Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω το κινητό περίπου μια βδομάδα. Αμέσως μετά τη πρώτη φόρτιση του πέρασα με το PC Companion τη Lollipop. Μια μέρα που έτυχε να μου κλείσει από μπαταρία, όταν το άνοιξα μου έβγαλε την ειδοποίηση "Δυστυχώς, η εφαρμογή InitialBootSetup έχει σταματήσει.", με αποτέλεσμα να μη μπορώ να μπω στις λειτουργίες του κινητού. Έκανα επιδιόρθωση με το PC Companion, τα πέρασα όλα από την αρχή, αλλά σήμερα μου έβγαλε πάλι το ίδιο πρόβλημα όταν μου έκλεισε. Πλέον σκέφτομαι να το πάω στο service. + Ένα θεματάκι που είχα με τη κάρτα μνήμης και τη μεταφορά των δεδομένων σε αυτή.

Μήπως έχει πρόβλημα η κάρτα μνήμης και δημιουργεί προβλήματα και στο τηλέφωνο? Το δοκίμασες χωρίς την κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ετοιμο τον οδηγο με αναλυτικες οδηγιες για rooting του 242 αλλα δεν μπορω να ανοιξω νεο θεμα στο σχετικο subforum.

Δυστυχως περιμενω καποια απαντηση απο admin για να δω τι θα παιξει. Θα ανεβασω και λινκ με ολα τα απαραιτητα αρχεια.

Αυτη την στιγμη που μιλαμε ανεβαινουν ηδη σε hosting site ετοιμα για να τα κατεβασουν οποιοι τα θελουν...

 

 

Σε αλλα νεα μου εσκασε ειδοποιηση για νεο version Walkman app αλλα οτι και να κανω (3G λη WiFi) δεν κανει update.

Update Failed μου βγαζει και αναρωτιεμαι αν εχει κανεις αλλος αυτο το προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει πρόβλημα η κάρτα μνήμης και δημιουργεί προβλήματα και στο τηλέφωνο? Το δοκίμασες χωρίς την κάρτα?

Το δοκίμασα και χωρίς τη κάρτα αλλά πάλι το ίδιο. Τελικά έκανα πάλι επιδιόρθωση μέσω PC Companion και ελπίζω να μην εμφανιστεί ξανά. Ίσως να είναι κάποιο σφάλμα που εμφανίζεται τυχαία μετά από αναβάθμιση του λογισμικού

https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20140605220402AAJ2FfS

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Η λειτουργία "Κατοπτρισμός οθόνης" ή αλλιώς "Mirascast" δουλεύει μόνο με Sony τηλεοράσεις ή με οποιαδήποτε υποστηρίζει Miracast;

Εγώ που έχω Samsung δουλεύει μια χαρά!

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. έχω το κινητό εδώ και 5 μέρες και ακόμα δε μου έχει εμφανιστεί η αναβάθμιση για lollipop. Ούτε μέσω OTA ούτε μέσω pc companion.Παίζει ρόλο που αγόρασα το κινητό απο σκρουτζομάγαζο και είναι ευρωπαϊκής εισαγωγής?
Link to comment
Share on other sites

Xperia Z1 Compact D5503 Lollipop Οδηγος Root (Stock ROM.κλειδωμενο bootloader)

 

Ο παρακατω οδηγος ισχυει μονο για Xperia Z1 Compact στα οποια εχει γινει ηδη η

επισημη αναβαθμιση σε Lollipop με το PC Companion και σκοπος του ειναι να

καταληξετε με συσκευη rootαρισμενη με εγκατεστημενο recovery για backups κτλ. ;)

 

*Θα χασετε ΟΛΑ τα δεδομενα σας. Θα πρεπει να σεταρετε απο την αρχη τα παντα*

*Δεν συμπεριελαβα οδηγιες για Xposed καθως ακομα ειναι σε alpha version για Lollipop*

*Θεωρω οτι εχετε ηδη λειτουργικη εγκατασταση του Flashtool με ADB drivers κτλ κτλ*

*Καλο θα ηταν να κανετε ενα backup του TA Partition (DRM Keys) πριν κανετε ολα τα

παρακατω βηματα για να εχετε δυνατοτητα Restore αν παει κατι στραβα ή αν θελετε

αργοτερα να ξεκλειδωσετε το bootloader του κινητου σας. Αυτο γινεται με το TA Backup

προγραμματακι που θα βρειτε ευκολα με αναζητηση στο xda developers forum*

*Δεν φερω καμια ευθυνη για τυχον ζημια στο τηλεφωνο σας. Ολα τα βηματα παρακατω

απαιτουν μια καποια εξοικειωση και ο οδηγος γραφτηκε για εκπαιδευτικους σκοπους.

