Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου βγαζει αυτο το μηνυμα......

Τι διολο ειναι αυτο ?

 

Δεν ταιριάζει το scatter με το table που έχει το κινητό..με άλλα λόγια το partition table που έχει ήδη το κινητό είναι διαφορετικό από εκείνο που προσπαθείς να του περάσεις, μέσω της ρομ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν ταιριάζει το scatter με το table που έχει το κινητό..με άλλα λόγια το partition table που έχει ήδη το κινητό είναι διαφορετικό από εκείνο που προσπαθείς να του περάσεις, μέσω της ρομ.

 

Και τι γινετε τωρα ? Ποια η λυση του ?

 

Λαθος δικο μου τελικα.....εκανα download only ενω ηθελε firmware upgrade

Edited by lazaros_nexus

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Και τι γινετε τωρα ? Ποια η λυση του ?

 

Λαθος δικο μου τελικα.....εκανα download only ενω ηθελε firmware upgrade

 

Η λύση είναι (πολύ σωστά) το firmware upgrade, σε αυτές τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

το πηρα απο τι geekbuying

το στειλαν στις 14/3, στις 17 εφυγε απο σιγκαπουρη και 22 εμφανιστηκε στον αερολιμενα αθηνων με απλο δεμα.

να δω ποτε θα το παραλαβω

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, δεν κατάλαβες τι τον ρώτησα. Το βλέπω ότι δεν του έστειλαν την ΕU, αναρωτιέμαι (με βάση αυτά που λέει), αν αποφάσισε να την αλλάξει για κάποιο λόγο στη CU.

Στον gfwakes απάντησα, όχι σε σένα. Κατάλαβα τι του είπες. Δεν είμαι στραβός. Απλά δεν έκανα παράθεση... ;)

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Στον gfwakes απάντησα, όχι σε σένα. Κατάλαβα τι του είπες. Δεν είμαι στραβός. Απλά δεν έκανα παράθεση... ;)

 

Βοηθάει η παράθεση, για λόγους λογικής συνέχειας στο διαδικτυακό διάλογο ;). Πες μας, όμως, ποίες οι εξελίξεις ως προς την AP ρομ; Κατάφερες κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Βοηθάει η παράθεση, για λόγους λογικής συνέχειας στο διαδικτυακό διάλογο ;). Πες μας, όμως, ποίες οι εξελίξεις ως προς την AP ρομ; Κατάφερες κάτι;

 

Όχι δυστυχώς δεν βρήκα τίποτα ακόμη. Όπως διαπίστωσα είναι κάτι που ψάχνουν όλοι και δεν υπάρχει!!

Με την ευκαιρία όμως να αναφέρω για το πρόβλημα αντοχής της μπαταρίας πως η μέγιστη λύση είναι το Greenify και θα το βρείτε όλοι στο play store. Αξίζει να πάρετε την έκδοση με donation που υπάρχει.

Η εφαρμογή κάνει καταπληκτική δουλειά για όσους δεν τη γνωρίζουν. Στην εν λόγω συσκευή όμως δεν χρειάζεται να εγκαταστήσετε το xposed για κάποιους λόγους συμβατότητας της ROM. Πάλι κάνει θαύματα απλά παγώνοντας τις εφαρμογές που τρέχουν και ξοδεύουν ισχύ. Τσεκάρεις την επιλογή automate hibernation & διατήρηση ειδοποιήσεων και τέλος!!Αυτή η επιλογή βρίσκεται στο μενού+ πειραματικά χαρακτηριστικά (από τις συνηθισμένες τελίτσες, πάνω δεξιά).

Εκτός αυτών αν πατήσετε τον σταυρό που υπάρχει στο αρχική οθόνη μπορείτε να εξαιρέσετε κάποιες εφαρμογές (πχ viber) όπως έκανα κι εγώ. Τα υπόλοιπα όλα τα 'ξυπνάει' μόνο του όταν και όποτε χρειαστούν... ;)

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, πριν κάτσω και διαβάσω όλο το νήμα θα ήθελα μια συνοπτική άποψη για την συσκευή.

 

έχει βγει αξιόπιστη? υπάρχουν προβλήματα?

αξίζει αυτή την εποχή?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Από τι ειδα το κινητό έρχεται δικαρτο και εδώ νόμιζα οτι δεν ερχόταν. Η lenovo ανακοίνωσε την αναβάθμιση σε lolipop. Ερώτηση δεν μπορω να βρω πουθενά την Ευρωπαϊκή εκδοση μιας που ήρθε και Ελλάδα το δικαρτο?
georgezigouris.com
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, πριν κάτσω και διαβάσω όλο το νήμα θα ήθελα μια συνοπτική άποψη για την συσκευή.

