Jump to content

Meizu MX4


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας διαβάζω ότι παραπονιέστε για την μπαταρία, εδώ διαβάζω ότι πάει καλά http://blog.gsmarena.com/meizu-mx4-battery-life-test/
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σας διαβάζω ότι παραπονιέστε για την μπαταρία, εδώ διαβάζω ότι πάει καλά http://blog.gsmarena.com/meizu-mx4-battery-life-test/

 

μα ειναι καλη η μπαταρια αλλα θελουμε να ειμαστε μονιμα πανω απο 5 ωρες οθονη.

θα γινει και αυτο σιγουρα,με την 4.1.0

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Σας διαβάζω ότι παραπονιέστε για την μπαταρία, εδώ διαβάζω ότι πάει καλά http://blog.gsmarena.com/meizu-mx4-battery-life-test/

 

Μια χαρά είμαστε με τη μπαταρία. Να φτιάξει μόνο η αναμονή σε deep sleep και όλα θα είναι τέλεια μετά. Προσωπικά δεν έχω κανένα παράπονο από τη μπαταρία.

 

Και επειδή έκανα ένα σχόλιο και πέρασε απαρατήρητο, για φορτιστή αυτοκινήτου αγοράζουμε -οτιδήποτε- (καλής ποιότητας φυσικά) έχει πάνω από 4.8Α ή πρέπει να πάρω συγκεκριμένα κάποιον; Ρωτάω γιατί βλέπω συγκεκριμένα φορτιστές για Sony, Samsung παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

μολις γινει διαθεσιμη η εκδοση 64gb με την 4.1 που λυνει ολα τα προβληματα που εχει το κινητο και μαλιστα σε χρωματισμο panda τοτε θα το αγορασω σχεδον αμεσως.

δεν αγοραζω το Pro.

 

και θα δωσω το δικο μου.

Μακραν το καλυτερο κινητο σημερα,μαζι με το oneplus.

Ενα κλικ πανω το meizu σε ολα πλην μπαταριας.

και εκει ομως θα πλησιασει συντομα το Mx4

Αν καποιος θελει mods/roms ειναι μονοδρομος το 1+1.

 

Δηλ.το meizu-mx4 είναι σαν το 1+ ??? Κρίμα και ήθελα να το παρω....όχι και το 1+ το καλύτερο κινητο...αν ειναι έτσι τα καλύτερα καήκαμε.και δεν μιλάω για ρομς και τετοια αλλά για όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικα ενός κινητού.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Γιατί 4.8Α;; :confused: Ο μαμά ο φορτιστής είναι 2Α.

Εγώ έχω πάρει έναν της belkin 2.1A και φορτίζει μια χαρά.

 

Το χρησιμοποιείς όμως το τηλέφωνο κατά τη διάρκεια της φόρτισης να δεις αν πραγματικά φορτίζει; Ως GPS, ως video player παράδειγμα; Κάπου διάβασα ότι αν χρησιμοποιείς οποιαδήποτε συσκευή μέσα στο αυτοκίνητο για να μπορέσει να φορτίσει χρειάζεται τροφοδοσία από διπλό USB γι αυτό, δεν γνωρίζω προσωπικά τι ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιείς όμως το τηλέφωνο κατά τη διάρκεια της φόρτισης να δεις αν πραγματικά φορτίζει; Ως GPS, ως video player παράδειγμα; Κάπου διάβασα ότι αν χρησιμοποιείς οποιαδήποτε συσκευή μέσα στο αυτοκίνητο για να μπορέσει να φορτίσει χρειάζεται τροφοδοσία από διπλό USB γι αυτό, δεν γνωρίζω προσωπικά τι ισχύει.

Video όταν οδηγάω είναι λίγο απαγορευτικό να δω.:lol:

Αλλά το έχω χρησιμοποιήσει κυρίως για μουσική (σύνδεση με την πηγή ήχου του αυτοκινήτου) και ναι φορτίζει. Αλλά η μουσική δεν τρώει και πολύ μπαταρία.

