Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τα παρακατω κινητα εχουν την ιδια camera IMX214 .

μπορει καποιος αν εχει ενα απο αυτα να βγαλει την ιδια φωτογραφια και με τα 2 κινητα για να δουμε διαφορες?

 

vivo x shot,

Oppo Find 7,

Oppo Find 7a,

OnePlus One,

Oppo R1S,

Vivo Xshot Ultimate,

Vivo Xshot Elite,

Smartisan T1,

Oppo N1 mini,

Huawei Honor 6,

ZTE Nubia Z7,

ZTE Nubia Z7 Max,

ZTE Nubia Z7 mini,

Xiaomi Mi 4,

TCL P728M,

Oppo R1K,

IUNI U3,

Vivo X5,

Huawei Ascend Mate7,[23]

Huawei Ascend G7,

Nexus 6,

HTC Butterfly 2

bq Aquaris E5 4G

UMI ZERO

Huawei ascend P7

Jiayu S3

(τελικα η οθονη εχει gorilla glass? )

Edited by Darkorigin
Link to comment
Share on other sites

+1

Θα ήθελα να δω και εγώ σύγκριση.

Πάντως το βίντεο έχει θέμα και είναι softwarικο. Η φωτογραφία είναι πολύ καλή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά δεν θα δεις OTA με WIFI στην επόμενη έκδοση. Μπορεί στο μέλλον να γίνει κάτι αλλά στην 20150314 και ειδικά στην 20150411 δεν έχει Update. Μπορείς να μείνεις σε αυτή που είσαι βέβαια καθώς δεν θα δεις καμία ιδιαίτερη διαφορά εκτός αν αντιμετωπίζεις προβλήματα. Μέχρι την 20150314 η διαδικασία είναι πανεύκολη. Μην σε φοβίζει. 5 λεπτά υπόθεση!!!

 

Update στην εμπειρία από το S3S με την 20140411.

4G Vodafone σφαίρα.

GPS κλειδώνει αμέσως. Στο Gmaps τσουλάει το στίγμα. Θα δοκιμάσω και με Igo Primo.

Η μπαταρία φορτώνει μέχρι το 94% :wacko: ?????? rly??? Τουλάχιστον μέρα με χρήση.

Φορτωμένο το κινητό με προγράμματα 700-900Mb RAM χρήση !!!!

Αntutu ~41000!!

Wifi σφαίρα

Όλα τα Gapps λειτουργικά και συγχρονισμός

Δίκτυα κινητής COSMOTE-VODAFONE χωρίς προβλήματα.

Καμία επανεκκίνηση προς το παρόν ή κόλλημα!

 

Άκυρο. Η μπαταρία φορτίζει 100% αλλά θέλει πολύ ώρα από το 94 στο 100!!!

Link to comment
Share on other sites

το jiayu s3 δεν εχει gorilla glass 3 παιδια και εγω που το εχω φαινεται οτι δεν εχει,,,, καταρχην φιανεται οταν το χτυπας με το δακτυλο οτι δεν ειναι gorilla,μπορει να ειναι καποιο αλλο ειδος γυαλιου ....επειδη ειχα το zte nubia z7 max που ειχε gorilla glass 3 στο χτυπημα με το δακτυλο φαινεται η διαφορα στο zte ηταν πραγματικα πιο χοντρο το γυαλι και το καταλαβαινες. Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Για gorilla glass δεν ξέρω, πάντως θα είναι epic fail για την Jiayu η παραπλάνηση των καταναλωτών, σε σχέση με αυτό. Η ληψη βίντεο πάντως έχει μεγάλο πρόβλημα και δεν ξέρω αν μια αλλαγή rom το στρώσει. Δοκίμασα και άλλες εφαρμογές αλλά μάταια, η ποιότητα παρέμενε χάλια. Το μόνο που λίγο βελτίωσε τα πράγματα ήταν η επιλογή 720p αντί για 1080p, αλλά και πάλι δεν εξάλειψε τα προβλήματα.
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Το πραγματικό δίλημμα είναι Jiayu S3 3gb ή Meizu m1 2gb. Μόνο αυτά τα δύο έχουν και καλή κάμερα μέσα σ'όλα τα άλλα που προσφέρουν.

