Jump to content

Νέα πλαστικά διπλώματα οδήγησης και νέες πινακίδες


Βασίλης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον είναι από κάποιο αριθμό και μετά οι νέες... εγώ έχω ΙΒΙ 92χχ και έχω την νέα που έιναι μακρύτερη και πιο στενή από την παλιά με το σήμα της ΕΕ αριστερά και υδατογράφημα με το εθνόσημο σε κάποια σημεία...
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 571
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος EchiDNA (20 Οκτ. 2004 , 15:34)

 

Καινούριες έχω δει: Αθήνας (ΙΒΙ), Θεσσαλονίκης (ΝΖΚ), Βέροιας (ΗΜΖ)

 

 

Vale kai Rodou (POM 7200 kai meta) pou exw dei egw ;) :p

Link to comment
Share on other sites

@amelidis

 

Σωστά λάθος έγραψα... άλλωστε εδώ στη Λάρισα κυκλοφορούν πολλά από Σαλό... ;)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Και ΤΡΒ καινούργια στην Τρίπολη:) Καθώς και ΚΡΚ Κορινθιακό :)

 

Αλήθεια παιδιά, btw, να κάνω μια ερώτηση...

 

Εγώ είχα βγάλει δίπλωμα πριν από 3 χρόνια, ως εκ τούτου έχω το...παλιό. Πρέπει να το αλλάξω; Αν ναι, που πρέπει να απευθυνθώ; Και γίνεται και εδώ ή πρέπει να πάω εκεί που εκδόθηκε;

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (25 Σεπ. 2004 , 18:24)

το 8888 το έβγαλα από το 9999-1111 αλλά μπορεί η σωστή πράξη να είναι 9999-1000=8999. Πάντως πινακίδες με αριθμό μικρότερο του 1000 δεν υπάρχουν (σε αντίθεση με άλλες χώρες)

Για την ακρίβεια για κάθε συνδυασμό 3 γραμμάτων μπορούν να ταξινομηθούν 9000 πινακίδες αυτοκινήτων (4 ψηφία).

Όπως ειπώθηκε, οι αριθμοί κάτω του 1000 (3 ψηφία) χρησιμοποιούνται για τις μηχανές. Φαντάζομαι ότι θα ξεκινούν από το 100, οπότε προκύπτουν 900 πινακίδες μηχανών.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dBpanos (25 Σεπ. 2004 , 13:28)

 

Το θέμα ειναι οτι δεν χρειαζόταν να προχορησουν καν στο Ζ για την Αθήνα....αφου ειμαι 100% σίγουρος οτι αποκλείεται να εχουν τελειωσει ολες οι Υ....

Να μην είσαι και πολύ...

 

Τα γράμματα που χρησιμοποιούνται είναι 14: Α Β Ε Ζ Η Ι Κ Μ Ν Ο Ρ Τ Υ Χ. Αν υποθέσουμε ότι εξαντλήθηκαν όλες οι πινακίδες με αρχικό γράμμα Υ, τότε αυτές έφτασαν για 14 ∙ 14 ∙ 9000 = 1.764.000 αυτοκίνητα και 14 ∙ 14 ∙ 900 = 176.400 μηχανές. Σίγουρα στην Αττική έχει ξεπεραστεί προ πολλού αυτό ο αριθμός οχημάτων...

 

Όσον αφορά το γράμμα Ζ: Νομίζω ότι το δεύτερο γράμμα ήταν από το Ζ και πέρα [τα ΖΒ_ και ΖΕ_ φάινεται ότι τα κράτησαν για μελλοντική ( ; ) ή άλλη χρήση], οπότε έχουμε 11 ∙ 14 ∙ 9000 = 1.386.000. Σύνολο περίπου 3 εκατομμύρια πινακίδες αυτοκινήτων (και 300.000 για μηχανές) από τότε που καθιερώθηκαν οι 3γράμματες πινακίδες.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος guru (25 Οκτ. 2004 , 10:35)

 

Για την ακρίβεια για κάθε συνδυασμό 3 γραμμάτων μπορούν να ταξινομηθούν 9000 πινακίδες αυτοκινήτων (4 ψηφία).

Όπως ειπώθηκε, οι αριθμοί κάτω του 1000 (3 ψηφία) χρησιμοποιούνται για τις μηχανές. Φαντάζομαι ότι θα ξεκινούν από το 100, οπότε προκύπτουν 900 πινακίδες μηχανών .

