Jump to content

[LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγω 16αρι - 2gb ram

Τρενο με CM 12.1 . Εχω βαλει αυτην

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/android-5-1-lollipop-life-walker-t3065931

 

εχει θεματακια αυτη? πως παει??

τα gapps πως τα φλασαρω? γιατι το αρχειο δν ειναι .zip.. ειναι .md5...

 

και αναμεσα στην cloydy και σε αυτην πια διαλεγετε??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχει θεματακια αυτη? πως παει??

τα gapps πως τα φλασαρω? γιατι το αρχειο δν ειναι .zip.. ειναι .md5...

 

και αναμεσα στην cloydy και σε αυτην πια διαλεγετε??

Κατεβάσεις λάθος αρχείο. Κανονικά zip είναι τα gapps. Το md5 είναι για να γίνει verification ότι κατέβηκε σωστά το αρχείο.

Το md5 είναι κάτι kb. Τα gapps θα είναι στην καλύτερη κάτι κάτω από 100mb.

 

Όσο για τη σύγκριση δεν χωράει για μένα. Άλλη η χάρη μιας aosp/cm και άλλη μιας LG based. Είναι τι ζητάει ο καθένας και τι του αρέσει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να σβήσω apps που μεταφέρθηκαν απο το παλιό μου κινητο μετακινώντας το εικονίδιο στον κάδο, κανει τον χαρακτηριστικό ήχο οτι εφυγε, αλλα η εφαρμογή παραμένει εκει! Γιατι? δεν μιλαω φυσικα για εφαρμογές που δεν σβήνουν.
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει κάποιες ρυθμίσεις για καλιμπράρισμα και είπα να τις μοιραστώ για όποιον ενδιαφέρεται

 

Η συσκευή πρέπει να είναι root,να τρέχει Official Lollipop, να έχει ενεργοποιημένο το μενού επιλογές για προγραμματιστές και να έχει απενεργοποιημένο το sharpening effect

 

1.Κατεβάσουμε την KCAL εφαρμογή από εδώ

Την τρέχουμε και ρυθμίζουμε:

RED 212

GREEN 213

BLUE 255

Πατάμε save και set on boot

(Οι "μανάτες" ρυθμίσεις είναι όλα στο 255)

 

2.Πάμε ρυθμίσεις/Γενικές/Επιλογές για προγραμματιστή και τικάρουμε την επιλογή "Θέση του δείκτη"

Επιστρέφουμε στις Γενικές και πάμε προσβασιμότητα/Ρύθμιση χρώματος και ανοίγουμε τον διακόπτη για να ρυθμίσουμε το contrast

 

3.Ακουμπάμε το δακτυλίδι και το σύρουμε σε αυτό το σημείο

http://s17.postimg.org/yxif406fz/Quick_Memo_2015_03_31_18_36_21.png

Όταν έχουμε πατημένο το δάκτυλο στην οθόνη πάνω αριστερά

στα νούμερα βλέπουμε τις τιμές του άξονα X και του άξονα Y

να μεταβάλλονται ανάλογα με την θέση του δείκτη

Εμείς το X δεν δεν θέλουμε να το αλλάξουμε και το θέλουμε στο κέντρο της οθόνης.Στην φωτο με το δακτυλίδι είναι το hue και το θέλουμε κέντρο στον αριθμό 718.5

 

4.Άρα..Ακουμπάμε το δακτυλίδι το κρατάμε πατημένο, το σύρουμε στο σημείο(περίπου) που το έχω στην φώτο και κοιτώντας πάνω αριστερά το Χ και το Υ το φέρνουμε στο:

Χ:718.5

Υ:1395 περίπου..

