Jump to content

G2 (D802) : Οδηγοί τροποποίησης / βελτίωσης της συσκευής


elthis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με αυτον εδω http://www.droidviews.com/root-and-install-twrp-recovery-on-lg-g2-verizon-att-sprintt-mobile-bell-rogers/ τον οδηγο ειναι παιχνιδακι το root ,μισο λεπτο δουλιτσα, ξεκινηστε και εδω ειμαστε

 

Αν δεν κανω λαθος φιλε μου,αυτη ειναι η ιδια διαδικασια που γραφει και στο πρωτο μηνυμα. Με αυτον τον τροπο προσπαθω κ δε βγαζω ακρη. Η εκδοση του firmware που εχω ειναι 20g (δεν ξερω αν εχει σημασια,αλλα τωρα το γυρισα sto android και ακομα μαθαινω :) )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δε ξερω παιδια τι να σας πω, παραξενο μου φαινετε, ειτε με την f ειτε με την g μια χαρα γινετε root, προσπαθηστε να συνδεσετε το κινητο στο pc με ολους τους μεθοδους, σαν φορτιση ,σαν αποθηκευση αρχειων κλπ κλπ, οταν το συνδεετε αφηστε το να κατεβασει τους drivers που χρειαζετε, πιστευω εκει ειναι το θεμα
Link to comment
Share on other sites

Τα δοκιμασα ολα αυτα..ολες τις επιλογες που δινει και περασα και τους drivers. Μηπως φταιει το λειτουργικο στο pc;

Windows 8.1 εχω. Τελοσπαντων,θα δοκιμασω και σε αλλο υπολογιστη και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

πριν μια βδομάδα το έκανα με το ipoot25 (έκδοση 20G) σε win 8.1.... υπόθεση 1 λεπτού.:)

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Τα δοκιμασα ολα αυτα..ολες τις επιλογες που δινει και περασα και τους drivers. Μηπως φταιει το λειτουργικο στο pc;

Windows 8.1 εχω. Τελοσπαντων,θα δοκιμασω και σε αλλο υπολογιστη και θα σας πω.

 

Oταν μουλαρώνουν τα windows αλλάζουμε pc... Πάντως δεν είναι κακό να δοκιμάσεις να το ανοίξεις ως administrator :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,τα καταφερα :up:

Δεν ξερω ακριβως τι εφταιγε..Δουλεψε οταν εβαλα το ioroot στον σκληρο του υπολογιστη που ειναι και το λειτουργικο.

Οταν το κατεβαζα αποθηκευοταν κατευθειαν στο δευτερο σκληρο. Δεν εχω ιδεα αν παιζει αυτο ρολο,αλλα το αναφερω αν θελει να το δοκιμασει κ αυτο καποιος που εχει προβλημα μηπως τον βοηθησει.

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και τη βοηθεια!

 

Oταν μουλαρώνουν τα windows αλλάζουμε pc... Πάντως δεν είναι κακό να δοκιμάσεις να το ανοίξεις ως administrator :)

Ως administrator ημουν :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,τα καταφερα :up:

Δεν ξερω ακριβως τι εφταιγε..Δουλεψε οταν εβαλα το ioroot στον σκληρο του υπολογιστη που ειναι και το λειτουργικο.

Οταν το κατεβαζα αποθηκευοταν κατευθειαν στο δευτερο σκληρο. Δεν εχω ιδεα αν παιζει αυτο ρολο,αλλα το αναφερω αν θελει να το δοκιμασει κ αυτο καποιος που εχει προβλημα μηπως τον βοηθησει.

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και τη βοηθεια!

 

 

Ως administrator ημουν :)

Βεβαίως και παιζει ρολο.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλες και φιλοι

Θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα σημαντικο προβλημα που αντιμετωπιζω.

Μετα απο μια επαναφορα του τηλεφωνου σε εργοστασιακο firmware δυστυχώς ο σκληρος δισκος του τηλεφωνου μου ενω ειναι 32 GB μου εμφανιζεται πλεον σαν 16 GB. Βρηκα μια διαδικασια επαναφοράς σε καποιο site αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη. Εχει αντιμετωπησει κανεις το συγκεκριμενο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλες και φιλοι

Θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα σημαντικο προβλημα που αντιμετωπιζω.

