Jump to content

ZTE V5 (Red Bull)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να πάμε από CM11 σε CM12 πρέπει να πάμε πρώτα σε κάποια στοκ ή πάμε κατ' ευθείαν;

Για να μην ψάχνομαι με τα ρώσικα υποθέτω ότι απλά τη βάζεις στην κάρτα και κάνεις εγκατάσταση από τη CMW αφού πρώτα κάνεις όλα τα wipe. Θέλει και κάτι άλλο; μη μου πείτε τι, αν θέλει μόνο και θα το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για να πάμε από CM11 σε CM12 πρέπει να πάμε πρώτα σε κάποια στοκ ή πάμε κατ' ευθείαν;

Για να μην ψάχνομαι με τα ρώσικα υποθέτω ότι απλά τη βάζεις στην κάρτα και κάνεις εγκατάσταση από τη CMW αφού πρώτα κάνεις όλα τα wipe. Θέλει και κάτι άλλο; μη μου πείτε τι, αν θέλει μόνο και θα το ψάξω.

Από cm11 κάνεις όλα τα wipe μετά εγκατάσταση cm12, gapps, super su και είσαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα παλαιοτερη εκδοση του Sygic kai μια χαρ-παιρνει και τους νεους χαρτες.

 

Μοναδικο θεμα πια η μη λειτουργια του WiFi hotspot.

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα σας,ειμαι καινουριος στο φορουμ...εχω και γω το ιδιο κινητο απλα εχει ενα θεμα, οταν κλεινει η οθονη αναβοσβηνει απο μονο του...εχω την stock rom...αν μπορει και ξερει καποιος ας με διαφωτησει :p ...
Link to comment
Share on other sites

Περασα την cm 12 - πολυυυυ υ υ υ ωραια ρομ - δουλευουν και οι δυο σιμ

αλλα .........

υπαρχει το γνωστο προβλημα με την αφη στην ξαπλα το οποιο δεν το δεχομαι με τιποτα - προσπαθησα να φλασαρω το prodooman.zip καθως και ολα τα kernels που υπαρχουν αλλα κανει απανωτα bootloops-

οποτε κατεληξα στην 1.17 οπου ηταν και ο προορισμος μου απο την 1.16 ως εχοντων των εξελιξεων.Βack up απο πριν με το helium και restore γρηγορα και αναιμακτα ολα τα apps ακομα και οι αποθηκευμενοι κωδικοι wifi αλλα και τα sms.

Ζαα-χα-ρη .

καλη νυχτα . . . . . :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου χαίρομε που υπάρχεις εσύ poulaki1976 και φαίνεται ότι μπορείς να με βοηθήσεις. Έχω παραλάβει αυτό το κινητό για ένα φίλο εδώ και μια εβδομάδα. Αυτός ο καημένος δεν ξέρει καθόλου αγγλικά και δεν μπορεί να κάνει τίποτα με τη ΄μαμά΄ROM . Οπότε μου λέει να του βάλω οπωσδήποτε κάποια ROM που να τα έχει όλα στα Ελληνικά. Από ότι έχω καταλάβει η λύση είναι μόνο το CM 11 ή 12. Αυτό όμως βγάζει αυτά τα προβλήματα που διαβάζω στην camera και τη μη λειτουργία αφής όταν το τηλ. είναι ξάπλα. Έχουμε κανένα άλλο πρόβλημα εκτός από αυτά ? Αν τελικά αποφασίσω να τη βάλω θα με βοηθήσεις αν χρειαστώ κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου χαίρομε που υπάρχεις εσύ poulaki1976 και φαίνεται ότι μπορείς να με βοηθήσεις. Έχω παραλάβει αυτό το κινητό για ένα φίλο εδώ και μια εβδομάδα. Αυτός ο καημένος δεν ξέρει καθόλου αγγλικά και δεν μπορεί να κάνει τίποτα με τη ΄μαμά΄ROM . Οπότε μου λέει να του βάλω οπωσδήποτε κάποια ROM που να τα έχει όλα στα Ελληνικά. Από ότι έχω καταλάβει η λύση είναι μόνο το CM 11 ή 12. Αυτό όμως βγάζει αυτά τα προβλήματα που διαβάζω στην camera και τη μη λειτουργία αφής όταν το τηλ. είναι ξάπλα. Έχουμε κανένα άλλο πρόβλημα εκτός από αυτά ? Αν τελικά αποφασίσω να τη βάλω θα με βοηθήσεις αν χρειαστώ κάτι?