Και σηκώνουμε το δάκτυλο προσεκτικά να μην αλλάξει το Χ από το 718.5..Το Y δεν μας νοιάζει αν είναι 1396 ή 1394

Είναι λίγο tricky και καλύτερα να γίνει με ακουμπισμένο το κινητό σε τραπέζι

 

Αλλάζοντας το Υ πάνω από 1395 γίνεται το contrast πιο σκοτεινό και κάτω από 1395 πιο φωτεινό

 

Αφού βρούμε το contrast της αρεσκείας μας Πάμε πίσω στις Επιλογές προγραμματιστή και ξετικάρουμε την επιλογή "Θέση του δείκτη

 

Πατοντας τις τρεις τέλειες πάνω δεξιά μπορείτε να το φέρετε σε εργοστασιακές ρυθμίσεις το δακτυλίδι ή απλώς να απενεργοποιήσετε τον διακόπτη..

 

Καλή Επιτυχία

Edited by superuser_78
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει κάποιες ρυθμίσεις για καλιμπράρισμα και είπα να τις μοιραστώ για όποιον ενδιαφέρεται

 

Η συσκευή πρέπει να είναι root,να τρέχει Official Lollipop, να έχει ενεργοποιημένο το μενού επιλογές για προγραμματιστές και να έχει απενεργοποιημένο το sharpening effect

 

1.Κατεβάσουμε την KCAL εφαρμογή από εδώ

Την τρέχουμε και ρυθμίζουμε:

RED 212

GREEN 213

BLUE 255

Πατάμε save και set on boot

(Οι "μανάτες" ρυθμίσεις είναι όλα στο 255)

 

2.Πάμε ρυθμίσεις/Γενικές/Επιλογές για προγραμματιστή και τικάρουμε την επιλογή "Θέση του δείκτη"

Επιστρέφουμε στις Γενικές και πάμε προσβασιμότητα/Ρύθμιση χρώματος και ανοίγουμε τον διακόπτη για να ρυθμίσουμε το contrast

 

3.Ακουμπάμε το δακτυλίδι και το σύρουμε σε αυτό το σημείο

http://s17.postimg.org/yxif406fz/Quick_Memo_2015_03_31_18_36_21.png

Όταν έχουμε πατημένο το δάκτυλο στην οθόνη πάνω αριστερά

στα νούμερα βλέπουμε τις τιμές του άξονα X και του άξονα Y

να μεταβάλλονται ανάλογα με την θέση του δείκτη

Εμείς το X δεν δεν θέλουμε να το αλλάξουμε και το θέλουμε στο κέντρο της οθόνης.Στην φωτο με το δακτυλίδι είναι το hue και το θέλουμε κέντρο στον αριθμό 718.5

 

4.Άρα..Ακουμπάμε το δακτυλίδι το κρατάμε πατημένο, το σύρουμε στο σημείο(περίπου) που το έχω στην φώτο και κοιτώντας πάνω αριστερά το Χ και το Υ το φέρνουμε στο:

Χ:718.5

Υ:1395 περίπου..

Και σηκώνουμε το δάκτυλο προσεκτικά να μην αλλάξει το Χ από το 718.5..Το Y δεν μας νοιάζει αν είναι 1396 ή 1394

Είναι λίγο tricky και καλύτερα να γίνει με ακουμπισμένο το κινητό σε τραπέζι

 

Αλλάζοντας το Υ πάνω από 1395 γίνεται το contrast πιο σκοτεινό και κάτω από 1395 πιο φωτεινό

 

Αφού βρούμε το contrast της αρεσκείας μας Πάμε πίσω στις Επιλογές προγραμματιστή και ξετικάρουμε την επιλογή "Θέση του δείκτη

 

Πατοντας τις τρεις τέλειες πάνω δεξιά μπορείτε να το φέρετε σε εργοστασιακές ρυθμίσεις το δακτυλίδι ή απλώς να απενεργοποιήσετε τον διακόπτη..

 

Καλή Επιτυχία

 

το ποιο σημαντικο ειναι αν αλλαζει το θερμο απο το ψυχρο χρωμα..δηλ να μπλεδιζει η να κοκκινιζει καπως!!!αυτο το κανει?

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

το ποιο σημαντικο ειναι αν αλλαζει το θερμο απο το ψυχρο χρωμα..δηλ να μπλεδιζει η να κοκκινιζει καπως!!!αυτο το κανει?

