Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μου ηρθε το κινητο αλλα ειναι τιγκα στις εφαρμογες και θελω κατι πιο Lite υπαρχει καποιος τροπος να το φλασαρω με καμια ρομ που να μην εχει ολες αυτες τις εφαρμογες?

καποιο λινκ για οδηγιες για φλασαρισμα με φλας τουλ?

 

edit

και μολις ειδα οτι μας την εφερε ο μαγκας απο το ebay το κινητο εχει 1.6ghz επεξεργαστη ενω μεσα στο στο site γραφη 2ghz θα κανω προσπαθεια να το στειλω πισω και βλεπουμε

Edited by kotsos75
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με ταυτόχρονο πάτημα στο Power + Volume Down

 

http://www.asus.com/support/FAQ/1006661

 

πλεον εχει κουμπι στην status bar και το προσθετεις απο το Ρυθμισεις->Προσαρμογη Ρυθμισης ASus->Eπιλογες Γρηγορων ρυμθισεων ειναι η πανω καρτελα :)

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε το κινητο αλλα ειναι τιγκα στις εφαρμογες και θελω κατι πιο Lite υπαρχει καποιος τροπος να το φλασαρω με καμια ρομ που να μην εχει ολες αυτες τις εφαρμογες?

καποιο λινκ για οδηγιες για φλασαρισμα με φλας τουλ?

 

edit

και μολις ειδα οτι μας την εφερε ο μαγκας απο το ebay το κινητο εχει 1.6ghz επεξεργαστη ενω μεσα στο στο site γραφη 2ghz θα κανω προσπαθεια να το στειλω πισω και βλεπουμε

Για κάποια Custom rom δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι, απλά rootαρε το κινητό και μετά με μια εφαρμογή σαν αυτή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jumobile.manager.systemapp σβήσε ότι δεν θες.

Link to comment
Share on other sites

με greenify εχω μπλοκαρει ολα τα messeging (fb messenger , skype , viber, whats app) προγραμματα και οτι αλλο δεν χρειαζομαι να τρεχει .

η καταναλωση οπως και παλια μια μερα και κατι

αυτο που προσεξα ειναι οτι με κλειστο το viber (αυτο ειχα για κανενα μηνα μονιμα ανοιχτο ) φορτιζει πολυ πιο γρηγορα το τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για κάποια Custom rom δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι, απλά rootαρε το κινητό και μετά με μια εφαρμογή σαν αυτή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jumobile.manager.systemapp σβήσε ότι δεν θες.

 

Όχι ακριβώς ότι δεν θέλει... αλλά ότι δεν θέλει και παράλληλα μπορεί με ασφάλεια να απεγκατασταθεί για να μη δημιουργήσει πρόβλημα στη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, ψήνομαι να πάρω το κινητάκι και θα ήθελα να ρωτήσω την εμπειρία σας μέχρι τώρα αν αξίζει ή θα πρέπει να κοιτάξω για κάτι άλλο.

Ποιό είναι το καλύτερο site για να το τσιμπήσω?

 

******** Δεν του έχω κάνει τίποτα από ότι λένε εδώ μέσα και πάει σφαίρα...... μπαταρία για απλό τηλ 2 ήμερες και για έξυπνο τηλ 12-16 ώρες......;)

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το παρέλαβα μετά από 50 μέρες αναμονής και οι πρώτη μου εντύπωση είναι εξαιρετική.

 

Απλά μια παρατήρηση από Vickmall μου το 'στειλαν έτοιμο με την 4.4.2, πέρίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το παρέλαβα μετά από 50 μέρες αναμονής και οι πρώτη μου εντύπωση είναι εξαιρετική.

 

Απλά μια παρατήρηση από Vickmall μου το 'στειλαν έτοιμο με την 4.4.2, πέρίεργο.

 

κι εμένα το ίδιο με 4.4.2 μια ερώτηση μου κοψανε μια κάρτα σιμ κανονική σε μικρό σιμ αλλά δεν κάνει { θελει ζόρισμα και φοβάμαι μην κάνω καμία ζημιά} μπαινει σκέτη η θέλει αντάπτορα ,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ένα ξαδερφάκι μου έχει το κινητό με τον intel και 2gb ram.

 

του έκανα ροοτ χωρίς πρόβλημα.

 

Είναι με την JB 4.3 (T00J_WW)

 

Προσπάθησα σήμερα να του κάνω αναβάθμιση σε ΚΚ (κατέβασα την Version WW_2.21.40.44) αλλά δεν...

