλέπεις/επεξεργάζεσαι στοιχεία του τηλεφώνου, βλέπεις ιστορικό κλησεων, μεταφέρεις αρχεία με bt, ακούς μουσική του WP από τα ηχεία του PC , με τηλεχειρισμό από το PC κλπ κλπ κλπ κλπ.

 

http://s13.postimg.org/74y50ybj7/image.jpg

http://s13.postimg.org/du4ogywv7/image.jpg

http://s13.postimg.org/wimq4ans3/image.jpg

http://s13.postimg.org/y41zw3y03/image.jpg

http://s13.postimg.org/oxjp8tsrn/image.jpg

http://s13.postimg.org/55hj9jh7n/image.jpg

http://s13.postimg.org/lrz3ima5f/image.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://s13.postimg.org/rmj3clnmr/image.jpg

http://s13.postimg.org/mmln4ni03/image.jpg

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Συνδέστε ένα Bluetooth πληκτρολόγιο στο Windows Phone.

 

Θα εκπλαγείτε όταν ανακαλύψετε πως ορισμένα από τα πλήκτρα F1 - F12

αντιστοιχούν στα hw κουμπιά της συσκευής.

 

Συγκεκριμένα,

 

F1 > back http://cmsresources.windowsphone.com/windowsphone/en-us/How-to/wp7/inline/hardware-icon-back-button.png

F2 > home hardware-icon-start-button_InvariantCulture_Default.png

F3 > search http://cmsresources.windowsphone.com/windowsphone/en-us/How-to/wp7/inline/hardware-icon-search-button.png

 

και

 

F7 > camera

F12 > power/lock

F10 > volume -

F9 > volume +

F11 > play/pause

 

Με τον τρόπο αυτό έχετε μερικώς απομακρυσμένο έλεγχο του κινητού μέσω Bluetooth

χρήσιμο κολπάκι για λειτουργίες όπως

- για να αυξομειώσετε την ένταση του ήχου

- για να τραβήξετε φωτογραφίες τη στιγμή που θέλετε και από απόσταση

- για να κλειδώσετε αλλά και να επανενεργοποιήσετε την οθόνη κλειδώματος

κλπ κλπ.

 

 

Πολύ καλό! Αυτό όλο έγινε με το update 2 της 8.1 ή μπορούσαμε και πριν να το κάνουμε;

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό! Αυτό όλο έγινε με το update 2 της 8.1 ή μπορούσαμε και πριν να το κάνουμε;

 

Εγώ έχω 8.1 update 2 περασμένο με τον ανεπίσημο τρόπο με το Insider.

 

Από όσο ξέρω η υποστήριξη για πληκτρολόγια (άρα και για τις ειδικές λειτουργίες των πλήκτρων τους) ήρθε στο update 2,

άρα προηγουμένως υποθέτω δεν...

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 8.1 update 2 περασμένο με τον ανεπίσημο τρόπο με το Insider.

 

Από όσο ξέρω η υποστήριξη για πληκτρολόγια (άρα και για τις ειδικές λειτουργίες των πλήκτρων τους) ήρθε στο update 2,

άρα προηγουμένως υποθέτω δεν...

Ευελπιστώ στα 10 να δούμε αντίστοιχες ή και καλύτερες εκπλήξεις απο την MS, μιας και σκέφτονται την ενοποίηση!!! :up::up::up:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στα 8.1, update 2, μπορούμε να συνδέσουμε πληκτρολόγιο και ποντίκι σε smartphone; Το ένα μέσω bluetooth και το άλλο μέσω usb.
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή πρέπει να φτιάξουμε και να προσθέσουμε στην αρχή ένα οδηγό για τη Bluetooth σύνδεση WP- Windows PC

η οποία ενεργοποιεί out of the box δυνατότητες

πχ να παίρνεις/δέχεσαι κλήσεις, αποθηκεύεις επαφές, βλέπεις/επεξεργάζεσαι στοιχεία του τηλεφώνου, βλέπεις ιστορικό κλησεων, μεταφέρεις αρχεία με bt, ακούς μουσική του WP από τα ηχεία του PC , με τηλεχειρισμό από το PC κλπ κλπ κλπ κλπ.

 

Πως τα έκανες αυτά ρε συ;

μιας και το εχεις καταφερει δεν φτιαχνεις εσυ τον οδηγο;

:lol:

Edited by niotheros
διόρθωση κώδικα παράθεσης
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Φρεσκος κατοχος Windows Phone εδω...κι ακομη αναρωτιεμαι...πως ειναι δυνατον? να θεωρειται "smartphone"...

 

Ειχα τα προηγουμενα ~4 χρονια Android, για λιγους μηνες ενα τιμιοτατο Alcatel OT-990 και τα υπολοιπα 3,5 χρονια ενα ταπεινο Neo V.

 

Τις τελευταιες 24+ ωρες εχω στην κατοχη μου ενα Lumia 920, καινουριο. Η λεξη "Απογοητευση" δεν αρκει να περιγραψει το πως αισθανομαι. Συνηθως, οταν αλλαζα κινητο τηλεφωνο τα τελευταια χρονια, τις πρωτες ωρες και ημερες χρησης ημουν κατενθουσιασμενος κι ευτυχης. Ισως παιζει ρολο το γεγονος οτι κρατω τις συσκευες μου κατα μεσον ορο 4 χρονια, με συνεπεια οταν αγοραζεις ενα νεο smartphone μετα απο 4 χρονια, οι εξελιξη της τεχνολογιας (hardware-software) να ειναι σε αλλα επιπεδα, οποτε μοιραια αισθανεσαι οτι εχεις παρει κατι πολυ διαφορετικο απο την προηγουμενη συσκευη και κυριως, πολυ πιο λειτουργικο, user friendly.

