Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kandilak, στην δικιά σου ROM έχω ένα πρόβλημα.

με παίρνουν τηλ, και ενώ έχω σε επαφή τον αριθμό που με παίρνει, δεν μου βγάζει το όνομα.

Ξές τι παίζει;

Κατά τα άλλα η ROM μου φαίνεται πιο γρήγορη απο την 1508.

Link to comment
Share on other sites

kandilak, στην δικιά σου ROM έχω ένα πρόβλημα.

με παίρνουν τηλ, και ενώ έχω σε επαφή τον αριθμό που με παίρνει, δεν μου βγάζει το όνομα.

Ξές τι παίζει;

Κατά τα άλλα η ROM μου φαίνεται πιο γρήγορη απο την 1508.

Πάς στην εφαρμογή κλήσεων , θα πατήσεις menu, μετά "More features and settings", μετά "More display options", μετά "Matching digits of number" και επέλεξε "7 digits"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συμφορουμίτες! Έχει βάλει κανείς από εσάς εφαρμογή πλοήγησης GPS στο Α806 με την 1447? Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο που "κάθεται" καλά?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κσλησπερα εχω την ρομ 1501 και εχω την εφαρμογη της ρομ μην.ηλεκτρονικο ταχυδρομειου κ εχω συνδεση τον gmail λογαριασμο μπορω να συνδεσω 2 λογαριασμους μαζι ? Αν ναι πως τι τυπος λογαριασμου επιλεγω
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι.

Με την καινουργια Rom, το ξυπνητηρι χτυπαει ενω ειναι κλειστο το τηλέφωνο?

Ναι, χτυπάει και όταν έχεις κλειστό το τηλέφωνο. Αρκεί να το έχεις επιλεγμένο όταν ενεργοποιείς το ξυπνητήρι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συμφορουμίτες! Έχει βάλει κανείς από εσάς εφαρμογή πλοήγησης GPS στο Α806 με την 1447? Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο που "κάθεται" καλά?

Ευχαριστώ

 

Google maps, Sygic, Here maps

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...

Εχει κανεις αποψη γιατι ξαφνικα δεν μπορω να στειλω μνμ με το handcent sms (ενω λαμβανει κανονικα) ?

Χρειαζεται να αλλαξω καποια επιλογη?

εχω τη rom 1447...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...

Εχει κανεις αποψη γιατι ξαφνικα δεν μπορω να στειλω μνμ με το handcent sms (ενω λαμβανει κανονικα) ?

Χρειαζεται να αλλαξω καποια επιλογη?

εχω τη rom 1447...

Άνοιξε το Security --> Charge guard -->Send SMS και κοίτα το Handcent να είναι στο allow

Link to comment
Share on other sites

Kandilak ειναι ηδη allow ....

Εχεις καμια αλλη σκεψη?

Το έχεις σε ignore list για να μην τερματίζεται από task manager. Επίσης αν βάζεις το τηλέφωνο σε λειτουργία απόλυτης εξοικονόμησης ενέργειας , αυτό θα κλείνει το handcent και όταν έρθει το SMS δεν θα είναι ανοικτό για να το παραλάβει. Ακόμα και αν το γυρίσεις σε normal mode μετά από emergency mode, το handcent δεν θα ενεργοποιηθεί μόνο του. Θα πρέπει να το ενεργοποιήσεις εσύ μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συμφορουμίτες! Έχει βάλει κανείς από εσάς εφαρμογή πλοήγησης GPS στο Α806 με την 1447? Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο που "κάθεται" καλά?

Ευχαριστώ

Βάλε την Here maps, "κάθεται" τέλεια στην 1447 rom. Δεν χρειάζεται σύνδεση και έχει πολλές δυνατότητες. Κατέβασε τους χάρτες και είσαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που εχω ξαναρωτήσει επανέρχομαι γιατι αλλαξα ρομ μπάς και δω άσπρη μέρα αλλα δεν....εβαλα την πολλή καλή οντως του Kadilak. To κινητό όμως συνεχιζει να αποφορτίζεται ταχύτατα χωρις προφανή λόγο, μου κράταγε 3 με 4 μερες και τωρα μέσα σε 4 με 5 ώρες απο το 100% παει τελείως 0. Αυτο το οποιο παρατηρώ ειναι οτι στο power consumption την μεγαλυτερη καταναλωση σε software την εχει περίπου στο 35% όμως βλέπω οτι στην CPU ειναι καρφωμένη στο 99% :!::!: Βλάβη κινητού, μπαταρίας; να το στειλω πίσω καθ' οτι ειναι ακόμα στην εγγύηση; η κάτι μου διαφεύγει; Στα υπ όψιν ότι το έχω σε power saving ενώ δεν το πίεσα ποτέ καθόλου ενώ το πρόβλημα εμφανίστηκε απο το πουθενά χωρίς να πειράξω τίποτα κάτι που με οδηγεί στο συμπέρασμα οτι κάποιο προβληματάκι με hardware πρέπει να παίζει ή με μπαταρία. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Mια ανάμνηση παλιά τα άσπρα μου πανιά φουσκώνει