Κανετε οτι κανετε λοιπον με δικη σας ευθυνη. Εγω απλα παραθετω τον οδηγο.*

 

 

01.Καταρχην βεβαιωθειτε οτι εχετε ολα τα απαραιτητα αρχεια.

Δεν εχω server οποτε διαλεξα το MEGA Upload που δινει κινηση 200GB και με 100ΚΒ/s δεν μπορω

να τα ανεβασω ξανα αλλου. Αν μπορει καποιος ας ανεβασει και σε δευτερο αξιοπιστο mirror. :)

 

Ι.Αρχειο FTF για επισημο ελληνικο Customized GR (1280-1394) 14.4.A.0.157 KitKat ROM.

https://mega.co.nz/#!JlsHESBJ!WxhkYgYzbroAcB61v7KkEKnGs7_YxrQ9HF4Skgtis_Y

II.Αρχειο FTF που περιλαμβανει ΜΟΝΟ το Kernel του 14.4.A.0.108 KitKat.

https://mega.co.nz/#!Eg80XSYL!G07LTVfVUsx6zbvZo9wTBmFtub5gwc76GUB3GzBX-Wg

ΙΙΙ.Αρχειο FTF που περιλαμβανει ΜΟΝΟ το Kernel του 14.4.A.0.157 KitKat.

https://mega.co.nz/#!M8FWzQrZ!POoM5kzBFORbnap_49C65tybbuYBGrbXYOK7yQjetk4

ΙV.Αρχειο Z1C-lockeddualrecovery2.8.3-RELEASE.installer.zip ( [NUT] Dual recovery)

https://mega.co.nz/#!R5NijLwb!n6PAvB_YNhC_pJEgFZBEomFXpysl3m9xhXmd6oeFUDw

V.Αρχειο rootkitXperia_20140719.zip για rooting του 14.4.A.0.157 KitKat.

https://mega.co.nz/#!FwkXyTCI!aka25wk-6F-4Oy_sqrPkBzE3DePjuNcK_fPfmiOerSs

VI.Αρχειο D5503_Customized GR_1280-1394_14.5.A.0.242_R2D-Rooted-flashable-signed.zip

για εγκατασταση στο τελικο βημα του ελληνικου επισημου Lollipop 14.5.A.0.242.

https://mega.co.nz/#!Q90UyLZI!ymz6tOQ_1ERvfUI3qZDLvkOCfiTp9d1Fq5kJGoMDVjo

VII.Αρχειο D5503_Customized GR_1280-1394_14.5.A.0.242_R2D-Rooted.FTF

https://mega.co.nz/#!c9dU0KSI!Q5HA2cReBHqubJ7ZXsb2HRWXo6YoHgHDEwnRS1alaWo

 

02.Καταρχην στοχος μας ειναι να εγκαταστησουμε το 14.4.A.0.157 KitKat και να το rootαρουμε.

Ξεκιναμε χρησιμοποιωντας το Flashtool σε Flashmode και περναμε το αντιστοιχο FTF (Ι).

Αφου ολοκληρωθει το φλασαρισμα,κανουμε ενα restart για να ειμαστε σιγουροι οτι ολα οκ.

Εν συνεχεια φλασαρουμε το FTF που περιεχει μονο το kernel της εκδοσης 14.4.A.0.108.

