Jump to content

[Επίσημο] LG G3 (D855)


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ακουω :happy:

 

Σε γενικες γραμμες το g3 ειναι ενα upgraded g2 που δεν ειναι αλλο παρα ενα απο τα καλυτερα κινητα που εχουν περασει απο τα χερια μου.

Θετικα του g3 σε σχεση με g2.

 

1) Kαμερα. Και πιστεψε με την καμερα (αν δεις και στο νημα του g2) την εχω λιωσει. Εχει καλυτερα χρωματα (πιο θερμα αλλα καμια φορα λαθος white balance) και σαφως γρηγοροτερο focus λογω Laser. Τα οπτικα ειναι τα ιδια αλλα εχουν αλλαξει οι αλγοριθμοι. Δεν θα σου πω για 4k video και slowmotion κλπ γιατι ενα rooted g2 τα κανει και εκεινο.

 

2) Οθονη. Πιο φωτεινη και πιο ποιοτικη. Καλυτερες γωνιες θεασης και καλυτερη ομοιομορφια στο panel. Για την αναλυση 4k δεν θα σου πω κατι ιδιαιτερο μιας και στις 5.5 ιντσες ειναι μικρη η διαφορα. Υπαρχει ομως σαν δυνατοτητα οποτε ειναι εν μερει θετικο.

 

3) Το βασικοτερο ολων για μενα. ΡΗΜΑΔΟ ΚΑΡΤΑ SD. Δεν θα σου κρυψω οτι αυτο που με ειχε ενοχλησει πολυ στο g2 ηταν ο χωρος. Εχω το 16αρι και θα σου πω οτι με κανα 2 video, φωτογραφιες και αντε καμια εφαρμογη τελειωσες. Γεμισε. Καθε 2 μερες αδειαζα φωτο και τις μετεφερα στο pc.

 

4) Αφαιρουμενη μπαταρια. Αυτο ειναι καλο αλλα οχι και κατι τρομερο, γιατι μεχρι να σου χαλασει η μπαταρια θα εχεις αλλαξει συσκευη. :p

Υπαρχει ομως και ειναι θετικο.!

 

5) Κατασκευη και εμφανιση. Για μενα ειναι πιο ομορφο και ποιο ποιοτικη κατασκευη μακραν. Δεν μαζευει δαχτυλιες το πισω μερος οσο στο g2. Βεβαια το εχω παντα με θηκη οποτε δεν μου λεει κατι αλλα υπαρχει και αυτο.

 

6) Κουμπια. Τα πληκτρα στο πισω μερος εχουν βαθουλωμα και ειναι πιο ευχρηστα απο το g2. Το χερι παει μονο του πλεον. Στο g2 το εψαχνα το power.

 

7) Και αυτο εξισου ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. Συνομιλια και μικροφωνο. Το g2 (ολα τα g2) εχουν ενα θεμα με το μικροφωνο. Οταν μιλας πρεπει το κινητο να ειναι στην ιδια ευθεια με το στομα σου. Αν το γυρισεις λιγο στο πλαι προς τα πανω η προς τα κατω, ο συνομιλιτης σου δεν σε ακουει μακρια αλλα καθολου. Στο g3 δεν υφισταται.

 

8) Βαρος. Στο χερι μου και τα 2 το g2 ειναι λιγο πιο βαρυ παροτι πιο μικρο.

 

9) Και αυτο σημαντικο. Ηχειο. Καμια σχεση απλα. Πιο ποιοτικο-καθαρο-δυνατο το ηχειο του g3.

 

10) Ποιο ποιοτικη και δυνατη η δονηση του g3. (δεν θελω σχολια!!!) :p

 

Αρνητικα σε σχεση με το g2:

 

1) Διαρκεια μπαταριας. Εχει μικροτερη. Δεν ξερω ποσο αλλα θεωρω ενα 30-40%.

 

2) Μεγεθος. Αν και θαυμαζω πραγματικα την lg πως χωρεσε στο g2 την 5.2" αλλο τοσο την θαυμαζω για την 5.5" στο g3. Παρολα αυτα εστω και ελαχιστο ειναι μεγαλυτερο απο το g2. Αν δεν σε ενοχλει οκ.!

