Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, εγκατέστησε τους lenovo drivers από το link που έχει ο οδηγός.

Οκ τελικα τους drivers ηθελε για να συνδεθει με το κινητο το Kingo root.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν το μεσημερι περασα την ROM Version: Vibeui 2 1501 7.80.1 DEV που εχει ανεβασει ενα παλικαρι στο needrom...παιδια τη συνιστω ανεπιφυλακτα....το κιν παει πολυ καλα πολυ γρηγορη ανταποκριση χωρις επιπλεον προγραμματα και εχει και μια εφαρμογη πλοηγησης....ειναι ακριβως σαν την VIBEUI_V2.0_1508_7.85.1_ST_A806 ( Stable version ) ...παραθετω λινκ...καλη συνεχεια ...οποιος τη βαλει ας γραψει εντυπωσεις!!!

http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-multi-lang-1501_7-80-1_dev/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ετοιμάζομαι να το παραγγείλω εντός ωρών και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

1) Είναι άνετο στη χρήση με ένα χέρι;

 

2) Ποιο e-shop προτείνετε σαν το πιο αξιόπιστο;

 

3) Τι πρέπει να γράψω σαν σχόλιο για να έρθει κομπλέ, με ελληνική γλώσσα/πληκτρογόλιο, κτλ. έτοιμο για χρ ήση;

 

Όταν διαβάζεις στο ίδιο θέμα 52 φορές τις ίδιες ερωτήσεις που έχουν απαντήθει 153 φορές μοιάζει σαν τρολαρισμα

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα. Μετά από 22 μέρες ταξιδιού και 5 μέρες για να έρθει από Αθήνα στις Σέρρες, έχω το Α806! Μου ήρθε από Vickmal με περασμένη τη VIBEUI_V2.0.1447_7.39.1_DEV_A806 rom.

 

Το πρόβλημα είναι με την ταξινόμηση των επαφών. Τις ταξινομεί πάντα με το όνομα και όχι με το επώνυμο. Δοκίμασα διάφορους contact managers(contacts+, DW contacts κτλ) αλλά πάντα τα ίδια. Επίσης τα γράμματα στην γραμμή ειδοποιήσεων είναι περίεργα: Η γραμματοσειρά είναι αραιή και τα γράμματα με τόνο κόβονται.

 

Σύνδεσα το κινητό στον υπολογιστή και το software της lenovo με ειδοποίησε ότι έχει νέα έκδοση η rom. Πατάω οκ, κάνει reboot σε ένα μενού τύπου recovery με αγγλικά/κινέζικα, πατάω οκ και ενώ προχωράει η μπάρα της αναβάθμισης βγάζει fail.

Link to comment
Share on other sites

Handsend default για sms μου δίνει 160 γράμματα. και ex dialer για κλήσεις που μέσω Ελληνικού t9 μου βγάζει απλά την επαφή που ψάχνω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα. Μετά από 22 μέρες ταξιδιού και 5 μέρες για να έρθει από Αθήνα στις Σέρρες, έχω το Α806! Μου ήρθε από Vickmal με περασμένη τη VIBEUI_V2.0.1447_7.39.1_DEV_A806 rom.

 

Το πρόβλημα είναι με την ταξινόμηση των επαφών. Τις ταξινομεί πάντα με το όνομα και όχι με το επώνυμο. Δοκίμασα διάφορους contact managers(contacts+, DW contacts κτλ) αλλά πάντα τα ίδια. Επίσης τα γράμματα στην γραμμή ειδοποιήσεων είναι περίεργα: Η γραμματοσειρά είναι αραιή και τα γράμματα με τόνο κόβονται.

 

Σύνδεσα το κινητό στον υπολογιστή και το software της lenovo με ειδοποίησε ότι έχει νέα έκδοση η rom. Πατάω οκ, κάνει reboot σε ένα μενού τύπου recovery με αγγλικά/κινέζικα, πατάω οκ και ενώ προχωράει η μπάρα της αναβάθμισης βγάζει fail.

Μετά το "fail",ποιά είναι η κατάσταση της συσκευής?