 

 

Να μην είσαι και πολύ...

 

Τα γράμματα που χρησιμοποιούνται είναι 14: Α Β Ε Ζ Η Ι Κ Μ Ν Ο Ρ Τ Υ Χ. Αν υποθέσουμε ότι εξαντλήθηκαν όλες οι πινακίδες με αρχικό γράμμα Υ, τότε αυτές έφτασαν για 14 ∙ 14 ∙ 9000 = 1.764.000 αυτοκίνητα και 14 ∙ 14 ∙ 900 = 176.400 μηχανές. Σίγουρα στην Αττική έχει ξεπεραστεί προ πολλού αυτό ο αριθμός οχημάτων...

 

Όσον αφορά το γράμμα Ζ: Νομίζω ότι το δεύτερο γράμμα ήταν από το Ζ και πέρα [τα ΖΒ_ και ΖΕ_ φάινεται ότι τα κράτησαν για μελλοντική ( ; ) ή άλλη χρήση], οπότε έχουμε 11 ∙ 14 ∙ 9000 = 1.386.000. Σύνολο περίπου 3 εκατομμύρια πινακίδες αυτοκινήτων (και 300.000 για μηχανές) από τότε που καθιερώθηκαν οι 3γράμματες πινακίδες.

 

 

Apo to 1 ksekinoun opote se kathe gramma antistoixoun 999 pinakides enw sta autokinhta antistoixoun 8999 gia kathe gramma. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος greek_aeras (25 Οκτ. 2004 , 20:34)

 

Apo to 1 ksekinoun opote se kathe gramma antistoixoun 999 pinakides enw sta autokinhta antistoixoun 8999 gia kathe gramma. ;)

Δεν το ήξερα. Αν όντως ισχύει (μηχανές 101 .. 999 και αυτοκίνητα 1001 .. 9999) έχεις δίκιο.

 

– Σήμερα παρατηρούσα πιο εντατικά τις πινακίδες. Όσες ξεκινούσαν από Ζ, είχαν δεύτερο γράμμα Ζ, Η, Ι, Κ, Μ, Υ. Οι σειρές ΖΒ_, ΖΕ_, ΖΝ_, ΖΟ_, ΖΡ_, ΖΤ_, και ΖΧ_ γιατί παραμένουν αναξιοποίητες και πήγαμε στο γράμμα Ι; Άγνωσται αι βουλαί του Υπουργείου Μεταφορών...

 

– Υπάρχουν και ειδικές κατηγορίες πινακίδων:

ΚΥ, ΚΥ?, ΚΗΥ, ΚΗΟ, ΚΧ? (πορτοκαλιά πινακίδα με μαύρα γράμματα ή άσπρη με κόκκινα γράμματα): Κρατικά

ΡΝΡ, ΡΝΙ, ΡΜ?, ΕΚΑ, ΕΚΒ, ΝΧΑ, ΙΑ? (κίτρινη πινακίδα με μαύρα γράμματα ή άσπρη με κόκκινα γράμματα): Φορτηγά Δ.Χ. (Δημοσίας Χρήσεως)

ΤΑΑ, ΤΑΒ (κίτρινη πινακίδα με μαύρα γράμματα): Ταξί

ΔΟΚ: Δοκιμαστικές

ΑΜΟ, ΜΟΥ (άσπρη πινακίδα με κόκκινα γράμματα): πολύτεκνοι, ανάπηροι, ...

Ε.Α. (άσπρη πινακίδα με γαλάζια γράμματα – 5 αριθμοί): Ελληνική Αστυνομία

 

Όποιος γνωρίζει περισσότερα, ας βοηθήσει.

 

– Έχω δει πινακίδες ΚΗ_ (όχι κρατικές!), ΒΕΑ (σε μηχανή), ΜΗΑ. Πού ανήκουν;

 

 

Υ.Γ. Καλές κι ωραίες οι νέες πινακίδες, αλλά γιατί άλλαξαν τη γραμματοσειρά; Πάντως το GR με τα αστεράκια δίνει άλλη αίσθηση («γίναμε Ευρωπαίοι» :p ).

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jheremias (25 Σεπ. 2004 , 16:36)

 

Στην Τρίπολη έχουν περάσει τα ΡΚ (πες από το Αρκαδία)

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkantemis (25 Σεπ. 2004 , 17:12)

 

Η Θεσσαλονικη καποτε ειχε Μ*

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (18 Οκτ. 2004 , 01:03)

 

ΡΙ είχε παλία η Λακωνία. Το παλιό μας αυτοκίνητο τέτοιες έχει.

