Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι εδώ και ένα χρόνο συνδρομητής της wind και τον τελευταίο μήνα περίπου όταν κάνω κλήση προς άλλα νούμερα, μερικές φορές το γνωστό "μπιπ" όταν το τηλέφωνο καλεί,συνεχίζεται και αφού ο συνομιλητής μου έχει απαντήσει την κλήση.Είναι αρκετά ενοχλητικό και αναγκάζομαι να κλείσω το τηλέφωνο.Όταν απευθύνθηκα στην εξυπηρέτηση πελατών μου είπαν ότι η γραμμή μου είναι μια χαρά και πως είναι ευθύνη των άλλων παρόχων. Έχει κάποιος υπόψιν του αν αυτό είν αι θέμα της συσκευής ή του δικτύου?
Link to comment
Share on other sites

Το κάνει σε όλες τις κλήσεις;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν το κάνει σε όλες τις κλήσεις. Συμβαίνει αυθαίρετα αλλά θα συμβεί στη 1 από τις 10 κλήσεις περίπου.
Link to comment
Share on other sites

Άστα ενδέχεται να μην ειναι θέμα wind. Προσπάθησε να παρατηρήσεις αν γίνεται με συγκεκριμένα άτομα ή σε συγκεκριμένο χρόνο/μέρος.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Άστα ενδέχεται να μην ειναι θέμα wind. Προσπάθησε να παρατηρήσεις αν γίνεται με συγκεκριμένα άτομα ή σε συγκεκριμένο χρόνο/μέρος.

 

Και μετά πέτα την SIM και πάρε άλλο νούμερο γιατί μπορεί να σε παρακολουθούν :)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Άστα ενδέχεται να μην ειναι θέμα wind. Προσπάθησε να παρατηρήσεις αν γίνεται με συγκεκριμένα άτομα ή σε συγκεκριμένο χρόνο/μέρος.

 

Αν μπορώ να το προσδιορίσω κάπως θα μπορούσα να πω ότι γίνεται σχεδόν πάντα με αριθμούς κοσμοτέ και όταν βρίσκομαι κοντά στο σπίτι.Αλλά δεν ξέρω αν αυτό λέει κάτι γιατί οι περισσότεροι έχουν κοσμοτέ και είναι λογικό πολλά από τα τηλεφωνήματα να τα κάνω όταν είμαι σπίτι :ninja:

Αν δεν είναι θέμα της wind, τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Και μετά πέτα την SIM και πάρε άλλο νούμερο γιατί μπορεί να σε παρακολουθούν :)

 

Δεν βοηθάς πετώντας <<αστειάκια>>.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Άστα ενδέχεται να μην ειναι θέμα wind. Προσπάθησε να παρατηρήσεις αν γίνεται με συγκεκριμένα άτομα ή σε συγκεκριμένο χρόνο/μέρος.

 

Κυρίως ένα μπιπ ακούμε όταν ο άλλος μας ηχογραφεί...., η Wind δεν έχει καμία ευθύνη περί αυτού..

Link to comment
Share on other sites

Ας μην βιαζόμαστε ακόμα να εγκαταλείψουμε το 3G και να χρησιμοποιήσουμε σε βασικό επίπεδο το 4G. Δεν το υποστηρίζουν όλες οι συσκευές, όσες το υποστηρίζουν έχουν αρκετά μεγαλύτερο κόστος κατά μέσο όρο σε σχέση με αυτές που έχουν 3G, οι 4G συσκευές όταν λειτουργούν σε 4G δίκτυο έχουν πολύ μικρότερη αυτονομία κοκ. ΑΥτό από την μεριά των χρηστών. Από την μεριά των δικτύων εννοείται πως πρέπει να συνεχίσουν να επεκτείνουν το 3/4G τους δίκτυο καθώς και το δίκτυο κορμού που έχουν!

Πολύ σωστή παρατήρηση

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν το κάνει σε όλες τις κλήσεις. Συμβαίνει αυθαίρετα αλλά θα συμβεί στη 1 από τις 10 κλήσεις περίπου.

 

Δοκίμασες να βάλεις τη SIM σου σε άλλη συσκευή και να το παρακολουθήσεις; Δεν μου κάνει για πρόβλημα δικτύου πάντως.

Edited by humanoid
Link to comment
Share on other sites

2 speedtests. Το ένα Θεσσαλονίκη και το άλλο Βέροια.

