Jump to content

Doogee Kissme DG580


akatamakata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρελαβα πριν λιγο ενα λευκο απο to2c.Δεν μου αρεσε που δεν το ειχαν στερεωσει μεσα στη θηκη γιατι το κενο ηταν μεγαλυτερο απο το κινητο και πηγαινε περα δωθε η συσκευη.Χαρτι χτυπαγε αλλα φανταζομαι εφαγε αρκετα χτυπηματα.

Συμπαγης κατασκευη,αρκετα ελαφρυ για το μεγεθος του (αν και το Coolpad 7320 ειναι αισθητα πιο ελαρφυ) και αρκετα λεπτο.

Πρωτη κρυαδα,παω να το ανοιξω (εχοντας βγαλει την ταινια απο τους πολους) και δεν ανοιγε.Το βαζω να φορτισει και αναβοσβηνε η οθονη με την ενδειξη της μπαταριας.Το ανοιγω αμεσως και μου δειχνει 85% μπαταρια.

Οθονη πολυ καλη,πολυ γρηγορο,ακουστικο και ηχειο αριστα.

Περισσοτερα σε λιγο.Δειχνει μεγαλo vfm.Βελτιωθηκε πολυ η Doogee.To ειδα και σε ενα DG310 που πηρα.

 

Πηρες τα 2 (t6s, dg580!) από τα 3 τηλεφωνα που εβλεπα μεσα σε μια μερα! σχεδον "ζηλευω" :lol:

περιμενουμε εντυπωσεις!!! για να επιλέξω και ποιο θα παραγγειλω! :)

Link to comment
Share on other sites

Να τονισω οτι δεν ειμαι ο ανθρωπος πανω στον οποιο θα βασιστειτε να αγορασετε το κινητο καθως ουτε ιδιαιτερες γνωσεις εχω ουτε ιδιαιτερες απαιτησεις (δεν παιζω παιχνιδια,δεν πλοηγουμαι με το κινητο,δεν ξερω απο φωτογραφια κτλ).

Το ηχειο-μεγαφωνο δυνατο και πεντακαθαρο.Η οθονη πολυ φωτεινη.Στο χαμηλοτερο επιπεδο ειναι πολυ φωτεινη επομενως υπολογιζω να φαινεται και στον ηλιο.Παροτι αναλυσης qhd ειναι πολυ καλη.

Η καμερα εχει αφησει την ιδιοκτητρια (αδερφη) ικανοποιημενη οποτε την θεωρω πολυ καλη.

Το WiFi ειναι δυνατο.Και το GPS φαινεται γρηγορο αλλα θα το δοκιμασω καλυτερα να σας πω.

Για την μπαταρια δεν εχω ακομα εικονα καθως δεν εχει κανει πληρεις φορτισεις.

Παντως εχοντας αγορασει τα DG100 (80$) και DG300 (99$) πριν κανα 1.5 χρονο σχεδον στα ιδια λεφτα με το DG310(89$) και το DG580 (115$),βλεπω τεραστια διαφορα στην ποιοτητα της εταιρειας και στο value for money.

Το συγκεκριμενο μοντελο φαινεται πολυ καλο και μεγαλο vfm.Εχει ομως ισχυρο ανταγωνισμο (UMI C1 στα 140$ και Lenovo A850+ στα 130$).

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Να τονισω οτι δεν ειμαι ο ανθρωπος πανω στον οποιο θα βασιστειτε να αγορασετε το κινητο καθως ουτε ιδιαιτερες γνωσεις εχω ουτε ιδιαιτερες απαιτησεις (δεν παιζω παιχνιδια,δεν πλοηγουμαι με το κινητο,δεν ξερω απο φωτογραφια κτλ).

....

Η καμερα εχει αφησει την ιδιοκτητρια (αδερφη) ικανοποιημενη οποτε την θεωρω πολυ καλη.

....

.

 

Μολις περιεγραψες το μέσο χρήστη φιλε! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας παρακαλώ οποίος παραλάβει ας πει την γνώμη του για το GPS. Πέρασε μια συσκευή από τα χέρια μου και δυστυχώς δεν λειτουργεί καθόλου. Ακόμη κι έτσι, ως vfm κινητό μόνο τα καλύτερα έχω να πω.

Να μην ξεχάσω επίσης, δεν ρουταρεται με framaroot προς το παρών, και καλύτερα βάλτε ως default άλλον launcher γιατί φαίνεται πως ο προ εγκατεστημενος έχει θέματακια.

