Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι δεν είναι στο δρόμο ούτε έχω tracking number ούτε μου το έχουν στείλει ακόμη... τα γαϊδούρια.. ( μιλάω για το umi zero που παρήγγειλα από το comebuy.com)

 

από 22/11 η παραγγελία για αποστολή από Γερμανία στις 3/12 αλλά τζίφος:mad:

 

κανείς καμιά πρόταση για την αγορά του Α806 από ευρώπη??:(

 

εγω μολις πηρα το κινητο απο merimobiles, κουπονι: round3 (ισχυει μεχρι αυριο το κουπονι οποτε κανε γρηγορα :p ) DHL shipping συνολο 156€. χωρις δωρα, χωρις ρουτ, χωρις τιποτα εννοειτε :P

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παρηγγειλα και εγω σημερα το κινητο, μου εκλεψαν το iphone 5 και αποφασισα να το γυρισω σε φθηνο ποιοτικο (θελω να ελπιζω) android. η ταπεινη μου ερωτηση ειναι η εξης

 

εαν ακολουθησω αυτο εδω τ κινητο θα ρουταριστει και θα περαστει και η ρομ? (δε με νοιαζει η multilanguage θα επιχειρισω να περασω την 1447) εαν οχι, ας μου παραθεσει καποιος εδω τον οδηγο γιατι δεν τον βρισκω μεσα στο topic :dizzy:

 

ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παρηγγειλα και εγω σημερα το κινητο, μου εκλεψαν το iphone 5 και αποφασισα να το γυρισω σε φθηνο ποιοτικο (θελω να ελπιζω) android. η ταπεινη μου ερωτηση ειναι η εξης

 

εαν ακολουθησω αυτο εδω τ κινητο θα ρουταριστει και θα περαστει και η ρομ? (δε με νοιαζει η multilanguage θα επιχειρισω να περασω την 1447) εαν οχι, ας μου παραθεσει καποιος εδω τον οδηγο γιατι δεν τον βρισκω μεσα στο topic :dizzy:

 

ευχαριστω :D

Σχεδόν απ'όλα τα μαγαζιά,αν ζητήσεις την multilanguage ROM,θα βάλουν Playstore και θα είναι root.

Στην original δεν τα έχει και είναι μόνο σε κινέζικη και αγγλική γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

εγω μολις πηρα το κινητο απο merimobiles, κουπονι: round3 (ισχυει μεχρι αυριο το κουπονι οποτε κανε γρηγορα :p ) DHL shipping συνολο 156€. χωρις δωρα, χωρις ρουτ, χωρις τιποτα εννοειτε :P

Έχει το Merimobile το Α8 στην Ευρωπαϊκή αποθήκη του; Εάν το παρήγγειλες από Κίνα με DHL υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πληρώσεις ένα σεβαστό ποσό φόρο στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Τα κατεβάζεις στο pc.Συνδέεις το κινητό με το pc και τα στέλνεις στην sd card.

Στο 6. ,που αρχίζει η δουλειά στο κινητό,αποσύνδεσέ το από το pc γιατί εκεί θα φαίνεται η sd και όχι στο κινητό σου.Σε μένα πήγαιναν τέρμα κάτω τα αρχεία που χρειαζόμουν(ROM-SU).

 

Όποια απορία,ξαναρώτα......

SOS! Φίλε μου και παιδιά όποιος γνωρίζει...

Μόλις ολοκλήρωσα και το 8ο βήμα αλλά στο 9ο έχω πρόβλημα... Δεν βρίσκω την ROM (ως ZIP αρχείο που είναι κλασικά)! Συγκεκριμένα, έχω κατεβάσει και βάλει χύμα στην MicroSD του τηλεφώνου τα τρία (3) αρχεία που κατέβασα νωρίτερα από το 2ο, 3ο και 4ο βήμα. Στην διαδικασία του 7ου βήματος που επέλεγα να διαλέξω το που θα αποθηκεύσω το backup παρότι έχω MicroSD κάρτα μέσα η επιλογή της δεύτερης που προφανώς αφορούσε αυτήν ήταν ανενεργή και έτσι αναγκάστηκα ή αναγκαστικά (για να μην γίνει καμιά βλακεία) προχώρησα την διαδικασία και είμαι στο σημείο που αναφέρω αρχικά! Επί προσθέτως ο φάκελος sdcard είναι κενός!