Μετα απο μια επαναφορα του τηλεφωνου σε εργοστασιακο firmware δυστυχώς ο σκληρος δισκος του τηλεφωνου μου ενω ειναι 32 GB μου εμφανιζεται πλεον σαν 16 GB. Βρηκα μια διαδικασια επαναφοράς σε καποιο site αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη. Εχει αντιμετωπησει κανεις το συγκεκριμενο προβλημα?

Πως περασες εργοστασιακο firmware;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με το R&D Test tool

Μαλλον περασες ROM που ειναι για το 16αρι.

Ετσι θελει:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=53728658

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον περασες ROM που ειναι για το 16αρι.

Ετσι θελει:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=53728658

 

Ελπιζω να βρω ακρη. Θα το δοκιμασω με την μεθοδο αυτη αν και νομιζω οτι εχω κανει πατατα και με βλεπω να τρεχω στο service!

Εγω ακολουθησα παντως αυτον τον οδηγο http://techbeasts.com/2014/04/13/how-to-fix-lg-g2-memory-error-if-its-showing-16gb-instead-of-32gb/ αλλα στο σημειο που βαζεις κατι εντολες με το Minimla Adb fastboot δεν μπορεσα να το δουλεψω. Δεν ξερω και πως περνας εντολες με αυτο το πραγμα!

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να βρω ακρη. Θα το δοκιμασω με την μεθοδο αυτη αν και νομιζω οτι εχω κανει πατατα και με βλεπω να τρεχω στο service!

Εγω ακολουθησα παντως αυτον τον οδηγο http://techbeasts.com/2014/04/13/how-to-fix-lg-g2-memory-error-if-its-showing-16gb-instead-of-32gb/ αλλα στο σημειο που βαζεις κατι εντολες με το Minimla Adb fastboot δεν μπορεσα να το δουλεψω. Δεν ξερω και πως περνας εντολες με αυτο το πραγμα!

Εγω θα σου ελεγα να περασεις (οπως σου ειπε και ο φιλος TUPAC_RIP) ξανα απ' την αρχη την official rom με το flash tool 2014.

Βρες παραδειγμα απο δω:

http://lg-phone-firmware.com/firmware-Lg+G2-Tutti-36.html

μια rom που να ειναι open ή τουλαχιστον να μη γραφει 16gb π.χ. μια Ιταλικη.

Σβηνεις το κινητο, πατας volume up και συνδεεις ταυτοχρονα το micro usb στο κινητο σου ενω ειναι συνδεμενο στο υπολογιστη (με περασμενους τους driver's εννοειται) ετσι μπαινεις σε download mode, μετα ακολουθεις τον οδηγο στο link για το flash tool 2014!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να περασεις (οπως σου ειπε και ο φιλος TUPAC_RIP) ξανα απ' την αρχη την official rom με το flash tool 2014.

Βρες παραδειγμα απο δω:

http://lg-phone-firmware.com/firmware-Lg+G2-Tutti-36.html

μια rom που να ειναι open ή τουλαχιστον να μη γραφει 16gb π.χ. μια Ιταλικη.

Σβηνεις το κινητο, πατας volume up και συνδεεις ταυτοχρονα το micro usb στο κινητο σου ενω ειναι συνδεμενο στο υπολογιστη (με περασμενους τους driver's εννοειται) ετσι μπαινεις σε download mode, μετα ακολουθεις τον οδηγο στο link για το flash tool 2014!!

 

Οκ θα περασω ακριβως αυτη που φοραγε το τηλ οταν το αγορασα μια 4.2.2, συγκεκριμενα την "Hong Kong 32GB D80210B_00" (παιζει ρολο αν ειναι 4.4.2?)

Παντως η ολη ιστορια ξεκινησε μετα απο ενα update που του εκανα και στην επανεκκίνηση μου εβγαλε μια κλειδωμενη οθονη και ζητουσε κωδικο. Στην συνεχεια αναγκαστηκα να κανω ενα hard reset και οταν ξαναπερασα παλι ενα firmware εκανε το storage απο 32 σε 16αρι!

