Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητό πληρώθηκε στις 8/11 έφυγε στις 10/11 και ήρθε σήμερα! 10 μέρες απο την ημέρα πληρωμής (το καλό είναι πώς ήρθε μαζί και η sd που είχα παραγγείλει απο διαφορετικό μαγαζί).

Απο to2c με όλα τα δωράκια και όπως το ζήτησα, δηλαδή με multiligual rom, play store, rooted (δεν ζήτησα να βγάλουν τις κινεζιές και έχει πολλές).

Εχει την VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806

Εντυπώσεις από τις πρώτες ώρες :

Θετικά:

καλή και σταθερή κατασκευή

πολύ καλή αίσθηση στο χέρι, το περίμενα βαρύ αλλά είναι μια χαρά

πολύ καλός ήχος, και σε ποιότητα και αρκετά δυνατός

πολύ καλό το touch, μια χαρά η οθόνη (μένει να τεσταριστεί ... όταν βγει ο ήλιος)

κανονικά αναγνώριση στους αριθμούς, δεν είδα κάποιο θέμα στις πρώτες κλήσεις

και το καλύτερο το τηλέφωνο είναι πολύ γρήγορο σε όλα, ειδικά στο σερφάρισμα πετάει ακόμη και σε πολύ βαριές σελίδες

 

Αρνητικά

Οι κινέζικες εφαρμογές

 

Προς εξέταση

φωτεινότητα οθόνης στον ήλιο

Gps

Διάρκεια μπαταρίας

 

 

μετά το σχετικό λιώσιμο και οι νέες εντυπώσεις

και εμενα η πληρωμη εγινε 8/11 αλλα εφυγε 11/11 αλλα ακομη τιποτα.. γραφει: Despatched to overseas (Country code: GR)

εχω μερες ακομη ε;

γιατι να μην εφτανε και το δικο μου χθες :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα,απο σημερα ειμαι υπερηφανος κατοχος του κινητου...Ολα αψογα,ενα θεματακι με το notification center αλλα το κανα freeze και στανιαρε...Κατι που ισως εχει απαντηθει και νωριτερα,η μπαταρια φτιαχνει μετα απο 2-3 φορτισεις ε?Γιατι με ελαχιστη εως καθολου χρηση σε 8 ωρες μου φτασε 45%,συν το οτι τις τελευταιες 4 ωρες ειναι ανεπαφο και επεσε 30% απο το 75%...Ειμαι με την οριτζιναλ ρομ vibeui_v2.0_9432
Link to comment
Share on other sites

συν το οτι τις τελευταιες 4 ωρες ειναι ανεπαφο και επεσε 30% απο το 75%...

Με την ιδια ρομ και γω μου βγαζει μια μερα και οταν ειναι ανεπαφο το κινητο δεν πεφτει ουτε 1%.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες, ξερεις κανεις πως επιλεγουμε αποθηκευση επαφων στον λογαριασμο και οχι στο τηλεφωνο;

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα,απο σημερα ειμαι υπερηφανος κατοχος του κινητου...Ολα αψογα,ενα θεματακι με το notification center αλλα το κανα freeze και στανιαρε...Κατι που ισως εχει απαντηθει και νωριτερα,η μπαταρια φτιαχνει μετα απο 2-3 φορτισεις ε?Γιατι με ελαχιστη εως καθολου χρηση σε 8 ωρες μου φτασε 45%,συν το οτι τις τελευταιες 4 ωρες ειναι ανεπαφο και επεσε 30% απο το 75%...Ειμαι με την οριτζιναλ ρομ vibeui_v2.0_9432
Με την 9432 φόρτιζα συνέχεια. Με την 1443 δε λέει να πέσει η μπαταρία.

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Για ελληνικό λεξικό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2448706

 

Κατεβάζετε το δεύτερο .zip που δίνει, αυτό που λέει extracted και το κάνετε install από TWRP recovery

Ωραίος !!!! Βαρέθηκα να βάζω τόνους στα μυνήματα...;)

Τώρα για τα Ελληνικά..... Theme Center/font :άδειο, ireader : δεν υπάρχει !!!

Να ακολουθήσω το βιντεάκι-οδηγό του Kandilak ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες, ξερεις κανεις πως επιλεγουμε αποθηκευση επαφων στον λογαριασμο και οχι στο τηλεφωνο;

Εκει που λεει save to πατας και διαλεγεις.

