Jump to content

Snapdragon Vs Exynos


UNEXPECTEDGR
 Κοινοποίηση

SNAPDRAGON ή EXYNOS  

329 members have voted

  1. 1. SNAPDRAGON ή EXYNOS



Recommended Posts

Για φίλο στην Αγγλία, το c ή το f??

 

αν υπάρχει εταιρεία να του δώσει πάνω από 150mbps πάει για snap..αλλιώς Ν910c...910c cat4 150mbps - 910f cat6 300 mbps..:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 538
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή μέχρι τέλος του μήνα θα το παραγγείλω, μάλλον λέω για το C, λόγο περισσότερων θεωρητικών δυνατοτήτων στο μέλλον εφόσον ξεκλειδώσουν οι 8 πυρήνες. Ουσιαστικά μειονεκτήμετα έναντι του F δεν κατάλαβα να έχει από αυτά που διάβασα, εγγύηση έχει κανονικά, οπότε υπάρχει κανένας λόγος για να πάρει κανείς το F, πέρα από τα 10-15 ευρώ διαφορά τιμής;; Καλά το σκέφτομαι;:rolleyes:

 

Ήδη έχω πάρει θήκη s-view με μαγνητάκι στο καπάκι για να ασφαλίζει, προστασία οθόνης, την έξτρα γνήσια μπαταρία με τον φορτιστή της και περιμένω και την micro sd evo 128 GB μέχρι τέλος του μήνα.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα φιλε μου, εσυ αποφασιζεις και τα 2 ειναι κορυφη! :) Edited by em_seven
Link to comment
Share on other sites

λόγο περισσότερων θεωρητικών δυνατοτήτων στο μέλλον εφόσον ξεκλειδώσουν οι 8 πυρήνες

 

Οι πυρήνες στην exynos έκδοση δουλεύουν κανονικά και οι 8,στα 32bit. Υπάρχει δυνατότητα για υποστήριξη 64bit αλλά από τη samsung χλωμό πλέον. Ίσως μετά την κυκλοφορία του s6 να δούμε κάτι απ'την κοινότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή και το μοντέλο με τον exynos καλύπτεται κανονικά με εγγύηση?

Και εντέλει,πιο από τα 2 είναι καλύτερό?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή και το μοντέλο με τον exynos καλύπτεται κανονικά με εγγύηση?

Και εντέλει,πιο από τα 2 είναι καλύτερό?

 

Μπες στον κόπο να διαβάσεις λίγο το θέμα.

Και οι 2 ερωτήσεις σου έχουν απαντηθεί πολλάκις.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάποιες σελίδες αλλα θα ήθελα μία μαζεμένη άποψη.

Επίσης root χωρίς χάσιμο εγγύησης παίζει?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάποιες σελίδες αλλα θα ήθελα μία μαζεμένη άποψη.

Επίσης root χωρίς χάσιμο εγγύησης παίζει?

 

Όλες οι απόψεις γράφτηκαν.

Η μαζεμένη άποψη που θες είναι λίγο υποκειμενική και ο καθένας θα επαναλάβει ότι έγραψε και θα λέμε πάλι τα ίδια χωρίς νόημα.

Απλά τα διαβάζεις όλα και βγάζεις συμπέρασμα.

Για το δεύτερο όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα EXYNOS, μια που οι 8 πυρήνες και τα 64 bit, έστω και αν είναι ανενεργά προς το παρόν, δημιουργούν μια καλύτερη βάση κατά τη γνώμη μου για το μέλλον. Οι τιμές πλέον ανάμεσα στο F-C είναι ίδιες, οπότε δεν υπάρχει πλεονέκτημα-μειονέκτημα στο θέμα τιμής. Χθες πήγα να το παραγγείλω από το bestprice στα 575 ευρώ αλλά δεν το είχε σε μαύρο που ήθελα οπότε θα περιμένω από Δευτέρα-Τρίτη να έρθει και να το παραγγείλω. Edited by topet
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχω την εξής απορία: μεταξύ του Note 4 N910U και του N910G το δεύτερο γιατί είναι πιο ακριβό στην αγορά?

αφού είναι τετραπύρηνο και όχι οκταπύρηνο που είναι το N910U και η μονη διαφορά που παρατηρώ είναι

στην CPU που στο N910G είναι στα 2700 MHz έναντι του N910U που είναι στα 1900 MHz....ποιο είναι πιο ισχυρό?