 

είχα το ίδιο δίλημμα μέχρι που ψάχνοντας τα ψιλά γράμματα, επειδή δεν είμαι από αυτούς που αλλάζουν κάθε χρόνο, είδα πως (και πιστεύω δεν το έκανα λάθος) το Meizu M1, δεν υποστηρίζει τις συχνότητες 4G+. Όχι, ο,τι ξέρουμε πότε θα το δούμε έξω στους δρόμους εκτός από τα καταστήματα της Vodafon, λέμε τώρα ως προς τις διαφορές τους. Τέλος είπα ε μια ψυχή που είναι να βγεί ας είναι με 3GB "μαμίσια".

Link to comment
Share on other sites

είχα το ίδιο δίλημμα μέχρι που ψάχνοντας τα ψιλά γράμματα, επειδή δεν είμαι από αυτούς που αλλάζουν κάθε χρόνο, είδα πως (και πιστεύω δεν το έκανα λάθος) το Meizu M1, δεν υποστηρίζει τις συχνότητες 4G+. Όχι, ο,τι ξέρουμε πότε θα το δούμε έξω στους δρόμους εκτός από τα καταστήματα της Vodafon, λέμε τώρα ως προς τις διαφορές τους. Τέλος είπα ε μια ψυχή που είναι να βγεί ας είναι με 3GB "μαμίσια".

 

Εδώ καλά καλά δεν πιάνουμε 4G, το + κοιτάς εσύ!? Πάντως είναι λίγες οι συσκευές από Κίνα που υποστηρίζουν το + (σίγουρα ξέρω το Xiaomi Mi Note Pro, όχι το Xiaomi Mi Note).

Link to comment
Share on other sites

Για gorilla glass δεν ξέρω, πάντως θα είναι epic fail για την Jiayu η παραπλάνηση των καταναλωτών, σε σχέση με αυτό. Η ληψη βίντεο πάντως έχει μεγάλο πρόβλημα και δεν ξέρω αν μια αλλαγή rom το στρώσει. Δοκίμασα και άλλες εφαρμογές αλλά μάταια, η ποιότητα παρέμενε χάλια. Το μόνο που λίγο βελτίωσε τα πράγματα ήταν η επιλογή 720p αντί για 1080p, αλλά και πάλι δεν εξάλειψε τα προβλήματα.

niko chandolia ..... 1000 τοις 100 δεν εχει gorilla glass ουτε 1.2.3...και εγω εχω το jayu s3........στο λεω εγγυημενα λογω οτι ειχα το zte nubia z7 max που ειχε επανω gorilla glass 3 οπως καταλαβαινεις καμια σχεση μεταξυ τους εννοω για το γυαλι...

Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση για να δουμε αν εχει ,,ειναι με ενα μαχαιρι να δουμε αν χαραζετε.Αλλα δεν μου περισευουν τα ευρωπουλα για να παρω καινουργιο τηλ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το JIAYU S3 ADVAΝCE

 

Δεν μπόρεσα να διαβάσω πολύ από το Thread αλλά καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχουν προβλήματα με το τηλέφωνο

έτσι δεν είναι??

Συμβουλές για αποτροπή ή παρότρυνση για την παραγγελία δεκτές!!! Ευχαριστώ

JIAYU S3 Advanced

LG Optimus G E975

Samsung GT-I9000 Galaxy S

"ΓΙΩΡΓΟΣ"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το JIAYU S3 ADVAΝCE

 

Δεν μπόρεσα να διαβάσω πολύ από το Thread αλλά καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχουν προβλήματα με το τηλέφωνο

έτσι δεν είναι??

