Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@ gorillaz_gr

 

Ευαχιστουμε για τον οδηγο.

Αν μπορει να μπει στην πρωτη σελιδα για να τον βλεπουν ολοι. Επισης καλο θα ηταν να υπαρχει και ενας οδηγος με τη διαδικασια για να ROM backup, μιας και οι αναφορες που γινονται στο thread δεν ειναι σαφεις.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο gorillaz_gr.πολυ καλη δουλεια και εισαι πολυ λεπτομερης.και παλι μπραβο.οτι αλλο γνωριζεις για το κινητο θα ηταν καλοδεχουμενο.ειδικα για μας που δεν εχουμε ιδεα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο στο forum κατέληξα στο s3 και αγόρασα το 2ο μου κινέζικο, όντας προηγουμένως ευτυχισμένος κάτοχος ενός tengda x920 το οποίο άντεξε με αρκετή κακομεταχείριση κοντά 2 χρόνια!

 

Το εχω 1+ μηνα, εξαρχης περασα gapps, καθως και τα 2 apk για να κάνει sync και το κινητό πετάει απ'όλες τις απόψεις, είναι απροβλημάτιστο στα όλα του, δεν κολλαει πουθενα, camera φοβερη για τα λεφτα του (με το βιντεο ειχα θεματακι με το focus που λυθηκε με thirdparty app), εκτώς του gps όπου έχω θέμα. Δεν συγχρονίζει με τιποτα χωρις δικτυο, ενω οταν το κανει (με δικτυο) δεν εχει ακριβεια και τι κυριοτερο στην πλοηγηση με το gmaps σκαλωνει το στιγμα στο σημειο που συγχρονισε, ενω το nokia here δειχνει αλλανταλλων...

 

Any ideas? Φοράει την 20150411, μεσω ota.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αν μπορει να μπει στην πρωτη σελιδα για να τον βλεπουν ολοι.

 

Μπήκε ήδη. Για οποιονδήποτε οδηγό βρείτε ή ετοιμάσετε με ενημερώνετε και τον ανεβάζω στο πρώτο post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εκτώς του gps όπου έχω θέμα. Δεν συγχρονίζει με τιποτα χωρις δικτυο, ενω οταν το κανει (με δικτυο) δεν εχει ακριβεια και τι κυριοτερο στην πλοηγηση με το gmaps σκαλωνει το στιγμα στο σημειο που συγχρονισε, ενω το nokia here δειχνει αλλανταλλων...Any ideas? Φοράει την 20150411, μεσω ota.

έχεις την τελευταία έκδοση ROM, ίσως κάτι δεν πήγε καλά με τα GAPPS σου, δοκίμασε να ενημερώσεις το σύστημά σου με το FasterGPS, κάνε μία επανεκκίνηση και μετά θα συμβούλευα να βγεις σε ανοιχτό χώρο και να αφήσεις την παρακάτω εφαρμογή να κλειδώσει καλά σε δορυφόρους: GPS Test

 

μπραβο gorillaz_gr.πολυ καλη δουλεια και εισαι πολυ λεπτομερης.και παλι μπραβο.οτι αλλο γνωριζεις για το κινητο θα ηταν καλοδεχουμενο.ειδικα για μας που δεν εχουμε ιδεα!

ένα από τα τελευταία μοντέλα android phones, είναι, δεν κρύβει κάποια μυστικά όσο και να προσπαθεί κανείς να αποδείξει το αντίθετο, απλά η συσκευή και οι επιδόσεις της, κρίνονται ανάλογα τις προσωπικές προσδοκίες του καθενός.

 

Ευαχιστουμε για τον οδηγο.Αν μπορει να μπει στην πρωτη σελιδα για να τον βλεπουν ολοι. Επισης καλο θα ηταν να υπαρχει και ενας οδηγος με τη διαδικασια για να ROM backup, μιας και οι αναφορες που γινονται στο thread δεν ειναι σαφεις.

Θα μπει, λιγάκι υπομονή.... Όσο για το backup, φαντάζομαι εννοείς μέσω Recovery, λίγο υπομονή ετοιμάζεται και αυτός ο οδηγός.

Link to comment
Share on other sites

κοιτασω το zp998 αλλα με ψηνει πολυ το s3...το συστηνετε αφοβα; προβληματα εχει βγαλει γενικα;

 

καλύτερα δες την παρουσίαση της συσκευής: HandsOn ZP998, θα καταλάβεις αμέσως τις διαφορές, ως προς την αναλογία τιμής/χαρακτηριστικών,

(μικρότερη μπαταρία, χωρίς 4G, κ.α.)