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα Note 4 και θα ήθελα να με βοηθήσετε με τις διαφορές των υποκατηγοριών....

Είχα καταλήξει στο N910U επειδη είναι 8πυρηνο και συμφωνα με κάποια σχόλια που διάβασα εδώ, είναι προτιμότερο από το N910C που είναι και αυτό 8πυρηνο....

Επίσης τι άποψη έχετε για το Εdge? Υπάρχει περίπτωση να βγει έκδοση με 8 πυρήνες?

Είναι αρκετές οι απορίες! ελπίζω να με διαφωτίσετε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχω την εξής απορία: μεταξύ του Note 4 N910U και του N910G το δεύτερο γιατί είναι πιο ακριβό στην αγορά?

αφού είναι τετραπύρηνο και όχι οκταπύρηνο που είναι το N910U και η μονη διαφορά που παρατηρώ είναι

στην CPU που στο N910G είναι στα 2700 MHz έναντι του N910U που είναι στα 1900 MHz....ποιο είναι πιο ισχυρό?

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα Note 4 και θα ήθελα να με βοηθήσετε με τις διαφορές των υποκατηγοριών....

Είχα καταλήξει στο N910U επειδη είναι 8πυρηνο και συμφωνα με κάποια σχόλια που διάβασα εδώ, είναι προτιμότερο από το N910C που είναι και αυτό 8πυρηνο....

Επίσης τι άποψη έχετε για το Εdge? Υπάρχει περίπτωση να βγει έκδοση με 8 πυρήνες?

Είναι αρκετές οι απορίες! ελπίζω να με διαφωτίσετε!

 

Εντάξει το πρώτο ερώτημα σχετικά με την διαφορά N910U και N910G την έλυσα διαβάζοντας τα post σας!

και αποφασισα να καταλήξω στο N910U....

Αλλά σε ότι αφορά το Edge θα ήθελα κάποιες απόψεις!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το πρώτο ερώτημα σχετικά με την διαφορά N910U και N910G την έλυσα διαβάζοντας τα post σας!

και αποφασισα να καταλήξω στο N910U....

Αλλά σε ότι αφορά το Edge θα ήθελα κάποιες απόψεις!

Ευχαριστώ!

 

το U δεν εχει εγγυηση Ελλαδα και θα πρεπει να το παρεις απο καπου απεξω που για πολλους δεν αξιζει καν ο κοπος μιας και το μονο που προσφερει ειναι μονο μεγαλυτερες ταχυτητες κατεβασματος στο 4G κατι που στην Ελλαδα δεν θα το δεις! μοντελο G....... μηπως εννοεις το F που ειναι το τετραπυρινο!;;;; το C ειναι το ιδιο με το U το οποιο ερχετε Ευρωπη και εχει κανονικα εγγυηση στην Ελλαδα! για το edge δεν ξερω προφανως θα υπαρχει καποιο αντιστοιχο θεμα να αναφερθεις και εκει!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά του Note 4 αλλά δεν ξέρω πιο από τα δύο να διαλέξω.

Ξέρω ότι η έκδοση με τον Snapdragon είχε Always On Listening στο Google Now όταν βγήκε, ακόμα και με σβηστή την οθόνη. Την έχει ακόμα αυτή την ικανότητα ή χάθηκε με κάποιο update? Η έκδοση με τον Exynos την έχει?

Link to comment
Share on other sites

το U δεν εχει εγγυηση Ελλαδα και θα πρεπει να το παρεις απο καπου απεξω που για πολλους δεν αξιζει καν ο κοπος μιας και το μονο που προσφερει ειναι μονο μεγαλυτερες ταχυτητες κατεβασματος στο 4G κατι που στην Ελλαδα δεν θα το δεις! μοντελο G....... μηπως εννοεις το F που ειναι το τετραπυρινο!;;;; το C ειναι το ιδιο με το U το οποιο ερχετε Ευρωπη και εχει κανονικα εγγυηση στην Ελλαδα! για το edge δεν ξερω προφανως θα υπαρχει καποιο αντιστοιχο θεμα να αναφερθεις και εκει!

 

Τι εννοείς δεν έχει εγγύηση στην Ελλάδα? Υπάρχει ένα σκρουτζομάγαζο που το διαθέτει και έχει 2 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπείας.....

