Jump to content

Jiayu G2F


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση προς όσους αντιμετωπίζουν το πρόβλημα της φόρτισης: Όταν δεν ανοίγει η οθόνη, το κινητό συνεχίζει κανονικά την φόρτιση; Δηλαδή μετά από κάποια ώρα ολοκληρώνεται και αλλάζει το χρώμα του led; Επίσης, μπορεί να δεχθεί κλήσεις και μηνύματα; Τα προγράμματα συνεχίζουν να λειτουργούν στο παρασκήνιο (π.χ. λήψη ειδοποιήσεων από Viber, messenger, facebook κτλ);

Θέλω να ενημερώσω την εταιρία με όσο γίνεται καλύτερη περιγραφή του προβλήματος.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, παρέλαβα σήμερα το εν λόγο τηλέφωνο με ROM G2FW-20141027-W-R-V0.3.6 .

Ακολούθησα τις οδηγίες του panosvo #149, το έκανα root με "vroot", έβαλα CWM με Mobileucle tools, έκανα backup και προσπάθησα να περάσω G2FW-20140606-​W-R-CN-V0.8.5-​CWM.zip ... εννοείτε wipe κλπ. ξεκινά κανονικά αλλά μετά από λίγο κάνει μόνο του Restart, χωρίς να φτάσει ποτέ στο σημείο να με ρωτήσει για reboot. Βγάζει ρωσικά αλλά δεν μπορώ να πατήσω τίποτα γιατί κάνει σαν τρελό λες και έχω κάτι πατημένο στην οθόνη. Φυσικά ξανά δοκίμασα με τα ίδια αποτελέσματα , οπότε έκανα restore και δουλεύει κανονικά. Υπάρχει λόγος να προσπαθήσω για αλλαγή rom ή να κάτσω εκεί που κάθομαι ;) αυτή που φοράει δεν μπόρεσα να τη βρω για να διαβάσω και να δω τι παίζει !!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις την νεότερη ρομ, γιατί να αλλάξεις;

Αν την βρει κάποιος για κατέβασμα, ας πει.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωσε μας πως τα παει το κινητο με αυτη τη ROM.

Απο wi fi, υπαρχουν τα προβληματα που υπηρχαν σε αλλες;

Ριξε μια ματια και στο GPS αν μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωσε μας πως τα παει το κινητο με αυτη τη ROM.

Απο wi fi, υπαρχουν τα προβληματα που υπηρχαν σε αλλες;

Ριξε μια ματια και στο GPS αν μπορεις.

 

Απο Wifi κανένα απολύτως θέμα και ποτέ, και αν το έχω δουλέψει ώρες (download format re-download κλπ.)!!!, gia to GPS με ακίνητο το phone κουμπώνει σε 45'' . Με cosmote (1 κάρτα έχω βάλει) πολύ καλή έως άριστη ποιότητα ήχου. δεν έχω δοκιμάσει Bluetooth , και δεύτερη κάρτα ....

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω εντοπίσει είναι ότι οι χάρτες της google δεν δουλεύουν, ενώ αντίστοιχα προγράμματα παίζουν μια χαρά !

Edited by jpsgr
Link to comment
Share on other sites

Απο Wifi κανένα απολύτως θέμα και ποτέ, και αν το έχω δουλέψει ώρες (download format re-download κλπ.)!!!, gia to GPS με ακίνητο το phone κουμπώνει σε 45'' . Με cosmote (1 κάρτα έχω βάλει) πολύ καλή έως άριστη ποιότητα ήχου. δεν έχω δοκιμάσει Bluetooth , και δεύτερη κάρτα ....

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω εντοπίσει είναι ότι οι χάρτες της google δεν δουλεύουν, ενώ αντίστοιχα προγράμματα παίζουν μια χαρά !

 

ούτε σε εμένα παίζουν οι χάρτες της google :confused:

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και εδώ. Και είναι κοντά στην εβδομάδα το πρόβλημα.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

ούτε σε εμένα παίζουν οι χάρτες της google :confused:

 

εμενα ανοιγει αλλα τους πεταει με error μετα απο 2-3'' .

Αν εχω ανοιχτο το GPS ομως μου το κανει σπανια και μονο την 1η φορα μεχρι να κλειδωσει το GPS τη θεση μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εμενα ανοιγει αλλα τους πεταει με error μετα απο 2-3'' .