Με GPS δεν έχει τύχει να το χρησιμοποιήσω ακόμα.

Αλλά από τη στιγμή που δίνει ίδια αμπέρ και βολτ με τον μαμά, θα έχει αντίστοιχη συμπεριφορά.

Όταν πχ παίζεις ένα παιχνίδι στο κινητό και παράλληλα φορτίζεις, η μπαταρία γεμίζει πιο αργά γιατί την καταναλώνει παράλληλα το κινητό. Ε κάπως έτσι θα ναι και με τον φορτιστή αυτοκινήτου και παράλληλη χρήση navigation.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ μάλιστα. Αρα με λίγα λόγια ότι και να πάρω και αφού τα χαρακτηριστικά του φορτιστή θα είναι ίδια με τον μαμά φορτιστή δεν θα έχω θέμα σωστά; Ετσι για την ιστορία ο σπιτικός φορτιστής μου είναι ένας που χρησιμοποιούσα για το Huawei Y300 μου.
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να πάρεις τίποτα στο χέρι..4.8 a είναι παρά πολλά..συνήθως βαριά στο 2 πας..4.5 είναι μόνο τον oppo άλλα ελέγχεται η φόρτιση Μόνο με chip και σταδιακά πέφτει Μέχρι το 0.1Α

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δηλ.το meizu-mx4 είναι σαν το 1+ ??? Κρίμα και ήθελα να το παρω....όχι και το 1+ το καλύτερο κινητο...αν ειναι έτσι τα καλύτερα καήκαμε.και δεν μιλάω για ρομς και τετοια αλλά για όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικα ενός κινητού.

 

σε αυτα τα χρηματα ναι ειναι τα δυο καλυτερα.

Γενικα ομως ειναι το Μ8 το καλυτερο κινητο του 2014.και το Ζ3 αλλο αν δεν μου αρεσει .

Αλλα ποσο στοιχιζουν;

 

αρα σε αυτην την τιμη υπαρχουν μονο αυτα.

Το Μeizu ποιοτικα δεν εχει σχεση με το Οne Plus.

Πολυ ανωτερη οθονη καμερα ακουστικο επεξεργαστης ποιοτητα υλικων κορυφαια και σχεδιασμος πανεμορφος.

ΚΑΜΜΙΑ σχεση με το 1+1. ;)

στο πως καθεται στο χερι το Mx4 ειναι απολαυση

 

απλα ελεγα για τις δικες μου επιλογες.

εννοειται οτι το meizu ειναι σαφως ανωτερο :)

Γατόνι pik. που τα βρίσκεις όλα αυτά τα info?Έχεις κανένα γνωστό στην Meizu?:lol:

 

εχω εναν dev της meizu italia υπευθηνο για την rom international γνωστο. :)

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως! μπηκαν τα πραγματα στη θεση τους...

Ποτε θα βγει επιτελους μια συσκευη που να ειναι συνδυασμος του mx4 και του m8...

Link to comment
Share on other sites

σε αυτα τα χρηματα ναι ειναι τα δυο καλυτερα.

Γενικα ομως ειναι το Μ8 το καλυτερο κινητο του 2014.και το Ζ3 αλλο αν δεν μου αρεσει .

Αλλα ποσο στοιχιζουν;

 

αρα σε αυτην την τιμη υπαρχουν μονο αυτα.

Το Μeizu ποιοτικα δεν εχει σχεση με το Οne Plus.

Πολυ ανωτερη οθονη καμερα ακουστικο επεξεργαστης ποιοτητα υλικων κορυφαια και σχεδιασμος πανεμορφος.

ΚΑΜΜΙΑ σχεση με το 1+1. ;)

στο πως καθεται στο χερι το Mx4 ειναι απολαυση

 

απλα ελεγα για τις δικες μου επιλογες.

