Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι ακόμα σε kit kat και είχα αποφασίσει να ΜΗΝ αναβαθμίσω καθώς από αυτά που διάβαζα μάλλον σε "υποβάθμιση" της συσκευής μου έκανε η lollipop. Μπορεί και κάποιος άλλος να επιβεβαιώσει τα ανωτέρω σχόλια για επίλυση των προβλημάτων με bluetooth, φωτεινότητα, ένταση ήχου κλήσης, daemon κάμερας και δε συμμαζεύεται που κυριαρχούν στις τελευταίες 20 (τουλάχιστον) σελίδες;

 

 

Στην τελευταία lollipop d6 φίλε μου δεν υπάρχει τίποτα απο αυτά που αναφέρεις! Το κινητό πετάει! Καμία σχέση με kit kat.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακόμα σε kit kat και είχα αποφασίσει να ΜΗΝ αναβαθμίσω καθώς από αυτά που διάβαζα μάλλον σε "υποβάθμιση" της συσκευής μου έκανε η lollipop. Μπορεί και κάποιος άλλος να επιβεβαιώσει τα ανωτέρω σχόλια για επίλυση των προβλημάτων με bluetooth, φωτεινότητα, ένταση ήχου κλήσης, daemon κάμερας και δε συμμαζεύεται που κυριαρχούν στις τελευταίες 20 (τουλάχιστον) σελίδες;

 

Ο δαίμονας της κάμερας μου έχει ενφανιστεί 2 φορές με μια επανεκινηση έφτιαξε αλλα ότι άλλο bug έχει αναφερθεί στο forum εχει επιλυθεί τούλαχιστον στην ελληνική cosmote.Τώρα εάν περάσεις καμία πολωνική τότε το κινητό σου θα τα παίξει.Εγώ δε το μετάνιωσα σε καμία περίπτωση το κινητό πλέον δεν έχει τίποτα να ζηλέψει απο note 4

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα περασμενη την πολωνικη λολλιποπ και ειπα να περασω της κοσμοτε.Αφου εκανα τα απαραιτητα λιγο πριν το τελος μου εβγαλε fail στο οντιν και στο κινητο γραφει volume size is too big 204800<409600

ODIN: Invalid ext4 image

Σας παρακαλω τι να κανω...τι εκανα λαθος? παει το κινητο τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Αν περασω την ελληνική cosmote rom θα μου βγάζει το λογότυπό στην εκινηση του τηλεφώνου? "Επίσης αναρωτιέμαι αν έχει εφαρμογες της cosmote προ εγκατεστημενες ?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

εδω και καποιες μερες το note 3 του πατερα μου κανει κατι που δεν εχω ξαναδει. οταν πατας παρατεταμενα το κουμπι του τερματισμου για να κανεις επανεκκινηση, ξεκιναει να παιζει μια μουσικη της samsung προφανως και δεν σταματαει μεχρι να κλεισεις εντελως το κινητο. αν δλδ αποφασισεις οτι δεν θες να κανεις επανεκκινηση, εκεινο παιζει μουσικη μονο του. τι μπορει να φταιει;;; ξερει κανεις;;; για να προλαβω καποιους, δεν εχει γινει ποτε root!

 

Επειδή είναι δύσκολο να πει κανείς τι φταίει, μπορείς να κάνεις δύο πράγματα:

 

1) Να πας σε κάποιο service για να το δούνε (αλλιώς ποιος ο λόγος να μην είσαι root και να κρατάς τον Knox μηδενισμένο).

 

2) Να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και το τηλέφωνο να επανέρθει στην αρχική του κατάσταση, χάνοντας όμως εφαρμογές και ρυθμίσεις. Μπορείς βέβαια να κρατήσεις κάποιο backup με κάποια ή κάποιες από τις εφαρμογές από αυτήν εδώ τη σελίδα (υπάρχουν και για μη rooted τηλέφωνα).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι δύσκολο να πει κανείς τι φταίει, μπορείς να κάνεις δύο πράγματα:

 

1) Να πας σε κάποιο service για να το δούνε (αλλιώς ποιος ο λόγος να μην είσαι root και να κρατάς τον Knox μηδενισμένο).

