Jump to content

Samsung Galaxy S4 Active (I9295)


s_wind
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 178
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα στα παιδια του forum!εχω ενα πρόβλημα και πιστεύω πως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε να βρω μια λύση!τις τελευταιες 3 μερες το κινητό μου συνδέεται μια χαρα στο ίντερνετ, εκτος της στιγμής που στο πανω μερος της οθονης εμφανιστεί το 3G.Τοτε δεν υπαρχει καμια συνδεση. Λειτουργεί μια χαρα με E, G, H και H+.Μίλησα με την cosmote και ισχυρίζονται πως ειναι προβλημα του κινητου μου! Εχει τύχει σε καποιον απο εσας κάτι παρόμοιο; Ευχαριστώ προκαταβολικα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στα παιδια του forum!εχω ενα πρόβλημα και πιστεύω πως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε να βρω μια λύση!τις τελευταιες 3 μερες το κινητό μου συνδέεται μια χαρα στο ίντερνετ, εκτος της στιγμής που στο πανω μερος της οθονης εμφανιστεί το 3G.Τοτε δεν υπαρχει καμια συνδεση. Λειτουργεί μια χαρα με E, G, H και H+.Μίλησα με την cosmote και ισχυρίζονται πως ειναι προβλημα του κινητου μου! Εχει τύχει σε καποιον απο εσας κάτι παρόμοιο; Ευχαριστώ προκαταβολικα!

 

Εφόσον παντού όπου πιάνεις 3G δεν φαίνεται να έχεις σύνδεση όντως είναι θέμα της συσκευής.. μήπως δεν προοριζόταν για ευρωπαϊκή αγορά και έχει κάποιο θέμα με τις συχνότητες? Αν και θα είχε θέμα και με τις υπόλοιπες εδώ που τα λέμε..

Στο έκανε από τη πρώτη μέρα αυτό το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ξεκινησε να το κανει πριν 3 μέρες!το τηλέφωνο το εχω απο τον Ιούλιο που μας πέρασε. Κατι αλλο,σήμερα παρατήρησα πως και σε ενός φίλου το note 3 γίνεται το ακριβώς ιδιο πράγμα!επικοινώνησα με την cosmote και μου ειπαν πως πιθανότατα ειναι θεμα απόδικτύωσης.δεν οφείλεται στο κινητο!προφανως έχει κάποιο θέμα η περιοχή στην οποία βρίσκομαι!εύχομαι να είναι παροδικό ειδάλλως θα αναγκαστώ να αλλάξω παροχο!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ....ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ACTIVE πΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ .....ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ 4.4.2 ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΛΑ ΟΠΩς ΗΤΑΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ....Π.Χ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΡΑΣΑΡΕΙ..ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ ΤΟΥ WIFI ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.....ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟΥς ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ EXOYN ΒΓΕΙ ΕΚΤΟΣ.....ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.....ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΤΟ ΣΠΑΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ....ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΑΝΝΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΕΙ!!!

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Χρόνια σας Πολλά,

πριν το Πασχα είχα δει οτι επίσημα η Samsung εχει για το S4 Active έτοιμη και διανέμει (σε άλλες χώρες οχι στην Ελλάδα) την αναβάθμιση σε 5.0 lilipop...

όπως και στη προηγούμενη αναβάθμιση. ...δεν περίμενα την επίσημη διάθεσή στην του Ελλάδα κατέβασα την έκδοση απο... http://www.sammobile.com/firmwares/download/45111/I9295XXUDOC3_I9295PHNDOC2_PHN/

η εγκατασταση ηταν απλη... απλουστατη πρεπει να εχεις τους driver adroid για Samsung βρες τους εδω http://downloadcenter.samsung.com/content/SW/201401/20140121132354500/SAMSUNG_USB_Driver_for_Mobile_Phones_v1.5.33.0.exe

και επισεις πρέπει να έχεις εγκαταστημένη την εφαρμογή odin απο εδω ... http://odindownload.com/downloads/Odin-V3.10.6.exe

 

μετά αφού εγκαταστησεις τους driver (θελει reboot) kai unzip το πακέτο αναβαθμισης..... τρέχεις σαν διαχειριστής το odin ολα είναι εύκολα...

δες τις σχετικες οδηγιες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4687356#post4687356

 

φυσικά και αναγνώρισέ γλώσσα κλπ μάλιστα στη διάρκεια της αναβάθμισης ολα τα μηνύματα στο τηλέφωνο ηταν στα ελληνικά...

σχόλια για τις διαφορές ...αργοτερα

 

Μπορείτε να δείτε και οδηγιες εδώ ... http://www.androidofficer.com/2015/04/i9295xxudoc3-android-501-xxudoc3.html

Edited by mike62
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γνωριζει καποιος αν γινεται downgrade απο 5.0.1 σε 4.4.2 χωρις να γραψει ο knox?Εκανα την αναβαθμηση προ δεκαημερου και εκτος του οτι δεν λειτουργει σχεδον τιποτα οπως πρεπει,ανεβαζει και θερμκρασια που φοβαμαι πως θα λιωσει.
Link to comment
Share on other sites

Έκανες επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πριν και μετά την αναβάθμιση ?

 

;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Έκανες επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πριν και μετά την αναβάθμιση ?

 

;)

Εκανα ναι.Δεν γνωριζω αν περασω με odin ξανα την ρομ μηπως γραψει ο knox.Το κινητο ειναι δωρο απο Νορβηγια και η Arvato δεν αναγνωριζει την εγγυηση λογω του οτι δεν εχω την ευρωπαικη καρτα εγγυησης σφραγισμενη(Αποδειξη αγορας εχω απο Νορβηγια)...