Η ROM η 1.16 ή 17 έχει καμία βελτίωση με τα ελληνικά μήπως γλητώσω το CM και τα προβλήματά του?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου χαίρομε που υπάρχεις εσύ poulaki1976 και φαίνεται ότι μπορείς να με βοηθήσεις. Έχω παραλάβει αυτό το κινητό για ένα φίλο εδώ και μια εβδομάδα. Αυτός ο καημένος δεν ξέρει καθόλου αγγλικά και δεν μπορεί να κάνει τίποτα με τη ΄μαμά΄ROM . Οπότε μου λέει να του βάλω οπωσδήποτε κάποια ROM που να τα έχει όλα στα Ελληνικά. Από ότι έχω καταλάβει η λύση είναι μόνο το CM 11 ή 12. Αυτό όμως βγάζει αυτά τα προβλήματα που διαβάζω στην camera και τη μη λειτουργία αφής όταν το τηλ. είναι ξάπλα. Έχουμε κανένα άλλο πρόβλημα εκτός από αυτά ? Αν τελικά αποφασίσω να τη βάλω θα με βοηθήσεις αν χρειαστώ κάτι?

 

Φιλε κι εγω ψαχνοντας παω με μελετη,μη νομιζεις οτι ολα εγιναν ροδινα βρεθηκα αρκετες φορες σε αδιεξοδο αλλα με υπομονη και επιμονη το εστησα το τηλεφωνο,για να καταλαβεις πριν απο αυτο ειχα ενα zte blade με cm 10 η γνωστη τηλεφωναρα που στην εποχη του δεν υπηρχε ανταγωνιστης και τοσα χρονια κανω υπομονη και ενω ειχα βρει απειρες ευκαιριες να αγορασω καλο τηλεφωνο απο αποψη χαρακτηριστικων δεν εκανα ποτε κινηση γιατι υποσυνειδητα ηθελα παλι zte.

1. Στην πρωτη σελιδα υπαρχει λεπτομερης οδηγος για root/recovery/rom και οτι θελεις ρωτας

2. Για αρχη θα ελεγα να περασεις απο playstore την εφαρμογη morelocale 2 οπου θα εχεις επαρκη ελληνικα για πολλες εφαρμογες

3. Ο ειδικος γνωστης εδω ειναι ο kallair που μας παρεχει τις απαραιτητες πληροφοριες - και ισως και καποιοι αλλοι που μου διαφευγουν

Εγω ειμαι Νουμπας......:worry:

Ευχαριστουμε για ολα καλε μας kallair...........

Link to comment
Share on other sites

Η ROM η 1.16 ή 17 έχει καμία βελτίωση με τα ελληνικά μήπως γλητώσω το CM και τα προβλήματά του?
Αν περάσεις την 1.17 και απο πάνω την cm11, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ούτε με την κάμερα αλλά ούτε και με το touch. Τα παιδια εδω μέσα έχουν αναφέρει ότι στην cm11 το touch ειναι μια χαρά. Στο θέμα κάμερα, το μόνο που θα χάσεις αν πας σε cm11, είναι η stock εφαρμογή κάμερας που έχει κάποια εξτραδάκια. Απο θέμα φωτογραφιας τραβαει κανονικά και καλή ποιοτητα είτε εισαι σε cm11 είτε σε stock rom.

cm12 δεν έχω δοκιμάσει κ δεν μπορώ να εκφέρω άποψη αλλά τα παιδιά ανέφεραν ότι έχει θέμα με το touch όταν είναι ξαπλωτό.

 

edit. όπως είπε και o φιλος από κάτω, με το morelocale θα έχεις ελληνικά σε όσες εφαρμογές τα υποστηρίζουν και τα χρειάζεσαι. ειναι και αυτό μια λύση.