 

2) Να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και το τηλέφωνο να επανέρθει στην αρχική του κατάσταση, χάνοντας όμως εφαρμογές και ρυθμίσεις. Μπορείς βέβαια να κρατήσεις κάποιο backup με κάποια ή κάποιες από τις εφαρμογές από αυτήν εδώ τη σελίδα (υπάρχουν και για μη rooted τηλέφωνα).

 

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου...το κινητο μετα απο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων (με backup φυσικα) ειναι μια χαρα

υγ: το χρησιμοποιει ο πατερας μου και αν του πω να γινει root θα πιστευει οτι μιλαω για καμια σαλτσα για τα μακαρονια!!! :D

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα περασμενη την πολωνικη λολλιποπ και ειπα να περασω της κοσμοτε.Αφου εκανα τα απαραιτητα λιγο πριν το τελος μου εβγαλε fail στο οντιν και στο κινητο γραφει volume size is too big 204800<409600

ODIN: Invalid ext4 image

Σας παρακαλω τι να κανω...τι εκανα λαθος? παει το κινητο τωρα?

 

Φιλε το επαθα και εγω. Βγαλε την μπαταρια και ξαναπερνα με odin την πολωνικη.

Samsung note 3
Link to comment
Share on other sites

Φιλε το επαθα και εγω. Βγαλε την μπαταρια και ξαναπερνα με odin την πολωνικη.

 

περασα την ελληνικη eur να δω μηπως εχει διαφορες με την πολωνικη.Παντως της κοσμοτε δεν την παιρνει με τιποτε

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.επανηλθα και παλι σχετικα με το θεμα LTE στην συσκευη μου note3 sm-9005 4.4.2. οπου διαβαζοντας αρκετα χρησιμα πραγματα στο φορουμ βρηκα κατι το οποιο ειναι σημαντικο και τελικα (ουφ ξεαγχωθηκα γιατι νομιζα ειχε προβλημα η συσκευη....τοσα λεφτα ειπα και πηγαν στραφι<<μου πουλησαν μεταξι για μεταξοτες κορδελες>>)ισχυει.παραθετω λοιπον το κειμενο το οποιο το εκανα αντιγραφη απο το φορουμ(το οποιο ζητω και δημοσια συγνωμη) αλλα επρεπε και εγω να βρω μια ακρη...λεει λιοπον.....

<<Αν δεν εμφανίζεται η επιλογή LTE τις ρυθμίσεις της συσκευής μας, είναι θέμα apn.

Όλες οι ρομ έχουν προεγκατεστημένα τα apn (ονόματα σημελίων πρόσβασης) των παρόχων και ανάλογα την sim που βάζουμε, το λειτουργικό βλέπει τον πάροχο μας και βάζει τις ανάλογες ρυθμίσεις.

Οι κάρτες sim επίσης έχουν τα apn.

Οπότε και να μην υπάρχουν στο λειτουργικό μας τα apn το λειτουργικό τις τραβάει από την sim.

Επειδή το 4G στην Ελλάδα είναι αρκετά πρόσφατο, αν η sim είναι "παλιά" δεν θα περιέχει τα apn.

Το ίδιο ισχύει και για την έκδοση του λειτουργικού μας αν είναι "παλιά".

3 είναι οι επιλογές.

1. Περιμένουμε αναβάθμιση της συσκευής που να περιέχει τα apn για το 4g του παρόχου μας.

Αυτό μπορεί και να αργήσει.

2. Ζητάμε καινούργια sim.

3. Είτε έχουμε παλιά, είτε νέα, είτε το software μας τα περιέχει είτε όχι, δεν μας νοιάζει, γιατί πάντα μπορούμε να τα βάλουμε και χειροκίνητα.....

Ενδέχεται μετά την εισαγωγή των ρυθμίσεων, να χρειαστεί επανεκκίνηση το κινητό για να μας εμφανίσει την επιλογή.

Φυσικά σιγουρευόμαστε πρώτα ότι έχουμε στο πρόγραμμα μας (κάρτα-συμβόλαιο) πρόσβαση στο 4G δίκτυο του παρόχου μας.

Αν δεν είμαστε σίγουροι, με ένα τηλέφωνο στον πάροχο μπρούμε να το μάθουμε.>>

το δοκιμασα και πραγματι απο αλλον παροχο που ηταν καινουρια sim (δεν ηταν ομως ενεργοποιημενη η 4G υπηρεσια αλλα δεν εχει σημασια στην προκειμενη περιπτωση γιατι αλλου ηταν το θεμα μου)μου εβγαλε την λειτουργια LTE.ομως οταν ξαναεβαλα την δικη μου sim δεν ηταν περασμενη η λειτουργια του δικου μου παροχου.αρα συμπερασμα το προβλημα εχει να κανει με τoν παροχο μου και συγκεκριμενα με την WIND.

