Jump to content

Sony Xperia SP


nick2crete
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπον για να μην μπερδεύεστε επίσημα την .207 την εχουν παρει οσοι εχουν firmware της cosmote και μονο οχι οσοι εχουν λογαριασμο στην cosmote αλλα οσοι αγορασαν με επιδότηση το τηλ τους σε ανανεωση της cosmote οταν ανοιγει δηλαδη γραφει cosmote οι υπολοιποι custom gr και vodafone εχουν την .205 και εκει θα μεινουν !!!!δειτε και την παρακατω φωτο να καταλαβετε τι εννοω

%5Bimg%5Dhttp%3A//i61.tinypic.com/21aa4qv.png[/img]

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 465
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξαφνικά χάθηκε ο ήχος από το κινητό... Βάζω τραγούδι , δεν.ακούγεται, παίρνω τηλέφωνο δεν ακούω τι μου λενε.. Στα καλά καθούμενα να χάλασε το ακουστικό;;
Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

Ναι αν βάλω ακουστικά ή όταν κάνω κλήση αν το βάλω στο μεγάφωνο, τότε ακούγεται κανονικά. Τι να παίζει;
Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει χαλάσει το ακουστικό. Για να το διπλοτσσεκάρεις όμως πήγαινε στο service menu και μετά Service Tests κάνε το ανάλογο τεστ (Earphone) να δεις αν λειτουργεί από εκεί.

Για το menu αυτό πηγαίνεις στον dialer και πληκτρολογείς: *#*#7378423#*#*

 

Επίσης δοκίμασε να κάνεις ένα hard reset ή ακόμα καλύτερα να ξαναπεράσεις το λειτουργικό μπας και έχει κολλήσει κανένας driver.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Reset έκανα αλλά δεν έγινε τίποτα... Θα δοκιμάσω και το τεστ αλλά βλέπω ότι πάλι σέρβις θέλει...3 φορές σέρβις μέσα σε ούτε ένα χρόνο...

 

 

 

Ενημέρωση :

 

Έκανα την διαδικασία του test earphone και μετά που δοκίμασα να πάρω τηλέφωνο λειτουργούσε και λειτουργεί κανονικά!

Edited by kyle4
Another day in paradise...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες το τηλέφωνο τρώει πολύ σοβαρά κολλήματα, παρατεταμένο lag που θέτει την εφαρμογή που τρέχει εκείνη την ώρα εκτός λειτουργίας. Αυτό συμβαίνει για ένα περίπου 24ωρο και μετά στρώνει για 2-3 μέρες και πάλι από την αρχή. Το κλείνω για περίπου μισή ώρα καθημερινά, αλλά δεν δείχνει να επηρεάζεται από αυτό. Πίστευα ότι είναι από την υπερθέρμανση λόγο καιρού αλλά δεν είναι. Είχα να αντιμετωπίσω πρόβλημα με σοβαρά κωλύματα ένα χρόνο περίπου. Καμιά ιδέα κανείς για το πως θα το κάνω να στρώσει πάλι;

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες το τηλέφωνο τρώει πολύ σοβαρά κολλήματα, παρατεταμένο lag που θέτει την εφαρμογή που τρέχει εκείνη την ώρα εκτός λειτουργίας. Αυτό συμβαίνει για ένα περίπου 24ωρο και μετά στρώνει για 2-3 μέρες και πάλι από την αρχή. Το κλείνω για περίπου μισή ώρα καθημερινά, αλλά δεν δείχνει να επηρεάζεται από αυτό. Πίστευα ότι είναι από την υπερθέρμανση λόγο καιρού αλλά δεν είναι. Είχα να αντιμετωπίσω πρόβλημα με σοβαρά κωλύματα ένα χρόνο περίπου. Καμιά ιδέα κανείς για το πως θα το κάνω να στρώσει πάλι;

 

Μήπως πέρασες κάποια εφαρμογή τελευταία και σου το προκαλεί αυτό?

Αν όχι δοκίμασε να κάνεις επαναφορά ή επιδιόρθωση μέσω του PC companion της Sony...

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής αυτό σκέφτηκα και γω. Εφαρμογή δεν έβαλα κάποια νέα τελευταία αλλά θα μπορούσε κάποια να μην λειτουργεί σωστά και να το δημιουργεί αυτό. Θα το ψάξω λίγο αφαιρώντας κάποιες που δεν χρειάζονται και εάν δεν λυθεί το πρόβλημα θα κάνω επιδιόρθωση με το pc companion. Σε ευχαριστώ πάντως...

