Jump to content

Lenovo Vibe Z (K910)


domokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Δεν βλεπω κατι τετοιο στις "προχωρημενες ρυθμισεις" στο δικο μου, βλεπε ss(edit: και στα ελληνικα που το εβαλα τα ιδια). Το Greek keyboard ειναι πρακτικο αλλα δεν μου αρεσει εμενα προσωπικα, το ειχα βαλει παλαιοτερα σε αλλο κινητο. Τωρα, με το gosms δεν ξερω τι παιζει θα το σκαλισω και αλλο.

Edit: εφαγε uninstall το gosms(ποτε δε το συμπαθησα :p) και θα παω με xposed-gravity box να φτιαξω τα μηνυματα. Καποιος να στειλει ενα link με το apk του xposed plz. Που να το εχει περασει στο κινητο και να δουλευει. Thanx

Edit 2: Γκαντεμης τελειως. Το exposed του link στην πρωτη σελιδα δεν μπορει να το κανει install. 1443 baralabji

Edited by GEONISED
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΣΤΕ ΜΕ...

 

Αγορασα 2 συσκευες.... απο τον μινιντιλ..

εχω το ιδιο προβλημα και στις 2...

εβαλα 1443 χαραλαμπη.. με την βοηθεια του φιλου του sakis....

ολα τα βηματα σωστα... τα καναμε μαζι... με βιντεο και με teamviewer..

 

ανοιγουν τα τηλεφωνα... τους βαζω και bootloader με twrp κτλ κτλ κτλ.. φτιαχνω και notification...

δουλευουν μια δυο τρεις πεντε μερες... μια βδομαδα.....

και καποια στιγμη.............. πεταει αυτο το μηνυμα την ωρα που πατας να κανεις κληση.......... και εδω ξεκιναει ο ΧΑΡΟΣ...

1. αρχιζει το κινητο : βαζει την κληση πανω στην notification.. και δεν μπορεις να κανεις τιποτα...

η κληση συνεχιζει να εκτελειται

εσυ δεν μπορεις να την κλεισεις.

 

το κινητο κανει κατι συγκεκριμενα τρελα : αναβοσβηνει η οθονη και κανει smart rotate συνεχεια

και επισης...

οταν το προβλημα ξεκινησει

ΟΤΑΝ ΣΕ ΚΑΛΟΥΝ

ακουγεται ο μισος ηχος κλησης

και στην μεση...

βγαινει μια γκομενα και λεει

: you have an incoming call from 69.....

 

 

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Edited by FOTIS_C3
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια κάρτα ενεργοποιείς τα δεδομένα? Μόνο στην 1η κάρτα θα δεις Η+

 

Για την 1η μιλαω αλλα βλεπω μονο 3g, εσεις βλεπετε σηματακι Η+?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΣΤΕ ΜΕ...

 

Αγορασα 2 συσκευες.... απο τον μινιντιλ..

εχω το ιδιο προβλημα και στις 2...

εβαλα 1443 χαραλαμπη.. με την βοηθεια του φιλου του sakis....

ολα τα βηματα σωστα... τα καναμε μαζι... με βιντεο και με teamviewer..

 

ανοιγουν τα τηλεφωνα... τους βαζω και bootloader με twrp κτλ κτλ κτλ.. φτιαχνω και notification...

δουλευουν μια δυο τρεις πεντε μερες... μια βδομαδα.....

και καποια στιγμη.............. πεταει αυτο το μηνυμα την ωρα που πατας να κανεις κληση.......... και εδω ξεκιναει ο ΧΑΡΟΣ...

1. αρχιζει το κινητο : βαζει την κληση πανω στην notification.. και δεν μπορεις να κανεις τιποτα...

η κληση συνεχιζει να εκτελειται

εσυ δεν μπορεις να την κλεισεις.

 

το κινητο κανει κατι συγκεκριμενα τρελα : αναβοσβηνει η οθονη και κανει smart rotate συνεχεια

και επισης...

οταν το προβλημα ξεκινησει

ΟΤΑΝ ΣΕ ΚΑΛΟΥΝ

ακουγεται ο μισος ηχος κλησης

και στην μεση...

βγαινει μια γκομενα και λεει

: you have an incoming call from 69.....

 

 

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

 

Θα σου συνιστούσα να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και αν τα προβλήματα συνεχιστούν να ξαναπεράσεις τη rom.

 

ΥΓ. Αφαίρεσα τη φωτογραφία γιατί είχες σε δημόσια θέα τα προσωπικά σου δεδομένα.

 

Για την 1η μιλαω αλλα βλεπω μονο 3g, εσεις βλεπετε σηματακι Η+?

