Jump to content

ZTE Nubia Z7 Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην πρώτη σελίδα θα βρεις έναν οδηγό για το πως μπορείς να κάνεις Root,να αλλάξεις Rom,recovery,να εγκαταστήσεις Google apps κ.τ.λ διάβασε προσεκτικά και όταν παραλάβεις θα ξέρεις τι να κάνεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ολες οι διαδικασιες root -recovery-buckup κλπ μπορουν να γινουν αμεσα ΜΟΝΟ με το τηλ ,ή χρειαζεται οπωσδηποτε η χρηση του pc?Π.χ μπορουν τα αρχεια rom να κατεβουν στο τηλ?

(Συγγνωμη για την ανιδαιοτητα μου..προσπαθω να μπω στο κολπο μπας και μπορεσω να κανω ασφαλες update..)

Link to comment
Share on other sites

Τον οδηγό τον έκανα με γνώμονα την ευκολία ώστε να μπορούν να γίνουν όλα από το τηλέφωνο,ο μόνος λόγος που χρειάζεται ο υπολογιστής είναι για να κατεβάσεις τα αρχεία και να τα αποθηκεύσεις στο τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ξερω ειναι οτι καποιων εφαρμογων τα widgets δε λειτουργουν οταν οι εφαρμογες βρισκονται στην micro sd και πρεπει να τις εχεις στο internal storage(μνημη τηλεφωνου).

Εννοεις οτι τις εχεις στην sd και δουλευουν και δεν μπορεις να τις βαλεις στη μνημη τηλεφωνου?Ειναι ρουταρισμενο το τ/φ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ξερεις ενα υπαρχει στα σκαρια καμια αναβαθμιση της Smartdigi? H Lollipop θα ειναι official η custom?

 

Nαι ρουταρισμενο ειναι,δεν τις εχω μετακινησειτις εγαρμογες αυτες,τις κατεβασα και απλα εγκατεστησα στην επιφανεια τα widgets τους,δεν εχουν επιλογη να τα μεταφερω αλλου,ειναι εκει που εγκατασταθηκαν

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός: ROOT - Recovery - ROM - GAPPS.

 

 

1)Πως κάνουμε ROOT:

 

Για να ρουτάρουμε το τηλέφωνο με οποιαδήποτε Stock Rom θα χρειαστούμε 2 εφαρμογές, το Τowelroot.apk και το SuperSU.apk.

 

Download:

Towelroot+SuperUseer v2.37

 

Οδηγίες:

 

1)Τα βάζουμε και τα 2 αρχεία στην κάρτα μνήμης, και με έναν file manager πηγαίνουμε στο path που τα έχουμε και κάνουμε εγκατάσταση το towelroot και έπειτα το τρέχουμε.

 

2)Στο interface του towelroot θα δούμε ένα κουμπάκι που γράφει "make it ra1n". Πατάμε και σε λίγα δευτερόλεπτα θα μας πει ότι ρουταρίστηκε επιτυχώς.

 

3)Κατόπιν εγκαθιστούμε το superSU,και το τρέχουμε . Μετά από αυτό καλό είναι να κάνουμε επανεκκίνηση.

 

 

2)Πως κάνουμε Install Recovery:

 

Από εδώ μπορείτε να κατεβάσετε τις σωστές recovery οι οποίες είναι τρεις μια η STOCK μια η CWM και μια η TWRP.Την STOCK την δίνω απλά για να υπάρχει σε περίπτωση που την χρειαστείτε.Οι άλλες δυο είναι Customs recoverys και μπορείτε να βάλετε όποια θέλετε λειτουργούν άψογα.

Εγώ προτιμώ την TWRP λόγο ομορφιάς.