 

από εκεί και πέρα για συγκρίσεις κινητών και βοήθεια επιλογής μπορείς να ζητήσεις πληροφορίες στο διπλανό νήμα: Επιλογή Συσκευής

Link to comment
Share on other sites

  • μην ξεχνάτε οτι για τις περισσότερες διαδικασίες, χρειάζεται να έχουμε ενεργοποιήσει το root (το έχει προ-εγκατεστημένο η JiaYu)
    Ρυθμίσεις-> Ασφάλεια-> SuperUser (δεξιά στο ΟΝ, να γίνει πράσινο)

 

για να μπορέσουμε να κρατήσουμε κάποιο backup της ROM, ή να περάσουμε κάποια συστήματα αρχείου, είναι απαραίτητη η ύπαρξη

ενός recovery, πολύς λόγος γίνεται πλέον για την TWRP και θα περιγράψω πώς θα την εγκαταστήσουμε. (Αργότερα θα μας βοηθήσει

να προσθέσουμε και τα Google Apps & Services!)

 

  1. με την βοήθεια του JiaYu.es Application.
    Το link παραπέμπει στην νεότερη έκδοση κατά την γραφή του οδηγού (1.14), θα χρειαστεί να την κατεβάσετε από το κινητό σας, ή αν την κατεβάσατε μέσω υπολογιστή , να αντιγράψετε το .apk στο κινητό και να εγκαταστήσετε την εφαρμογή, είναι κατα 99% μεταφρασμένη στα αγγλικά και μπορείτε να περιηγηθείτε και να προσθέσετε στο κινητό σας, ότι εσείς χρειάζεστε. (προσωπικά δεν δοκίμασα κάτι άλλο).
  2. μπορείτε να κατεβάσετε την TWRP Recovery απευθείας από το needrom.com-recovery. Να αποσυμπιέσετε το αρχείο recovery.img και να το αντικαταστήσετε στα SP FlashTools, κατα την εγκατάσταση της ROM,(κάνετε κλικ στο πεδίο που σημειώνω, και βάζετε το νέο αρχείο που έχετε αποσυμπιέσει)
    http://bit.ly/1HP6lEE
  3. Μία νέα εφαρμογή έχει κάνει την εμφάνισή της και ονομάζεται: Rashr - The mobile Android Flash-Tool.
    Υποτίθεται ανανεώνεται και περιλαμβάνει αρκετές recovery , αλλά για να μην ψάχνετε, μπορείτε να αξιοποιήσετε το recovery.img που περιγράψαμε στο
    βημα 2.
  4. Υπάρχει άλλη μία επιλογή, μέσω του Mobile Uncle Tools.
    Ανοίγουμε το Mobileuncle MTK Tools (Φυσικά αν ζητηθεί του δίνουμε root δικαιώματα). Επιλέγουμε το Recovey update (Σε μένα η 5η επιλογή από πάνω προς τα κάτω).
    Επιλέγουμε το αρχείο recovery.img (που αντιγράψαμε στη κάρτα sd νωρίτερα)
    Περιμένουμε λιγάκι...

Πώς ξεκινάμε το τηλέφωνο σε recovery mode:

οι επιλογές είναι αμέτρητες. Θα παραθέσω όσες είναι πιο χειροπιαστές:

1) η εφαρμογή Mobile Uncle Tools, έχει σχετική επιλογή reboot into Recovery

2) κατα την εκκίνηση του κινητού:

-πατάμε επαναλαμβανόμενα το Volume_Up, κάποια στιγμή και ενώ έχουν εμφανιστεί τα λευκά γράμματα της JiaYu, θα κανει μία ελαφριά δόνηση και στη μέση της οθόνης θα εμφανιστεί ένα μικρό menu, με γράμματα υπολογιστή, και 3 επιλογές. Έχει και οδηγίες.

Το Volume_Up για επιλογή, το Volume_Down για OK:

Recovery Mode

Fastboot Mode

Normal Boot

Φαντάζομαι είναι εύκολο να καταλάβουμε ότι επιλέγουμε το Recovery Mode....

 

Νομίζω τώρα είμαστε έτοιμοι για τον επόμενο οδηγό με τα Google Apps.

