Jump to content

Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποια μητρικη εχεις και ποια μητρικη;

 

Παιζει ρολο εε;; εχω την G31M-ES2L(ναι το ξερω παλια.αλλα καλη πιστεύω)

Edited by pcGamer2015
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η μητρικη παιρνει μνημες DDR2 1066(O.C.)/800/667. Που ειδες οτι παιρνει το maximum 400mhz?

 

Ναι οπως λες με οverclock.εγω δεν την εχω overclockαριμενη.ετσι περνει 400mhz.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα πάλι το άθλημα του Ocing! :-) :-)

Είπα να φρεσκαρω λίγο το 7ετιας AMD μου και παράγγειλα από Κίνα ένα Phenom II 965.

Πήρα και μια τουμπανοψυκτρα και όλα Καλά.

Από 3.400ghz χαλαρά για ξεκίνημα στα 3.650 και επόμενος στόχος τα 3.900.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο site της HP και στο skroutz να ρίξεις μια ματιά, έχει διάφορα μοντέλα. Γενικά έχεις επιλογές στο τι επεξεργαστή θα βάλεις. Ας πούμε αυτό το μοντέλο παίρνει από i3 έως i7 http://www8.hp.com/gr/el/products/desktops/product-detail.html?oid=6595197#!tab=specs. Αντίστοιχα ισχύει και για τα υπόλοιπα.

 

Ευχαριστώ φίλε! Όντως έχεις πολλές επιλογές απ'ότι είδα! Πολύ βολικό, ειδικά αν έχεις περιορισμό από άποψη budget! Νομίζω ότι τελικά κλίνω προς αυτόν http://www.skroutz.gr/s/4022249/HP-ProDesk-600-G1-i5-4570-4GB-500GB.html. Ο i5 4πύρηνος είναι μια χαρά δεν νομίζω ότι θα έχει μεγάλη διαφορά απ τον i7!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε! Όντως έχεις πολλές επιλογές απ'ότι είδα! Πολύ βολικό, ειδικά αν έχεις περιορισμό από άποψη budget! Νομίζω ότι τελικά κλίνω προς αυτόν http://www.skroutz.gr/s/4022249/HP-ProDesk-600-G1-i5-4570-4GB-500GB.html. Ο i5 4πύρηνος είναι μια χαρά δεν νομίζω ότι θα έχει μεγάλη διαφορά απ τον i7!

 

Αναλόγως για τι χρήση τον θέλεις. Και με i5 και με i7 μια χαρά θα είσαι πιστεύω. Τσέκαρε και το 600 g1 το mini μπορεί να σε βολέψει περισσότερο.

http://www.hp.com/hpinfo/newsroom/press_kits/2013/HPDiscoverBarcelona/ProDesk_600_G1_Desktop_Mini_Datasheet.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως για τι χρήση τον θέλεις. Και με i5 και με i7 μια χαρά θα είσαι πιστεύω. Τσέκαρε και το 600 g1 το mini μπορεί να σε βολέψει περισσότερο.

http://www.hp.com/hpinfo/newsroom/press_kits/2013/HPDiscoverBarcelona/ProDesk_600_G1_Desktop_Mini_Datasheet.pdf

 

Thanks! Για i5 με βλέπω. Μεταξύ των 2 (i5-4590T και i5-4570T) ποιον να προτιμήσω;

Link to comment
Share on other sites

@giglle

Εδώ μπορείς να δεις της διαφορές.

Από εμένα στο βασικό χαρακτηριστικό επέλεξε αυτόν στα 3.60Ghz.

Τώρα αν από τα 3.00Ghz στα 3,60Ghz η τιμή είναι μεγάλη επέλεξε με τα 3.00Ghz.

Link to comment
Share on other sites

@giglle

Εδώ μπορείς να δεις της διαφορές.

Από εμένα στο βασικό χαρακτηριστικό επέλεξε αυτόν στα 3.60Ghz.

Τώρα αν από τα 3.00Ghz στα 3,60Ghz η τιμή είναι μεγάλη επέλεξε με τα 3.00Ghz.

 

Thanks! Στο sktoutz βρίσκω αυτό που είναι στα 2 GHz http://www.skroutz.gr/s/6633031/HP-ProDesk-600-G1-i5-4590T-4GB-500GB.html, αλλά νομίζω ότι αφού είναι 4πύρηνος δεν είναι και μεγάλη διαφορά! Έχει κανείς mini να μου πει εμπειρία γιατί δεν βλέπω καμιά διαφορά με κανονικό desktop;

Link to comment
Share on other sites

Thanks! Στο sktoutz βρίσκω αυτό που είναι στα 2 GHz http://www.skroutz.gr/s/6633031/HP-ProDesk-600-G1-i5-4590T-4GB-500GB.html, αλλά νομίζω ότι αφού είναι 4πύρηνος δεν είναι και μεγάλη διαφορά! Έχει κανείς mini να μου πει εμπειρία γιατί δεν βλέπω καμιά διαφορά με κανονικό desktop;

 