Όσον αφορά τις παλιές διγράμματες πινακίδες, είχαν λίγο διαφορετική λογική, απ’ ό,τι μού έχει πει ο πατέρας μου. Σε κάθε γεωγραφικό διαμέρισμα αντιστοιχήθηκε ένα γράμμα (π.χ. Μ για τη Μακεδονία, Ρ για την Πελοπόννησο – ίσως γιατί το Ρ είναι πιο κοντά στο Π). Στη συνέχεια σε κάθε νομό δόθηκε ένας χαρακτήρας κι έτσι προέκυψαν τα 2 γράμματα των πινακίδων (π.χ. ΡΖ Ηλεία / Πύργος, ΡΚ Αρκαδία / Τρίπολη, ΡΙ Λακωνία / Σπάρτη). Όσοι συνδυασμοί περίσσεψαν, απ’ ό,τι φαίνεται δόθηκαν στην Αττική.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος guru (25 Οκτ. 2004 , 21:53)

 

 

Υ.Γ. Καλές κι ωραίες οι νέες πινακίδες, αλλά γιατί άλλαξαν τη γραμματοσειρά; Πάντως το GR με τα αστεράκια δίνει άλλη αίσθηση («γίναμε Ευρωπαίοι» :p ).

 

 

 

Πολύ ψαρωτικές! :)

Έσκασε μύτη στη γειτονιά ένα Mazda 6 με πινακίδες ΙΒΚ..... και όταν το είδα σκέφτηκα: " Άι Μπι Κέι... Από ποια χώρα να είναι αυτό???" :p :lol: :rolleyes:

 

Μόλις πήγα κοντά και είδα το GR δίπλα, κατάλαβα... :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος seventh_heaven (25 Οκτ. 2004 , 22:58)

 

Πολύ ψαρωτικές! :)

Έσκασε μύτη στη γειτονιά ένα Mazda 6 με πινακίδες ΙΒΚ..... και όταν το είδα σκέφτηκα: " Άι Μπι Κέι... Από ποια χώρα να είναι αυτό???" :p :lol: :rolleyes:

Αμ τα ΙΒΜ (άι - μπι -εμ); Μήπως έρχονται από τις ΗΠΑ; :rolleyes:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος guru (25 Οκτ. 2004 , 21:53)

 

Δεν το ήξερα. Αν όντως ισχύει (μηχανές 101 .. 999 και αυτοκίνητα 1001 .. 9999) έχεις δίκιο.

 

– Σήμερα παρατηρούσα πιο εντατικά τις πινακίδες. Όσες ξεκινούσαν από Ζ, είχαν δεύτερο γράμμα Ζ, Η, Ι, Κ, Μ, Υ. Οι σειρές ΖΒ_, ΖΕ_, ΖΝ_, ΖΟ_, ΖΡ_, ΖΤ_, και ΖΧ_ γιατί παραμένουν αναξιοποίητες και πήγαμε στο γράμμα Ι; Άγνωσται αι βουλαί του Υπουργείου Μεταφορών...

 

– Υπάρχουν και ειδικές κατηγορίες πινακίδων:

 

ΚΥ, ΚΥ?, ΚΗΥ, ΚΗΟ, ΚΧ? (πορτοκαλιά πινακίδα με μαύρα γράμματα ή άσπρη με κόκκινα γράμματα): Κρατικά

ΡΝΡ, ΡΝΙ, ΡΜ?, ΕΚΑ, ΕΚΒ, ΝΧΑ, ΙΑ? (κίτρινη πινακίδα με μαύρα γράμματα ή άσπρη με κόκκινα γράμματα): Φορτηγά Δ.Χ. (Δημοσίας Χρήσεως)

ΤΑΑ, ΤΑΒ (κίτρινη πινακίδα με μαύρα γράμματα): Ταξί

ΔΟΚ: Δοκιμαστικές

ΑΜΟ, ΜΟΥ (άσπρη πινακίδα με κόκκινα γράμματα): πολύτεκνοι, ανάπηροι, ...

