Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρέπει να είναι της μορφής RXNNNNNNNNNCC

 

Όπου X ένα γράμμα. Ν αριθμός και CC ο κωδικός της χώρας προέλευσης

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα 2 παραγγελίες,η μια από τις 5 του μηνός και η άλλη από τις 15 εμφανίστηκαν Ελλάδα,με China post, καλοί χρόνοι
Link to comment
Share on other sites

Για να μη γκρινιάζω και εγώ...έφτασε το δέμα μου Αθήνα...νορμάλ χρόνος θεωρώ..αν και κάποιοι παρέλαβαν νωρίτερα από μένα...χαλάλι τα ταχυδρομεία τους...

 

Στοιχεία Για Αριθμό Αποστολής : RF290526362SG

 

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 05-11-2014 10:55 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 23-11-2014 07:12 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 23-11-2014 15:15 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μάλλον αυτός ο αριθμός που έχεις δεν είναι tracking number.

 

Μα μου λεει οτι αυτο ειναι το tracking number μου με κοροιδεψαν?

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι συζητήσεις για τρόπους αποφυγής πληρωμής τελωνείου απαγορεύονται αυστηρά.

Σύμφωνα με τον τελωνειακό κώδικα οποιαδήποτε προσπάθεια αποφυγής καταβολής δασμών και έμμεσων φόρων προς το κράτος ή ακόμα και παρότρυνση προς κάτι τέτοιο συνιστά λαθρεμπορία και διώκεται από το νόμο.

Διαγράφηκαν post.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Μα μου λεει οτι αυτο ειναι το tracking number μου με κοροιδεψαν?

 

μαλλον τον γραφεις λαθος,δεν νομιζω να σε κοροιδεψαν....

παντως αν μας πεις το tracking number δεν εχουμε προσβαση στα στοιχεια σου αν φοβασαι κατι τετοιο...

εμεις να σε βοηθησουμε θελουμε απλα...:)

Πονηρές σκέψεις κάνουν όλοι , έξυπνες όμως λίγοι... ;)
Link to comment
Share on other sites

Άμα σου δίνουν αυτό τον κωδικό ζήτα να σου δώσουν άμα υπάρχει κωδικός της μορφής που ανέφερα παραπάνω.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα 2 παραγγελίες,η μια από τις 5 του μηνός και η άλλη από τις 15 εμφανίστηκαν Ελλάδα,με China post, καλοί χρόνοι

 

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 05-11-2014 17:31 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 07-11-2014 14:47 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 21-11-2014 06:41 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 21-11-2014 09:44 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 21-11-2014 15:01 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 21-11-2014 20:52 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

καλά είναι...

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα τωρα μαζι τους και μου ειπαν οτι δεν εστειλαν tracking number γιατι δεν το πληρωσα, εγω θα τους κανω δυσφιμιση, ειναι το gearbest πηρα το landvo και επρεπε να τους πληρωσω και tracking number,

τεσπα αυτο που δωσαν το νουμερο τι ειναι , μπορω με καποιο τροπο να δω αν το εστειλαν στα αληθεια και αν ναι οταν το παραλαβω αυτοι θα το καταλαβουν ??

 

NL14157836302356 μου ειπαν οτι ειναι reference number αντε βγαλε ακρη τωρα

 

Δηλαδη αν ο ταχυδρομος ειναι λιγο γατονι(και ξερει απο κινεζομαγαζα) παει το κινητο????

Edited by gdimitris

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο ερωτησεις εχουν σωστό σκεπτικό, η πρωτη αν παραλάβεις ολα καλά, δεν χρειάζεται να κοροιδεψεις, η δεύτερη δεν νομιζω ποτέ να γίνει.

Αν ειχαν επιλογή το να πληρωσεις για tracking, αλλά παρόλα αυτά εσύ διάλεξες τον απλό τρόπο είναι δικια σου επιλογή. Τι αγόρασες ή τι τιμή είχε;

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο ερωτησεις εχουν σωστό σκεπτικό, η πρωτη αν παραλάβεις ολα καλά, δεν χρειάζεται να κοροιδεψεις, η δεύτερη δεν νομιζω ποτέ να γίνει.