http://images6.theimagehosting.com/6790.7db.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που εχω ξαναρωτήσει επανέρχομαι γιατι αλλαξα ρομ μπάς και δω άσπρη μέρα αλλα δεν....εβαλα την πολλή καλή οντως του Kadilak. To κινητό όμως συνεχιζει να αποφορτίζεται ταχύτατα χωρις προφανή λόγο, μου κράταγε 3 με 4 μερες και τωρα μέσα σε 4 με 5 ώρες απο το 100% παει τελείως 0. Αυτο το οποιο παρατηρώ ειναι οτι στο power consumption την μεγαλυτερη καταναλωση σε software την εχει περίπου στο 35% όμως βλέπω οτι στην CPU ειναι καρφωμένη στο 99% :!::!: Βλάβη κινητού, μπαταρίας; να το στειλω πίσω καθ' οτι ειναι ακόμα στην εγγύηση; η κάτι μου διαφεύγει; Στα υπ όψιν ότι το έχω σε power saving ενώ δεν το πίεσα ποτέ καθόλου ενώ το πρόβλημα εμφανίστηκε απο το πουθενά χωρίς να πειράξω τίποτα κάτι που με οδηγεί στο συμπέρασμα οτι κάποιο προβληματάκι με hardware πρέπει να παίζει ή με μπαταρία. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Αν αφήσεις το τηλέφωνο σε normal mode, τι συμπεριφορά έχει?

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια ακριβώς, να φανταστείς το προβλημα ξεκίνησε απο normal mode και συνεχίστηκε και οταν άλλαξα σε power saving. Μετά την πλήρη φόρτιση η cpu εχει πέσει στο 35% της κατανάλωσης:!: Γιατί το κάνει αυτο ρε ****το; Αρχίζω και υποψιάζομαι ότι επειδή καθε φορά που βλέπω την κατανάλωση όταν αποφορτίζεται πλήρως η cpu είναι καρφωμένη στο 99% κάτι τρέχει με κάποια εφαρμογή. Τρέχαν 3 στο security. To superuser το οποίο όμως το πάγωσα τίποτα το πρόβλημα συνεχίστηκε το google playstore και οι υπηρεσίες google. Αν καταλαβαινω καλά για κάποιο λογο ο επεξεργαστής κάνει ενα boost για καν 3 ωρο και καταπινει την μπαταρία δεν είμαι όμως τοσο σίγουρος. Βλέπω οτι άλλλοι χρήστες δεν έχουν παρόμοια προβλήματα για αυτο υποψιάζομαι κάποια αστοχία υλικού απο την άλλη η αστοχία υλικού δεν έχει αυτες τις ενδείξεις συνήθως.Δεν ξερω και πόσο αξιόπιστο ειναι το powermanager μου δείχνει οτι και το wlan ειναι ανοικτό ενώ δεν έιναι και έχει κατανάλωση 40% και ότι να ναι. Είμαι σε αδιέξοδο.

Mια ανάμνηση παλιά τα άσπρα μου πανιά φουσκώνει

http://images6.theimagehosting.com/6790.7db.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι αλλες λυσεις θα προτεινει ο Kandilak, αλλα γιατι δε γυρνας σε παλιοτερη εκδοση που δουλευε σωστα με το TWRP, αν υποψιαζεσαι hardware?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι αλλες λυσεις θα προτεινει ο Kandilak, αλλα γιατι δε γυρνας σε παλιοτερη εκδοση που δουλευε σωστα με το TWRP, αν υποψιαζεσαι hardware?

Γιατί στις παλαιότερες εκδόσεις έσκασε το πρόβλημα.

Mια ανάμνηση παλιά τα άσπρα μου πανιά φουσκώνει

http://images6.theimagehosting.com/6790.7db.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στις παλαιότερες εκδόσεις έσκασε το πρόβλημα.
την 1516 την πέρασες με clean flash?

Θα έλεγα ότι για να σιγουρευτείς ότι είναι θέμα υλικού να φλασαρείς rom που έχει μέθοδο φλασαρισματος το sp flash tool.

Link to comment
Share on other sites

Αφού μπεις εκεί, επιλέγεις τον λογαριασμό που θες να καταργήσεις, σου ανοίγει πλέον όλες τις επιλογές για sync (επαφές κ.λπ.) του συγκεκριμένου λογαριασμού, πατάς το κάτω αριστερά πλήκτρο με τις τρεις οριζόντιες γραμμές και σου βγάζει την επιλογή remove account ή όπως το γράφει σε ελληνικό μενού.

 

Σε ευχαριστώ. Εγώ προσπαθούσα οταν έβλεπα και τους δυο λογαριασμούς να πατήσω το κουμπί των settings και επειδη δεν εβγαζε τιποτα νομιζα οτι ηταν καποιο bug.

 

Επιπλέον, εχω ενα θεμα ασυμβατότητας με την εφαρμογή pockee. Το εχει διαπιστώσει κανείς άλλος; Ενω ενεργοποιώ το gps δεν με εντοπίζει με τίποτα. Το gps ειναι δοκιμασμενο με google maps, nokia here κτλ χωρις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

την 1516 την πέρασες με clean flash?