 

Φίλε Περικλή. Πολύ σωστά αυτά που γράφεις. Όταν αναβαθμίσεις το κινητό σου σε Lollipop το πρόβλημα σου θα διορθωθεί. Κάθε κάρτα sim έχει μέσα κάποια δεδομένα τα οποία περνιούνται αυτόματα στις συσκευές μας όπως τα apn και οι ρυθμίσεις των mms, internet, sms service centers κλπ. Η Wind λόγω κάποιον ιδιαιτεροτήτων στο data κομμάτι των καρτών sim της, σε κινητά με KitKat και προηγούμενες εκδόσεις δεν περνιούνται πάντα σωστά οι προεπιλεγμένες ρυθμίσεις. Ωστόσο για την περίπτωση σου υπάρχει μια άλλη εύκολη λύση που θα σου επιτρέψει την ενεργοποίηση του LTE (κατά κόσμο 4G) στη συσκευή σου, αλλά όμως προϋποθέτει ότι έχεις δικαιώματα root.

Ας υποθέσουμε ότι έχει όλα τα προ απαιτούμενα, δηλαδή:

  • μια καινούρια κάρτα sim 64K (όχι καμία από τις παλιές με το λογότυπο TIM πάνω)
  • ενεργοποιημένες υπηρεσίες 4G από την Wind
  • δικαιώματα root

Θα ανοίξεις με κάποιο file explorer (πχ ES Explorer) την αρχική μονάδα αποθήκευσης της συσκευής σου και θα πας στην παρακάτω διεύθυνση: root/data/property εκεί θα βρεις ένα αρχείο που λέγεται persist.radio.lteon. Θα το ανοίξεις με κάποιο επεξεργαστή κειμένου (το ES Explorer έχει ενσωματωμένο) και θα δεις ότι μέσα έχει την εντολή false. Θα την αλλάξει σε true θα αποθηκεύσεις το αρχείο και θα κάνεις επανεκκίνηση τη συσκευή σου. Όταν θα ξαναπάς στις ρυθμίσεις δικτύων μετά θα δεις ότι όντως έχει ενεργοποιηθεί το πολυπόθητο 4G.

Δυστυχώς αν δεν έχει δικαιώματα root θα πρέπει να περιμένεις κάποια αναβάθμιση.

Επίσης καλό θα ήταν να κάνεις ένα back up της συσκευής σου πριν από οποιαδήποτε επέμβαση σε αρχεία συστήματος.

Τέλος μετά την παραπάνω παρέμβαση πιθανότατα το status του λογισμικού σου από Samsung Official θα αλλάξει σε Custom. Δεν έχει να κάνει καθόλου με το KNOX ούτε χάνεις την εγγύηση της συσκευής αλλά θα αντιμετωπίσεις κάποια προβλήματα (επιλύσιμα) σε OTA αναβαθμίσεις του κινητού σου αργότερα.

Στη διάθεση σου, Βαγγέλης

Link to comment
Share on other sites

περασα την ελληνικη eur να δω μηπως εχει διαφορες με την πολωνικη.Παντως της κοσμοτε δεν την παιρνει με τιποτε

 

Δεν καταλαβαινω γιατι δεν παιρνει την cosmote d6 αλλα και με την eur b6 που εχω και εγω, το κινητο πεταει. Πολυ καλα πλεον και η μπαταρια. Ας μας πει καποιο απο τα παιδια πως μπορουμε να δοκιμασουμε την cosmote.

Samsung note 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι δεν παιρνει την cosmote d6 αλλα και με την eur b6 που εχω και εγω, το κινητο πεταει. Πολυ καλα πλεον και η μπαταρια. Ας μας πει καποιο απο τα παιδια πως μπορουμε να δοκιμασουμε την cosmote.

Έχουν διαφορές οι δυο ρομ, είτε στα hidden. img, είτε στα ext4. Θέλει πέρασμα με pit και repartition αλλά έχει ρίσκο αυτή η διαδικασία και καλύτερα είναι να το αποφύγεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν διαφορές οι δυο ρομ, είτε στα hidden. img, είτε στα ext4. Θέλει πέρασμα με pit και repartition αλλά έχει ρίσκο αυτή η διαδικασία και καλύτερα είναι να το αποφύγεις.

