Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κάνω και γω μερικές ερωτησούλες γιατι δεν μπορώ να βρω άκρη. Πρώτον έχω την 1501 άλλα σε κάποια σημεία στο μενού μου εμφανίζει Αγγλικά και όχι ελληνικά πχ στη γραμμή που κατεβάζουμε όταν θέλουμε να ενεργοποιήσουμε το wifi to 3G κλπ. Και η δεύτερη ερώτηση ειναι αν μπορώ να ανοιγω την οθόνη με καποια θήκη με πορτακι χωρίς να παταω κάποιο κουμπι
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και γω μερικές ερωτησούλες γιατι δεν μπορώ να βρω άκρη. Πρώτον έχω την 1501 άλλα σε κάποια σημεία στο μενού μου εμφανίζει Αγγλικά και όχι ελληνικά πχ στη γραμμή που κατεβάζουμε όταν θέλουμε να ενεργοποιήσουμε το wifi to 3G κλπ.

 

Και πάλι καλά να λές που σου εμφανίζει μόνο εκεί ;)

 

Και η δεύτερη ερώτηση ειναι αν μπορώ να ανοιγω την οθόνη με καποια θήκη με πορτακι χωρίς να παταω κάποιο κουμπι

Nillkin. There is no end in pursuing

Mια ανάμνηση παλιά τα άσπρα μου πανιά φουσκώνει

http://images6.theimagehosting.com/6790.7db.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα και χρονια πολλα , το πηρα και εγω το τηλ, καλο για τα δικα μου δεδωμενα μιας και δεν ξερω πολλα απο smart , ενα προβλημα που αντιμετοπιζω ειναι οτι μου κολαει και μετα απο κληση δεν ανοιγει η οθονη να τερματησω την κληση ή καμια φορα ενω εχει κλειδωσει κανονικα την οθονη οταν παω να το ξεκλειδωσω δεν ανοιγει και αναγκαζμαι να του βγαλω την μπαταρια και να το ξανα ανοιξω , το εχετε αντιμετοπισει και εσεις αυτο ; τι μπορω να κανω ; διαβασα ορισμενες σελιδες αλλα δεν βρηκα αυτο το προβλημα , ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ενω εχω καινουρια σιμ καρτα 2 μηνων απο τη κοσμοτε δεν μπορω να μπω σε 3g ουτε σε 4g δικτυο.μου βγαζει μονο το Ε και σερνεται βεβαια...ξερει κανεις το λογο?? φοραει την 9432 σας ευχαριστω πολυ
mi8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου και χρονια πολλα...Υπαρχει λυση στο θεμα σου απλη την εχω γραψει και σε προηγουμενο σχετικο μηνυμα.Μπες στο play store και κατεβασε την εφαρμογη 2g/3g .Απλο και ομορφο!! Διαλεγεις τι θελεις να εχεις.Αλλαζεις το δικτυο με αυτο το προγραμα και τελος.
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι καλά να λές που σου εμφανίζει μόνο εκεί ;)

 

 

Nillkin. There is no end in pursuing

 

Είναι κάποια συγκεκριμένη θήκη που το υποστηριζει αυτό? Γιατι έχω μια θήκη με πορτάκι αλλα δεν αντιδρα σε τιποτα. Δεν είναι της Nillkin

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ενω εχω καινουρια σιμ καρτα 2 μηνων απο τη κοσμοτε δεν μπορω να μπω σε 3g ουτε σε 4g δικτυο.μου βγαζει μονο το Ε και σερνεται βεβαια...ξερει κανεις το λογο?? φοραει την 9432 σας ευχαριστω πολυ

 

Μήπως έχεις πάρει το Α808t και όχι το A806?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το κατέβασα αλλά δεν γίνεται τίποτα

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι το α808t είναι....γιατί?? :-(

mi8
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το κατέβασα αλλά δεν γίνεται τίποτα

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι το α808t είναι....γιατί?? :-(

 

Το A808t δεν υποστηρίζει τα 3G/4G δίκτυα στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

'Εχω γίνει κουραστικός αλλά θα το ξαναγράψω....

ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΝΑ ΣΒΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΤΟ "A 808t".

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΙΚΤΥΑ !!!!!!!!!!

Ούτε η κεραία δουλεύει στο 3G-4G,ούτε έχει τις ίδιες ROM.

