Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μεμβράνη που φοράει το τηλ είναι tempered..; Αν θέλω να βάλω άλλη μεμβράνη αυτή που φοράει βγαίνει ή την τοποθετώ από πάνω..;

Επίσης με παρατεταμένο πάτημα του μεσαίου κουμπιου, εμφανίζονται όλες οι ανοιχτές εφαρμογές, τις οποίες μπορούμε να κλείσουμε συροντας τες προς τα πάνω. Υπάρχει τρόπος να τις κλείσουμε όλες μαζί κι όχι μία - μία..;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ειναι.

Δουλευει σε οποια εταιρεία εχει 4G και οποια περιοχη το υποστηριζει.

Η μπαταρία κραταει 2 μερες με φυσιολογικη χρηση και με βαρια χρηση 1.

Οι περισσότεροι απο vickmall.

Bug δεν εχει, μονο τα γνωστά θεματα που εχουν χιλιοειπωθει και λύνονται αρχικα με το σεταρισμα. Ειναι ολα στην

πρωτη σελιδα.

Σαν αρνητικά ειναι η χαμηλή φωτεινοτητα, η ελλειψη LED και otg.

 

ευχαριστώ πολύ, στο vickmall μπορείς να ζητήσεις να το κάνουν root και να περάσουν το google play και τα λοιπά?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν και πολλοί λένε ότι παρόλο που το ζητησαν, δεν το ρουταραν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης με παρατεταμένο πάτημα του μεσαίου κουμπιου, εμφανίζονται όλες οι ανοιχτές εφαρμογές, τις οποίες μπορούμε να κλείσουμε συροντας τες προς τα πάνω. Υπάρχει τρόπος να τις κλείσουμε όλες μαζί κι όχι μία - μία..;

 

Θα βαλεις στην αρχική οθόνη το widget εκκαθαρισης.

Επίσης εχει εκει και σκούπα, που πατάς και καθαρίζουν ολες, οσες δεν είναι κλειδωμενες.

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το μεταφέρω από τον All in one οδηγό στο 1ο post:

Αντικατάσταση των stock εφαρμογών για κλήσεις και μηνύματα:

 

και πιο κάτω επέλεξα να "ξεχάσει τις προεπιλογές για την εφαρμογή

 

Μηπως εδω εννοει "Εκκαθαριση προεπιλογων"?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα σας δώσω μια καλή πρακτική για μεγαλύτερη διάρκεια της μπαταρίας.

 

Βήμα 1 - Βάλτε το widget "Ελεγχος Ισχύος" (Power control) σε μια από τις home screens , ώστε να μπορείτε εύκολα να ανοίγετε και να κλείνετε τον αυτόματο συχρονισμό (δεύτερο από δεξιά κουμπάκι).

 

Βήμα 2 - Κατεβάστε την notification bar και πατήστε τον διακόπτη "Super power" . Με αυτό τον τρόπο το τηλέφωνο θα μπει σε κατάσταση απόλυτης εξοικονόμησης ενέργειας. Αν ο διακόπτης "Super power" δεν υπάρχει στους διακόπτες της notification bar μπορείτε να πάτε στην Διαχείρηση Ενέργειας (Power manager) και να ενεγοποιήσετε από εκεί την Απόλυτη εξοικονόμηση ενέργειας (Ultimate power saver mode ή Emergency mode). Με αυτόν τον τρόπο θα μείνουν ανοικτές μόνο η βασικές λειτουργίες του τηλεφώνου.

 

Βήμα 3 - Αφήστε το τηλέφωνο στην κατάσταση αυτή για 1 λέπτο και μετά ανοίξτε και πατήστε πάνω δεξιά το x για να βγείτε από την κατάσταση απόλυτης εξοικονόμησης ενέργειας.

 

Βήμα 4 -Αν θέλετε να σας έρχονται τα μηνύματα από τις messaging εφαρμογές που έχετε (messenger, facebook, viber, skype, gmail κλπ) κλείστε και ξανανοίξτε τον διακόπτη αυτόματου συγχρονισμού στο widget που βάλατε στο βήμα 1.

 

-Δουλέψτε το τηλέφωνο σας , χωρίς να ξανασχοληθείτε με τις εφαρμογές που τρέχουν στο background.

-Σε περίπτωση επανεκκίνησης του τηλεφώνου , ξανακάντε την παραπάνω διαδικασία.

-Μην κάνετε κατάχρηση της παραπάνω μεθόδου γιατί θα έχετε αντίθετα αποτελέσματα στην διάρκεια μπαταρίας. -Μπορείτε να το βάζετε σε κατάσταση απόλυτης εξοικονόμησης ενέργειας όταν κοιμάστε και να το βγάζετε από την κατάσταση αυτήν όταν ξυπνάτε με τον τρόπο που είπαμε για να μην χάνετε τις ειδοποιήσεις που θέλετε.