Αν εχω ανοιχτο το GPS ομως μου το κανει σπανια και μονο την 1η φορα μεχρι να κλειδωσει το GPS τη θεση μου.

 

Καλημέρα, σήμερα έχοντας χρόνο και ψάχνοντας το πιο διεξοδικά διάβασα ότι εγκαθιστώντας παλιότερη έκδοση του maps (Maps_6.14.4.apk) λύνεται το πρόβλημα , το δοκίμασα και ναι παίζει !

Επίσης βρήκα την ROM G2FW-20141027-W CWM για download σε κάποιο link αλλά σαν noob στο χώρο δεν ξέρω αν πραγματικά παίζει ή θα σας πάρω στο λαιμό μου είναι σε μορφή zip (jy-g2fw-build20141027-v0.3.6-hu-rooted-cleaned-cwm-backup.zip)

Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι έχει βγάλει και ακόμη νεότερη αναβάθμιση για την TD-CDMA έκδοση, 20141114. Άρα υπάρχει νέα και για το δικό μας, το WCDMA.

 

Διόρθωση: Το αρχείο είναι παλιότερο απ'ότι λέει το GeekBuying...

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παρέλαβα σήμερα το εν λόγο τηλέφωνο με ROM G2FW-20141027-W-R-V0.3.6

Επειδή οι Κινέζοι δεν συγκινούνται όσο κι αν παρακαλάω τους Κινέζους να δώσουν την 0.3.6, μπορείς να κάνεις ένα backup της ρομ με το

MTK Droid Root & Tools v2.5.3;

Ορίστε και οι οδηγίες. :)

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τους χάρτες στο google maps το είχα και εγώ,το επίλυσα με παλαιότερη έκδοση αυτών.Τώρα όσον αφορά τα crashes,αυτά εμφανίζονται αραιά και πού,με μόνη λύση να μπαινοβγάζω τη μπαταρία.

 

Μια σοβαρή ερώτηση τώρα:κάνω antutu test και μου βγαζει 20900!! :wacko::ninja::blink:

Ενώ επίσημα το κινητό δίνεται με 17000.Στα τελευταία βιντεάκια που ανεβαίνουν youtube,κάπου τόσο στο 20900 πιάνει.Ξέρει κανείς αν άλλαξε κάτι στις νεότερες εκδόσεις ή παρατήρησε άλλος το ίδιο με εμένα??? :!:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγώ πάλι θα σου έλεγα να μη δίνεις βάση στο τι αποτελέσματα δίνει το antutu, δεν έχει καμία σημασία. Το πραγματικό benchmark είναι το αποτέλεσμα που λαμβάνει ο χρήστης με την καθημερινή χρήση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ενώ επίσημα το κινητό δίνεται με 17000.Στα τελευταία βιντεάκια που ανεβαίνουν youtube,κάπου τόσο στο 20900 πιάνει.

Υπάρχουν κάποιοι σημαντικοί λόγοι που μπορούν να επηρεάσουν το αποτέλεσμα. Οι συσκευές ρυθμίζουν τις επιδόσεις τους βάσει τρέχουσας θερμοκρασίας και επιπέδου μπαταρίας. Επίσης επηρεάζουν οι διάφορες εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο, όπως και οι βελτιώσεις που γίνονται στο Android και εφαρμόζονται μέσω των αναβαθμίσεων που βγάζει ο κατασκευαστής. Γι'αυτό προσπαθώ να βρω την 0.3.6.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα σου έλεγα να μη δίνεις βάση στο τι αποτελέσματα δίνει το antutu, δεν έχει καμία σημασία. Το πραγματικό benchmark είναι το αποτέλεσμα που λαμβάνει ο χρήστης με την καθημερινή χρήση.

 

Υπάρχουν κάποιοι σημαντικοί λόγοι που μπορούν να επηρεάσουν το αποτέλεσμα. Οι συσκευές ρυθμίζουν τις επιδόσεις τους βάσει τρέχουσας θερμοκρασίας και επιπέδου μπαταρίας. Επίσης επηρεάζουν οι διάφορες εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο, όπως και οι βελτιώσεις που γίνονται στο Android και εφαρμόζονται μέσω των αναβαθμίσεων που βγάζει ο κατασκευαστής. Γι'αυτό προσπαθώ να βρω την 0.3.6.