 

έχει βγει αξιόπιστη? υπάρχουν προβλήματα?

αξίζει αυτή την εποχή?

 

Αξιόπιστη. Όμορφη. Διαφορετική. Αξίζει πραγματικά. Προβλήματα, έχουν όλες οι συσκευές. Συνήθως, μιλάμε για software bugs. Ως προς το hardware, υστερεί στην μπαταρία, αλλά και πάλι εξαρτάται πως το χρησιμοποιεί ο καθένας (όπως τις περισσότερες συσκευές).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Παρέλαβα προχθες απο pandawill android 4.4.2 vibeui_v2.0_11443_5.5.1_st_x2-cu. 4.4.4 δεν επρεπε να εχει;και έκανα root και άλλαξαν τα ελληνικά fonts όπως στο Α806 της κοπέλας μου και σε αυτό το θέμα είναι οκ. Διέγραψα κάποια προγράμματα απο κινέζικα κτλ κτλ. Έχω κανει freeze fb κτλ με το appmaster και ακόμα η μπαταρία. Δεν βγάζει 8ωρο. Και η εξοικονόμηση ενέργειας είναι σαν να μην λειτουργεί καν φανταστείτε το εβγαλα εχθες 11 απο την φόρτιση 12 ύπνος και το πρωϊ στις 8 είχε 23%. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Παρέλαβα προχθες απο pandawill android 4.4.2 vibeui_v2.0_11443_5.5.1_st_x2-cu. 4.4.4 δεν επρεπε να εχει;και έκανα root και άλλαξαν τα ελληνικά fonts όπως στο Α806 της κοπέλας μου και σε αυτό το θέμα είναι οκ. Διέγραψα κάποια προγράμματα απο κινέζικα κτλ κτλ. Έχω κανει freeze fb κτλ με το appmaster και ακόμα η μπαταρία. Δεν βγάζει 8ωρο. Και η εξοικονόμηση ενέργειας είναι σαν να μην λειτουργεί καν φανταστείτε το εβγαλα εχθες 11 απο την φόρτιση 12 ύπνος και το πρωϊ στις 8 είχε 23%. Καμιά ιδέα;

 

Καλημέρα,

δοκίμασε για μερικές ημέρες να κάνεις σωστές φορτίσεις στην μπαταρία και καλιμπράρισμα και βλέπεις...

Εμένα η μπαταρία του έστρωσε μετά από μια εβδομάδα...

Καλιμπράρισμα μπαταρίας (ας με διορθώσει κάποιος αν γράψω κάτι λάθος)

: αφήνουμε την μπαταρία να αδειάσει τελείως και την φορτίζουμε πλήρως με το κινητό σβηστό...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Νέα μετα την πρώτη φόρτιση 0-100% το βγάζω 20:23. Και το ανοίγω και 00:43 έχει 14% με μετρημένα 8 λεπτά data και 18 λεπτά wifi... Το λες και πολύ κακό... Οσον αφορά την έκδοση 4.4.2 είναι η σωστή γιατί αν δεν κάνω λάθος είχα διαβάσει 4.4.4...
Link to comment
Share on other sites

Όντως ειναι πολυ κακο... Απο εκει που το πήρες πως πλήρωσες; με PayPal; αν ναι στειλε τους ενα email με το πρόβλημα και αν δεν στο λυσουν κανε claim στην PayPal για να παρεις τα λεφτα σου πισω
Link to comment
Share on other sites

Απο Pandawill! εννοειται με paypal! ηθελα να εχω το κεφαλι μου υσηχο!απλα επειδη εχω κανει root και αφαιρεση κινεζικων να κανω πρωτα ενα reset to factory; Edited by Nikoz1
Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν πρόβλημα (μάλλον όλοι) στο Notification Pulldown και δεν τους εμφανίζει τα ελληνικά γράμματα που έχουν τόνους να αλλάξουν το FangZhengLTXH.ttf στο system/fonts με αυτό του attachment.

Αν θέτετε πρώτα κάντε backup το original.

Μη ξεχάσετε μετά να αλλάξετε τα permissions σε 0644.

Μπραβο φιλε !