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής αυτό σκέφτηκα και γω. Εφαρμογή δεν έβαλα κάποια νέα τελευταία αλλά θα μπορούσε κάποια να μην λειτουργεί σωστά και να το δημιουργεί αυτό. Θα το ψάξω λίγο αφαιρώντας κάποιες που δεν χρειάζονται και εάν δεν λυθεί το πρόβλημα θα κάνω επιδιόρθωση με το pc companion. Σε ευχαριστώ πάντως...

 

αν η κυριότερη μπαταριοφάγα εφαρμογή σου βγαίνει το android OS με πάνω από 35% (τσέκαρε στις ρυθμίσεις - power management - battery usage) τότε τσέκαρε οτι έχεις κάνει όλα τα google apps update και μετά restart. Είναι η δευτερη φορά που γίνεται αυτό στο κινητό της γυναίκας μου, το οποίο το έχω και rooted και τελείως ελαφρύ από εφαρμογές, νομίζω τη δουλειά την κάνει είτε το google play / google play services ή το google app. Η προηγούμενη φορά ήταν γύρω στα περασμένα Χριστούγεννα αν δεν κάνω λάθος.

 

Όπως και να έχει, πριν κάνεις restore και τα στήνεις από την αρχή, δοκίμασε να κάνεις και ένα clear cache/ clear data στα παραπάνω 3 app και μετά reboot.

Link to comment
Share on other sites

Τη μεγαλύτερη κατανάλωση την έχει η οθόνη με 39%, το android έχει 11%, δεν είναι από αυτό μάλλον. Δεν ξέρω τι είναι, θα το δω για μερικές ημέρες ακόμα και αν δεν στρώσει θα κάνω επιδιόρθωση...

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση,, το κινητό μου δεν είναι πειραγμενο,, έχω το τελευταίο λογισμικό και βγάζει λίγο θολές τις φωτογραφίες. Παρατηρώ κάτι στο τζάμι της κάμερας,, και νομίζω πως έχει αναφερθεί εδώ στο φόρουμ για το τζάμι αλλά δε θυμάμαι τι.

Μπορεί να γράψει κάτι κάποιος τι φταίει και τι πρέπει να κάνω;;

Αλλάζει το τζάμι αυτό, φταίει κάτι άλλο για τις θολές φώτο;;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει γρατζουνιές το τζαμάκι της κάμερας ή κάποιο ράγισμα?

Αν ναι θεωρητικά μπορείς να το αλλάξεις αν το πας σε κάποιο μαγαζί ή αν βρεις το ανταλλακτικό και το περάσεις μόνος σου.

Από την άλλη ίσως απλά να είναι λίγο βρώμικο το τζαμάκι ή να έχει θολώσει. Δοκίμασε αν θες να το τρίψεις σε κάποιο ρούχο μήπως έχει διαφορά..

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση,, το κινητό μου δεν είναι πειραγμενο,, έχω το τελευταίο λογισμικό και βγάζει λίγο θολές τις φωτογραφίες. Παρατηρώ κάτι στο τζάμι της κάμερας,, και νομίζω πως έχει αναφερθεί εδώ στο φόρουμ για το τζάμι αλλά δε θυμάμαι τι.

Μπορεί να γράψει κάτι κάποιος τι φταίει και τι πρέπει να κάνω;;

Αλλάζει το τζάμι αυτό, φταίει κάτι άλλο για τις θολές φώτο;;

 

βγαλε το καπακι και κανε την καμερα με στεγνο πανι και λιγο οδοντοκρεμα....προσεχε κρεμα οδοντοκρεμα οχι με εκεινες τις ******** που εχει μπιλακια μεσα τριψτο καλα και μετα παρτο με ενα καθαρο πανακι υπαρχει και βιντεο στο youtube αν ριξεις μια ματια θα το βρεις αν δεν δεις διαφορα τοτε ειναι θεμα λειτουργικου αν και το θεωρω απιθανο

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

βγαλε το καπακι και κανε την καμερα με στεγνο πανι και λιγο οδοντοκρεμα....προσεχε κρεμα οδοντοκρεμα οχι με εκεινες τις ******** που εχει μπιλακια μεσα τριψτο καλα και μετα παρτο με ενα καθαρο πανακι υπαρχει και βιντεο στο youtube αν ριξεις μια ματια θα το βρεις αν δεν δεις διαφορα τοτε ειναι θεμα λειτουργικου αν και το θεωρω απιθανο

 

Έγινε δουλειά παιδιά με την οδοντοκρεμα,,, ευχαριστώ πολύ φίλε μου..