Αν ειχαν επιλογή το να πληρωσεις για tracking, αλλά παρόλα αυτά εσύ διάλεξες τον απλό τρόπο είναι δικια σου επιλογή. Τι αγόρασες ή τι τιμή είχε;

 

Ειχε 85$ και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ελεγε free tracking number ενω το sing post κοστιζει +0,35£ μιλαμε για αστεια ποσα και εγω ειπα αστο αφου θα δωσουν κωδικο αλλα τεσπα δεν εχω στοιχεια, με νευριασαν πολυ παντως δεν ξανα αγοραζω τιποτα απο αυτους,

 

ηταν υποχρεωμενοι να με ενημερωσουν οτι δεν θα παρω κωδικο ασε που μου το στειλαν μετα απο μια εβδομαδα

δεν ξερω αν εχω αδικο

 

μολις εκανα ενα fake account για να σιγουρεψω την σκεψη μου και επαληθευτικα το tracking ελεγε free ασχετα που εχει αλλη τιμη εδω ηταν ακριβως το ιδιο με την δικη μου φορμα οπως θα δειτε μην τους εμπιστει κανενας σας ειναι απατεωνες

http://i58.tinypic.com/t6xvf9.jpg

Edited by impreza_sti

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έχεις δίκιο φίλος, από το ποσό και μόνο έπρεπε να στο στείλουν με tracking number, αλλά μου φαίνεται το θελουν το.... Dispute τους
Link to comment
Share on other sites

Ειχε 85$ και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ελεγε free tracking number ενω το sing post κοστιζει +0,35£ μιλαμε για αστεια ποσα και εγω ειπα αστο αφου θα δωσουν κωδικο αλλα τεσπα δεν εχω στοιχεια, με νευριασαν πολυ παντως δεν ξανα αγοραζω τιποτα απο αυτους,

 

ηταν υποχρεωμενοι να με ενημερωσουν οτι δεν θα παρω κωδικο ασε που μου το στειλαν μετα απο μια εβδομαδα

δεν ξερω αν εχω αδικο

 

μολις εκανα ενα fake account για να σιγουρεψω την σκεψη μου και επαληθευτικα το tracking ελεγε free ασχετα που εχει αλλη τιμη εδω ηταν ακριβως το ιδιο με την δικη μου φορμα οπως θα δειτε μην τους εμπιστει κανενας σας ειναι απατεωνες

http://i58.tinypic.com/t6xvf9.jpg

 

Επειδή και σε μένα στην τελευταία μου αγορά (από ebay όμως) δεν μου είχαν δώσει tracking number και όταν έκανα dispute την συναλλαγή στο paypal μου έστειλαν ("ως δια μαγείας") ένα tracking number έχω αρχίσει και πιστεύω ότι οι πωλητές στην Κίνα (και πιθανώς αυτό να συμβαίνει γενικά σε όλα τα ταχυδρομεία) παίρνουν κατ' αρχήν ένα refferance number από το ταχυδρομείο και αν θέλουν πληρώνουν κάτι παραπάνω και παίρνουν και tracking number. Στην περίπτωση που πρέπει να δώσουν ένα tracking number στον πελάτη τους αναγκάζονται και πληρώνουν το ποσό. Αν δεν είναι υποχρεωμένοι ή μπορούν να το παίξουν "κινέζοι", όπως στην περίπτωσή σου, δεν το "αγοράζουν" και αν χρειαστεί (π.χ. αν κάτι πάει στραβά στην μεταφορά και καθυστερήσει το πακέτο ή αν το απαιτήσει ο πελάτης και υποχρεωθούν να του το στείλουν) το πληρώνουν μετά.

 

Αυτή η σκέψη πιστεύω έχει λογική γιατί και τα ίδια τα ταχυδρομεία δεν είναι δυνατόν να μην καταγράφουν τα δέματα καθώς θα θέλουν να έχουν τον δικό τους εσωτερικό έλεγχο. Με το refference number ο πωλητής εξασφαλίζει κατ' αρχήν ότι δεν θα παραδώσει το δέμα και την αμέσως επόμενη στιγμή θα το αρπάξει ένας υπάλληλος του ταχυδρομείου, όπως θα συνέβαινε αν δεν υπήρχε καμία καταγραφή. Από εκεί και πέρα το ταχυδρομείο προκειμένου να εξασφαλίσει ότι τα δέματα που φεύγουν από το ένα σημείο θα φτάσουν στο επόμενο ενδιάμεσο σταθμό ή στον προορισμό τους θα πρέπει να έχουν έτσι κι αλλιώς ένα tracking number για όλα τα δέματα, ανεξαρτήτως αν το έχει πληρώσει για να το μάθει ο πωλητής ή όχι.