Έχουμε εμείς στο γραφείο. Δεν βλέπεις διαφορά γιατί είναι desktop :p Απλώς είναι πολύ μικρό και μπορεί να μπει σε διάφορα σημεία –πολύ πρακτικό από αισθητική άποψη. Κατά τα άλλα δεν διαφέρει και πολύ από τα συνηθισμένα desktop, τα ίδια πράγματα κάνουν. Εμείς δηλαδή είμαστε ευχαριστημένοι.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε εμείς στο γραφείο. Δεν βλέπεις διαφορά γιατί είναι desktop :p Απλώς είναι πολύ μικρό και μπορεί να μπει σε διάφορα σημεία –πολύ πρακτικό από αισθητική άποψη. Κατά τα άλλα δεν διαφέρει και πολύ από τα συνηθισμένα desktop, τα ίδια πράγματα κάνουν. Εμείς δηλαδή είμαστε ευχαριστημένοι.

 

Ωραία καλό αυτό! Να ρωτήσω τώρα και κάτι ακόμα γιατί με τις κάρτες γραφικών ποτέ δεν είμαι σίγουρος τι σηκώνει η καθεμία. Πχ η Intel Graphics 4600 που έχει το 600 G1 μπορεί να σηκώσει photoshop??

Link to comment
Share on other sites

Ωραία καλό αυτό! Να ρωτήσω τώρα και κάτι ακόμα γιατί με τις κάρτες γραφικών ποτέ δεν είμαι σίγουρος τι σηκώνει η καθεμία. Πχ η Intel Graphics 4600 που έχει το 600 G1 μπορεί να σηκώσει photoshop??

 

δύσκολα ως και καθόλου :)

Link to comment
Share on other sites

δύσκολα ως και καθόλου :)

 

Γιατί το λες αυτό; Είχα την εντύπωση πως ήταν καλή με βάση αυτά που δίαβασα αλλά και πάλι ξαναλέω πως δεν χαμπαριάζω και πολλά απο κάρτες γραφικών :X Έχει κι ένα μοντέλο με AMD Radeon R7. Γι αυτή τι λες; Είναι καλύτερη;

Edited by giglle
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό; Είχα την εντύπωση πως ήταν καλή με βάση αυτά που δίαβασα αλλά και πάλι ξαναλέω πως δεν χαμπαριάζω και πολλά απο κάρτες γραφικών :X Έχει κι ένα μοντέλο με AMD Radeon R7. Γι αυτή τι λες; Είναι καλύτερη;

To photoshop δεν απαιτεί τίποτα ιδαιίτερο από τις GPU. Ακόμη κι η intel 4600 σε καλύπτει για οποιαδήποτε χρήση στο photoshop. Αυτό που χρειάζεσαι για άνετη χρήση είναι σύγχρονος καλός επεξεργαστής (80€+) και μπόλικη τουλάχιστον ddr3 ram.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Core2Duo, 8600gt, 2 gb ddr2 και έτρεχε άνετα το cs5 σκέψου

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα αν κατάλαβα καλά με Intel Graphics 4600 και 1600 MHz DDR3 SDRAM είμαι καλυμμένος? Ελπίζω να τα έγραψα καλά... Αυτά γράφει στις προδιαγραφές του 600 G1 που κοιτάω....
Link to comment
Share on other sites

Άρα αν κατάλαβα καλά με Intel Graphics 4600 και 1600 MHz DDR3 SDRAM είμαι καλυμμένος? Ελπίζω να τα έγραψα καλά... Αυτά γράφει στις προδιαγραφές του 600 G1 που κοιτάω....

 

Μια χαρά είσαι δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω! Νομίζω ο 600 G1 είναι μια χαρά με βάση αυτά που λες ότι θες! Βέβαια μπορείς να πας και σε πιο οικονομικό αν έχεις θέμα με το budget πχ πολύ κοντά στα χαρακτηριστικά του 600 G1 είναι και ο 400G1 που είναι και γύρω στα 80-100 φθηνότερος! Διαλέγεις και παίρνεις! :p

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω! Νομίζω ο 600 G1 είναι μια χαρά με βάση αυτά που λες ότι θες! Βέβαια μπορείς να πας και σε πιο οικονομικό αν έχεις θέμα με το budget πχ πολύ κοντά στα χαρακτηριστικά του 600 G1 είναι και ο 400G1 που είναι και γύρω στα 80-100 φθηνότερος! Διαλέγεις και παίρνεις! :p

 

Τον βρήκα, αλλά με 30 ευρώ διαφορά! Οπότε μάλλον θα μείνω στον 600 G1! Thanks για τη βοήθεια σε όλους! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή κάτι έπαθε ο υπολογιστής (τον έχω και 6 χρόνια) λέω να αλλαξω μόνο το κουτί.

Δεν παίζω παιχνίδια, αλλά θέλω να μου κρατήσει και αυτός αρκετά.

Προτείνετε μου κάτι μέχρι 400 ευρώ αν υπάρχει, από κατάστημα που στον στέλνει με αντικαταβολή αν γίνεται. Δεν έχω κόλλημα με μάρκα και κατάστημα. Το προηγούμενο μου ήταν να φανταστείτε από το eshop ένα από τα δικά τους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...