 

Αυτά προς το παρόν από εμένα ☺

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά σας παρακαλώ οποίος παραλάβει ας πει την γνώμη του για το GPS. Πέρασε μια συσκευή από τα χέρια μου και δυστυχώς δεν λειτουργεί καθόλου. Ακόμη κι έτσι, ως vfm κινητό μόνο τα καλύτερα έχω να πω.

Να μην ξεχάσω επίσης, δεν ρουταρεται με framaroot προς το παρών, και καλύτερα βάλτε ως default άλλον launcher γιατί φαίνεται πως ο προ εγκατεστημενος έχει θέματακια.

 

Αυτά προς το παρόν από εμένα ☺

 

Για root δοκίμασε αυτό και για το GPS αυτό τον οδηγό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από λίγο πειραματικό έχω να πω τα εξής

 

Στα θετικα:

Εξαιρετική οθόνη, δυνατό ηχείο, καλή κάμερα και βίντεο σε φωτεινός χώρους, γρήγορο κινητό.

 

Στα αρνητικα:

Λιγάκι βαρύ στο χέρι, το φλας είναι άχρηστο άρα η κάμερα θέλει καλό φωτισμό για να αποδώσει, δεν υπάρχει Led, δεν φωτιζονται τα κάτω κουμπιά, όπως έρχεται δεν λειτουργεί το GPS αλλά με ροοτ δεν ξέρω αν φτιάχνει, ο default launcher έχει bugs και καλό είναι να μπει άλλος, πχ Nova launcher.

 

Μπορεί να φαίνονται πολλά μειονεκτηματα αλλά μη φανταστείτε κάτι τραγικό. Ακόμη λέω πως είναι εξαιρετικό vfm κινητό, και αν δωθει σε άτομο χωρίς super duper tech freak απαιτήσεις, θα ικανοποιηθει πλήρως από την συσκευή.

 

Για οτιδήποτε άλλο, ρωτήστε με και αν ξέρω θα σας απαντήσω ☺

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα!

Αφού παρέλαβα το kingsing s2 σκεφτομαι να παραγγείλω και το dg580 για μια φίλη.

Μπορει κανεις ακομη φίλος να μας πει περισσοτερες εμπειρίες για το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν το εχω πλεον στα χερια μου, το ειχα μερικες φορες για καποιες ωρες. σε γενικες γραμμες, το κινητο αξιζει τα χρηματα του (90€ to2c.com).

 

οθονη. πριν το αγορασει καποιος, παρατηρωντας την αναλυση και το μεγεθος οθονης, σκεφτεται μηπως δε θα δειχνει ωραια. ομως η οθονη ειναι μια χαρα, κανενα προβλημα. αν κολλησεις τη μουρη στο τζαμι για να διακρινεις πιξελ ισως το επιτυχεις, αλλα η οθονη δειχνει μια χαρα, μην ανησυχειτε. το light sensor δουλευει σωστα-επιτυχημενα. με την οχι υψηλη αναλυση κερδιζει σε αυτονομια. επισης η οθονη ειναι 5 σημειων, οχι 2.

 

πληκτρα. τα 3 πληκτρα (κουμπια αφης) δε φωτιζονται, αλλα το χρωμα τους ειναι τετοιο, που διακρινονται στο μισοσκοταδο. ειναι πιο χρηστικα-βολικα απο τα κουμπια σε καποιες αλλες συσκευες, τα οποια μπορει να ειναι φωτιζομενα, αλλα στις στιγμες-περιπτωσεις που δεν αναβουν-φωτιζουν, δε φαινεται που πρεπει να πατησεις. του dg580 φαινονται συνεχως (εχουν γυαλιστερο χρωμα αλλα δεν ειναι κιτς, ειναι ομορφα). αρα το οτι δε φωτιζονται, δεν προκαλει κανενα προβλημα, ισα ισα που συγκρινοντας τα με καποια αλλα που φωτιζονται (αλλων συσκευων), υπερτερουν.

 

το wifi μια χαρα. το 3g επισης μια χαρα. κανενα προβλημα με το bluetooth. gps δε δοκιμασα.

