Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Κατέβασα από theme center κάποια lockscreen αλλά δε μπορώ να βρω πως θα τα βάλω. Καμία ιδέα?

 

Το βρήκα αλλά δε γινόταν να σβήσω το ποστ μου

Edited by mula
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

 

1) Παρα το γεγονος πως αλλαξα σημερα την SIM μου σε νεα (που υποστηριζει 4G), πανω αριστερα στο κινητο εξακολουθω να βλεπω 3G... Πρεπει να κανω καποια ρυθμιση; Στα Settings η επιλογη "Enable 4G" ειναι ενεργοποιημενη...

 

 

α) Ενεργοποίησες την υπηρεσία από τον πάροχό σου?

β) Η περιοχή σου καλύπτεται από 4G δίκτυο? (δεν καλύπτονται όλες οι περιοχές)

Link to comment
Share on other sites

Μενω Ευβοια, σε κεντρικο σημειο, οποτε θεωρω πως εχω προσβαση σε 4G δικτυο.

 

Μαλλον, οπως προτεινεις, πρεπει να επικοινωνησω με την εξυπηρετηση πελατων της Cosmote...

 

Ευχαριστω!

 

(Καμια ιδεα για το θεμα με τα μηνυματα?)

Link to comment
Share on other sites

2) Στα μηνυματα, δεν εμφανιζεται το ονομα της επαφης απο την οποια παιρνω το μηνυμα, αλλα ο αριθμος (συμπεριλαμβανομενου του +30). Και αν ανοιξω το μηνυμα, κατω απο τον αριθμο βλεπω κινεζικα... Αυτο συμβαινει ειτε με αγγλικη ειτε με ελληνικη γλωσσα συστηματος.

 

Σπυρος

'Εχεις περάσει την rom VIBEUI_V2.0_1447_MultiRootPlay ? Αν είναι αυτή που έχεις περάσει πήγαινε στην εφαρμογή κλήσεων , πάτα menu, επέλεξε "Περισσοτερα"->"More Display options" --> "Τοποθεσία" -->απενεργοποίησε το "Εμφάνιση θέσης αριθμού". Μετά πάτα back να γυρίσεις στο προηγούμενο menu, επέλεξε "Matching digits of number" και επέλεξε "7 digits". Κάνε μια επανεκκίνηση και θα είσαι εντάξει.
Link to comment
Share on other sites

Teo010 , γιατί να μην ζητήσω ; Απ'ότι βλέπω όλοι μετά την παραγγελία ζητούν κι αυτό μεταξύ άλλων. Ευχαριστώ

Γιατι καποιες κινεζικες εφαρμογες πρεπει να ειναι στο κινητο και αν τους πεις να τα διαγραψουν ολα μετα το κινητο θα εχει προβλημα. Ετσι κι αλλιως μετα μπορεις εσυ να διαγραψεις οτι εφαρμογες θες.

Αν διαβασεις εδω μεσα ολοι οσοι ειχαν ζητησει διαγραφη των κινεζικων εφαρμογων ειχαν προβλημα μετα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι καποιες κινεζικες εφαρμογες πρεπει να ειναι στο κινητο και αν τους πεις να τα διαγραψουν ολα μετα το κινητο θα εχει προβλημα. Ετσι κι αλλιως μετα μπορεις εσυ να διαγραψεις οτι εφαρμογες θες.

Αν διαβασεις εδω μεσα ολοι οσοι ειχαν ζητησει διαγραφη των κινεζικων εφαρμογων ειχαν προβλημα μετα.

 

Κατανοητό .... μετά πως θα ξέρω εγώ ποιες κινέζικες πρέπει να μείνουν και ποιες μπορώ να διαγράψω ;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι ευχαριστημένος με την 1447 st μπορώ να περάσω μόνο την Ελληνική/Αγγλική γλώσσα για το menu της καινούργιας rom?