 

Download:

Stock Recovery

 

http://s25.postimg.org/mx8b96lkf/Stock.jpg

----------------------------------------------------------------------

CWM v6.0.5.0

 

http://s25.postimg.org/l2vgrfyjz/cwm_v6_0_5_0.png

---------------------------------------------------------------------

TWRP v2.8.4.0 (Material Design)

 

http://s25.postimg.org/mlquwf54f/TWRP.png

---------------------------------------------------------------------

Η εγκατάσταση γίνετε μέσα από το android και για τις τρεις αυτές recovery με αυτό το πρόγραμμα Rashr:

Rashr - Flash Tool v2.2.8

Η μπορείτε να το εγκαταστήσετε και από το Play store.

Rashr Play Store

 

http://s25.postimg.org/gyuhyy2lr/Rashr_Flash_Tool.jpg

 

Οδηγίες:

 

1)Ξε-συμπιεζετε την recovery της αρεσκείας σας.

 

2)Μέσα στον φάκελο υπάρχει ένα αρχείο με κατάληξη ( ιmg ) το αντιγράφουμε στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

 

3)Εγκαταστούμε Rashr και το τρέχουμε,επιλέγουμε Recovery from storage μας ανοίγει ένα άλλο παράθυρο εκεί θα επιλέξουμε το το αρχείο ( ιmg ) που βάλαμε στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.Αφού το επιλέξουμε μας ρωτάει αν θέλουμε να το εγκαταστήσουμε πατάμε Yes,Please.

 

Εννοείτε πως για να γίνει η παραπάνω διαδικασία πρέπει να είμαστε ROOT.

 

 

3)Διαμόρφωση του εσωτερικού χώρου αποθηκεύσεις του κινητού:

 

Σε περίπτωση που μετά από αλλαγή της Recovery δεν βλέπει τον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού (μέσα από την Rcovery δεν τον βλέπει) αυτό συμβαίνει γιατί ο εσωτερικός χώρος αποθηκεύσεις του κινητού είναι διαμορφωμένος σε ext2 και η Recovery δεν τον αναγνωρίζει.Για να διορθωθεί αυτό κάνετε τα εξής.

 

1)Κάνετε Backup την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου ότι χρειάζεστε από αρχεία φώτο κ.λ.π.

 

2)Ανοίγουμε το κινητό μπαίνει κανονικά στο Αndroid και το συνδέουμε στον υπολογιστή.

 

3)Κατεβάζουμε την μπάρα ειδοποιήσεων και πατάμε εκεί που λέει (USB connected).

 

4)θα εμφανιστεί ένα άλλο menu εκεί επιλέγουμε (USB Mass Storage).Θα πρέπει τώρα στον υπολογιστή σας να βλέπετε την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου.

 

5)Πάμε ο υπολογιστής μου κάνουμε δεξί κλικ στον (τόμο) εικονίδιο του κινητού και επιλέγουμε (Διαμόρφωση) βάζουμε στο σύστημα αρχείον την επιλογή FAT32 και πατάμε (Εκκίνηση).

 

Με αυτόν τον τρόπο θα διαμορφώσει την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου από ext2 σε FAT32 και έτσι θα την διαβάζει και το Recovery και η ROM και ο υπολογιστής χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

 

4)STOCK ROM: (Όλες οι stock rom έχουν μόνο Αγγλικά και κινέζικα καμία άλλη γλώσσα)

 

Download:

 

Android v4.4.2

Stock V1.64

Google Apps For Android v4.x.x

 

 

5)CUSTOM ROM: (Οι Custom Rom είναι πολύγλωσσες και έχουν και Ελληνικά)

 

Download:

 

Android v4.4.2

Smartdigi Team v1.50 Multilang

 

BB72 v1.59 Multilang

 

Android v4.4.4

FIUI Multilang

 

Android v5 Lollipop

Cyanogenmod 12 Multilang

Google Apps For Android v5.x.x

 

 

6)Πως μπαίνουμε σε Recovery:

 

Οδηγίες:

 

1)Κλείνουμε το κινητό μας.