 

υ/γ: για το πώς λειτουργεί η TWRP Recovery δεν είναι για το συγκεκριμένο νήμα. Θα μπορούσαν να γραφτούν πολλά. Σίγουρα πάντως κάπου εκεί έξω υπάρχει κάποιο σχετικό κείμενο ή βίντεο στο YouTube.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο στο forum κατέληξα στο s3 και αγόρασα το 2ο μου κινέζικο, όντας προηγουμένως ευτυχισμένος κάτοχος ενός tengda x920 το οποίο άντεξε με αρκετή κακομεταχείριση κοντά 2 χρόνια!

 

Το εχω 1+ μηνα, εξαρχης περασα gapps, καθως και τα 2 apk για να κάνει sync και το κινητό πετάει απ'όλες τις απόψεις, είναι απροβλημάτιστο στα όλα του, δεν κολλαει πουθενα, camera φοβερη για τα λεφτα του (με το βιντεο ειχα θεματακι με το focus που λυθηκε με thirdparty app), εκτώς του gps όπου έχω θέμα. Δεν συγχρονίζει με τιποτα χωρις δικτυο, ενω οταν το κανει (με δικτυο) δεν εχει ακριβεια και τι κυριοτερο στην πλοηγηση με το gmaps σκαλωνει το στιγμα στο σημειο που συγχρονισε, ενω το nokia here δειχνει αλλανταλλων...

 

Any ideas? Φοράει την 20150411, μεσω ota.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Μήπως είναι εύκολο να μου πεις πιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς για βίντεο γιατί πραγματικά πιστεύω ότι είναι χάλια με την stock εφαρμογή?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Νομίζω τώρα είμαστε έτοιμοι για τον επόμενο οδηγό με τα Google Apps.

 

Για ότι χρειαστείς με ενημερώνεις... και ο δεύτερος οδηγός σου βρίσκεται στο πρώτο post. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασες καποιο προσθετο προγραμμα βελτιωσης?οι φωτο σε κλειστο χορο δεν βλεπονται.

 

όχι με την default την κάμερα είμαι.

δεν ξέρω αν έχει σημασία η ROM (έχω την μαμήσια 171816) ή αν έχει σημασία το τι περιμένει κανείς

εγώ την βρίσκω πολύ καλή την φωτογραφική

Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελία έγινε σήμερα από MINIDEAL

S3 advance στα 200$ με διάφορα δώρα!! Και τώρα περιμένουμε…….

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!!

JIAYU S3 Advanced

LG Optimus G E975

Samsung GT-I9000 Galaxy S

"ΓΙΩΡΓΟΣ"

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι εύκολο να μου πεις πιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς για βίντεο γιατί πραγματικά πιστεύω ότι είναι χάλια με την stock εφαρμογή?

 

Χρησιμοποιησα την Open Camera. Να σημειωσω πως και με τη μαμα εφαρμογη μια χαρα βιντεο μου βγαζει. Απλα ειχα θεμα σε συγκεκριμενη χρηση, οπου ηθελα ληψη σταθερου θεματος και χανοταν το focus σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • μην ξεχνάτε οτι για τις περισσότερες διαδικασίες, χρειάζεται να έχουμε ενεργοποιήσει το root (το έχει προ-εγκατεστημένο η JiaYu)
    Ρυθμίσεις-> Ασφάλεια-> SuperUser (δεξιά στο ΟΝ, να γίνει πράσινο)
  • δεν ξεχνάμε επίσης πως καλό είναι μετά από κάθε ενημέρωση του συστήματος ή συστημικών εφαρμογών, να κάνουμε επανεκκίνηση συσκευής!

 

Εγκατάσταση GAPPS (Playstore etc...):

 

  1. Μέθοδος Gapps Minimal Edition από το αδερφάκι XDA-Forum (ολες οι πληροφορίες): mini-gapps
    Δεν νομίζω πως τίθεται ζήτημα να μεταφράσω όλο το συγκεκριμένο νήμα από το XDA, αλλά η διαδικασία προϋποθέτει την ύπαρξη
    TWRP Recovery και τα παρακάτω βήματα αφού κατεβάσετε το αρχείο.
    Ιnstallation:
    Step 1. Copy .zip to sdcard or internal storage
    Step 2. Boot into recovery
    Step 3. Flash .zip
    Step 4. Wipe dalvik & cache
    Step 5. Reboot system and bask in all your glory!
     