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα περασω ακριβως αυτη που φοραγε το τηλ οταν το αγορασα μια 4.2.2, συγκεκριμενα την "Hong Kong 32GB D80210B_00" (παιζει ρολο αν ειναι 4.4.2?)

Παντως η ολη ιστορια ξεκινησε μετα απο ενα update που του εκανα και στην επανεκκίνηση μου εβγαλε μια κλειδωμενη οθονη και ζητουσε κωδικο. Στην συνεχεια αναγκαστηκα να κανω ενα hard reset και οταν ξαναπερασα παλι ενα firmware εκανε το storage απο 32 σε 16αρι!

Αυτες που γραφουν V10 ειναι οι jelly bean (4.2.2) και οι V20 ειναι kit kat (4.4.2).

Δεν ξερω αν δουλεψες και τις δυο! Αλλα με kit kat το κινητο ειναι πιο γρηγορο με ενα μικρο τίμημα στη αυτονομια!!

Αν κανεις ομως τη διαδικασια ολη, παίρνα κατ' ευθειαν την kit kat!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μόλις έκανα root και πέρασα το viper4android. Εγκατέστησα driver πέρασα και μερικά ISRs, εκανα enable αλλά δε βλέπω διαφορά στον ήχο. Έψαξα το build.prop για να κάνω τις αλλαγές που λέτε αλλά δεν έχω τις 3 γραμμές που λέτε (lpa.decode, tunnel.decode, lpa.use-stagefright). Tι πρέπει να κάνω??
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να περασεις (οπως σου ειπε και ο φιλος TUPAC_RIP) ξανα απ' την αρχη την official rom με το flash tool 2014.

Βρες παραδειγμα απο δω:

http://lg-phone-firmware.com/firmware-Lg+G2-Tutti-36.html

μια rom που να ειναι open ή τουλαχιστον να μη γραφει 16gb π.χ. μια Ιταλικη.

Σβηνεις το κινητο, πατας volume up και συνδεεις ταυτοχρονα το micro usb στο κινητο σου ενω ειναι συνδεμενο στο υπολογιστη (με περασμενους τους driver's εννοειται) ετσι μπαινεις σε download mode, μετα ακολουθεις τον οδηγο στο link για το flash tool 2014!!

 

Δυστυχως τζιφος! Εκανα την διαδικασια με το flash tool 2014 (CSE flash) με ενα 32 firmware αλλα παλι το κινητο μου διχνει 16 GB storage. Παω για service!! Σκατα!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τζιφος! Εκανα την διαδικασια με το flash tool 2014 (CSE flash) με ενα 32 firmware αλλα παλι το κινητο μου διχνει 16 GB storage. Παω για service!! Σκατα!

Και με καθαρο flash της επισημης 32άρας ROM παραμενει το προβλημα;;;;!!!

 

Μηπως επαιξες καθολου με το recovery ή με καμιά εφαρμογη και εκανες καταλαθος partition την εσωτερικη μνημη;

 

Βρε μηπως εχεις το 16άρι;;;!!! :D

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και με καθαρο flash της επισημης 32άρας ROM παραμενει το προβλημα;;;;!!!

 

Μηπως επαιξες καθολου με το recovery ή με καμιά εφαρμογη και εκανες καταλαθος partition την εσωτερικη μνημη;

 

Βρε μηπως εχεις το 16άρι;;;!!! :D

 

Οχι βρε παιδια το 32αρι το χρυσο εχω!! Βρηκα και αυτο το link : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2470207&highlight=dd+not+found και το παλευω εδω και ωρες!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τζιφος! Εκανα την διαδικασια με το flash tool 2014 (CSE flash) με ενα 32 firmware αλλα παλι το κινητο μου διχνει 16 GB storage. Παω για service!! Σκατα!

Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο με αυτο του xda αλλα ριξε μια ματια και δωσε μας feedback

http://www.droidviews.com/your-32gb-lg-g2-shows-only-16gb-storage-space-heres-the-fix/

Εχει ολα τα βηματα και τα αρχεια που χρειαζεσαι... λογικα θα εισαι ΟΚ μετα απο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μόλις έκανα root και πέρασα το viper4android. Εγκατέστησα driver πέρασα και μερικά ISRs, εκανα enable αλλά δε βλέπω διαφορά στον ήχο. Έψαξα το build.prop για να κάνω τις αλλαγές που λέτε αλλά δεν έχω τις 3 γραμμές που λέτε (lpa.decode, tunnel.decode, lpa.use-stagefright). Tι πρέπει να κάνω??