εννοειται οτι το meizu ειναι σαφως ανωτερο :)

 

 

εχω εναν dev της meizu italia υπευθηνο για την rom international γνωστο. :)

 

Θα συμφωνήσω για την τιμή αν τα πάρεις σφραγισμένα. Πλέον σε μεταχειρισμένα τα βρίσκεις στην ιδια τιμή.

Αλλά και πάλι τα 100 ευρώ παραπάνω που θα δώσεις (δηλ το htc m8 και το z3 στα 470 ευρώ σφραγισμένα) τα αξίζουν και με το παραπάνω συγκρινόμενα με τις κινεζιές. Έχουν δρομο ακομα οι κινέζοι !!!!

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

προσοχη την βαζουν αποκλειστικα τα κινητα που εχουν πουληθει στην Ευρωπη!

 

Θα συμφωνήσω για την τιμή αν τα πάρεις σφραγισμένα. Πλέον σε μεταχειρισμένα τα βρίσκεις στην ιδια τιμή.

Αλλά και πάλι τα 100 ευρώ παραπάνω που θα δώσεις (δηλ το htc m8 και το z3 στα 470 ευρώ σφραγισμένα) τα αξίζουν και με το παραπάνω συγκρινόμενα με τις κινεζιές. Έχουν δρομο ακομα οι κινέζοι !!!!

 

δεν διαφωνω!

εννοειται δεν υπαρχει συγκριση.

ειναι ενα κλικ πανω το Μ8.

 

Ομως ποσο παραπανω κερδιζεις ωστε να δωσεις 150Ε σχεδον καπακι;

Αυτο το κλικ αξιζει 150Ε?

 

ΥΓ.μην ξεχνας εχω αγορασει το Μ8 2 φορες... :lol:

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω για την τιμή αν τα πάρεις σφραγισμένα. Πλέον σε μεταχειρισμένα τα βρίσκεις στην ιδια τιμή.

Αλλά και πάλι τα 100 ευρώ παραπάνω που θα δώσεις (δηλ το htc m8 και το z3 στα 470 ευρώ σφραγισμένα) τα αξίζουν και με το παραπάνω συγκρινόμενα με τις κινεζιές. Έχουν δρομο ακομα οι κινέζοι !!!!

εγω δεν συμφωνω, να μας πεις ποσο ειχαν τα προαναφερθεντα τηλεφωνα οταν κυκλοφορησαν και τοτε να τα συγκρινουμε με το meizu, γιατι και το meizu σε κανα 6μηνο θα εχει 230€

Link to comment
Share on other sites

εξωτερικα είναι καλύτερο το MΧ4 από το one+? Γιατί πίσω το MΧ4 ε δεν είναι ωραίο φαίνεται ότι είναι σκέτο πλαστικό ενώ το οne+ έχει λένε πολύ καλή αίσθηση.

Αν έχει βρει κάποιος συγκριτικό βίντεο για μέγεθος κλπ ας στειλει..

Link to comment
Share on other sites

εξωτερικα είναι καλύτερο το MΧ4 από το one+? Γιατί πίσω το MΧ4 ε δεν είναι ωραίο φαίνεται ότι είναι σκέτο πλαστικό ενώ το οne+ έχει λένε πολύ καλή αίσθηση.

Αν έχει βρει κάποιος συγκριτικό βίντεο για μέγεθος κλπ ας στειλει..

 

αν και δεν θελω να το κανω vs ,να προσθεσω την αποψη μου.

 

Το oneplus1 ειναι πολυ ειδικη συσκευη.

Στα 320Ε αγοραζεις μεγαλη οθονη με καλη ποιοτητα κατασκευης και δυναμη με μεγαλη ραμ και mods που δεν εχουν τελος.Επισης η μπαταρια ειναι σε επιπεδα G2 αν οχι καλυτερα.

