Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M7)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικά με το HTC Weather έχουν κάποιοι θεματάκια... Έχω ενημερώσει/ρωτήσει την HTC για ένα που αντιμετωπίζω εγώ με custom rom αλλά και κολλητός με stock (η ανανέωση μεταξύ 00:00 και 06:00 είναι ό,τι να'ναι) αλλά ακόμα δεν έχω πάρει απάντηση. Τώρα τελευταία μάλιστα έχω προσέξει ότι μόνο όταν μετακινούμαι από μια συγκεκριμένη περιοχή (Αργυρούπολη) προς οποιαδήποτε άλλη, και κάνει ανανέωση αυτόματα (έχω ρυθμίσει την παρακολούθηση τοποθεσίας) χάνει το εικονίδιο του καιρού από την lockscreen!

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γενικά με το HTC Weather έχουν κάποιοι θεματάκια... Έχω ενημερώσει/ρωτήσει την HTC για ένα που αντιμετωπίζω εγώ με custom rom αλλά και κολλητός με stock (η ανανέωση μεταξύ 00:00 και 06:00 είναι ό,τι να'ναι) αλλά ακόμα δεν έχω πάρει απάντηση. Τώρα τελευταία μάλιστα έχω προσέξει ότι μόνο όταν μετακινούμαι από μια συγκεκριμένη περιοχή (Αργυρούπολη) προς οποιαδήποτε άλλη, και κάνει ανανέωση αυτόματα (έχω ρυθμίσει την παρακολούθηση τοποθεσίας) χάνει το εικονίδιο του καιρού από την lockscreen!

 

Ναι τα χω ακούσει τα θέματα αλλά τέτοιο θέμα δεν είχα ακούσει.Γ αυτό έλεγα μήπως κάποιος ξέρει καμία λύση.Έκανα απεγκατάσταση ενημερώσεων και ξαναπερασα αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που εκανα την αναβαθμιση σε 5.0.2 αντιμετοπιζω προβλημα με το bluetooth hands free..δλδ οταν μιλαω με καποιον ενω των ακουω κανονικα,αυτος με ακουει απο πολυ μακρια..υπαρχει κανενας αλλος που να χρησιμοποιεί bluetooth να με ενημερωση αν εχει το ιδιο προβλημα ή αν λειτουργει κανονικα?
Link to comment
Share on other sites

Απο οταν εβαλα lolipop εχω και εγω προβληματα. Η μπαταρια πολλες φορες κανει τα δικα της, μενει στο 100% μετα απο αρκετες ωρες χρησης ή μπορει να πεφτει στο 30% και μετα να γυρναει στο 70%. Ο καιρός όποτε ειμαι σπίτι εμφανίζει οτι είμαι μία στο Ελ Σαλβαδορ ή στη Δανια! Σπανια βρισκει σωστη τοποθεσια. Και γενικά φαίνεται να εχει αρκετο lag σε σχεση με πριν (πχ οταν ξεκιναω τον browser απο τη lock screen). Factory reset εχω κανει δυο φορες! Πλησιαζει ο καιρος μαλλον να μεταβω στο HTC Eye :confused: Edited by tsicrete
Link to comment
Share on other sites

καθάρισε το cache partition (δεν σβήνει καμία εφαρμογή)

 

http://droider.eu/2015/02/25/how-to-wipe-cache-partition-on-htc-one-m7-with-lollipop/

 

Αν συνεχίσει, σβήστα όλα και στήσε το από την αρχή και ξανά μανά καθάρισε το cache partition

Edited by Lippi
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Έχω στα χέρια μου το Μ7. Ελληνικά δεν έχει.. Εάν βάλω την ελληνική κάρτα θα βγάλει την ελληνική γλώσσα η μόνο μέσω morelocale θα γίνει δουλειά ? Όποιος μπορεί ας βοηθήσει
Link to comment
Share on other sites

Έχω στα χέρια μου το Μ7. Ελληνικά δεν έχει.. Εάν βάλω την ελληνική κάρτα θα βγάλει την ελληνική γλώσσα η μόνο μέσω morelocale θα γίνει δουλειά ? Όποιος μπορεί ας βοηθήσει

 

δοκιμασε ενα hard reset με την sim μεσα μπας και..διαφορετικα μια απλη λυση ειναι το morelocale αλλα θα χρειαστεις να παρεις δικαιωμα pm η root απο οσο ξερω για να δουλεψει..