 

ειναι περιπου μισο ποντο πιο ψηλο απο το note 3, αλλα στα χερια μου καθοταν ευχαριστα (ειμαι ψηλος με μεγαλες παλαμες). ειναι ομορφη συσκευη και φαινεται αρκετα λεπτη (μπαταρια 2500mah). στη λευκη εκδοση λερωνεται-μουτζουρωνεται ευκολα το πισω μερος το οποιο ειναι σαν ματ (αλλα καθαριζει με βρεγμενο χαρτι). ειναι καλο να χρησιμοποιηθει θηκη σιλικονης για προστασια. οταν εγινε η παραγγελια απο to2c δεν υπηρχε θηκη αλλα εχω δει σε αλλες ιστοσελιδες-καταστηματα.

 

το ηχειο δεν ειναι κακο, αλλα θα το ηθελα λιγο πιο δυνατο. ισως ρυθμιζεται με uncletools αλλα δεν το επιχειρησα.

οι καμερες τα συνηθισμενα-αναμενομενα σε αυτο το ευρος τιμης: με φως οκ, χωρις καλο φως μετρια.

 

του περασαμε κατευθειαν nova οποτε δεν ασχοληθηκα καθολου με το μαμα launcher. αν και ζητηθηκε-πληρωθηκε το to2c για root, το ρουταρισμα του δεν ηταν οκ. δε δοκιμασα να το ρουταρω. μεσω ιντερνετ, εντοπισε και προτεινε system update (περιπου 5mb) το οποιο και καναμε. το περιβαλλον ειναι εξελληνισμενο σε αρκετα καλο βαθμο. κινεζικες εφαρμογες ειχε προεγκατεστημενες μονο 3-4 οι οποιες αφαιρεθηκαν ευκολα. ειχε google play. εγκαταστησαμε google chrome. καποιες φορες οταν αναβει-ξεκιναει το κινητο, βγαζει μηνυμα οτι το vroot επαψε να λειτουργει (το απενεργοποιησαμε και τελος). το ιδιο μηνυμα βγαζει και για το προγραμμα-εφαρμογη ηλεκτρονικου ταχυδρομειου (δηλαδη βγαζει ενα μηνυμα οταν ειναι εντελως κλειστη η συσκευη και την ανοιξεις, πατας οκ και δε σε ενοχλει ξανα. ομως δε χρησιμοποιησα την εφαρμογη αυτη για να στειλω μεηλ να δω τι κανει. βλεπω τα μεηλ απο αλλου, πχ chrome). ισως σε αλλο update διορθωθει το θεματακι αυτο. notification led νομιζω δεν εχει.

 

το κινητο γενικα δεν κολλαει, ειναι γρηγορο-ευχαριστο. αυτονομια πανω απο 1 μερα. οι περισσοτεροι χρηστες δε χρειαζονται περισσοτερα απο οσα προσφερει αυτο το κινητο. αν δε βγαλει προβληματα hardware, ειναι καλη περιπτωση.

 

σε αυτα τα χρηματα με παρομοια χαρακτηριστικα, υπαρχει και το elephone g5, αλλα νομιζω τα σχολια για το dg580 ειναι πιο θετικα.

 

40 screenshots: http://s000.tinyupload.com/?file_id=38801916536163289460 (6mb)

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
όταν λες πως του πέρασες nova τι εννοείς; είμαι λίγο άχρηστος με αυτά! πάει καθόλου πιο γρήγορα; στο θέμα της κάμερας φτιάχνει καθόλου; εγώ σε μια δοκιμή σε δωμάτιο χωρίς φως δεν ικανοποιήθηκα από τις φωτογραφίες!
Link to comment
Share on other sites

πατησε το εικονιδιο google play.

πατησε την εικονα που εχει ενα φακο και γραψε nova laucher.

κανε εγκατασταση το nova.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα,χτες ξαφνικα αντιμετωπισα προβλημα με το ακουστικο του κινητου,ξαφνικα δεν ακου και το δουλευω μονο με handsfree η ανοικτη ακρωαση,μπορει να βοηθησει καποιος?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,χτες ξαφνικα αντιμετωπισα προβλημα με το ακουστικο του κινητου,ξαφνικα δεν ακου και το δουλευω μονο με handsfree η ανοικτη ακρωαση,μπορει να βοηθησει καποιος?

προφανώς χάλασε το ηχείο του

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
Καλησπερα παιδια μια γνωμη θελω πιο πιστευετε καλυτερο αναμεσα απο το DG580 και απο το lenovo a850+(ειμαι κατοχος του λενοβο)ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μια γνωμη θελω πιο πιστευετε καλυτερο αναμεσα απο το DG580 και απο το lenovo a850+(ειμαι κατοχος του λενοβο)ευχαριστω

 

a850+ 4gb rom = deal breaker

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...