Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω την 9432 από τον Οκτώβριο και είπα να πάω και εγώ στην 1447. Έχω windows 8, θα έχω προβλήματα με τον οδηγό σε ότι αφορά τους drivers? Επισης, μήπως να πάω κατευθείαν σε 1501?
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Το να θέλει κάποιος να μείνει στην 1447 Multi λόγω ελληνικών το καταλαβαίνω. Το να θέλει κάποιος να πάει στην 1501 όταν έχει βγει η νεότερη 1508 δεν μπορώ να το καταλάβω με τίποτα.

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Ίσως γιατί και η 1501 είναι όπως την 1447 όλη ελληνική και καλύτερη σε σχέση με την 1447!πλεον το task δεν κλείνει τα push έχει και το power manager μαζί με το calibration και κρατάει πολύ περισσότερο η μπαταρία
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν είναι έτσι ακριβως.... γιατι η ένταση του ρευματος εξαρταται από το φορτίο (εδω κινητο) και όχι από το τροφοδοτικό (φορτιστής). Αλλα ας μην ξεφύγουμε από το topic :happy:

 

Προφανώς ήταν μια απλη αναλογία, μια που δεν είναι χώρος για να αναλύσουμε θεωρίες ηλεκτρονικών. Αλλωστε το ίδιο το κινητό έχει σύστημα ελέγχου φόρτισης, γιαυτό και η ζωή της μπαταρίας δεν επηρεάζεται ιδιαίτερα.

 

 

Την 1508 multi την δοκίμασε κανείς; Ειμαι στην 1508st και το απόγευμα λέω να την δοκιμάσω

Edited by jigero
Link to comment
Share on other sites

Την 1508 multi την δοκίμασε κανείς; Ειμαι στην 1508st και το απόγευμα λέω να την δοκιμάσω

 

Που βρήκες την 1508 multi φίλε μου για να την κατεβάσω κι εγώ... Στο Needrom δεν την είδα.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω εγκαταστήσει την 1447 multi όπως λέει ο οδηγός, και έβαλα τα gapps. Δουλεύουν όλα κανονικά αλλά ενώ είμαι συνδεμένος στο νετ μετο wifi και ο chrome λειτουργεί κανονικά, το google play store μου λέει ότι δεν υπάρχει σύνδεση, δοκίμασα κάνω Clear data και cache αλλά δεν γίνεται τίποτα. πρέπει να ξαναφλασάρω τη rom ή τα gapps ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω εγκαταστήσει την 1447 multi όπως λέει ο οδηγός, και έβαλα τα gapps. Δουλεύουν όλα κανονικά αλλά ενώ είμαι συνδεμένος στο νετ μετο wifi και ο chrome λειτουργεί κανονικά, το google play store μου λέει ότι δεν υπάρχει σύνδεση, δοκίμασα κάνω Clear data και cache αλλά δεν γίνεται τίποτα. πρέπει να ξαναφλασάρω τη rom ή τα gapps ?

Τις πληροφορίες για το πως θα εγκαταστήσεις την 1447 multilanguage και το link για να την κατεβάσεις που τα βρήκες? Εκεί που τα βρήκες λέει ότι πρέπει να φλασάρεις τα gapps?

 

Πολλές φορές updates του playstore δημιουργούν διάφορα προβλήματα και σφάλματα. Σ' αυτήν την περίπτωση η διαδικασία που πρέπει να γίνει είναι η εξής:

1. Διαγραφή του Google account από το τηλέφωνο

2. Διαγραφή δεδομένων στις εφαρμογές Google play store, Πλαίσιο Υπηρεσιών Google, Υπηρεσίες Google Play, Download Manager(Διαχειριστής λήψεων)

3. Επανεκκίνηση του τηλεφώνου και προσθήκη εκ νέου του Google λογαριασμού σας.

Link to comment
Share on other sites

Τις πληροφορίες για το πως θα εγκαταστήσεις την 1447 multilanguage και το link για να την κατεβάσεις που τα βρήκες? Εκεί που τα βρήκες λέει ότι πρέπει να φλασάρεις τα gapps?

 

Πολλές φορές updates του playstore δημιουργούν διάφορα προβλήματα και σφάλματα. Σ' αυτήν την περίπτωση η διαδικασία που πρέπει να γίνει είναι η εξής:

1. Διαγραφή του Google account από το τηλέφωνο

2. Διαγραφή δεδομένων στις εφαρμογές Google play store, Πλαίσιο Υπηρεσιών Google, Υπηρεσίες Google Play, Download Manager(Διαχειριστής λήψεων)

3. Επανεκκίνηση του τηλεφώνου και προσθήκη εκ νέου του Google λογαριασμού σας.