 

Δεν μπορω να πω το ιδιο για το Nokia Lumia 920. Η χρηστικοτητα του αγγιζει τα επιπεδα του προ-προηγουμενου μου smartphone SonyEricsson P990i Symbian UIQ 3.0, το οποιο παρεμπιπτοντως ειναι σχεδον δεκαετιας. Με το 920 αισθανομαι οτι λειπουν αρκετα πραγματα -fundamental- κατι το οποιο, ειλικρινα, αδυνατω να το κατανοησω. ΟΚ. Ακουγα δεξια-αριστερα οτι το store πχ δεν ειναι τοσο πληρες οσο της Google ή της Apple. Λιγο η φιλοσοφια της Microsoft για "κλειστο λειτουργικο", λιγο η εγκαθιδρυμενη συνειδηση-αποψη μεταξυ χρηστων και προγραμματιστων οτι το "Android ειναι το μελλον" με συνεπεια να εχει την συντριπτικη μεριδα του λεοντος των smartphone users, ολα αυτα τελος παντων δικαιολογουν το πτωχοτερο microsoft store, αλλα στην προκειμενη προσωπικη περιπτωση, ποσώς με ενδιαφερε, διοτι δεν ειμαι ο τυπικος power user, ουτε game fan, ουτε χρησιμοποιω facebook-instagram-pinterest-u.name.it, αρα μικρο το κακο, για μενα τουλαχιστον. Αλλωστε, αγορασα το Nokia 920 γιατι ακουγα -επισης- δεξια κι αριστερα, οτι η συσκευη πρωτιστως ειναι μια λειτουργικη τηλεφωνικη συσκευη (κλησεις και sms) και πως σε αυτον τον τομεα ειδικα διαπρεπει (διχως lag, απροβληματιστη, αποκρισιμη, κτλ).

 

Καταρχας απελπιστηκα με τις απανωτες ενημερωσεις μεχρι να φτασει στην τρεχουσα Denim...η οποια ομως ελεγε Cyan (known bug, solved). Τοσα firmwares -αθροιστικα- δεν περασα ολα αυτα τα χρονια, ουτε σε οσες συσκευες εκανα unbranding ή update (σε ολες μαζι). Τελος παντων.

 

Ας πιασουμε λοιπον το κομματι "dialer, call log" (τηλεφωνικες κλησεις). Λαμπει δια της απουσιας του το "smart dial". Ξερω-ξερω, θα ερθει στα "10αρια", δηλαδη με καθυστερηση.....5 χρόνων?.....Τι να πω και τι να σχολιασω.....Αλλο, προσπαθεις να δεις μαζεμενες -Μόνο- τις αναπαντητες ή εισερχομενες ή εξερχομενες (κατεταγμενες δηλαδη σε ομοιες ομαδες, με κοινο χρωμα, κτλ) τζιφος. Εν έτει 2015 Δεν εχεις τη δυνατοτητα να δεις τις αναπαντητες λογου χαριν της ημερας. Να επειχειρηματολογησω περαιτερω περι της Αναγκαιοτητας αυτης της απλης λειτουργιας σε ενα...smartphone? Που ακομη και το χρωμα συμβολου των "εισερχομενων-εξερχομενων" ειναι κοινο μεταξυ τους? και δεν σου δινεται η δυνατοτητα με μια ματια, καθως κοιτας το ιστορικο κλησεων, να διακρινεις ακαριαια ποιον τηλεφωνησες εσυ και ποιος τηλεφωνησε εσενα? Δε λεω περισσοτερα επ αυτου, γιατι ηδη αρχιζω και εκνευριζομαι ξανα. Ασε που εκανα μια ωρα να βρω την "διαρκεια" της καθε κλησης (ομολογω οτι το "κραταω πατημενο" δεν μου περασε απο το μυαλο για κατι τοσο αμεσης ζητησης και προσβασης). Αφηνω τελευταιο το γεγονος οτι η ποιοτητα συνομιλιας (στο ακουστικο μου, δεν ξερω για το μικροφωνο) επεσε αισθητα, δηλαδη λιγοτερη καθαροτητα ηχου στο αυτι (εννοειται χωρις αλλαγη παροχου και με το ιδιο 2G δικτυο που ειχα στο Neo V).

 

Με μια λεξη...Αθλιο...για τηλεφωνικη χρηση. Δεν με ενδιαφερει τι θα διορθωσουν τα 10αρια, ισως να θεωρησουν αναβαθμιση το "photo contact call" ή τον "μετρητη συνολικων κλησεων" ή κι εγω δεν ξερω τι.....αυτο που ξερω ειναι οτι η περηφανη και σθεναρη αμυνα των υπερασπιστων αυτου του λειτουργικου..."back to the basics, simple and reliable phone call"...ειναι συντομο ανεκδοτο.

 

Οσον αφορα τα SMS, αναγνωριζω οτι το προβλημα ειναι...τοπικο (Ελληνικο)...αλλα αρνουμαι να δεχτω οτι επειδη εχω επιλεξει στα μενου "Αγγλικη Γλωσσα Τηλεφωνου".....τιμωρουμαι.....και δεν μπορω να γραψω sms στα Ελληνικα με 160 χαρακτηρες. Ενταξει, αυτο δεν ειναι απλως αδιανοητο, αλλα καταντα αστειο, κωμικοτραγικο για την ακριβεια. Εννοειται πως παρομοια δυνατοτητα ειχα και στα δυο προαναφερθεντα android (alcatel & sonyericsson) αλλα και στο αρχαιο P990i. Ουτε δεχομαι ως απαντηση να "γυρισω" τη γλωσσα στα Ελληνικα, διοτι πολυ απλα δεν μου το "ζητησαν" παλαιοτερες συσκευες, λιγοτερο εξυπνες, και απαιτω -τουλαχιστον- την ιδια ευκολια και οικονομια στην τσεπη μου.

 

Επισης, το γεγονος οτι η εφαρμογη "Maps" (χαρτες) δεν εχει την βασικοτερη επιλογη, εμφανισης της αποστασης σε Χιλιομετρα ή Μιλια, και απλως συμβαδιζει με το "region" της χωρας (στην προκειμενη Αγγλια) εχει την συνεπεια να βλεπω τις αποστασεις μονο σε"Μιλια" και να Μην μπορω να το αλλαξω εσωτερικα μεσω της εφαρμογης. Απλα, γελοιο.

 

Το χειροτερο ολων ομως ειναι η ελλειψη εναλλακτικων λυσεων (εφαρμογων) ωστε να παραμετροποιησεις το λειτουργικο κατα το δοκουν. Ατολμια και μυστικισμος διακατεχει την microsoft, απο καταβολης. Θα ηταν περιεργο να ανοιγε τα "συνορα" της τωρα, ξαφνικα, ακομη και για τους προφανεις ιδιοτελεις λογους μιας εμπορικης κερδοφορας επιχειρησης. Αλλα τι συζηταμε, εδω αγορασε κι απορροφησε την Nokia τους ενος αιωνα ζωης...και μεσα σε 2 χρονια εχει διωξει ολο το προσωπικο της (7500 ψυχες), αφου προφανως δε το θεωρει τιμη της και καμαρι της (πολυτιμη προικα), αλλα ενα βαριδι που πρεπει να το ξεφορτωθει ωστε να επιπλευσει η μαμα-εταιρια...ως αλλος φελλος.

