Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω παραγγειλει κι εγω το κινητακι για φιλο απο to2c με εγκατεστημενα play store απ οτι καταλαβα αυτο ηταν λαθος επιλογη ε? Υπαρχει καποια ρομ να του περασω ωστε να λειτουργει το κινητακι και να εχει ελληνικη γραφη και να μπορει ο ανθρωπος να το χρησιμοποιει και να μην με βριζει?
Link to comment
Share on other sites

ναι fail έβαλα και 2.19 beta επίσης fail...

Αν σε αφήνει να πας στις ρυθμίσεις του SuperSU , πήγαινε στο σημείο που λέει "Εκκαθαρίση" και πάτα "Επανεγκατάσταση" . Θα διαγράψει το SuperSU . Μετά θα κάνεις επανεκκινηση και θα το ξανεγκαταστήσεις από το playstore. Μετά θα πατήσεις άνοιγμα και θα σου ζητήσει πάλι να κάνει update το su binary. Πάτα συνέχεια και επέλεξε normal. Αν δεν είσαι άτυχος θα κάνει update και θα ζητήσει να κάνεις επανεκκίνηση. Κάνεις επανεκκίνηση και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε αφήνει να πας στις ρυθμίσεις του SuperSU , πήγαινε στο σημείο που λέει "Εκκαθαρίση" και πάτα "Επανεγκατάσταση" . Θα διαγράψει το SuperSU . Μετά θα κάνεις επανεκκινηση και θα το ξανεγκαταστήσεις από το playstore. Μετά θα πατήσεις άνοιγμα και θα σου ζητήσει πάλι να κάνει update το su binary. Πάτα συνέχεια και επέλεξε normal. Αν δεν είσαι άτυχος θα κάνει update και θα ζητήσει να κάνεις επανεκκίνηση. Κάνεις επανεκκίνηση και τα ξαναλέμε.

 

instalation failed :( πιο γρήγορα από ποτέ κιόλας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Στο minideal.net τη στιγμή που στέλνω αυτό το μήνυμα το A806 έχει 140Ε. Σκέφτομαι να το παραγγείλω - βασικά έχω μπεί τρελά στον πειρασμό.

 

Ωστόσο, έχω δύο απορίες:

 

  • Απ' ότι κατάλαβα, πρέπει να γράψω το γνωστό "ποίημα" όπου ζητώ φορτιστές, ελληνική και αγγλική γλώσσα κτλ. Τι δεν πρέπει να ζητήσω; Διαβάζοντας το thread, βλέπω ότι η αφαίρεση κινέζικων εφαρμογών δεν είναι καλή ιδέα. Τι προτείνετε;
  • Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω κατά την παραγγελία;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

instalation failed :( πιο γρήγορα από ποτέ κιόλας
δεν μπορώ να το εξηγήσω να συμβαίνει μόνο σε σένα. Δοκίμασε να ξανακάνεις εγκατάσταση την rom (χωρίς να κάνεις wipe) και ξαναφλάσαρε μετά την 2.13
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να το εξηγήσω να συμβαίνει μόνο σε σένα. Δοκίμασε να ξανακάνεις εγκατάσταση την rom (χωρίς να κάνεις wipe) και ξαναφλάσαρε μετά την 2.13

 

Θα το αφήσω για λίγο έτσι. Έτσι και αλλιώς δεν το θέλω το root πλέον και βλέπουμε. Δεν θέλω να φάω χρόνο πολύ στο κινητό γιατί κάνω πτυχιακή και πρέπει να τελειώσω μέχρι τέλος του μήνα.Ευχαριστώ για το ψάξιμο και αν ανακαλύψω τίποτα θα το γράψω. Μιλάμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Προς Len806 , και λοιπούς άτυχους με πετσοκομένη 9432 rom. Ανέβασα μιά slim έκδοση της 9432 rom η οποία μπορεί να εγκατασταθεί μέσω twrp recovery.

