Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aυτη ειναι ιδια με αυτη που δινει το vickmαll ή η Nillkin βγαζει και διαφορετικες;

Είναι η ίδια απο ότι βλέπω αλλά αρκετά πιο φθηνή. Εγω είχα παραγγείλει απο το to2c μαζί με το τηλέφωνο ίδια αλλά πιό ακριβά.

*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Το 4 λεει ... 4. Κατέβασε το τελευταίο Update SuperSU-v2.14.zip και αποθήκευσε το στην sdcard.

 

Ποιο ειναι τωρα το τελευταιο Μr Kantilak ? thanks

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

kαποια αλλη αλλαγη για τα υπολοιπα βηματα...

Το τελευταίο SuperSU είναι στο http://download.chainfire.eu/supersu

 

Εκτός από τα βήματα που παραλείπουμε και αφορούν την εγκατάσταση gapps και Locale more μία άλλη αλλαγή είναι στο βήμα 10 .

 

Το

".........Το τηλέφωνο θα μπουτάρει (την πρώτο boot κρατάει λίγο παραπάνω) και θα βγάλει την οθόνη επιλογής γλώσσας. Επιλέξτε English (εκτός αν ξέρετε κινέζικα). Αν μέχρι να γυρίσει η γλώσσα αγγλικά πετάξει μηνύματα του superuser στα κινέζικα εσείς πατήστε την κάτω δεξιά επιλογή. Αν το έχετε γυρίσει ήδη στα αγγλικά πατήστε Grant. Προχωρήστε στο αρχικό σεταρισμα του τηλεφώνου αφήστε το 2-3 λεπτά ανοικτό και μετά κλείστε το εντελώς."
δεν ισχύει.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την νέα ρομ. Μπορώ να βρω κάπου το apk του Powe manager γιατί δε βολεύει καθόλου έτσι όπως το έχει.

Στο zip της official 1447 ST rom στο φάκελο /system/priv-app/LenovoPower.apk . Τα σταστιστικά στο Power consumption δεν εμφανίζονται. Αυτά θα τα βλέπεις από τη "Διαχείριση ενέργειας" στο κεντρικό menu ρυθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το σκεφτομαι κι εγω το κινητακι για αγορα , το μονο που με προβληματιζει ειναι η μια σιμ. Ειναι ευκολο να μου πει καποιος κατοχος αν τα κουμπια home κτλ ειναι φωτιζομενα?

 

Δεν είναι φωτιζόμενα, αλλά είναι 3 κουμπάκια από συνήθεια μαθαίνεις την σειρά τους και το χειρίζεσαι στο σκοτάδι. Επίσης δεν έχει και notification led.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ωρα 10 το πρωι στο 90% τωρα 15.40 με ενα κατεβασμα απο το μαρκετ και καμια ωρα στο ιντερνετ 56%:)και εχω καλιμπραρει και την μπαταρια

καθε βραδυ το φορτιζω :)

 

Εγώ με την 1447ST είμαι και η μπαταρία κρατάει σίγουρα 2 με 3εις μέρες. Προσοχή να έχετε απενεργοποιημένο το smart rotation! Αλλιώς άνοιξε το power panagment να δεις τι είναι αυτό που προκαλεί την υψηλή κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα περιμενω και εγω το τηλ ειπα να μου βγαλουν τις κινεζιες και να το κανουν ροοτ διαβαζωντας εδω τα εχασα δηλαδη θα εχω προβλημα στη λειτουργια? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα περιμενω και εγω το τηλ ειπα να μου βγαλουν τις κινεζιες και να το κανουν ροοτ διαβαζωντας εδω τα εχασα δηλαδη θα εχω προβλημα στη λειτουργια? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
από που το παράγγειλες?
Link to comment
Share on other sites