 

3) Ελαφρυ Lag. Σε σχεση με το g2 το κινητο ειναι λιγο πιο διστακτικο. Εγω ομως ειμαι εντελως στοκ και δεν φοραω lollipop. Σε θεμα βελτιωσης δεν μπορω να σου πω πολλα, περισσοτερα θα σου πουν τα παιδια εδω μεσα που το εχουν λιωσει.

 

Δεν μου ερχεται κατι αλλο προς το παρον μιας και το κινητο το εχω στα χερια μου λειτουργησει μονο 2 ωρες σερι λογω δουλειας.

Καποιος αλλος αν εχει να προσθεσει κατι ευχαριστως. Δεν παυω να θεωρω ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ κινητο το g2. Οτι καλυτερο ειχα μεχρι στιγμης απο συσκευη.

Eλπιζω να σε βοηθησα.! Αν το σκεφτεσαι παντως, εγω που εχω και τα 2 θα σου πω με σιγουρια οτι οι αναβαθμισεις που εχει ειναι πολλες για να αντισταθεις.! Χτυπα το!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πατάς πάνω δεξια όταν είσαι στην κάμερα τις τελείτσες μια φορά κ εξαφανίζονται τα on screen buttons.Μετά πατώντας πάνω στο σημείο που θές να εστιάσεις κ voilla. :lol:

 

 

 

Δεν είχα δεί το post σου κ σου απάντησα στο thread τροποποιήσεις κ βελτιώσεις.Δεν έτρεξα game καθόλου γτ δέν άντεξα παραπάνω απο 5 λεπτά με την παρούσα ανάλυση.Σίγουρα άν είχε βγεί εργοστασιακά με full hd το κινητό μας θα είχε καλύτερα οπτικά αποτελέσματα.Αυτό που είδα ήταν ΤΡΑΓΙΚΟ....

Πιστεψέ με φίλε μου γνωρίζω τον όρο lag πολύ καλά απ το sg3 που έχω σαν 2ο smartphone. Lag στο g3 μου με custom an hd κ nova με καποιες τροποποιήσεις ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ....

 

Οκ πασσο για να το λες ετσι θα ειναι στον τομεα αναλυσης.

Οσο για το lag που αναφερεις, εγω εχω το 16αρι ομως, λες με custom rom κτλ να ειμαι οκ?

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ευχαριστω ησουν οντως αναλυτικος!

αν τελικα το παρω ελπιζω να μη το μετανιωσω και το μονο που πραγματικα με χαλασε απο οσα ειπες ηταν για την μπαταρια.

Ειναι ο λογος που με κανει να κοιταω και προς το xperia z3 μερια αν και το σιχενομαι αυτο το μονοτονο ορθογωνιο με τις μεγαλες γωνιες!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα μαγεια :P Ευχαριστω πολυ φιλε..επισης για το 4g πρεπει να ενεργοποιησω κατι καπου? η μονο περιαγωγη δεδομενων και το αλλο που λεει να επιλεγει και απο τα 3 δικτυα?

Πρέπει καταρχήν να καλέσεις τον παροχο σου να σου το ενεργοποιησει γιατί δεν ενεργοποιημενο εξαρχής στις συνδέσεις. Το έχεις κάνει αυτό? Γιατί και εγώ έτσι την είχα πατήσει ;)

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

:blink::blink::blink:

Εντελλει εχει διαφορα...! Πριν γυρισεις σε qhd κανε μερικα τεστ (κανενα game που να γνωριζεις) η browsing στο internet.

Επισης για ολα τα lg apps τα οποια ειναι γραμμενα σε qhd φυσικα, υπαρχει λυση αν σας ενδιαφερει σας δινω το Link για τροποποιηση στα dpi. (αν και θα το γνωριζετε ηδη).

Οσο για τα νουμερα στο antutu εγω ειμαι ακομα με 4.4.2 αν δεν απατωμαι, γιαυτο εχω χαμηλο score? και περα απο το score με την lollipop εγινε το τηλεφωνο πιο lag free η οχι?

