Jump to content

ZTE Nubia Z7 Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η χρήση ενός καλού επεξεργαστή ποια είναι; Προτιμώ ένα κινητό να έχει καλύτερη κάμερα , microSD, αυτονομία κτλπ με 615 παρά κάποιο με π.χ 801 και χειρότερα χαρακτηριστικά από αυτά που προανέφερα. Το χάνω κάπου; Δεν έχω παρακολουθήσει και πολύ τις εξελίξεις με τους mobile επεξεργαστές.

 

Δεν εχεις χασει κατι...είναι αυτό που ακριβως ειπες ''Προτιμώ ένα κινητό να έχει...'' δηλαδή το τι θελει ο κάθε ενας από την συσκευη του....

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας!Την περασα με την συγκεκριμενη διαδικασια και ειμαι πολυ ικανοποιημενος,μου φαινεται και πιο γρηγορη.

Μια ερωτηση μοναχα ακομα: Ενω με την 3.08 οταν εκανα wipe με την twrp και τα τικαρα ολα (πλην της sd) και ολα τα τικαρισμενα σβηνονταν,τωρα,εχοντας περασμενη την 3.09,και οντας μεσα στην twrp,oταν πανω να κανω wipe και τα τικαρω παλι ολα πλην της sd,μου βγαζει error την ωρα που παει να κανει wipe το internal storage.Που μπορει να οφειλεται αυτο?

Ευχαριστω!

 

Ναι από ότι κατάλαβα το error που σου βγάζει είναι από την εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις (Internal Storage) λογικό γιατί σε σχέσει με την προηγούμενη rom v3.08 έχει αλλάξει μέγεθος και απλά δεν το αναγνωρίζει.

 

Δοκίμασε να επιλέξεις:

Dalvik Cache

System

Data

Cache

 

Και μην επιλέγεις:

Internal Storage

SD card

 

Εξάλλου δεν υπάρχει λόγος να κάνεις wipe τον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις (Internal Storage).

Link to comment
Share on other sites

Ναι από ότι κατάλαβα το error που σου βγάζει είναι από την εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις (Internal Storage) λογικό γιατί σε σχέσει με την προηγούμενη rom v3.08 έχει αλλάξει μέγεθος και απλά δεν το αναγνωρίζει.

 

Δοκίμασε να επιλέξεις:

Dalvik Cache

System

Data

Cache

 

Και μην επιλέγεις:

Internal Storage

SD card

 

Εξάλλου δεν υπάρχει λόγος να κάνεις wipe τον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις (Internal Storage).

Πράγματι,εξαίρεσα το internal storage και την sd από το wipe και τώρα όλα μια χαρούλα!Σ ευχαριστώ πολύ φίλε Tigreos! :)

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω κάποια μικρό προβλήματα με την 3.0.9 τα οποία καποια ειχε και η 3.0.8....

Εχει τύχει 5,6 φορες να κατεβασω την μπάρα ειδοποιησεων και να μην έχει τις συντομευσεις(wifi, bluetooth κτλ)

Σημερα εστειλα το πρώτο sms και ενω εστάλη και παραδόθηκε κανονικα(το εγραφε και στις λεπτομέρειες του μνμ) μου εβγαλε οτι το μήνυμα δεν εσταλει(στον χορό των ειδοποιησεων μονο) και αυτη η ειδοποίηση δεν έφευγε με τίποτα ουτε με εκκαθάριση της εφαρμογής μηνυμάτων ουτε με wipe cashe & danvilk ουτε με τιποτα οποτε και την ΕΣΒΗΣΑ.... και εβαλα το chomb sms....

Μερικές φορες οταν με καλουν τρωει κανα δευτερόλεπτο απο το ήχο του ringtone....

Οταν πας στις ρυθμίσεις στις εφαρμογες(στην πρώτη σελίδα Download) ξεκινάει να φορτώνει και δεν τελειώνει ποτε εκτον και αν πας στην διπλα καρτελα και ξανα πισω της βλεπεις μια χαρα...

Και το πιο συμαντικο... Το ξυπνητήρι δεν λειτουργεί με απενεργοποιημενο το τηλεφωνο...κατι που δούλευε στην 3.0.8

Κατά τα άλλα δειχνει να πηγαινει καλα....