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς ποια handsfree είναι συμβατά με αυτό το μοντέλο?

http://www.to2c.com/jmf01-headphone-with-mic-and-wire-control-fashion-design-full-metal-heavy-bass-3-5mm-in-ear-earphone-noise-canselling-earbud-for-mobile-phone.html

*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

'Εχεις περάσει την rom VIBEUI_V2.0_1447_MultiRootPlay ? Αν είναι αυτή που έχεις περάσει πήγαινε στην εφαρμογή κλήσεων , πάτα menu, επέλεξε "Περισσοτερα"->"More Display options" --> "Τοποθεσία" -->απενεργοποίησε το "Εμφάνιση θέσης αριθμού". Μετά πάτα back να γυρίσεις στο προηγούμενο menu, επέλεξε "Matching digits of number" και επέλεξε "7 digits". Κάνε μια επανεκκίνηση και θα είσαι εντάξει.

 

Θεουλης! Και δεν χρειαζεται καν επανεκκινηση!

 

Ευχαριστω παρα παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σήμερα έγινα κάτοχος κι εγώ ενός A806 που αγόρασα από το vickmall. Ωραία στιβαρή κατασκευή και πολύ γρήγορο μέχρι στιγμής. Η camera του δεν μου άρεσε καθώς και κάποια κινεζοκουσούρια.

 

Είδα ότι οι περισσότεροι περνάτε την multilanguage rooted version του vickmall που έχω κι εγώ(A806.V30 / VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806). Και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα:

 

- Το μισό μενού είναι στα αγγλικά. Αλλάζει αυτό κάπως?

- Όταν με παίρνουν τηλ ή όταν ελέγχω τις επαφές μου κτλ, βγάζει κινέζικα γράμματα. Γίνεται να διορθωθεί αυτό?

- Το Lenovo Suite που είναι στα κινέζικα γίνεται ν' αλλάξει? Το έψαξα παντού και δεν το βρήκα. Βρήκα μόνο το Lenovo Smart Assistant.

- Το όριο των 70 χαρακτήρων στο μήνυμα διορθώνεται κάπως ή να περάσω το Handcent όπως έκανα και στο Asus μου?

- Όταν πηγαίνω από το menu στο system update, κολλάει η εφαρμογή των ρυθμίσεων.

 

ΥΓ. Αν έχουν απαντηθεί ξανά ζητάω προκαταβολικά συγνώμη, αλλά δεν κατάφερα να διαβάσω και τις 144 σελίδες. Ίσως μου ξέφυγε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αυτη η ρομ. Τη νεα 1447 multi rom την εβγαλε το vickmall πριν λιγες μερες, πολυ αργοτερα αφότου το παρηγγειλες... Οποτε αμα περάσεις τη νεα ρομ μαλλον θα λυθούν τα προβλήματα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

 

Εγώ το παράγγειλα από vickmall στις 24 Νοεμβρίου και το παρέλαβα σήμερα. Θα δοκιμάσω τότε να την 1447. Το link που έδωσε ο ktax δεν είναι ενεργό. Μπορεί κάποιος να μου δώσει το σωστό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σήμερα έγινα κάτοχος κι εγώ ενός A806 που αγόρασα από το vickmall. Ωραία στιβαρή κατασκευή και πολύ γρήγορο μέχρι στιγμής. Η camera του δεν μου άρεσε καθώς και κάποια κινεζοκουσούρια.

 

Είδα ότι οι περισσότεροι περνάτε την multilanguage rooted version του vickmall που έχω κι εγώ(A806.V30 / VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806). Και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα:

 

- Το μισό μενού είναι στα αγγλικά. Αλλάζει αυτό κάπως?

- Όταν με παίρνουν τηλ ή όταν ελέγχω τις επαφές μου κτλ, βγάζει κινέζικα γράμματα. Γίνεται να διορθωθεί αυτό?

- Το Lenovo Suite που είναι στα κινέζικα γίνεται ν' αλλάξει? Το έψαξα παντού και δεν το βρήκα. Βρήκα μόνο το Lenovo Smart Assistant.

- Το όριο των 70 χαρακτήρων στο μήνυμα διορθώνεται κάπως ή να περάσω το Handcent όπως έκανα και στο Asus μου?

- Όταν πηγαίνω από το menu στο system update, κολλάει η εφαρμογή των ρυθμίσεων.

 

ΥΓ. Αν έχουν απαντηθεί ξανά ζητάω προκαταβολικά συγνώμη, αλλά δεν κατάφερα να διαβάσω και τις 144 σελίδες. Ίσως μου ξέφυγε κάτι.