 

Κανείς;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο με αυτο του xda αλλα ριξε μια ματια και δωσε μας feedback

http://www.droidviews.com/your-32gb-lg-g2-shows-only-16gb-storage-space-heres-the-fix/

Εχει ολα τα βηματα και τα αρχεια που χρειαζεσαι... λογικα θα εισαι ΟΚ μετα απο αυτο...

 

Ολα ΟΚ!!

Ενας προχειρος οδηγος με τα βασικα :

 

1. Περναω μια 32 επισιμη

2. Κανω root και περναω recovery

3. Ξανακανω root μεσω recovery

4. Χρησιμοποιω τον root explorer

5. Χρησιμοποιω αυτη την διαδικασια

http://www.droidviews.com/your-32gb-lg-g2-shows-only-16gb-storage-space-heres-the-fix/ αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ με τις πιο κατω αλλαγες

6. Κανω copy τα αρχεια στο xbin και οχι στο bin

7. Αλλαγη permissions ενα-ενα (σε 755)

8. Ανοιγω στο pc το Minimal ADB

9. Οι εντολες ειναι :

 

adb shell (enter)

su (enter)

cd /system (enter)

parted /dev/block/mmcblk0 (enter)

'print' (enter)

-Η τελευταια γραμμη πρεπει να ειναι :

36 15.7GB 15.8GB 37.7MB grow

quit (enter)

su (enter)

cd /system (enter)

dd if=/system/xbin/sgpt32g.img of=/dev/block/mmcblk0 bs=512 seek=61071327 conv=notrunc (enter)

dd if=/system/pgpt32g.img of=/dev/block/mmcblk0 bs=512 seek=0 conv=notrunc (enter)

 

10. Περναω ξανα μια 32αρα επισιμη (Normal flash)

11. Αν δεν μου δειξει 32 storage με την μια κανω επαναφορα σε εργοστασιακες και μετα ολα οκ!!

 

Για λεπτομέρειες γραψτε μου

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο! Χαιρομαι που διορθωθηκε το προβλημα σου τελικα.

Κουφο και σπανιο θα το ελεγα.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ολα ΟΚ!!

Ενας προχειρος οδηγος με τα βασικα :

 

1. Περναω μια 32 επισιμη

2. Κανω root και περναω recovery

3. Ξανακανω root μεσω recovery

4. Χρησιμοποιω τον root explorer

5. Χρησιμοποιω αυτη την διαδικασια

http://www.droidviews.com/your-32gb-lg-g2-shows-only-16gb-storage-space-heres-the-fix/ αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ με τις πιο κατω αλλαγες

6. Κανω copy τα αρχεια στο xbin και οχι στο bin

7. Αλλαγη permissions ενα-ενα (σε 755)

8. Ανοιγω στο pc το Minimal ADB

9. Οι εντολες ειναι :

 

adb shell (enter)

su (enter)

cd /system (enter)

parted /dev/block/mmcblk0 (enter)

'print' (enter)

-Η τελευταια γραμμη πρεπει να ειναι :

36 15.7GB 15.8GB 37.7MB grow

quit (enter)

su (enter)

cd /system (enter)

dd if=/system/xbin/sgpt32g.img of=/dev/block/mmcblk0 bs=512 seek=61071327 conv=notrunc (enter)

dd if=/system/pgpt32g.img of=/dev/block/mmcblk0 bs=512 seek=0 conv=notrunc (enter)

 

10. Περναω ξανα μια 32αρα επισιμη (Normal flash)

11. Αν δεν μου δειξει 32 storage με την μια κανω επαναφορα σε εργοστασιακες και μετα ολα οκ!!

 

Για λεπτομέρειες γραψτε μου

Ωραιος, μπραβο!

Τελικα το προβλημα απο που προκληθηκε, καταλαβες; Φλασαρες 16αρα rom;

Εχω και 'γω 32αρι, να προσεχουμε να μην την πατησουμε:D:D και εμεις!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...