Jump to content

ZTE Nubia Z7 Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με SETCPU μια χαρά πειράζεις ταχύτητα επεξεργαστή

 

Ναι αλλά δεν την κρατάει αν προσέξεις την επαναφέρει μετά από λίγο στην εργοστασιακή τιμή.Μπορεί το πρόγραμμα που κατέβασες να λέει ότι την έχει αλλάξει αλλά στην πραγματικότητα όχι.Είναι κλειδωμένος ο kernel σε καποια custom Rom μπορεί να βρεις ξεκλείδωτο όπως στην CM12.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κομπλε κομπλε, σ ευχαριστω πολυ! το ειχα κανει ηδη! αντε πανε για υπνο και τα λεμε ξανα! :):):)

 

Ο εσωτερικός χώρος ενοποιήθηκε;Έχεις 32 σύνολο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι αλλά δεν την κρατάει αν προσέξεις την επαναφέρει μετά από λίγο στην εργοστασιακή τιμή.Μπορεί το πρόγραμμα που κατέβασες να λέει ότι την έχει αλλάξει αλλά στην πραγματικότητα όχι.Είναι κλειδωμένος ο kernel σε καποια custom Rom μπορεί να βρεις ξεκλείδωτο όπως στην CM12.

 

Δεν το έχω προσέξει, αλλά έκανα δοκιμές, τον κατέβαζα στα 300Mhz και έβλεπα ότι η απόδοση του κινητού αργούσε κανονικά.

Το μόνο που χρησιμοποιώ είναι στις ρυθμίσεις της μπαταρίας, να κάνει limit την ταχύτητα για περισσότερη αυτονομία

Link to comment
Share on other sites

Ένας ακόμα οδηγός για το πως θα διορθώσουμε την "διαρροή" της μνήμης RAM στο Android v5.0.x

 

Σύμφωνα με ανακοίνωση της Google το πρόβλημα διορθώθηκε μετά από update στο Android v5.1 Που σημαίνει ότι οι προηγούμενες εκδόσεις δεν έχουν διορθωθεί,εδώ έρχονται οι φίλοι μας από το XDA και δίνουν λύση σε όσους έχουν έκδοση Android πριν την v5.1

 

Προϋποθέσεις:

1)Πρέπει να είμαστε Root.

2)Να εγκαταστήσουμε έναν Root Explorer Π.Χ File Explorer ή Διαχειριστής αρχείων ΕS

 

Οδηγίες:

1)Κατεβάζουμε αυτό το αρχείο στον υπολογιστή μας bootanimation.rar το κάνουμε un-rar και περνούμε το αρχείο bootanimation που ήταν μέσα στο rar και το αντιγράφουμε στην εσωτερικό χώρο αποθήκευσης του κινητού.

 

2)Πάμε στο κινητό μας και τρέχουμε τον Root Explorer και πάμε στην διαδρομή system/bin/ βρίσκουμε και σβήνουμε το παλιό αρχείο bootanimation και το αντικαθιστούμε με αυτό που έχουμε στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης του κινητού.

 

Σημαντικό:

3)Αλλάζουμε τα Permissions του αρχείου όπως στην φώτο και κάνουμε επανεκκίνηση.

Προσοχή αν δεν τα αλλάξουμε το κινητό δεν θα ξεκινήσει.

http://s25.postimg.org/h5uudzf73/permissions.png

 

Με αυτόν τον τρόπο λοιπόν διορθώνουμε την "διαρροή" της μνήμης RAM στο Android v5.0.x και ταυτόχρονα θα μας αλλάξει και το bootanimation της Rom,πολύ καλή δουλειά από τους developers του XDA.

Link to comment
Share on other sites

Ένας ακόμα οδηγός για το πως θα διορθώσουμε την "διαρροή" της μνήμης RAM στο Android v5.0.x

 

Σύμφωνα με ανακοίνωση της Google το πρόβλημα διορθώθηκε μετά από update στο Android v5.1 Που σημαίνει ότι οι προηγούμενες εκδόσεις δεν έχουν διορθωθεί,εδώ έρχονται οι φίλοι μας από το XDA και δίνουν λύση σε όσους έχουν έκδοση Android πριν την v5.1

 

Προϋποθέσεις:

1)Πρέπει να είμαστε Root.