δεν ειναι παντως τπτ δυσκολο αυτο..

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε ενα hard reset με την sim μεσα μπας και..διαφορετικα μια απλη λυση ειναι το morelocale αλλα θα χρειαστεις να παρεις δικαιωμα pm η root απο οσο ξερω για να δουλεψει..

δεν ειναι παντως τπτ δυσκολο αυτο..

 

Με root και τα σχετικά αυτά κόλπα δεν το κατέχω το άθλημα. Οπότε μόνη επιλογή Hard Reset και ο θεός βοηθός αλλιώς στα γερμανικά το μενού ;) ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με root και τα σχετικά αυτά κόλπα δεν το κατέχω το άθλημα. Οπότε μόνη επιλογή Hard Reset και ο θεός βοηθός αλλιώς στα γερμανικά το μενού ;) ευχαριστώ

 

κανε ενα hard reset και αν δεν στα βγαλει κανε αυτη την διαδικασια κ μετα βαλε το morelocale.ειναι πολυ ευκολο.απλως σε περιπτωση που ξανακανεις hard reset στο μελλον,θα πρεπει να ξαναεπαναλαβεις την διαδιακασια http://droider.eu/2013/11/03/how-to-get-morelocale2-to-work-on-4-2-and-above/

Edited by jimbadou
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω..σε κινητό αγορασμένο απο Γερμανια , γίνεται να "περαστει" ελληνικη γλώσσα στο μενου ? (καποια άλλη rom ισως ? ) Δεν ειναι για μενα οποτε θελω καποια επισημη , οχι custom ..

Τωρα φοραει 4.4.2 και δεν υπαρχει η ελληνικη για να επιλεξεις ,εχει αγγλικα γερμανικα κορεατικα και μερικά άλλα !

Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση !

Edited by CHIEF
:superman:
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με το morelocale απλά πρέπει να τρέξεις μια εντολή μέσω του υπολογιστή για να δουλέψει.

Εναλλακτικά ίσως να μπορεί να γίνει s-off μιας και φοράει αρκετά παλιό λογισμικό οπότε εκεί το γυρνάς στην επίσημη ελληνική rom και καθάρισες..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Και με το ebabler launguage μεταφραζει χωρις γραμμη εντολων...αλλα δεν μεταφραζονται ολα...
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Δύο θεματακια.Αρχικά η μπαταρία με lollipop είναι κακή.Με kit Kat ειχα τουλάχιστον 30% καλύτερη αυτονομία.Ισχύει σε όλους αυτό;Δεύτερον,το smartlock δεν λειτουργεί σε μένα.Δηλαδή θέλω στο σπίτι να μην βάζω κωδικό και ενώ είναι στα trusted places δεν γίνεται.Πάλι μου βγάζει να βάλω το pin.Και το έχω ενεργοποιημένο το smartlock στη συσκευή.

Edit:Στο smartlock δουλεύει μόνο η επιλογή που κρατά τη συσκευή ξεκλειδωτη όταν Ο χρήστης την κρατά η είναι πάνω του.

Edited by thanos55
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Δύο θεματακια.Αρχικά η μπαταρία με lollipop είναι κακή.Με kit Kat ειχα τουλάχιστον 30% καλύτερη αυτονομία.Ισχύει σε όλους αυτό;Δεύτερον,το smartlock δεν λειτουργεί σε μένα.Δηλαδή θέλω στο σπίτι να μην βάζω κωδικό και ενώ είναι στα trusted places δεν γίνεται.Πάλι μου βγάζει να βάλω το pin.Και το έχω ενεργοποιημένο το smartlock στη συσκευή.

Edit:Στο smartlock δουλεύει μόνο η επιλογή που κρατά τη συσκευή ξεκλειδωτη όταν Ο χρήστης την κρατά η είναι πάνω του.