Μπερδεύεται ο κόσμος και το αγοράζει,γιατί στοιχίζει 20-30 ευρώ λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

To ωραιο ειναι οτι στην αρχη δεν το εγραφε, εγινε μετα διορθωση και προσθηκη του 808T, μαλλον γιατι ρωτουσαν για αυτο, αλλα θα ειναι και πολλοι που θα μπερδευονται και θα το αγορζουν επειδη ειναι πιο φτηνο..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο αρκετό πειραματισμό τον οποίο βαριέμαι να αναλύσω θέλω να πω το εξής και οποίος το είδε το είδε. Ο οδηγός σχετικά με το φλασάρισμα του twrp ειναι σχετικά αναξιόπιστος. Εάν θέλετε να ρουτάρετε το κινητό αποφύγετε την διαδικασία με το sp flash tools γιατί έτσι και δεν σας κάτσει όπως σε μένα (χωρίς κανένα προφανή λόγο) και σε 2 pc, την βάψατε, το συγκεκριμένο κινητό ρουτάρεται τρομερά εύκολα με το vroot προσπαθήστε το πριν μπείτε στην όλη διαδικασία. Όσο για τις ρομ σαν την 1501 dev δεν βρήκα και έπαιξα με πολλές και είναι και πλήρως εξελληνισμένη.

 

 

2 ερωτήσεις. Επειδή σκέφτομαι να αλλάξω ROM θες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος σχετικα με τον οδηγό για το φλασάρισμα το twrp μιας και σκέφτομαι να το κάνω με αυτόν τον τρόπο?

Αν εξαιρέσουμε τα ελληνικά ποια ΡΟΜ προτιμάς την 1501 dev ή την 1447 και γιατί?Ένα παιδί εδώ έγραψε ότι η 1447 διαχειρίζεται καλύτερα την μπαταρία κάτι που για μένα είναι σημαντικότερο σε σχέση με το να είναι πλήρως εξελληνισμένη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποια συγκεκριμένη θήκη που το υποστηριζει αυτό? Γιατι έχω μια θήκη με πορτάκι αλλα δεν αντιδρα σε τιποτα. Δεν είναι της Nillkin

 

Η θήκη του κινητού που δίνει το vickmall, έχει μαγνητάκι στην πρόσοψη υποψιάζομαι οτι αυτό ειναι που κάνει όλη την δουλειά.

Mια ανάμνηση παλιά τα άσπρα μου πανιά φουσκώνει

http://images6.theimagehosting.com/6790.7db.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποια συγκεκριμένη θήκη που το υποστηριζει αυτό? Γιατι έχω μια θήκη με πορτάκι αλλα δεν αντιδρα σε τιποτα. Δεν είναι της Nillkin

 

Είχα πάρει την Mofi με το κινητό και δεν είχε auto open/close οπότε κι εγώ πήρα την Nillkin και ησύχασα.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις. Επειδή σκέφτομαι να αλλάξω ROM θες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος σχετικα με τον οδηγό για το φλασάρισμα το twrp μιας και σκέφτομαι να το κάνω με αυτόν τον τρόπο?

Αν εξαιρέσουμε τα ελληνικά ποια ΡΟΜ προτιμάς την 1501 dev ή την 1447 και γιατί?Ένα παιδί εδώ έγραψε ότι η 1447 διαχειρίζεται καλύτερα την μπαταρία κάτι που για μένα είναι σημαντικότερο σε σχέση με το να είναι πλήρως εξελληνισμένη.

 

Αν εξαιρέσουμε τα ελληνικά ποια ΡΟΜ προτιμάς την 1501 dev ή την 1447 και γιατί?

Σαφέστατα την 1501 πιο ελαφριά με λιγότερες κινεζιές και πλήρως εξελληνισμένη. Οσο για τον χρήστη που είπε οτι κάνει καλύτερη διαχείριση ενέργειας η 1447 συγκρινόμενη με την 1501; Η 1501 πατάει πάνω στην 1447 οπότε πως κάνει άλλη διαχειριση ενέργειας; Και η μέτρηση έγινε πώς; υπάρχουν αποτελέσματα εργαστηριακού ελέγχου (έστω κάποιας εφαρμογής στο κινητό) ή όχι; Δεν έχω προθεση να αμφισβητήσω κανέναν αλλά αυτα τα κάνει εκείνο καλύτερα και το άλλο ακόμα πιο καλά χωρίς σαφή στοιχεία με κρατάνε σε απόσταση.Μπορώ να δεχτώ με μεγάλη επιφύλαξη την διαισθητικότητα αλλά δεν βασίζομαι και πάνω της. ;) Οποτε θα σε συμβούλευα να δοκιμάσεις μόνος σου και να δείς τι σου αρέσει καλύτερα. 5 λεπτά με το ρολόϊ είναι + το γεγονός ότι η συγκεκριμένη rom έχει την υψηλότερη βαθμολογία στο need rom και κατα το κλισέ, τυχαίο δεν νομίζω.