Λέγοντας το μοντέλο G εννοώ το G και όχι το F που ναι είναι 4πύρηνο και δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά του από το F.

(Παρ'όλα αυτά η διαφορά με το 4g την θεωρώ αρκετή μιας και δεν είμαι μόνιμη κάτοικος Ελλάδας και λογικά θα μπορώ να το χρησιμοποιώ και εκτός Ελλάδας).

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν έχει εγγύηση στην Ελλάδα? Υπάρχει ένα σκρουτζομάγαζο που το διαθέτει και έχει 2 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπείας.....

Λέγοντας το μοντέλο G εννοώ το G και όχι το F που ναι είναι 4πύρηνο και δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά του από το F.

(Παρ'όλα αυτά η διαφορά με το 4g την θεωρώ αρκετή μιας και δεν είμαι μόνιμη κάτοικος Ελλάδας και λογικά θα μπορώ να το χρησιμοποιώ και εκτός Ελλάδας).

 

δες εδω τα μοντελα και που προοριζετε το καθενα http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_note_4-6434.php! G δεν ξερω δεν εχει αγορασει κανεις απο τι στιγμη που το F προοριζεται για Ελλαδα και εχει κανονικα εγγυηση και ολα ...!! το U δεν εχει εγγυηση Ελλαδα παρα μονο Hong Kong, Taiwan, Australia, New Zealand, Chile οπου και υπαρχει αυτο το μοντελο! μονο το C εχει εγγυηση αν θες octa-core και εγγυηση Ελλαδα! διαφορα U & C // U=300Mb/s & C=150Mb/s download speed in 4G only!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ισχύουν αυτά, τότε τι μπορεί να παίζει με το συγκεκριμένο σκρουτζομαγαζο που το έχει διαθέσιμο?

(και μου επιβεβαίωσε ότι έχει εγγύηση αντιπροσωπείας....)

Μπορεί να σημαίνει κάτι άλλο η εγγύηση αντιπροσωπείας όπως πχ. να το στέλνει έξω η ίδια αντιπροσωπεία σε περίπτωση που χρειαστεί?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ισχύουν αυτά, τότε τι μπορεί να παίζει με το συγκεκριμένο σκρουτζομαγαζο που το έχει διαθέσιμο?

(και μου επιβεβαίωσε ότι έχει εγγύηση αντιπροσωπείας....)

Μπορεί να σημαίνει κάτι άλλο η εγγύηση αντιπροσωπείας όπως πχ. να το στέλνει έξω η ίδια αντιπροσωπεία σε περίπτωση που χρειαστεί?

Προφανως εννοει οτι αν χαλασει θα στο στειλει σε μια απο τις χωρες που εγραψε ο φιλος πιο πανω... αν θελεις να ξεκαθαρισεις την κατασταση παρε αυριο τηλ στην samsung hellas και ρωτα τους ...

Link to comment
Share on other sites

:)Φορουμιτες να πω και γω την γνωμη μου..Μη τρελαινεστε και τοσο....οι exynos ειναι εγγυηση σκυλια για εναν που πηρε το 4αρι και θελει να το κρατησει χρονια θα του βγει απροβληματιστο μεχρι να πεθαινει η μητρικη εκτος εγγυησης , απλα και παροδικα να εχει μια ενημερωση για περιεργα φαινομενα κακογραμμενου κερνελ κτλ να προβαινει σε αναβαθμιση αμεσα...για ενα χρηστη που φλασαρει και παιζει με ρομ και αλλαζει πολυ συχνα συσκευες ψυχη βαθια ας παρει οτι ναναι δεν τον νοιαζει...
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια , εδωσα το iphonε 6 και πηρα το note 4 το C

 

η επιλογη εγινε συμφωνα με αυτα που διαβασα σε αυτο το φορουμ.

 

το κινητο μου δεν εχει τη λειτουργια snap note που βγαζει φωτο ενα φυλο χαρτι με σημειωσεις και μετα μπορεις αν το κανεις edit στο κινητο

 

Galaxy Note 4 Snap Note

 

This next feature is really handy for students or work situations where you’ve got a presenter writing on a board. We all know that scribbling down notes as fast as possible isn’t always fun and can lead to major hand cramps. The Note 4 has got this feature called Snap Note. It takes a picture of the chalkboard or whiteboard (regardless of the angle), extracts the text and puts it into a note for you. You can then edit it at your leisure.