2)Να εγκαταστήσουμε έναν Root Explorer Π.Χ File Explorer ή Διαχειριστής αρχείων ΕS

 

Οδηγίες:

1)Κατεβάζουμε αυτό το αρχείο στον υπολογιστή μας bootanimation.rar το κάνουμε un-rar και περνούμε το αρχείο bootanimation που ήταν μέσα στο rar και το αντιγράφουμε στην εσωτερικό χώρο αποθήκευσης του κινητού.

 

2)Πάμε στο κινητό μας και τρέχουμε τον Root Explorer και πάμε στην διαδρομή system/bin/ βρίσκουμε και σβήνουμε το παλιό αρχείο bootanimation και το αντικαθιστούμε με αυτό που έχουμε στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης του κινητού.

 

Σημαντικό:

3)Αλλάζουμε τα Permissions του αρχείου όπως στην φώτο και κάνουμε επανεκκίνηση.

Προσοχή αν δεν τα αλλάξουμε το κινητό δεν θα ξεκινήσει.

http://s25.postimg.org/h5uudzf73/permissions.png

 

Με αυτόν τον τρόπο λοιπόν διορθώνουμε την "διαρροή" της μνήμης RAM στο Android v5.0.x και ταυτόχρονα θα μας αλλάξει και το bootanimation της Rom,πολύ καλή δουλειά από τους developers του XDA.

 

Δεν είναι γενικό φιξ αυτό, διορθώνει το memory leak του boot animation μόνο...

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό κάνω αλλά είναι σπαστικό...

 

υπαρχουν προγραμματακια που το κανουν αυτο. δλδ εγω ειχα το 3gwatchdog, που στα widget που προσεφερε, ειχε ενα που ενεργοποιουσες τα δεδομενα.

 

φανταζομαι θα υπαρχουν και αλλα παρομοια

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν προγραμματακια που το κανουν αυτο. δλδ εγω ειχα το 3gwatchdog, που στα widget που προσεφερε, ειχε ενα που ενεργοποιουσες τα δεδομενα.

 

φανταζομαι θα υπαρχουν και αλλα παρομοια

 

Και γω σε KitKat 3g watchdog χρησιμοποιούσα... σε Lollipop δεν δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας,

tigreos, σε ευχαριστω πολυ για το χθεσινοβραδυνο σεταρισμα και την ολη βοηθεια που μου παρειχες!

 

πρωτες εντυπωσεις αρκετα καλες απο το γλυφυτζουρι...

 

καποια πραγματα γινονται με διαφορετικο τροπο απο την kit-kat, καποια νομιζω (ή δεν τα βρηκα) λειπουν, οπως πχ. απο τα touch gestures και τα smart sensing δεν εχει τοσες επιλογες οσο υπηρχαν. αν και ας πουμε το double tap (λειτουργει καλουτσικα,αλλα οχι τελεια), λειτουργει χωρις να υπαρχει επιλογη για on -off. ισως και τα αλλα να ειναι ενεργοποιημενα,απλα δεν φαινονται.

 

στην αρχικη οθονη ρυθμιζονται διαφορετικα οι καρτελες, στο να προσθεσεις, να αφαιρεσεις και να κανεις αρχικη καποια καρτελα.

 

το breath light ρυθμιζεται και απο αλλο μενου (εκτος του κλασικου που εχει λιγες ρυθμισεις), ως προς το ποτε θα ανασβηνει σε μια κληση,ενα μνμ και ξεχωριστα σε καποια εφαρφογη.

 

τι κινεζικες εφαρμογες τις εσβησα με το titanium, το neoshare επισης αν και στην συλλογη στις φωτο,δεν φευγει η καρτελα του,απλα λεει κατεβασε το.

 

εχει μεγαλωσει η απεικονηση των εικονιδιων, με αποτελεσμα να χωραει 4 στην σειρα (δεν ξερω αν αλλαζει αυτο), αν και ειναι πιο ευχαριστη η προβολη τους...

 

επιτελους μπορεις να βαλεις αλλη εικονα στην επιφανεια και αλλη στην lock screen.

