Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Htc m8 από τον Αντώνη (nnik_1969) - στην παράθεση το λινκ .

 

Sony Z3 από εμένα https://flic.kr/p/p4CnPR

https://flic.kr/p/pHYyXQ

εχουμε βγαλει φωτογραφιες απο διαφορετικη γωνια

 

Ποια κινηταρα ειναι αυτη κατω δεξια??? :p:p

Ομολογω οτι περιμενα απο το z3 κατι καλυτερο, με τι ειναι τραβηγμενες? auto + flash?

To m8 τα πηγε πολυ καλα κατα την γνωμη μου!

 

@Keras ωραιες φωτο Κωστα!! Καθαρες με ωραια χρωματα πολυ ευχαριστες! Διαφορες στο 100% δεν βλεπω παρα μονο οταν κανω crop η αρκετο zoom. Επισης στην μεγαλη βλεπω λιγο πιο ζωντανα χρωματα.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από τη χθεσινή συνάντηση των πατρινών πάρτε δύο δείγματα από το νέξους 5 μου...

 

[ATTACH]52328[/ATTACH]

 

χωρίς φλας με hdr+

 

[ATTACH]52329[/ATTACH]

 

με φλας χωρίς hdr+

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Και να πούμε εδώ οτι με το 1020 παίρνεις ένα υπέροχο τηλέφωνο με ένα υπέροχο λειτουργικό και όχι απλά μια φωτογραφική μηχανή.

 

Δεν διαφωνω καθολου στο θεμα λειτουργικου αλλα εχω θεμα γιατι δεν μπορω να εχω τις εφαρμογες που χρησιμοποιω στην δουλεια μου. Υπαρχουν μονο σε android. Δυσκολευομαι πολυ να αντικαταστησω το g2 με το 1020 (οχι φυσικα στον τομεα της καμερας). Μακαρι να μπορουσα να τα εχω και τα 2...

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Htc m8 από τον Αντώνη (nnik_1969) - στην παράθεση το λινκ .

 

Sony Z3 από εμένα https://flic.kr/p/p4CnPR

https://flic.kr/p/pHYyXQ

εχουμε βγαλει φωτογραφιες απο διαφορετικη γωνια

 

Ετσι οπως είναι απο διαφορετική γωνία, δύσκολα βγαίνουν συμπεράσματα.

Εκανα ζουμ και στις δυο, λιγότερο στο Ζ3 γιατί είναι πιο μακρινή.

Στις συγκεκριμένες συνθήκες η φωτογραφία του Μ8 είναι καλύτερη.

15758677492_4b7c37e71c_o.pngM8 vs Z3 by kostaskazeros, on Flickr

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@ al3x1k0 & Karthan7 & nnik_1969

 

Ρε παλιόπαιδα ήμασταν στο ίδιο τραπέζι, κάνατε συγκριτικό και εγώ με το 1020 δεν πήρα χαμπάρι τίποτα? Ντροπή ρε παιδιά :lol: :lol: :lol:

 

Άσε που είμαι και μέσα στις φώτο... Όποιος βρει ποιος είμαι κερδίζει ένα Sony xperia T από τον Αλέξη... Περιμένω απάντηση από montoya_42 :p

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

@ al3x1k0 & Karthan7 & nnik_1969

 

Ρε παλιόπαιδα ήμασταν στο ίδιο τραπέζι, κάνατε συγκριτικό και εγώ με το 1020 δεν πήρα χαμπάρι τίποτα? Ντροπή ρε παιδιά :lol: :lol: :lol:

 

Άσε που είμαι και μέσα στις φώτο... Όποιος βρει ποιος είμαι κερδίζει ένα Sony xperia T από τον Αλέξη... Περιμένω απάντηση από montoya_42 :p

 

Αυτός με το κοκκινο μπουφάν είσαι ρε γαυρε. Στείλε μου τώρα το Sony. Android ξεandroid θα το τιμήσω.....:lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτάνει που χάνεις στην Τούμπα όλα τα ντέρμπι έχασες και το στοίχημα κύριε montoya_42 :lol: :lol:

 