Ε.Α. (άσπρη πινακίδα με γαλάζια γράμματα – 5 αριθμοί): Ελληνική Αστυνομία

 

– Έχω δει πινακίδες ΚΗ_ (όχι κρατικές!), ΒΕΑ (σε μηχανή), ΜΗΑ. Πού ανήκουν;

 

 

Υ.Γ. Καλές κι ωραίες οι νέες πινακίδες, αλλά γιατί άλλαξαν τη γραμματοσειρά; Πάντως το GR με τα αστεράκια δίνει άλλη αίσθηση («γίναμε Ευρωπαίοι» :p ).

 

Ta taxi exoun kai TAE. Exw dei BEA, BEE, BEZ (logika kai BEB prepei na yparxei) se mhxanes apo Athina. Mallon tetoies dinoun twra. Twra giati paraleipsane ta alla (ΖΒ_, ΖΕ_, ΖΝ_, ΖΟ_, ΖΡ_, ΖΤ_, και ΖΧ_) poios kserei :wacko: ? Mporei na mhn kseroun oti tairiazoun kai se autes ta ellinika me ta latinika grammata :eek: :p .

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος guru (25 Οκτ. 2004 , 22:18)

 

Όσον αφορά τις παλιές διγράμματες πινακίδες, είχαν λίγο διαφορετική λογική, απ’ ό,τι μού έχει πει ο πατέρας μου. Σε κάθε γεωγραφικό διαμέρισμα αντιστοιχήθηκε ένα γράμμα (π.χ. Μ για τη Μακεδονία, Ρ για την Πελοπόννησο – ίσως γιατί το Ρ είναι πιο κοντά στο Π). Στη συνέχεια σε κάθε νομό δόθηκε ένας χαρακτήρας κι έτσι προέκυψαν τα 2 γράμματα των πινακίδων (π.χ. ΡΖ Ηλεία / Πύργος, ΡΚ Αρκαδία / Τρίπολη, ΡΙ Λακωνία / Σπάρτη). Όσοι συνδυασμοί περίσσεψαν, απ’ ό,τι φαίνεται δόθηκαν στην Αττική.

 

 

Nai kai egw to exw akousei. Emeis eixame (sth Rodo) AO kai AY (pou tis dinane mexri to 1989 (meta gennhthika kai eipan na ta allaxoun :p )). Mallon to A erxotan apo to Aigaio... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος guru (25 Οκτ. 2004 , 21:53)

 

 

– Έχω δει πινακίδες ΚΗ_ (όχι κρατικές!), ΒΕΑ (σε μηχανή), ΜΗΑ. Πού ανήκουν;

 

 

 

To MHΑ το πήρε ένας φίλος Αθηναίος τώρα που πήρε καινούργιο αμάξι (πριν από κανά 5μηνο). Είναι επαρχιώτηκες, και ανήκουν στη Μυτηλίνη. Απλά δεν ήθελε να περιμένει για τις καινούργιες Ι...

 

ΔΟΚ; Δεν έχω δει ΠΟΤΕ! Ίσως να φτιαχναμε από παρατηρήσεις (να ποστάρουμε παρατηρήσεις όλοι μας από όλη την ελλάδα και να φτιάξουμε Database; :):) )

 

Καλά, κανένας αρμόδιος από το υπουργείο μεταφορών, δεν μπορούμε να βρούμε; Αυτό είναι ενα ζήτημα που πιστεύω ενδιαφέρει πολλούς!

 

Υ.Γ: Αύριο θα παρατηρήσω και εγώ πινακίδες και θα καταγράψω παρατηρήσεις όπου και θα ποστάρω! :)

 

Y.Y.Γ: Έφαγα και μια φλασιά τώρα. Γιατί να μην εκμεταλλευτούμε την...ακαδημαική μας ιδιότητα και να ζητήσουμε από το ΥΠ-ΜΕΤ να μας πει τη λογική αυτή; Μπορώ να στείλω ένα e-mail οτι κάνω κάποια έρευνα στο ΕΜΠ και ερευνώ το συγκεκριμένο ζήτημα! Δεν νομίζω να είναι...classified! Τι λέτε; :D

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jheremias (26 Οκτ. 2004 , 19:20)

 

To MHΑ το πήρε ένας φίλος Αθηναίος τώρα που πήρε καινούργιο αμάξι (πριν από κανά 5μηνο). Είναι επαρχιώτηκες, και ανήκουν στη Μυτηλίνη. Απλά δεν ήθελε να περιμένει για τις καινούργιες Ι...