 

Αυτό σκέφτηκα και γω!!!μάλλον αφού ήταν εγκατεστημένο το playstore δεν έπρεπε να βάλω τα gapps. αλλά η συσκευή δεν ήταν η δικιά μου, ήταν φίλου που θα έφευγε, δεν έχει πολλές γνώσεις και ήθελε να έχει το gmail, maps κλπ αλλά δεν είχα το gmail account του για να τα κατεβάσω, οπότε το να τα φλασαρω μου φάνηκε η πιο εύκολη λύση. Θα δοκιμάσω τα παραπάνω, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ίσως γιατί και η 1501 είναι όπως την 1447 όλη ελληνική και καλύτερη σε σχέση με την 1447!πλεον το task δεν κλείνει τα push έχει και το power manager μαζί με το calibration και κρατάει πολύ περισσότερο η μπαταρία

Έχω την 1501 και το τάσκ κλείνει ακόμη και κλειδωμένη να ειναι κάποια εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την 1508st multi του παρακάτω συνδέσμου.

http://www.needrom.com/download/vibe-ui-2-0-1508-st-multilanguage-deodex/

 

Εχει καμια 15αρια γλώσσες αλλά όχι Ελληνικά.Επίσης έχει προσθέσει κάποιες εφαρμογες όπως sidebar, gravity box, xpose, lazyswipe και έχει αφαιρέσει αρκετες κινέζικες. Το security υπάρχει.

Τέλος μην κανετε την εγκατάσταση μόνο με wipe cache και dalvik cache οπως προτείνει γιατί περιέχει gapps τα οποία κάθονται πάνω στα εγκατεστημένα και κολάνε.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν τις κλείνει ο τασκ τις εφαρμογές. Μάλιστα σε προηγούμενο post ο kandilak έχει ανεβάσει βίντεο που δείχνει ακριβώς πως λειτουργεί ο τασκ και πως κλειδώνει τις εφαρμογές
Link to comment
Share on other sites

Στην 1501, όταν το τηλ. μπαίνει σε αδράνεια απενεργοποιέιται το wifi και στην συνέχεια δεν επανενεργοποιείται (όταν το τηλ. βγαίνει από αδράνεια...)?

υπάρχει λύση ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν τις κλείνει ο τασκ τις εφαρμογές. Μάλιστα σε προηγούμενο post ο kandilak έχει ανεβάσει βίντεο που δείχνει ακριβώς πως λειτουργεί ο τασκ και πως κλειδώνει τις εφαρμογές

Το βιντεάκι που αναφέρεις δεν είναι από την 1501

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην 1501, όταν το τηλ. μπαίνει σε αδράνεια απενεργοποιέιται το wifi και στην συνέχεια δεν επανενεργοποιείται (όταν το τηλ. βγαίνει από αδράνεια...)?

υπάρχει λύση ?

Αυτό δεν είναι πρόβλημα του wifi. Είναι προσωπική επιθυμία :happy:
Link to comment
Share on other sites

Το βιντεάκι που αναφέρεις δεν είναι από την 1501

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό δεν είναι πρόβλημα του wifi. Είναι προσωπική επιθυμία :happy:

Πριν βάλεις αυτή την ROM με την οποία γυρισες αυτό το video, είχες βάλει μήπως την MiUi να δοκιμασεις;

 

Ρωταω γιατί εχθές έκανα ένα καθαρό install την 1508st κάνοντας πρωτα advanced wipe σβήνοντας τα πάντα και τα push notifications δουλεύουν όπως δούλευαν παντα σε όλες τις Vibeui.

 

Όπως τα βλέπω τα πράματα η lenovo δεν έχει αλλάξει τίποτα, Μάλλον μένει κάτι από την Miui αν δεν κάνουμε wipe τα πάντα και επηρρεάζει αυτή την λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Η 1501 λειτουργεί όπως το βίντεο που ανέβασες. Τραβοντας κάτω την εφαρμογη την κλειδώνει στο task manager και ακόμα αν κάνεις εκκαθάριση τα push λειτουργούν κανονικά! Είχα την 1447 Dev και Πήγα στην 1501 Dev και πλέον όλες οι εφαρμογές μαζί με τον task manager λειτουργούν κανονικά! Μακάρι να ήξερα πως φτιάχνεις βίντεο για να το ανέβαζα
Link to comment
Share on other sites

Πριν βάλεις αυτή την ROM με την οποία γυρισες αυτό το video, είχες βάλει μήπως την MiUi να δοκιμασεις;

 

Ρωταω γιατί εχθές έκανα ένα καθαρό install την 1508st κάνοντας πρωτα advanced wipe σβήνοντας τα πάντα και τα push notifications δουλεύουν όπως δούλευαν παντα σε όλες τις Vibeui.