Έχουν απαντηθεί ξανά και ξανά........και ξανά κα ξανά.......και πριν 5 post....και ξανά πριν 5 σελίδες .......και ξανά πριν 10 σελίδες.....και ξανά πριν 50 σελίδες.......και ξανά ....και ξανά .......και ξανά.

Δεκτή η συγνώμη σου..............αν μπορεί κάποιος να ξανά-δώσει απάντηση, στον φίλο να μην κάθετε να διαβάζει τόσες σελίδες, ας το κάνει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σ' ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

 

Εγώ το παράγγειλα από vickmall στις 24 Νοεμβρίου και το παρέλαβα σήμερα. Θα δοκιμάσω τότε να την 1447. Το link που έδωσε ο ktax δεν είναι ενεργό. Μπορεί κάποιος να μου δώσει το σωστό?

https://mega.co.nz/#!WM4yWaQL!IuWVkjZtbu7mxQ0tr-w1IdNoXprCgqDhPFPXaJfZEyY
Link to comment
Share on other sites

έχω ήδη την 1447 st και λέω να δοκιμάσω την καινούρια την multilanguage. για να μην ξαναπερνάω όλες τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις μου από την αρχή σκέφτομαι να κάνω τα εξής και απλώς ας τα επιβεβαιώσει κάποιος που μπορεί να τα έχει κάνει. Πέρνω πλήρες nandroid backup με twrp --> κάνω ένα format όλη την εσωτερική μνήμη για να καθαρίσει --> έχοντας ήδη γράψει την zip έκδοση που ανέβασε ο Kandilak στην εξωτερική SD την κάνω εγκατάσταση αφού πρώτα κάνω ένα wipe cache και wipe davlik --> Bootάρω, αφού μπει το αφήνω λίγο να στρώσει, ξαναμπαίνω σε recovery και κάνω restore μόνο τα data από το προηγούμενο backup που είχα το οποίο μπορεί να είναι από την 1447 ή την 9432. αν το έχει κάνει κανείς ας το επιβεβαιώσει.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όλη η διαδικασία με φλας τουλ είναι 5-10 λεπτά και άλλα τόσα root, γιατί ο θείος δεν την διάβασε root και recovery.

Απλά συνάντησα το περίεργο ότι η Κινεζική έκδοση δε μου διάβαζε σωστά τα αρχεία της rom ενώ η Αγγλική αμέσως.

Τέλος καλό όμως. Είδα ότι θέλει και η γραμματοσειρά ρυθμίσεις ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

έχω ήδη την 1447 st και λέω να δοκιμάσω την καινούρια την multilanguage. για να μην ξαναπερνάω όλες τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις μου από την αρχή σκέφτομαι να κάνω τα εξής και απλώς ας τα επιβεβαιώσει κάποιος που μπορεί να τα έχει κάνει. Πέρνω πλήρες nandroid backup με twrp --> κάνω ένα format όλη την εσωτερική μνήμη για να καθαρίσει --> έχοντας ήδη γράψει την zip έκδοση που ανέβασε ο Kandilak στην εξωτερική SD την κάνω εγκατάσταση αφού πρώτα κάνω ένα wipe cache και wipe davlik --> Bootάρω, αφού μπει το αφήνω λίγο να στρώσει, ξαναμπαίνω σε recovery και κάνω restore μόνο τα data από το προηγούμενο backup που είχα το οποίο μπορεί να είναι από την 1447 ή την 9432. αν το έχει κάνει κανείς ας το επιβεβαιώσει.

Δεν είναι αναγκαίο να κάνεις format. Φλασαρε την rom και καπάκι φλάσαρε το zip του SuperSU και καπάκι κάνε restore τα data από το backup που έχεις πάρει. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι ότι εάν έχεις στην rom που έχεις τώρα έχεις κάνει update σε Theme center, Contacts manager και Lenovo Launcher, αυτά τα updates , όταν θα κάνεις restore στην καινούργια rom θα κάτσουν πάνω στις εκδόσεις που έχει bultin η multilanguage rom και οι οποίες είναι κι αυτές multilanguage και θα τις βλέπεις πάλι στα κινεζοαγγλικά. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πας στην διαχείριση εφαρμογών (στην νέα rom με τα restored data) και στην καρτέλα "η ληψη ολοκληρώθηκε" να βρεις τις παραπάνω εφαρμογές και να κάνεις "καταργηση εγκατάστασης ενημερώσεων". Μετά απ'αυτό ίσως να πρέπει να ξανακάνεις την ρύθμιση στο Contacts για το +30.

