Jump to content

Jiayu F1


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

F1W 20140709-102803 με την οποία δεν έχω κανένα άλλο πρόβλημα απολύτως..

 

 

Αν ειναι αλλη η τελευταια βερσιον δεν στην περναει κανοντας ενημερωση ;

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

αυτο που δεν μπορω να καταλαβω με το f1 ειναι γτ ξεκινα η διαδικασια με το flashtool μονο με την μπαταρια μεσα, σε αλλα κινητα δεν το ξαναειδα αυτο, γνωριζει καποιος;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αντιμετωπίζω ένα θέμα με το gps.

Ενώ κλειδώνει γρήγορα τους δορυφόρους και δίνει το στίγμα σε μικρο χρονικό διάστημα (κάτω από 30 δεύτερα) κατά την πλοήγηση (igo) δεν είναι τόσο ακριβές. Μου αλλάζει τον δρόμο τον οποίο βρίσκομαι και με πάει παράλληλα ένα παρακάτω ή ένα παραπάνω και δηλαδή δεν έχει ακρίβεια. υπάρχει κάτι που μπορεί να το βελτιώσει;

δεν έχει γίνει καμία αλλαγή στο κινητό, είναι όπως το έβγαλα από το κουτί αγορασμένο τον Οκτώβριο.

Δεν υπάρχει κινητο με mediatek επεξεργαστη που να είναι ακριβες στην πλοήγηση.

Ολα έχουν πρόβλημα.

Κανένα fix δεν μπορεί να το κάνει ακριβές στην πλοηγηση.

Μόνο να βελτιωθεί λίγο.

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω! Honor 3c, άριστη πλοήγηση, και είμαι σίγουρος οτι υπαρχουν κι άλλα...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κινητο με mediatek επεξεργαστη που να είναι ακριβες στην πλοήγηση.

Ολα έχουν πρόβλημα.

Κανένα fix δεν μπορεί να το κάνει ακριβές στην πλοηγηση.

Μόνο να βελτιωθεί λίγο.

 

το προβλημα ειναι στις κεραιες gps των κινεζικων κινητων. Το λεω με 100% σιγουρια.

 

Εχω αλλαξει πολλα κινεζικα και τα περισσοτερα εχουν οντως μαπα κεραια λογω κακου σχεδιασμου ή εμιωσης κοστους.

 

Αμα ψαξεις ομως υπαρχουν κινεζικα με καλο gps.

 

xiaomi note που εχω τωρα κλειδωνει σε 15δευτερα χωρις data. newman n1 που ειχα παλαιοτερα επισης επιανε μια χαρα. jiayu g4 που ειχα ηταν μετριο, πολλες φορες δεν κλειδωνε καν, ενα φτηνιαρικο κινεζικο με 6575 καποτε που ειχα επιανε μια χαρα.

 

ειναι που θα πεσεις. θελει καλο ψαξιμο

Link to comment
Share on other sites

Λόγω κάποιων errors με google services που είχα (τα οποία έστρωναν μετά από επανεκκίνηση), προσπαθώ χωρις επιτυχία να φλασάρω τη τελευταία ρομ του πρώτου ποστ.

Κατεβάζω τη ρομ για εγκατάσταση μέσω tf card από recovery, πέρασα τη custom recovery μέσω της εφαρμογής των Ισπανών, κάνω τα wipe,αλλά στο installation μου βγάζει συνέχεια aborted.

Δεν έχω μαζί μου το τηλέφωνο αλλά νομίζω πως η ρομ του ειναι του Μαρτίου και εχει αγοραστεί από vickmall.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις πρόβλημα με το ροοτ;

Μια λύση είναι να περάσεις τη ρομ από jiayu.es με flastool.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Λόγω κάποιων errors με google services που είχα (τα οποία έστρωναν μετά από επανεκκίνηση), προσπαθώ χωρις επιτυχία να φλασάρω τη τελευταία ρομ του πρώτου ποστ.

Κατεβάζω τη ρομ για εγκατάσταση μέσω tf card από recovery, πέρασα τη custom recovery μέσω της εφαρμογής των Ισπανών, κάνω τα wipe,αλλά στο installation μου βγάζει συνέχεια aborted.

Δεν έχω μαζί μου το τηλέφωνο αλλά νομίζω πως η ρομ του ειναι του Μαρτίου και εχει αγοραστεί από vickmall.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, Ευχαριστώ.

 

Η τελευταία rom του πρώτου post για εγκατάσταση μέσω CWM έχει ξανα αναφερθεί ότι είναι προβληματική. Δοκίμασε να περάσεις την rom με το flashtool. Στο πρώτο post εχει οδηγίες μου.

Αν έχεις του Μαρτίου τώρα, στο υπογράφω ότι είναι παρα πολύ προβληματική. Την είδα με τα ματια μου στο κινητό της φίλης μου, στο οποίο δημιουργούσε μέχρι και παράσιτα κατα τις κλήσεις και νομίζαμε ότι είναι χαλασμένο το μικρόφωνο της. Μόλις της εγκατέστησα την rom του Μαιου, λύθηκαν όλα τα προβλήματα με σημαντικότερο αυτό του μικροφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις πρόβλημα με το ροοτ;

Μια λύση είναι να περάσεις τη ρομ από jiayu.es με flastool.

