Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έπεσα σε bootloop με το φιξακι της vanilla,ευτυχώς είχα πάρει backup πριν το περάσω.

Τι μπορεί να έκανα λάθος?

Το πέρασα με ρεκοβερυ απευθείας χωρίς τα wipe!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Final Changelogs:

 

- Google Services Fixed

- Low Signal Fixed

- Battery Tweak

- Bluetooth Fixed

- Performance Tweaks

- Apollo & DSP Manager Wiped

- Material UI Walkman Added

- Viper4AndroidFX Added

- More Stable

Απο το FB.Αυτα διορθωνει.Θα το περασω το βραδακι

Link to comment
Share on other sites

To download now δεν κάνει τίποτε. Μπορεί κάποιος να το ανεβάσει κάπου για να μπορούμε να το κατεβάσουμε;

Ευχαριστώ

Οριστε...

https://drive.google.com/file/d/0B8kqC7UkNBLcZzhnaXR0eWF5enc/view?usp=sharing

Link to comment
Share on other sites

Kαι δεν ειναι .exe αλλα .zip το οποιο το φλασαρεις απο recovery.

 

γιατί δεν το βλέπει μεσώ του recovery. το αρχείο

 

αυτο μάλιστα

 

Edited by bandirs
Link to comment
Share on other sites

Έπεσα σε bootloop με το φιξακι της vanilla,ευτυχώς είχα πάρει backup πριν το περάσω.

Τι μπορεί να έκανα λάθος?

Το πέρασα με ρεκοβερυ απευθείας χωρίς τα wipe!

Και εγώ ....

Link to comment
Share on other sites

Έπεσα σε bootloop με το φιξακι της vanilla,ευτυχώς είχα πάρει backup πριν το περάσω.

Τι μπορεί να έκανα λάθος?

Το πέρασα με ρεκοβερυ απευθείας χωρίς τα wipe!

Στα σχολια στο FB επεσε και αλλος σε bootloop.μηπως να το αφησουμε to fixaki.μια χαρα δουλευει η ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Στα σχολια στο FB επεσε και αλλος σε bootloop.μηπως να το αφησουμε to fixaki.μια χαρα δουλευει η ρομ.

 

Την πρώτη φορά μπούταρε σε εμένα. Μόλις έκανα update to SU binary έφαγε bootloop

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι φαινεται το παλικαρι κατι εκανε λαθος.ειχε εξετασεις και προφανως κατι του ξεφυγε.Θα το διορθωσει φανταζομαι.Ειναι και η v3 στα σκαρια.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν γίνεται κάποιος mod ή κάτοχος της συσκευής να δημιουργήσει ένα νέο θέμα για την συσκευή, αποκλειστικά για τροποποιησεις. Εδώ μέσα γίνεται χαμός λόγω των ρομ κλπ. Αν γίνει έτσι θα γίνει πιο ευαναγνωστο το θέμα και θα βρίσκει ο καθένας πιο εύκολα αυτό που ζητάει.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

χωρις να το χω βαλει υποθετω οτι το update zip για την vanilla θελει την rom να ειναι fresh installed για να δουλεψει σωστα και οχι δουλεμενη.Θα δοκιμαζα ομως να το βαλω σε δουλεμενη με wipe cache + dalvik πριν και μετα το φλασαρισμα του update zip
Link to comment
Share on other sites

Ειπα να δοκιμάσω βανιλα, με την ευκαιρία του νεου update.

Το φλασαρα σε φρεσκο-εγκατεστημενη ρομ, χωρίς να εχω περάσει καμια απολύτως δικη μου εφαρμογη...

......

Και εγινε η νυχτα του Αγίου Βαρθολομαιου.............(bootloop)

......

Και μετα την κρυάδα, πίσω στην S5..

