Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τιποτα δεν γινεται αν αλλαξω θυρα ! ουτε μεσω recovery δεν μπορω να το κανω ινσταλλ

 

Να υποθέσω ότι δεν έχεις (ακόμα) custom recovery

πρεπει να ρουτάρεις με τον philz και στην συνέχεια να στήσεις custom rom

πρέπει να κατεβάσεις το zip να το βάλεις στην sd και να κάνεις update

Edited by DimitrisAndNiki
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

M13 δεν έχει βγει. Βγαίνει νέα nightly κάθε Κυριακή, και απ' ότι έχω διαβάσει, σύντομα ετοιμάζονται για το τελικό build, ώστε να ασχοληθούν αποκλειστικά με Lollipop μετά.

 

Σου προτείνω να βάλεις την τελευταία nightly + PA Pico Gapps (έχει μόνο το Play Store και τα Google Play Services, και βάζεις από το store όποια άλλη εφαρμογή της Google χρησιμοποιείς, για να μην μαζεύεις σαβούρα) + Apolo 7.2 Beta3 Regular.

 

Κατεβάζεις από το store και το Apolo Configurator για περαιτέρω ρυθμίσεις.

 

 

Μάλλον ήρθε η ώρα να αφήσω την 6.4 :lol:

Καλύτερα ταπεινός,παρά ταπεινωμένος!:music:
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ήρθε η ώρα να αφήσω την 6.4 :lol:

 

Πριν το φλασάρισμα πάρε και ένα κουτάκι βαζελίνη μαζί... ;)

 

Α και που σαι, στήσε και ένα titanium για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

λοιπον περασα την τελευταια resurrection remix lp μια χαρα πρωτες εντυπωσεις ... να βαλω kernel apollo ή να την αφησω ως εχει ? Και αν ναι ποιον τον τελευταιο Apolo 8.0 Beta3 ??
Link to comment
Share on other sites

Πριν το φλασάρισμα πάρε και ένα κουτάκι βαζελίνη μαζί... ;)

 

Α και που σαι, στήσε και ένα titanium για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο

 

λοιπον περασα την τελευταια resurrection remix lp μια χαρα πρωτες εντυπωσεις ... να βαλω kernel apollo ή να την αφησω ως εχει ? Και αν ναι ποιον τον τελευταιο Apolo 8.0 Beta3 ??

 

Mε τις Neatrom και Ressurection Remix που έχετε, οι ειδοποιήσεις (ήχος κλήσης,μηνύματα,ξυπνητήρι) ακούγονται από το εξωτερικό ηχείο όταν έχετε κουμπωμένο handsfree ?

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

λοιπον περασα την τελευταια resurrection remix lp μια χαρα πρωτες εντυπωσεις ... να βαλω kernel apollo ή να την αφησω ως εχει ? Και αν ναι ποιον τον τελευταιο Apolo 8.0 Beta3 ??

Από χθες έχουν βγει 2 3 εκδόσεις. Ασ' την όπως έχει για μένα.

 

Πάντως, αν θες να είναι πλήρως λειτουργικό και απροβλημάτιστο, για την ώρα καλύτερα να γυρίσεις σε KK ή JB.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Η μνημη συσκευης ειναι γυρω στα 2 GB παρ'ολο που το κινητο εχει εσωτερικη μνημη περιπου 14 GB . Με τις εφαρμογες τα 2 GB εχουν γεμισει και δεν μπορω να εγκαταστησω αλλες εφαρμογες.

Υπαρχει τροπος να γινει ενα partition και να χρησιμοποιειται σχεδον ολη η εσωτερικη μνημη για εγκατασταση εφαρμογων??

( εχω κανει Root και εχω εγκαταστησει Custom Rom neatROM 6.4 )

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Edited by enio
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Η μνημη συσκευης ειναι γυρω στα 2 GB παρ'ολο που το κινητο εχει εσωτερικη μνημη περιπου 14 GB . Με τις εφαρμογες τα 2 GB εχουν γεμισει και δεν μπορω να εγκαταστησω αλλες εφαρμογες.

Υπαρχει τροπος να γινει ενα partition και να χρησιμοποιειται σχεδον ολη η εσωτερικη μνημη για εγκατασταση εφαρμογων??

( εχω κανει Root και εχω εγκαταστησει Custom Rom neatROM 6.4 )

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Ναι. Ψάξε στο XDA για partition pit files, κάνε backup τα πάντα και φλάσαρε το μέγεθος που θέλεις και μετά ακολουθείς την γνωστή διαδικασία της Ρομ.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Η μνημη συσκευης ειναι γυρω στα 2 GB παρ'ολο που το κινητο εχει εσωτερικη μνημη περιπου 14 GB . Με τις εφαρμογες τα 2 GB εχουν γεμισει και δεν μπορω να εγκαταστησω αλλες εφαρμογες.

