Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει υποδοχή για sim?????

Κάτι άλλο εννοείς μάλλον αλλιώς ποια η απάντηση για το αν υπάρχει τρόπος να το ξεκλειδωσεις....

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μα η 4.4.2 που φοραει το samsung s4 και Lg fino,εχουν κανονικα ποσοστο μπαταριας.εκτος και εαν αυτο αλλαζει στην 4.4.4 που φοραει το G.

 

 

τελικα ανοιγμα οθονης μονο με το πλαινο κουμπακι,ή εχουμε κανα τιπ...?

 

Αυτά φοράνε άλλες roms. Η pure της Google δεν έχει συνήθως ποσοστό. Από το Nexus S θυμάμαι να μην έχει.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν το ηξερα.τεσπα-μικρο το κακο.

οσο αναφορα το θεμα του ανοιγματος της οθονης,εχουμε κατι?ειναι εντελως μη-εργονομικο το ανοιγμα με το πλαινο κουμπακι.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει πολλές φορές η original flip shell θήκη μου έλυσε τα χέρια με την ενσωματωμένη λειτουργία κλειδώματος και ξεκλειδώματος που έχει. Ξέχασα την ύπαρξη του κουμπιού.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει υποδοχή για sim?????

Κάτι άλλο εννοείς μάλλον αλλιώς ποια η απάντηση για το αν υπάρχει τρόπος να το ξεκλειδωσεις....

 

δεν εχει υποδοχη για sim ... οπως φαινεται και στις φωτο ...

Edited by MAFIA

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει πολλές φορές η original flip shell θήκη μου έλυσε τα χέρια με την ενσωματωμένη λειτουργία κλειδώματος και ξεκλειδώματος που έχει. Ξέχασα την ύπαρξη του κουμπιού.

 

χμμμμ...σωστο αλλα το θεμα ειναι τι γινεται χωρις αυτην.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς αυτή δεν υπάρχει αξιόλογη λύση. Οι apps που χρησιμοποιούν τον proximity sensor είναι αναξιοπιστες και τρώνε μπαταρία.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει υποδοχη για sim ... οπως φαινεται και στις φωτο ...

 

Τότε τι εννοείς να το ξεκλειδώσεις;;;; να ανοίξεις slot για sim??? Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο και προφανώς δεν υπάρχει λύση...

Στη πρώτη φώτο στο πλάι δεν είναι υποδοχή; ρωτάω γιατί βλέπω τη φώτο από smartphone και δε φαίνεται ξεκάθαρα.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που λέει εδώ δεν έχει καν sim slot ακόμα και αν βγαλεις τις βίδες και αφαιρέσεις το κάλυμμα. Επίσης μοιάζει για πρώτης γενιάς moto g.
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν εχει υποδοχη για sim , εκει που μπαινει η καρτα κανονικα...εχει κατι σαν πλαστικο και δεν δεχεται sim ...

 

αυτο που δεν ξερω ειναι αν το ξεβιδωσω γυρω γυρω ... και βγαλω αυτο το πλαστικο... θα εχει υποδοχη για sim ?

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως ακόμα και να είχε υποδοχή κρυμμένη (που ίσως δεν έχει καν), αν διάβασα σωστά στο link που σου παραθέτω στο προηγούμενο μήνυμα, δεν παίζει σε gsm. Οπότε άχρηστο θα είναι.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως ακόμα και να είχε υποδοχή κρυμμένη (που ίσως δεν έχει καν), αν διάβασα σωστά στο link που σου παραθέτω στο προηγούμενο μήνυμα, δεν παίζει σε gsm. Οπότε άχρηστο θα είναι.

 

Καταλαβα θα του πω παρτο και πετατο :)

 

ευχαριστω για τη βοηθεια

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή νωρίτερα μου είχε έρθει κάποια αναβάθμιση σε κάποιες εφαρμογές και την έκανα χωρίς να δώσω σημασία ούτε σε αυτό, ούτε στην ερώτηση που είχε η αναζήτηση google που ήταν μια από αυτές που ενημερώθηκε, απαντώντας θετικά(το ίδιο είχα κάνει σε μια ταμπλέτα εχθές το βράδυ, και αν δεν κάνω λάθος ρωτούσε αν θέλω να ενεργοποιήσω το Now). Ξαφνικά μετά από ώρα που κοιτάω το κινητό, γιατί το είχα αφήσει, βλέπω τη μπάρα αναζήτησης αλλαγμένη, όπως και το πλήκτρο που ανοίγει το συρτάρι εφαρμογών αλλά και το ίδιο το συρτάρι είναι πλέον με λευκό φόντο. Λογικά το Lollipop πρέπει να είναι κοντά...