 

Φιλε κι εγω ψαχνοντας παω με μελετη,μη νομιζεις οτι ολα εγιναν ροδινα βρεθηκα αρκετες φορες σε αδιεξοδο αλλα με υπομονη και επιμονη το εστησα το τηλεφωνο,για να καταλαβεις πριν απο αυτο ειχα ενα zte blade με cm 10 η γνωστη τηλεφωναρα που στην εποχη του δεν υπηρχε ανταγωνιστης και τοσα χρονια κανω υπομονη και ενω ειχα βρει απειρες ευκαιριες να αγορασω καλο τηλεφωνο απο αποψη χαρακτηριστικων δεν εκανα ποτε κινηση γιατι υποσυνειδητα ηθελα παλι zte.

1. Στην πρωτη σελιδα υπαρχει λεπτομερης οδηγος για root/recovery/rom και οτι θελεις ρωτας

2. Για αρχη θα ελεγα να περασεις απο playstore την εφαρμογη morelocale 2 οπου θα εχεις επαρκη ελληνικα για πολλες εφαρμογες

3. Ο ειδικος γνωστης εδω ειναι ο kallair που μας παρεχει τις απαραιτητες πληροφοριες - και ισως και καποιοι αλλοι που μου διαφευγουν

Εγω ειμαι Νουμπας......:worry:

Ευχαριστουμε για ολα καλε μας kallair...........

να σαι καλά φίλε μου για τα καλά σου λόγια. Αυτή είναι και η ουσία του φορουμ και του συγκεκριμένου τόπικ. να αλληλοβοηθούμαστε όσο μπορούμε και όπου μπορούμε.

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

...η εφαρμογή που υπάρχει ως universal patch (nubia_camera_V1.0.42_ru.apk) δε λειτουργεί σε CM11; (θα έπρεπε)

Νομίζω απαιτεί τους drivers πρώτα (camera h117 signed.zip)

Στο γνωστό proDOOMmans MEGA drive

 

Δεν έχω πια το κινητό διότι το έστησα και το προώθησα στον κάτοχο, αλλά μπορεί κάποιος να δοκιμάσει εφόσον επιθυμεί.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

...η εφαρμογή που υπάρχει ως universal patch (nubia_camera_V1.0.42_ru.apk) δε λειτουργεί σε CM11; (θα έπρεπε)

Νομίζω απαιτεί τους drivers πρώτα (camera h117 signed.zip)

Στο γνωστό proDOOMmans MEGA drive

 

Δεν έχω πια το κινητό διότι το έστησα και το προώθησα στον κάτοχο, αλλά μπορεί κάποιος να δοκιμάσει εφόσον επιθυμεί.

πρεπει να λειτουργει απ ότι ξέρω. αλλά αν θυμάμαι καλά, είναι παλιοτερη έκδοση της nubia camera. όχι η τελευταια.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να λειτουργει απ ότι ξέρω. αλλά αν θυμάμαι καλά, είναι παλιοτερη έκδοση της nubia camera. όχι η τελευταια.

 

...ε καλά, η επισήμανση ήταν για το ότι υπάρχει τρόπος (για όποιον ενδιαφέρεται), όχι αν είναι ο βέλτιστος για την ώρα. :p

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά όλους.

Σήμερα θα μου το ξαναφέρουν να δω τι μπορώ να κάνω. Είδα την πρώτη σελίδα και έχω κατατοπιστεί για τη διαδικασία. Αν χρειαστώ κάτι είμαι σίγουρος ότι θα με βοηθήσετε, σας ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρων. Ξέρετε το τηλ. δεν το πήρα για εμένα και αυτός έφτασε στο σημίο να μου ζητήσει το δικό μου τηλ. Ένα V3 που έχω και έχει τέλεια ελληνικά out of the box και ενώ είναι καλύτερο το ZTE δεν το θέλω γιατί το design το V3 για εμένα είναι excelent και το τηλ. δουλέυει τέλεια και είμαι πολύ ευχαριστημένος τα έχω πει στο ανάλογο topic... Είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά όλους.