-Προσέξτε, για ξυπνητήρι να χρησιμοποιείτε την stock εφαρμογή ρολογιού γιατί σε κατάσταση Super power άλλο ξυπνητήρι δεν θα σας ξυπνήσει!!!!

 

Παρακαλώ, όσοι χρησιμοποιήσετε το παραπάνω να μοιραστείτε τ' αποτελέσματά της για να έχουμε και μία αξιολόγηση της.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τις εφαρμογές που κλείνει στο super power δεν τις ξανανοιγει με την απενεργοποίηση του;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τις εφαρμογές που κλείνει στο super power δεν τις ξανανοιγει με την απενεργοποίηση του;

Κατά ένα μεγάλο ποσοστό όχι. Οι περισσότερες εφαρμογές εκκινούν υπηρεσίες στο background κατά την εκκίνηση του τηλεφώνου. Γι' αυτό λέω ότι αν γίνει επανεκκίνηση πρέπει να ξαναχρησιμοποιηθεί το super power.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους παιδια.Θα ηθελα γνωμες απο αυτους που εχουν αγορασει lenovo απο το site aliexpress.com.....Ζηταω γνωμες γιατι πριν λιγο μου εκανε τηλεφωνο μια φιλη μου και μου ειπε οτι το τηλεφωνο lenovo a850+ που παρηγγειλε και το παρελαβε χθες μετα απο 1 μηνα και μισο ειναι μουφα!!!!!!!!!!!! Εστειλε μηνυμα στο site και περιμενει απαντηση.Ελεος απλα !!Δεν γραφει lenovo μπροστα στο τηλεφωνο το home του κινητου ειναι διαφορετικο απο αυτο που θα επρεπε(ειναι ενα σκετο κενο τετραγωνο ) και στις ρυθμισεις του τηλεφωνου σχετικα με το τηλ. λεει A8 PLUS!!! .....την πατησε μαλλον ....εχει κανεις αλλος αντιμετωπισει παρομοιο θεμα με το συγκεκριμενο site??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους παιδια.Θα ηθελα γνωμες απο αυτους που εχουν αγορασει lenovo απο το site aliexpress.com.....Ζηταω γνωμες γιατι πριν λιγο μου εκανε τηλεφωνο μια φιλη μου και μου ειπε οτι το τηλεφωνο lenovo a850+ που παρηγγειλε και το παρελαβε χθες μετα απο 1 μηνα και μισο ειναι μουφα!!!!!!!!!!!! Εστειλε μηνυμα στο site και περιμενει απαντηση.Ελεος απλα !!Δεν γραφει lenovo μπροστα στο τηλεφωνο το home του κινητου ειναι διαφορετικο απο αυτο που θα επρεπε(ειναι ενα σκετο κενο τετραγωνο ) και στις ρυθμισεις του τηλεφωνου σχετικα με το τηλ. λεει A8 PLUS!!! .....την πατησε μαλλον ....εχει κανεις αλλος αντιμετωπισει παρομοιο θεμα με το συγκεκριμενο site??

 

Αυτο ειναι καθαρα φταιξιμο της φιλης σου,το aliexpress ειναι σαν το ebay, διαθετει χιλιαδες διαφορετικους πωλητες, καποιοι απο αυτους λογικο ειναι να ειναι απατεωνες. Το θεμα ειναι πως αν κανεις σωστη ερευνα αγορας, τους απατεωνες μπορεις να τους αποφυγεις κ μαλιστα ευκολα. Πρωτα απ'ολα κοιτας το προιον που θελεις να αγορασεις να εχει καλο feedback, δευτερον να εχει καλο feedback ο ιδιος ο πωλητης κ τριτον, το προιον να εχει πολλες παραγγελιες. Περα απ'ολα αυτα παντως, στο φορουμ εχουν αναφερθει παρα πολλες φορες τα αξιοπιστα κινεζομαγαζα για αγορα κινητου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το χω το κινητό 3 μηνες περιπου. Εχω την 1447 μουλτι Ρομ κ έχω παγωσει φυσικά κάτι security και τέτοια απ την αρχή π το πήρα το κινητό.. Πήγαινε μια χαρά αλλά έχει λίγο καιρό π μου φαίνεται σαν να είναι αρκετά λαγκι στο σκρολινγκ κυρίως. Τι προτεινετε;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα σας δώσω μια καλή πρακτική για μεγαλύτερη διάρκεια της μπαταρίας.

 

Βήμα 1 - Βάλτε το widget "Ελεγχος Ισχύος" (Power control) σε μια από τις home screens , ώστε να μπορείτε εύκολα να ανοίγετε και να κλείνετε τον αυτόματο συχρονισμό (δεύτερο από δεξιά κουμπάκι).