 

Τι κάνω τώρα;:help::help::help:

Link to comment
Share on other sites

SOS! Φίλε μου και παιδιά όποιος γνωρίζει...

Μόλις ολοκλήρωσα και το 8ο βήμα αλλά στο 9ο έχω πρόβλημα... Δεν βρίσκω την ROM (ως ZIP αρχείο που είναι κλασικά)! Συγκεκριμένα, έχω κατεβάσει και βάλει χύμα στην MicroSD του τηλεφώνου τα τρία (3) αρχεία που κατέβασα νωρίτερα από το 2ο, 3ο και 4ο βήμα. Στην διαδικασία του 7ου βήματος που επέλεγα να διαλέξω το που θα αποθηκεύσω το backup παρότι έχω MicroSD κάρτα μέσα η επιλογή της δεύτερης που προφανώς αφορούσε αυτήν ήταν ανενεργή και έτσι αναγκάστηκα ή αναγκαστικά (για να μην γίνει καμιά βλακεία) προχώρησα την διαδικασία και είμαι στο σημείο που αναφέρω αρχικά! Επί προσθέτως ο φάκελος sdcard είναι κενός!

 

Τι κάνω τώρα;:help::help::help:

Το έχεις συνδεδεμένο στο pc το κινητό?

Αν ναι,βγάλτο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις συνδεδεμένο στο pc το κινητό?

Αν ναι,βγάλτο!!!!!

το είχα αφαιρέσει πριν ξεκινήσω το 6ο βήμα όπως μου είχες γράψει και αφού του είχα περάσει μέσω του PC τα αρχεία που ανέφερα πριν στην MicroSD... Τώρα δεν ξέρω τι κάνω! Είμαι στο home του TWRP...

 

Υ.Γ. Αν και έχω 68% μπαταρία ελπίζω να προλάβω να τελειώσω την διαδικασία με την βοήθεία σου γιατί είναι με ανοιχτή οθόνη συνέχως...

Edited by Vivere
Link to comment
Share on other sites

Ε κατεβασε τη ρομ απο το pc και περνα τη στην καρτα.

Εισαι δλδ στο βημα που περασες TWRP? Μετα συνεχιζεις τη διαδικασία

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

κανείς;;;:help::help::help:

Πήγαινε στο Restore και κάνε restore το backup που πήρες πριν τσεκαροντας όλες τις επιλογές από το backup. Όταν ολοκληρωθεί πάτα Reboot system. θα έχεις το τηλέφωνο όπως ήταν πριν. Όταν καταφέρεις να αποθυκευσεις τα αρχεία στο τηλέφωνο ή σε εξωτερική microsd τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο Restore και κάνε restore το backup που πήρες πριν τσεκαροντας όλες τις επιλογές από το backup. Όταν ολοκληρωθεί πάτα Reboot system. θα έχεις το τηλέφωνο όπως ήταν πριν. Όταν καταφέρεις να αποθυκευσεις τα αρχεία στο τηλέφωνο ή σε εξωτερική microsd τα ξαναλέμε.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, και σένα Roid_rage, κάνω αυτό που μου πες και το ξανακάνω από την αρχή προσεκτικά...:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Αφού κάνεις ότι σε είπαν,δες μετά την sd μέσα στο κινητό σου αν και που βρίσκονται αυτά τα αρχεία.

Σε αλφαβιτική σειρά,λογικά,πρέπει να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ.

Root σε ένα κινητό και αλλαγή rom σε δύο χάρη στις πολύτιμες και πού σαφείς οδηγίες.

kandilak... Αρχηγός. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αυτή --> http://www.to2c.com/lenovo-a806-fulltao-leather-case.html . Ναι απαντάω στις κλήσεις με κλειστό cover.