 

με την καμερα δεν ασχοληθηκα ακομα πολυ για να πω εντυπωσεις, αφιερωνει μια ολοκληρη σελιδα στην επιφανεια δε, με συντομευσεις απο διαφοφερες λειτουργειες, που στην παλια εκδοση τα ειχε μεσα στην εφαρμογη στην επιλογη "fun". δειχνει οτι εχει και εξτρα λειτουργειες...θα δειξει...

 

μπηκε λειτουργεια slow motion video!!! επιτελους !!! :up::up::up: αναλυση 720¨480, μια χαρουλα φαινεται για αρχη!

 

αυτα για την ωρα,θα επανελθω και με αλλες παρατηρησεις-αποριες!

 

οσο αφορα το leak memory, ειναι κατι που πρεπει να κανουμε;σημαντικο; δεν διαβασα το θεμα, γι αυτο ρωταω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και γω σε KitKat 3g watchdog χρησιμοποιούσα... σε Lollipop δεν δουλεύει

 

δεν βρηκες κανα αλλο; κι εμενα μου φαινεται λιγο σπαστικο, γιατι στην 2η καρτα δεν εχω ιντερνετ, ειναι καρτοκινητο και αμα ενεργοποιεις ιντερνετ χρεωνει 1ευρω. τεσπα κι εγω προς το παρον μπαινω στο μενου και βλεπουμε...

 

γενικα λειπουν δεν ειπα πιο πανω αρκετες επιλογες στο dropdown menu...

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το μικρόφωνο σίγουρα είναι κάποια ρύθμιση μέσα στο ίδιο αρχείο αλλά δεν ξέρω ποια είναι γιατί δεν το έψαξα,θέλει να κάνεις δοκιμές μέχρι να το βρεις.

 

Στην v3.09 δεν μπορείς να κάνεις ρυθμίσει της ταχύτητας του επεξεργαστή ούτε και με άλλο πρόγραμμα αν κατεβάσεις γιατί ο kernel είναι κλειδωμένος και δεν σε αφηνει να επέμβεις.

 

 

 

Άκου απλά τα πράγματα είναι πανεύκολο κατεβάζεις αυτό το αρχείο μέσα έχει την v1.64 και γίνετε εγκατάσταση ΜΟΝΟ με το nubia Updater.

Rom 1.64

 

Τώρα αυτό που χρειάζεσαι είναι το Νubia Updater V1.5.7 και εδώ κατεβάζεις :

Νubia Updater V1.5.7

 

Κάνεις εγκατάσταση την v1.64 με το Νubia Updater V1.5.7 σύμφωνα με της οδηγίες που έχεις διαβάσει (ρώτα ότι δεν καταλαβαίνεις).

 

Αφού έχεις εγκαταστήσει την v1.64 τότε κατεβάζεις την v3.09 από εδώ και το καινούριο Νubia Updater V2.0.0

Rom V3.09

Νubia Updater V2.0.0

 

Και κάνεις εγκατάσταση με το καινούριο Νubia Updater V2.0.0 την v3.09 με τον ίδιο τρόπο όπως πριν και είσαι έτοιμος.

 

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε Tigreos για την απάντησή σου!Να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ένας ακόμα οδηγός για το πως θα διορθώσουμε την "διαρροή" της μνήμης RAM στο Android v5.0.x

 

Ενημερώθηκε το πρώτο post. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχει λιγοτερες "σκαλες" στην ρύθμιση εντασης του ήχου, οπως επισης απουσιαζει η επιλογη αν πατήσεις το volume να μπεις σε ολο το μενου του ηχου και να αυξομειωσεις τους ηχους...
Link to comment
Share on other sites

Με τα widges τι γινεται; πολυ λίγα μου βγαζει απο τις εφαρμογές...

Αν πιστευης ότι σου λειπουν widgets τοτε κατευασε από το playstore το προγραμα ''AutoStart manager''(γραφετε ετσι ακρυβος) και βρες το πρόγραμμα που σε απασχολη και δες αν είναι disable καποιο widgets και καντο anable....Αλλα προσοχη......Μην αρχισεις να σκαλιζεις και να κανεις anable ότι βλέπεις....μπορει και να brickαρεις το τηλεφωνο....μονο τα widgets της εφαρμογης που σε ενδιαφερει.....εκτος και αν εχει καποιος άλλος πιο ασφαλη τροπο....