Υπαρχει τροπος να γινει ενα partition και να χρησιμοποιειται σχεδον ολη η εσωτερικη μνημη για εγκατασταση εφαρμογων??

( εχω κανει Root και εχω εγκαταστησει Custom Rom neatROM 6.4 )

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα παίδες!

 

Θα κατεβάσεις απο το λινκ που δίνω παρακάτω το pit της αρεσκείας σου, θα κάνεις repartition μέσω Odin (βάλε μαζί στο pda την stock rom)

Μετα το φλάς θα μπουτάρεις στην στοκ , θα σου προτείνει να φορμάρεις την internal, θα το δεχτείς...

θα ρουτάρεις μέσω philz

θα στήσεις Neat μέσω CWM

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/mod-partition-internal-memory-app-t2538947

 

enjoy!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα παίδες!

 

Θα κατεβάσεις απο το λινκ που δίνω παρακάτω το pit της αρεσκείας σου, θα κάνεις repartition μέσω Odin (βάλε μαζί στο pda την stock rom)

Μετα το φλάς θα μπουτάρεις στην στοκ , θα σου προτείνει να φορμάρεις την internal, θα το δεχτείς...

θα ρουτάρεις μέσω philz

θα στήσεις Neat μέσω CWM

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/mod-partition-internal-memory-app-t2538947

 

enjoy!

Καλημέρα, καλή εβδομάδα και συγχαρητήρια για το δώρο σου ;-)

 

Το myphone μάλλον αποφάσισε να σου δώσει κάτι σε αντάλλαγμα των εκατοντάδων φορών που έχεις προτείνει την Neat Rom στο θέμα του S2 :-P

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλή εβδομάδα και συγχαρητήρια για το δώρο σου ;-)

 

Το myphone μάλλον αποφάσισε να σου δώσει κάτι σε αντάλλαγμα των εκατοντάδων φόρων που έχεις προτείνει την Neat Rom στο θέμα του S2 :-P

Α, με γειά! τι είναι;;;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

χα χα ευχαριστώ! :D

γενικά προτείνω την συγκεκριμένη ρομ γιατί την θεωρώ αξιόπιστη και με έχει βολέψει αφάνταστα!

χωρίς αυτήν το s2 μου θα είχε πάρει πόδι εδώ και καιρό...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

@DimitrisAndNiki Με γεια το smartwatch.:D

 

Να στε καλά.

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Τώρα που βγήκε νέα nightly για την CM έχοντας αλλαγμενο kernel από τον default, πως την εγκαθιστώ; Ρωτώ διότι ota την έλαβα μεν αλλά δεν μπαίνει σε recovery για να την εγκαταστήσει μόνο του το κινητό. Μήπως να τη φλασάρω και να κάνω τα 2 γνωστά wipes μετά;
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Τώρα που βγήκε νέα nightly για την CM έχοντας αλλαγμενο kernel από τον default, πως την εγκαθιστώ; Ρωτώ διότι ota την έλαβα μεν αλλά δεν μπαίνει σε recovery για να την εγκαταστήσει μόνο του το κινητό. Μήπως να τη φλασάρω και να κάνω τα 2 γνωστά wipes μετά;

 

Ω ναι! Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

Στην τελική κάνε : romwipe / flash / wipes / boot / kernelwipe / flash kernel / wipes

( romwipe + kernelwipe = hawkerpaul ;) )

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε αφοβα Android 5.0.2.. Ειτε CyanogenMod ειτε Resurrection Remix που αν εισαι ευχαριστημενος με τη Neat απλα θα εκπλαγεις με αυτες. 3.5χρονων μπαταρια και μου βγαζει κοντα 2 μερες. Εκει που με κιτκατ και πριν εβγαζε 1 μερα με το ζορι.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε αφοβα Android 5.0.2.. Ειτε CyanogenMod ειτε Resurrection Remix που αν εισαι ευχαριστημενος με τη Neat απλα θα εκπλαγεις με αυτες. 3.5χρονων μπαταρια και μου βγαζει κοντα 2 μερες. Εκει που με κιτκατ και πριν εβγαζε 1 μερα με το ζορι.

 

Έχουν θεματάκια ακόμη αν δεν κάνω λάθος, αλλά αυτό με τη μπαταρία όντως το διάβασα.

 

Ποιά έχεις περάσει εσύ ?

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Την Resurrection στην τελευταια της εκδοση με Apollo kernel Regular και ουτε επανεκκινηση και κρατα χαλαρα 1 μερα μερα με 3.5 χρονων μπαταρια. Το μειον ειναι οτι δεν κανεις ακομα εγγραφη βιντεο σε hd. Συντομα θα λυθει. Αλλα υπαρχουν λυσεις.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από SlimSaber 4.4.4. Build 20141221 ευχαριστημένος είμαι, με ίδια κατάσταση μπαταρίας.

