Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατάφερε κάποιος να κάνει το smart lock να δουλέψει;

Συνήθως δεν αναγνωρίζει την φάτσα μου, όσες φορές και να πρόσθεσα γωνίες, φωτισμούς κλπ

Με ένα bt που ενεργοποίησα, φαίνεται να δουλεύει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά δοκιμάστε λίγο κάτι αν μπορείτε. Δεν μου εμφανίζει ποτέ τον Chrome στην λίστα recent apps. Εχω απενεργοποιησει φυσικά το tab merging αλλά έχω την εντύπωση ότι εμφανιζόταν κανονικά πιο πριν ενώ τώρα τπτ. Βγαίνω με home button, πατάω στο multitasking και ο Chrome πουθενά, πρέπει να τον ανοίξω χειροκίνητα πάλι.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερε κάποιος να κάνει το smart lock να δουλέψει;

Συνήθως δεν αναγνωρίζει την φάτσα μου, όσες φορές και να πρόσθεσα γωνίες, φωτισμούς κλπ

Με ένα bt που ενεργοποίησα, φαίνεται να δουλεύει σωστά.

 

Μια από τα ίδια.. Από τις 5 φορές πχ τις δύο με γράφει κανονικά...

Το καρφίτσωμα οθόνης πως δουλεύει; Μπαίνω στη σχετική επιλογή αλλά δε σκρολάρει μέχρι κάτω να διαβάσω οδηγίες..

Και κάτι άλλο.. Ενεργοποίησα χθες το project volta, έπαιζα με το κινητό λίγο και δίπλα είχα ένα συνάδελφο και ξαφνικά με παίρνει τηλέφωνο! Καλά ρε είσαι μ@#$@ του λέω τι θες και με παίρνεις;;!!Μα δε σε πήρα μου κάνει κάτι μηνύματα διαβάζω..Βλέπω τις κλήσεις του τίποτα..

Είμαστε έτοιμοι να σχολάσουμε και χτυπάει πάλι το κινητό.. Ήταν άλλος συνάδελφος μου,τον είχα δίπλα μου και το κινητό στη τσέπη του!!!! Τι πήγε στραβά;;;!!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Το project Volta είναι το battery saver που έχει στις ρυθμίσεις της μπαταρίας;

 

Ναι φίλε μου.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Όχι το project volta δεν είναι κάτι που το ενεργοποιεις. Αυτό που ενεργοποιεις είναι η εξοικονόμηση μπαταρίας, εντελώς διαφορετικό που απλά κάνει ότι κάνουν όλες οι παρόμοιες 3rd party εφαρμογές: Κάνουν λιγότερο... smart το κινητό αφού απενεργοποιουν δεδομένα, συγχρονισμους κλπ αφήνοντας μόνο τα βασικά.

 

Το Volta δεν έχει καμία σχέση και για να έχει εμφανή επιπτωση στη μπαταρία οι developers των εφαρμογών θα πρέπει να προσαρμοσουν τον κώδικα τους. Προς το παρόν ΛΟΓΙΚΑ μόνο οι Google apps εκμεταλλευονται το volta

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ καλή ήδη την κατέβασα και την χρησιμοποιώ...να'σαι καλά !!! VXR_ZAP δες και συ αυτην την εφαρμογή είναι για αυτό που ρώτησες !!!!

 

Θενκς σωθηκαμε

Link to comment
Share on other sites

για να δούμε μπας και μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη με το κουλό σήμερα....

όποιος είμαι με νεξους 5 και wind, θέλω παρακαλώ πολύ να δει αν με δίκτυο κινητής τηλεφωνίας (όχι wifi) , και με auto-sync ανοιχτό, αν του έρχονται άμεσα τα μέιλ, αν κάνει refresh το google now, και αν κάνει refresh το news and weather!

έχω από το πρωί, που παρόλο το Η της wind, τα μειλ έρχονται μόνο αν μπω μέσα στο gmail και τσεκάρω χειροκίνητα, το news and weather δεν κάνει καθόλου update και πετάει σφάλμα, και το google now βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχουν καρτέλες , που σημαίνει ουσιαστικά ότι δεν μπορεί να κάνει refresh. Με το που συνδέομαι σε wifi, όλα κομπλέ!!!

By the way, ξαναφλάσρα το radio , μπας και..., έβγαλα- έβαλα google account, γύρισα σε ποηγούμενα google services και πάλι στα up-to-date, αλλά τζίφος...!! :worry:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κ εγώ έχω παρατηρήσει μετα απο 2 μέρες full που το δούλεψα (μετα απο καθαρη εγκατάσταση) οτι γενικά καταλωνει πολύ μνήμη (πρεπει να κρατάει περισσοτερες εφαρμογές στη μνημη συγκριτικά με κιτκατ και δεν κανει κ εκκαθαριση στις προσφατες εφαρμογές μετα απο επανεκκίνηση) και μέχρι στιγμής τουλαχιστον δεν έχω δει διάφορα στην μπαταρία καμία...Μου κανει κ το WiFi κάτι κουλα μέσα μέσα.Υπόψιν εκανα καθαρη εγκατάσταση κ πριν δεν είχα κανενα πρόβλημα απολυτος.