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Μερικά από αυτά τα πρόσεξα και εγώ είναι θέμα ROM,είναι beta,οπότε υπομονή μέχρι να βγει κάποια σταθερή....
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να γίνει η πρώτη SIM, default για δεδομένα; Δλδ όταν κατεβάζω τη μπάρα ειδοποιήσεων και ενεργοποιώ δεδομένα από τη συντόμευση, να απενεργοποιούνται όταν την ξαναπατάω και όχι να ενεργοποιεί τα δεδομένα στην δεύτερη... και να χρειάζεται δλδ να πατήσω τρίτη φορά για να τα απενεργοποιήσει...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να γίνει η πρώτη SIM, default για δεδομένα; Δλδ όταν κατεβάζω τη μπάρα ειδοποιήσεων και ενεργοποιώ δεδομένα από τη συντόμευση, να απενεργοποιούνται όταν την ξαναπατάω και όχι να ενεργοποιεί τα δεδομένα στην δεύτερη... και να χρειάζεται δλδ να πατήσω τρίτη φορά για να τα απενεργοποιήσει...

 

Όχι αλλα μπορεις να πατας ακρυβος από κατω που σε πηγαινει στις ρυθμισεις των σιμ και από εκει να κληνεις τον διακοπτη της σιμ1...Ετσι γλητωνεις ένα ''κλικ''

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλα μπορεις να πατας ακρυβος από κατω που σε πηγαινει στις ρυθμισεις των σιμ και από εκει να κληνεις τον διακοπτη της σιμ1...Ετσι γλητωνεις ένα ''κλικ''

 

ναι αυτό κάνω αλλά είναι σπαστικό...

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό κάνω αλλά είναι σπαστικό...

Ενταξει αλλα σε πολους θα αρεσει η επιλογή να αλλαζεις σιμ δεδομενων χωρις να χρειαζεται κάθε φορα να πας στο κεντρικο μενου να κανεις την αλλαγη και μετα να την ενεργοποιεις!!!ενώ τωρα με 2 κλικ κανεις την δουλεια σου....άλλο τωρα που περνωντας από την σιμ1 στην σιμ2 για να πας στην απενεργοποιηση υπαρχει καποια ασταθεια του σηματος....αυτό είναι θεμα beta....θελω να πιστευω...

Όπως παντα καποιους βολευει ετσι και καποιους αλλιως....

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Χθες είχα το πρώτο reboot με 3.09... το κινητό δεν ήταν σε χρήση... κάποια στιγμή το πήρα στα χέρια μου και είδα ότι είχε μείνει στην εισαγωγή πιν...
Link to comment
Share on other sites

Οδηγός αύξησης εντάσεις ήχου.(Μπροστά και πίσω ηχείου.)

 

Μετά από πολλές δόκιμες,πείσμα και πολύ χρόνο....:hypno::hypno: Τελικά βρήκα πως μπορούμε να επέμβουμε στην ένταση του ήχου.

Όχι ότι το κινητό έχει κάποιο πρόβλημα με την ένταση,είναι ικανοποιητική απλά θα ήθελα να είναι λίγο ποιο δυνατά κατά την άποψη μου.

 

Προϋποθέσεις:

1)Πρέπει να είμαστε Root.

2)Να εγκαταστήσουμε έναν Root Explorer Π.Χ File Explorer ή Διαχειριστής αρχείων ΕS

 

Οδηγίες:

Ανοίγουμε τον Root Explorer και πάμε στην διαδρομή system/etc/.

Εκεί θα βρούμε ένα αρχείο με το όνομα mixer_path.xml το ανοίγουμε πατώντας μια φορά επάνω του,θα μας εμφανίσει το περιεχόμενο του εμείς ψάχνουμε δυο τιμές:

 

<ctl name="RX1 Digital Volume" value="84" /> Η οποία είναι για την ένταση του μπροστά ηχείου,δηλαδή πόσο δυνατά ακούμε τον συνομιλητή μας.