Τώρα για τα Ελληνικά..... Theme Center/font :άδειο, ireader : δεν υπάρχει !!!

Να ακολουθήσω το βιντεάκι-οδηγό του Kandilak ?

Αυτο το εκανες?

Για αρχη αναβαθμισε το Theme Center.

Mετα ανοιξε το Theme Center/ πατησε το ανθρωπακι πανω δεξια/ μετα font/ και μετα το πανω δεξι βελακι ( > )/ διαλεξε το regular/ και το κατω αριστερα με τις 2σελιδες/ πισω/ και επιλεγουμε την γραματοσιερα regular.

Link to comment
Share on other sites

"No added local resources".....

Δηλαδή?

 

Εκει που λεει save to πατας και διαλεγεις.

 

Αυτο το εκανες?

Για αρχη αναβαθμισε το Theme Center.

Mετα ανοιξε το Theme Center/ πατησε το ανθρωπακι πανω δεξια/ μετα font/ και μετα το πανω δεξι βελακι ( > )/ διαλεξε το regular/ και το κατω αριστερα με τις 2σελιδες/ πισω/ και επιλεγουμε την γραματοσιερα regular.

Ορίστε.... #1399

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

"No added local resources".....

Δηλαδή?

 

Εκει που λεει save to πατας και διαλεγεις.

 

Αυτο το εκανες?

Για αρχη αναβαθμισε το Theme Center.

Mετα ανοιξε το Theme Center/ πατησε το ανθρωπακι πανω δεξια/ μετα font/ και μετα το πανω δεξι βελακι ( > )/ διαλεξε το regular/ και το κατω αριστερα με τις 2σελιδες/ πισω/ και επιλεγουμε την γραματοσιερα regular.

"No added local resources".....
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, κατεβασε την γραμματοσειρα απο εδω: http://www.fontsquirrel.com/fonts/download/arimo και κανε αντιγραφη την γραμματοσειρα Arimo-Regular.ttf / μετα κανε εναν φακελο με το ονομα font (με μικρο f) μεσα στον φακελο ThemeCenter/ επικολληση την γραμματοσειρα Arimo-Regular.ttf/

Mετα ανοιξε το Theme Center/ πατησε το ανθρωπακι πανω δεξια/ μετα font/ λογικα εκει θα δεις την Arimo-Regular.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, κατεβασε την γραμματοσειρα απο εδω: http://www.fontsquirrel.com/fonts/download/arimo και κανε αντιγραφη την γραμματοσειρα Arimo-Regular.ttf / μετα κανε εναν φακελο με το ονομα font (με μικρο f) μεσα στον φακελο ThemeCenter/ επικολληση την γραμματοσειρα Arimo-Regular.ttf/

Mετα ανοιξε το Theme Center/ πατησε το ανθρωπακι πανω δεξια/ μετα font/ λογικα εκει θα δεις την Arimo-Regular.

Φάκελλος font υπήρχε αλλά ήταν άδειος,οπότε το έστειλα εκεί .Ευχαριστώ για την βοήθεια!
Link to comment
Share on other sites

Αρα οι 2 απλες λυσεις για την γραματοσειρα ειναι:

Για αρχη αναβαθμισε το Theme Center.

Mετα ανοιξε το Theme Center/ πατησε το ανθρωπακι πανω δεξια/ μετα font/ και μετα το πανω δεξι βελακι ( > )/ διαλεξε το regular/ και το κατω αριστερα με τις 2σελιδες/ πισω/ και επιλεγουμε την γραματοσιερα regular.

 

και αν δεν γινει με αυτον τον πρωτο τροπο κανουμε:

κατεβασε την γραμματοσειρα απο εδω: http://www.fontsquirrel.com/fonts/download/arimo και κανε αντιγραφη την γραμματοσειρα Arimo-Regular.ttf / μετα κανε εναν φακελο με το ονομα font (με μικρο f) μεσα στον φακελο ThemeCenter(αν υπαρχει ο φακελος font παμε στο επομενο βημα)/ επικολληση την γραμματοσειρα Arimo-Regular.ttf/

Mετα ανοιξε το Theme Center/ πατησε το ανθρωπακι πανω δεξια/ μετα font/ εκει θα δεις την Arimo-Regular.