Θα έλεγα ότι για να σιγουρευτείς ότι είναι θέμα υλικού να φλασαρείς rom που έχει μέθοδο φλασαρισματος το sp flash tool.

Την πέρασα με τον οδηγό για rooted συσκευές όπως και την 1501.

Δεν γίνεται με το συγκεκριμένο εργαλείο, δεν καθεται σε 2 υπολογιστές το είχαμε συζητήσει και παλαιότερα μου έβγαλε την ψυχή και δεν τα κατάφερα στο τέλος. Απο την άλλη το πρόβλημα παρουσιάστηκε μετα απο αρκετό καιρό αφού περασα την 1501 rom και συνεχίστηκε και στην δική σου.Δεν θα έπρεπε να παρουσιαστεί αμέσως; Κάποιος άλλος τροπος για σίγουρο flash; (Auto Flasher ROM flash utility θα κάνει δουλειά; )

Edited by kbantikos

Mια ανάμνηση παλιά τα άσπρα μου πανιά φουσκώνει

http://images6.theimagehosting.com/6790.7db.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,αν και απο οτι βλεπω υπαρχει σχετικο προβλημα και σε αλλον χρηστη του τηλεφωνου θα πω και εγω το δικο μου περιστατικο με το κινητο που πηρε ενας φιλος.Αρχικα ηρθε με την 1447 απο το vickmall.Για ενα διμηνο ολα δουλευαν ρολοι.Ξαφνικα αρχισε να τελειωνει η μπαταρια σε λιγοτερο απο μιση μερα και να ψιλοκολλαει και το κινητο.Ειπα να του ξαναπερασω την 1447 (με τον τροπο που γραφει στην πρωτη σελιδα) μηπως και ειναι καποιο κολημα της rom αλλα το κινητο συνεχισε την ιδια συμπεριφορα.Κολλαει πολυ,τελειωνει η μπαταρια σε μιση μερα και δεν μπορει να συγκρατησει ουτε καν τον ηχο κλησης που οριζω (χτυπαει με οποιον θελει αυτο).Απο το power manager ειδα οτι δεν υπαρχει καποια ιδιαιτερη συμπεριφορα καποιας εφαρμογης.

Εχει καποιος να προτεινει καποια λυση για το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα με τον οδηγό για rooted συσκευές όπως και την 1501.

Δεν γίνεται με το συγκεκριμένο εργαλείο, δεν καθεται σε 2 υπολογιστές το είχαμε συζητήσει και παλαιότερα μου έβγαλε την ψυχή και δεν τα κατάφερα στο τέλος. Απο την άλλη το πρόβλημα παρουσιάστηκε μετα απο αρκετό καιρό αφού περασα την 1501 rom και συνεχίστηκε και στην δική σου.Δεν θα έπρεπε να παρουσιαστεί αμέσως; Κάποιος άλλος τροπος για σίγουρο flash; (Auto Flasher ROM flash utility θα κάνει δουλειά; )

Άσε λοιπόν το so flash tool και δοκίμασε να φλασαρείς την 1516 αφου πρώτα μπεις και κανείς wipe τα boot, cache, dalvik, system, data και την internal storage. Βέβαια πριν το κάνεις αν έχεις αρχεία στην internal sdcard που χρειάζεσαι κράτα τα backup. Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Άσε λοιπόν το so flash tool και δοκίμασε να φλασαρείς την 1516 αφου πρώτα μπεις και κανείς wipe τα boot, cache, dalvik, system, data και την internal storage. Βέβαια πριν το κάνεις αν έχεις αρχεία στην internal sdcard που χρειάζεσαι κράτα τα backup.

οκ θα τα κανω ολα ενα swipe και μεσα απο το twrp θα κανω flash στην δικη σου rom και θα ανακοινωσω τα αποτελέσματα. Kandi σε ευχαριστώ πολύ.

Mια ανάμνηση παλιά τα άσπρα μου πανιά φουσκώνει

http://images6.theimagehosting.com/6790.7db.jpg

Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ βοήθεια.......

Προχτές πήρα το κινητακι και είναι πάρα πολύ ωραίο.......αλά έκανα μία πατάτα....έκανα το update που υπηρχε διαθέσιμο πριν μπω και διαβάσω εδώ ότι δεν ειναι καλό.να το κάνω...με αποτελεσμα να μου αλλάξει τις.μισές εφαρμογές σε αγγλικά.και τις άλλες.μισές σε κινέζικα,και εκτός.από αυτό ότι εφαρμογή είχε.σχέση.με το.Android (play store,gmail,internet κ.ά.)δεν μου τις άνοιγε καν...για να το επαναφέρω στα κανονικά του έκανα μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων,,,,και τώρα δεν μου βγάζει καν όλες τις εφαρμογές Android ούτε μου βγάζει να συνδεθώ με τον λογαργιασμο μου και γενικά το κινητό είναι σαν να μην έχει καθόλου λογισμικό Android μέσα......μόνο κάτι κινέζικα......τι να κάνω βοήθεια.....γιατί το κινητό.φυσάει είναι πολύ καλό

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...