Ο δεξιά σε αυτή τη φώτο είμαι :D

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν φτάνει που χάνεις στην Τούμπα όλα τα ντέρμπι έχασες και το στοίχημα κύριε montoya_42 :lol: :lol:

 

Ο δεξιά σε αυτή τη φώτο είμαι :D

 

Ο δεξιά...όπως μπαίνουμε ? η όπως βγαίνουμε...???:lol::lol::lol:

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα... Όπως κοιτάς τη φώτο ρε συ :p

 

Και τι συσκευή είναι αυτή? Που είναι το 1020???:)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έκανα βόλτες γύρω από το τραπέζι... Το 1020 ή το έχει κάποιος στα χέρια του ή είναι πάνω στο μπλε τσαντάκι πίσω από λουλούδι :p :p
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Που εστίασες στη βραδινή? Ο παοκ είπε πως πρέπει να εστιάζεις σε φωτεινό σημείο......

 

Προφανώς όχι στη λάμπα :lol:

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

@ al3x1k0 & Karthan7 & nnik_1969

 

Ρε παλιόπαιδα ήμασταν στο ίδιο τραπέζι, κάνατε συγκριτικό και εγώ με το 1020 δεν πήρα χαμπάρι τίποτα? Ντροπή ρε παιδιά :lol: :lol: :lol:

Ευτυχως για εμας :lol:

 

Ποια κινηταρα ειναι αυτη κατω δεξια??? :p:p

Ομολογω οτι περιμενα απο το z3 κατι καλυτερο, με τι ειναι τραβηγμενες? auto + flash?

To m8 τα πηγε πολυ καλα κατα την γνωμη μου!.

Οπως το λες.... Κινηταρα ! Το g2 ειναι :p

Το Ζ3 ειναι με τη μαμισια εφαρμογη καμερας στα 15,5mp, για το φλας δεν θυμαμαι. Ο Βασιλης εβγαλε της φωτογραφιες.

 

Ετσι οπως είναι απο διαφορετική γωνία, δύσκολα βγαίνουν συμπεράσματα.

Εκανα ζουμ και στις δυο, λιγότερο στο Ζ3 γιατί είναι πιο μακρινή.

Στις συγκεκριμένες συνθήκες η φωτογραφία του Μ8 είναι καλύτερη.

Σιγουρα τα δειγματα απο το m8 ειναι καλυτερα απο το z3, το καταλαβα και εγω που ειμαι ασχετος απο φωτογραφια:lol:

 

Εδω να πω οτι, εγω που ειμαι ασχετος με ρυθμισεις φωτογραφικης θελω ενα καλο αποτελεσμα στο αυτοματο. Δυστυχως με το sony δεν μπορω να το εχω. Γενικα στο αυτοματο ειναι ενα θεμα που κυκλοφορει στα θεματα της sony, ''ακουγεται'' οτι τα βαζει στη σεντρα η sony για να μην χασει απο πελατες τους αλλους κατασκευαστες που ψωνιζουν απο αυτην.

 

Τα δυο δειγματα απο κατω ειναι απο ιδια γωνια/πλευρα

Στο πρωτο ειναι το m8 και στο δευτερο το nexus 5

 

Από τη χθεσινή συνάντηση των πατρινών πάρτε δύο δείγματα από το νέξους 5 μου...

 

[ATTACH]52328[/ATTACH]

 

χωρίς φλας με hdr+

 

[ATTACH]52329[/ATTACH]

 

με φλας χωρίς hdr+

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Αχ να είχαμε ένα ois...

 

Όπως τα λες είναι....

 

montoya_42 όντως, με τα 5MP φαίνονται καλύτερα τα γράμματα στις πινακίδες.

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα τα δειγματα απο το m8 ειναι καλυτερα απο το z3, το καταλαβα και εγω που ειμαι ασχετος απο φωτογραφια:lol:

 

Εδω να πω οτι, εγω που ειμαι ασχετος με ρυθμισεις φωτογραφικης θελω ενα καλο αποτελεσμα στο αυτοματο. Δυστυχως με το sony δεν μπορω να το εχω. Γενικα στο αυτοματο ειναι ενα θεμα που κυκλοφορει στα θεματα της sony, ''ακουγεται'' οτι τα βαζει στη σεντρα η sony για να μην χασει απο πελατες τους αλλους κατασκευαστες που ψωνιζουν απο αυτην.