 

Όπως τα βλέπω τα πράματα η lenovo δεν έχει αλλάξει τίποτα, Μάλλον μένει κάτι από την Miui αν δεν κάνουμε wipe τα πάντα και επηρρεάζει αυτή την λειτουργία.

Δεν είναι λογικό αυτό που περιγράφεις. Το ενδεχόμενο κάποιου update που μπορεί να έκανε πχ το security το έχεις τσεκάρει? Μετά το καθαρό install , που έσβησε τα κατάλοιπα της MIUI δοκίμασες να επαναφέρεις το backup που δουλευε ο task manager όπως ήθελες?

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η 1501 λειτουργεί όπως το βίντεο που ανέβασες. Τραβοντας κάτω την εφαρμογη την κλειδώνει στο task manager και ακόμα αν κάνεις εκκαθάριση τα push λειτουργούν κανονικά! Είχα την 1447 Dev και Πήγα στην 1501 Dev και πλέον όλες οι εφαρμογές μαζί με τον task manager λειτουργούν κανονικά! Μακάρι να ήξερα πως φτιάχνεις βίντεο για να το ανέβαζα

Mιλάω για την official 1501dev.

Link to comment
Share on other sites

Το βιντεάκι που αναφέρεις δεν είναι από την 1501

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό δεν είναι πρόβλημα του wifi. Είναι προσωπική επιθυμία :happy:

Αυτό μπορεί να ρυθμιστεί, δηλ. αυτόματα να επαναλειτουργεί το wifi ? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορεί να ρυθμιστεί, δηλ. αυτόματα να επαναλειτουργεί το wifi ? :rolleyes:

Όχι, εννοώ ότι εσύ μπορεί να θες να ενεργοποιείται το wifi αυτόματα , αλλά εγώ μπορεί να μην θέλω να ενεργοποιείται αυτόματα γιατί αν ενεργοποιούταν και δεν ήθελα να το χρησιμοποιήσω θα έπρεπε να το απενεργοποιήσω. Αυτό που ισχύει τώρα είναι ότι μετά από λειτουργία απόλυτης εξοικονόμησης ενέργειας πρέπει να ενεργοποιήσεις , αν το χρειάζεσαι , ξανά wifi αλλά και τον αυτόματο συγχρονισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λογικό αυτό που περιγράφεις. Το ενδεχόμενο κάποιου update που μπορεί να έκανε πχ το security το έχεις τσεκάρει? Μετά το καθαρό install , που έσβησε τα κατάλοιπα της MIUI δοκίμασες να επαναφέρεις το backup που δουλευε ο task manager όπως ήθελες?

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Mιλάω για την official 1501dev.

 

Είναι δεν είναι λογικό, αυτό συμβαίνει και όπως γράφω σε προηγούμενο post, πριν να βάλω την MiUi , η 1508st λειτουργούσε όπως όλες οι VibeUi σε αυτό το θέμα. Μόνο μετά από την επαναφορά του backup της 1508st μετά από απλό wipe της MiUi άλλαξε συμπεριφορά και μετά από advanced wipe και φρέσκο flash της 1508st δουλεύει πάλι όπως όλες οι VibeUi.

 

Θα δοκιμάσω σε λίγο να κάνω επαναφορά το backup που λες να δούμε τι γίνεται.

 

Αυτό για το update του security το σκέφτηκα κι εγώ αλλά το έχω αποκλείσει σαν πιθανότητα γιατί πρώτον μετά την επαναφορά του update της 1508st απευθείας δούλευαν τα push όπως στην MiUi χωρίς να προλάβει να γίνει κάτι update και δεύτερον όταν πας να κάνεις update μέσα από το security ,κάνει update μόνο τα virus databases αν πατήσεις να κάνει update το ίδιο το security σου λέει πάντα ότι έχεις την τελευταία έκδοση.

 

Ο μόνος τρόπος να το κάνεις update είναι από το lenovo store το οποίο το έχω απενεργοποιημένο, που και ακόμα να είχε κάνει update θα το είχα προσέξει γιατί αν το κάνεις update από το lenovo store δεν είναι μετά στα αγγλικά αλλά στα κινέζικα.

 

Δεν μου απάντησες, εσύ είχες βάλει πότε την MiUi και αν ναι έκανες από τότε advanced wipe σβήνοντας τα πάντα (εκτός από την SD προφανώς) ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...