 

Δεν εχω ψαξει βαθυτερα την συσκευη (camera, internet, αναπαραγωγη audio-video, etc) γιατι εχω αναλωθει να ψαχνω στο internet για να λυσω τις -πολλες- αποριες μου, για τα απλα, καθημερινα πραγματα που υποτιθεται οτι με αυτο το λειτουργικο...κανεις καλυτερα απο τον ανταγωνισμο...:lol:...εγω παντως, ηδη, εχω ξαναβαλει την κυρια sim που χρησιμοποιω στο πτωχο, πλην τιμιο Neo V, ωστε να κανω τη δουλεια μου...:X

 

Να διευκρινισω και κατι για το τελος, για να μην παρεξηγηθω. Μετα απο αρκετα χρονια αποφασισα να αγορασω ξανα ενα απο τα τελευταια Nokia, το οποιο καθισταται συλλεκτικο μετα την εξαγορα απο την Microsoft. Το Lumia 920 εχει κορυφαια ποιοτητα κατασκευης, σχεδον ελιτίστικη, το δε hardware ειναι επαρκεστατο κι εν πολλοις δοκιμασμενο και καταξιωμενο. Στενοχωριεμαι πραγματικα, να βλεπω την πάλαι ποτέ κραταιά Nokia, με τις εξαιρετικες και πρωτοποριακες συσκευες της (διαχρονικα), να χαντακωνεται -απκλειστικα- εξαιτιας ενος ανωριμου, ανεμπνευστου και αναχρονιστικου λειτουργικου. Ευελπιστω τα επερχομενα 10αρια να προικισουν την microsoft με την γενναιοδωρια του sharing στον αχανη κοσμο των developers, ωστε να απογειωθουν οι συσκευες της αντι να...καιγονται στο ζεσταμα...(κυριολεκτικα και μεταφορικα)...παρακολουθωντας τους αντιπαλους να ξεμακραινουν...

Link to comment
Share on other sites

Ενα 24ωρο και κάτι ειναι πολύ λίγο για να απολαύσεις ένα Lumia! Κι εγώ αυτά τα αυτονόητα έψαχνα στο λειτουργικό όταν πήρα το 830! Νόμιζα αυτά που θα μου έλειπαν θα ήταν 2-3 μονο πράγματα, αλλά ήταν πολλά περισσότερα! Όσο για το ακουστικό, μάλλον έπεσες στη περίπτωση να έχει πρόβλημα!

Πάντως κι εγώ περιμένω να λυθούν όλα τα παραπάνω, προερχόμενος κι εγώ απο Nokia N8 που τα είχε όλα αυτά! Γι αυτό κι εγώ θα το κρατήσω ως το τελευταίο, προς το παρόν, Nokia που βγήκε!

Εγώ χρησιμοποιώ Facebook, Viber κλπ και τρέχουν απροβλημάτιστα με τα 8.1 Denim! Πάντως η συσκευή που εχω δεν κολλάει σχεδόν καθόλου!

Edited by navi55
αφαίρεση τεράστιας παράθεσης

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Φρεσκος κατοχος Windows Phone εδω...κι ακομη αναρωτιεμαι...πως ειναι δυνατον? να θεωρειται "smartphone"...

 

Αν και βρίσκω καλοπροαίρετο τον προβληματισμό σου, να μου επιτρέψεις ότι τον βρίσκω επίσης λίγο ως πολύ άδικο και άστοχο.

 

Άδικο γιατί αφιέρωσες ελάχιστο χρόνο μιας μέρας, και έκρινες λανθασμένα και άστοχα.

 

Ένα παράδειγμα είναι το SMS που ανφέρεις στο οποίο η παραμετροποίηση - που δεν έκανες - θα σου επιτρέπει να γράψεις με 160 στοιχεία.

Ένα άλλο είναι ο 'μυστικισμός' της MS που σου επιτρέπει να μη φοβάσαι σε μεγάλο βαθμό για spyware και να μη χρειάζεσαι αντιικά με την συνακόλουθη χρήση πόρων.

 

Κανείς δε λέει για απουσία ελλείψεων, αλλά υπάρχουν όντως ελλείψεις που ο καθένας κρίνει υποκειμενικά ως δικαιολογημένες.

Λχ για το smart dial που μπορείς να το βρεις σε εφαρμογές στο store.

Μα στην τελική αντίστοιχες ελλείψεις δεν έχει και το Android, που στο WP ακούμε-ακούγαμε και γελάγαμε;

Λχ πρόσφατα προσέθεσαν mail hub στο Android.

 

Τέλος αναμένες να βρεις στο WP την ίδια τοποθέτηση των πραγμάτων στην οποία είχες συνηθίσει

και εδώ χρειάζεται να κάνεις το δικό σου μερίδιο της προσπάθειας αν θέλεις να συνηθίσεις σε κάτι διαφορετικό.

Λχ αντί για smart dial έχεις αναζήτηση επαφών, μνήμες (ταχεία κλήση) και καρφίτσωμα στην έναρξη.

Για την ταξινόμηση έχεις επιπλέον και τη δυνατότητα να βλέπεις τα πάντα ανά επαφή.

 

Κλείνω να σου μοιραστώ πως προσωπικά στην αρχή χρειάστηκα δυο-τρεις βδομάδες απόλυτης απογοήτευσης.

Σήμερα θυμώνω που το WP τείνουν να χάνουν σε λειτουργικότητα στις ερχόμενες αναβαθμίσεις (λχ χρήση με το ένα χέρι)

επειδή η MS θέλει να τα κάνει οικεία στους χρήστες Android.

Αυτά.

 

ΥΓ: Για τις αναβαθμίσεις, πολύ πιθανόν να σου έρθουν άμεσα ή αργότερα κι άλλες. Ίσως δεν πρέπει να εγκαταστήσεις το preview for developers για να γίνει αυτό. Η τελευταία έκδοση είναι η 8.1 update 2 (ούτε Cyan ούτε Denim). Δε βρίσκω λογικό να σε ενοχλεί να αναβαθμίζεται το κινητό, για καλό είναι.