 

Τα δυο δειγματα απο κατω ειναι απο ιδια γωνια/πλευρα

Στο πρωτο ειναι το m8 και στο δευτερο το nexus 5

 

 

Θανάση έχεις απόλυτο δίκιο. Γι αυτό γκρινιάζω εδώ στο συγκεκριμένο φόρουμ που τα παιδιά ανεβάζουν συνήθως φωτογραφίες με manual ρυθμίσεις με αποτέλεσμα όσοι δεν ασχολούνται, να βλέπουν τα εξαίρετα δείγματα εδώ και να νομίζουν οτι θα κάνουν ταπ στο button της κάμερας και θα πάρουν ανάλογα αποτελέσματα.

 

Μάλλον θα πρέπει να δημιουργηθεί ενα νέο thread όπου θα ανεβαίνουν φωτογραφίες αυστηρά στο αυτόματο η έστω με χρήση τυποποιημένων modes που διαθέτουν όλες οι συσκευές, οπως night mode και HDR.

Από εκεί και πέρα για όσους θέλουν να εμβαθύνουν, το υπάρχων thread βοηθά να βελτιώσουν την απόδοση της κάμερας τους με manual ρυθμίσεις, η ακόμα και με επεξεργασία.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Θανάση έχεις απόλυτο δίκιο. Γι αυτό γκρινιάζω εδώ στο συγκεκριμένο φόρουμ που τα παιδιά ανεβάζουν συνήθως φωτογραφίες με manual ρυθμίσεις με αποτέλεσμα όσοι δεν ασχολούνται, να βλέπουν τα εξαίρετα δείγματα εδώ και να νομίζουν οτι θα κάνουν ταπ στο button της κάμερας και θα πάρουν ανάλογα αποτελέσματα.

 

Μάλλον θα πρέπει να δημιουργηθεί ενα νέο thread όπου θα ανεβαίνουν φωτογραφίες αυστηρά στο αυτόματο η έστω με χρήση τυποποιημένων modes που διαθέτουν όλες οι συσκευές, οπως night mode και HDR.

Από εκεί και πέρα για όσους θέλουν να εμβαθύνουν, το υπάρχων thread βοηθά να βελτιώσουν την απόδοση της κάμερας τους με manual ρυθμίσεις, η ακόμα και με επεξεργασία.

Κώστα συμφωνώ απολύτως, το έχω πει και εγώ σε προηγούμενα ποστ(& έχω εξηγήσει και τους λόγους)και βέβαια προτείνω να ανοιχτεί ένα νέο θέμα σύντομα.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

για iso 50 το κοβω...

Χαχαχαχα καλά το κόβεις! Απλά στηριγμένο... Γιαυτό λέω "αχ" για το ois. Εσωτερικός χώρος, λίγα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα συμφωνώ απολύτως, το έχω πει και εγώ σε προηγούμενα ποστ(& έχω εξηγήσει και τους λόγους)και βέβαια προτείνω να ανοιχτεί ένα νέο θέμα σύντομα.

 

Συμφωνω και εγω με την σειρα μου στα παραπανω. Ειναι ενα πολυ καλο thread αλλα κυριως για manual ρυθμισεις και αξιοποιηση της καμερας της συσκευης στο επακρο με τις ρυθμισεις.

Αν καποιος ενδιαφερεται να δει πως αποδιδει το Χ κινητο και δει τα παραπανω δειγματα, οταν θα χρησιμοποιησει σαν απλος χρηστης την καμερα, θα εχει απο μικρη εως πολυ μεγαλη διαφορα με αυτο που θα δει. Και αυτο μπορει να θεωρηθει "παραπλανητικο" ενω δεν εχουμε τετοιο σκοπο, (θελω να πιστευω).