απο mini deal

εκτός από τα προβλήματα που διάβασες εδώ, θα διάβασες πιστεύω ότι σε όλα έχουν δοθεί λύσεις, οπότε δεν χρειάζεται ανησυχείς ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, αφου δεν εχει φωτιζομενα πληκτρα κα notification led αποριπτεται ,τα θεωρω πολυ σημαντικα και τα δυο Edited by theok7
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι φωτιζόμενα, αλλά είναι 3 κουμπάκια από συνήθεια μαθαίνεις την σειρά τους και το χειρίζεσαι στο σκοτάδι. Επίσης δεν έχει και notification led.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εγώ με την 1447ST είμαι και η μπαταρία κρατάει σίγουρα 2 με 3εις μέρες. Προσοχή να έχετε απενεργοποιημένο το smart rotation! Αλλιώς άνοιξε το power panagment να δεις τι είναι αυτό που προκαλεί την υψηλή κατανάλωση.

 

το smart rotation ειναι απενεργοποιημένο ,αλλα ψαχνωντας τον security ειδα οτι ( απο την ημερα που το πηρα το σκορ που εβγαζε ηταν παντα 93 )ηταν δυο app που ετρεχαν με το ανοιγμα της οθονης (απο οτι ψιλοκαταλαβα στα αγγλικα που δεν τα παω και πολυ καλα μαζι τους )και μολις εκλεισα τον διακοπτη ωστε να μην ανοιγουν αυτοματα ,το σκορ πηγε 100 .Τωρα αν ηταν αυτο η αιτια??θα δειξει .

Αμα δεν γνωριζεις καλα αγγλικα ωστε να καταλαβαινεις τι γραφουν και τι πρεπει να κανεις ??ασ τα να πανε,και αν δεν τα πας καλα και με σκαλισματα τοτε ειναι που ............... :lol:

αν και προσωπικα δεν με ενοχλει και το φορτισμα καθε βραδυ (στο σονυ αυτο εκανα καθε βραδυ αλλα το ξεπατωνα με το νετ και παιχνιδια ),αλλα αν μπορει να κρατησει παραπανω και δεν το κανει σε εμενα σαφως και με ενδιαφερει να μαθω πως θα το φτιαξω :)

υγ.9432 εχω εγω.

και μια ερωτηση στους γνωστες

ποια ειναι τα συν της τελευταιας ρομ 1447 που γραφετε εναντι της 9432 με την οποια ερχωνται και ποιο το κερδος ???αξιζει καποιος που δεν ασχολειται και δεν κατεχει της αναβαθμισεις και λοιπα σκαλισματα (ας μου επιτραπει η εκφραση )να βαλει τον ποπο του κατω και να μαθει τον οδηγο του kandilak και να τολμηση την αλλαγη της ρομ ??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το touch pal keyboard και το go sms αλλα οταν δεχομαι μην. Ανοιγει και η εφαρμογη του κιν ενω εβαλα default το go sms...και μετα απο λιγο αλλαζει και το keyboard sto default....επίσης δε μου βγαίνουν οι ειδοποιήσεις από facebook,viber και άλλες εφαρμογές... Edited by stormnick
Link to comment
Share on other sites

 

εγω πρωτη φορα το ακουω, προτεινω ενα απο τα γνωστα καταστηματα.

 

 

εγω εχω μια ερωτηση, για εμας που το κινητο ειναι ηδη στο δρομο λετε συμφερει καλυτερα να φλασαρουμε με την νεα ρομ που εβαλε ο καντιλακ χθες ή με 1447?

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

εγω πρωτη φορα το ακουω, προτεινω ενα απο τα γνωστα καταστηματα.

 

 

εγω εχω μια ερωτηση, για εμας που το κινητο ειναι ηδη στο δρομο λετε συμφερει καλυτερα να φλασαρουμε με την νεα ρομ που εβαλε ο καντιλακ χθες ή με 1447?

Να βάλετε αυτή που έβαλα χθες.............

Link to comment
Share on other sites

Mr kantilak την γνωμη σου, μαζεψα οτι ειπες, επιβεβαιωσε προσθεσε μετετρεψε...