Δεν εντυπωσιάστηκα καθόλου.μετα απο τοσα που ακούστηκαν περίμενα κάτι μακραν καλυτερο.

Θα περιμένω να δω πως θα παει τις επόμενες μέρες κ αν δεν στρώσει σε κάνα 2 βδομάδες με βλέπω για cyanogen

 

Επανερχόμενος με το θέμα της μπαταρίας παρατηρησα (μετα απί πολλές δοκιμές) οτι αν εχεις ανοιχτό το NFC η μπαταρία ξεσκιζετε...μόλις το απενεργοποίησα όλα οκ

Απλα για να γνωρίζετε οσοι δεν έχετε αναβαθμισει ακομα

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...

Βλεπω παντου οτι στις ρυθμισεις στην επιλογη "κατα το κλειδωμα της συσκευης", ολοι εχουν 3 επιλογες. Εγω γιατι εχω μονο 2; :blink:

Και δν μπορω να αλλαξω τη ρυθμιση στο notification toggle να μην εμφανιζεται η μπαρα στην οθονη κλειδωματος. Καμια λυση;

Edited by stratarg
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με το wifi στο 5?

Θέλω να κάνω disconnect από ένα spot και να συνδεθώ σε κάποιο άλλο.

Επιλέγω αυτό που είμαι συνδεδεμένος οι επιλογές είναι "Να διαγραφεί από τη μνήμη" και "Άκυρο". Δεν έχει επιλογή "Aποσύνδεση".

Πάω στο spot που θέλω να συνδεθώ. Οι επιλογές παραμένουν οι ίδιες.

Google, πως αλλάζω wifi σύνδεση στο andorid 5 (ωεο) ?

Gogole, στα Ελληνικά πως βάζω τόνο σε κεφαλαίο γράμμα. (ωεο) ?

Google, γιατί το κινητό μου είναι awake 46% ενώ στο kitkat ήταν στο 6%?

Mπαταρία στο android 5: σε μισή μέρα σήμερα πήγε στο 14%.

Αντίστοιχη χρήση στο kitkat στη μισή μέρα ήμουν στο 60%.

Θα συνεχίσω την προσπάθεια συμβίωση με το 5 άλλες 6 μέρες.

Αλλιώς πάω kitkat και βλέπουμε.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω και γω την άθλια κατανάλωση μπαταρίες. Απογοήτευση.

Κάθε λεπτό χάνω και 1% με ΟΛΟΙΔΟ setting με την κιτκατ. Τοποθεσία Google, ιστορικό τοποθεσίας, και Google now στο OFF, φαντάσου να τα ανοίξω κιόλας.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Οταν επιλέγω pattern ή pin για το unlock και μετά θέλω να αλλάξω πάλι σε swipe ή none δεν μπορώ να επιλέξω ένα από αυτά.. Το κάνει και σε κάποιον άλλον;
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έβαλα την L OTA χωρίς να είμαι root προηγουμένως. Παρατήρησα τα εξής: Η μπαταρία όπως γράψατε πολλοί καταναλώνεται σαν τρελή.

Επίσης είδα μεγάλη κατανάλωση στα δεδομένα. Συγκεκριμένα οι εφαρμογές μέτρησης όπως το 3G watchdog μου δείχνουν 100 ΜΒ διαφορά από τη μέτρηση του τηλεφώνου.

Σε δύο μέρες χωρίς ιδιαίτερη χρήση σε 3G (λίγο facebook και σερφαρισμα σε λογικά πλαίσια) μου δείχνει το 3G κατανάλωση 175ΜΒ.

Με kitkat ποτέ δεν είχε τέτοια κατανάλωση.

Να δοκιμάσω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ήρθε το 5.0 και στο αγγλικο μου Ν5...ελπίζω να μην υπάρξουν προβλήματα:)

 

Επιτέλους να πάρουμε και μεις τα "Αγγλάκια" την L. Με τις πρώτες τρεις ώρες χρήση είδα πολύ καλά ποσοστά αυτονομίας...από το 100% στο 50% έκανε 2.5 ώρες με ανοιχτή οθόνη ενω συνήθως έφτανα max τις 2 ώρες !!! Κανένα σοβαρό bug προς το παρόν δεν συνάντησα αλλά είναι νωρίς ακόμα !!! Επίσης όντως κάτι έγινε με τα κεφαλαία γράμματα και τους τόνους στο ελληνικό πληκτρολόγιο. Μ'αρέσει που στην φόρτιση λέει πόση ώρα χρειάζεται για να γεμίσει εντελώς η μπαταρία και επειδή κάποιοι αναφέρθηκαν ότι αργεί να φορτίσει σε σχέση με την 4.4.4 κάτι τέτοιο δεν παρατήρησα εγω !!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο καμια ωρα το ελαβα και λοιπον............μου εκανε κατι κοληματα περιεργα αλλα ελπιζω οτι το κανει τωρα που ειναι αρχη. Θα στρωσει φανταζομαι. Τωρα ......επανω στη γραμμη των Notifications μου βγαζει ενα ατερακι. Τι σημαινει; Επισης το led το δοκιμασε κανενας; Αμα λειτουργει καλα να απεγκαταστησω τo light flow που εχω για το led.