 

Και η δεύτερη είναι:

 

<ctl name="RX3 Digital Volume" value="84" /> Η οποία είναι για το πίσω ηχείο.(Ανοιχτή ακρόαση,Ringtone,multimedia κ.τ.λ)

 

Η stock τιμές είναι 84 και για τα δυο και η μεγαλύτερη επιτρεπόμενη είναι 99.

Τώρα αυξάνοντας το νούμερο 84 τόσο ποιο δυνατά θα ακούγετε ο ήχος.

Εγώ ας πούμε μετά από πολλές δοκιμές έχω κατάληξη σύμφωνα με τα γούστα μου να βάλω 91 στο μπροστά ηχείο και 86 στο πίσω.

 

Αφού επιλέξετε νούμερο και κάνετε την αλλαγή,κάνετε αποθήκευση και έξοδο.

Για να εφαρμοστούν οι αλλαγές πρέπει να γίνει επανεκκίνηση του κινητού.

 

Προσοχή:

Εάν μετά τις αλλαγές που κάνατε ακούτε το ηχείο να παραμορφώνει να έχει δηλαδή αλλοιωμένο ήχο καλά είναι να επιλέξετε μικρότερη τιμή γιατί μπορεί να προκαλέσετε ανεπανόρθωτη ζημιά στο ηχείο σας,ισχύει και για τα δυο ηχεία.

Link to comment
Share on other sites

παιδια,επειδη εχω αρχισει και κοιταω προς τις 5,5 ιντσες για κινητο,υπαρχει καποιο σοβαρο μειονεκτημα στο max?

εχω διαβασει αρκετες απο τις σελιδες του νηματος και το μονο που ειδα σαν αρνητικο ειναι ο τροπος με τον οποιο ειναι χωρισμενος ο αποθηκευτικος χωρος.

εσας ,μεχρι τωρα ,σαν εμεπειρια χρησης σας εχει αποζημειωσει?νιωθετε ικανοποιημενοι απο την αγορα του?σας λειπει κατι απο το ολο πακετο που προσφερει?(χωρις να ειναι απαραιτητο να φλασαρουμε καθε λιγο και απο κατι)

thanks

Link to comment
Share on other sites

Ισα ισα με την lollipop ένα από τα μεγαλα πλεονεκτήματα της είναι ο ενοποιημένος αποθηκευτικος χωρος....δηλαδή εχεις διαθεσημε τα 32g για εφαρμογες κτλ....το τηλεφωνο πεταει απλα περιμενουμε ολοι την επισημη αναβαθμηση της lolliopop...μεχρι τοτε οι περισσοτεροι εχουμε πανω την betta που πηγαινει πολύ καλα αν και εχει μικροασταθειες....αλλα λειτουργουν όλα....
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Έχουν πέραση πολλά κινητά από τα χέρια μου τα τελευταία χρόνια και επώνυμα και κινέζικα,αν ήταν λοιπόν να βαθμολογήσω το Max με άριστα το 10 σε σχέσει με την τιμή του πάντα 270 ευρώ το είχα πάρει,θα του έβαζα αντικειμενικά 8 και βάζει κάτω πολλά επώνυμα και ποιο ακριβά κινητά.

Είναι παραπάνω από ικανοποιητικό σε όλους τους τομείς,ο εσωτερικός χώρος διορθώθηκε με την Lollipop έχει πλέον 32Gb για εφαρμογές η κάμερα είναι πολλή καλή ιδίως το 4K βίντεο που τραβάει δεν έχω ξαναδεί τέτοια ανάλυση από κάμερα κινητού,επίσης η μπαταρία δυο μέρες άνετα με την Lollipop αν και είναι Beta ακόμα.Η οθόνη έχει χρώματα ζωντανά και μεγάλη φωτεινότητα.46000 score στο Antutu.

Νομίζω ότι είναι από μια από της καλύτερες επιλογές. :up:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω,μια ερωτηση θα βοηθησετε εμαςτους ασχετους να ππερασουμε την λολιποπ οταν βγει με απλα και κατανοητα βηματα? Ειμαι ακομα με την ρομ του to2c και αναθεμααν ξερω ποια ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω,μια ερωτηση θα βοηθησετε εμαςτους ασχετους να ππερασουμε την λολιποπ οταν βγει με απλα και κατανοητα βηματα? Ειμαι ακομα με την ρομ του to2c και αναθεμααν ξερω ποια ειναι.