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει είχα την 9432_ST_A806 και με 2 χτυπήματα στην οθόνη άναβε τώρα πέρασα 1447 st multilanguage αλά τι πρέπει να Κάνο για λειτουργιά.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αναγκαίο να κάνεις format. Φλασαρε την rom και καπάκι φλάσαρε το zip του SuperSU και καπάκι κάνε restore τα data από το backup που έχεις πάρει. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι ότι εάν έχεις στην rom που έχεις τώρα έχεις κάνει update σε Theme center, Contacts manager και Lenovo Launcher, αυτά τα updates , όταν θα κάνεις restore στην καινούργια rom θα κάτσουν πάνω στις εκδόσεις που έχει bultin η multilanguage rom και οι οποίες είναι κι αυτές multilanguage και θα τις βλέπεις πάλι στα κινεζοαγγλικά. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πας στην διαχείριση εφαρμογών (στην νέα rom μετα restored data) και στην καρτέλα "η ληψη ολοκληρώθηκε" να βρεις τις παραπάνω εφαρμογές και να κάνεις "καταργηση εγκατάστασης ενημερώσεων". Μετά απ'αυτό ίσως να πρέπει να ξανακάνεις την ρύθμιση στο Contacts για το +30.

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.

 

Λίγο στο τέλος σ ' έχασα αλλά θα το δω όταν το κάνω, δεν είναι και κάτι τραγικό. Σ'ευχαριστώ.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει είχα την 9432_ST_A806 και με 2 χτυπήματα στην οθόνη άναβε τώρα πέρασα 1447 st multilanguage αλά τι πρέπει να Κάνο για λειτουργιά.

Πας ρυθμίσεις στη κορυφή της καρτέλας ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ γραφει ρυθμίσεις δυνατοτήτων-λειτουργία μαύρης οθόνης και εκεί θα δεις τις ρυθμίσεις που θες.

Η συγκεκριμένη είναι να τσεκάρεις το LIGHT UP THE SCREEN.

Edited by teo100
Link to comment
Share on other sites

Πας ρυθμίσεις στη κορυφή της καρτέλας ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ γραφει ρυθμίσεις δυνατοτήτων-λειτουργία μαύρης οθόνης και εκεί θα δεις τις ρυθμίσεις που θες.

Η συγκεκριμένη είναι να τσεκάρεις το LIGHT UP THE SCREEN.

 

ευχαριστώ να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρήσει το εξής το οποίο συμβαίνει σε όλες τις rom vibe που εχω εγκαταστήσει (δεν εχω δοκιμάσει μόνο την AOSP )

 

1. Το wi fi παροτι το απενεργοποιώ από το notification και ρυθμίσεις και δείχνει οτι δεν είναι ενεργό,αμέσως μολις ανοιξει η οθόνη ξανά βρίσκεται ενεργοποιημένο. και

2. Ειχα ξαναρωτήσει για τους ήχους κλήσης του κινητού. Μου βάζει για λίγο τον ήχο που επιλέγω αλλά μετά από κάποια ωρα ή μετά από φόρτιση τον αλλάζει και βάζει ένα δικό του σαν να είναι αυτός default. Υπ'οψιν και ακολουθώντας τις συμβουλές σας εχω μεταφέρει το φάκελλο που εχω τους ήχους στην εσωτερική μνήμη.

Συμβαίνει σε άλλους αυτό? Υπάρχει καμμία άλλη συμβουλή για το θέμα?

3. Επίσης αυτή η εφαρμογή το Dr.safety χρειάζεται τη στιγμή που υπάρχει το security της lenovo?