 

Η τελευταία rom του πρώτου post για εγκατάσταση μέσω CWM έχει ξανα αναφερθεί ότι είναι προβληματική. Δοκίμασε να περάσεις την rom με το flashtool. Στο πρώτο post εχει οδηγίες μου.

Αν έχεις του Μαρτίου τώρα, στο υπογράφω ότι είναι παρα πολύ προβληματική. Την είδα με τα ματια μου στο κινητό της φίλης μου, στο οποίο δημιουργούσε μέχρι και παράσιτα κατα τις κλήσεις και νομίζαμε ότι είναι χαλασμένο το μικρόφωνο της. Μόλις της εγκατέστησα την rom του Μαιου, λύθηκαν όλα τα προβλήματα με σημαντικότερο αυτό του μικροφώνου.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Θα δοκιμάσω και με flashtool.

Link to comment
Share on other sites

το πηρε σημερα μια φίλη μου και δεν μπορει να βαλει τον λογαριασμο της google...Γιατι???τι φταιει? μου το δωσε και σε μενα μηπως κανει καποιο λαθος και ενω συνδεθηκε με wifi τιποτα βγαζει '' Δεν ήταν δυνατή η συνδεση. και απο κατω εχει επομενο πατωντας το βγαζει στα καναλια wifi....:(
Link to comment
Share on other sites

Κι αν χρειαστεί, κάνε του ένα hard reset ή και αναβάθμιση λογισμικού.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Οταν ορίζω ταπετσαρία απο τις φωτογραφίες μου, πάντα μου επιβάλει να κάνω περικοπή και δείχνει χάλια το αποτέλεσμα γιατί μεγενθύνεται η εικόνα. Εχω την rom της 27 Μαιου.

Υπάρχει τρόπος να βάλω την φωτο ολόκληρη; Μόνο με nova launcher γινόταν αυτό, μέσα απο τις ρυθμίσεις του nova.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

 

Το κακό είναι ότι είναι μάλλον δύσκολο να αλλάξεις digitizer σε αυτό το κινητό, φαίνονται όλα κολλημένα.

Link to comment
Share on other sites

Και ακριβώς αυτό θέλω να καταφέρω να κάνω σήμερα-αύριο!

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αφαιρέθηκε το εμπρός τζάμι με το digitizer.

Το πρόβλημα είναι ότι μαζί με αυτό αφαιρείται και η κολλητική μεμβράνη που το κρατάει στο μεταλλικό πλαίσιο, ενώ το ανταλλακτικό δεν έχει αυτή την κολλητική ουσία.

http://www.ultraimg.com/images/IMG_20141205_172524.th.jpg

 

Εδώ μια εικόνα του chip που έχει το original digitizer του Jiayu F1:

http://www.ultraimg.com/images/IMG_20141205_175009.th.jpg

 

Η πίσω πλευρά της οθόνης και του μεταλλικού πλαισίου:

http://www.ultraimg.com/images/IMG_20141205_172710.th.jpg

 

Η άλλη όψη της pcb:

http://www.ultraimg.com/images/IMG_20141205_172059.th.jpg

 

Για την αλλαγή πήγα σε φίλο που διαθέτει -τολμώ να πω- εξαιρετική εμπειρία, ο οποίος μου είπε ότι του άρεσε η ποιότητα κατασκευής (σπανίως το λέει) και την βρήκε παραπλήσιου επιπέδου με μεγάλων εταιριών.

Οπότε προσθέτω και την δική του θετική κριτική για την ποιότητα του F1, σε άλλη που δόθηκε σε παλιότερο μήνυμα.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

για κολλα τι εβαλες τελικα; γτ πολλοι βαζουν διπλης όψεως ταινια που ειναι λιγο χοντρη και εχει καποια διαφορα το τελικο αποτελεσμα, οσο για την ποιοτητα κατασκευης του η τριτη φωτογραφια τα λεει ολα..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά......έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και το σήμα πλέον είναι πολύ ασθενές (ενώ πριν ήταν μια χαρά) που αν βρίσκομαι σε κλειστό χώρο βγάζει ένα κόκκινο Χ στο σήμα και δεν έχω καθόλου,πέρασα και την rom F1WW 20140527-183246 αλλά πάλι τίποτα....ξέρετε μήπως τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Μετά από επαναφορά, κακό/καθόλου σήμα = χαλασμένη η SIM ή η υποδοχή της...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ειδες μετα την επαναφορά μεσα απο τις ρυθμίσεις> δύκτια μήπως έχει αλλάξει κατι απο εκει? Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Ειες μετα την επαναφορά μεσα απο τις ρυθμίσεις> δύκτια μήπως έχει αλλάξει κατι απο εκει?

 

Ναι μέσα από τις ρυθμίσεις....δεν πείραξα τίποτα άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο είναι δηλαδή GSM /WCMA (αυτόματο)? Παίξε λίγο από εκεί ή βάλε μια άλλη sim να αποκλείσεις αυτό που λέει ο asot. Επίσης δοκίμασε να βάλεις τη sim στην άλλη υποδοχή Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...