 

Σε κάθε περίπτωση αν έχεις πληρώσει με paypal μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί για το paypal ο πωλητής φέρει τον κίνδυνο απώλειας ή χειροτέρευσης του πράγματος κατά τη μεταφορά του και συνεπώς δεν έχεις εσύ το βάρος απόδειξης ότι δεν παρέλαβες αλλά αντίθετα ο πωλητής θα πρέπει να αποδείξει ότι έχεις παραλάβει το δέμα. Πρέπει απλά να κάνεις dispute μέσα σε 45 από την ημερομηνία πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, αλλά το είδα να συμβαίνει μόνο με την NL. Και κάπου πήρε το μάτι μου ότι μερικοί έγραψαν ότι κατά την εξέλιξη εμφανίσθηκε και άλλος αριθμός ...

Πάντως εγώ θα έλεγα να επικοινωνήσει ο φίλος ή με το κανονικό customer service ή με τον εκπρόσωπο εδώ, γιατί πιστεύω ότι αυτός που του είπε ότι δεν του έδωσαν αριθμό γιατί δεν πλήρωσε μάλλον είναι κάποιος άσχετος που δουλεύει στο chat ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και σε μένα στην τελευταία μου αγορά (από ebay όμως) δεν μου είχαν δώσει tracking number και όταν έκανα dispute την συναλλαγή στο paypal μου έστειλαν ("ως δια μαγείας") ένα tracking number έχω αρχίσει και πιστεύω ότι οι πωλητές στην Κίνα (και πιθανώς αυτό να συμβαίνει γενικά σε όλα τα ταχυδρομεία) παίρνουν κατ' αρχήν ένα refferance number από το ταχυδρομείο και αν θέλουν πληρώνουν κάτι παραπάνω και παίρνουν και tracking number. Στην περίπτωση που πρέπει να δώσουν ένα tracking number στον πελάτη τους αναγκάζονται και πληρώνουν το ποσό. Αν δεν είναι υποχρεωμένοι ή μπορούν να το παίξουν "κινέζοι", όπως στην περίπτωσή σου, δεν το "αγοράζουν" και αν χρειαστεί (π.χ. αν κάτι πάει στραβά στην μεταφορά και καθυστερήσει το πακέτο ή αν το απαιτήσει ο πελάτης και υποχρεωθούν να του το στείλουν) το πληρώνουν μετά.

 

Αυτή η σκέψη πιστεύω έχει λογική γιατί και τα ίδια τα ταχυδρομεία δεν είναι δυνατόν να μην καταγράφουν τα δέματα καθώς θα θέλουν να έχουν τον δικό τους εσωτερικό έλεγχο. Με το refference number ο πωλητής εξασφαλίζει κατ' αρχήν ότι δεν θα παραδώσει το δέμα και την αμέσως επόμενη στιγμή θα το αρπάξει ένας υπάλληλος του ταχυδρομείου, όπως θα συνέβαινε αν δεν υπήρχε καμία καταγραφή. Από εκεί και πέρα το ταχυδρομείο προκειμένου να εξασφαλίσει ότι τα δέματα που φεύγουν από το ένα σημείο θα φτάσουν στο επόμενο ενδιάμεσο σταθμό ή στον προορισμό τους θα πρέπει να έχουν έτσι κι αλλιώς ένα tracking number για όλα τα δέματα, ανεξαρτήτως αν το έχει πληρώσει για να το μάθει ο πωλητής ή όχι.

 

Σε κάθε περίπτωση αν έχεις πληρώσει με paypal μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί για το paypal ο πωλητής φέρει τον κίνδυνο απώλειας ή χειροτέρευσης του πράγματος κατά τη μεταφορά του και συνεπώς δεν έχεις εσύ το βάρος απόδειξης ότι δεν παρέλαβες αλλά αντίθετα ο πωλητής θα πρέπει να αποδείξει ότι έχεις παραλάβει το δέμα. Πρέπει απλά να κάνεις dispute μέσα σε 45 από την ημερομηνία πληρωμής.

 

Λετε να κανω σημερα dispute? Μπορει να γινει κατι αν κανω?