 

Ναι, το Η+ δουλεύει κανονικά. Με άλλη συσκευή έχεις πιάσει ανάλογες ταχύτητες στην περιοχή σου;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΣΤΕ ΜΕ...

 

Αγορασα 2 συσκευες.... απο τον μινιντιλ..

εχω το ιδιο προβλημα και στις 2...

εβαλα 1443 χαραλαμπη.. με την βοηθεια του φιλου του sakis....

ολα τα βηματα σωστα... τα καναμε μαζι... με βιντεο και με teamviewer..

 

ανοιγουν τα τηλεφωνα... τους βαζω και bootloader με twrp κτλ κτλ κτλ.. φτιαχνω και notification...

δουλευουν μια δυο τρεις πεντε μερες... μια βδομαδα.....

και καποια στιγμη.............. πεταει αυτο το μηνυμα την ωρα που πατας να κανεις κληση.......... και εδω ξεκιναει ο ΧΑΡΟΣ...

1. αρχιζει το κινητο : βαζει την κληση πανω στην notification.. και δεν μπορεις να κανεις τιποτα...

η κληση συνεχιζει να εκτελειται

εσυ δεν μπορεις να την κλεισεις.

 

το κινητο κανει κατι συγκεκριμενα τρελα : αναβοσβηνει η οθονη και κανει smart rotate συνεχεια

και επισης...

οταν το προβλημα ξεκινησει

ΟΤΑΝ ΣΕ ΚΑΛΟΥΝ

ακουγεται ο μισος ηχος κλησης

και στην μεση...

βγαινει μια γκομενα και λεει

: you have an incoming call from 69.....

 

 

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Κανε hard reset για αρχη....αν επιμενει κατεβασε την τελευταια του baralabi και βαλτη με twrp...πριν την εγκατασταση κανε....factory reset,''data cache kai dalvik'' και αν θελεις καθαρο το Internal Storage ...μετα την εγκατασταση της ρομ... reboot στην recovery twrp και κανε ''Wipe Data, Cache & Internal Storage''

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Για την 1η μιλαω αλλα βλεπω μονο 3g, εσεις βλεπετε σηματακι Η+?

Η+ βλέπω μόνο όταν έχω ενεργοποιημενα τα δεδομένα..

Link to comment
Share on other sites

Θα σου συνιστούσα να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και αν τα προβλήματα συνεχιστούν να ξαναπεράσεις τη rom.

 

ΥΓ. Αφαίρεσα τη φωτογραφία γιατί είχες σε δημόσια θέα τα προσωπικά σου δεδομένα.

 

 

εχω κανει 3-4 φορες :

swipe to factory

wipe data,calvic,cache

install 1443

wipe calvic,cache

supersu install

.....

1-2-3-5 μερες.. και ξανα τα ιδια... και στα 2 κινητα

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε rom.

 

 

το θεμα ειναι γιατι το κανει....

ο σακης μου λεει οτι ειναι software problem....

αρα δεν φταιει το κινητο σαν συσκευη.....

 

 

δεν ξερω... δεν θελω να γυρισω στην 140ταδε.. που ερχεται απο κινα...

ειναι σκουπιδι

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επειδή φαίνεται για software πρόβλημα σου λέμε να αλλάξεις rom. Δοκίμασε κάποια άλλη του ίδιου δημιουργού ή ξαναπέρασε από πάνω την ίδια.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φαίνεται για software πρόβλημα σου λέμε να αλλάξεις rom. Δοκίμασε κάποια άλλη του ίδιου δημιουργού ή ξαναπέρασε από πάνω την ίδια.

Ποια Προτεινεις να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Δεν βλεπω κατι τετοιο στις "προχωρημενες ρυθμισεις" στο δικο μου, βλεπε ss(edit: και στα ελληνικα που το εβαλα τα ιδια). Το Greek keyboard ειναι πρακτικο αλλα δεν μου αρεσει εμενα προσωπικα, το ειχα βαλει παλαιοτερα σε αλλο κινητο. Τωρα, με το gosms δεν ξερω τι παιζει θα το σκαλισω και αλλο.

Edit: εφαγε uninstall το gosms(ποτε δε το συμπαθησα :p) και θα παω με xposed-gravity box να φτιαξω τα μηνυματα. Καποιος να στειλει ενα link με το apk του xposed plz. Που να το εχει περασει στο κινητο και να δουλευει. Thanx

Edit 2: Γκαντεμης τελειως. Το exposed του link στην πρωτη σελιδα δεν μπορει να το κανει install. 1443 baralabji

Περασα xposed (Google) και gravitybox, βεβαια καποια tweaks δεν δουλευουνε( πχ στυλ μπαταριας ή clock), αλλα δεν βρισκω να αλλαξω την κωδικοποιηση για τα SMS. Δεν με θελει...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Περασα xposed (Google) και gravitybox, βεβαια καποια tweaks δεν δουλευουνε( πχ στυλ μπαταριας ή clock), αλλα δεν βρισκω να αλλαξω την κωδικοποιηση για τα SMS. Δεν με θελει...