Edited by navi55
αφαίρεση τεράστιας παράθεσης

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ξέχασαν; δεν νομίζω να έχω πάρει το update 2 και στις πληροφορίες γράφει ένα ξερό Windows 8.1 update.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω το ιδιο για το Nokia Lumia 920. Η χρηστικοτητα του αγγιζει τα επιπεδα του προ-προηγουμενου μου smartphone SonyEricsson P990i Symbian UIQ 3.0, το οποιο παρεμπιπτοντως ειναι σχεδον δεκαετιας. Με το 920 αισθανομαι οτι λειπουν αρκετα πραγματα -fundamental- κατι το οποιο, ειλικρινα, αδυνατω να το κατανοησω. ΟΚ. Ακουγα δεξια-αριστερα οτι το store πχ δεν ειναι τοσο πληρες οσο της Google ή της Apple. Λιγο η φιλοσοφια της Microsoft για "κλειστο λειτουργικο", λιγο η εγκαθιδρυμενη συνειδηση-αποψη μεταξυ χρηστων και προγραμματιστων οτι το "Android ειναι το μελλον" με συνεπεια να εχει την συντριπτικη μεριδα του λεοντος των smartphone users, ολα αυτα τελος παντων δικαιολογουν το πτωχοτερο microsoft store, αλλα στην προκειμενη προσωπικη περιπτωση, ποσώς με ενδιαφερε, διοτι δεν ειμαι ο τυπικος power user, ουτε game fan, ουτε χρησιμοποιω facebook-instagram-pinterest-u.name.it, αρα μικρο το κακο, για μενα τουλαχιστον. Αλλωστε, αγορασα το Nokia 920 γιατι ακουγα -επισης- δεξια κι αριστερα, οτι η συσκευη πρωτιστως ειναι μια λειτουργικη τηλεφωνικη συσκευη (κλησεις και sms) και πως σε αυτον τον τομεα ειδικα διαπρεπει (διχως lag, απροβληματιστη, αποκρισιμη, κτλ).

 

Καταρχας απελπιστηκα με τις απανωτες ενημερωσεις μεχρι να φτασει στην τρεχουσα Denim...η οποια ομως ελεγε Cyan (known bug, solved). Τοσα firmwares -αθροιστικα- δεν περασα ολα αυτα τα χρονια, ουτε σε οσες συσκευες εκανα unbranding ή update (σε ολες μαζι). Τελος παντων.

 

Εάν το πήρες καινούργιο, λογικά είναι. Προφανώς είναι μια συσκευή η οποία είχε μείνει σε stock από όταν είχε πρωτοβγεί και έτσι είχε την προηγούμενη έκδοση λειτουργικού. Είναι σαν να πάρω εγώ το Neo V, και να αγανακτώ επειδή μου κάνει update στην 5.0.1!

 

Ας πιασουμε λοιπον το κομματι "dialer, call log" (τηλεφωνικες κλησεις). Λαμπει δια της απουσιας του το "smart dial". Ξερω-ξερω, θα ερθει στα "10αρια", δηλαδη με καθυστερηση.....5 χρόνων?.....Τι να πω και τι να σχολιασω.....Αλλο, προσπαθεις να δεις μαζεμενες -Μόνο- τις αναπαντητες ή εισερχομενες ή εξερχομενες (κατεταγμενες δηλαδη σε ομοιες ομαδες, με κοινο χρωμα, κτλ) τζιφος. Εν έτει 2015 Δεν εχεις τη δυνατοτητα να δεις τις αναπαντητες λογου χαριν της ημερας. Να επειχειρηματολογησω περαιτερω περι της Αναγκαιοτητας αυτης της απλης λειτουργιας σε ενα...smartphone? Που ακομη και το χρωμα συμβολου των "εισερχομενων-εξερχομενων" ειναι κοινο μεταξυ τους? και δεν σου δινεται η δυνατοτητα με μια ματια, καθως κοιτας το ιστορικο κλησεων, να διακρινεις ακαριαια ποιον τηλεφωνησες εσυ και ποιος τηλεφωνησε εσενα? Δε λεω περισσοτερα επ αυτου, γιατι ηδη αρχιζω και εκνευριζομαι ξανα. Ασε που εκανα μια ωρα να βρω την "διαρκεια" της καθε κλησης (ομολογω οτι το "κραταω πατημενο" δεν μου περασε απο το μυαλο για κατι τοσο αμεσης ζητησης και προσβασης). Αφηνω τελευταιο το γεγονος οτι η ποιοτητα συνομιλιας (στο ακουστικο μου, δεν ξερω για το μικροφωνο) επεσε αισθητα, δηλαδη λιγοτερη καθαροτητα ηχου στο αυτι (εννοειται χωρις αλλαγη παροχου και με το ιδιο 2G δικτυο που ειχα στο Neo V).

 

Με μια λεξη...Αθλιο...για τηλεφωνικη χρηση. Δεν με ενδιαφερει τι θα διορθωσουν τα 10αρια, ισως να θεωρησουν αναβαθμιση το "photo contact call" ή τον "μετρητη συνολικων κλησεων" ή κι εγω δεν ξερω τι.....αυτο που ξερω ειναι οτι η περηφανη και σθεναρη αμυνα των υπερασπιστων αυτου του λειτουργικου..."back to the basics, simple and reliable phone call"...ειναι συντομο ανεκδοτο.

 

Δεν είναι καθόλου ανέκδοτο αφού είναι διαφορετική φιλοσοφία, και δεν είναι κάτι που δεν μπορείς να συνηθίσεις εύκολα (αφού το χρησιμοποιείς κάθε μέρα). Σου έχει χύμα τις κλήσεις (αναπάντητες, εισερχόμενες και εξερχόμενες) αλλά σου γράφει δίπλα, αν πρόσεξες, εισερχόμενη - εξερχόμενη. Δεν έχει σύμβολα αλλά σου γράφει ποια ήταν η τελευταία κλήση.

 

Οσον αφορα τα SMS, αναγνωριζω οτι το προβλημα ειναι...τοπικο (Ελληνικο)...αλλα αρνουμαι να δεχτω οτι επειδη εχω επιλεξει στα μενου "Αγγλικη Γλωσσα Τηλεφωνου".....τιμωρουμαι.....και δεν μπορω να γραψω sms στα Ελληνικα με 160 χαρακτηρες. Ενταξει, αυτο δεν ειναι απλως αδιανοητο, αλλα καταντα αστειο, κωμικοτραγικο για την ακριβεια. Εννοειται πως παρομοια δυνατοτητα ειχα και στα δυο προαναφερθεντα android (alcatel & sonyericsson) αλλα και στο αρχαιο P990i. Ουτε δεχομαι ως απαντηση να "γυρισω" τη γλωσσα στα Ελληνικα, διοτι πολυ απλα δεν μου το "ζητησαν" παλαιοτερες συσκευες, λιγοτερο εξυπνες, και απαιτω -τουλαχιστον- την ιδια ευκολια και οικονομια στην τσεπη μου.