 

ΔΟΚ; Δεν έχω δει ΠΟΤΕ! Ίσως να φτιαχναμε από παρατηρήσεις (να ποστάρουμε παρατηρήσεις όλοι μας από όλη την ελλάδα και να φτιάξουμε Database; :):) )

 

Καλά, κανένας αρμόδιος από το υπουργείο μεταφορών, δεν μπορούμε να βρούμε; Αυτό είναι ενα ζήτημα που πιστεύω ενδιαφέρει πολλούς!

 

Υ.Γ: Αύριο θα παρατηρήσω και εγώ πινακίδες και θα καταγράψω παρατηρήσεις όπου και θα ποστάρω! :)

 

Y.Y.Γ: Έφαγα και μια φλασιά τώρα. Γιατί να μην εκμεταλλευτούμε την...ακαδημαική μας ιδιότητα και να ζητήσουμε από το ΥΠ-ΜΕΤ να μας πει τη λογική αυτή; Μπορώ να στείλω ένα e-mail οτι κάνω κάποια έρευνα στο ΕΜΠ και ερευνώ το συγκεκριμένο ζήτημα! Δεν νομίζω να είναι...classified! Τι λέτε; :D

 

 

H Mytilini exei MY_. Oxi MHA. Eimai sigouros 100%. :)

Poly kalh h idea sou!!! :)

 

Filika :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jheremias (26 Οκτ. 2004 , 19:20)

 

ΔΟΚ; Δεν έχω δει ΠΟΤΕ!

 

Ίσως να φτιαχναμε από παρατηρήσεις (να ποστάρουμε παρατηρήσεις όλοι μας από όλη την ελλάδα και να φτιάξουμε Database; :):) )

Δοκιμαστικές πινακίδες (ΔΟΚ) έχω δει πολλές φορές. Η τελευταία φορά που είδα ήταν ερχόμενος στην Πολυτεχνειούπολη, στην Πρωτοπαπαδάκη (συνέχεια της λεωφόρου Γαλατσίου), σε μια αντιπροσωπεία αυτοκινήτων. Μάλλον είναι για οχήματα που δεν έχουν ακόμη δοθεί ακόμη στους τελικούς ιδιοκτήτες τους...

 

Στο Διαδίκτυο βρήκα αυτό: Χορήγηση άδειας και πινακίδων δοκιμαστικής κυκλοφορίας αυτοκίνητων και μοτοσικλετών.

 

Μια απλή βάση δεδομένων θα μπορούσαμε να φτιάξουμε. Είχα φτιάξει εδώ και καιρό πίνακες (κατά νομούς και κατά χαρακτήρες) σε Word και Excel με τα στοιχεία που γνώριζα. Τώρα οι πίνακες αυτοί ενημερώθηκαν με βάση τα νέα στοιχεία που δόθηκαν σε αυτή τη συζήτηση. Αν θέλετε τα βάζω κάπου για να τα κατεβάσετε και να προχωρήσει το πράγμα. Θα μπορούσαμε να φτιάξουμε και μια σελίδα με ένα χάρτη που όταν περνάς πάνω από μια περιοχή να σου δείχνει τα αρχικά των πινακίδων.

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jheremias (26 Οκτ. 2004 , 19:20) Έφαγα και μια φλασιά τώρα. Γιατί να μην εκμεταλλευτούμε την...ακαδημαική μας ιδιότητα και να ζητήσουμε από το ΥΠ-ΜΕΤ να μας πει τη λογική αυτή; Μπορώ να στείλω ένα e-mail οτι κάνω κάποια έρευνα στο ΕΜΠ και ερευνώ το συγκεκριμένο ζήτημα! Δεν νομίζω να είναι...classified! Τι λέτε; :D

Γιατί όχι; Δοκίμασε, ίσως κάτι πετύχεις.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος greek_aeras (25 Οκτ. 2004 , 20:34)

 

Apo to 1 ksekinoun opote se kathe gramma antistoixoun 999 pinakides enw sta autokinhta antistoixoun 8999 gia kathe gramma. ;)

1. Για κάθε αυτοκίνητο προβλέπονται δύο (2) πινακίδες (μία εμπρόσθια και μία οπίσθια), ενώ για κάθε μοτοσικλέτα και ρυμουλκούμενο μία (1) πινακίδα.