Μολις μπουμε κανονικα στο λειτουργικο τρεχουμε στο PC το install.bat του rootkitXperia_20140719.zip

που το εχουμε ηδη ξεζιπαρει σε φακελο με το ιδιο ονομα. Αφου πανε ολα καλα και κανουμε reboot,

προχωραμε σε εγκατασταση του XZDual Recovery τρεχοντας παλι απο το PC το install.bat του

Z1C-lockeddualrecovery2.8.3-RELEASE.installer.zip που επισης εχουμε ηδη ξεζιπαρει σε φακελο.

Αν ολα πανε καλα το κινητο θα κανει reboot μονο του απ ευθειας σε TWRP recovery.Στο τελος

αυτου του σταδιου φλασαρουμε παλι με Flashtool το FTF που περιλαμβανει ΜΟΝΟ το Kernel του 14.4.A.0.157 και

κανουμε ενα τελευταιο reboot για να ελεγξουμε οτι ολα ειναι οκ και ειμαστε στο KitKat με root.

Τελος,μεταφερουμε στην SD Card το αρχειο (για να το εχουμε ετοιμο για το βημα 3):

D5503_Customized GR_1280-1394_14.5.A.0.242_R2D-Rooted-flashable-signed.zip

 

03.Ξεκιναμε τωρα να περασουμε στο κινητο το ηδη rootαρισμενο 14.5.A.0.242 Lollipop. Αφου

λοιπον μπουμε στο TWRP Recovery,επιλεγουμε INSTALL και επιλεγουμε το pre rooted zip

το οποιο και περιμενουμε να περαστει στο τηλεφωνο. ΣΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ.

Δεν θα κανουμε reboot αμεσως μετα αλλα ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ (Shutdown).

Επιστρεφουμε τωρα ξανα στο PC και μεσω Flashtool σε flashmode φλασαρουμε το

D5503_Customized GR_1280-1394_14.5.A.0.242_R2D-Rooted.FTF επιλεγοντας δεξια στο πανω

κουτι Wipe για τα DATA και στο κατω κουτι exclude για τα SYSTEM και BASEBAND.

Αφου ολοκληρωθει αυτο το βημα κανουμε κανονικα reboot και σεταρουμε το κινητο απο την αρχη!

 

Σημειωση:Για καποιο λογο μετα απο το τελ βημα δεν ειχα busybox σωστα εγκατεστημενο και

αρα recovery. Αν σας συμβει το ιδιο απλα τρεχετε το install.bat αφου ξεζιπαρετε τα αρχεια του

Z1C-lockeddualrecovery2.8.14-RELEASE.installer.rar. Αφου κανει reboot μονο του ειστε ΟΚ.

 

Συγχαρητηρια εχετε πλεον το τελευταιο στοκ Lollipop λειτουργικο με root και recovery! :D

Aν επιθυμειτε να φλασαρετε custom ROM χρειαζεται ξεκλειδωμα το bootloader. Σχετικα με αυτο

δεν εχω καταληξει σε σαφη συμπερασματα περα απο το γεγονος οτι δεν εχετε πλεον εγγυηση.

Η Sony εχει κλειδωσει με τα DRM keys πολλες λειτουργιες του κινητου και αλλοι χρηστες αναφερουν

οτι τις εχασαν,αλλοι οχι κι αλλοι οτι τις αποκατεστησαν με κλειδωμα παλι με Restore TA.

 

Ν.

 

YΓ. Σχετικα με το Xposed το οποιο βρισκεται σε alpha ακομα για Lollipop μπορειτε να φλασαρετε το

Xposed Sony Fix zip

μεσω recovery που απ οτι λενε στο xda δουλευει κανονικα. Φυσικα πριν εχετε κανει full nandroid backup

επισης μεσω recovery. Αν καποιος το θελει μπορει να κανει και απεγκατασταση φλασαροντας το αρχειο

Xposed Sony uninstall zip.