 

Επισης, το γεγονος οτι η εφαρμογη "Maps" (χαρτες) δεν εχει την βασικοτερη επιλογη, εμφανισης της αποστασης σε Χιλιομετρα ή Μιλια, και απλως συμβαδιζει με το "region" της χωρας (στην προκειμενη Αγγλια) εχει την συνεπεια να βλεπω τις αποστασεις μονο σε"Μιλια" και να Μην μπορω να το αλλαξω εσωτερικα μεσω της εφαρμογης. Απλα, γελοιο.

 

Στα sms μπορείς να γράψεις σε 160 χαρακτήρες χωρίς να χρειάζεται να αλλάξεις την γλώσσα ή το region. Επίσης, στην εφαρμογή maps, δεν τα κάνεις αυτά και έχεις δίκιο. Βάλε το here maps, που αν δεν κάνω λάθος έρχεται προεγκατεστημένο, και ξενοιάζεις. Το maps της Microsoft είναι χάλια μαύρα στα 8.1! Στα win10 διορθώνεται σε μεγάλο βαθμό.

 

Το χειροτερο ολων ομως ειναι η ελλειψη εναλλακτικων λυσεων (εφαρμογων) ωστε να παραμετροποιησεις το λειτουργικο κατα το δοκουν. Ατολμια και μυστικισμος διακατεχει την microsoft, απο καταβολης. Θα ηταν περιεργο να ανοιγε τα "συνορα" της τωρα, ξαφνικα, ακομη και για τους προφανεις ιδιοτελεις λογους μιας εμπορικης κερδοφορας επιχειρησης. Αλλα τι συζηταμε, εδω αγορασε κι απορροφησε την Nokia τους ενος αιωνα ζωης...και μεσα σε 2 χρονια εχει διωξει ολο το προσωπικο της (7500 ψυχες), αφου προφανως δε το θεωρει τιμη της και καμαρι της (πολυτιμη προικα), αλλα ενα βαριδι που πρεπει να το ξεφορτωθει ωστε να επιπλευσει η μαμα-εταιρια...ως αλλος φελλος.

 

Δεν εχω ψαξει βαθυτερα την συσκευη (camera, internet, αναπαραγωγη audio-video, etc) γιατι εχω αναλωθει να ψαχνω στο internet για να λυσω τις -πολλες- αποριες μου, για τα απλα, καθημερινα πραγματα που υποτιθεται οτι με αυτο το λειτουργικο...κανεις καλυτερα απο τον ανταγωνισμο...:lol:...εγω παντως, ηδη, εχω ξαναβαλει την κυρια sim που χρησιμοποιω στο πτωχο, πλην τιμιο Neo V, ωστε να κανω τη δουλεια μου...:X

 

Ένα 24ωρο είναι πολύ λίγο για να κρίνεις ένα εργαλείο απαραίτητο για την καθημερινότητα σου απλά και μόνο επειδή είναι διαφορετικό. Σα να σου λέω εγώ πήγαινε από VW σε Mercedes και να μου λες ότι δεν είναι καλό επειδή δεν έχει κανονικό χειρόφρενο και δεν μπορείς να το συνηθίσεις σε μια μέρα.

 

Να διευκρινισω και κατι για το τελος, για να μην παρεξηγηθω. Μετα απο αρκετα χρονια αποφασισα να αγορασω ξανα ενα απο τα τελευταια Nokia, το οποιο καθισταται συλλεκτικο μετα την εξαγορα απο την Microsoft. Το Lumia 920 εχει κορυφαια ποιοτητα κατασκευης, σχεδον ελιτίστικη, το δε hardware ειναι επαρκεστατο κι εν πολλοις δοκιμασμενο και καταξιωμενο. Στενοχωριεμαι πραγματικα, να βλεπω την πάλαι ποτέ κραταιά Nokia, με τις εξαιρετικες και πρωτοποριακες συσκευες της (διαχρονικα), να χαντακωνεται -απκλειστικα- εξαιτιας ενος ανωριμου, ανεμπνευστου και αναχρονιστικου λειτουργικου. Ευελπιστω τα επερχομενα 10αρια να προικισουν την microsoft με την γενναιοδωρια του sharing στον αχανη κοσμο των developers, ωστε να απογειωθουν οι συσκευες της αντι να...καιγονται στο ζεσταμα...(κυριολεκτικα και μεταφορικα)...παρακολουθωντας τους αντιπαλους να ξεμακραινουν...

 

Προφανώς και δεν σε παρεξηγεί κανείς, απ' ότι βλέπεις. Απλά δοκίμασε το για λίγο καιρό, διάβασε εδώ στο forum στο topic του 920 για προβλήματα και λύσεις, και αν δεν μείνεις ευχαριστημένος εδώ είμαστε να το συζητήσουμε. Είναι λίγο ένα 24ωρο. Είναι πολύ διαφορετικό από τα άλλα που υπάρχουν και θα έπρεπε να περιμένεις αλλαγές και όχι ομοιότητες. Στην αρχή όλοι ψαχνόμασταν για το πως κάνουμε τι, στο τηλέφωνο αλλά σε πληροφορώ πως όταν πιάνω ένα android στα χέρια μου, κάνω πολύ περισσότερες κινήσεις να κάνω κάτι πλέον λόγω του ότι τα windows είναι όντως πιο απλά.

 

Εμένα με ξέχασαν; δεν νομίζω να έχω πάρει το update 2 και στις πληροφορίες γράφει ένα ξερό Windows 8.1 update.

 

Εμάς δεν παίρνει update2 το 930. Θα πάει κατευθείαν στα Win10. Και μένα την update σκέτο είχε...!

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Άγγελε ευχαριστώ.

 

Με την ευκαιρία να πω και γω την γνώμη μου που έχω και nexus 5 και όχι ένα απλό android της σειράς.

 

Ελλείψεις έχει, σίγουρα ναι.

 

Στην καθημερινότητα μου, μου λείπουν κάποια πράγματα, αλλά για μένα δεν ειναι σημαντικά.

 

Για κάποιον άλλο μπορεί να είναι και αυτό ειναι σεβαστό φυσικά.

 

Δώσε χρόνο στο τηλέφωνο και αν νομίζεις πως αυτά που αναφέρεις είναι σημαντικά, το δίνεις και πας πάλι σε android. Τόσο απλό.