Link to comment
Share on other sites

Αρα οι 2 απλες λυσεις για την γραματοσειρα ειναι:

Για αρχη αναβαθμισε το Theme Center.

Mετα ανοιξε το Theme Center/ πατησε το ανθρωπακι πανω δεξια/ μετα font/ και μετα το πανω δεξι βελακι ( > )/ διαλεξε το regular/ και το κατω αριστερα με τις 2σελιδες/ πισω/ και επιλεγουμε την γραματοσιερα regular.

 

και αν δεν γινει με αυτον τον πρωτο τροπο κανουμε:

κατεβασε την γραμματοσειρα απο εδω: http://www.fontsquirrel.com/fonts/download/arimo και κανε αντιγραφη την γραμματοσειρα Arimo-Regular.ttf / μετα κανε εναν φακελο με το ονομα font (με μικρο f) μεσα στον φακελο ThemeCenter(αν υπαρχει ο φακελος font παμε στο επομενο βημα)/ επικολληση την γραμματοσειρα Arimo-Regular.ttf/

Mετα ανοιξε το Theme Center/ πατησε το ανθρωπακι πανω δεξια/ μετα font/ εκει θα δεις την Arimo-Regular.

Ο φάκελος ThemeCenter που ακριβώς βρίσκετε;

 

Δεν τον βρίσκω. Δεν έχω σβήσει το Theme Center.

 

Βρήκα αυτόν "Android/data/com.lenovo.themecenter". Έχει μέσα έναν φάκελο "cache".

 

Έκανα και έναν φάκελο "font", έβαλα το αρχείο μέσα αλλά δεν το βλέπει το Themecenter

Edited by chrisarchon
Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει και πριν αρκετές σελίδες αλλά δεν απάντησε κανείς.

 

Έχει βάλει κανένας microSD μεγαλύτερη από 32GB;

 

64GB ή 128GB;

 

Δεν βλέπω κανένα λόγο να μην την αναγνωρίζει, απλά στα χαρακτηριστικά λέει μέχρι 32GB.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους,εκανα μια χαζομαρα πιστευω.απο twrp recovery πατησα reboot κ μετα system κ τωρα μου βγάζει στο mobile uncle οτι δεν ειμαι root.τι πρεπει να κανω για να το επαναφερω;εχω περάσει την 1443 απο τον οδηγό του kantilak κ ολα δουλεύουν άψογα.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ξερει κανείς αν υπαρχει ευρωπαικη ρομ γιαυτο το κινητό οπως το s850

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλα μιλαμε αυτο το security της lenovo ειναι εντελως ΑΘΛΙΟ. Και δεν βγαινει με τιποτα.. Εχω δοκιμασει τα παντα. Χαλαει ολο το κινητο...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενδιαφέρομαι για Τ9 με ελληνικό λεξικό. Έχω δοκιμάσει διάφορα και κατέληξα στο Adaptxt (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kpt.adaptxt.beta&hl=en) αλλά το πρόβλημα είναι πως δεν έχω βρει κάποιο όταν γράφεις στα κεφαλαία να μη βάζει τόνους.

 

Επιπλέον είμαι με 1443 stable και μου έβγαλε notification για update του su αλλά δεν μπορεί να το κάνει. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Ο φάκελος ThemeCenter που ακριβώς βρίσκετε;

Στην εσωτερικη μνημη ειναι. Εκανες καιι το πρωτο βημα και δεν λειτουργησε? Αν κανεις και τα 2 βηματα και παλι δεν βρεις τον φακελο Theme Center φτιαξε εναν φακελο με το ονομα "ThemeCenter"/ μεσα σε αυτον φτιαξε εναν φακελο με το ονομα "font"/ βαλε την γραμματοσειρα/΄και ακουλουθησε τα βηματα που κανουμε μεσα στην εφαρμογη Theme Center.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν 2-3 post στις τελευταίες σελίδες σχετικά με την αλλαγή font από το theme center και το πρόβλημα που υπάρχει στην εμφάνιση των ελληνικών χαρακτήρων στο συρτάρι ειδοποιήσεων (notification drawer) μου έδωσαν την ιδέα να δοκιμάσω κάτι το οποίο στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία. Η ιδέα είναι να χρησιμοποιήσουμε το theme center ώστε να αλλάξουμε την γραμματοσειρά σε οποιαδήποτε επιθυμούμε.