Προσωπικα δεν εχω ασχοληθει καν με xposed σε Lollipop γιατι ακομα παιζουν πολλα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε πολυ φιλε μου για το χρονο που διεθεσες!Ηθελα μονο να αναφερθω σχετικα με το xposed framework.Το δοκιμασα χθες με τον τροπο στο xda που δλδ πρωτα φλασαρεις το αρχειακι για να τρεξει το xposed και στη συνεχεια το κλασσικο apk... με αποτελεσμα συνεχομενα bootloop και μετα αναγκαστικα f. reset.. Απλως δε θα ηθελα καποιος να περασει αυτο το συναισθημα που περασα εγω χθες!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. έχω το κινητό εδώ και 5 μέρες και ακόμα δε μου έχει εμφανιστεί η αναβάθμιση για lollipop. Ούτε μέσω OTA ούτε μέσω pc companion.Παίζει ρόλο που αγόρασα το κινητό απο σκρουτζομάγαζο και είναι ευρωπαϊκής εισαγωγής?

 

Σαφώς και παίζει ρόλο. Όλα τα κινητά στα σκρουτζομάγαζα προορίζονταν για αγορές άλλων χωρών γι' αυτό και τα έχουν σε τόσο χαμηλές τιμές. Τ δικό μου ήταν για Ελβετία, η οποία ακόμα περιμένει Lollipop. Γι' αυτό θα σε συμβούλευα αν σε ενδιαφέρει να φλασάρεις την Ελληνική επίσημη ROM κι έτσι και να μην περιμένεις και να κάνεις το κινητό σου πλέον "Ελληνικό"!

Θα χρειαστείς FlashTool και XperiFirm για να κατεβάσεις τη ROM και να δημιουργήσεις το αρχείο ftf που θα φλασάρεις με το FlashTool. Μπορείς όμως να το κατεβάσεις έτοιμο από εδώ που το έχω ανεβάσει: http://we.tl/Dw1Z8WVc1N

Οδηγίες για τη διαδικασία εδώ: http://www.xperiablog.net/2015/03/17/guide-to-installing-xperia-lollipop-using-xperifirm-and-flashtool/

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω Samsung δουλεύει μια χαρά!

 

Αγόρασα πρόσφατα μία SmartTV της Thomson και συνδέεται κανονικά με το κινητό αλλά βλέπω μόνο μαυρίλα.. :(

Μιλάω για το Miracast έτσι; Γιατί το DLNA λειτουργεί κανονικά.. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο δημιουργός του xposed ενημερώθηκε και "ενσωματωσε" το xposedfix στο καινούριο που βγήκε προχθές xposed
Link to comment
Share on other sites

Για ΟΤΑ αναβαθμισεις, δεν χρειαζεται αυτος ο οδηγος, σωστα;

 

Σε ΟΤΑ update, οποιος την εκανε, μπορει να πει, αν διατηρηθηκαν τα settings και τα αρχεια του χρηστη;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενταξει με το xposed ολα τζαμι. Μονο προσοχη πρωτα το apk και μετα το zip!Τωρα να ρωτησω κατι. 1) Γιατι μερικες φορες δεν σβηνει η οθονη στο οριο που την εχω;π.χ στα 30 δευτερολεπτα 2) Υπαρχει τροπος με root να προσθεσω εφαρμογη (Το auto bluetooth γιατι παντα μιλαω με αυτο) στο ultra stamina? 3) Υπαρχει τροπος να εγκατασταθει call recorder? Ειμαι 5.0.2 ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Βασικα,για οσους εχουν θεμα να κανουν Data Tethering ή Bluetooth Internet Tethering υπαρχει λυση.

Ειτε ειστε ειτε δεν ειστε rootαρισμενοι ανοίγετε ένα adb shell και πετατε την εντολη

"settings put global tether_dun_required 0" εννοείται χωρις τα εισαγωγικα.

Adb Shell ανοίγετε με command prompt as administrator στο C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk\platform-tools

πατατε adb shell και μετα settings put global tether_dun_required 0

Προυποθεση να εχετε ενεργοποιημενο το USB Debugging (Developer Options στα settings)

Edited by BlackArtsInc
Link to comment
Share on other sites

Βασικα,για οσους εχουν θεμα να κανουν Data Tethering ή Bluetooth Internet Tethering υπαρχει λυση.

Ειτε ειστε ειτε δεν ειστε rootαρισμενοι ανοίγετε ένα adb shell και πετατε την εντολη

"settings put global tether_dun_required 0" εννοείται χωρις τα εισαγωγικα.