 

androidpit galaxy note 4 snap note 1

The Snap Note feature might not be available on all versions of the Note 4, so don't be alarmed if you can't find it. If you do, you can take a picture of text and edit it. / © ANDROIDPIT

 

λεει οτι δεν υπαρχει σε ολα τα μοντελα

 

μηπως ξερει καποιος ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να μην υπάρχει το Snap Note σε άποιες εκδόσεις;; Μήπως είναι έξτρα εφαρμογή; Είναι από τους λόγους που το παρήγγειλα και ο κυριότερος φυσικά το S-PEN.

 

Επίσης να ρωτήσω, παίζοντας με ένα ΝΟΤΕ 4 στο public γράφοντας με το s pen είχε μια λειτουργια που βελτίωνε αυτόματα τον γραφικό μου χαρακτήρα. Παίζοντας με ένα άλλο ΝΟΤΕ 4 δεν μπόρεσα να το κάνω ξανά. Υπάρχει κάποια ρύθμιση για αυτο;

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια , εδωσα το iphonε 6 και πηρα το note 4 το C

 

η επιλογη εγινε συμφωνα με αυτα που διαβασα σε αυτο το φορουμ.

 

το κινητο μου δεν εχει τη λειτουργια snap note που βγαζει φωτο ενα φυλο χαρτι με σημειωσεις και μετα μπορεις αν το κανεις edit στο κινητο

 

Galaxy Note 4 Snap Note

 

This next feature is really handy for students or work situations where you’ve got a presenter writing on a board. We all know that scribbling down notes as fast as possible isn’t always fun and can lead to major hand cramps. The Note 4 has got this feature called Snap Note. It takes a picture of the chalkboard or whiteboard (regardless of the angle), extracts the text and puts it into a note for you. You can then edit it at your leisure.

 

androidpit galaxy note 4 snap note 1

The Snap Note feature might not be available on all versions of the Note 4, so don't be alarmed if you can't find it. If you do, you can take a picture of text and edit it. / © ANDROIDPIT

 

λεει οτι δεν υπαρχει σε ολα τα μοντελα

 

μηπως ξερει καποιος ?

Εαν βαλεις το widget του s note το τριτο κουμπι ειναι η λειτουργια που αναφερεις ;)

 

http://media.lifehacker.foxtrot.future.net.uk/wp-content/uploads/sites/55/2014/09/2014-09-02-17.252.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο αριθμός των πυρήνων δεν είναι το μόνο που παίζει ρόλο. Και ο exynos του s4 octa είναι, αλλά πολύ κατώτερος του 805.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο αριθμός των πυρήνων δεν είναι το μόνο που παίζει ρόλο. Και ο exynos του s4 octa είναι, αλλά πολύ κατώτερος του 805.

 

απο ποτε το σ4 εγινε οχταπυρινο το βαφτησες σημερα;;; μην λεμε και οτι θελουμε!απο τους περισσοτερους εχω ακουσει οτι το S4 I9506 ειναι καλυτερο απο το S4 I9505 ! και εισαι λιγο εκτος θεματος! επισης δεν παιζει ρολο μονο ποσους πυρινες εχει αλλα και η λιθογραφια πχ...! προφανως τα μπερδεψες και προφανως αδικος σε αντιπαραθετω !

Edited by kostashark
Link to comment
Share on other sites

απο ποτε το σ4 εγινε οχταπυρινο το βαφτησες σημερα;;; μην λεμε και οτι θελουμε!απο τους περισσοτερους εχω ακουσει οτι το S4 I9506 ειναι καλυτερο απο το S4 I9505 ! και εισαι λιγο εκτος θεματος! επισης δεν παιζει ρολο μονο ποσους πυρινες εχει αλλα και η λιθογραφια πχ...! προφανως τα μπερδεψες και προφανως αδικος σε αντιπαραθετω !

 

Εδω εχεις λαθος φιλε....Το S4 φυσικα και εβγαινε octa και μαλιστα ηθελα να το παρω απο Καναδα...Δες εδω: http://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s4-lte-a-benchmarks-video-4232/

 

Και το ειχε και ενα παιδι εδω μεσα στο φορουμ ενας Κωστας...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Snapdragon Vs Exynos

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...