Συμβουλές για αποτροπή ή παρότρυνση για την παραγγελία δεκτές!!! Ευχαριστώ

φιλε μου παρτο 100 τοις 100 δεν εχει προβληματα αν εχεις διαβασει για καποια ψιλοπροβληματα ειναι καθαρα software τα οποια λυνονται με αναβαθμισεις....απο hardware μια χαρα παντως ειναι αυτην την στιγμη ενα τηλ...με πολυ καλη τιμη για αυτα που εχει....παρτο απο επωνυμα σαιτ π.χ. gearbeast,vickmall,και αλλα...
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου παρτο 100 τοις 100 δεν εχει προβληματα αν εχεις διαβασει για καποια ψιλοπροβληματα ειναι καθαρα software τα οποια λυνονται με αναβαθμισεις....απο hardware μια χαρα παντως ειναι αυτην την στιγμη ενα τηλ...με πολυ καλη τιμη για αυτα που εχει....παρτο απο επωνυμα σαιτ π.χ. gearbeast,vickmall,και αλλα...

Την καλύτερη τιμή την έχουν αυτή την στιγμή coolicool και to2c εάν δεν κάνω λάθος..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Την καλύτερη τιμή την έχουν αυτή την στιγμή coolicool και to2c εάν δεν κάνω λάθος..... ;)
ναι μπορει να εχεις δικιο δεν το εχω κοιταξει....καταρχην μιλαμε για το advanced με τα 3 γιγα ραμ αυτο το λεω για το παιδι που ρωταει γιατι δεν το διευκρινιζει.παντως στο gearbeast εχει 189 δολλαρια.....στο to2c εχει 195 δολλαρια.και στο coolicool 199 δολλαρια.
Link to comment
Share on other sites

Σε ενημερωτικό που μου ήρθε σήμερα από το coolicool, το Jiayu S3 στην έκδοση των 3GB Ram με το κουπόνι JYS3, πέφτει στα 194.99$, 5$ πιο φθηνά απ' όλα τα άλλα μαγαζιά κατά το kimovil, όπως και η έκδοση των 2GB Ram, που και αυτή γίνεται η φθηνότερη απ' όλους, με το κουπόνι JIAYU2, και η τιμή γίνεται πια 179.99$.Και η δεύτερη τιμή είναι η πιο χαμηλή. Η ισχύ του κουπονιού είναι για 1 μήνα.....

 

Το έσβυσα το μήνυμα, αλλά βρήκα άλλον που τον δοκίμασα και ισχύει

forum-5

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=60135&stc=1&d=1430157286

 

Και το TO2C το εχει προσφορα 194.99$ το 3αρι http://www.to2c.com/jiayu-s3-3gb-ram-16gb-rom.html

 

ναι μπορει να εχεις δικιο δεν το εχω κοιταξει....καταρχην μιλαμε για το advanced με τα 3 γιγα ραμ αυτο το λεω για το παιδι που ρωταει γιατι δεν το διευκρινιζει.παντως στο gearbeast εχει 189 δολλαρια.....στο to2c εχει 195 δολλαρια.και στο coolicool 199 δολλαρια.

 

Όπως βλέπεις για αυτή την έκδοση μιλάμε..... ;)

189$ έχει η απλή έκδοση, όχι των 3GB που έχει 200$!

Edited by maddoctor
Link to comment
Share on other sites

Σαν κινητο ταχυτητα κτλ ειναι πολυ καλο.το μονο αδυναμο σημειο που διεκρινα ειναι η καμερα.πιξελιαζει πολυ θολη και καθολου ευκρινια στις ληψεις μια μουτζουρα με λιγα λογια.κριμα γτ ειναι και sony 13mp.Επιεικως απαραδεκτη
Link to comment
Share on other sites

στο δικό μου πάντως, η φωτογραφική είναι πολύ καλή

και σίγουρα καλύτερη από το HTC one που έχω

Κατεβασες καποιο προσθετο προγραμμα βελτιωσης?οι φωτο σε κλειστο χορο δεν βλεπονται.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.