 

Η μπαταρία σε εμένα είναι στα ίδια/ϊσως και λίγο καλύτερα, αν και σπάνια έχει κάτι φλασιές και αδειάζει σαν τρελή (στις περισσότερες περιπτώσεις είναι θέμα google services και λιγότερο κάποιων εφαρμογών που έχουν ακόμα θέματα με την Lollipop). Πάντως τα προβλήματα με την μπαταρία που είχα αμέσως μετά την αναβάθμιση έχουν εξαφανιστεί (drains, λάθος ποσοστά κλπ).

Επίσης αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι αν ξεχάσω ανοιχτό ΒΤ χωρίς σύνδεση (πχ κλείνω το handsfree ΒΤ και δεν κλείνω το ΒΤ στο τηλέφωνο) η συσκευή καίει και η μπαταρία χαιρετάει γρήγορα.

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Δύο θεματακια.Αρχικά η μπαταρία με lollipop είναι κακή.Με kit Kat ειχα τουλάχιστον 30% καλύτερη αυτονομία.Ισχύει σε όλους αυτό;

 

Με KitKat είχα τέσσερις και κάτι ώρες SoT, τώρα είμαι στις τρεισήμισι.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο μπέρδεμα αντιμετωπίζω με την ένδειξη της μπαταρίας. Χθες το κλεινω με 16%. Σήμερα πάω να το ανοίξω και δεν άνοιγε.Το συνδέω στον φορτιστή και ανοίγει ενώ μου δείχνει υπόλοιπο 1% μπαταρία. Το αφήνω να γεμίσει 5 λεπτά και το κλείνω και το ανοίγω ξανά.Τσουκ το υπόλοιπο έγινε ξαφνικά 46 και συνεχίζει από εκεί ως το 100%. Μετά την πλήρη φόρτιση εάν κάνω επανακινηση πέφτει στο 70-80 και μετά πάει ξανά στο 100%. Πριν λίγες μέρες που το πήρα το έκανα επαναφορά και το έστησα απ την αρχη. 3 μέρες σε airplane mode ήταν και το σκαλιζα λίγο έβγαλε σχεδόν 3ωρες οθόνη με υπόλοιπο 16% χθες βράδυ που το έκλεισα.

Λύση έχουμε?με ενδιαφέρει κυρίως ένα 10ωρο χρήση την μέρα να μου βγάζει με wifi data εναλλάξ.

(μεγάλο το μήνυμα.Σορρυ παίδες)

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο μπέρδεμα αντιμετωπίζω με την ένδειξη της μπαταρίας. Χθες το κλεινω με 16%. Σήμερα πάω να το ανοίξω και δεν άνοιγε.Το συνδέω στον φορτιστή και ανοίγει ενώ μου δείχνει υπόλοιπο 1% μπαταρία. Το αφήνω να γεμίσει 5 λεπτά και το κλείνω και το ανοίγω ξανά.Τσουκ το υπόλοιπο έγινε ξαφνικά 46 και συνεχίζει από εκεί ως το 100%. Μετά την πλήρη φόρτιση εάν κάνω επανακινηση πέφτει στο 70-80 και μετά πάει ξανά στο 100%. Πριν λίγες μέρες που το πήρα το έκανα επαναφορά και το έστησα απ την αρχη. 3 μέρες σε airplane mode ήταν και το σκαλιζα λίγο έβγαλε σχεδόν 3ωρες οθόνη με υπόλοιπο 16% χθες βράδυ που το έκλεισα.

Λύση έχουμε?με ενδιαφέρει κυρίως ένα 10ωρο χρήση την μέρα να μου βγάζει με wifi data εναλλάξ.

(μεγάλο το μήνυμα.Σορρυ παίδες)

1. Clear cache partition (link σε προηγούμενο ποστ μου)

2. Calibrate battery of HTC one m7

Αν το googliσεις θα δεις πως γίνεται (αν θυμάμαι το site ήταν το android central)

 

Edit: Πριν από αυτά κανε ένα - δύο restart. Ποτέ δεν ξέρεις. :)

Edited by Lippi
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Έκανα το πρώτο που έγραψες και έπεσε στο 63 η μπαταρία από το 90 που ήταν πριν. Θα δοκιμάσω calibrate φίλε
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου τα έκανε αυτά μετά το update (όχι αμέσως). Μετά από τα βήματα 1 και 2 σταμάτησε και εστρωσε. Η διάρκεια της μπαταρίας δεν είχε αλλάξει, αλλα το ποσοστό ήταν αλλού για αλλού (απότομες πτώσεις, σταθερό για ώρες κλπ). Τώρα ήταν τυχαίο και έστρωσε από μόνο του; Μακαρι να στρώσει.