Και πες μας με ποιά ROM είσαι τώρα.....

Ρυθμίσεις---->Σχετικά με το τηλέφωνο--->Πληροφορίες συσκευής--->Αριθμός έκδοσης

Link to comment
Share on other sites

Ναι και γω. Δεν υπάρχει τρόπος γιατί οι επαφές/τηλέφωνο/μηνύματα είναι μία εφαρμογή.

Μόνο αν βάλεις άλλο dialer, πχ rocket dialer, που είναι τρελά παραμετροποιησιμος...

 

Τρεχω εδω και 2 ωρες περιπου το rocket dialer που πραγματικα εχει τρομερες παραμετροποιησεις. Το προβλημα που εντοπιζω στο rocket dialer ειναι πως δεν μπορεις να κανεις freeze την stock εφαρμογη για κλησεις-επαφες-μηνυματα. Παρατηρω πως αν κανεις freeze την stock εφαρμογη (contact manager & contacts storage) για να ξεφορτωθεις και την παραμικρη περιπτωση να χρησιμοποιεις την εφαρμογη της Lenovo, δεν μπορεις να προσθεσεις νεα επαφη γιατι απ' οτι ειδα σε παει αναγκαστικα στην stock για προσθεση επαφης ή τουλαχιστον ετσι συμβαινει με μενα που εχω τις επαφες μου απο το google account και οχι στο τηλεφωνο. Δεν βλεπω το rocket dialer να εχει επαφη με το google ωστε να μπορει καποιος να σωζει τις επαφες του απ' ευθειας στον google και να κανει sync τις επαφες με το google. Εχεις καμια ιδεα-προταση;

Link to comment
Share on other sites

Τη μαμα εφαρμογή δεν την παγωνεις/αφαιρεις δυστυχως για κανενα λογο. Απλα αμα βαλεις διαφορετικο dialer/contacts/SMS τα χρησιμοποιείς ανεξαρτητως. Δλδ δε γινεται να σε στειλει απο τις μαμα επαφες στον custom dialer, για κληση ή. μήνυμα. Τον rocket να σου πω δεν τον κρατησα, γιατι δε ζηταω κατι εξωφρενικό απο μια βασικη εφαρμογή και γενικα τις πλεον βασικες εφαρμογες δεν τις αλλαζω..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δυο λογοι για να αλλαξω την βασικη εφαρμογη ειναι

1. το ασπρο φοντο στο οποιο ανοιγουν οι επαφες το οποιο το βρισκω τρομερα εντονο σε φως και αρα μεγαλη απωλεια ενεργειας

2. Η αδυναμια της βασικης εφαρμογης να ταξινομησει τις επαφες με τα επιθετα ακομα και αν της ορισεις να το κανει με το επιθετο.

 

Αν καποιος εχει καποια προταση για contact manager ή dialer ή ακομα και τα 2 μαζι σε μια εφαρμογη, με την ταυτοχρονη δυνατοτητα να μπορει να κανει sync με τα accounts της google, ας την παραθεσει να την δοκιμασω και αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Δυο λογοι για να αλλαξω την βασικη εφαρμογη ειναι

1. το ασπρο φοντο στο οποιο ανοιγουν οι επαφες το οποιο το βρισκω τρομερα εντονο σε φως και αρα μεγαλη απωλεια ενεργειας

2. Η αδυναμια της βασικης εφαρμογης να ταξινομησει τις επαφες με τα επιθετα ακομα και αν της ορισεις να το κανει με το επιθετο.

 

Αν καποιος εχει καποια προταση για contact manager ή dialer ή ακομα και τα 2 μαζι σε μια εφαρμογη, με την ταυτοχρονη δυνατοτητα να μπορει να κανει sync με τα accounts της google, ας την παραθεσει να την δοκιμασω και αυτη.