 

2)Έχοντας κλειστώ το κινητό μας κρατάμε το πλήκτρο τις έντασης (+) (αυτό δηλαδή που ανεβάζει την ένταση) πατημένο και μετά πατάμε το πλήκτρο Power ανοίγει το κινητό και μας πετάει σε Recovery Mode.

 

 

7)Εγκατάσταση της Rom απο Recovery:

 

Οδηγίες:

 

TWRP Recovery

1)Βάζουμε την Rom στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

 

2)Επιλέγουμε Wipe > Swipe to factory Reset

 

3)Επιλέγουμε Install δίνουμε το zip με την ROM και Swip to Install.

 

CWM Recovery

1)Βάζουμε την Rom στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

 

2)Επιλέγουμε Wipe data/factory reset και πατάμε yes.

Μετά Wipe cache partition και πατάμε yes.

Μετά μπαίνουμε στο advanced > Wipe dalvik cache και πατάμε yes.

 

3)Επιλέγουμε Install > choose zip from /storage/sdcard0 και δίνουμε το zip με την ROM.

 

 

8)Εγκατάσταση των Google Apps:

 

Η εγκατάσταση των Gapps γίνετε από Recovery.

 

Οδηγίες:

 

TWRP Recovery

1)Βάζουμε τα Gapps στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

 

2)Επιλέγουμε Install δίνουμε το zip με ταν Gapps και Swip to Install.

 

CWM Recovery

1)Βάζουμε τα Gapps στον εσωτερικό χώρο αποθηκεύσεις του κινητού.

 

2)Επιλέγουμε Install > choose zip from /storage/sdcard0 και δίνουμε το zip με τα Gapps .

 

 

Προσοχή: Η διαδικασία γίνεται με δική σας ευθύνη.

 

Τελευταία ενημέρωση: 7/2/2015

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

Οκ, διάβασα τα παραπάνω και έχω δυο απορίες (χωρίς να έχω το τηλέφωνο στα χέρια μου) :

1. Τι είναι το "recovery " είναι κάποιο είδος "bios" στο android ;

2. Όταν λες εσωτερικός χώρος αποθήκευσης του τηλεφώνου εννοείς συνδέω το τηλέφωνο στον υπολογιστή και βάζω το αρχείο... ...που ακριβώς σε οποιονδήποτε φάκελο; ( εννοείται χωρίς κάρτα μνήμης) . Βλέπεις έρχομαι στο φορουμ μετά από μια τραυματική εμπειρία που είχα με ένα umi zero και δεν θέλω να την ξαναπατήσω. Προτιμώ να πάρω κάτι δοκιμασμένο. Είναι όντως καλή επιλογή; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σαν κατασκευή είναι πολύ στιβαρή και ποιοτική,έχει τρομερή αίσθηση στο χέρι σαν κράτημα αλλά και από οθόνη πολύ καλή ωραία χρώματα και φωτεινή.Γρήγορη δεν κολλάει πουθενά παιχνίδια προγράμματα.Με το βίντεο που τραβάει θα πάθεις πλάκα από ποιότητα 4K.Νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά της.
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε προηγούμενες σελίδες κάποιοι είχαν reboots. Είχα τα ίδια και με το umi zero και μου έχει γίνει εφιάλτης. Ελπίζω να μην έχω και εδώ τα ίδια... Για να καταλάβεις μου έκανε συνεχώς reboots μέχρι που μια μέρα φούσκωσε το καπάκι από πίσω επικοινώνησα με τι to2c και συμφώνησαν να τους το επιστρέψω και να πάρω το ZTE πληρώνοντας την διαφορά. Με Καταλαβαίνεις τώρα;
Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις... ...για δες εδώ ( αν και βγαίνουμε εκτός θέματος) : http://forum.xda-developers.com/android/general/umi-zero-flagship-2ghz-mtk6592t-5-ogs-t2897177/