 

Βήμα 2 - Κατεβάστε την notification bar και πατήστε τον διακόπτη "Super power" . Με αυτό τον τρόπο το τηλέφωνο θα μπει σε κατάσταση απόλυτης εξοικονόμησης ενέργειας. Αν ο διακόπτης "Super power" δεν υπάρχει στους διακόπτες της notification bar μπορείτε να πάτε στην Διαχείρηση Ενέργειας (Power manager) και να ενεγοποιήσετε από εκεί την Απόλυτη εξοικονόμηση ενέργειας (Ultimate power saver mode ή Emergency mode). Με αυτόν τον τρόπο θα μείνουν ανοικτές μόνο η βασικές λειτουργίες του τηλεφώνου.

 

Βήμα 3 - Αφήστε το τηλέφωνο στην κατάσταση αυτή για 1 λέπτο και μετά ανοίξτε και πατήστε πάνω δεξιά το x για να βγείτε από την κατάσταση απόλυτης εξοικονόμησης ενέργειας.

 

Βήμα 4 -Αν θέλετε να σας έρχονται τα μηνύματα από τις messaging εφαρμογές που έχετε (messenger, facebook, viber, skype, gmail κλπ) κλείστε και ξανανοίξτε τον διακόπτη αυτόματου συγχρονισμού στο widget που βάλατε στο βήμα 1.

 

-Δουλέψτε το τηλέφωνο σας , χωρίς να ξανασχοληθείτε με τις εφαρμογές που τρέχουν στο background.

-Σε περίπτωση επανεκκίνησης του τηλεφώνου , ξανακάντε την παραπάνω διαδικασία.

-Μην κάνετε κατάχρηση της παραπάνω μεθόδου γιατί θα έχετε αντίθετα αποτελέσματα στην διάρκεια μπαταρίας. -Μπορείτε να το βάζετε σε κατάσταση απόλυτης εξοικονόμησης ενέργειας όταν κοιμάστε και να το βγάζετε από την κατάσταση αυτήν όταν ξυπνάτε με τον τρόπο που είπαμε για να μην χάνετε τις ειδοποιήσεις που θέλετε.

-Προσέξτε, για ξυπνητήρι να χρησιμοποιείτε την stock εφαρμογή ρολογιού γιατί σε κατάσταση Super power άλλο ξυπνητήρι δεν θα σας ξυπνήσει!!!!

 

Παρακαλώ, όσοι χρησιμοποιήσετε το παραπάνω να μοιραστείτε τ' αποτελέσματά της για να έχουμε και μία αξιολόγηση της.

 

Εγώ το βάζω σε κατάσταση απόλυτης εξοικονόμησης ενέργειας όταν κοιμάμαι και το βγάζω από την κατάσταση αυτή το πρωί και έχω δει διαφορά στη διάρκεια της μπαταρίας μου!

Το βήμα 1 δεν το έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βάζω σε κατάσταση απόλυτης εξοικονόμησης ενέργειας όταν κοιμάμαι και το βγάζω από την κατάσταση αυτή το πρωί και έχω δει διαφορά στη διάρκεια της μπαταρίας μου!

Το βήμα 1 δεν το έχω δοκιμάσει.

Το βήμα 1 γίνεται για να κάνεις το βήμα 4. Αν δεν το χρειάζεσαι το βήμα 4, δεν χρειάζεσαι και το βήμα 1.

Link to comment
Share on other sites

Το βήμα 1 γίνεται για να κάνεις το βήμα 4. Αν δεν το χρειάζεσαι το βήμα 4, δεν χρειάζεσαι και το βήμα 1.

Το κατάλαβα kandilak, δεν το χρειάζομαι το βήμα 4 και γι αυτό δεν το δοκίμασα. Λάθος μου που δεν το διευκρίνισα και αναφέρθηκα μόνο στο βήμα 1.

Και με την ευκαιρία αυτή να σε συγχαρώ για την αξιόλογη προσπάθεια που κάνεις βοηθώντας εμάς τους λίγο ή εντελώς άσχετους να ανταπεξέλθουμε στις απαιτήσεις και δυνατότητες του καινούριου κινητού μας!!

Συνέχισε έτσι δυνατά.... υπερπολίτιμη και αναγνωρίσιμη η προσπάθειά σου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Λοιπόν θα σας δώσω μια καλή πρακτική για μεγαλύτερη διάρκεια της μπαταρίας.

 

Ο οδηγός προστέθηκε στο πρώτο post... ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το power calibration το τρεχουμε μονο μια φορα; Το ξαναετρεξα χτες το βραδυ για δευτερη φορα, μια που η μπαταρια ειχε φτασει σρο 5%, αλλα νομιζω οτι την εσκισε λιγο. Εντωμεταξυ το πρωθ το τραβηξα απο τον φορτιστη χωρις να δω τι εγραφε και αν μου ζηταγε να πατησω κατι.