Υπαρχει λυση αλλα σε κιτκατ διοτι σε λολιποπ δεν δουλευει το exposed

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει καταρχήν να καλέσεις τον παροχο σου να σου το ενεργοποιησει γιατί δεν ενεργοποιημενο εξαρχής στις συνδέσεις. Το έχεις κάνει αυτό? Γιατί και εγώ έτσι την είχα πατήσει ;)

 

Ρωτησα χθες και μου παν οτι δε χρειαζεται να ενεργοποιησω κατι απο τη vodafone θα ρωτησω ξανα παντως

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ησουν οντως αναλυτικος!

αν τελικα το παρω ελπιζω να μη το μετανιωσω και το μονο που πραγματικα με χαλασε απο οσα ειπες ηταν για την μπαταρια.

Ειναι ο λογος που με κανει να κοιταω και προς το xperia z3 μερια αν και το σιχενομαι αυτο το μονοτονο ορθογωνιο με τις μεγαλες γωνιες!!

 

Ωραιο και το z3. Αλλα να σε ρωτησω κατι, παιζει ρολο για σενα η καμερα και η οθονη? Εγω ας πουμε με την καμερα εγω μεγα κολλημα.

Και το λεω και σε ολους σας, τωρα που εχω το g3 θα προσπαθησω να το φτασω στα μεγιστα με τον τομεα της καμερας.

Ηδη με την xcam παρατηρω διαφορες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπαρχει λυση αλλα σε κιτκατ διοτι σε λολιποπ δεν δουλευει το exposed

 

Σωστο και αυτο. Αλλα που θα παει θα βγει.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα παιζει ρολο η καμερα αλλα να σκεφτεις με το g2 ειμαι στοκ και μου φτανει οκ κινητο ειναι!(ετσι σκεφτομαι,για φωτογραφιες εχω και τη νικον)
Link to comment
Share on other sites

Οκ πασσο για να το λες ετσι θα ειναι στον τομεα αναλυσης.

Οσο για το lag που αναφερεις, εγω εχω το 16αρι ομως, λες με custom rom κτλ να ειμαι οκ?

 

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν σαν αίσθηση lag free οφείλεται η rom (stock vs custom) κ τονίζω η rom κ όχι το firmware (kit kat vs lollipop) η απλά κ μόνο ο launcher που αν εξαιρέσεις οτι π.χ ο nova είναι "φτωχός" απέναντι στον deafult launcher της lg με δυο τρεις τροποποιήσεις όπως το να απενεργοποιήσεις τα animation γίνεται ένα άλλο smartphone.Να σε πάω κ πιο βαθιά που για μένα δέν είδα διαφορές είναι στις ρυθμίσεις (high temperature property) κ (thermal daemon mitigation) που έχουν να κάνουν με το throttling αλλα δέν ξέρω κατα πόσο είναι "safe" να παρεμβένεις σε τέτοιες ρυθμίσεις όταν είσαι heavy gaming user γτ σίγουρα καταπονούν το hardware του κινητού μας.Αν θές τις δοκιμάζεις ....

Αν στα παραπάνω που γράφω δέν συμφωνεί κάποιος ας πεί την γνώμη του.

Edited by paris_rx8
Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

φιλε καλησπερα,ειμαι πρωην κατοχος του note 3,s5 και τωρα εχω το lg g3 16 gb,το τηλεφωνο ειναι εξαιρετικο αν θες την αποψη μου αναβαθμισου απο το g2,οχι μονο για την τελεια οθονη του αλλα και γιατι σε σχεση με το g2 παιρνει καρτα micro sd πραγμα που σου δινει απλετο χωρο,εαν βγει και root για την lollipop για να μπορεσουμε να κανουμε και φακελους καποιων προγραμματων τυπου torrents στην external και για να βαλουμε καποιες εφαρμογες στο multiwindow για μενα θα ειναι το τελειο τηλεφωνο,παντως σε σχεση με οτι κυκλοφορει ειναι αυτη την στιγμη το καλυτερο
Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα χθες και μου παν οτι δε χρειαζεται να ενεργοποιησω κατι απο τη vodafone θα ρωτησω ξανα παντως

Και μενα το ιδιο μου ειπαν απο τη Vodafone και απο τον ξενο παροχο που εχω τη καρτα του μεσα στο G3, για 1-2 μηνες ακομα.

LTE πουθενα....