Τρομερή διαφορά σε ταχύτητα όπου υπάρχει το "αναβαθμισμένο" 3G.:)

Προσωπικά προτιμώ να αναβαθμίσει παντού το 3G της, παρά να βάλει LTE στις περιοχές με το ήδη πολύ καλό 3G και να μείνουν οι άλλες περιοχές στον μεσαίωνα.

Link to comment
Share on other sites

Στον μισό νομό Χανίων 30550 έχει πρόβλημα το απλό gprs πολύ καιρό.

Δεν κατεβάζει πάνω απο 1kB ενώ έπρεπε να παίζει 4-5.

Για να κάνεις chat σου βγάζει το λαδι και ο opera mini δουλεύει με αρκετή υπομονή και αφού έχεις απενεργοποιήσει images

Παλιότερα με το symbian και το απλο gprs μπορούσα να ακούω aac plus στα 28 και να ανοίγω σελίδες με opera mini μια χαρά.

Τώρα έχουν αυξηθεί οι ανάγκες με συγχρονισμους κλπ αλλα με 1kB δεν κάνεις τίποτα

Να πω ότι στην νότια πλευρά μέχρι και στο μεγαλύτερο μέρος του Αποκορωνα τουλάχιστον δεν έχει γίνει αναβάθμιση σε edge και το 3g απλά δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Στον μισό νομό Χανίων 30550 έχει πρόβλημα το απλό gprs πολύ καιρό.

Δεν κατεβάζει πάνω απο 1kB ενώ έπρεπε να παίζει 4-5.

Για να κάνεις chat σου βγάζει το λαδι και ο opera mini δουλεύει με αρκετή υπομονή και αφού έχεις απενεργοποιήσει images

Παλιότερα με το symbian και το απλο gprs μπορούσα να ακούω aac plus στα 28 και να ανοίγω σελίδες με opera mini μια χαρά.

Τώρα έχουν αυξηθεί οι ανάγκες με συγχρονισμους κλπ αλλα με 1kB δεν κάνεις τίποτα

Να πω ότι στην νότια πλευρά μέχρι και στο μεγαλύτερο μέρος του Αποκορωνα τουλάχιστον δεν έχει γίνει αναβάθμιση σε edge και το 3g απλά δεν υπάρχει.

 

Είχα κατέβει στα Χανιά πριν ένα περίπου μήνα και το δίκτυο ήταν αρκετά καλό μπορώ να πω. Κυρίως κινήθηκα στα Χανιά μέσα, Μάλεμε, Γεράνι, Πλατανιά κλπ μέχρι Καστέλι.

ck
Link to comment
Share on other sites

Στο gprs αναφέρομαι.. αλλά έμεινες ευχαριστημένος με το 3g Μάλεμε, Γεράνι, Πλατανιά ???

Γιατί έχω βαρεθεί να κάνω την διαδρομή με το αμάξι / μηχανάκι αλλα και περπατώντας στο μεγαλύτερο μέρος της παραλίας στις περιοχές που αναφέρεις και δεν μπορώ να πω το ίδιο.

Το μόνο πλεονέκτημα στις περιοχές που αναφέρεις είναι το edge αλλά και αυτό αν κάνεις οτι φεύγεις προς τα βουνά χάνετε και έχεις τα πλεονεκτήματα του gprs που αναφέρω.

Γενικότερα υπάρχει πρόβλημα στα χάνια .

Link to comment
Share on other sites

Στο gprs αναφέρομαι.. αλλά έμεινες ευχαριστημένος με το 3g Μάλεμε, Γεράνι, Πλατανιά ???

Γιατί έχω βαρεθεί να κάνω την διαδρομή με το αμάξι / μηχανάκι αλλα και περπατώντας στο μεγαλύτερο μέρος της παραλίας στις περιοχές που αναφέρεις και δεν μπορώ να πω το ίδιο.

Το μόνο πλεονέκτημα στις περιοχές που αναφέρεις είναι το edge αλλά και αυτό αν κάνεις οτι φεύγεις προς τα βουνά χάνετε και έχεις τα πλεονεκτήματα του gprs που αναφέρω.

Γενικότερα υπάρχει πρόβλημα στα χάνια .