 

αα μάλιστα,δεν τα ήξερα αυτά,καλώς.Εγώ πάντως την 0.2.5 έχω στο κινητό,όπως ακριβώς εστάλη από to2c και unrooted...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οι Κινέζοι της JiaYu διακοπάρουν και δεν στέλνουν σε κανέναν την 0.3.6. Την ζήτησα και από καταστήματα, αλλά και από την Jiayu Ισπανίας και Κίνας, μα σχεδόν κανείς δεν απάντησε.

Εξαίρεση μόνο το B2Cbuying. Μου είπαν ότι παρότι δεν τους την στέλνει η Jiayu και ότι την αναζήτησαν ανεπιτυχώς, μπορούν να την κατεβάσουν για εμένα αν την βρήκα αλλά δεν μπορούσα να την κατεβάσω.

Οπότε ελπίζω για μετά τις διακοπές...

 

Κι ένας ακόμη τρόπος πλήρους αντιγραφής του λογισμικού συσκευών με Android: http://www.howtogeek.com/125375/how-to-create-a-full-android-phone-or-tablet-backup-without-rooting-or-unlocking-your-device/

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Έχω κοιτάξει και εγώ για την 0.3.6 αλλά δεν την έχω βρει πουθενά εκτός από εδώ http://logout.hu/bejegyzes/benjoe1/jiayu_g2f_tema_osszefoglalo.html στο μέρος που λέι για τις WCDMA ROM η οποία πρέπει να είναι από backup και περνιέται με CWM.

Επίσης εδώ http://androidforum.cz/post876487.html προς το τέλος της σελίδας υπαρχει φωτογραφία του κινητού με το κουτί του με αυτοκόλητο εσωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να περάσω CWM επειδή μετά δεν υπάρχει η αυθεντική recovery. Επίσης, προτιμώ τα αυθεντικά λινκ λόγω ασφάλειας. Δεν ξέρεις αν και τι έχει πειράξει κάποιος.

Το αυτοκόλλητο μάλλον δεν είναι εργοστασιακό, αφού γράφει «MADE IN CNINA».

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς όσους αντιμετωπίζουν το πρόβλημα της φόρτισης: Όταν δεν ανοίγει η οθόνη, το κινητό συνεχίζει κανονικά την φόρτιση; Δηλαδή μετά από κάποια ώρα ολοκληρώνεται και αλλάζει το χρώμα του led; Επίσης, μπορεί να δεχθεί κλήσεις και μηνύματα; Τα προγράμματα συνεχίζουν να λειτουργούν στο παρασκήνιο (π.χ. λήψη ειδοποιήσεων από Viber, messenger, facebook κτλ);

Θέλω να ενημερώσω την εταιρία με όσο γίνεται καλύτερη περιγραφή του προβλήματος.

 

 

μετα απο πολλες επιτυχημένες φορτισεις με σονυ ερικσον και σαμσουνκγ φορτιστες επιχειρησα σημερα να το φορτισω με το δικο του.

αφου το εβαλα στη πριζα μετα απο 5 λεπτα ηρθε μηνυμα στο viber.φυσικα το τηλεφωνο κολλησε και δεν μπορουσα να δω τιποτα..

του εκανα και μια κληση για δοκιμη παλι τιποτα.. και μετα.. μπαταρια μεσα-εξω..

μετα απο παραπονα στη selina του vickmall θα μου στειλει εναν samsung EU charger οπως ειπε.. :lol:

 

 

ενταξει τζαμπα χαρηκα... κολλησε και με τον sony ericsson φορτιστη :(

Edited by Aggeloskouk
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πάρει και εγώ ένα G2F για μία γνωστή και μου λέει οτί παρουσιάζει προβλήματα, έχει την έκδοση 0.2.5 επάνω μου φένεται.

 

Ποιά έκδοση είναι πιο απροβλημάτιστη απόλες; Από ότι διάβασα έιναι η 0.3.4, να βάλω αυτήν;

Edited by ptrVoid
ERROR: Printer out of white ink!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πάρει και εγώ ένα G2F για μία γνωστή και μου λέει οτί παρουσιάζει προβλήματα, έχει την έκδοση 0.2.5 επάνω μου φένεται.

 

Ποιά έκδοση είναι πιο απροβλημάτιστη απόλες; Από ότι διάβασα έιναι η 0.3.4, να βάλω αυτήν;

 

Μέχρι τώρα είναι αυτή που δουλεύει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Η 0.2.5 είναι η αντίστοιχη της 0.3.4, δεν θα λύσει κάτι.

Τί προβλήματα αντιμετωπίζει;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...