Για το 2 στη 1501_dev που έχω εγώ αν ανοίξεις την εφαρμογή contacts και μετά πατήσεις το κουμπί menu, επιλέγεις "Settings" και μετά στο "Sort list by" επιλέγεις "Family name" και οι επαφές ταξινομούνται με βάση το επίθετο αλλά μπροστά έχουν πρώτα το όνομα. Αυτό ενώ εχει επιλογή να αλλάξει από το "View contact name as" (στο ιδιο σημείο με το Sort list by) , δεν αλλάζει και μένει στο Given name first.

 

Αυτό που ζητάτε οι περισσότεροι να αλλάξετε την μαμά εφαρμογή επαφών απ' όσο ξέρω δεν γίνεται σε κανένα τηλέφωνο. Η διαχείριση επαφών γίνεται αποκλειστικά από την stock εφαρμογή κάθε συσκευής. Ακόμα κι αν έχεις βάλει κάποια άλλη εφαρμογή προβολής επαφών, όταν θα πρέπει να κάνεις αλλαγές-προσθήκες τότε σε μεταφέρει στην stock εφαρμογή για να συνεχίσεις με αυτές

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι με την ταξινόμηση των επαφών. Τις ταξινομεί πάντα με το όνομα και όχι με το επώνυμο. Δοκίμασα διάφορους contact managers(contacts+, DW contacts κτλ) αλλά πάντα τα ίδια. Επίσης τα γράμματα στην γραμμή ειδοποιήσεων είναι περίεργα: Η γραμματοσειρά είναι αραιή και τα γράμματα με τόνο κόβονται.

 

Ταξινόμηση επαφών:

Ανοίγουμε τον dialer και πάμε στις Επαφές

Πατάμε το αριστερό φυσικό κουμπί (menu)

Επιλέγουμε Ρυθμίσεις και βρίσκουμε:

Ταξινόμηση λίστας κατά

Εμφάνιση ονομάτων επαφών ως

 

Γραμμή ειδοποιήσεων:

στον οδηγό της πρώτης σελίδας και να δεις το βίντεο

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό ενώ εχει επιλογή να αλλάξει από το "View contact name as" (στο ιδιο σημείο με το Sort list by) , δεν αλλάζει και μένει στο Given name first.

 

Στην 1447 multi όταν επιλέγεις

Ταξινόμηση λίστας κατά Επώνυμο και

Εμφάνιση ονομάτων επαφών ως Επώνυμο πρώτα

το κρατάει κανονικά και ταξινομεί με επώνυμο και το εμφανίζει μπροστά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1. το ασπρο φοντο στο οποιο ανοιγουν οι επαφες το οποιο το βρισκω τρομερα εντονο σε φως και αρα μεγαλη απωλεια ενεργειας.

 

Εμένα το άσπρο μου αρέσει. Αν δεν σου αρέσει στον dialer να υποθέσω ότι δεν σου αρέσει και στα υπόλοιπα, οπότε:

Ρυθμίσεις συστήματος > Προβολή > Αναστροφή χρωμάτων οθόνης LCD

 

Για λίγο όμως γιατί αλλάζει μέχρι και τις εικόνες (τις βγάζει στο αρνητικό).

Αν όμως το ψάξεις λίγο στο Theme Center, θα βρεις θέματα με μαύρο φόντο και άσπρα γράμματα.

Edited by Pavlos_P
Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Μετά το "fail",ποιά είναι η κατάσταση της συσκευής?

Και πες μας με ποιά ROM είσαι τώρα.....

Ρυθμίσεις---->Σχετικά με το τηλέφωνο--->Πληροφορίες συσκευής--->Αριθμός έκδοσης

 

 

Αυτή τη στιγμή έχω τη 1447 και μου βγάζει update για τη 1501. Μετά το fail του upadate, κάνει επανεκκίνηση και ανοίγει κανονικά το κινητό όπως και πριν.