Edited by teo100
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρήσει το εξής το οποίο συμβαίνει σε όλες τις rom vibe που εχω εγκαταστήσει (δεν εχω δοκιμάσει μόνο την AOSP )

 

1. Το wi fi παροτι το απενεργοποιώ από το notification και ρυθμίσεις και δείχνει οτι δεν είναι ενεργό,αμέσως μολις ανοιξει η οθόνη ξανά βρίσκεται ενεργοποιημένο. και

2. Ειχα ξαναρωτήσει για τους ήχους κλήσης του κινητού. Μου βάζει για λίγο τον ήχο που επιλέγω αλλά μετά από κάποια ωρα ή μετά από φόρτιση τον αλλάζει και βάζει ένα δικό του σαν να είναι αυτός default. Υπ'οψιν και ακολουθώντας τις συμβουλές σας εχω μεταφέρει το φάκελλο που εχω τους ήχους στην εσωτερική μνήμη.

Συμβαίνει σε άλλους αυτό? Υπάρχει καμμία άλλη συμβουλή για το θέμα?

3. Επίσης αυτή η εφαρμογή το Dr.safety χρειάζεται τη στιγμή που υπάρχει το security της lenovo?

 

Για τον ήχο είχα το ίδιο θέμα μέχρι που μετέφερα το τραγούδι στην εσωτερική μνήμη στο φάκελο audio. Τώρα για το WiFi πάνε στην καρτέλα WiFi και πάτα το κάτω αριστερά κουμπί του κινητού μετά advanced και εκεί στις ρυθμίσεις θα βρεις τον λόγο που ανοίγει μόλις το κλείνεις. Για το Dr. Safety δε ξέρω να σε πω την αλήθεια νομίζω είναι άχρηστο(δε το έχω βγάλει βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Για τον ήχο είχα το ίδιο θέμα μέχρι που μετέφερα το τραγούδι στην εσωτερική μνήμη στο φάκελο audio. Τώρα για το WiFi πάνε στην καρτέλα WiFi και πάτα το κάτω αριστερά κουμπί του κινητού μετά advanced και εκεί στις ρυθμίσεις θα βρεις τον λόγο που ανοίγει μόλις το κλείνεις. Για το Dr. Safety δε ξέρω να σε πω την αλήθεια νομίζω είναι άχρηστο(δε το έχω βγάλει βέβαια)

 

1.audio βλέπω στην sd1 την εξωτερικη καρτα μνήμης

2.μπορείς να μου πεις αν εχει στις ρυθμίσεις το δικό σου τσεκαρισμένο το "σάρωση πάντα διαθέσιμη" και τι εχεις τσεκαρισμένο στο "να παραμένει ενεργοποιημένο το wlan"

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό .... μετά πως θα ξέρω εγώ ποιες κινέζικες πρέπει να μείνουν και ποιες μπορώ να διαγράψω ;:confused:

Λες μεχρι να ερθει το κινητο να κλεισει το myphone και να μην μας βρισκεις. Εδω θα ειμαστε!:p

Αλλα αν ζητησεις απο την αρχη να σου βγαλουν τις κινεζικες εφαρμογες μετα η αλλαγη ρομ θα ειναι μονοδρομος γιατι θα κολλαει το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια,

παρατηρώ ότι θέματα/ προβλήματα με το Α806 είναι συγκεκριμένα και κατά συνέπεια οι απορίες κι αυτές είναι επαναλαμβανόμενες.

Μήπως θα ήταν ευκολότερο από τον admin να ενημερωθεί το τμήμα "Χρήσιμα" της 1ης σελίδας (αν δεν είναι...) και να γίνονται παραπομπές όταν χρειάζεται σε αυτό ; Δεν είναι ότι κάποιος βαριέται απαραίτητα να διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες αλλά ίσως και να μην μπορεί να αξιολογήσει αυτές τις πληροφορίες οπότε ζητά επιβεβαίωση πριν κάνει κάποιος λάθος. Επιπλέον δεν είναι περίεργο για κάποιον που απλά θέλει μια γρήγορη βοήθεια σε ένα πρόβλημα που έχει να την ζητά (ευγενικά πάντα). Μπορεί να μην έχει hobby τα κινητά ή να μη προλαβαίνει/ενδιαφέρεται να διαβάσει όλες τις σελίδες ή να είναι και εντελώς άσχετος τελικά .

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια έως τώρα :bow:

Φιλικά

Βλαδίμηρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...