 

Είναι πιο σβέλτο το τηλέφωνο πλέον ?

 

Επίσης, έχω κάνει ένα ερώτημα πιο πάνω σχετικά με τη λειτουργία των ακουστικών και τις ειδοποιήσεις.

 

Εάν έχεις handsfree πάνω, ο ήχος κλήσης και οι ειδοποιήσεις ακούγονται και από το μεγάφωνο της συσκευής ή μόνο από τα ακουστικά του handsfree ?

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα παίδες!

 

Θα κατεβάσεις απο το λινκ που δίνω παρακάτω το pit της αρεσκείας σου, θα κάνεις repartition μέσω Odin (βάλε μαζί στο pda την stock rom)

Μετα το φλάς θα μπουτάρεις στην στοκ , θα σου προτείνει να φορμάρεις την internal, θα το δεχτείς...

θα ρουτάρεις μέσω philz

θα στήσεις Neat μέσω CWM

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/mod-partition-internal-memory-app-t2538947

 

enjoy!

 

Καλησπέρα!

Το μονο που καταφερα ειναι να διαγραφει η εσωτερικη μνημη. Δηλαδη τωρα υπαρχουν μονο αυτα τα 2 GB και η external SD.

Απο κινητο με 16 GB εσωτερικη μνημη εγινε κινητο με 2. Τι κανουμε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Το μονο που καταφερα ειναι να διαγραφει η εσωτερικη μνημη. Δηλαδη τωρα υπαρχουν μονο αυτα τα 2 GB και η external SD.

Απο κινητο με 16 GB εσωτερικη μνημη εγινε κινητο με 2. Τι κανουμε τωρα?

 

Ξανά τα βήματα πιο αναλυτικά:

Κατέβασε αυτό: http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=2593141&d=1393021963

Αποσυμπίεσε το

Βάλε (μέσα στον Odin) αυτό: I9100_6GB.pit

Στο PDA την stock

Φλάσαρε

Άστο να μπεί μέσα στο Android

Θα σου ζητήσει να κάνεις Φορμάτ την εσωτερική - ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ

 

μετά θα είσαι οκ...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ξανά τα βήματα πιο αναλυτικά:

Κατέβασε αυτό: http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=2593141&d=1393021963

Αποσυμπίεσε το

Βάλε (μέσα στον Odin) αυτό: I9100_6GB.pit

Στο PDA την stock

Φλάσαρε

Άστο να μπεί μέσα στο Android

Θα σου ζητήσει να κάνεις Φορμάτ την εσωτερική - ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ

 

μετά θα είσαι οκ...

 

1. Δε βρίσκω κάποιο αρχείο για να βάλω στο PDA. Πώς θα βάλω την stock στο PDA?

2. Όταν λες φλασαρε πια ακριβώς επιλογή εννοείς? Εγώ πάτησα απλώς start..

Link to comment
Share on other sites

1. Δε βρίσκω κάποιο αρχείο για να βάλω στο PDA. Πώς θα βάλω την stock στο PDA?

2. Όταν λες φλασαρε πια ακριβώς επιλογή εννοείς? Εγώ πάτησα απλώς start..

 

1. Θα πας στο sammobile και θα κατεβάσεις την στοκ ρομ της συσκευής σου

θα ξεζιπάρεις το αρχείο που θα κατεβάσεις και θα βάλεις το .md5 στην θέση PDA

(για τις ελληνικές συσκευές είναι το : I9100XWLSW_I9100XXMS3_I9100OXXLSB_HOME.tar.md5 )

greek i9100 link : εδώ

 

2. Ναι, πατώντας το Start ξεκινάει το ...φλασάρισμα :)

 

Καλημέρα!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

1. Θα πας στο sammobile και θα κατεβάσεις την στοκ ρομ της συσκευής σου

θα ξεζιπάρεις το αρχείο που θα κατεβάσεις και θα βάλεις το .md5 στην θέση PDA

(για τις ελληνικές συσκευές είναι το : I9100XWLSW_I9100XXMS3_I9100OXXLSB_HOME.tar.md5 )

greek i9100 link : εδώ

 

2. Ναι, πατώντας το Start ξεκινάει το ...φλασάρισμα :)

 

Καλημέρα!

 

 

Λοιπον δεν εχω λογια να σε ευχαριστησω.. τελικα πετυχε!!!

Αν και χρειαστηκε να κανω επιπλεον wipe data/factory reset και wipe cache partition..

Τωρα εχω καινουριο κινητο ευχαριστω!!! :D :D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...