 

Πάυλο, αυτά που είπες τα έκανα. Αν βάλω sort by surename, βάζει μεν πρώτα το επώνυμο, η λίστα όμως πάει πάλι με βάση το όνομα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακάλυψα ότι στην 1501_dev αν δεν έχεις κάνει το fix που αναφέρεται το
τότε αυτό που περιέγραψα πριν για την ταξινόμηση των επαφών κατα επώνυμο δεν γίνεται γιατί δεν εμφανίζει επιλογή Settings όταν πατήσεις το menu στο Contacts. Πιθανών λοιπόν αυτοί που δεν μπορούν να κάνουν την αλλαγή αυτή να πρέπει πρώτα να κάνουν το fix που δείχνει το βιντεο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω τη 1447 και μου βγάζει update για τη 1501. Μετά το fail του upadate, κάνει επανεκκίνηση και ανοίγει κανονικά το κινητό όπως και πριν.

 

Πάυλο, αυτά που είπες τα έκανα. Αν βάλω sort by surename, βάζει μεν πρώτα το επώνυμο, η λίστα όμως πάει πάλι με βάση το όνομα

 

Τι να πω ρε φίλε... Στο Short list by και στο View contact name as έχεις βάλει surename και surename first;

Επάνω αριστερά στις Επαφές έχεις επιλεγμένο το Default Short;

Edited by Pavlos_P
Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια στα αρχεια καταγραφης του supersu βλεπω αυτα,ειναι φυσιολογικο??

 

Σε εμένα το έβγαζε κάθε 5 δευτερόλεπτα. Το power manager "τσακώνεται" με την Διαχείριση ενέργειας, κυρίως κατά την διάρκεια της φόρτισης.

Στην περίπτωση σου δεν το κάνει συνέχεια, οπότε μπορείς και να το αφήσεις.

Εγώ πέταξα to Power manager, έβαλα το Battery HD που κάνει καλιμπράρισμα μπαταρίας με βάση τις καταναλώσεις έχει και στατιστική και ησύχασα από αυτά.;)

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Το θεωρω βασικη εφαρμογη τo power mamager για να το απεγκαταστησω. Κ εμενα εβγαζε συνεχεια ειδοποιησεις κ πατησα να γινουν ανενεργες. Σκεφτομαι ομως μην μου καταναλωνει πολυ μπαταρια το supersu με τα δικαιωματα που ζηταει
Link to comment
Share on other sites

Το θεωρω βασικη εφαρμογη τo power mamager για να το απεγκαταστησω. Κ εμενα εβγαζε συνεχεια ειδοποιησεις κ πατησα να γινουν ανενεργες. Σκεφτομαι ομως μην μου καταναλωνει πολυ μπαταρια το supersu με τα δικαιωματα που ζηταει

 

Η 1447 multilanguage δεν είχε εγκατεστημένο το Power Manager. Το είχα βάλει για το καλιμπράρισμα της μπαταρίας. Αν το φοβάσαι πάγωσέ το με τον Security.

Όταν μου το έκανε άδειαζε η μπαταρία σε μιά μέρα σε αναμονη.

Edited by Pavlos_P
Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Το θεωρω βασικη εφαρμογη τo power mamager για να το απεγκαταστησω. Κ εμενα εβγαζε συνεχεια ειδοποιησεις κ πατησα να γινουν ανενεργες. Σκεφτομαι ομως μην μου καταναλωνει πολυ μπαταρια το supersu με τα δικαιωματα που ζηταει

Αν δεις το αρχείο καταγραφής υπάρχει το "Power manager" και το "Διαχείριση ενέργειας". Το Διαχείριση Ενέργειας είναι αυτό που είναι ενσωματωμένο στο κεντρικό μενού ρυθμίσεων ενώ το Power manager είναι το application που έχουν οι stable εκδόσεις και το βάζουμε μερικοί για την δυνατότητα καλιμπραρίσματος της μπαταρίας. Το Power manager λοιπόν μπορείς να το βγάλεις αν σου δημιουργεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις το αρχείο καταγραφής υπάρχει το "Power manager" και το "Διαχείριση ενέργειας". Το Διαχείριση Ενέργειας είναι αυτό που είναι ενσωματωμένο στο κεντρικό μενού ρυθμίσεων ενώ το Power manager είναι το application που έχουν οι stable εκδόσεις και το βάζουμε μερικοί για την δυνατότητα καλιμπραρίσματος της μπαταρίας. Το Power manager λοιπόν μπορείς να το βγάλεις αν σου δημιουργεί πρόβλημα.