Σήμερα θα μου το ξαναφέρουν να δω τι μπορώ να κάνω. Είδα την πρώτη σελίδα και έχω κατατοπιστεί για τη διαδικασία. Αν χρειαστώ κάτι είμαι σίγουρος ότι θα με βοηθήσετε, σας ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρων. Ξέρετε το τηλ. δεν το πήρα για εμένα και αυτός έφτασε στο σημίο να μου ζητήσει το δικό μου τηλ. Ένα V3 που έχω και έχει τέλεια ελληνικά out of the box και ενώ είναι καλύτερο το ZTE δεν το θέλω γιατί το design το V3 για εμένα είναι excelent και το τηλ. δουλέυει τέλεια και είμαι πολύ ευχαριστημένος τα έχω πει στο ανάλογο topic... Είδωμεν...

 

...για να καταλάβω. Σου δίνεται η δυνατότητα να κρατήσεις το V5 έναντι του V3 (μοντέλο 2012) και το σκέφτεσαι; :p

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος του V5 3 βδομαδες τωρα, με 1.17 (νασαι καλα Kalair) και το κινητο απλα ειναι το ΑΠΟΛΥΤΟ VFM. 113 E απο To2c.

 

Σουπερ καμερα, σταθερο, καλη μπαταρια-μια μερα φουλ, Kalo GPS.

Moνο fail to wifi-hotspot.

,εως τωρα happy user

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Mοντελο 2/8

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω ενα inew v3 για την γυναικα ωραιο,ταχυτατο,λεπτο,ελαφρυ αλλα το v5 δεν το πλησιαζει σε ποιοτητα με τιποτα,αλλη κλαση
Link to comment
Share on other sites

Το έχω και εγώ στα χέρια μου εδώ και τρεις ημέρες(μετά από περίπου 1,5 μήνα αναμονή από το vickmall).

Ήρθε με την 1.13 και όσο και αν προσπάθησα να βάλω την 1,16 ή 1,17 δεν μπόρεσα και δεν ξέρω γιατί.

Όταν προσπάθησα να βάλω την cm11 μπήκε κατευθείαν, οπότε δεν έκανα κάτι λάθος στην διαδικασία υποθέτω.

Μάλλον θα το αφήσω έτσι και ας έχω ως βάση την 1,13 δεν νομίζω να "χάνω κάτι", σωστά;

σσ και το double tap to έχει μέσα στις ρυθμίσεις η cm11 από την μάνα της

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε recovery, αλλιως δε θα μπορεσεις να φλασαρεις τη στοκ 1.17
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε recovery, αλλιως δε θα μπορεσεις να φλασαρεις τη στοκ 1.17

Δηλαδή ποια recovery πρέπει να έχει? Το λέω γιατί και εγώ από cm11 δεν φλασαρει την 1.17 και για recovery έχω την TWR.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ποια recovery πρέπει να έχει? Το λέω γιατί και εγώ από cm11 δεν φλασαρει την 1.17 και για recovery έχω την TWR.

 

δες το πρωτο ποστ

εχει αναλυτικες οδηγιες

Για στοκ ΡΟΜ, αν θυμαμαι καλα, πας σε stock recovery ???

Δες το πρωτο ποστ.

Ειχα και εγω μια πειραγμενη ΡΟΜ απο Το2

αλλα περασα την μαμισια ΡΟΜ που ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ, πλην αδυναμιας διαμοιρασμου bandwith σε wifiHotspot

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

δες το πρωτο ποστ

εχει αναλυτικες οδηγιες

Για στοκ ΡΟΜ, αν θυμαμαι καλα, πας σε stock recovery ???

Δες το πρωτο ποστ.

Ειχα και εγω μια πειραγμενη ΡΟΜ απο Το2

αλλα περασα την μαμισια ΡΟΜ που ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ, πλην αδυναμιας διαμοιρασμου bandwith σε wifiHotspot

Τελικά δοκίμασα με CWM recovery και πέρασα την 1.17 αλλά δυστυχώς δεν δουλεύει το USB tethering ή το WiFi hotspot. Ενώ οι συσκευές συνδέονται, δεν γίνεται μεταφορά data. Το περίεργο είναι ότι αν το τηλ είναι συνδεδεμένο σε Wi-Fi τότε το usb tethering λειτουργεί κανονικά. Δεν δουλεύει μόνο όταν έχω 3g σύνδεση. Και ακόμα πιο περίεργο, ότι σε κάποιους δουλεύει κανονικά. Μήπως έχουν πειράξει κάτι τα κινεζακια?