Adb Shell ανοίγετε με command prompt as administrator στο C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk\platform-tools

πατατε adb shell και μετα settings put global tether_dun_required 0

Προυποθεση να εχετε ενεργοποιημενο το USB Debugging (Developer Options στα settings)

 

ασχετος mode:πρέπει να κατεβάσουμε κάτι,καποιο προγραμμα;αυτο που λες το κάνουμε σε pc ή στο κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Χμ βασικά άκυρο τελικά. Τουλάχιστον μετά από restart εμένα μου βγάζει πάλι λάθος. Νομίζω δεν έσωσε την αλλαγή το κινητό. Πάντως μην αγχώνεστε. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι το αναγνώρισε η Sony και θα το διορθώσει σε επικείμενο maintenance update. Οψόμεθα!

https://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-Z3-Z3-Dual/Tethering-hotspot-problem-with-Z3-after-Lollipop-update-23-1-A-0/m-p/976836#M15139

@bill33 Είναι περίπλοκο. Χρειάζεται εγκατάσταση του Android SDK σε PC και drivers κτλ κτλ.

Edited by BlackArtsInc
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και παίζει ρόλο. Όλα τα κινητά στα σκρουτζομάγαζα προορίζονταν για αγορές άλλων χωρών γι' αυτό και τα έχουν σε τόσο χαμηλές τιμές. Τ δικό μου ήταν για Ελβετία, η οποία ακόμα περιμένει Lollipop. Γι' αυτό θα σε συμβούλευα αν σε ενδιαφέρει να φλασάρεις την Ελληνική επίσημη ROM κι έτσι και να μην περιμένεις και να κάνεις το κινητό σου πλέον "Ελληνικό"!

Θα χρειαστείς FlashTool και XperiFirm για να κατεβάσεις τη ROM και να δημιουργήσεις το αρχείο ftf που θα φλασάρεις με το FlashTool. Μπορείς όμως να το κατεβάσεις έτοιμο από εδώ που το έχω ανεβάσει: http://we.tl/Dw1Z8WVc1N

Οδηγίες για τη διαδικασία εδώ: http://www.xperiablog.net/2015/03/17/guide-to-installing-xperia-lollipop-using-xperifirm-and-flashtool/

 

Σ ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και για τις οδηγίες.Αργησα προφανώς να κατεβάσω την .ftf και το link ειναι ανενεργο.Μήπως μπορείς να το ξανανεβάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και για τις οδηγίες.Αργησα προφανώς να κατεβάσω την .ftf και το link ειναι ανενεργο.Μήπως μπορείς να το ξανανεβάσεις?

 

Λίγο δύσκολο τώρα. Το νωρίτερο μετά από 1-2 μέρες αν θα μπορέσω. Πάντως δεν είναι δύσκολο να το φτιάξεις. Οι οδηγίες είναι πολύ καλές. Να σου αναφέρω επίσης ότι δεν είναι ανάγκη να κάνεις clean install με το FlashTool. Εγώ κράτησα όλες τις εφαρμογές, ρυθμίσεις κλπ (ξετικάροντας τις αντίστοιχες επιλογές στο FlashTool) και μου δουλεύει μια χαρά χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και για τις οδηγίες.Αργησα προφανώς να κατεβάσω την .ftf και το link ειναι ανενεργο.Μήπως μπορείς να το ξανανεβάσεις?

 

ελληνικη 4.4.4.:

https://www.dropbox.com/s/dcompro1lgk40v3/D5503_4.4.4_unbranded.ftf?dl=0

απο το δικο μου κινητο οταν το ειχα πριν τα Χριστουγεννα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα μία SmartTV της Thomson και συνδέεται κανονικά με το κινητό αλλά βλέπω μόνο μαυρίλα.. :(

Μιλάω για το Miracast έτσι; Γιατί το DLNA λειτουργεί κανονικά.. Καμιά ιδέα;

Μήπως θέλει αναβάθμιση το λογισμικό της Tv? Γιατί κι εμένα όταν μετά πήρα το Ζ3 δεν συνδεοταν κι έκανα αναβάθμιση στην tv και μετά όλα οκ

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...