 

Φιλε kandilak, μιας και εσυ ανεφερες οτι το χρησιμοποιεις, αγορασα αυτήν την θηκη την οποια προτεινε το εν λογω μαγαζι. Οταν ομως εχω κλειστο cover και εχω εισερχομενη κληση τοτε εμφανιζετε μια μαυρη οθονη που γραφει να μην καλυπτουμε την οθονη κτλ κτλ, αντι για αυτό σε φάση εισερχόμενης και αυτό σε φάση αναμονής.

 

Υπάρχει κάποια επιλογή που πρέπει να τσεκάρω;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε kandilak, μιας και εσυ ανεφερες οτι το χρησιμοποιεις, αγορασα αυτήν την θηκη την οποια προτεινε το εν λογω μαγαζι. Οταν ομως εχω κλειστο cover και εχω εισερχομενη κληση τοτε εμφανιζετε μια μαυρη οθονη που γραφει να μην καλυπτουμε την οθονη κτλ κτλ, αντι για αυτό σε φάση εισερχόμενης και αυτό σε φάση αναμονής.

 

Υπάρχει κάποια επιλογή που πρέπει να τσεκάρω;

Αν το καπάκι της θήκης είναι ελαφρώς μετατοπισμένο τότε καλύπτει το proximity sensor και σου βγάζει αυτό το μύνημα, το οποίο ενημερώνει ότι είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία προστασίας από ακούσια πατήματα στην οθόνη ενώ είναι στην τσέπη. Υπάρχει ρύθμιση που απενεργοποιεί αυτήν τη λειτουργία. Όμως εγω δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Αν καμιά φορά τύχη και μου συμβεί κουνάω λίγο το καπάκι να ευθυγραμιστεί και τότε εμφανίζεται η οθόνη κλήσης.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους. Εδώ και μερικές ημέρες παρέλαβα το συγκεκριμένο τηλέφωνο. Δυστυχώς για εμένα επειδή δεν είμαι εξοικειωμένος με τις συσκευές android έκανα μάλλον μια "πατάτα". Έστειλα μήνυμα ενεργοποίησης της σειρήνας συναγερμού σε περίπτωση κλοπής και καλά για να δοκιμάσω τη λειτουργία (...password#BJ) στο πρόγραμμα Security που έχει η συσκευή. Αποτέλεσμα είναι να μην μπορώ τώρα να απενεργοποιήσω τον συναγερμό και κάθε φορά που ανοίγω τη συσκευή "χτυπάει" συνέχεια.

Εάν υπάρχει λύση και την ξέρει κάποιος παρακαλώ θερμά να την στείλει γιατί λυπάμαι τα χρήματα που "έσταξα" εάν δεν διορθώνεται και πάει το κινητό χαμένο.:(

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Επειδή γίνεται χαμός με τις ερωτήσεις σχετικά με το Rooting, Flashing, Bricking και Unbricking του Lenovo A806 και επειδή προχθές τράβηξα τα πάνδεινα για να επαναφέρω το δικό μου Α806 μετά από Bricking, εγραψά τον παρακάτω οδηγό για να βοηθήσω τους κατόχους του εν λόγω κινητού να το σκαλίσουν χωρίς να κινδυνεύουν από εγκφαλικό κτλ.

 

Στον παρακάτω οδηγό συμπεριέλαβα τις οδηγίες του Kandilak, οδηγίες διαφόρων ξένων ατόμων από ξένα forums και τις δικές μου ιδέες. Είναι γραμμένος στα Αγγλικά γιατί αρχικά σχεδίαζα να τον διμοσιεύσω και σε ξένα forum. Δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να τον ξαναγράψω στα Ελληνικά. Καλό Hacking.....

 

 

Installation of TWRP 2.8.0.0 (Assumes your phone came rooted from you seller)

--------------------------------------------------------------------------------------

1. Install "Mobileuncle MTK Tools" from PlayStore.

2. Copy "SuperSU2.14.zip" into phone's sdcard(internal or external).

3. Copy "recovery_twrp.img" into phone's sdcard root folder

(internal or external).