Μέχρι και γκάλοπ κάνουν

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις... ...για δες εδώ ( αν και βγαίνουμε εκτός θέματος) : http://forum.xda-developers.com/android/general/umi-zero-flagship-2ghz-mtk6592t-5-ogs-t2897177/

Μέχρι και γκάλοπ κάνουν

 

Εγω το εχω απο τους πρωτους,ειναι απιστευτο,τελειο σε ολα,δεν ξερω φυσικα να το αναβαθμισω,μια φορα προσπαθησα και παραλιγο να μην ανοιξει ξανα,οποτε κι ετσι ειναι αψογο.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα πάντως γιατί είναι όντως πολύ ωραία συσκευή. Όσο δούλευε η οθόνη του ήταν υπέροχη. Αλλά φαντάσου σύμφωνα με το γκάλοπ μέχρι τώρα 4 στους 10 έχουν reboots . Και φαντάζομαι αν βάλεις και τα υπόλοιπα θέματα.. .....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Εχω ενα προβλημα οσον αφορα το 4g σημα..Ενω ειναι στην 1η slot η sim κ ανοιχτο το 4g lte απο το μενου σε οποιο παροχο κ αν το αφησω για αρκετη ωρα δεν βρισκει σημα 4g..Υπαρχει καποια αλλη επιλογη που εχω παραλειψει;Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ αρκετά καλή Rom σταθερή πολύ όμορφη αλλά της λείπουν κάποια καλούδια όπως είναι το διπλό χτύπημα για να ανοίξει και όλα τα gestures που έχει η Stock. Αν είχε και αυτά δεν θα την άλλαζα....
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που μπορώ να αγοράσω το αυθεντικό κάλυμμα της μπαταρίας με την κεραία NFC σε μαύρο χρώμα?

Έχω βρεί μονο στο Aliexpress και στο Vifocal αλλά χωρίς NFC.

Το έχω παραγγείλει σε λευκό, μπορει να αφαιρεθεί η κεραία nfc από το μαμά καπάκι και να τοποθετηθεί σε νέο εαν αυτο δεν έχει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν αυτο http://www.xiaomiworld.com/xiaomi-nfc-functional-label-sticker.html μπορει να χρησιμοποιηθει και πανω στο τηλεφωνο(απο μεσα) η ειναι μονο για εξωτερικη χρηση...ψαξτο αν θες. Το καπακι επειδη ενδιαφερει κι εμενα οποτε χαιρομαι που καποιος βρηκε μια καποια λυση!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τον κόπο σου αλλά το συγκεκριμένο δυστυχώς δεν μπορεί να χρησιμοποιηθει ως antenna nfc. Υπάρχει επίσης στο ebay μια nfc antenna για note2 και s4, ισως καποιος με περισσότερες γνωσεις μπορεί να μας πει αν θα μπορουσε να μπει στο Z7 Max με κάποιες τροποποιησεις στα πιν.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που μπορώ να αγοράσω το αυθεντικό κάλυμμα της μπαταρίας με την κεραία NFC σε μαύρο χρώμα?

Έχω βρεί μονο στο Aliexpress και στο Vifocal αλλά χωρίς NFC.

Το έχω παραγγείλει σε λευκό, μπορει να αφαιρεθεί η κεραία nfc από το μαμά καπάκι και να τοποθετηθεί σε νέο εαν αυτο δεν έχει;

 

Εχω εγω το κανονικο καλλυμα.(αυτο που μου φοραει το κινητο κανονικα) σε ενδιαφερει καμια τραμπα του καπακιου?

Sent from Meizu Pro5
Link to comment
Share on other sites

Εχω εγω το κανονικο καλλυμα.(αυτο που μου φοραει το κινητο κανονικα) σε ενδιαφερει καμια τραμπα του καπακιου?

 

Δεν το έχω παραλάβει ακόμα, λογικά σε 15 μέρες. Περιμένω να το δω κι από κοντά με το λευκό του. Εαν δεν εχω βγάλει άκρη μέχρι τότε το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...