 

Στο nexus με developers preview M, δεν βλέπω κάτι τόσο το σημαντικό, εκτός ίσως από την δυνατότητα backup των εφαρμογών, σε σχέση με αυτά που έρχονται με τα Windows 10.

Link to comment
Share on other sites

...@ 1600 ...

...ευτυχώς φίλε μου που είναι έτσι όπως περιγράφεις αυτό το λειτουργικό...

...προσωπικά μου αρέσει πολύ και αφού έψαξα, ρώτησα, δοκίμασα, μετά έκανα μιά συνειδητή-συνειδητότατη επιλογή...

...και το αυτό ισχύει για τους περισσότερους εδώ μέσα...

...άρα δεν έχει και πολύ νόημα να κοινοποιείς σε μας την αγανάκτησή σου...

...εκτός αν αποσκοπείς σε φλέϊμινγκ...

...μήπως να κοινοποιούσες την επιστολή σου στη Microsoft θα ήταν χρησιμότερο γιά σένα ;;

...εγώ πάντως αυτό θα έκανα...

...και θα έφευγα σφαίρα για αντρόϊντ ή ios...

 

(...βέβαια & εσύ έκανες συνειδητή & καλή επιλογή διότι και πολύ λίγα χρήματα έδωσες, και γνώριζες ότι θα αναβαθμιστείς πολύ σύντομα στα επερχόμενα 10άρια, & είσαι ευτυχισμένος γι' αυτό...)

Edited by jazzu4ia
Hate Me Now Bite Me Later
Link to comment
Share on other sites

Παιδια...δεν περιμενα να βρω εναν κλωνο του Neo V Android! OK, ηξερα οτι αλλαζα πλατφορμα, ημουν ενημερος, απλως καποια πραγματα ειναι ανεξηγητα εν ετει 2015.

 

Δε θα με πειραζε αν χρειαζοταν να κανω δυο ή και τρεις διαφορετικες κινησεις (clicks) ωστε να δω καπου Μονο τις αναπαντητες πχ. Δεν ειμαι τοσο απαιτητικος ωστε να απαιτω να βλεπω τις αναπαντητες πχ με λιγοτερα "clicks" σε σχεση με το android.....εδω μιλαμε οτι αυτη η δυνατοτητα ειναι Ανυπαρκτη! Το Nokia 3310 προ 15ετιας, αν θυμαμαι καλα, ειχε τετοια επιλογη!!! Τι συζηταμε τωρα...

 

Επισης το smart dial ειναι σημαντικη ελλειψη. Καλο το speed dial, αλλα smart δεν ειναι. Και δεν μπορουμε να το δικαιολογουμε ως "διαφορετικη φιλοσοφια-προσεγγιση απο το android", διοτι τα Windows Phone 8.1 διατεινονταν οτι θα καλυπταν τις περισσοτερες ελλειψεις εναντι του ανταγωνισμου (notification center, cortana=siri, swipe keyboard. etc). Επισης στην εποχη που ζουμε οι πραγματικες καινοτομιες στην τεχνολογια εχουν συρρικνωθει, σε ολοκληρη τη γκαμα εφαρμογης της (software, βιομηχανια, κτλ) για αυτο και βλεπουμε διαρκως τα τελευταια χρονια ολο και πιο κοινα προιοντα και δυσκολευονται οι εταιρειες μεταξυ τους να διαφοροποιηθουν (αυτοκινητα, ηλεκτρονικα, κτλ). Οταν πχ υιοθετεις το συστημα της Apple για τα Sms (οπως εκανε και το Android) κι οταν γενικα η ταση, αλλα και η λογικη εξελιξη, ειναι να παρεις μια καλη ιδεα και να τη βελτιωσεις ή διαφοροποιησεις ελαφρως (για αποφυγη copy-paste)...συγγνωμη...αλλα δεν μπορω να εξωραϊζω τις εκπτωσεις σε εργονομια ως "διαφορετικο οικοσυστημα".

 

Οσον αφορα τα Sms εχετε δικαιο, εν μερει. Εχθες που τσεκαριζα αν γραφει 70 ή 160 χαρακτηρες (μετα την επιλογη "reduced=μειωμενη") προκειμενου γεμισω γρηγορα τον μετρητη χαρακτηρων καθως εγραφα στα Ελληνικα, χρησιμοποιησα Και Emoticons για φτασω γρηγορα στον επιμαχο αριθμο 70 ή 160. Σημερα που το δοκιμασα μονο με γραμματα (Ελληνικα) οντως γραφει 160 χαρακτηρες :). Αλλα! ετσι και προσθεσεις Εστω κι Ενα! Emoticon, πανε περιπατο οι 160 χαρακτηρες. Αν θυμαμαι καλα στο Android, το καθε emoticon χρεωνε...3-4? χαρακτηρες, αρα δεν καταλαβαινω γιατι στο Windows Phone χρεωνει διπλα και τριδιπλα. Τελος παντων, θα προσαρμοστω προς το παρον, αλλα ελπιζω να το διορθωσουν στο εγγυς μελλον.

 

Σχετικα με τις "απανωτες αναβαθμισεις". Στο Neo V φορουσα για 3 χρονια την εργοστασιακη 2.3.4. Ημουν απολυτα ικανοποιημενος και διαβαζοντας τα κατα καιρους σχολια για την εκαστοτε ενημερωση-αναβαθμιση, ειχα αποφασισει να παραμεινω σε αυτη. Ειχα μαλιστα απενεργοποιησει την ειδοποιηση του Update Center στο Notification Center και ημουν μια χαρα. Οταν τα προηγουμενα Χριστουγεννα αποφασισα να το αναβαθμισω, αφου υπηρχαν αρκετες ενδιαφερουσες εφαρμογες που απαιτουσαν Android 4 ICS τουλαχιστον, συνεδεσα το κινητο με το λαπτοπ και μου βρηκε την τρεχουσα (κι οριστικη για την συσκευη) εκδοση λειτουργικου. Δεν μου ζητησε δηλαδη να παω στα 3-4 firmwares που μεσολαβησαν, προ της τελικης εκδοσης που αναβαθμισα το κινητο. Αυτο εννοω, κατι το οποιο το θεωρουσα αυτονοητο και στο Lumia 920 (το οποιο ειχε Portico παρεμπιπτοντως οταν το ανοιξα πρωτη φορα) κι οχι αυτο τον συρφετο απο updates με τα συνεχη restarts και με την μπαταρια να καπνιζει.