4. Run "Mobileuncle Tools" and grant root permissions when asked. Choose "Recovery

Update". Select "recovery_twrp.img". Press "Ok" and "Ok" again

and phone will reboot into TWRP Recovery.

5. In TWRP recovery select "Install" and in next screen find and select

"UpdateSuperSU2.14.zip". Then "Swipe to confirm Flash" and wait for it to finish

successfully (watch for error messages). Next select "Reboot system".

 

 

Installation of latest official ROM and Greek(or Other) language addition

----------------------------------------------------------------------------

1. Go to http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/ and download

ROM: VIBEUI_V2.0_1443_7.28.1_ST_A806 ( Stable version )

2. Copy the ROM you downloaded into phone's sdcard root folder(internal or external).

3. Go to http://wiki.cyanogenmod.org/w/Google_Apps#Downloads and download package

of date "20140606" which comes with the filename: "gapps-kk-20140606-signed.zip".

Rename package to "GApps-KitKat-20140606.zip" and copy it into phone's sdcard

root folder.

4. Get into TWRP Recovery by using "Mobileuncle Tools" or by powering off phone

and then holding down simultaneously "VolUp + VolDown + Power" buttons until

it vibrates.

5. In TWRP select "Wipe" -> "Swipe to Factory Reset" -> "Home".

6. Select "Install" and find "ROM-VIBEUI_V2.0_1443_7.28.1_ST_A806_NK_W_5F69.zip"

in the sdcard -> "Swipe to Confirm Flash" -> "Home".

7. Select "Install" and find "UpdateSuperSU2.14.zip" in the sdcard -> "Swipe to

Confirm Flash" -> "Reboot system" (Please be patient this boot may take a long

time). -> Select "English" when presented with a choice dialog.

*** If during boot you a presented with a dialog box from "SuperSu" or "SuperUser"

in Chinese: Select the bottom left choice.

in English: Select "Grant".

8. Perform initial setting of phone and let it just stay on for 2-3 minutes without

you doing anything to it. Then power it off.

9. Get into TWRP recovery by pressing "VolUp + VolDown + Power" buttons until it

vibrates.

10. Select "Install" and find "GApps-KitKat-20140606.zip" in the sdcard -> "Swipe

to Confirm Flash" -> "Reboot system".

 

*** For installing GREEK (Or any other language), download "Locale More - Language

Setting" from PlayStore and:

a. Run "Locale More - Language Setting"

b. In tab "Locales" select "Greek (Greece)"

c. Grant permissions in SuperSu.

d. Immediately afterwards select "Greek (Greece)" again.

All apps that support Greek will change into Greek.

The language in settings do not change and remains in English.

 

*** Προσωπικά πιστεύω είναι καλύτερα να κρατήσετε το Interface στα Αγγλικά. Έτσι θα έχετε την ευχέρια να

εγκαθιστάτε πάντα την πιο πρόσφατη ROM από την Lenovo χωρίς να διαλύεται το σύμπαν. Ελλήνικά θα

γράφετε και θα διαβάζετε σε όλες τις εφαρμογές αφού ρυθμίσετε το "Language & Input Settings".

 

 

Unbricking

----------

If you accidentally bricked your phone by wrong flashing of ROM or TWRP or any

other software cause, you can still restore it to its original state.

If you have bricked it by hardware accident of failure then it has to go to service.

 

The method below works even if the phone does not even get into preloader or

into factory restore mode or it does not even power up at all.

 

1. Find and download the original ROM file that came installed in your phone. If

you cannot find it, ask the people from where you purchased the phone

(Eg. VickMall) to provide it. Mine was "VIBEUI_v2.0_9432_ST_A806.zip".

2. Find and download "MediaTek SP Flash Tool 5.1420.03".

3. Find, download and install the USB drivers for you phone and the "Mobilestel

Cygnus T1" USB drivers for MediaTek devices.

4. Unzip the ROM you downloaded in a folder inside the "MediaTek SP Flash Tool"

folder.

5. Run "flash_tool.exe" form inside the MediaTek SP Flash Tool" folder.

6. Go to Menu "Options" -> "Option..." -> Download" -> Tick on "DA DL All with

Checksum" -> Close the options window.