 

Ακολούθησα την διαδικασία κανονικά αλλά όταν πάει να περάσει την νέα rom βγάζει σφάλμα,στο οποίο λέει ότι πρέπει να αναβαθμιστεί σε 4.3 πρώτα.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι στην σελίδα της ASUS έχει ένα σορό αναβαθμίσεις και δεν ξέρω ποια ακριβός ζητάει.Μην μου πείτε ότι πρέπει να τις βάλω όλες με την σειρά για να φτάσω στην πιο πρόσφατη?

 

ΟΤΑ update που δοκίμασα δεν κάνει..

 

Αύριο θα δοκιμάσω με την 2.19.40.18 ww που έχει στο link ο athanaso77, στο ενδιάμεσο εάν έχετε κάποια συμβουλή είναι καλοδεχούμενη:O

:X
Link to comment
Share on other sites

Προς γνωση ολων..η εφαρμογη i fonts δεν δουλευει σωστα και προκαλει καταστροφη(πως να το πω αλλιως δεν ξερω,συνεχεια πεταει "το systemui σταματησε)στο κινητο και δεν μπορεις να κανεις τιποτα παρα μονο sideload αναβαθμιση!!!επισης να ρωτησω κατι τωρα που το επανεφερα με sideload αλλα με το τελευταιο update χρειαζεται να ξαναπερασω την rom με τον κλασσικο τροπο η ειναι οκ ετσι?
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

κι εμένα το ίδιο με 4.4.2 μια ερώτηση μου κοψανε μια κάρτα σιμ κανονική σε μικρό σιμ αλλά δεν κάνει { θελει ζόρισμα και φοβάμαι μην κάνω καμία ζημιά} μπαινει σκέτη η θέλει αντάπτορα ,

 

με ένα κόφτη (φαλτσέτα, ξυραφάκι ή όπως το λέτε στη γειτονιά σας :p ) κάνε τα τελειώματα της κάρτας πιο στρογγυλεμένα...

Τα μηχανάκια που κόβουν τις κάρτες αφήνουν λίγο γρέζι.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ή ακόμα καλύτερα... αλλάξτε sim, έχουν αναφερθεί πολλές περιπτώσεις καταστροφής των pin της συσκευής από τέτοιες sim.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ή ακόμα καλύτερα... αλλάξτε sim, έχουν αναφερθεί πολλές περιπτώσεις καταστροφής των pin της συσκευής από τέτοιες sim.

 

Ευχαριστω πολύ τελικά αγόρασα μια 5 ευρώ έκανε. Eχει την 4.4.2 έκδοση asus-tooj-ww2.99.40.6.2014.09227-8163 να αφήσω αυτή η να το σκαλίσω{ root κλπ },? Μια χαρά είναι δουλεύει αψογα μεχρι στιγμης μόνο με τον ήχο πολύ χαμηλός απ ότι διάβασα εδώ κι άλλα παιδιά είχανε πρόβλημα..:) update να κανω μεσα απο το κινητο η οχι καλυτερα?:O sorry για το πρηξιμο:worry:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα ποια εκδοση εχει ακριβως και ξεκινα με τη σειρα

 

Ευχαριστώ φίλε μου...έγινε η πρώτη αναβάθμιση κανονικά:D

 

Αύριο θα του κάνω τις υπόλοιπες 9 :cry::cry:

 

υγ) χρειάζετε μήπως αναμονή (ξεκούραση) μετά την κάθε αναβάθμιση ή δεν μασάει τίποτα?

:X
Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα του κάνω τις υπόλοιπες 9 :cry::cry:

Ποοοόσες;

Δεν υπάρχει καμιά συγκεντρωτική να γίνει μια και καλή;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Ποοοόσες;

Δεν υπάρχει καμιά συγκεντρωτική να γίνει μια και καλή;

 

9 φίλε μου ναι..;)

τις έκανα όλες σήμερα την μια μετά την άλλη,όλα πήγαν ρολόι:ninja:

:X
Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα ήρθε το ZenFone 5 για συγγενή.

Είχε μια πειραγμένη και ρουταρισμένη ρομ που είχε έναν σωρό άσχετα προγράμματα. Ότι multilingual rom βρήκε πρώτη εμπρός του, την έβαλε ο Κινέζος. Πολύ κρίμα να την υποστούνε οι άσχετοι.