 

Αυτό που βλέπω σε πρώτη φάση είναι πως αν κλείσει το συρτάρι εφαρμογών γυρνάει αστραπιαία στην αρχική οθόνη, και από το λίγο που δοκίμασα δεν κάνει πια redraw τα εικονίδια όταν επιστρέφω πίσω μετά από διάφορες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή νωρίτερα μου είχε έρθει κάποια αναβάθμιση σε κάποιες εφαρμογές και την έκανα χωρίς να δώσω σημασία ούτε σε αυτό, ούτε στην ερώτηση που είχε η αναζήτηση google που ήταν μια από αυτές που ενημερώθηκε, απαντώντας θετικά(το ίδιο είχα κάνει σε μια ταμπλέτα εχθές το βράδυ, και αν δεν κάνω λάθος ρωτούσε αν θέλω να ενεργοποιήσω το Now). Ξαφνικά μετά από ώρα που κοιτάω το κινητό, γιατί το είχα αφήσει, βλέπω τη μπάρα αναζήτησης αλλαγμένη, όπως και το πλήκτρο που ανοίγει το συρτάρι εφαρμογών αλλά και το ίδιο το συρτάρι είναι πλέον με λευκό φόντο. Λογικά το Lollipop πρέπει να είναι κοντά...

 

Αυτό που βλέπω σε πρώτη φάση είναι πως αν κλείσει το συρτάρι εφαρμογών γυρνάει αστραπιαία στην αρχική οθόνη, και από το λίγο που δοκίμασα δεν κάνει πια redraw τα εικονίδια όταν επιστρέφω πίσω μετά από διάφορες εφαρμογές.

 

Αυτό που έχεις τώρα ΕΙΝΑΙ το lollipop.. :p

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις τώρα ΕΙΝΑΙ το lollipop.. :p

Ι don't think so....

Ξέρω περίπου πως είναι το lollipop. Είχα δουλέψει το L preview στο Nexus που είχα το καλοκαίρι. Αλλά μη νομίζεις πως το πρώτο πράγμα που έκανα δεν ήταν να κοιτάξω το "σχετικά με το τηλέφωνο"...

Link to comment
Share on other sites

Εστω και καθυστερημενα, ευχαριστω τον Zer0c00L για τις απαντησεις που μου εδωσε. Κανω ενα bump στο προηγουμενο μνμ μου, με την ελπιδα οτι θα λαβω μερικες ακομα απαντησεις απο εσας που ηδη εχετε στα χερια σας το κινητο. Ευχαριστω πολυ.

 

Καλησπερα σας κυριοι (και κυριες, αν υπαρχουν). Συγγνωμη που θα σας κουρασω λιγο, αλλα δεν εχω χρονο να διαβασω 1600 μνμ (παροτι εχω διαβασει τα τελευταια 200 απο αυτα), οποτε θα κανω μερικες ερωτησεις που ελπιζω να μπορειτε να μου απαντησετε.

 

Ειμαι κατοχος του Μοτο 1ης γενιας, σκεφτομαι σοβαρα να παω σε εκεινο της 2ης γενιας. Αγορασα το δικο μου τον προηγουμενο Μαρτιο απο το Αμαζον (Αγγλιας), με οσα σημαινε αυτο: πρωτη παρτιδα με προβλημα σε ηχο, αντικατασταση και απροβληματιστη λειτουργια με εκεινο της δευτερης παρτιδας (ασημενιο λογοτυπο). Ρωταω λοιπον:

 

1) Εβγαλε το Μοτο 2014 προβληματα αναλογα με εκεινου του 2013; Αν ναι, ποια;

2) Εχει προβληματα που να παρουσιαζονται σε μεγαλο αριθμο χρηστων;

3) Υπαρχουν διαφορετικες "εκδοχες" οπως υπηρχαν στο Μοτο 2013;

4) Υπαρχουν διαφορες στη λειτουργια; Π.χ. καλυτερη/χειροτερη κεραια, να λοκαρει ευκολοτερα/δυσκολοτερα gps, τπτ θεματα λειτουργικου κλπ. Ή αν υπαρχει θεμα με την sd card (έχω το 16GB αυτη τη στιγμη, οποτε το 8αρι ισως μου φανει καπως).