7. Go to tab "Download".

8. In "Download-Agent" field, select the file "MTK_AllInOne_DA.bin" which is located

in the "MediaTek SP Flash Tool" folder.

9. In "Scatter-loading File" field, select the file "MT6592_Android_scatter.txt"

which is located in the ROM's folder inside the "MediaTek SP Flash Tool" folder.

*** See step 4 above.

10. In the dropdown filed below that reads "Download Only", select it to read

"Firmware Upgrade".

11. Power off your phone(If not already) and remove the battery.

12. Connect the USB cable to your phone but not to the USB port of you PC.

13. Press the "Download" button and when you here the Ding sound(that the PC

makes to inform you that a device was connected to a USB port) immediately

connect the USB cable to the USB port of your PC.

After a while the flashing will start and you will see various progress bar

information as it happens.

It may take a very long time. Be patient and do not interrupt the procedure.

At the end, a big dialog with a green tick sign will appear indicating a

successful flashing.

*** If you did not succeed because you were too slow or too fast in connecting

the USB cable to the PC, repeat steps 12,13.

14. Close any dialogs and the "SP Flash Tool" window.

15. Disconnect USB cable from PC and Phone.

16. Power on the phone and be patient. It will boot slowly and you will be

presented with the same initialization procedure you saw when first purchased

the phone.

 

μετα απο μια αποτυχημένη προσπαθεια να περασω αλλη rom το κινητο brickare τελειως. προσπαθω να περασω τη γνησια ρομ με το spflash αλλα μου βγαζει μήνυμα λαθους : brom error s_dl_get_dram_setting_fail (5054) . θεμα driver ειναι το πιθανοτερο. εχω δοκιμασει απειρα drivers αλλα συνεχιζει το ιδιο προβλημα. μηπως γινεται να ανεβασεις καπου τα usb drivers που λες στον οδηγο σου? καμια ιδεα γενικα για το τι να κανω απο δω και περα..?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου εστειλαν ενα ηχο με bluetooth.

Που πρεπει να το μεταφερω για να το κανω ηχο κλησης?

σε ποιο φακελο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους. Εδώ και μερικές ημέρες παρέλαβα το συγκεκριμένο τηλέφωνο. Δυστυχώς για εμένα επειδή δεν είμαι εξοικειωμένος με τις συσκευές android έκανα μάλλον μια "πατάτα". Έστειλα μήνυμα ενεργοποίησης της σειρήνας συναγερμού σε περίπτωση κλοπής και καλά για να δοκιμάσω τη λειτουργία (...password#BJ) στο πρόγραμμα Security που έχει η συσκευή. Αποτέλεσμα είναι να μην μπορώ τώρα να απενεργοποιήσω τον συναγερμό και κάθε φορά που ανοίγω τη συσκευή "χτυπάει" συνέχεια.

Εάν υπάρχει λύση και την ξέρει κάποιος παρακαλώ θερμά να την στείλει γιατί λυπάμαι τα χρήματα που "έσταξα" εάν δεν διορθώνεται και πάει το κινητό χαμένο.:(

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Δημήτρης

δηλαδή δεν μπορείς να μπεις στο Security και να απενεργοποιήσεις το Antitheft service?
Link to comment
Share on other sites

Τα κατάφερε και ο Vivere με την αλλαγή στην 1447.

Περιμένω την επίσημη ανακοίνωση από τον ίδιο..... :p:p:p

Άκυρο......τπτ δεν έκανε!

Edited by immortal207
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχει κανεις αυτο το προβλημα? ξερει κανεις τιποτα? (ειναι ρυθμισμενο να λειτουργει ως ρουτ)

 

http://i58.tinypic.com/vdzn7n.jpg

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

To "Power Manager" λείπει από την 1447 ή εγώ δεν το βλέπω ?????

 

υπαρχει κανονικα :)

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

To "Power Manager" λείπει από την 1447 ή εγώ δεν το βλέπω ?????
η develop εκδόσεις έχουν το power manager ενσωματωμένο στα settings. Θα το βρεις σαν Διαχείριση ενέργειας στις ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...