Να πω οτι στο S4 mini υπηρχε εξ'αρχης χωρις ενεργοποιησεις χωρις τιποτα και με τη Vodafone και με τον ξενο παροχο.

Link to comment
Share on other sites

Και μενα το ιδιο μου ειπαν απο τη Vodafone και απο τον ξενο παροχο που εχω τη καρτα του μεσα στο G3, για 1-2 μηνες ακομα.

LTE πουθενα....

Να πω οτι στο S4 mini υπηρχε εξ'αρχης χωρις ενεργοποιησεις χωρις τιποτα και με τη Vodafone και με τον ξενο παροχο.

Η vodafone μας λέει 2 χρόνια για 4g το ίδιο και η cosmote oμως η cosmote πιάνει 4g πολύ τελευταία η vodafone πουθενά ακόμη

Link to comment
Share on other sites

παντως με την lolilop καλα για αρχη...θα ερθουν και τα διορθωτικα update σιγα σιγα και θα ειναι ολο και ποιο καλυτερο!!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Παντως οι θερμοκρασίες ειναι υψηλες. Οταν εβαλα modern combat 5 εφτασε εως και 70 βαθμους το cpu. Και επαμαλαμβανω το cpu. Οχι η μπαταρια. Γιατι πολλοί μπερδευονται.
Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να αλλάξει τα screen buttons ας δει εδώ:

 

http://www.androidcentral.com/how-customize-lg-g3s-screen-buttons

αυτο ειναι ευκολο απλα ενας φιλος ελεγε οτι με την lolipop μπορουμε να βαλουμε σα του nexus που μοιαζουν με το playstacion

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι ευκολο απλα ενας φιλος ελεγε οτι με την lolipop μπορουμε να βαλουμε σα του nexus που μοιαζουν με το playstacion

 

Δεν έχω υπόψη τι εννοείς, αυτό είχα βρει και θυμόμουν.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να εμφανίζει το όνομα δικτύου πάνω αριστερά;
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα παιζει ρολο η καμερα αλλα να σκεφτεις με το g2 ειμαι στοκ και μου φτανει οκ κινητο ειναι!(ετσι σκεφτομαι,για φωτογραφιες εχω και τη νικον)

 

γιατι αν σκεφτεσαι καμερα και οθονη ειναι ηδη καλυτερο το g2 που εχεις τωρα απο το z3...!

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με κιτ κατ με το ζόρι πήγαινα 29000 με lollipop πήγα με την μια 39000+ τώρα σταθερά πάνω από 41κ.

 

Αυτο εισαι ο πρωτος που το αναφερει, και οι υπολοιποι με 39000+ με lollipop ειστε?

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν σαν αίσθηση lag free οφείλεται η rom (stock vs custom) κ τονίζω η rom κ όχι το firmware (kit kat vs lollipop) η απλά κ μόνο ο launcher που αν εξαιρέσεις οτι π.χ ο nova είναι "φτωχός" απέναντι στον deafult launcher της lg με δυο τρεις τροποποιήσεις όπως το να απενεργοποιήσεις τα animation γίνεται ένα άλλο smartphone.Να σε πάω κ πιο βαθιά που για μένα δέν είδα διαφορές είναι στις ρυθμίσεις (high temperature property) κ (thermal daemon mitigation) που έχουν να κάνουν με το throttling αλλα δέν ξέρω κατα πόσο είναι "safe" να παρεμβένεις σε τέτοιες ρυθμίσεις όταν είσαι heavy gaming user γτ σίγουρα καταπονούν το hardware του κινητού μας.Αν θές τις δοκιμάζεις ....

Αν στα παραπάνω που γράφω δέν συμφωνεί κάποιος ας πεί την γνώμη του.

 

Οχι δεν θα μπω στη διαδικασια να κανω disable τα throttling γιατι το κινητο σε γενικες γραμμες ειναι "ζεστο".

Σε ευχαριστω για τις παρατηρησεις σου! :)

Link to comment
Share on other sites

γιατι αν σκεφτεσαι καμερα και οθονη ειναι ηδη καλυτερο το g2 που εχεις τωρα απο το z3...!

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αυτο εισαι ο πρωτος που το αναφερει, και οι υπολοιποι με 39000+ με lollipop ειστε?