 

Το Here Maps δηλαδη...ειναι διαφορετικο απο το "μαμα" Maps? Μαλιστα, κατα το αναλογο Lumia Camera διαφορετικο απο την stock Camera. OK. Απλως θεωρουσα οτι δεδομενου οτι η συσκευη ειναι πρωτιστως Nokia κι οχι ενα οποιοδηποτε Windows Phone, αυτες οι εφαρμογες θα ηταν εγκατεστημενες και κατα συνεπεια θεωρησα οτι η εργοστασιακη εφραμογη Χαρτες, ειναι ουσιαστικα το Here Maps. Βεβαια επρεπε να το εχω ψυλλιαστει, γιατι οταν εψαχνα την Nokia Camera στο μενου, ηξερα οτι επρεπε να την "κατεβασω". Τεσ'πα. Ελπιζω να εχει επιλογη "χλμ/μιλια".

 

Α! Μηπως εχετε να προτεινετε κα'να dialer δοκιμασμενο? κατι σε DW phone στο Android θα ηταν ονειρο...

Edited by Alex_tz
Link to comment
Share on other sites

Φίλε @1600

Διάβασέ με προσοχή τι σου απάντησαν τα αλλα παιδιά και μην κρίνεις ένα λειτουργικο μέσα σε μια δυο μέρες ειδικά αυτό που εχει τελείως διαφορετική φιλοσοφια από αυτά

που ήξερες μέχρι τωρα. Επισης λαβε υπόψιν σου ότι το 920 που εσύ αγορασες τωρα σε λίγο θα κλείσει 3ετια άρα είναι τηλ προηγουμενης γενιάς που προφανώς αγορασες σε πολύ πολυ χαμηλότερη τιμή από κάποιο αντίστοιχο αλλου λειτουργικού.

 

Τέλος θα πω και σε σένα αυτό που γράφω εδω χρόνια.

Δεν είναι για όλους τα windows phones. Όπως δεν για όλους το android η το ios. Για κάποιους χρήστες απλά δεν κάνουν. Και από άποψη χρηστικότητας αλλα και από αποψη αισθητικής.

Σεβαστή η γνώμη σου αλλα για πολλούς από εμάς παραμενει μια αξιόπιστη τρίτη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Το τρίτη επιλογή μου ακούστηκε λίγο... κάπως :lol:

Δεν το πήρα στραβά έτσι; Μην παρεξηγηθώ. Να ελαφρύνω λίγο την κουβέντα.

Πρώτη επιλογή πλέον!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις που είσαι λάθος

αν όχι και λιγουλάκι προκατειλλημένος πάνω στη δυσκολία να προασρμοστείς και κρίνεις άσκοπα;

Να δώσω ένα παράδειγμα.

Σχετικα με τις "απανωτες αναβαθμισεις". Στο Neo V φορουσα για 3 χρονια την εργοστασιακη 2.3.4. Ημουν απολυτα ικανοποιημενος και διαβαζοντας τα κατα καιρους σχολια για την εκαστοτε ενημερωση-αναβαθμιση, ειχα αποφασισει να παραμεινω σε αυτη. Ειχα μαλιστα απενεργοποιησει την ειδοποιηση του Update Center στο Notification Center και ημουν μια χαρα. Οταν τα προηγουμενα Χριστουγεννα αποφασισα να το αναβαθμισω, αφου υπηρχαν αρκετες ενδιαφερουσες εφαρμογες που απαιτουσαν Android 4 ICS τουλαχιστον, συνεδεσα το κινητο με το λαπτοπ και μου βρηκε την τρεχουσα (κι οριστικη για την συσκευη) εκδοση λειτουργικου. Δεν μου ζητησε δηλαδη να παω στα 3-4 firmwares που μεσολαβησαν, προ της τελικης εκδοσης που αναβαθμισα το κινητο. Αυτο εννοω, κατι το οποιο το θεωρουσα αυτονοητο και στο Lumia 920 (το οποιο ειχε Portico παρεμπιπτοντως οταν το ανοιξα πρωτη φορα) κι οχι αυτο τον συρφετο απο updates με τα συνεχη restarts και με την μπαταρια να καπνιζει.

Για ποιό λόγο δε δοκίμασες το αντίστοιχο;

Γιατί δε δοκίμασες και στο WP να συνδέσεις 'το κινητο με το λαπτοπ' ;

Ίσως δεν ήξερες, αλλά και πάλι το αποτέλεσμα είναι πως δεν κρίνεις ψύχραιμα.

Πληροφοριακά συνδέεις το WP με το Windows PC και εγκαθιστάς την τελευταία έκδοση απευθείας.

 

Αλήθεια το Android out of the box σου δίνει τις ίδιες ευκολίες διασύνδεσης και συγχρονισμού με το Windows PC;

Γιατί το Android να είναι τόσο πίσω σ' αυτό τον τομέα;

 

Σε ιντριγκάρω για να σου δείξω πόσο λάθος κάνεις να αποδοκιμάζεις κάτι τόσο εύκολα.

Ελλείψεις υπάρχουν, αλλά θα περίμενα άλλα να μου έλεγες πχ προφίλ ρυθμίσεων, μητρώο διάρκειας κλήσεων κλπ.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδια...δεν περιμενα να βρω εναν κλωνο του Neo V Android! OK, ηξερα οτι αλλαζα πλατφορμα, ημουν ενημερος, απλως καποια πραγματα ειναι ανεξηγητα εν ετει 2015.

 

Δε θα με πειραζε αν χρειαζοταν να κανω δυο ή και τρεις διαφορετικες κινησεις (clicks) ωστε να δω καπου Μονο τις αναπαντητες πχ. Δεν ειμαι τοσο απαιτητικος ωστε να απαιτω να βλεπω τις αναπαντητες πχ με λιγοτερα "clicks" σε σχεση με το android.....εδω μιλαμε οτι αυτη η δυνατοτητα ειναι Ανυπαρκτη! Το Nokia 3310 προ 15ετιας, αν θυμαμαι καλα, ειχε τετοια επιλογη!!! Τι συζηταμε τωρα...