 

Σημ.1- Ο παρακάτω οδηγός ισχύει για rooted συσκευές. Αν έχετε εγκατεστημένο ήδη TWRP recovery παραλείπετε τα βήματα 1,2,6.

Σημ.2.- Γενικά για να μπούμε σε recovery mode , απενεργοποιούμε το τηλέφωνο και μετά πατάμε ταυτόχρονα τα κουμπιά Vol up+Vol down+Power.

 

1. Εγκαταστήστε το Mobileuncle MTK tools

2. Κατεβάστε το TWRP recovery και αποθηκεύστε το στην sdcard (χύμα, όχι σε φάκελο)

3. Κατεβάστε και αποθηκεύστε την https://mega.co.nz/#!WM4yWaQL!IuWVkjZtbu7mxQ0tr-w1IdNoXprCgqDhPFPXaJfZEyY

4. Κατέβασε το τελευταίο http://download.chainfire.eu/supersu

5. Βημα γιοκ

6. Τρέξτε το Mobileuncle και στο παράθυρο superuser που θα βγει πατήστε "Χορήγησε" (Grant αν το έχετε στα αγγλικά). Από τις επιλογές του προγράμματος επιλέξτε "Recovery Update". Πατήστε το "recovery_twrp.img" και μετά OK και πάλι ΟΚ για να μπεις στο TWRP recovery.

7. Πρώτη δουλεία μας στο TWRP είναι να πάρουμε backup την rom και τα data μας ώστε αν κάτι δεν πάει καλά ή δεν μας αρέσει η νέα rom να γυρίσουμε εύκολα στην προηγούμενη κατάσταση. Στο home του TWRP recovery επέλεξε "Backup" και στην επόμενη οθόνη τσεκάρετε όλες τις επιλογές. Παρακάτω που γράφει "Storage:Internal storage" πατάτε και επιλέγετε που θα αποθηκεύσετε το backup (internal storage=εσωτερική sdcard ή sdcard=εξωτερική sdcard). Εάν έχετε εγκατεστημένη εξωτερική sdcard προτιμήστε αυτή για την αποθήκευση του backup. Τώρα μπορείτε να εκτελέσετε το backup κάνοντας swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα που γράφει "Swipe to backup". Περίμενε να τελειώσει επιτυχώς το backup (προσέξτε μήπως βγάλει τυχόν σφάλμα) και μετά πατάτε το κουμπί home ή 2 φορές το κουμπί back.

8. Στο home του TWRP πατάτε το "Wipe" και μετά κάνετε swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα "Swipe to Factory Reset" και όταν ολοκληρωθεί, πατάτε πάλι το home.

9. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το zip αρχείο της rom. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το Home.

10. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το Update SuperSU-v2.14.zip. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system" ....το υπολοιπο γιοκ

11.12.13 γιοκ (η εγκατάσταση των gapps γίνεται από το Playstore που είναι ήδη εγκατεστημένο)

 

 

Αγαπητε kantilak δωσε τη γνωμη σου....

 

thanks !!!

Link to comment
Share on other sites

Mr kantilak την γνωμη σου, μαζεψα οτι ειπες, επιβεβαιωσε προσθεσε μετετρεψε...

 

Σημ.1- Ο παρακάτω οδηγός ισχύει για rooted συσκευές. Αν έχετε εγκατεστημένο ήδη TWRP recovery παραλείπετε τα βήματα 1,2,6.

Σημ.2.- Γενικά για να μπούμε σε recovery mode , απενεργοποιούμε το τηλέφωνο και μετά πατάμε ταυτόχρονα τα κουμπιά Vol up+Vol down+Power.