 

Δοκίμασε το

Αν δεν σου αρέσει μπορείς να τα γυρίσεις όλα σε default

Θερμό σε ψυχρό και αντιστρόφως γίνεται από την πρώτη εφαρμογή

Αυτό με την δεύτερη και την εικόνα είναι για το μαύρο..

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλέψει απόλυτα η εφαρμογή Kcal χρειάζεται και αυτόν τ kernel :http://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/kernel-furnace-aosp-roms-t3000289

Δυστυχώς όμως είναι για cm 12.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω 16αρι - 2gb ram

Τρενο με CM 12.1 . Εχω βαλει αυτην

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/android-5-1-lollipop-life-walker-t3065931

 

Παιδια δοκίμασα να περάσω αυτή τη rom, και το πρώτο παράξενο είναι ότι ξεκίνησε με ελληνική γλώσσα χωρίς πρώτα να την επιλέξω και δεύτερον δεν μπορούσα να το δουλέψω αφού έδωσα pin και μετά.

Μου έβγαζε το μήνυμα "η εφαρμογή Google play δεν λειτουργεί" πατούσα οκ και δεν έφευγε αυτό το μήνυμα.

Τι έκανα λάθος?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Η καινούρια Cloudy G3 2.2 ειναι πολύ smooth παιδιά. Είδα αρκετη διαφορά από τη stock.
Apple iPhone 3GS: SOLD, Apple iPhone 4: SOLD, Samsung Galaxy S3: SOLD, SONY Xperia Z1: SOLD, LG G2: SOLD, HUAWEI HONOR 6: SOLD, LG G3: SOLD, Xiaomi RedMi Note 3: IN USE
Link to comment
Share on other sites

Αν και φαντάζομαι ειναι γνωστό στους περισσότερους μολις πειραξα τις κλίμακες κινούμενης εικόνας στο 0.5χ απο 1χ που ειναι αρχικα το κινητο εγινε αρκετα πιο ξυραφι στις εναλλαγές εικόνων
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι root με stock lollipop προσπαθώ να περάσω twrp και δεν γίνεται με τίποτα,όταν προσπαθώ να μπω σε recovery μου βγάζει πάνω αριστερά κάτι πολύ μικρά γραμματάκια που δεν προλαβαίνω να δω τι γράφει μετά κολλάει στο λογότυπο της lg και μένει εκεί.

Αναβοσβήνει το led σε πράσινο,κόκκινο και αν δεν βγάλω μπαταρία μένει κολλημένο.

 

Έχω δοκιμάσει με bump http://www.doctorandroid.gr/2014/10/custom-recovery-lg-g3-bootloader-bump.html

flashity και rashr αλλά τζίφος.

Σημασία δεν έχει η πτώση, αλλά η πρόσκρουση.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι root με stock lollipop προσπαθώ να περάσω twrp και δεν γίνεται με τίποτα,όταν προσπαθώ να μπω σε recovery μου βγάζει πάνω αριστερά κάτι πολύ μικρά γραμματάκια που δεν προλαβαίνω να δω τι γράφει μετά κολλάει στο λογότυπο της lg και μένει εκεί.

Αναβοσβήνει το led σε πράσινο,κόκκινο και αν δεν βγάλω μπαταρία μένει κολλημένο.

 

Έχω δοκιμάσει με bump http://www.doctorandroid.gr/2014/10/custom-recovery-lg-g3-bootloader-bump.html

flashity και rashr αλλά τζίφος.

Δοκίμασε αυτό που γράφω στο post 1128. Εννοείται είσαι με lollipop και root.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Μπορει καποιος να γραψει οδηγιες για ρουταρισμα σε λολλιποπ ? καθως κ τι χρειαζεται για νεα custom rom ? εχω χαθει λιγο.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό που γράφω στο post 1128. Εννοείται είσαι με lollipop και root.

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου με πιο τρόπο να φλασάρω το twrp?