 

Κοίτα, στις περιοχές αυτές κατεβαίνω συχνά, περίπου 4 με 5 φορές το 6μηνο. Από το 2014 παρατήρησα μεγαλη αλλαγή. Ας πούμε στο Μάλεμε είμαι συνέχεια με 3G ενώ παλιότερα με το ζόρι EDGE.

ck
Link to comment
Share on other sites

Το 3g σε αυτο το μέρος είναι σημεία σημεία και πολύ αδύνατο.

Μπορεί εκει που είσαι να έχει (τσέκαρε να δεις ποσα dBm) αλλά αν μετακινηθείς λίγο και ξανασταθεις να είναι τοσο κυμαινόμενο που ίσως να μην μπορείς να κάνεις τίποτα, ούτε σελίδα με opera mini.

Κάτι αλλο που έχω παρατηρήσει είναι το πλασματικό σήμα στην περίπτωση μας το 3g στις περιοχές που αναφέρεις.

Η wind γενικοτερα δεν με έχει συνηθίσει σε ψευτικο 3g ίσως γιατί έχει σε λιγότερα σημεία απο τους αλλους...

Αλλά εκεί το παρατηρώ συχνά και το γυρνάω εγω σε edge γιατί δεν δουλεύει τίποτα.. ουτε ping.

Αυτο μαλλον οφείλεται οτι το σήμα ειναι ιδιαίτερα ασθενές και το κινητό τρελαίνεται χανει το σήμα ενώ εχεις ενδείξεις 101dBm η λιγότερο.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Το 3g σε αυτο το μέρος είναι σημεία σημεία και πολύ αδύνατο.

Μπορεί εκει που είσαι να έχει (τσέκαρε να δεις ποσα dBm) αλλά αν μετακινηθείς λίγο και ξανασταθεις να είναι τοσο κυμαινόμενο που ίσως να μην μπορείς να κάνεις τίποτα, ούτε σελίδα με opera mini.

Κάτι αλλο που έχω παρατηρήσει είναι το πλασματικό σήμα στην περίπτωση μας το 3g στις περιοχές που αναφέρεις.

Η wind γενικοτερα δεν με έχει συνηθίσει σε ψευτικο 3g ίσως γιατί έχει σε λιγότερα σημεία απο τους αλλους...

Αλλά εκεί το παρατηρώ συχνά και το γυρνάω εγω σε edge γιατί δεν δουλεύει τίποτα.. ουτε ping.

Αυτο μαλλον οφείλεται οτι το σήμα ειναι ιδιαίτερα ασθενές και το κινητό τρελαίνεται χανει το σήμα ενώ εχεις ενδείξεις 101dBm η λιγότερο.

 

Μήπως εννοείς -110dBm? Λίγο δύσκολο να έχεις προβλήματα από τα -100dBm.

Link to comment
Share on other sites

οχι για 101 μιλάω γι'αυτό και το τονίζω οτι κάτι δεν πάει καλά.

την "μέτρηση" την εχω κάνει με πολλα διαφορετικά κινητά σε πάρα πολλα σημεία σχεδόν όπου και να σταματήσω τα τελευταία χρόνια

Link to comment
Share on other sites

οχι για 101 μιλάω γι'αυτό και το τονίζω οτι κάτι δεν πάει καλά.

την "μέτρηση" την εχω κάνει με πολλα διαφορετικά κινητά σε πάρα πολλα σημεία σχεδόν όπου και να σταματήσω τα τελευταία χρόνια

 

Αν είσαι στην άκρη περιοχής με 3G κάλυψη τότε ίσως σε επηρεάζει το cell breathing (Όταν η κίνηση σε μια κεραία περάσει ένα όριο, τότε η κεραία μειώνει την ισχύ εκπομπής («αναπνέει») για να εξυπηρετήσει μικρότερη περιοχή και να αναγκαστούν οι μακρινοί να διαλέξουν άλλη κεραία. Αν είσαι στο όριο και δεν έχεις κάπου αλλού να πας, την πάτησες). Αν βλέπεις -100dBm και είσαι στην άκρη της κάλυψης, τότε ναι, με cell breathing θα πέσεις κάτω από τα -113dBm (ή κάπου εκεί κοντά) που είναι το όριο του «δουλεύω». Δυστυχώς είναι γενικότερο θέμα του 3G αυτό και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα με το 3G δίκτυο στην Καλαμαριά. Σημεία που μέχρι χθες το βράδυ είχα H+, σήμερα με το ζόρι βρίσκει E, με Q sim αλλά και με Wind sim