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Εγω που καταφερα να το περασω δεν ειχα root μετα. Εκανε διαφορα το supersu. Πηγα να ξαναφλασαρω μετα και επεσα σε bootloop. Ας περιμενουμε λιγο μηπως το διορθωσει.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από το update και χωρίς να ενεργοποιήσεις xposed πας στο supersu και επιλέγεις reinstall from play store. Κάνει ότι κάνει και κάνεις reboot και μετά το εγκαθιστάς από το play ή sideload. Κάνεις update το su binary αι reboot και είσαι έτοιμος από root.

 

Να δω τώρα το xposed το σκάλωμα τρώει...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από το update και χωρίς να ενεργοποιήσεις xposed πας στο supersu και επιλέγεις reinstall from play store. Κάνει ότι κάνει και κάνεις reboot και μετά το εγκαθιστάς από το play ή sideload. Κάνεις update το su binary αι reboot και είσαι έτοιμος από root.

 

Να δω τώρα το xposed το σκάλωμα τρώει...

Το ειχα κανει αλλα συνεχιζε να αρνειται το ροοτ. Με κουρασε μετα γιατι εβγαζε το καινουριο walkman player που εβαλε force close και γυρισα πισω σε backup.

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες. Εγώ θα δοκιμάσω με καθαρό install τώρα (wipes κτλ και install την v2 και μετά στα καπάκια 2.1 και μετά πέρασμα τα data μου με titanium να δω πως θα αντιδράσει). Πάντως από root ήμυον κομπλέ αλλά όταν έκανα install.update το xposed με τη μια bootloop.

 

Αν δουλέψει με καθαρό πέρασμα θα την κάνω ένα repack :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να αρχίζουν τα κουφά...σιγά-σιγά μετά το 6μηνο ?......οι περισσότεροι πάνω-κάτω εκεί είμαστε.

 

Οποιος μπορεί ας το εξηγήσει.....εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά.....Δεν υπάρχει λογική.....

 

Σχεδόν σε όλες τις ρομ....δεν λειτουργεί το auto rotation ....ή λειτουργεί όποτε θέλει....'αλλωτε στρώνει μετά από reboot -άλλωτε όχι.

Αλλά και να στρώσει είναι για λίγο.....το ίδιο και αν κάνω G-Sensor calibration.

 

Oλα αυτά σε δουλεμένες ρομ που τις ειχα-τις ξαναείχα-τις έβαζα-τις έβγαζα και δεν είχε θέμα.Εδω και 3-4 μέρες μου το κάνει σε όλες τις ρομ.Εννοείτε ότι το install γίνετε με όλα τα wipes-format και φορματ sd ....διπλά και τριπλά....Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ?...ενέργειες ή κάποια εφαρμογή.....ή......

 

Υπάρχει περίπτωση αν περάσω επίσημη ρομ μορφής .cpb με χρήση του YGDP tool να σταματήσουν διάφορα χαζά που μου κάνει το τηλέφωνο..............και μετά να αρχίσω να δοκιμάζω πάλι και να περνάω με CWM από recovery ?.....Eίχε αναφερθει παλαιότερα ότι μετά από πολλά βάλε-βγάλε και δοκιμές ρομ.....καλό θα ήταν να περαστεί μία ρομ με αυτό τον τρόπο......για να γίνει ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ εγκατάσταση,να φύγουν όλα .....και μετά να δοκιμάζουμε πάλι ρομ μέσω recovery...........Ισχύει αυτό ή δεν παίζει ρόλο?

Edited by pontokeras
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, κάνε μια δοκιμή. Τα recovery δεν φαίνεται να σβήνουν τα πάντα τέλεια. Επίσης σημασία έχει αν δεν καθαρίζεις τις sd από εγκατάσταση σε εγκατάσταση. Αν δεν θες να κάνεις install με cpb δοκίμασε να κάνει ένα wipe με fastboot, σβήνει καλύτερα πιστεύω. Ψάξε, έχει δώσει ο martinoff τις εντολές. Απλά αντί για "fastboot erase system" θα πρέπει να δώσεις "fastboot -i 0x1ebf erase system", για όλες τις εντολές αυτό...

 

EDIT: Μπα bootloop και σε καθαρή εγκατάσταση η vanilla με το 2.1 patch...

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...