 

Μια ερώτηση ακόμη,, όταν γράφω email,, πολλες φορές,, καθώς γράφω τη οποιαδήποτε λέξη,, σταματά την λέξη,, και φεύγει ο κέρσορας που γράφει τη λέξη και πάει αλλού, πιο κάτω.

Γράφω με τ9,, έχω το πληκτρολόγιο SwiftKey,, αλλά το ίδιο μου έκανε θυμάμαι

και το μαμά πληκτρολόγιο.

 

Το κάνει σε κάποιον αυτό;;;; Τι φταίει;;

Link to comment
Share on other sites

Έγινε δουλειά παιδιά με την οδοντοκρεμα,,, ευχαριστώ πολύ φίλε μου..

 

Μια ερώτηση ακόμη,, όταν γράφω email,, πολλες φορές,, καθώς γράφω τη οποιαδήποτε λέξη,, σταματά την λέξη,, και φεύγει ο κέρσορας που γράφει τη λέξη και πάει αλλού, πιο κάτω.

Γράφω με τ9,, έχω το πληκτρολόγιο SwiftKey,, αλλά το ίδιο μου έκανε θυμάμαι

και το μαμά πληκτρολόγιο.

 

Το κάνει σε κάποιον αυτό;;;; Τι φταίει;;

 

σου το κανει και οταν γραφεις απλο μηνυμα η μονο στα mail??

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω και στα μηνύματα...

 

αν στο κανει και στα μηνυματα πανε στις εφαρμογες απο τα settings κανε διαγραφη δεδομενων της εφαρμογης και απεγκατασταση πρωτα της μιας μετα εγκατασταση και το ιδιο και για την αλλη κλεισε ανοιξε τηλ και πες μας αν και μου φαινεται περιεργο αλλα καμια φορα καποιες εφαρμογες τρωνε σκαλωμα.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έπαθα πλάκα χθες, σύνδεσα μέσω Greek WPA Finder το SP σε κάποιο WiFi και την ίδια στιγμή δεν μπορούσα να συνδέσω με τίποτα ένα tablet Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 και ένα κινητό LG Spirit 4G. Αποσύνδεσα το SP και ξαναδοκίμασα αλλά τίποτα. Το SP όσες φορές και να δοκίμασα συνδέονταν κανονικά...

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...το κινητο διαβαζει φλασακια? δηλαδη εχει USB OTG?

ευχαριστω!!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...το κινητο διαβαζει φλασακια? δηλαδη εχει USB OTG?

ευχαριστω!!

Ναι, υπάρχει και σχετική επιλογή στη κατηγορία Αποθήκευση στις Ρυθμίσεις.

Xiaomi Redmi Note 9 NFC 4/128

Android 10 | MiUI 12.0.9

Link to comment
Share on other sites

Χθες άνοιξα και έκλεισα ένα SP που είχε σπασμένη οθόνη προκειμένου να την αλλάξω. Είναι φοβερό το πως είναι σχεδιασμένο το κινητό κάτω... από τα καπάκια.

 

Σε γενικές γραμμές πάντως δεν είναι κάτι δύσκολο οπότε αν κάποιος τα καταφέρνει με κατσαβίδια ας το δοκιμάσει.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χθες άνοιξα και έκλεισα ένα SP που είχε σπασμένη οθόνη προκειμένου να την αλλάξω. Είναι φοβερό το πως είναι σχεδιασμένο το κινητό κάτω... από τα καπάκια.

 

Σε γενικές γραμμές πάντως δεν είναι κάτι δύσκολο οπότε αν κάποιος τα καταφέρνει με κατσαβίδια ας το δοκιμάσει.

 

είναι κανονικό θωρηκτό με το μεταλικό πλαίσιο και τα βιδάκια !! Βέβαια το πληρώνεις σε έξτρα βάρος.....

Link to comment
Share on other sites

παντως κριμα που δεν πειγατε στην 4.4.4 εκδοση εμεις με τα Ζ θα παμε στην 6.0 παιδια
Link to comment
Share on other sites

Η Sony υποστηρίζει επαρκώς μόνο τις ναυαρχίδες της...

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia SP

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...