 

Αν μπορει καποιος mod ας το βαλει στο πρωτο ποστ Notification Pulldown ελληνικά γράμματα που έχουν τόνους

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα το παρελαβα και θελω να βαλω την EU ROΜ, το εκανα root και τωρα δεν ξερω τι πρεπει να κανω ειδα τα ποστ #232 και #134 αλλα δεν καταλαβα, μπορει καποιος να μου δωσει αναλυτικες οδηγιες

Εχω κατεβασει την EU ROM απο εδω http://lenovo-forums.ru/files/category/67-lenovo-vibe-x2/

Edited by chourdis
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα το παρελαβα και θελω να βαλω την EU ROΜ, το εκανα root και τωρα δεν ξερω τι πρεπει να κανω ειδα τα ποστ #232 και #134 αλλα δεν καταλαβα, μπορει καποιος να μου δωσει αναλυτικες οδηγιες

Εχω κατεβασει την EU ROM απο εδω http://lenovo-forums.ru/files/category/67-lenovo-vibe-x2/

 

Σε πρώτη φάση, περνάς με SP Flash Tools (το τρέχεις σαν administrator) τη ρομ. Αν δεν το έχεις κάνει ποτέ σε κινητό, τότε θα χρειαστεί να αφιερώσεις λίγο χρόνο να διαβάσεις (για παράδειγμα εδώ για να πάρεις μια γενική εικόνα). Ακόμα και μια γενική αναζήτηση στο Google/YouTube θα σου δείξει πώς να το κάνεις. Σημαντικό, να έχουν περαστεί τα drivers για να επικοινωνεί, προφανώς, το κινητό με το PC, και το usb debugging να είναι επιλεγμένο στο κινητό (ελέγχεις και στο device manager των windows ότι όλα είναι καλά). Αν πάλι έχεις εμπειρία, ο τρόπος είναι ο συνηθισμένος (με scatter file). Σε δεύτερη φάση, θα χρειαστεί να αλλάξεις το modem.img αρχείο, κάτι όμως που επεξηγείται στο τελευταίο post που αναφέρεις. Αν κάπου κολλήσεις στην πορεία, ρώτα.

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση, περνάς με SP Flash Tools (το τρέχεις σαν administrator) τη ρομ. Αν δεν το έχεις κάνει ποτέ σε κινητό, τότε θα χρειαστεί να αφιερώσεις λίγο χρόνο να διαβάσεις (για παράδειγμα εδώ για να πάρεις μια γενική εικόνα). Ακόμα και μια γενική αναζήτηση στο Google/YouTube θα σου δείξει πώς να το κάνεις. Σημαντικό, να έχουν περαστεί τα drivers για να επικοινωνεί, προφανώς, το κινητό με το PC, και το usb debugging να είναι επιλεγμένο στο κινητό (ελέγχεις και στο device manager των windows ότι όλα είναι καλά). Αν πάλι έχεις εμπειρία, ο τρόπος είναι ο συνηθισμένος (με scatter file). Σε δεύτερη φάση, θα χρειαστεί να αλλάξεις το modem.img αρχείο, κάτι όμως που επεξηγείται στο τελευταίο post που αναφέρεις. Αν κάπου κολλήσεις στην πορεία, ρώτα.

 

Edit: Εβαλα την EU ROM

Edited by chourdis
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω πως να περασω το modem.img αρχειο

Btw Δεν εχω σημα στο κινητο

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω πως να περασω το modem.img αρχειο

Btw Δεν εχω σημα στο κινητο

 

Ο λόγος που δεν έχεις σήμα, είναι διότι θα πρέπει να κάνεις το επόμενο βηματάκι. Κατέβασε από "εδώ" το "update 1503". Μέσα στο φάκελο που θα αποσυμπιέσεις (.rar): /whatever_your_path_is/X2-CU_USR_ST1503_5.15.1_1501121901_MP11V1.9_CN/X2-CU_USR_ST1503_5.15.1_1501121901_MP11V1.9_CN/modemdb/modemdb/mt6595k95_hspa_lwg_cu, θα βρεις τα 2 αρχεία που σου χρειάζονται:

 

a) modem_1_lwg_n

b) BPLGUInfoCustomAppSrcP_MT6595_S00_X2-CU_V40_1_lwg_n

 

Μετά με ένα root explorer (π.χ. ES File Explorer) τα περνάς, με τα ίδια permissions, που έχουν τα εκεί ήδη υπάρχοντα (αντίστοιχα) αρχεία. Καλό είναι να κάνεις και back up (αν προτιμάς rename) τα παλιά αρχεία, που θα αντικαταστήσεις με τα νεότερα [από το a) & b) παραπάνω]. Σου λέει τι ακριβώς να κάνεις στο post που ανέφερες, στο σημείο "using manual"!

Edited by apollo_el
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανείς το hotspot; το ανοιγω και εκτός από το ότι δεν μπορει να συνδεθεί άλλη συσκευή, μετα απο λιγο κλείνει μονο του...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...