Επισης θα προτεινα τα συγκριτικα σε πραγματικο χρονο (2 συσκευες την ιδια στιγμη) να συγκεντρωθουν σε ενα σημειο ετσι ωστε να μην χανονται μεσα στα posts. Ειναι κριμα και για αυτον που κοπιασε να τα τραβηξει-ανεβασει αλλα και για τον Χ ενδιαφερομενο που δεν θα τα δει ποτε.

Εγω απο μεριας μου να βοηθησω οσο μπορω σε συγκριτικα (ηδη εχω 3-4 και ετοιμαζω αλλα 2 στο auto) και φυσικα στον τομεα του G2 που εχω ηδη αναλυτικο οδηγο τροποποιησης και καλυτερης φωτογραφιας.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Από τη χθεσινή συνάντηση των πατρινών πάρτε δύο δείγματα από το νέξους 5 μου...

 

[ATTACH]52328[/ATTACH]

 

χωρίς φλας με hdr+

 

[ATTACH]52329[/ATTACH]

 

με φλας χωρίς hdr+

Ελα κι οι ατμιστες με τα κλαρινα τους!! Χεχε

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Αν και θεωρώ οτι όταν έχεις ένα εργαλείο στα χέρια σου πρέπει να το χρησιμοποιείς όπως του αξίζει, δεν έχω καμία αντίρρηση να αρχίσουμε να βάζουμε φωτογραφίες πάντα με auto ρυθμίσεις ίσως σε ένα ξεχωριστό thead.
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Αν και θεωρώ οτι όταν έχεις ένα εργαλείο στα χέρια σου πρέπει να το χρησιμοποιείς όπως του αξίζει, δεν έχω καμία αντίρρηση να αρχίσουμε να βάζουμε φωτογραφίες πάντα με auto ρυθμίσεις ίσως σε ένα ξεχωριστό thead.

 

Σαφως και πρεπει να το χρησιμοποιεις οπως του αξιζει, δεν διαφωνω καθολου σε αυτο ισα ισα που εμενα μου αρεσει κιολας να εκμεταλλευομαι στο επακρο τις δυνατοτητες της συσκευης μου , εξαλλου αν κοιταξεις στο νημα του g2 με τις φωτο θα το καταλαβεις.

Απλα ολα αυτα τα γραφουμε για το πως αποδιδουν οι συσκευες απο μονες τους και για τον μεσο χρηστη που στο φιναλε ειναι και αυτο πολυ βασικο κριτηριο αγορας. Οταν εχεις εναν χρηστη που θελει απλα να τραβαει φωτο χωρις ρυθμισεις πρεπει να γνωριζει πως αποδιδει στο auto και πως ρυθμισμενο. Ο λογος ειναι απλος. Αν ο χρηστης ΔΕΝ σκοπευει να μπει στην διαδικασια των ρυθμισεων, τοτε πολυ απλα το Χ κινητο δεν κανει για αυτον, οσο καλα και αν αποδιδει υπο ρυθμισεις. Θα πρεπει να το δουμε λιγο πιο γενικα και οχι συγκεκριμενα με βαση τα δικα μας θελω.

Το ενα δεν ακυρωνει το αλλο ουτε πιστευω οτι πρεπει να συγχεονται μεταξυ τους. Γιαυτο και προτεινουμε να μην γινει εδω αλλα σε αλλο thread. ;)

Ελπιζω να εγινα οσο πιο κατανοητος γινοταν και να μην σας ζαλισα.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Σαφως και πρεπει να το χρησιμοποιεις οπως του αξιζει, δεν διαφωνω καθολου σε αυτο ισα ισα που εμενα μου αρεσει κιολας να εκμεταλλευομαι στο επακρο τις δυνατοτητες της συσκευης μου , εξαλλου αν κοιταξεις στο νημα του g2 με τις φωτο θα το καταλαβεις.

Απλα ολα αυτα τα γραφουμε για το πως αποδιδουν οι συσκευες απο μονες τους και για τον μεσο χρηστη που στο φιναλε ειναι και αυτο πολυ βασικο κριτηριο αγορας. Οταν εχεις εναν χρηστη που θελει απλα να τραβαει φωτο χωρις ρυθμισεις πρεπει να γνωριζει πως αποδιδει στο auto και πως ρυθμισμενο. Ο λογος ειναι απλος. Αν ο χρηστης ΔΕΝ σκοπευει να μπει στην διαδικασια των ρυθμισεων, τοτε πολυ απλα το Χ κινητο δεν κανει για αυτον, οσο καλα και αν αποδιδει υπο ρυθμισεις. Θα πρεπει να το δουμε λιγο πιο γενικα και οχι συγκεκριμενα με βαση τα δικα μας θελω.