 

2. Η αρίθμηση των πινακίδων για τα αυτοκίνητα Ι.Χ. και Δ.Χ. γίνεται με συνδυασμό ανά τρία (3) των δεκατεσσάρων (14) γραμμάτων: Α, Β, Ε, Ζ, Η, Ι, Κ, Μ, Ν, Ο, Ρ, Τ, Υ και Χ, που είναι κοινά στην ελληνική και λατινική αλφάβητο, με δυνατότητα επανάληψης και διαφορετικής διάταξης του αυτού γράμματος σε κάθε τριάδα και ενός τετραψήφιου αριθμού (1000-9999).

 

3. Η αρίθμηση των πινακίδων για τις μοτοσικλέτες γίνεται με συνδυασμό τριών από τα δεκατέσσερα (14) προαναφερόμενα γράμματα, με δυνατότητα επανάληψης και διαφορετικής διάταξης του αυτού γράμματος σε κάθε τριάδα και ενός μονοψήφιου έως τριψήφιου αριθμού (001-999).

 

4. Η αρίθμηση των πινακίδων για τα ρυμουλκούμενα γίνεται με το γράμμα Ρ και από τον αριθμό 1000 έως τον αριθμό 99999.

 

Περισσότερα στοιχεία (κυρίως τεχνικά) υπάρχουν στη σελίδα Πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας αυτοκινήτων οχημάτων και ρυμουλκούμενων.

 

Άρα τελικά για κάθε συνδυασμό 3 γραμμάτων έχουμε 999 πινακίδες μηχανών και 9000 αυτοκινήτων. :p

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και να προχωρήσει!!!! Πάρα πολύ ωραία η κίνησή σου, guru. Θα ποστάρουμε σε αυτό το tread παρατηρήσεις. Δυστυχώς όμως δεν ξέρω να code-άρω αυτό που λες με την περιοχή, αν και φαίνεται αρκετά καλό. ΟΚ. Θα ψάξω και θα στείλω e-mail στο υπουργείο το συντομότερο. Επίσης θα παρατηρώ και θα καταγράφω πινακίδες :) Τι λέτε, έχουμε και άλλους στο team; :)
Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jheremias (27 Οκτ. 2004 , 11:23)

 

Δυστυχώς όμως δεν ξέρω να code-άρω αυτό που λες με την περιοχή, αν και φαίνεται αρκετά καλό.

Αυτό μπορώ να το κάνω εγώ :cool:

 

Δες για παράδειγμα τις παρακάτω σελίδες:

http://world-gazetteer.com/s/s_gr.htm

http://www.kep.gov.gr/kep/kep.asp (δυστυχώς αυτή δεν παίζει με Firefox)

http://www.opad.gr/html/map.htm

 

Σύντομα θα κάνω τις αναγκαίες τροποποιήσεις στις σελίδες και θα δημοσιεύσω τα αρχεία με τους πίνακες.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση για το διπλωμα;

Αλλαξα το διπλωμα μου με το αντιστοιχο της Μεγαλης Βρετανιας. [Οτ]αν επιστρεψω μονιμα Ελλαδα, θα μπορεσω να το ξανα αλλαξω σε Ελληνικό; Θα εχω προβλημα να οδηγω με το Αγγλικο στην Ελλαδα;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος guru (27 Οκτ. 2004 , 05:07)

 

Δοκιμαστικές πινακίδες (ΔΟΚ) έχω δει πολλές φορές. Η τελευταία φορά που είδα ήταν ερχόμενος στην Πολυτεχνειούπολη, στην Πρωτοπαπαδάκη (συνέχεια της λεωφόρου Γαλατσίου), σε μια αντιπροσωπεία αυτοκινήτων. Μάλλον είναι για οχήματα που δεν έχουν ακόμη δοθεί ακόμη στους τελικούς ιδιοκτήτες τους...

 

Στο Διαδίκτυο βρήκα αυτό: Χορήγηση άδειας και πινακίδων δοκιμαστικής κυκλοφορίας αυτοκίνητων και μοτοσικλετών.

ΟΙ ΔΟΚ ειναι κατι σαν δωρο στους εμπορους/μεταπωλητες αυτοκ/μηχανων/φορτηγων αναλογα με τα ποσα πουλανε καθε χρονο κερδιζουν κ απο μια ή περισσοτερες ΔΟΚ πινακιδες....

τα οφελη???ειναι αφορολογητα....

Link to comment
Share on other sites

Eισαι σιγουρος γι' αυτο που λες;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...