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Οχι δεν θα μπω στη διαδικασια να κανω disable τα throttling γιατι το κινητο σε γενικες γραμμες ειναι "ζεστο".

Σε ευχαριστω για τις παρατηρησεις σου! :)

 

Είμαι βέβαιος πως το είχα αναφέρει και παλαιότερα. Με το που πήρα το L, είχα πάει 39000 κάποιες φορές έπεφτε 36000, τώρα σταθερά πάνω από 41000

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πόση ώρα οθόνης βγάζει το g3 κυρίως με πλοήγηση στο Internet

 

Προσωπικά 5+ ώρες.το ανώτατο πού εχω πιάσει είναι 5:48 λεπτά.

Κυρίως πλοήγηση,κανένα μισαωρο gaming,μισή ωρα κλήσεις.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι ευκολο απλα ενας φιλος ελεγε οτι με την lolipop μπορουμε να βαλουμε σα του nexus που μοιαζουν με το playstacion

 

Μαλλον αυτο θα εννοειτε! :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να εμφανίζει το όνομα δικτύου πάνω αριστερά;

 

μπορείς να βάλεις το λογότυπο του δικτύου με την εφαρμογή phono.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.Λοιπόν θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να γράψω τις εμπειριές μου για το νέο μου κινητό LG G3 32 GB με την τελευταία έκδοση λογισμικού 5.0 βοηθώντας με αυτό τον τρόπο την αγορά ή μη όποιου θέλει να το αποκτήσει.Να αναφέρω ότι προέρχομαι από το αγαπημένό μου LG G2 και φυσικά η όποια σύγκριση θα γίνει μεταξύ τους.

1)Ποιότητα κατασκευής: πάρα πολύ κάλη χώρις κανένα τριγμό και ας έχει αποσπόμενη μπαταρία.Βέβαια να αναφέρω ότι έχω την Gold έκδοση και χωρίς θήκη ψιλογλιστράει από τα χέρια.

2)Οθόνη: εντυπωσιακή από θέμα μεγέθους,απεικόνησης και ειδιαίτερα στις γωνίες θέασης αλλα θεωρώ ότι του LG G2 φαίνονται λίγο εντονότερα τα χρώμματα.

3)Καμέρα: σαφέστατα και με διαφορά καλύτερη του LG G3 και ιδιαίτερα στην μπροστινή κάμερα έχει γίνει πολύ καλή δούλεια για όποιους είναι λάτρεις των Selfie.

4)Μπαταρία: απλά καμία σχέση με το LG G2.Να αναφέρω ότι ασχολούμε σχετικά αρκετή ώρα με το κινητό και ενώ με το G2 μου κρατούσε σίγουρα 1 μέρα τουλάχιστον, με το G3 σίγουρα χρειάζομαι φόρτιση μέσα στην ημέρα.Η συμπεριφορά της αποφόστισης της μπαταρίας μου θυμίζει πολύ το LG Nexus 5 που είχα και χρειαζόταν φόρτιση προς το τέλος της ημέρας.

5)Ηχείο: καλύτερο του G3 με δυνατό,βαθύ και καθαρό ήχο(όχι πως του G2 ήταν κακό!).

6)Μέγεθος: ελαφρώς μεγαλύτερο από το LG G2,δεν νομίζω ότι κάποιον που προέρχεται απο το G2 θα του φάνει μέγάλο.Αλλό ένα μπράβο βέβαια στην LG για τις αναλογίες και τα περιθώρια που χρησιμοποιεί στα κινητά της.

7)Lag: μερικές φορές μου δίνει την εντύπωση πως έχει κάποια θεματάκια με μικροκολλήματα στα ανοίγματα των εφαρμογών ενώ με το G2 είχα πιο άμεση ανταπόκριση.

8)Να μην ξεχάσω βέβαια να αναφέρω στα θετικά την ύπαρξη κάρτας αποθήκευσης(που ήταν το βασικό μου πρόβλημα στο LG G2 16 GB που είχα), την ποιοτικότερη και καλύτερη θέση των κουμπιών στο πίσω μέρος και τέλος την αποσπώμενη μπαταρία του.

Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα αλλά ήθελα να είμαι όσο το δυνατόν πιο αναλυτικός και αντικειμένικος γινόταν!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...