μια βοηθεια θελω,μολης πηρα στα χερια μου το κινιτο πουχα παραγιλη το πριν το πασχα

τοχα παραγιλη απο to2c και τουσ εγραψα να βαλουν google playstore,να βγαλουν κινεζικεσ εφαρμογες και να βαλλουν αγγλικα και ελληνικα.δυστηχος δεν εκαναν τιποτα απο

αυτα και το τηλ εχει μονο κινεζικα.ξερει κανεις πως να αλλαξω γλοσσα?απο Η/Υ δεν σκαμπαζω και πολλα.αυτο που λετε ρομ ειναι και οι γλοσεσ?το μονο πο βρικα στο τηλ ειναι μαλον η εκδοσι τοu S3S20150204-164258. στο η/υ εχω windows xp και linux mint 17.1

αμα καταφερω να αλλαξω γλωσσα μπορη να καταφερω να βαλω πλαυστορε αλλα οσο ειναι

κινεζικα ειναι σκουρα τα πραγματα:blink:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνονται νορμάλ οι φωτο...

Μπορούσαν και καλύτερα, αλλά χάλια δεν τις λες πάντως.

Δουλεύω με Lenovo camera (Και την αντίστοιχη gallery)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.μια βοηθεια θελω.....αμα καταφερω να αλλαξω γλωσσα μπορη να καταφερω να βαλω πλαυστορε αλλα οσο ειναι κινεζικα ειναι σκουρα τα πραγματα:blink:

 

προσπαθώ να τελειώσω τους οδηγούς. μέχρι τότε άλλαξε την γλώσσα σου από τις ρυθμίσεις, το εικονίδιο με το γρανάζι και πας στο εικονίδιο που σου δείχνω στην φωτό (Γλώσσα και εισαγωγή), στην επόμενη οθόνη η πρώτη επιλογή είναι για την γλώσσα του κινητού και από την λίστα, ψάχνεις τα Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Σαν κινητο ταχυτητα κτλ ειναι πολυ καλο.το μονο αδυναμο σημειο που διεκρινα ειναι η καμερα.πιξελιαζει πολυ θολη και καθολου ευκρινια στις ληψεις μια μουτζουρα με λιγα λογια.κριμα γτ ειναι και sony 13mp.Επιεικως απαραδεκτη

 

στο δικό μου πάντως, η φωτογραφική είναι πολύ καλή

και σίγουρα καλύτερη από το HTC one που έχω

 

Κατεβασες καποιο προσθετο προγραμμα βελτιωσης?οι φωτο σε κλειστο χορο δεν βλεπονται.

 

και σε μενα παντος οι φωτο και το βιντεο ειναι μια χαρα ,χωρις κανενα προσθετο, οπως ηταν απο την μανα του δεν εχω πειραξει τιποτα .Και αν σημαινει κατι αυτο το προηγουμενο τηλ. που ειχα ηταν το νοκια Ν8 παλιας τεχνολογιας βεβαια αλλα πολυ καλη καμερα 12 ΜΡ

Ανεβαστε καμια φωτο και βιντεο να δουμε ποσο χαλια ειναι

Link to comment
Share on other sites

  • *το κινητό μας είναι από τη ίδια τη JiaYu , έτοιμο και root-αρισμένο!
    -αρκεί να το ενεργοποιήσει κανείς μέσα στις ρυθμίσεις: Ρυθμίσεις-> Ασφάλεια-> SuperUser (να γίνει πράσινο)-
  • Rom για το κινητό μας , θα βρούμε στο needrom: http://bit.ly/19lE3E0
    ειδικότερα όμως για τις “μαμά” εκδόσεις βρίσκουμε εδώ: http://bit.ly/19lFtOW

 

Τα SP FlashTools τα χρειαζόμαστε κυρίως για τις αναβαθμίσεις που μας δίνει η JiaYu και δεν μπορούμε να περάσουμε μέσω TWRP Recovery.