 

1. Εγκαταστήστε το Mobileuncle MTK tools

2. Κατεβάστε το TWRP recovery και αποθηκεύστε το στην sdcard (χύμα, όχι σε φάκελο)

3. Κατεβάστε και αποθηκεύστε την https://mega.co.nz/#!WM4yWaQL!IuWVkjZtbu7mxQ0tr-w1IdNoXprCgqDhPFPXaJfZEyY

4. Κατέβασε το τελευταίο http://download.chainfire.eu/supersu

5. Βημα γιοκ

6. Τρέξτε το Mobileuncle και στο παράθυρο superuser που θα βγει πατήστε "Χορήγησε" (Grant αν το έχετε στα αγγλικά). Από τις επιλογές του προγράμματος επιλέξτε "Recovery Update". Πατήστε το "recovery_twrp.img" και μετά OK και πάλι ΟΚ για να μπεις στο TWRP recovery.

7. Πρώτη δουλεία μας στο TWRP είναι να πάρουμε backup την rom και τα data μας ώστε αν κάτι δεν πάει καλά ή δεν μας αρέσει η νέα rom να γυρίσουμε εύκολα στην προηγούμενη κατάσταση. Στο home του TWRP recovery επέλεξε "Backup" και στην επόμενη οθόνη τσεκάρετε όλες τις επιλογές. Παρακάτω που γράφει "Storage:Internal storage" πατάτε και επιλέγετε που θα αποθηκεύσετε το backup (internal storage=εσωτερική sdcard ή sdcard=εξωτερική sdcard). Εάν έχετε εγκατεστημένη εξωτερική sdcard προτιμήστε αυτή για την αποθήκευση του backup. Τώρα μπορείτε να εκτελέσετε το backup κάνοντας swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα που γράφει "Swipe to backup". Περίμενε να τελειώσει επιτυχώς το backup (προσέξτε μήπως βγάλει τυχόν σφάλμα) και μετά πατάτε το κουμπί home ή 2 φορές το κουμπί back.

8. Στο home του TWRP πατάτε το "Wipe" και μετά κάνετε swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα "Swipe to Factory Reset" και όταν ολοκληρωθεί, πατάτε πάλι το home.

9. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το zip αρχείο της rom. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το Home.

10. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το Update SuperSU-v2.14.zip. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system" ....το υπολοιπο γιοκ

11.12.13 γιοκ (η εγκατάσταση των gapps γίνεται από το Playstore που είναι ήδη εγκατεστημένο)

 

 

Αγαπητε kantilak δωσε τη γνωμη σου....

 

thanks !!!

Σωστά τα έγραψες, αλλά σβήσε αυτά τα γιοκ γιατί θ' αρχίσουν η ερωτήσεις για το τι εννοείς. Επίσης στο link του SuperSU κατεβαίνει το τελευταίο update που τώρα είναι η v.2.37 ενώ παρακάτω γράφεις να γίνει install το Update_SuperSU_v.2.14.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις τους οδηγους τι θα καναμε... αλλα παιδια, λιγο τους τιτλους βελτιωστε, δλδ ποτε κανουμε την καθε περιπτωση, πχ "flasaρισμα απο pc με flash tool": ποτε το κανουμε αυτο και γιατι οχι απο recovery; "οδηγος αναβαθμισης για rooted συσκευες": ασχετως Ρομ που εχει τωρα; "αναβαθμιση απο ταδε ρομ για ταδε"...

Δλδ να βρισκει ευκολα αναλογα με το που βρισκεται τι να κανει..

:up:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Να βάλετε αυτή που έβαλα χθες.............

Επειδή είμαι ευχαριστημένος με την 1447 st μπορώ να περάσω μόνο την Ελληνική/Αγγλική γλώσσα της καινούργιας rom?

*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Σημ.1- Ο παρακάτω οδηγός ισχύει για rooted συσκευές. Αν έχετε εγκατεστημένο ήδη TWRP recovery παραλείπετε τα βήματα 1,2,6.

Σημ.2.- Γενικά για να μπούμε σε recovery mode , απενεργοποιούμε το τηλέφωνο και μετά πατάμε ταυτόχρονα τα κουμπιά Vol up+Vol down+Power.