 

Ευχαριστω για την απαντηση, αλλα πως μπορουμε τελικα να δοκιμασουμε την d6 cos ?

Samsung note 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για το Note 3 επιχείρησα την μετάβασε από EUR σε COS, κατέβασα το pit file για το Ν9005 με 32GB, το επέλεξα, τσέκαρα και το Re-Partition, ξαναέκανα όλη τη διαδικασία και πάλι το ίδιο σφάλμα μου έβγαλε (Invalid ext4 image, volume size is too big 204800<409600....). Καμιά άλλη ιδέα κανείς ή κάποια λεπτομέρια που μου ξεφεύγει.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση, αλλα πως μπορουμε τελικα να δοκιμασουμε την d6 cos ?

Με την διαδικασία που σου είπα πριν.

Εγώ για το Note 3 επιχείρησα την μετάβασε από EUR σε COS, κατέβασα το pit file για το Ν9005 με 32GB, το επέλεξα, τσέκαρα και το Re-Partition, ξαναέκανα όλη τη διαδικασία και πάλι το ίδιο σφάλμα μου έβγαλε (Invalid ext4 image, volume size is too big 204800<409600....). Καμιά άλλη ιδέα κανείς ή κάποια λεπτομέρια που μου ξεφεύγει.

Πρέπει να βρεις το .pit file για την συγκεκριμένη ρομ και όχι οποιοδήποτε, για να γίνει η ανάλογη διαμόρφωση στα partitions.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βρεις το .pit file για την συγκεκριμένη ρομ και όχι οποιοδήποτε, για να γίνει η ανάλογη διαμόρφωση στα partitions.

 

Και που τα βρίσκουμε αυτά;

Τα στοιχεία της τωρινής μου Rom:

Model SM-N9005

Model name GALAXY Note 3 LTE

Country Greece

Version Android 5.0

Changelist 3643614

Build date Wed, 25 Feb 2015 12:57:23 +0000

Product code EUR

PDA N9005XXUGBOB6

CSC N9005EURGBOB1

 

Η ROM που θέλω να βάλω:

Model SM-N9005

Model name GALAXY Note 3 LTE

Country Greece (Cosmote)

Version Android 5.0

Changelist 4540543

Build date Thu, 16 Apr 2015 13:12:00 +0000

Product code COS

PDA N9005XXUGBOD6

CSC N9005COSGBOD1

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα. ειχα για αρκετο καιρο την Πολωνικη lolipop και ολα καλα. σημερα με επιασε να περασω καμια αλλη ρομ για αλλαγη. περασα μια που βρηκα στους xda 5.1.1 και καλα, κατεβασα και gaps φλασαρο την ρομ και εκει κολλησαν ολα. το νοτελι δεν μπουταριζε εμενε σε κατασταση recovery. προσπαθησα να περασω αλλες ρομ και παλι τιποτα. μετα κολλησε στην αρχικα οθονη. τελικα του ξαναπερναω official την Ελληνικη με odin και τωρα ανοιγει αλλα, στις ρυθμισεις δεν ενεργοποιείτε το wifi και λεει διακοπη play store και κολλαει εκει. δοκιμασα παλι να την ξαναπερασω την ρομ και παλι τα ιδια. Τη λετε να κανω??? Ευχαριστω!!!
http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα. ειχα για αρκετο καιρο την Πολωνικη lolipop και ολα καλα. σημερα με επιασε να περασω καμια αλλη ρομ για αλλαγη. περασα μια που βρηκα στους xda 5.1.1 και καλα, κατεβασα και gaps φλασαρο την ρομ και εκει κολλησαν ολα. το νοτελι δεν μπουταριζε εμενε σε κατασταση recovery. προσπαθησα να περασω αλλες ρομ και παλι τιποτα. μετα κολλησε στην αρχικα οθονη. τελικα του ξαναπερναω official την Ελληνικη με odin και τωρα ανοιγει αλλα, στις ρυθμισεις δεν ενεργοποιείτε το wifi και λεει διακοπη play store και κολλαει εκει. δοκιμασα παλι να την ξαναπερασω την ρομ και παλι τα ιδια. Τη λετε να κανω??? Ευχαριστω!!!