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι στην άκρη περιοχής με 3G κάλυψη τότε ίσως σε επηρεάζει το cell breathing (Όταν η κίνηση σε μια κεραία περάσει ένα όριο, τότε η κεραία μειώνει την ισχύ εκπομπής («αναπνέει») για να εξυπηρετήσει μικρότερη περιοχή και να αναγκαστούν οι μακρινοί να διαλέξουν άλλη κεραία. Αν είσαι στο όριο και δεν έχεις κάπου αλλού να πας, την πάτησες). Αν βλέπεις -100dBm και είσαι στην άκρη της κάλυψης, τότε ναι, με cell breathing θα πέσεις κάτω από τα -113dBm (ή κάπου εκεί κοντά) που είναι το όριο του «δουλεύω». Δυστυχώς είναι γενικότερο θέμα του 3G αυτό και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Καλό.. δεν το ήξερα οτι μπορει να συμβαίνει και αυτο!

Γενικότερα το 3g δεν είναι σταθερο και ενας λόγος ίσως να ειναι και αυτος..

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι στην άκρη περιοχής με 3G κάλυψη τότε ίσως σε επηρεάζει το cell breathing (Όταν η κίνηση σε μια κεραία περάσει ένα όριο, τότε η κεραία μειώνει την ισχύ εκπομπής («αναπνέει») για να εξυπηρετήσει μικρότερη περιοχή και να αναγκαστούν οι μακρινοί να διαλέξουν άλλη κεραία. Αν είσαι στο όριο και δεν έχεις κάπου αλλού να πας, την πάτησες). Αν βλέπεις -100dBm και είσαι στην άκρη της κάλυψης, τότε ναι, με cell breathing θα πέσεις κάτω από τα -113dBm (ή κάπου εκεί κοντά) που είναι το όριο του «δουλεύω». Δυστυχώς είναι γενικότερο θέμα του 3G αυτό και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

 

Εάν βλέπεις στάθμη σήματος -100dBm και χειρότερο (προς -120dBm) καλύτερα να μην έχεις data ανοικτά και προτίμησε 2G. Πρόκεται για σημαντικό επίπεδο ακτινοβολίας...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες και στα δυο κινητά wind της οικογένειας (άρα δεν είναι θέμα του κινητού) μία σημαντική πτώση στην ισχύ του σήματος στην περιοχή της νέας Παραλίας - Μπότσαρη, στην Θεσσαλονίκη.

 

Πέρα από το θέμα της ισχύς, δεν μπορώ να βγάλω γραμμή ή να μου τηλεφωνήσουν ενώ βλέπω 2-3 γραμμές σήμα στην συσκευή...

 

Μέχρι πρότινος είχα τέλειο σήμα και μπορούσα να συνομιλώ ακόμη και από το υπόγειο της οικοδομής με άνεση (κάναμε εργασίες το καλοκαίρι). Γνωρίζετε αν λαμβάνουν χώρα εργασίες ή θα αποτελεί μία πάγια κατάσταση από εδώ και στο εξής? Έστειλα email στην WIND και δεν έλαβα απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες και στα δυο κινητά wind της οικογένειας (άρα δεν είναι θέμα του κινητού) μία σημαντική πτώση στην ισχύ του σήματος στην περιοχή της νέας Παραλίας - Μπότσαρη, στην Θεσσαλονίκη.

 

Πέρα από το θέμα της ισχύς, δεν μπορώ να βγάλω γραμμή ή να μου τηλεφωνήσουν ενώ βλέπω 2-3 γραμμές σήμα στην συσκευή...

 

Μέχρι πρότινος είχα τέλειο σήμα και μπορούσα να συνομιλώ ακόμη και από το υπόγειο της οικοδομής με άνεση (κάναμε εργασίες το καλοκαίρι). Γνωρίζετε αν λαμβάνουν χώρα εργασίες ή θα αποτελεί μία πάγια κατάσταση από εδώ και στο εξής? Έστειλα email στην WIND και δεν έλαβα απάντηση.

Νέα Κρήνη το ίδιο, μάλιστα στα 20 μέτρα απο την κεραία που κατοικώ 3G δεν υπάρχει καν και με το ζόρι gprs.Αυτή η κατάσταση ξεκίνησε απο το πρωί του περασμένου Σαββάτου. Ίσως να σχετίζονται αυτές οι παρατηρήσεις μας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...