Ομως το νικελ γυρω απο την οθονη θαμπωνει και μαζευει σημαδακια ακομα και αν το χρησιμοποιεις με pouch,η οθονη δεν ειναι το ιδιο με αυτην του MX4 και το πισω πλαστικο ενω εχει ομορφη αισθηση δειχνει να φθειρεται στις γωνιες αν το χρησιμοποιεις χωρις θηκη.(εκει που το γυαλιζει το δερμα του χεριου)

Τα πραγματα πανε σε αλλο επιπεδο αν μιλαμε για ακουστικο,σημα,καμερα.Στον δρομο με κινηση και ενω περπαταω διπλα απο αυτοκινητα με το ΜΧ4 ακουω ανετα ενω με το 1+1 οχι.Το switch στο MX4 ειναι πιο γρηγορο και πιο σταθερο απο 2g σε 3g ενω για την καμερα ειμαστε σε εντελως διαφορετικο επιπεδο

 

Συνολικα το ΜΧ4 ειναι σαφεστατα ανωτερη συσκευη και πιο προσεγμενη στις λεπτομερειες,το led στην οθονη ειναι αισθητικα αρτιο ,το design της συσκευης ειναι σαφως ανωτερο αλλα και λειτουργικο,εργονομικο και δεν σου πιεζει την παλαμη μια και ειναι στρογγυλεμενο.

Το μεταλλικο πλαισιο δινει αλλη αισθηση στην ολη εμπειρια χρησης και σε συνδυασμο με το περιμετρικο φινιρισμα στην οθονη επισης απο μεταλλο δειχνει ποσο καλη δουλεια εχουν κανει στην Meizu.

 

An επρεπε να διαλεξω μια συσκευη απο τις δυο αυτες με γνωμονα την εμπειρια χρησης την ποιοτητα κλησεων την ποιοτητα κατασκευης τον ηχο ακουστικου και την καμερα ,θα εμενα σε αυτο το τοπικο.

:)

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με Pik, παρά το μεγάλο της μέγεθος (γενικά, όχι συγκρινόμενη με άλλες συσκευές) έχει γίνει εξαιρετική δουλειά στις λεπτομέρειες που κάνει το MX4 να ξεχωρίζει σαν συσκευή. Σε καμιά περίπτωση δεν μοιάζει με "κινεζιά". Και μόνο από την ποιότητα της οθόνης καταλαβαίνεις ότι κάτι καλό έχει παιχτεί εδώ πέρα. Το να βάλω στο παιχνίδι ποιότητα κλήσεων, δύναμη ηχείου στο αφτί καθώς και το πως σε λαμβάνουν και οι άλλοι, η δύναμη και ταχύτητα του GPS, το Wolfson τσιπάκι που κάνει οποιαδήποτε ακρόαση μουσικής ή ταινία άλλη εμπειρία νομίζω ότι είναι ένα εξαιρετικό πακέτο σε αυτά τα χρήματα.

 

Είναι συσκευή που απλά όσα σου παρέχει σου τα παρέχει όλα ποιοτικά. Δεν υπάρχει κανένα σημείο που μπορείς να μείνεις παραπονεμένος. Και μόνο που θα την πιάσεις στα χέρια σου τη συσκευή το πρώτο πράγμα που θα έρχεται στο μυαλό σου είναι ποιότητα, προσοχή στη λεπτομέρεια και ομορφιά. Αν και είναι υποκειμενικό νομίζω ότι δεν υπάρχει ομορφότερη και ποιο άρτια κατασκευασμένη συσκευή εκεί έξω αυτή τη στιγμή (μαζί με το Ζ3 compact αλλά για άλλους λόγους αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με Pik, παρά το μεγάλο της μέγεθος (γενικά, όχι συγκρινόμενη με άλλες συσκευές) έχει γίνει εξαιρετική δουλειά στις λεπτομέρειες που κάνει το MX4 να ξεχωρίζει σαν συσκευή. Σε καμιά περίπτωση δεν μοιάζει με "κινεζιά". Και μόνο από την ποιότητα της οθόνης καταλαβαίνεις ότι κάτι καλό έχει παιχτεί εδώ πέρα. Το να βάλω στο παιχνίδι ποιότητα κλήσεων, δύναμη ηχείου στο αφτί καθώς και το πως σε λαμβάνουν και οι άλλοι, η δύναμη και ταχύτητα του GPS, το Wolfson τσιπάκι που κάνει οποιαδήποτε ακρόαση μουσικής ή ταινία άλλη εμπειρία νομίζω ότι είναι ένα εξαιρετικό πακέτο σε αυτά τα χρήματα.