 

Επειδή σκέφτομαι να αλλάξω ROM θες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος σχετικα με τον οδηγό για το φλασάρισμα το twrp μιας και σκέφτομαι να το κάνω με αυτόν τον τρόπο?

 

Δεν θέλω μανάρι βαριέμαι :w00t::w00t:

Επειδή ομως μου το έχουνε ζητήσει και άλλοι χρήστες μέσω πμ θα το γράψω τελικά δεν το γλύτωσα.

1) Κατεβάζουμε το vroot απο εδω http://www.mgyun.com/en/getvroot

2) Το εγκαθιστούμε στο PC μας και το ανοίγουμε.

3) Συνδέουμε το κινητό μας στο PC επιλέγουμε στο μενού του τηλεφώνου στο usb connection και το debuging mode εκτός απο την default επιλογή η οποία ειναι η πάνω πάνω. Ακολουθούμε τις οδηγίες του βίντεο απ΄εδω https://www.youtube.com/watch?v=Q-fOAUvScTg.

4) Σε ότι μήνυμα και να μας βγάλει το κινητό πατάμε grand or allow και αν καπου μας βγάλει στις ειδοποιήσεις την επιλογή να θυμάται την ρύθμιση την τσεκάρουμε.

5)Αν μας βγάλει κανένα περίεργο μήνυμα η σύνδεση διακόπηκε και τίποτα παρεμφερή δεν σταματάμε συνεχίζουμε ως το τέλος.

6) Αν όλα πήγαν καλά το vroot θα βγάλει μήνυμα οτι το τηλέφωνο rooted.

 

Μετά απο αυτό συνεχίζουμε με τον πολύ καλό οδηγό του cadilak χωρίς ομως τις παραγράφους 5,11,12 και 13 οτι είναι με bold ειναι ξένο απο τον αρχικό οδηγό και σημειώστε οτι θεωρω αυτονόητο οτι η rom θα έχει playstore ενσωματωμένο αλλιώς ακολουθείτε τον αρχικό οδηγό του cadilak κατά γράμμα.

 

1. Εγκαταστήστε το Mobileuncle MTK tools

2. Κατεβάστε το TWRP recovery και αποθηκεύστε το στην sdcard (χύμα, όχι σε φάκελο)

3. Κατεβάστε και αποθηκεύστε όποια rom επιθυμείτε απο εδώ NEEDROM Εάν έχετε κατεβάσει official rom μέσω system update θα την βρείτε στον φάκελο /sdcard/lenovota

4. Κατέβασε το τελευταίο Update SuperSU-v2.14.zip και αποθήκευσε το στην sdcard.

5. Τρέξτε το Mobileuncle και στο παράθυρο superuser που θα βγει πατήστε "Χορήγησε" (Grant αν το έχετε στα αγγλικά). Από τις επιλογές του προγράμματος επιλέξτε "Recovery Update". Πατήστε το "recovery_twrp.img" και μετά OK και πάλι ΟΚ για να μπεις στο TWRP recovery.

6. Πρώτη δουλεία μας στο TWRP είναι να πάρουμε backup την rom και τα data μας ώστε αν κάτι δεν πάει καλά ή δεν μας αρέσει η νέα rom να γυρίσουμε εύκολα στην προηγούμενη κατάσταση. Στο home του TWRP recovery επέλεξε "Backup" και στην επόμενη οθόνη τσεκάρετε όλες τις επιλογές. Παρακάτω που γράφει "Storage:Internal storage" πατάτε και επιλέγετε που θα αποθηκεύσετε το backup (internal storage=εσωτερική sdcard ή sdcard=εξωτερική sdcard). Εάν έχετε εγκατεστημένη εξωτερική sdcard προτιμήστε αυτή για την αποθήκευση του backup. Τώρα μπορείτε να εκτελέσετε το backup κάνοντας swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα που γράφει "Swipe to backup". Περίμενε να τελειώσει επιτυχώς το backup (προσέξτε μήπως βγάλει τυχόν σφάλμα) και μετά πατάτε το κουμπί home ή 2 φορές το κουμπί back.

7. Στο home του TWRP πατάτε το "Wipe" και μετά κάνετε swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα "Swipe to Factory Reset" και όταν ολοκληρωθεί, πατάτε πάλι το home.

8. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το zip αρχείο της rom. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το Home.

9. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το Update SuperSU-v2.14.zip. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system". Το τηλέφωνο θα μπουτάρει (την πρώτο boot κρατάει λίγο παραπάνω) και θα βγάλει την οθόνη επιλογής γλώσσας. Επιλέξτε English (εκτός αν ξέρετε κινέζικα). Αν μέχρι να γυρίσει η γλώσσα αγγλικά πετάξει μηνύματα του superuser στα κινέζικα εσείς πατήστε την κάτω δεξιά επιλογή. Αν το έχετε γυρίσει ήδη στα αγγλικά πατήστε Grant. Προχωρήστε στο αρχικό σεταρισμα του τηλεφώνου αφήστε το 2-3 λεπτά ανοικτό και μετά κλείστε το εντελώς.