  2. Υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί σωστά ο συγχρονισμός. Μπορείτε σε αυτή τη περίπτωση να εγκαταστήσετε χειροκίνητα τα δύο .apk, που χρειάζονται στο σύστημα, ώστε να "τρέξει" σωστά και ο συγχρονισμός. Οδηγίες και link στο παρακάτω σύνδεσμο: συγχρονισμός ημερολόγιο & επαφές

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Έχω την τελευταία S3S στο Advanced. Σε κάθε επανεκκίνηση, η ρύθμιση του 4G, γυρνάει από μόνη της σε 3G. Το κάνει και σε σας? Το κάνει και η S3W?

 

Όχι ότι με καίει, γιατί δεν έχει ακόμη 4G η Wind στην Θεσσαλονίκη, αλλά κουβέντα να γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την τελευταία S3S στο Advanced. Σε κάθε επανεκκίνηση, η ρύθμιση του 4G, γυρνάει από μόνη της σε 3G. Το κάνει και σε σας? Το κάνει και η S3W?Όχι ότι με καίει, γιατί δεν έχει ακόμη 4G η Wind στην Θεσσαλονίκη, αλλά κουβέντα να γίνεται...

 

Πιθανολογώ πώς δεν είναι 4G-ready η κάρτα SIM σου, και όταν την διαβάζει κατά την επανεκκίνηση, κανονίζει και τις υπόλοιπες παραμέτρους.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μήνες την άλλαξα, είναι η τελευταία υποτίθεται, με τα 64Κ. Λες να φάγαμε φώλα?

 

Όταν ανακοίνωσε το 4G Wind, πολλά καταστήματα είχαν ακόμα στοκ από non-4G, κάρτες και υπήρξε μία αναστάτωση, όταν πήγαινε

ο κόσμος να κάνει αλλαγή. Διευκρίνισε το και δες τί λένε οι φίλοι στο αντίστοιχο νήμα: Wind 4G

Link to comment
Share on other sites

έχεις την τελευταία έκδοση ROM, ίσως κάτι δεν πήγε καλά με τα GAPPS σου, δοκίμασε να ενημερώσεις το σύστημά σου με το FasterGPS, κάνε μία επανεκκίνηση και μετά θα συμβούλευα να βγεις σε ανοιχτό χώρο και να αφήσεις την παρακάτω εφαρμογή να κλειδώσει καλά σε δορυφόρους

 

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!

 

Εννοείται πως έχω βάλει ntp με το fastergps απο την 1η μερα! Οσο για το gpstest το εχω χρησιμοποιησει (καθως και το androidts gps), κλειδωνει κανονικα δινει 3d fix, αλλα μετα στην πραξη, χρησιμοποιοντας το gmaps και το here δεν γινεται δουλεια, καθως εχω τα προβληματα που προανεφερα.

 

Να σημειωσω επισης κατι που παρατηρησα, το androidts gps και το here συχνα πυκνα μ πετανε compass calibration.

 

any thoughts?

 

thanks anyway :)

Edited by moker_gr
Link to comment
Share on other sites

Μου έβγαλε αναβάθμιση την τελευταία ρομ μέσω ota. Την έκανα χωρίς πρόβλημα όλα μια χαρά τα gapps ήταν από πριν μέσα και ελληνικά μια χαρά όλα έβαλα τα 2 apps για τις επαφές και το ημερολόγιο και συγχρονίζουν όλα τέλεια. Το μόνο μελανο είναι το βίντεο στην κάμερα ελαφρώς θολό.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω την αλαξα την γλωσα. τορα για google playstore και το ποσ βγενουνε οι κινεζικεσ εφαρμογες θα το ψαξω στο σαιτ καπου ειδα σχετικεσ οδιγηες.παντος με την εικονα σου καταφερα να βγαλω ακρη :)
Link to comment
Share on other sites

όχι με την default την κάμερα είμαι.

δεν ξέρω αν έχει σημασία η ROM (έχω την μαμήσια 171816) ή αν έχει σημασία το τι περιμένει κανείς

εγώ την βρίσκω πολύ καλή την φωτογραφική

 

χωρις παρεξηγηση οσοι ειστε ικανοποιημενοι απο την καμερα εχετε δοκιμασει να κανετε μια αναλυση x2 zoom ενω εχετε τραβηξει την φωτογραφια και δεν γεμιζει η οθονη σας με βουλες(λεκεδες)?

 

Ρε παιδια επειδη με τα κινητα δεν τα παω και τοσο καλα,υπαρχει περιπτωση να φταει η ρομ??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...