 

Wipe data, και factory reset έκανες πριν και μετά τις εγκαταστάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Wipe data, και factory reset έκανες πριν και μετά τις εγκαταστάσεις;

 

ναι κανονικα

http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

ναι κανονικα

Τότε δοκίμασε με μια άλλη stock rom, να δεις αν θα έχεις το ίδιο πρόβλημα. Δεν είναι όλες οι ρομ το ίδιο καλές για εγκατάσταση μέσω odin.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας..μετα απο αναβαθμιση σε λολιποπ εχω χασει απο τις επιλογες του s pen την επιλογη scrapbook...τωρα εχω το μενου του spen σαν το note 4...πως μπορω πλεον να αποθηκευσω ενα βιντεο στο scrapbook απο το youtube?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας..μετα απο αναβαθμιση σε λολιποπ εχω χασει απο τις επιλογες του s pen την επιλογη scrapbook...τωρα εχω το μενου του spen σαν το note 4...πως μπορω πλεον να αποθηκευσω ενα βιντεο στο scrapbook απο το youtube?

 

Όταν βρίσκεσαι μέσα στην εφαρμογή του youtube, επάνω δεξιά από κάθε βίντεο που παρακολουθείς υπάρχουν τρία κουμπιά (αριστερά υπάρχει το σύμβολο +, στη μέση ένα βέλος και δεξιά υπάρχουν τρεις τελίτσες). Πάτα το μεσαίο βέλος και θα σου ανοίξει ένα μενού με πάρα πολλές εφαρμογές στις οποίες μπορείς να στείλεις το βίντεο. Μία από αυτές τις εφαρμογές είναι και το "βιβλίο αποκομμάτων" (scrapbook) που σε ενδιαφέρει. Το αποθηκεύεις και όταν μπεις στο scrapbook θα βρεις μαζί με το βίντεο και έναν σύνδεσμο από κάτω που σε στέλνει κατ'ευθείαν στο youtube, για να παρακολουθήσεις το συγκεκριμένο βίντεο.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Όταν βρίσκεσαι μέσα στην εφαρμογή του youtube, επάνω δεξιά από κάθε βίντεο που παρακολουθείς υπάρχουν τρία κουμπιά (αριστερά υπάρχει το σύμβολο +, στη μέση ένα βέλος και δεξιά υπάρχουν τρεις τελίτσες). Πάτα το μεσαίο βέλος και θα σου ανοίξει ένα μενού με πάρα πολλές εφαρμογές στις οποίες μπορείς να στείλεις το βίντεο. Μία από αυτές τις εφαρμογές είναι και το "βιβλίο αποκομμάτων" (scrapbook) που σε ενδιαφέρει. Το αποθηκεύεις και όταν μπεις στο scrapbook θα βρεις μαζί με το βίντεο και έναν σύνδεσμο από κάτω που σε στέλνει κατ'ευθείαν στο youtube, για να παρακολουθήσεις το συγκεκριμένο βίντεο.

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. Κανω συνδεση το κινητο με το κιες 3 για να δω αν εχει αναβαθμιση.. παταω για ελενχο και μου λεει οτι δεν υποστηριζει την λειτουργεια το νοτε 3. εχω κατεβασει και το smart swich και αυτο μου λεει τα ιδια.. Τι παιζει;; ξερει κανεις;;; Να κατεβασω το firmware απο το sammy και να το περασω με odin. Δν θελω να το ροοταρω και αυτο.. Ακομα με ικανοποιει οπως ειναι.. εχω βαρεθει με τα ροοτ τοσα χρονια.. Αν ξερει καποιος τι παιζει θα με διευκολυνε... ευχαριστω

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν περιμένεις να σ έρθει η αναβάθμιση; Φαντάζομαι για τη lollipop αναφέρεσαι. Και γω ακόμα με 4.4.2 είμαι. Θα έρθει μάλλον. Μες στο καλοκαίρι. Θα μπορείς να το κάνεις και μέσω OTA
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος να ξέρει να μας πει τι ακριβώς βήματα πρέπει να κάνουμε για να αναβαθμίσουμε το Ν9005 LTE 32GB από την ελληνική Lollipop (BOB6) σε αυτή της Cosmote (BOD6) χωρίς να έχουμε σφάλματα ext4 size κλπ...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...