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Αν πιστευης ότι σου λειπουν widgets τοτε κατευασε από το playstore το προγραμα ''AutoStart manager''(γραφετε ετσι ακρυβος) και βρες το πρόγραμμα που σε απασχολη και δες αν είναι disable καποιο widgets και καντο anable....Αλλα προσοχη......Μην αρχισεις να σκαλιζεις και να κανεις anable ότι βλέπεις....μπορει και να brickαρεις το τηλεφωνο....μονο τα widgets της εφαρμογης που σε ενδιαφερει.....εκτος και αν εχει καποιος άλλος πιο ασφαλη τροπο....

 

 

κατι καναμε,ευχαριστω

 

το θεμε δημιουργηθηκε στην αρχη που εγκατεστησα τα προγραμματα,μου εβγαζε ενα δικο του κινεζικο προγραμμα,να με ρωτουσε να απαγορευσω την εκκινηση του,οταν κανει επανεκκινηση το κινητο.εγω δε φανταστηκα οτι θα κοβει τα widgets και ετσι εκανα τα περισσοτερα...:lol:

Link to comment
Share on other sites

κατι καναμε,ευχαριστω

 

το θεμε δημιουργηθηκε στην αρχη που εγκατεστησα τα προγραμματα,μου εβγαζε ενα δικο του κινεζικο προγραμμα,να με ρωτουσε να απαγορευσω την εκκινηση του,οταν κανει επανεκκινηση το κινητο.εγω δε φανταστηκα οτι θα κοβει τα widgets και ετσι εκανα τα περισσοτερα...:lol:

 

Και εγω αυτο ειχα κανει μπηκα σε ενα ενα πρόγραμμα και ενεργοποιησα ολα τα widgets αλλα ΜΟΝΟ τα Widgets....

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Οπως φανταστηκα με το θεμα του navigon europe, μου μιλαει στην γλωσσα που ειναι το κινητο και δεν δέχεται αλλη... Οποτε μου μιλαει στα αγγλικά. Εσεις χρησιμοποιητε καποιο αλλο που να μιλαει ελληνικα; το εχω πολλα χρονια και δεν ειχα θεμα, μου αρεσει, αλλα ειναι δυσκολο να ακους αγγλικα
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα κατέβασε αυτο Locale More από το playstore τρέξτο επέλεξε Ελληνικά και όλες οι εφαρμογές που υποστηρίζουν Ελληνικά θα αλλάξουν αυτόματα. :dance:
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα κατέβασε αυτο Locale More από το playstore τρέξτο επέλεξε Ελληνικά και όλες οι εφαρμογές που υποστηρίζουν Ελληνικά θα αλλάξουν αυτόματα. :dance:

 

 

αρχοντας... :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς με την 3.08 dual sim support με gosms;

κι εγω που εβαλα την 3.09 δεν εχει καν στο μενου την υποστήριξη για dual... Ειναι θεμα προγράμματος... Καποια στιγμη με καμια αναβάθμιση, θα το κανουν... Εγω δεν χρησιμοποιω για μνμ την 2η σιμ, οποτε ακομα δεν με πειράζει...

Link to comment
Share on other sites

Ο συγχρονισμός λογαριασμων στο γλυφιτζουρι, που ειναι; δεν υπαρχει ουτε στο dropdown menu, ουτε στα accounts. Εκει εχει μονο του nubia να βαλεις...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα το κινητο σε mode ειναι; συγχρονιζει συνεχεια οτι λογαριασμους εχει εκει;

Αφου on- off δεν υπάρχει...

 

Κι με το tapatalk ας πούμε ,ενω ειναι ενεργοποιμενες οι ειδοποιήσεις, δεν μου ερχεται ποτε ειδοποιηση για απαντηση σε νεο θεμα ή νεο μνμ...

 

Ισως φταει και που στην αρχη πατουσα forbid στο κωλοκινεζικο πρόγραμμα, που ρωτουσε σε καθε νεα εγκατασταση... Οπως μου εκανε με τα widgets... :(

Edited by lacta13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...