 

Ότι δεν υπάρχει ή δεν δουλεύει είναι επειδή η συσκευή σου φοράει το VibeUI, το οποίο δεν υποστηρίζεται από το gravitybox που είναι φτιαγμένο για stock android λειτουργικά.

 

Ομοίως, επειδή δεν χρησιμοποιείς την stock android sms εφαρμογή αλλά αυτή της lenovo... δεν υπάρχει η επιλογή για τα sms στο gravitybox.

 

Ποια Προτεινεις να βαλω?

 

Οποιαδήποτε, δεν έχω τη συσκευή πλέον για να σου πω κάτι πιο συγκεκριμένο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Athanaso ποσο δικιο εχεις. Λοιπον εβαλα chompsms, υποστηριζει dualsim, το δοκιμαζω και επιστρεφω με εντυπωσεις.
Link to comment
Share on other sites

Ενα screenshot για το τι εννοω.με μονιμως ανοιχτα δεδομενα δεν εχω δει ακομα Η+

Το r σημαίνει roaming... Μπες στο δικό σου δίκτυο και μετά θα σου το βγάλει το Η+

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Δεν βλεπω κατι τετοιο στις "προχωρημενες ρυθμισεις" στο δικο μου, βλεπε ss(edit: και στα ελληνικα που το εβαλα τα ιδια). Το Greek keyboard ειναι πρακτικο αλλα δεν μου αρεσει εμενα προσωπικα, το ειχα βαλει παλαιοτερα σε αλλο κινητο. Τωρα, με το gosms δεν ξερω τι παιζει θα το σκαλισω και αλλο.

Edit: εφαγε uninstall το gosms(ποτε δε το συμπαθησα :p) και θα παω με xposed-gravity box να φτιαξω τα μηνυματα. Καποιος να στειλει ενα link με το apk του xposed plz. Που να το εχει περασει στο κινητο και να δουλευει. Thanx

Edit 2: Γκαντεμης τελειως. Το exposed του link στην πρωτη σελιδα δεν μπορει να το κανει install. 1443 baralabji

 

για να σου βγάλει στις ρυθμίσεις για προχωρημένους, "ενεργοποίηση υποστήριξης για τοπικές ρυθμίσεις" πρέπει οπωσδήποτε να γυρίσεις την γλώσσα στα Ελληνικά στο go sms pro. στα Αγγλικά δεν βγάζει επιλογή για "ενεργοποίηση υποστήριξης για τοπικές ρυθμίσεις"

Edited by gasleon01
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εχω data απο q card.νομιζω πως πρεπει να εχω ενεργοποιημενο το roaming ομως

 

Όχι, το roaming δεν το χρειάζεσαι ανοιχτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2349847

Εχει δοκιμάσει κανείς το flashify? Και εάν δουλεύει σωστά τότε θα μπορούσαμε και αυτό τον τρόπο.

 

1. ενεργοποιούμε debugging USB - #### 537999 #

2. ξεκλειδώνουμε τον bootloader , http://www.needrom.com/download/unlock-bootloader/

3. γινόμαστε root , http://www.shuame.com/en/root/

4. εγκαθιστούμε flashify , μετά μέσω αυτού το TWRP image , http://www.needrom.com/download/twrp-recovery-2-8-0-1/

5. κάνουμε εγκατάσταση την ROM της αρεσκείας μας , κατά προτίμηση

http://www.needrom.com/download/vibeui-v2-0-1447-lite-k910-ruencn/

Η συγκεκριμένη ΔΕΝ έχει ενσωματωμένη recovery γιαυτό μετά θέλει ξανά flashify και setup TWRP.

ΠΡΟΣΟΧΗ Δέν έχω δοκιμάσει προσωπικά αυτή τη μέθοδο , θα το κάνω με την εμφάνιση της έκδοσης 1501

Edited by kontax
Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Προσοχή με το παραπάνω, δεν είναι δοκιμασμένο στη συγκεκριμένη συσκευή και όποιος αναλάβει να κάνει το πείραμα θα είναι με αποκλειστικά δικό του ρίσκο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση TWRP 2.8.3.0 απο Master lie.

http://www.needrom.com/download/twrp-recovery-2-8-3-0/

Μόλις την έκανα εγκατάσταση με το flashify απο την επιλογή Flash Zip File.

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo K910 Vibe Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...