Το ενα δεν ακυρωνει το αλλο ουτε πιστευω οτι πρεπει να συγχεονται μεταξυ τους. Γιαυτο και προτεινουμε να μην γινει εδω αλλα σε αλλο thread. ;)

Ελπιζω να εγινα οσο πιο κατανοητος γινοταν και να μην σας ζαλισα.

 

Απλά να πούμε εδώ οτι όταν κάποιος δε ξέρει πως να τραβήξει μια φωτογραφία ακόμα και σε auto την ουσία θα είναι manual ανικανότητα να τη τραβήξει και θα χαντακώσει το κινητό. Η γραμμή είναι πολύ λεπτή λοιπόν και δε ξέρω αν έχει πολύ νόημα.. Εκτός από τις manual ρυθμίσεις υπάρχει και ο παράγοντας "δε ξέρω πως να τραβάω φωτογραφίες ακόμα και στο auto". Και γωνία της φωτογραφίας ή ο φωτισμός πως πέφτει και το χέρι μου που τρέμει, και αυτό manual ρυθμιση είναι στη τελική..,

Δε ξέρω, σκέψεις παραθέτω....

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Απλά να πούμε εδώ οτι όταν κάποιος δε ξέρει πως να τραβήξει μια φωτογραφία ακόμα και σε auto την ουσία θα είναι manual ανικανότητα να τη τραβήξει και θα χαντακώσει το κινητό. Η γραμμή είναι πολύ λεπτή λοιπόν και δε ξέρω αν έχει πολύ νόημα.. Εκτός από τις manual ρυθμίσεις υπάρχει και ο παράγοντας "δε ξέρω πως να τραβάω φωτογραφίες ακόμα και στο auto". Και γωνία της φωτογραφίας ή ο φωτισμός πως πέφτει και το χέρι μου που τρέμει, και αυτό manual ρυθμιση είναι στη τελική..,

Δε ξέρω, σκέψεις παραθέτω....

 

Aν καποιος δεν ξερει να τραβηξει μια φωτογραφια δεν θα μπορεσει με κανενα κινητο και με καμια καμερα.

Αν το κινητο εχει ενα καλο auto ακομα και ο νορμαλ-ανιδεος μια φωτογραφια της προκοπης θα την βγαλει. Αν ομως το κινητο απαιτει ρυθμισεις για να αποδοσει σωστα τον συγκεκριμενο δεν τον εξυπηρετει.

Ολα παιζουν ρολο στην φωτογραφια οπως γραφεις παραπανω, αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος κατα ποσο τον βοηθαει και το ιδιο το κινητο απο μονο του. Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω. Οσο για το χαντακωμα του κινητου δεν πιστευω οτι υφισταται μιας και ο καθενας μπορει να ισχυριστει οτι θελει. (π.χ. λεει ενας "εχω το 920 και τραβαει χαλια ενω το 5s που εχω τραβαει αψογα" πραγμα το οποιο δεν υφισταται απλα το iphone τον βοηθα περισσοτερο στο auto.) Οπως μπορει να ισχυσει και το αντιστροφο, δηλαδη να θεοποιησει καποιος ενα κινητο με διαφορους τροπους, ενω στην πραγματικοτητα να μην ειναι ακριβως ετσι. ;)

Το θεμα ειναι να υπαρχουν δειγματα και απο τις 2 καταστασεις (auto-manual) για να υπαρχει μια ολοκληρωμενη εικονα.

Οπως εχω ξαναπει το καθε κινητο-καμερα προοριζεται για αναλογο χρηστη-απαιτησεις-αναγκες.

Αυτη ειναι η δικη μου σκεψη, το κατα ποσο μπορει να υλοποιηθει αυτο ειναι αλλο θεμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...