 

1. Εγκαταστήστε το Mobileuncle MTK tools

2. Κατεβάστε το TWRP recovery και αποθηκεύστε το στην sdcard (χύμα, όχι σε φάκελο)

3. Κατεβάστε και αποθηκεύστε την https://mega.co.nz/#!WM4yW...qDhPFPXaJfZEyY

4. Κατέβασε το τελευταίο http://download.chainfire.eu/supersu

5.

6. Τρέξτε το Mobileuncle και στο παράθυρο superuser που θα βγει πατήστε "Χορήγησε" (Grant αν το έχετε στα αγγλικά). Από τις επιλογές του προγράμματος επιλέξτε "Recovery Update". Πατήστε το "recovery_twrp.img" και μετά OK και πάλι ΟΚ για να μπεις στο TWRP recovery.

7. Πρώτη δουλεία μας στο TWRP είναι να πάρουμε backup την rom και τα data μας ώστε αν κάτι δεν πάει καλά ή δεν μας αρέσει η νέα rom να γυρίσουμε εύκολα στην προηγούμενη κατάσταση. Στο home του TWRP recovery επέλεξε "Backup" και στην επόμενη οθόνη τσεκάρετε όλες τις επιλογές. Παρακάτω που γράφει "Storage:Internal storage" πατάτε και επιλέγετε που θα αποθηκεύσετε το backup (internal storage=εσωτερική sdcard ή sdcard=εξωτερική sdcard). Εάν έχετε εγκατεστημένη εξωτερική sdcard προτιμήστε αυτή για την αποθήκευση του backup. Τώρα μπορείτε να εκτελέσετε το backup κάνοντας swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα που γράφει "Swipe to backup". Περίμενε να τελειώσει επιτυχώς το backup (προσέξτε μήπως βγάλει τυχόν σφάλμα) και μετά πατάτε το κουμπί home ή 2 φορές το κουμπί back.

8. Στο home του TWRP πατάτε το "Wipe" και μετά κάνετε swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα "Swipe to Factory Reset" και όταν ολοκληρωθεί, πατάτε πάλι το home.

9. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το zip αρχείο της rom. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το Home.

10. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το Update SuperSU-v2.37.zip. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system"

(η εγκατάσταση των gapps γίνεται από το Playstore που είναι ήδη εγκατεστημένο)

 

 

ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ?

Link to comment
Share on other sites

Μη φωναζεις ρε μαστορα.. Και διορθωσε το "διορθωμενο" :lol:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μην ζητησεις διαγραφη των κινεζικων εφαρμογων

 

Teo010 , γιατί να μην ζητήσω ; Απ'ότι βλέπω όλοι μετά την παραγγελία ζητούν κι αυτό μεταξύ άλλων. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

 

Απο σημερα, ειμαι κι εγω χαρουμενος κατοχος του Α806! (Και αυτο ειναι το πρωτο μου post!)

 

Ακολουθησα τα βηματα που περιγραφονται παραπανω απο τον Ktax και εχω πλεον σεταρει το κινητο.

 

Εχω 2 θεματα:

 

1) Παρα το γεγονος πως αλλαξα σημερα την SIM μου σε νεα (που υποστηριζει 4G), πανω αριστερα στο κινητο εξακολουθω να βλεπω 3G... Πρεπει να κανω καποια ρυθμιση; Στα Settings η επιλογη "Enable 4G" ειναι ενεργοποιημενη...

 

2) Στα μηνυματα, δεν εμφανιζεται το ονομα της επαφης απο την οποια παιρνω το μηνυμα, αλλα ο αριθμος (συμπεριλαμβανομενου του +30). Και αν ανοιξω το μηνυμα, κατω απο τον αριθμο βλεπω κινεζικα... Αυτο συμβαινει ειτε με αγγλικη ειτε με ελληνικη γλωσσα συστηματος. Πως μπορω να το διορθωσω αυτο;

 

Και μια τελευταια ενημερωτικη ερωτηση: μπορω να κανω register το ΙΜΕΙ του κινητου σε καποιο απο τα επισημα site της Lenovo, ωστε να εχω global warranty?

 

Ευχαριστω,

 

Σπυρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...