 

Επισης το smart dial ειναι σημαντικη ελλειψη. Καλο το speed dial, αλλα smart δεν ειναι. Και δεν μπορουμε να το δικαιολογουμε ως "διαφορετικη φιλοσοφια-προσεγγιση απο το android", διοτι τα Windows Phone 8.1 διατεινονταν οτι θα καλυπταν τις περισσοτερες ελλειψεις εναντι του ανταγωνισμου (notification center, cortana=siri, swipe keyboard. etc). Επισης στην εποχη που ζουμε οι πραγματικες καινοτομιες στην τεχνολογια εχουν συρρικνωθει, σε ολοκληρη τη γκαμα εφαρμογης της (software, βιομηχανια, κτλ) για αυτο και βλεπουμε διαρκως τα τελευταια χρονια ολο και πιο κοινα προιοντα και δυσκολευονται οι εταιρειες μεταξυ τους να διαφοροποιηθουν (αυτοκινητα, ηλεκτρονικα, κτλ). Οταν πχ υιοθετεις το συστημα της Apple για τα Sms (οπως εκανε και το Android) κι οταν γενικα η ταση, αλλα και η λογικη εξελιξη, ειναι να παρεις μια καλη ιδεα και να τη βελτιωσεις ή διαφοροποιησεις ελαφρως (για αποφυγη copy-paste)...συγγνωμη...αλλα δεν μπορω να εξωραϊζω τις εκπτωσεις σε εργονομια ως "διαφορετικο οικοσυστημα".

 

Οσον αφορα τα Sms εχετε δικαιο, εν μερει. Εχθες που τσεκαριζα αν γραφει 70 ή 160 χαρακτηρες (μετα την επιλογη "reduced=μειωμενη") προκειμενου γεμισω γρηγορα τον μετρητη χαρακτηρων καθως εγραφα στα Ελληνικα, χρησιμοποιησα Και Emoticons για φτασω γρηγορα στον επιμαχο αριθμο 70 ή 160. Σημερα που το δοκιμασα μονο με γραμματα (Ελληνικα) οντως γραφει 160 χαρακτηρες :). Αλλα! ετσι και προσθεσεις Εστω κι Ενα! Emoticon, πανε περιπατο οι 160 χαρακτηρες. Αν θυμαμαι καλα στο Android, το καθε emoticon χρεωνε...3-4? χαρακτηρες, αρα δεν καταλαβαινω γιατι στο Windows Phone χρεωνει διπλα και τριδιπλα. Τελος παντων, θα προσαρμοστω προς το παρον, αλλα ελπιζω να το διορθωσουν στο εγγυς μελλον.

 

Σχετικα με τις "απανωτες αναβαθμισεις". Στο Neo V φορουσα για 3 χρονια την εργοστασιακη 2.3.4. Ημουν απολυτα ικανοποιημενος και διαβαζοντας τα κατα καιρους σχολια για την εκαστοτε ενημερωση-αναβαθμιση, ειχα αποφασισει να παραμεινω σε αυτη. Ειχα μαλιστα απενεργοποιησει την ειδοποιηση του Update Center στο Notification Center και ημουν μια χαρα. Οταν τα προηγουμενα Χριστουγεννα αποφασισα να το αναβαθμισω, αφου υπηρχαν αρκετες ενδιαφερουσες εφαρμογες που απαιτουσαν Android 4 ICS τουλαχιστον, συνεδεσα το κινητο με το λαπτοπ και μου βρηκε την τρεχουσα (κι οριστικη για την συσκευη) εκδοση λειτουργικου. Δεν μου ζητησε δηλαδη να παω στα 3-4 firmwares που μεσολαβησαν, προ της τελικης εκδοσης που αναβαθμισα το κινητο. Αυτο εννοω, κατι το οποιο το θεωρουσα αυτονοητο και στο Lumia 920 (το οποιο ειχε Portico παρεμπιπτοντως οταν το ανοιξα πρωτη φορα) κι οχι αυτο τον συρφετο απο updates με τα συνεχη restarts και με την μπαταρια να καπνιζει.

 

Το Here Maps δηλαδη...ειναι διαφορετικο απο το "μαμα" Maps? Μαλιστα, κατα το αναλογο Lumia Camera διαφορετικο απο την stock Camera. OK. Απλως θεωρουσα οτι δεδομενου οτι η συσκευη ειναι πρωτιστως Nokia κι οχι ενα οποιοδηποτε Windows Phone, αυτες οι εφαρμογες θα ηταν εγκατεστημενες και κατα συνεπεια θεωρησα οτι η εργοστασιακη εφραμογη Χαρτες, ειναι ουσιαστικα το Here Maps. Βεβαια επρεπε να το εχω ψυλλιαστει, γιατι οταν εψαχνα την Nokia Camera στο μενου, ηξερα οτι επρεπε να την "κατεβασω". Τεσ'πα. Ελπιζω να εχει επιλογη "χλμ/μιλια".

 

Α! Μηπως εχετε να προτεινετε κα'να dialer δοκιμασμενο? κατι σε DW phone στο Android θα ηταν ονειρο...

 

 

Έχεις δίκιο σε κάποια απο αυτά που λες. Απλά οκ, είναι διαφορετικές ανάγκες και φιλοσοφίες γενικά. Σχετικά με τα update αν το είχες συνδέσει στον υπολογιστή με το Windows Phone Recovery κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα, μόνο που το κάνει σωστά (format, περνάει την τελευταία έκδοση). Με το ota τις πάει μια μια. Προκειμένου να μη σου ανεβαίνει η πίεση κάθε φορά, ρίξε την απορία σου εδώ για να βοηθάμε :lol: :lol: :lol: !!

Απο εκεί και πέρα, dialer τα παιδιά εδώ μέσα χρησιμοποιούν τον rapdialer αλλά δεν ξέρω να θα σε καλύψει. Ρίξε μια ματια στο store. Λόγω της αλλαγής ονόματος, και της προσπάθειας της Microsoft, να φτιάξει native εφαρμογές, έχουν αλλάξει αρκετές. Η Camera δεν είναι ίδια με την Lumia Camera πχ. Έτσι και με τους χάρτες, το maps είναι χάλια μαύρα. Το here maps θα σε καλύψει απόλυτα. Είναι το πιο πλήρες σε όλες τις πλατφόρμες νομίζω.

Καλή συμβίωση με το κινητό..!

Edited by niotheros
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Το τρίτη επιλογή μου ακούστηκε λίγο... κάπως :lol:

Δεν το πήρα στραβά έτσι; Μην παρεξηγηθώ. Να ελαφρύνω λίγο την κουβέντα.

Πρώτη επιλογή πλέον!

 

Για μας είναι η πρώτη σίγουρα ... απλά ανεφερα τη σειρά που ήρθε στην αγορά.

Αλλα και την καταταξη του.. αν και σε κάποιες χώρες είναι δεύτερο η πολύ κοντά στο δεύτερο.

Όχι τι να παρεξηγηθεις ...κουβεντα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...