 

Για να κάνεις αναβάθμιση από όποια stock και να είσαι στην τελευταία που είναι η v1.64 υπάρχει οδηγός στην πρώτη σελίδα.

 

Μετά την v1.64 για να πας στην v3.09 Lilippop υπάρχει ένα προγραμματάκι που κάνει όλοι την δουλειά.

Αν ξέρεις βασικά Αγγλικά έχω οδηγίες εδώ v3.09 Lillipop

 

Προσοχή για να πας στην Lillipop πρέπει πρώτα να πας στην v1.64.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις αναβάθμιση από όποια stock και να είσαι στην τελευταία που είναι η v1.64 υπάρχει οδηγός στην πρώτη σελίδα.

 

Μετά την v1.64 για να πας στην v3.09 Lilippop υπάρχει ένα προγραμματάκι που κάνει όλοι την δουλειά.

Αν ξέρεις βασικά Αγγλικά έχω οδηγίες εδώ v3.09 Lillipop

 

Προσοχή για να πας στην Lillipop πρέπει πρώτα να πας στην v1.64.

 

Εχεις κανε ιπολλη δουλεια με το κινητο,απλααν κανω αυτα θα το μπρικαρω σιγουρα,κοντευα να το παθω στην αρχη,οποτε θα μεινω με την ρομ που εχει. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανε ιπολλη δουλεια με το κινητο,απλααν κανω αυτα θα το μπρικαρω σιγουρα,κοντευα να το παθω στην αρχη,οποτε θα μεινω με την ρομ που εχει. Ευχαριστω

 

Στείλε μου το κινητό σου να το κάνω εγώ αφού εσύ φοβάσαι....:p:p

Δεν είναι κάτι δύσκολο διάβασε καλά της οδηγίες και θα είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου το κινητό σου να το κάνω εγώ αφού εσύ φοβάσαι....:p:p

Δεν είναι κάτι δύσκολο διάβασε καλά της οδηγίες και θα είσαι εντάξει.

 

Εισαι Αθηνα?Μπα δεν το πειραζω μονος μου,ειναι τοσο καλο που το λυπαμαι να το χαλασω

Link to comment
Share on other sites

Όχι είμαι πολύ ποιο βόρεια Κοζάνη.Πάντως η πρόταση μου ισχύει.Τώρα θα μου πεις με ξέρεις και από χτες για να μου το στείλεις έχεις δίκιο δεν γίνετε να έχεις εμπιστοσύνη σε οποίον μιλάς εδώ μεσα.
Link to comment
Share on other sites

Όχι είμαι πολύ ποιο βόρεια Κοζάνη.Πάντως η πρόταση μου ισχύει.Τώρα θα μου πεις με ξέρεις και από χτες για να μου το στείλεις έχεις δίκιο δεν γίνετε να έχεις εμπιστοσύνη σε οποίον μιλάς εδώ μεσα.

 

Δεν ειναι αυτο,δεν εχω αλλο...θα δω οταν βγει σταθερη λολιποπ τι θα κανω,να δω και απο εσας αν ειναι οκ ολα με το κινητο,νασαι καλα παντως για την προταση

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αυτο,δεν εχω αλλο...θα δω οταν βγει σταθερη λολιποπ τι θα κανω,να δω και απο εσας αν ειναι οκ ολα με το κινητο,νασαι καλα παντως για την προταση

 

Don't worry....εεγώ είμαι από Αθήνα ,Αγαλεω οπότε όταν με το καλό βγει η επίσημη lollipop και είναι και σταθερή κάνεις ένα κόπο και έρχεσαι μέχρι Αιγάλεω και σε 40 λεπτακια έχουμε κάθαρηση... Έχω στήσει ήδη 2 τηλέφωνα και 1 το δικό μου 3... και χωρίς καμία επιβάρυνση μιας και θα πρέπει να μας ανταμείψει η ZTE για την υποστήριξη που παρέχουμε στους Ευρωπαίους πελάτες της...έτσι δεν είναι Tigreos?

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...