Edited by Bazoukos
Link to comment
Share on other sites

Εκανα ναι.Δεν γνωριζω αν περασω με odin ξανα την ρομ μηπως γραψει ο knox.Το κινητο ειναι δωρο απο Νορβηγια και η Arvato δεν αναγνωριζει την εγγυηση λογω του οτι δεν εχω την ευρωπαικη καρτα εγγυησης σφραγισμενη(Αποδειξη αγορας εχω απο Νορβηγια)...

Πήγαινε στην smartec στο Χαιδάρι.

 

ps:Τι θα πει δεν σου αναγνωρίζουν την εγγύηση?Δηλαδή αν έρθει διακοπές Ελλάδα ένας Γερμανός,Ισπανός,Νορβηγός κτλ και του βγάλει πρόβλημα η συσκευή δεν θα του την φτιάξουν?Έλεος!

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην smartec στο Χαιδάρι.

 

ps:Τι θα πει δεν σου αναγνωρίζουν την εγγύηση?Δηλαδή αν έρθει διακοπές Ελλάδα ένας Γερμανός,Ισπανός,Νορβηγός κτλ και του βγάλει πρόβλημα η συσκευή δεν θα του την φτιάξουν?Έλεος!

Η Samsung στην κηφισιας αναγνωριζει οτι εχει εγγυηση το κινητο και στην Ελλαδα (Σουηδικο ειναι τελικα) και θα το παω αυριο στην smartec για ελεγχο.Η κοπελα στην arvato μαλλων διαλεξε λαθος δουλεια τι να πω. Ευχαριστω πολυ για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Άλλαξε στην 5.0.1 το ημερολόγιο; Θέμα του Android δεν είναι γιατί στο Μ7 υπάρχει. Δεν θυμάμαι πώς το έλεγε πριν, τώρα εμφανίζει το S Planner και widget αυτού όπου είτε σου τρώει όλη την οθόνη με όλο τον μήνα είτε εμφανίζει μόνο τα ραντεβού της ςπόμενης μέρας. Όπως και να έχει δεν βρίσκω αυτό που εμφάνιζε σαν κάθετη μπάρα της επόμενης εβδομάδας
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα και από εμένα.

Δύο προβληματάκια :

 

1. Όταν εγκατέστησα την 5.0.1 και μετά, η αυτόματη φωτεινότητα δεν λειτουργεί σωστά (πριν δεν είχα κανένα πρόβλημα)

 

2. Κάτι έκανα στα μηνύματα και με το που εισάγω ελληνικό χαρακτήρα μου μειώνει τους χαρακτήρες από 160/μήνυμα στους 70.

 

Ποιος μπορεί να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Δύο προβληματάκια :

 

1. Όταν εγκατέστησα την 5.0.1 και μετά, η αυτόματη φωτεινότητα δεν λειτουργεί σωστά (πριν δεν είχα κανένα πρόβλημα)

 

2. Κάτι έκανα στα μηνύματα και με το που εισάγω ελληνικό χαρακτήρα μου μειώνει τους χαρακτήρες από 160/μήνυμα στους 70.

 

Ποιος μπορεί να βοηθήσει;

 

1. δεν παρατηρω καποιο προβλημα

2. στις ρυθμισεις SMS -> Εισαγωγη λειτουργιας εχει τρεις επιλογες:

Αλφαβητο GSM: 160 χαρακτηρες στα Ελληνικα και στα Αγγλικα

Unicode: 70 χαρακτηρες στα Ελληνικα και στα Αγγλικα

Αυτοματο: 70 χαρακτηρες στα Ελληνικα και 160 χαρακτηρες στα Αγγλικα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Kαλησπέρα.Ποια ρομ πρέπει να χρησιμοποιήσω για να κάνω downgrade απο 5.01 στην 4.4.2?
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα.Ποια ρομ πρέπει να χρησιμοποιήσω για να κάνω downgrade απο 5.01 στην 4.4.2?

Αν δεν κάνω λάθος δεν μπορείς να κάνεις downgrade από lollipop σε kit Kat χωρίς να χάσεις την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.Θα ρωτήσω λοιπόν τον κάτοχο τι θέλει να κάνουμε.Γιατι τώρα με την λολιποπ δε παλεύεται το κινητό.Εχει κάποια βελτίωση μετά το factory reset αλλά και πάλι δε πάει όπως η kitkat

Απο εκει και πέρα,αν δε μας ενδιαφέρει η εγγύηση πως πρέπει να προχωρήσω στη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.Θα ρωτήσω λοιπόν τον κάτοχο τι θέλει να κάνουμε.Γιατι τώρα με την λολιποπ δε παλεύεται το κινητό.Εχει κάποια βελτίωση μετά το factory reset αλλά και πάλι δε πάει όπως η kitkat

Απο εκει και πέρα,αν δε μας ενδιαφέρει η εγγύηση πως πρέπει να προχωρήσω στη διαδικασία;

Καλά είναι να βρείς ρομ σπλιταρισμένη, σε τρία αρχεία δηλαδή pda-modem-bootloader. Φλασάρεις πρώτα το pda αφού έχεις ξετικάρει πρώτα το autoreboot στο odin. Mόλις τελειώσει βγάζεις - βάζεις μπαταρία, μπαίνεις πάλι σε download mode και βάζεις τα modem και bootloader στα αντίστοιχα πεδία με τικαρισμένο αυτή τη φορά το autoreboot. Στην επανεκκίνηση λογικά θα σου κολλήσει στο samsung logo. Βγάζεις - βάζεις μπαταρία και μπαίνεις σε recovery. Κάνεις wipe data/factory reset και reboot ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.Υπάρχει περίπτωση στο downgrade να χάσει τίποτε imei κτλ και να ψαχνόμαστε;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Active (I9295)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...