Edited by kbantikos

Mια ανάμνηση παλιά τα άσπρα μου πανιά φουσκώνει

http://images6.theimagehosting.com/6790.7db.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα την 1501 πιο ελαφριά με λιγότερες κινεζιές και πλήρως εξελληνισμένη. Οσο για τον χρήστη που είπε οτι κάνει καλύτερη διαχείριση ενέργειας η 1447 συγκρινόμενη με την 1501; Η 1501 πατάει πάνω στην 1447 οπότε πως κάνει άλλη διαχειριση ενέργειας; Και η μέτρηση έγινε πώς; υπάρχουν αποτελέσματα εργαστηριακού ελέγχου (έστω κάποιας εφαρμογής στο κινητό) ή όχι; Δεν έχω προθεση να αμφισβητήσω κανέναν αλλά αυτα τα κάνει εκείνο καλύτερα και το άλλο ακόμα πιο καλά χωρίς σαφή στοιχεία με κρατάνε σε απόσταση.Μπορώ να δεχτώ με μεγάλη επιφύλαξη την διαισθητικότητα αλλά δεν βασίζομαι και πάνω της. ;) Οποτε θα σε συμβούλευα να δοκιμάσεις μόνος σου και να δείς τι σου αρέσει καλύτερα. 5 λεπτά με το ρολόϊ είναι + το γεγονός ότι η συγκεκριμένη rom έχει την υψηλότερη βαθμολογία στο need rom και κατα το κλισέ, τυχαίο δεν νομίζω.

 

Σε ευχαριστώ για τον κόπο που μπήκες για να μου απαντήσεις, απλά να διευκρινίσω ότι μου είπε ότι η 1447 είναι καλύτερη από την 9432 που έχω τώρα όσον αφορά την μπαταρία. Γι αυτό ρώτησα αν ισχύει και για την 1501.

 

Αυτή είναι η 1501 που προτείνεις?

http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-multi-lang-1501_7-80-1_dev/

Edited by GeorgeGK
Link to comment
Share on other sites

Ω ναι αυτήν ακριβώς ειναι και γείτονας Τούρκος ο δημιουργός Edited by kbantikos

Mια ανάμνηση παλιά τα άσπρα μου πανιά φουσκώνει

http://images6.theimagehosting.com/6790.7db.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι αυτήν ακριβώς ειναι και γείτονας Τούρκος ο δημιουργός

Η rom του Τουρκου είναι η 1447 multilanguage rom και αν έχει προσθέσει 5 γραμμές στο build.prop και την έχει κάνει deodex, το ότι την ονομάζει 1501_dev το θεωρώ καθαρή κοροϊδία για να τραβήξει κόσμο να κατεβάσει την rom "του".

Στην 1501_dev μπορείς όταν έχεις notification από το call recorder , να το κάνεις swipe και να το αφαιρέσεις από το συρτάρι ειδοποιήσεων (το έκανες παρατήρηση στο needrom).

Link to comment
Share on other sites

Η rom του Τουρκου είναι η 1447 multilanguage rom και αν έχει προσθέσει 5 γραμμές στο build.prop και την έχει κάνει deodex, το ότι την ονομάζει 1501_dev το θεωρώ καθαρή κοροϊδία για να τραβήξει κόσμο να κατεβάσει την rom "του".

Στην 1501_dev μπορείς όταν έχεις notification από το call recorder , να το κάνεις swipe και να το αφαιρέσεις από το συρτάρι ειδοποιήσεων (το έκανες παρατήρηση στο needrom).

 

Που σημαίνει ότι? Όποια και απο τις και να χρησιμοποιήσουμε είναι η ίδια?

Link to comment
Share on other sites

Στην 1501_dev μπορείς όταν έχεις notification από το call recorder , να το κάνεις swipe και να το αφαιρέσεις από το συρτάρι ειδοποιήσεων (το έκανες παρατήρηση στο needrom).

Όχι δεν μπορείς τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ

Mια ανάμνηση παλιά τα άσπρα μου πανιά φουσκώνει

http://images6.theimagehosting.com/6790.7db.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ξέρετε πως μπορώ να βάλω στα γοογλε μαπς ελληνικη φωνη ια τις οδηγίες η φωνή γενικότερα? αν και το έχω ενεργοποιημένο δε ακολυγεται φωνη....
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ

Αυτό σου λέω. Δεν μπορείς γιατί η rom αυτή δεν έχει σχέση με 1501. Στην official 1501 μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...