Eπισης στις ΄΄τελευταιες οθονες (recent apps)΄΄ ενω τις διαγραφω με δεξι ή αριστερο swipe ή ακομα και πατωντας το ΄΄χ΄΄ οταν ξαναπαταω στα καπακια, μου βγαζει και αλλες που δεν ξερω πως ανοιξαν.

Edited by GiannisPot
Link to comment
Share on other sites

μου έβγαλε ότι μου ήρθε το update,και πριν το κάνω,λέω ας κάνω μια επαναφορά ρυθμίσεων,να ναι φρέσκο το κινητό...Τελείωσα με αυτά..

Και παπαλα,πουθενά ειδοποίηση για update..ούτε μου την δίνει..Τώρα περιμένω πάλι;

Edited by xtrmsnpr

- - - -

Link to comment
Share on other sites

μου έβγαλε ότι μου ήρθε το update,και πριν το κάνω,λέω ας κάνω μια επαναφορά ρυθμίσεων,να ναι φρέσκο το κινητό...Τελείωσα με αυτά..

Και παπαλα,πουθενά ειδοποίηση για update..ούτε μου την δίνει..Τώρα περιμένω πάλι;

 

Περιμένεις πάλι ή φλασαρεις factory image. Με αυτόν τον τρόπο όμως που ακολούθησες χάνεται το νόημα της ΟΤΑ που είναι η μη απώλεια δεδομένων. Αν θέλεις να κάνεις καθαρή εγκατάσταση γιατί να περιμένεις να έρθει και να μη βάλεις απευθείας factory image?

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

παμε παλι. ακομα περιμενω εχω γινει παρανοικος με αυτην την L . ας υποθεσουμε οτι μου σκαει ηδοποιηση. τι κανω? θελω να τα σβησω ολα να αρχισω απο την αρχη. επαναφορα πριν η μετα την αναβαθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε εμένα ( αγορά από Γερμανικό playstore ).

 

Τώρα το χαζεύω, πολύ smooth. Μια απορία, λίγο που έψαξα δεν βρήκα απάντηση εδώ/στο νετ. Αλλάζει το google search bar χρώμα (όπως και το menu); Το προτιμώ 1000 φορές διάφανο από λευκό.

Eνδιαφέρον αυτό με το priority, αλλά θα προτιμούσα και το κλασσικό silent.

Ericsson R380s ,Sony Ericsson T68 , Sagem MyX6 , Sharp GX30, Sharp V802 ,Sony Ericsson K810i, Motorola Milestone , Motorola Razr, LG Nexus 5, Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

παμε παλι. ακομα περιμενω εχω γινει παρανοικος με αυτην την L . ας υποθεσουμε οτι μου σκαει ηδοποιηση. τι κανω? θελω να τα σβησω ολα να αρχισω απο την αρχη. επαναφορα πριν η μετα την αναβαθμιση?

 

Προφανως μετά. Αν κάνεις πριν θα σβήσεις και την αναβάθμιση και θα περιμένεις πάλι. Βέβαια και εδώ ισχύει το ίδιο. Θα την είχες από την πρώτη μέρα αν έβαζες το image και χωρίς παράνοια. Αλλά επιλογή του καθενός είναι. Εδώ δεν κρίνουμε, προτείνουμε. ;)

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

για μπαταρία:

1)απενεργοποιήστε από το μενού του wifi , την συνεχή αναζήτηση για δίκτυα! Έχει θέμα και καταναλώνει φουλ!

2)αν έχετε το fit, μπείτε στο μενού του google account σας και απενεργοποιήστε τον συγχρονισμό του fit και fit data.

 

3G watchdog:

έχει πρόβλημα και αυτό και όντως δείχνει διαφορά 100ΜΒ+ την ημέρα...όχι πάντα , αλλά συχνά. Έβγαλε 2-3 updates το pro, αλλά προσωπικά το πέταξα και εμπιστεύομαι τον μετρητή της συσκευής (παρόλο που στο lollipop δεν πέρασαν οι μπάρες για να τσεκάρεις την ημερίσια κατανάλωση)

 

Σημαντικό επίσης για την κατανάλωση των mobile data, να μπείτε στο μενού/γράφημα κατανάλωσης της συσκευής και να επιλέξετε σε κάποιες εφαρμογές από κάτω, να περιορίσουν τα background data, πχ. G+ , facebook, chrome, και γενικά όσες δεν χρειάζεται αυτόματη ανανέωση στο παρασκήνιο!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...