5) Αξιζει η μεταβαση απο το ενα κινητο στο αλλο; Γιατι;

6) Που παιζει καλυτερη τιμη αυτη την εποχη, σε Ελλαδα ΚΑΙ εξωτερικο;

7) Παιζουν τα Sony MH1 ακουστικα στο Μοτο 2014 (αν το εχει δοκιμασει κανεις φυσικα);

 

Παρακαλω αν μπορειτε να μου απαντησετε, θα σας ειμαι υποχρεος και πιθανως θα μπω συντομα στην παρεα σας (μεταπηδηση απο το ενα υποφορουμ στο αλλο :D). Δινω προτεραιοτητα στην αγορα απο Ελλαδα (για προφανεις λογους), αλλα δυστυχως η τσεπη δεν αντεχει πολλα-πολλα και θα προτιμησω την καλυτερη δυνατη λυση.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων και καλο σας βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Εστω και καθυστερημενα, ευχαριστω τον Zer0c00L για τις απαντησεις που μου εδωσε. Κανω ενα bump στο προηγουμενο μνμ μου, με την ελπιδα οτι θα λαβω μερικες ακομα απαντησεις απο εσας που ηδη εχετε στα χερια σας το κινητο. Ευχαριστω πολυ.

 

1+2) Το κύριο θέμα που έχει είναι η διαχείριση μνήμης, που από κάποιο bug όταν ελεύθερα είναι λιγότερα από 300ΜΒ κλείνει εφαρμογές, κάτι που κάνει το multitasking λίγο δύσχρηστο. Δηλαδή όταν πας σε μια εφαρμογή που νόμιζες ότι είχε ανοιχτή την φορτώνει από την αρχεί. Από ότι έχω διαβάσει στο πρώτο Moto G ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα. Αυτό είναι κάτι που ή θα σου σπάει τα νεύρα ή δε θα σε απασχολεί και τόσο όπως εμένα. Διορθώνεται με το lollipop από ότι λένε.

 

Κάποια παρτίδα είχε ελαττωματική οθόνη. Πρέπει να διορθώθηκε. Στον κύκλο μου είμαστε 6 άτομα με το 2ης γενιάς Moto G και κανένα δεν έχει το παραμικρό. Το τελευταίο αγοράστηκε πριν μια βδομάδα.

 

3)Μόνο το XT1068 dual sim έρχεται. Από ότι βλέπω και στην Ευρώπη γενικά και εδώ.

 

4) Για το λειτουργικό σου είπα πιο πάνω τι θέμα υπάρχει. Για όλα τα άλλα τίποτα (sd,gps κλπ).

 

5) Για μένα μόνο αν χρειάζεσαι 2 sim, λίγο καλύτερη κάμερα και κάρτα SD. Αν όλα αυτά μου ήταν αδιάφορα θα έμενα στο παλιότερο.

 

6) Στο skroutz είναι στα 173. Κάποια φίλη γνωστής το πήρε από κάποιο άλλο μαγαζί στα 165 αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες, και δεν νομίζω πως το δίνανε σε όλους τόσο. Αν μάθω κάτι παραπάνω θα το δημοσιεύσω.

 

7)ΔΓ/ΔΑ

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει πολλές φορές η original flip shell θήκη μου έλυσε τα χέρια με την ενσωματωμένη λειτουργία κλειδώματος και ξεκλειδώματος που έχει. Ξέχασα την ύπαρξη του κουμπιού.

 

Εγώ προσωπικά αγόρασα αυτήν εδώ και λειτουργεί κανονικά το sleep sensor.

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00OLUFDWK

13€ με τα μεταφορικά . Δεν ξέρω πόσο έχει η original flip shell

Link to comment
Share on other sites

Ι don't think so....

Ξέρω περίπου πως είναι το lollipop. Είχα δουλέψει το L preview στο Nexus που είχα το καλοκαίρι. Αλλά μη νομίζεις πως το πρώτο πράγμα που έκανα δεν ήταν να κοιτάξω το "σχετικά με το τηλέφωνο"...

 

To drawer πάνω πως είναι? Μέσα στα settings είναι material ή όχι?..:lol: wtf, 1η φορά το βλέπω αυτό..

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω ΠΟΛΥ Μαρκ. Μου ελυσες αρκετες αποριες!

 

Για το multitasking, μου κανει εντυπωση οτι μερικες εφαρμογες εχουν την ιδια συμπεριφορα και στο δικο μου (πρωτης γενιας). Δεν το εψαξα ποτε, νομιζα οτι ειναι by default ετσι τα πραγματα. Ισως παλι να καταλαβα κατι εντελως λαθος απο την περιγραφη σου, βλεπεις αν δεν εχεις δουλεψει κατι δεν εισαι σιγουρος 100% :)

 

Οσον αφορα στο προβλημα της οθονης, τι ελλατωμα εβγαζε;

 

Για την τιμη ειδα οτι ισως εχουμε την καλυτερη στην Ελλαδα, τα 163 ηταν η χαμηλοτερη εβερ στο σκρουτζ. Οσον αφορα στην "μεταβαση", μονο το δικαρτο θα με βολευε (δεν καιγομαι ομως) και το οτι θα ηθελα λιγο μεγαλυτερη οθονη πια.