Επίσης μπορεί να φταίει καμιά εφαρμογή που δεν έχεις κάνει update (λέω μήπως).

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Θα το παρακολουθώ να δω τι γίνεται. Όταν είναι ανοιχτό το κινητό πέφτει φυσιολογικά το ποσοστό. Όταν κλείσω την συσκευή ξεκινάει τα χαζά του
Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτα τα κουλα μου τα εκανε και εξακολουθει να κανει η συσκευη, ναι ειμαι στην τριτη συσκευη και ολες απο αντικατασταση απο το σερβις, αμα δεν το φορτιζω στο 100%. Επειδη διαβασα πως ο καλυτερος τροπος να φορτιζεις τη συσκευη για τη μακροζωια της μπαταριας ειναι 40%-80% οποτε κανει τετοια φορτιση το ποσοστο της μπαταριας κανει τα δικα του. Οποτε το φορτιζω μεχρι 100% και το αφηνω και κανα 15' στο 100% η μπαταρια στρωνει.

Αλλος τροπος που ειχα βρει για να στρωσει η συσκευη ειναι να την αφησεις να κλεισει απο μπαταρια και να τη βαλεις να φορτισει κλειστη μεχρι 100%.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με custom Rom lollipop και στην lockscreen δεν εμφανίζει τον καιρό.Λέει ο καιρός δεν είναι διαθέσιμος.Είναι σπαστικό.Βγήκε μια αναβάθμιση για την αρχική οθόνη sense και λέω μπας και το έφτιαξαν,αλλά τίποτα.Έψαξα να βρω λύση στο ίντερνετ αλλά άκρη δεν έβγαλα.Ξέρει κανείς πώς μπορεί να διορθωθεί επιτέλους;
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με custom Rom lollipop και στην lockscreen δεν εμφανίζει τον καιρό.Λέει ο καιρός δεν είναι διαθέσιμος.Είναι σπαστικό.Βγήκε μια αναβάθμιση για την αρχική οθόνη sense και λέω μπας και το έφτιαξαν,αλλά τίποτα.Έψαξα να βρω λύση στο ίντερνετ αλλά άκρη δεν έβγαλα.Ξέρει κανείς πώς μπορεί να διορθωθεί επιτέλους;

 

Μια ιδέα.. Μήπως χρησιμοποιείς τίποτα greenify ή έχεις πειράξει τίποτα σχετικά με τα google services μέσω AppOps?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα.. Μήπως χρησιμοποιείς τίποτα greenify ή έχεις πειράξει τίποτα σχετικά με τα google services μέσω AppOps?

 

Και greenify χρησιμοποιώ και app ops εχω πειράξει σε αρκετές εφαρμογές.Το greenify γιατί όμως;

Edit:στα Google services δεν έχω πειράξει κάτι μέσω app ops.

Edit2: kollatos πόσο τιτάνομεγιστος είσαι;;;;;;! Πείραξα διάφορα δικαιώματα σε διάφορες εφαρμογές και έγινε.FINALLY!Ευχαριστώ

Edited by thanos55
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε αν το πρόβλημα με τις κλήσεις (σε ακούει ο άλλος αλλά δεν ακούς τίποτα) διορθώνεται με κάποια non-stock ROM ή με κάποιο radio;

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι να το κάνω root μόνο γι αυτό το λόγο...

 

Μου το κάνει και εμένα αυτό και εχω βρεί δυο τρόπους να το αντιμετωπίζω (work arounds) χωρις να αλλάξω την stock version

1. Το βάζεις σε airplane mode και το αμέσως το γυρίζεις σε normal mode. Έτσι ρεσετάρεις το modem και παίζει πάντα.(δεν χρειάζεται να βαλεις και PIN)

2. Το κάνω επανεκίννηση (αργεί ποιο πολυ απο το 1).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...