 

Η διαδικασία που αναφέρω είναι σε Windows.

 

  1. Θα χρειαστούμε να εγκαταστήσουμε τους οδηγούς για το κινητό μας, ώστε να αναγνωριστεί σωστά και να ολοκληρωθεί η διαδικασία.
    Θα μας βοηθήσει το εξής αρχείο:
    SP Driver: http://bit.ly/1Ik00S7, (αποσυμπιέζουμε, και κάνουμε την εγκατάσταση σε Windows)
     
  2. Κατεβάζουμε τη τελευταία έκδοση flash tool. Και το εγκαθιστούμε. Πχ μέσα από το needrom: http://bit.ly/1HUgcuz
     
  3. Kατεβάζουμε την rom που θέλουμε να περάσουμε στο κινητό μας, από το αντίστοιχο νήμα στο needrom (http://bit.ly/19lFtOW) Υπάρχει η έκδοση για τα 2GB και για τα 3GB. Θα χρειαστεί να αποσυμπιέσουμε το περιεχόμενο σε κάποιο φάκελο.
     
  4. Ανοίγουμε το SP FlashTools Και πατάμε στο Scatter-loading
    http://bit.ly/1Ik2zUu
     
  5. Στο παράθυρο που άνοιξε, ψάχνουμε για τον φάκελο που αποσυμπιέσαμε τα δεδομένα της Rom, και επιλέγουμε το, MT6752_Android_scatter.txt και πατάμε Open. Τα υπόλοιπα ενημερώνονται μόνα τους.
     
  6. Ελέγχουμε στο μενου του SPFlashTools το εξής:
    Option–> USB Model –> Option –> DA DownLoad All –> Speed –> High Speed, και μετά Πατάμε το κουμπί download
    http://bit.ly/1Ik2EY5
     
  7. Σβήνουμε το τηλέφωνο. Βγάζουμε την μπαταρία και την ξαναβάζουμε. Συνδέουμε με τον υπολογιστή -σβηστό!- ,
    (Καλό είναι να συνδεθεί σε είσοδο usb της μητρικής και όχι σε usb hub, επίσης καλό είναι το τηλέφωνο να είναι τοποθετημένο
    κάπου σταθερά και όχι στο χέρι μας κατά τη διάρκεια της διαδικασίας)
     
  8. Σε αυτό το σημείο ο υπολογιστής θα αναγνωρίσει την νέα συσκευή και θα την εγκαταστήσει με την βοήθεια των driver που βάλαμε πιο πάνω, μόλις ολοκληρωθεί αυτό, αμέσως θα αναλάβει δράση το SP FlashTools και θα περιμένουμε να ολοκληρωθεί η διαδικασία.
     
  9. Αν όλα πήγαν καλώς θα δούμε την επόμενη εικόνα και μπορούμε να αφαιρέσουμε το κινητό από την USB, και να προχωρήσουμε
    στην ενεργοποίησή του.
    http://bit.ly/1Ik0Hel
    Μην ξεχνάτε πως μετά από τέτοιες διαδικασίες η Rom είναι “καθαρή” και ίσως να μας φανεί λίγο περισσότερο
    ο χρόνος εκκίνησης του κινητού. Αναμονή λοιπόν.

 

βρήκα ένα σχετικό βίντεο ώστε να διαπιστώσετε "πρακτικά" τί έχει περιγραφεί στην παραπάνω διαδικασία. Ο φίλος είναι κινέζος, τα αγγλικά του χάλια,

αλλά προσφέρει ικανοποιητικά το οπτικό υλικό της διαδικασίας. JIAYU S3 4G Android 4.4 Phone flashing Europe Version Firmware

Edited by gorillaz_gr
εισαγωγή βίντεο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...