Εν ολίγοις, στο παράδειγμα του βίντεο κατεβάζω μια τυχαία free γραμματοσειρά από το theme center, την αλλάζω στην Roboto-regular.ttf που υπάρχει στον φάκελο \system\fonts και μετά την εφαρμόζω στο τηλέφωνο μέσα από το theme center.

Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε το βίντεο.

Σημ. Από τα συνολικά 5 λεπτα του βίντεο, τα 2 περίπου (από 0:58 έως το 3:03) είναι ο χρόνος που χρειάστηκε για να κατεβάσω ένα font 1.5MB από το theme center:wacko:. Οπότε για να μην περιμένετε αυτό το δίλεπτο προχωρήστε το ανάλογα.

 

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=52813&stc=1&d=1416339769

 

 

Την ίδια διαδικασία μπορείτε να ακολουθήσετε για οποιαδήποτε γραμματοσειρά του γούστου σας, αρκεί να υποστυρίζει ελληνικούς χαρακτήρες.

Έκανα αναβάθμιση στο theme center αλλά δε βρήκα πουθενά τη regular. Ακολούθησα λοιπόν τις οδηγίες του kandilak και στο δικό μου S820 και δούλεψε. Respect kandilak...

Link to comment
Share on other sites

Καλα μιλαμε αυτο το security της lenovo ειναι εντελως ΑΘΛΙΟ. Και δεν βγαινει με τιποτα.. Εχω δοκιμασει τα παντα. Χαλαει ολο το κινητο...

 

σκέψου ότι αν το βγάλεις θα χαλάσει το κινητό. Αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω σε τι σε ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω εαν εχει βρεθει λυση για το προβλημα των επαφων και της αναγνωρισης κλησεων οπου ολα εμφανιζονται με +30 ;; Εχω διαβασει οτι η 1441 λυνει το προβλημα αλλα δεν θα ηθελα να κανω αναβαθμιση. Επισης δοκιμασα να αποθηκευσω τις επαφες με +30 αλλα και παλι τζιφος. Καμια ιδεα ;;

 

 

edit : Τελικα εκανα το λαθος και εβαζα το νουμερο στο πεδιο ΟΙΚΙΑ και οχι κινητο. Τουλαχιστον τωρα βαζοντας +30 μπροστα, τα αναγνωριζει.

Edited by JimBam
Link to comment
Share on other sites

σκέψου ότι αν το βγάλεις θα χαλάσει το κινητό. Αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω σε τι σε ενοχλεί.

 

Δεν ειναι οτι θα χαλασει το κινητο ειναι οτι δεν βγαινει, εχω αλλαξει 3 rom παλευω μ αυτο 20 ωρες, ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ το security της lenovo, χαλαει ολο το κινητο. Γιαυτο το rootαρω για να κανω οτι θελω οχι να μου εχει εκει η lenovo τα application της. Ελπιζω να βγει καμμια rom χωρις αυτο που δεν το βλεπω..

 

20 ωρες τσαμπα για αυτο...

 

Τουλαχιστον μηπως γνωριζει κανεις πως βγαινει αυτο το κοριτσακι καθε φορα που ανοιγουμε το κινητο? Αυτο εκει με τα μπαλονακια η απο πισω εικονα με το κοριτσακι, τουλαχιστον ας βγει αυτο.. Η πρεπει και αυτο να το βλεπουμε επειδη το θελει η lenovo?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι θα χαλασει το κινητο ειναι οτι δεν βγαινει, εχω αλλαξει 3 rom παλευω μ αυτο 20 ωρες, ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ το security της lenovo, χαλαει ολο το κινητο. Γιαυτο το rootαρω για να κανω οτι θελω οχι να μου εχει εκει η lenovo τα application της. Ελπιζω να βγει καμμια rom χωρις αυτο που δεν το βλεπω..

 

20 ωρες τσαμπα για αυτο...

 

Τουλαχιστον μηπως γνωριζει κανεις πως βγαινει αυτο το κοριτσακι καθε φορα που ανοιγουμε το κινητο? Αυτο εκει με τα μπαλονακια η απο πισω εικονα με το κοριτσακι, τουλαχιστον ας βγει αυτο.. Η πρεπει και αυτο να το βλεπουμε επειδη το θελει η lenovo?

στο theme center νομίζω έχει και άλλες lock screen που μπορείς να κατεβάσεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...