 

Είναι συσκευή που απλά όσα σου παρέχει σου τα παρέχει όλα ποιοτικά. Δεν υπάρχει κανένα σημείο που μπορείς να μείνεις παραπονεμένος. Και μόνο που θα την πιάσεις στα χέρια σου τη συσκευή το πρώτο πράγμα που θα έρχεται στο μυαλό σου είναι ποιότητα, προσοχή στη λεπτομέρεια και ομορφιά. Αν και είναι υποκειμενικό νομίζω ότι δεν υπάρχει ομορφότερη και ποιο άρτια κατασκευασμένη συσκευή εκεί έξω αυτή τη στιγμή (μαζί με το Ζ3 compact αλλά για άλλους λόγους αυτό).

ολα αυτα ισχυουν ΑΛΛΑ...το λογισμικό εχει δουλεια ακομα...υπαρχουν θεματα. ειναι σε φαση beta ακομα θα ελεγα ....μολις δωσουν και εκει προσοχη στη λεπτομερεια τοτε θα ειναι πολυβολο...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν είμαι κανένας απαιτητικός χρήστης ώστε να χρειάζομαι πάνω από 200 εφαρμογές τη φορά αλλά έχω πάνω από 50 εφαρμογές και δουλεύουν όλες μια χαρά. Bugs και παραλήψεις ναι υπάρχουν αλλά δεν πιστεύω ότι λείπει κάτι βασικό και απαραίτητο από τη συσκευή ώστε να φοβάσαι να την χρησιμοποιήσεις μην τυχών και χαλάσει η εμπειρία χρήσης σου. Μακάρι να ήταν όλες οι beta έτσι. Εδώ πέρα καλά καλά άλλες και άλλες ROM δεν έχουν την σταθερότητα του flyme.

 

Εχω ακούσει όμως ότι το flyme 3.0 είναι καλύτερο συγκριτικά με την τωρινή 4.0 αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να συγκρίνω. Αφού όμως έχουμε δείγμα του τι μας περιμένει όσο περνάει ο καιρός δεν νομίζω να αποτελεί πρόβλημα η μετάβαση. Επίσης ποιο πίσω διαβάσαμε ότι η συσκευή θα λειτουργεί σαν μικρό Nexus αφού θα παίρνει καθαρό android αν το επιλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

........ Επίσης ποιο πίσω διαβάσαμε ότι η συσκευή θα λειτουργεί σαν μικρό Nexus αφού θα παίρνει καθαρό android αν το επιλέξεις.

 

Μακάρι, αλλα χλωμό το κόβω, γιατι η ΜΕΙΖU δεν εχει δώσει τον κώδικά της σε developers..

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν συμφωνω, να μας πεις ποσο ειχαν τα προαναφερθεντα τηλεφωνα οταν κυκλοφορησαν και τοτε να τα συγκρινουμε με το meizu, γιατι και το meizu σε κανα 6μηνο θα εχει 230€

 

Λαθος κανεις φίλε. Δες το Oppo Find 7 και πες μου ποσο έχει τωρα μετά απο 6 μηνες κυκλοφορίας ??? Ίδια τιμη ακριβως έχει !!! Τα κινεζικα δεν πεφτουν τόσο όπως τα επώνυμα.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Λαθος κανεις φίλε. Δες το Oppo Find 7 και πες μου ποσο έχει τωρα μετά απο 6 μηνες κυκλοφορίας ??? Ίδια τιμη ακριβως έχει !!! Τα κινεζικα δεν πεφτουν τόσο όπως τα επώνυμα.

 

το mi3 όμως για παράδειγμα είχε πέσει πολλοί το είχαν πάρει 200euro (απο κινεζομάγαζα βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...