 

Τώρα το έσκισα τελείως κόλλησε σε fast boot mode βοήθειαααααααααααααα

Edited by hall2001
Σημασία δεν έχει η πτώση, αλλά η πρόσκρουση.
Link to comment
Share on other sites

Αν και φαντάζομαι ειναι γνωστό στους περισσότερους μολις πειραξα τις κλίμακες κινούμενης εικόνας στο 0.5χ απο 1χ που ειναι αρχικα το κινητο εγινε αρκετα πιο ξυραφι στις εναλλαγές εικόνων

 

Αλλαξες την κλίμακα κινούμενης εικόνας παραθύρου ή τη κλίμακα μετάβασης κινούμενης εικόνας;;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξες την κλίμακα κινούμενης εικόνας παραθύρου ή τη κλίμακα μετάβασης κινούμενης εικόνας;;

 

Και τις 3 κλίμακες τις αλλαζεις .

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου με πιο τρόπο να φλασάρω το twrp?

 

Τώρα το έσκισα τελείως κόλλησε σε fast boot mode βοήθειαααααααααααααα

 

Αυτός είναι ένας εύκολος τρόπος:

http://lgg3root.com/lg-g3-root-tutorials/how-to-install-cwmtwrp-recovery-on-lg-g3/

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ένας εύκολος τρόπος:

http://lgg3root.com/lg-g3-root-tutorials/how-to-install-cwmtwrp-recovery-on-lg-g3/

δεν μπορώ να μπω ούτε σε download mode μου γράφει

 

680 fastboot started

770 reset

770 portchage και μένει εκεί

 

 

εντάξει φλάσαρα την stock και όλα οκ!

Edited by hall2001
Σημασία δεν έχει η πτώση, αλλά η πρόσκρουση.
Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζει καποιος καποιο προγραμμα να δίνει λίγο παραπανω ενταση στα χρωματα? ειδικα στο λευκο
Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζει καποιος καποιο προγραμμα να δίνει λίγο παραπανω ενταση στα χρωματα? ειδικα στο λευκο

 

Μια σελίδα πίσω είναι ρε παιδί το ποστ.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μια σελίδα πίσω είναι ρε παιδί το ποστ.

 

το ειδα αυτο αλλα θελει και kernel εκτος κ αν λειτουργεί σε RR rom. Λειτουργει;

Link to comment
Share on other sites

το ειδα αυτο αλλα θελει και kernel εκτος κ αν λειτουργεί σε RR rom. Λειτουργει;

 

RR rom??? Και που είδες το παιδί να αναφέρεται σε άλλο kernel. Official lollipop λέει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

RR rom??? Και που είδες το παιδί να αναφέρεται σε άλλο kernel. Official lollipop λέει.

 

για stock base roms εινα. Στα thread του xda το ειδα. Ετσι και αλλιως φαινεται οτι ειναι για stock base roms απο την Pic. Ο kernel που το υποστηρίζει ειναι ο Furnace. το συγκεκριμένο παντος ειναι παντα για stock ειναι απο τα nexus stock. το ετρεχα σε CC rom ειχε γινει η οθονη σαν του G2 πραγματικα τρομερο.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι ο Furnace kernel είναι για aosp(αν δεν κάνω λάθος) και χρειάζεται για να μπορείς να έχεις πρόσβαση σε όλες τις ρυθμίσεις του Kcal εκτός δηλαδή απο rgb.Το τρέχω σε κάθε aosp based που βάζω.Τώρα σε stock based rom με stock kernel βλέπω μόνο rgb επιλογές έχοντας μόνο εγκατεστημένο το Kcal apk . Edited by Tsarli
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι ο Furnace kernel είναι για aosp(αν δεν κάνω λάθος) και χρειάζεται για να μπορείς να έχεις πρόσβαση σε όλες τις ρυθμίσεις του Kcal εκτός δηλαδή απο rgb.Το τρέχω σε κάθε aosp based που βάζω.Τώρα σε stock based rom με stock kernel βλέπω μόνο rgb επιλογές έχοντας μόνο εγκατεστημένο το Kcal apk .

 

ναι και εγω κριμα και ειναι τελειο προγραμμα. Τοτε δεν εινα για για ολες της stock λαθος μου xD

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...