Προσπαθώ Να εγκαταστήσω το power manager στην 1447, η εγκατάσταση γίνεται αλλά οταν τη ανοίγω μου βγάζει μήνυμα ότι έχει γίνει expire και μπορώ μόνο να την βγάλω, καμία ιδέα;

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Έχουν μπει στο Need Rom αυτές οι Rom στις 3/3/2015

 

Lenovo A806 Multi lang 1501_7.80.1_DEV

Lenovo A806 MIUI V6 (13 language) - Έχει Ελληνικά

 

Όποιος δοκιμάσει καμία ας πει αν αξίζουν τον κόπο για φλασάρισμα...:worry:

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Miui v6 ε? Σαν frankensteine θα ειναι :) Εγω θα το σκεφτω

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ Να εγκαταστήσω το power manager στην 1447, η εγκατάσταση γίνεται αλλά οταν τη ανοίγω μου βγάζει μήνυμα ότι έχει γίνει expire και μπορώ μόνο να την βγάλω, καμία ιδέα;

 

Η 1501 που την κοίταγα τώρα το έχει προ εγκατεστημένο. Αν θέλεις το Power Manager καλύτερα να βάλεις αυτή.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια προσπαθησα να κανω αυτο εδω ωστε να αποφυγω να αντιγραφω δυο φορες τις επαφε με το +30

 

((Διόρθωση προβλήματος εμφάνισης επαφών στην 9432

Όσοι έχετε την 9432 με το πρόβλημα εμφάνισης των επαφών σας στις κλήσεις και τα μηνύματα, παρακάτω σας δίνω μία λύση.

 

1. Κατεβάστε στο τηλέφωνο σας το ideafriend_contacts.zip

2. Εγκαταστήστε και μπουτάρετε στο TWRP recovery σύμφωνα με τον οδηγό αναβάθμισης (βήματα 1,2,6)

3. Όπως είστε στο home του TWRP, πατήστε το κουμπί "Install" και βρείτε και επιλέξτε το αρχείο ideafriend_contacts.zip που κατεβάσατε στο βήμα 1 του παρόντος οδηγού (λογικά αν το έχετε κατεβάσει από τον browser του τηλεφώνου θα βρισκεται στον φάκελο "Download") . Στην οθόνη επιβεβαίωσης σύρετε το δάχτυλό απ' αριστερά προς τα δεξιά, πάνω στην μπάρα που γράφει "Swipe to confirm flash". Όταν ολοκληρωθεί το φλασάρισμα , πατήστε "Reboot System" και περιμένετε να ανοίξει το τηλέφωνο.

4. Όταν ανοίξει το τηλέφωνο, ανοίξτε την εφαρμογή για τις κλήσεις, πατήστε το κουμπί menu , επιλέξτε "More features and settings", μετά επιλέξτε "More display features", πατήστε "Location" και απενεργοποιήστε το "Display number's location", πατήστε back για να πάτε στην προηγούμενη οθόνη, πατήστε στο "Number match bits" και επιλέξτε "By 7". ))

ΟΜΩΣ παρατηρησα οτι οταν παω στο "More display features" εχει μονο << call log display method >> , << text avatar >>

kai << Location >> τιποτα αλλο το "Number match bits" δεν το εχει

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα μια φορά κατά λάθος, αλλά όταν το ξαναπροσπάθησα δεν τα κατάφερα.

Ξέρει κανείς τις απαραίτητες κινήσεις για να κρατάμε τις εφαρμογές με τα Data τους, τις επαφές κ.λ.π., όταν αλλάζουμε Rom?

Στην ουσία να κάνουμε μόνο update την Rom δηλαδή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΟΜΩΣ παρατηρησα οτι οταν παω στο "More display features" εχει μονο << call log display method >> , << text avatar >>

kai << Location >> τιποτα αλλο το "Number match bits" δεν το εχει

 

Όταν επιλέξεις το Location δεν έχεις επιλογή "Display number's location";

Edited by Pavlos_P
Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...