 

Εγω τους εστειλα μηνυμα και τους ειπα οτι αν δεν παραλαβω εως τελος μηνα εφυγε dispute

Edited by gdimitris

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Λετε να κανω σημερα dispute? Μπορει να γινει κατι αν κανω?

 

Εγω τους εστειλα μηνυμα και τους ειπα οτι αν δεν παραλαβω εως τελος μηνα εφυγε dispute

 

Κάνε γιατί έχει και αναμονή μετά για την έρευνα του θέματος από το paypal. Εγώ έχω ήδη 2 εβδομάδες που έχω κάνει dispute και τώρα είναι στο τελικό στάδιο, για το οποίο όμως μου έχουν δώσει όριο για να μου δώσουν απάντηση την 8-12 (!!!). Η πληρωμή έχει γίνει από 1-10, δηλαδή θα έχω χάσει 2 μήνες +

Επειδή το θέλω το προιόν θα το ξαναπαραγγείλω από Ευρώπη με +20 ευρώ καπέλο και αν έρθει εντωμεταξύ το άλλο δεν νομίζω να επιστρέψω τα χρήματα στο seller καθώς θα έχω παραγγείλει άλλο, θα έχω πληρώσει παραπάνω και θα έχω χάσει και τόσο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Η έδρα του ταχυδρομείου είναι τα τελευταία γράμματα... Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Το δέμα μου καθυστερεί και έχω πληρώσει με Paypal ή πιστωτική κάρτα.

Υπομονή μέχρι το όριο (45 μέρες) που μας δίνει το Paypal από την ημερομηνία αγοράς, για να προσβάλουμε την αγορά.

Κάνουμε dispute μέσα από το Paypal και ακολουθούμε τις οδηγίες του

 

τελικα το οριο για dispute ειναι 45 μερες η 180?

https://www.paypal.com/webapps/mpp/security/buyer-protection

εκτος και αν κοιταμε το χρονικο περιθωριο που δινει το καθε μαγαζι

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα

Το 17track.net εκανε αναβαθμιση και εγινε λιγο ακαταλαβιστικο

η ετσι μου φανηκε εμενα ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. θέλω να παραγγείλω απο ebay ένα προιόν που βρίσκεται στην Γερμανία και ο πωλητής στέλνει με UPS. Το ποσό της αγοράς είναι στα 82€. Πόσο πιθανή είναι η περίπτωση να περάσει τελωνείο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. θέλω να παραγγείλω απο ebay ένα προιόν που βρίσκεται στην Γερμανία και ο πωλητής στέλνει με UPS. Το ποσό της αγοράς είναι στα 82€. Πόσο πιθανή είναι η περίπτωση να περάσει τελωνείο?

 

Καμμία από χώρες EU δε περνάει τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω παραγγειλει απο 12 του μηνος απο TinyDeal ενα κινητο και δεν το στελνουν με κοροϊδεύουν κανονικά ενω στο σαιτ το δειχνει σε στοκ

στο τελευταίο μειλ που έστειλα δεν μπηκαν στο κόπο καν να μου απαντήσουν

 

μαλλον το κανουν γιατι το πηρα φθηνότερα με την εκπτωση που ειχαν 12 του μηνος στο νετ και δεν θελουν να το στειλουν

μιλαμε για μεγάλα λαμογια

τωρα τη κανω εγω ξερει κανεις να μου πει ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω παραγγειλει απο 12 του μηνος απο TinyDeal ενα κινητο και δεν το στελνουν με κοροϊδεύουν κανονικά ενω στο σαιτ το δειχνει σε στοκ

στο τελευταίο μειλ που έστειλα δεν μπηκαν στο κόπο καν να μου απαντήσουν

 

μαλλον το κανουν γιατι το πηρα φθηνότερα με την εκπτωση που ειχαν 12 του μηνος στο νετ και δεν θελουν να το στειλουν

μιλαμε για μεγάλα λαμογια

τωρα τη κανω εγω ξερει κανεις να μου πει ?

Τους στέλνεις μήνυμα στο site, όχι email και λες ότι εάν δεν απαντήσουν αμέσως θα κάνεις dispute στο PayPal.

Εάν δεν πάρεις απάντηση σε 48 ώρες κάνε dispute. Επίσης, μάλλον θα έμειναν από στοκ ή δεν τους έστειλε το εργοστάσιο πολλά, κανένας δεν πουλάει οτιδήποτε εάν δεν έχει σκοπό να το στείλει .....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...