 

Περιορισμό σε δεδομένα δεν έχω, άλλωστε σε cm11 δουλεύει μια χαρά. Κρίμα δυστυχώς, για μένα, διότι είναι μια λειτουργία που μου χρειάζεται. Μονόδρομος η cm11.

Εύχομαι να διορθωθεί κάποια στιγμη....

 

EDIT: Η ΛΥΣΗ ΒΡΕΘΗΚΕ

 

Μόλις βρήκα την λύση.

Λοιπόν, το ίδιο πρόβλημα είχε ένα παλικάρι με xiaomi και έγραψε την λύση εδώ https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/8558-wifi-spot-σε-Xiaomi-mi4/?pageNo=2

Μόλις το δοκίμασα και πλέον το wifi hotspot δουλεύει όπως πρέπει. Εύκολη διαδικασία, δοκιμάστε.

Edited by nassosp
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα! Πριν από αρκετό καιρό είχα πάρει το κινητό για ένα παιδί και μέχρι τώρα κανένα παράπονο. Τώρα θέλω ένα ακόμη. Έχω μερικές ερωτήσεις :

1) Βλέπω πως στον φάκελο ROOT+RECOVERY για να περάσω το ρουτ και custom recovery δεν υπάρχει το αρχείο .bat όπως περιγράφεται στον οδηγό της 1ης σελίδας. Βλέπω ένα fastboot.exe , ποιο πρέπει να χρησιμοποιήσω τώρα; https://drive.google.com/folderview?id=0B1T7tp6tJ_3kdmdKYkZZbUZrMEk&usp=drive_web&tid=0B1T7tp6tJ_3kQkZSWjNsazJZbGc

2) Τότε είχα περάσει χειροκίνητα την 1.16 και μετά τη CM11. Τώρα βλέπω υπάρχει η 1.17. Στο φάκελο της όμως πέρα από το αρχείο της rom 682mb, υπάρχει και ένας κερνελ και ένας φάκελος 117apps. Πως φλασάρεται η συγκεκριμένη; Μήπως να ακολουθήσω τη δοκιμασμένη λύση της 1.16 και CM11;

Edited by kotsos4u
Ένδοξο ιστορικό : Sony Ericsson W600 , Sony Ericsson K810i , Nokia N78 , LG GT505 , Samsung i5800, Alcatel OT-918D , Sony Xperia Sole , Samsung Galaxy S3 4G, iPhone 5, LG G2, Xiaomi Redmi Note 3, LG V10, Samsung Galaxy S7 Edge, iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δοκίμασα με CWM recovery και πέρασα την 1.17 αλλά δυστυχώς δεν δουλεύει το USB tethering ή το WiFi hotspot. Ενώ οι συσκευές συνδέονται, δεν γίνεται μεταφορά data. Το περίεργο είναι ότι αν το τηλ είναι συνδεδεμένο σε Wi-Fi τότε το usb tethering λειτουργεί κανονικά. Δεν δουλεύει μόνο όταν έχω 3g σύνδεση. Και ακόμα πιο περίεργο, ότι σε κάποιους δουλεύει κανονικά. Μήπως έχουν πειράξει κάτι τα κινεζακια?

 

Περιορισμό σε δεδομένα δεν έχω, άλλωστε σε cm11 δουλεύει μια χαρά. Κρίμα δυστυχώς, για μένα, διότι είναι μια λειτουργία που μου χρειάζεται. Μονόδρομος η cm11.

Εύχομαι να διορθωθεί κάποια στιγμη....

 

EDIT

 

Μόλις βρήκα την λύση.

Λοιπόν, το ίδιο πρόβλημα είχε ένα παλικάρι με xiaomi και έγραψε την λύση εδώ https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/8558-wifi-spot-σε-Xiaomi-mi4/?pageNo=2

Μόλις το δοκίμασα και πλέον το wifi hotspot δουλεύει όπως πρέπει. Εύκολη διαδικασία, δοκιμάστε.

 

πρεπει δλδ να πλερωσουμε για το προγραμματακι??

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V5 (Red Bull)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...