 

Σε ευχαριστω και παλι, αν καποιος εχει κατι να προσθεσει ειναι ευπροσδεκτος.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω ΠΟΛΥ Μαρκ. Μου ελυσες αρκετες αποριες!

 

Για το multitasking, μου κανει εντυπωση οτι μερικες εφαρμογες εχουν την ιδια συμπεριφορα και στο δικο μου (πρωτης γενιας). Δεν το εψαξα ποτε, νομιζα οτι ειναι by default ετσι τα πραγματα. Ισως παλι να καταλαβα κατι εντελως λαθος απο την περιγραφη σου, βλεπεις αν δεν εχεις δουλεψει κατι δεν εισαι σιγουρος 100% :)

 

Οσον αφορα στο προβλημα της οθονης, τι ελλατωμα εβγαζε;

 

Για την τιμη ειδα οτι ισως εχουμε την καλυτερη στην Ελλαδα, τα 163 ηταν η χαμηλοτερη εβερ στο σκρουτζ. Οσον αφορα στην "μεταβαση", μονο το δικαρτο θα με βολευε (δεν καιγομαι ομως) και το οτι θα ηθελα λιγο μεγαλυτερη οθονη πια.

 

Σε ευχαριστω και παλι, αν καποιος εχει κατι να προσθεσει ειναι ευπροσδεκτος.

 

Σαν άτομο που έκανε την συγκεκριμένη μετάβαση, προσωπικά δεν το μετάνιωσα καθόλου και πιστεύω ότι αξίζει πολύ!

Και ο βασικός λόγος που την έκανα ήταν η μεγαλύτερη οθόνη. Και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος.

Μπορείς να με ρωτήσεις ότι θες σχετικά με το θέμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ μιας και είναι το θέμα στους αισθητήρες? Χρησιμοποιώ google maps και route 66 πολύ, γιατί μετακόμισα Όσλο και δεν ξέρω ακόμα την πόλη καλά.

 

Ενώ στην ξενάγηση με αυτοκίνητο είναι μια χαρά, όταν ορίσω ξενάγηση με τα πόδια έχει θέμα στο που "κοιτάει" το κινητό. Μπορεί να περπατάω προς μια κατεύθυνση δηλαδή, ακολουθώντας την διαδρομή που έχω ορίσει, και το βελάκι του "χαρακτήρα μου" να δείχνει ότι κοιτάω και περπατάω σε άσχετη κατεύθυνση. Φυσικά ο κύκλος προχωράει προς τα εκεί που όντως κατευθύνομαι, αλλά το βελάκι δείχνει άσχετες κατευθύνσεις.

 

Αυτό που μου κάνει φοβερή εντύπωση είναι ότι το ίδιο ακριβώς πράγμα κάνει και το δικό μου (Moto G 2nd gen), και της αρραβωνιαστικιάς μου (Moto G 1st gen) αλλά και ένα παλιό Neo V που έχω. Και μας το έκανε και στην Ελλάδα, όχι μόνο εδώ. Έχει κανείς ιδέα τι παίζει? Αν είναι εφικτό μπορείτε να το δοκιμάσετε σε κάποια διαδρομή με τα πόδια? Μου φαίνεται τρελό να είναι σύμπτωση και στις 3 συσκευές το ίδιο πρόβλημα

 

Αν μπορεί κάποιος να τσεκάρει το συγκεκριμένο θέμα θα το εκτιμήσω πάρα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. έχω μια απλή ερώτηση και συγγνώμη αν έχει αναφερθεί πριν αλλά το θέμα έχει πάει 100 σελίδες. Όταν γράφω μήνυμα με μικρά γράμματα, μόλις κάνει αποστολή τα γυρνάει σε κεφαλαία. Δε βρίσκω στις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου πως αλλάζει αυτό. Το "Αυτόματη χρήση κεφαλαίων" το έχω ανενεργό αν και δεν κάνει αυτή τη λειτουργία. Υπάρχει κάπου αλλού επιλογή;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

To drawer πάνω πως είναι? Μέσα στα settings είναι material ή όχι?..:lol: wtf, 1η φορά το βλέπω αυτό..

 

Τι εννοείς το drawer πάνω πως είναι; Φυσικά και δεν είναι material στα settings. Έβγαλα και screenshot που εκτός από την έκδοση φαίνεται πως δεν έχει διαφορά από την KitKat. Μόνο ο Google launcher άλαξε, λογικά είναι όπως στο lollipop.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...