Να το ξανατρεξω σημερα το βραδυ;

Xiaomi Redmi Note 3 Pro International MIUI 8.2
Link to comment
Share on other sites

Το power calibration το τρεχουμε μονο μια φορα; Το ξαναετρεξα χτες το βραδυ για δευτερη φορα, μια που η μπαταρια ειχε φτασει σρο 5%, αλλα νομιζω οτι την εσκισε λιγο. Εντωμεταξυ το πρωθ το τραβηξα απο τον φορτιστη χωρις να δω τι εγραφε και αν μου ζηταγε να πατησω κατι.

Να το ξανατρεξω σημερα το βραδυ;

Δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να πω ένα τεράστιο ευχαριστώ στον Candilac. Aν δεν ήταν αυτός ακόμα θα ψαχνόμασταν.

Έχει κανένας στον νου του καμια λεπτη θήκη για το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Το μεταφέρω από τον All in one οδηγό στο 1ο post:

Αντικατάσταση των stock εφαρμογών για κλήσεις και μηνύματα:

 

 

Λύση:

και πιο κάτω επέλεξα να "ξεχάσει τις προεπιλογές για την εφαρμογή"

 

Εδώ μήπως εννοεί "Εκαθάρριση Προεπιλογών"??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το έχω εδώ και λίγες ημέρες και δεν μπορώ να εντοπίσω κάτι πολύ απλό. Όταν στέλνω sms παρατήρησα ότι δεν έρχεται αναφορά! Μπορεί κανείς να μου πει αν υπάρχει τρόπος να το αλλάξω? Είμαι με την 1447.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το έχω εδώ και λίγες ημέρες και δεν μπορώ να εντοπίσω κάτι πολύ απλό. Όταν στέλνω sms παρατήρησα ότι δεν έρχεται αναφορά! Μπορεί κανείς να μου πει αν υπάρχει τρόπος να το αλλάξω? Είμαι με την 1447.

 

Στην πρωτη σελιδα,στο πρωτο ποστ, στον all in one οδηγο, εχει την λυση στο θεμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το έχω εδώ και λίγες ημέρες και δεν μπορώ να εντοπίσω κάτι πολύ απλό. Όταν στέλνω sms παρατήρησα ότι δεν έρχεται αναφορά! Μπορεί κανείς να μου πει αν υπάρχει τρόπος να το αλλάξω? Είμαι με την 1447.

 

Ανοίγεις την εφαρμογή των μηνυμάτων, πατάς το αριστερό φυσικό κουμπί και σου βγάζει ένα παραθυράκι που γράφει "περισσότερα".

Το επιλέγεις και στο επόμενο παράθυρο βρίσκεις το More (κάτω από την επικεφαλίδα SETTINGS), το επιλέγεις, σέρνεις το μενού τον κατήφορο και αρκετά πιο κάτω βρίσκεις "Αίτηση για ειδοποίηση παράδοσης" κάτω από την επικεφαλίδα ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΝΗΜΥΜΑΤΩΝ (SMS) κι ακόμα κάτω έχει ρυθμίσεις για MMS.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Μου ζήτησε ένας φίλος να του βρω τη συγκεκριμένη συσκευή.

 

Γενικά αποφεύγω τα κινέζικα μαγαζιά και προϊόντα όπως ο διάολος το λιβάνι, οπότε δεν γνωρίζω τίποτα για το που να ψάξω.

 

Γνωρίζει κανείς κάποιο σιγουρο, δοκιμασμένο site για να μη μπλέξουμε με τελωνεία, ΦΠΑ κτλ? Πολλά ισχυρίζονται ότι στέλνουν από ευρώπη, αλλά από ότι διαβάζω δεν είναι αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις την εφαρμογή των μηνυμάτων, πατάς το αριστερό φυσικό κουμπί και σου βγάζει ένα παραθυράκι που γράφει "περισσότερα".

Το επιλέγεις και στο επόμενο παράθυρο βρίσκεις το More (κάτω από την επικεφαλίδα SETTINGS), το επιλέγεις, σέρνεις το μενού τον κατήφορο και αρκετά πιο κάτω βρίσκεις "Αίτηση για ειδοποίηση παράδοσης" κάτω από την επικεφαλίδα ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΝΗΜΥΜΑΤΩΝ (SMS) κι ακόμα κάτω έχει ρυθμίσεις για MMS.

 

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με το du battery αν φορτιζω και το ξεχάσω το κινητό για ώρες να φορτίζει ενω φτασει το 100% τοτε αυτή η εφαρμογή σταματάει να δίνει ρεύμα στη μπαταρία για να την προστατέψει; Το χρησιμοποιει άλλος αυτό το αππ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...