 

Το κινητό δεν έκανε αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ/WiFi, ούτε αναγνώριζε την μικρή αναβάθμιση από την προηγούμενη έκδοση σε WW_user_2.21.40.44. Οπότε πήγα να δω τι offline αναβάθμιση δίνει η Asus.

Τελικά είναι πολύ απλό και αποτελεσματικό. Η Asus δίνει μόνο την πλήρη/μεγάλη αναβάθμιση στην επίσημη σελίδα αναβαθμίσεων, οπότε κατεβάζεις το αρχείο, το αντιγράφεις στο κινητό κι εκείνο αμέσως την βλέπει και σου ζητάει να ξεκινήσει την αναβάθμιση.

Προσοχή! Να κατεβάσετε την ρομ ίδιου SKU με της ρομ που έχει ήδη το κινητό σας (WW, CN, TW). Αυτό φαίνεται μέσα στο μενού πληροφοριών.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Από το VickMall.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Εχω απενεργοποιήσει της χρέωσης δικτύου και το καιρό να μην κάνει ανανέωση και κάτι με χρεώνη δεν μπορώ να βρω πια εφαρμογή το κάνει η το κινητό.έχω παρατηρήσει στο μενού γρήγορες ρυθμισεις ότι καμία φορά τα δεδομένα και το wιfi ανοίγουν και κλείνουν μονάτους.Καμία γνώμη γιατί γίνεται αυτό.?
Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα ήρθε το ZenFone 5 για συγγενή.

Είχε μια πειραγμένη και ρουταρισμένη ρομ που είχε έναν σωρό άσχετα προγράμματα. Ότι multilingual rom βρήκε πρώτη εμπρός του, την έβαλε ο Κινέζος. Πολύ κρίμα να την υποστούνε οι άσχετοι.

 

Το κινητό δεν έκανε αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ/WiFi, ούτε αναγνώριζε την μικρή αναβάθμιση από την προηγούμενη έκδοση σε WW_user_2.21.40.44. Οπότε πήγα να δω τι offline αναβάθμιση δίνει η Asus.

Τελικά είναι πολύ απλό και αποτελεσματικό. Η Asus δίνει μόνο την πλήρη/μεγάλη αναβάθμιση στην επίσημη σελίδα αναβαθμίσεων, οπότε κατεβάζεις το αρχείο, το αντιγράφεις στο κινητό κι εκείνο αμέσως την βλέπει και σου ζητάει να ξεκινήσει την αναβάθμιση. Να πω ότι έχω κάνει επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

Προσοχή! Να κατεβάσετε την ρομ ίδιου SKU με της ρομ που έχει ήδη το κινητό σας (WW, CN, TW). Αυτό φαίνεται μέσα στο μενού πληροφοριών.

παιδιά μετά την αναβάθμιση σε WW_user_2.21.40.44 δεν δουλεύει η περιστροφή οθόνης στις επαφές. το έχει κανείς άλλος το πρόβλημα αυτό. Να πω ότι έχω κάνει επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Edited by kostasfot
Link to comment
Share on other sites

Από το VickMall.

Ok, ευχαριστώ. Απλά περιμένω εντός των ημερών να έρθει και το δικό μου από minideal και διαβάζω διάφορα σχετικά με τις ρομ που έχουν οι κινέζοι (και τις θεωρούν και "international" μόνο και μόνο λόγω multilanguage δυνατοτήτων...)

 

Τελικά, αν δεν έχει ιδαίτερα λειτουργικά ζητήματα το κινητό, μήπως συμφέρει να περιμένει κανείς την 5.0 αναβάθμιση αντί να μπλέκει με διάφορες άλλες ενδιάμεσες ROM/SKU;

 

Εννοώ ότι, για μια βελτίωση 4-5% στη διάρκεια μπαταρίας, αξίζει ο κόπος και το μπλέξιμο με τις τόσες αναβαθμίσεις κτλ. ;

Ιδιαίτερα όταν είναι το κυρίως κινητό που χρησιμοποιεί κάποιος και δεν θέλει να ρισκάρει να περάσει μια ολόκληρη μέρα στο πισί με βάλε-βγάλε USB, κάρτες μνήμης κ.α. και στο τέλος να καταλήξει με μια ρομ (ενδεχομένως με εκνευριστικά θεματάκια) που στο κάτω-κάτω σε 2-3 μήνες θα χρειαστεί ούτως ή άλλως να αναβαθμίσει...

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...