Σε αυτήν τη περίπτωση θα κάνετε τα εξής βήματα:

  • 1. Εγκαταστήστε το Mobileuncle MTK tools
  • 2. Κατεβάστε το TWRP recovery και αποθηκεύστε το στην sdcard (χύμα, όχι σε φάκελο)
  • 3. Κατεβάστε και αποθηκεύστε την Lenovo_A806_9432_slim rom στο τηλέφωνο ή στην εξωτερική sdcard.
  • 4. Τρέξτε το Mobileuncle και στο παράθυρο superuser που θα βγει πατήστε "Χορήγησε" (Grant αν το έχετε στα αγγλικά). Από τις επιλογές του προγράμματος επιλέξτε "Recovery Update". Πατήστε το "recovery_twrp.img" και μετά OK και πάλι ΟΚ για να μπεις στο TWRP recovery.
  • 5. Πρώτη δουλεία μας στο TWRP είναι να πάρουμε backup την rom και τα data μας ώστε αν κάτι δεν πάει καλά ή δεν μας αρέσει η νέα rom να γυρίσουμε εύκολα στην προηγούμενη κατάσταση. Στο home του TWRP recovery επέλεξε "Backup" και στην επόμενη οθόνη τσεκάρετε όλες τις επιλογές. Παρακάτω που γράφει "Storage:Internal storage" πατάτε και επιλέγετε που θα αποθηκεύσετε το backup (internal storage=εσωτερική sdcard ή sdcard=εξωτερική sdcard). Εάν έχετε εγκατεστημένη εξωτερική sdcard προτιμήστε αυτή για την αποθήκευση του backup. Τώρα μπορείτε να εκτελέσετε το backup κάνοντας swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα που γράφει "Swipe to backup". Περίμενε να τελειώσει επιτυχώς το backup (προσέξτε μήπως βγάλει τυχόν σφάλμα) και μετά πατάτε το κουμπί home ή 2 φορές το κουμπί back.
  • 6. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το zip αρχείο της rom. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system" . Το τηλέφωνο θα μπουτάρει (τo πρώτο boot μπορεί να κρατήσει λίγο παραπάνω) και όταν ανοίξει θα πετάξει κάποια μηνύματα από το Superuser στα οποία θα πατήσετε κάτω δεξιά το "Grant".

 

Δουλέψτε στο τηλέφωνο τις λειτουργίες που έβγαζαν πρόβλημα για να δείτε αν διορθώθηκε .


Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβε σήμερα η κοπέλα μου και πέρασα την 1443 με τον οδηγό του kandilak (ευχαριστώ φίλε). Θέλω να τονίσω ότι κρατάμε πατημένα και τα τρία κουμπιά και κατά τη δόνηση για να μπούμε στο TWRP! Έψαχνα ώρες να δω τι φταίει και που έκανα λάθος στα βήματα! Τελικά κατέβασα το apk του mobileuncle tools για να κάνω boot στο TWRP και κατά το reboot ενώ είχα λύσει το πρόβλημα μου ήρθε .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις το παράγγειλα από to2c και αυτό που θέλω να επισημάνω σε υποψήφιους αγοραστές μέσω PayPal είναι να αλλάξουν τον τρόπο μετατροπής του νομίσματος να ΜΗΝ γίνεται από το PayPal που εδώ και μερικές μέρες μετατρέπει το δολάριο με 1,19!!!! , αποτέλεσμα διάφορα στην σε αυτήν αγορά περίπου 10€ !

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Εχω καποιες αποριες:

1) Πως βαζουμε το 3g σε 2g

2) Πως βαζουμε το ρολοι στην αρχικη σελιδα? Δεν το βρισκω πουθενα

3) Ποια βηματα κανουμε για να μην βγαινει απο αθορυβο μετα απο 10δευτερολεπτα?

 

Παγωσα την εφαρμογη Security γιατι μου ειχε σπασει τα νευρα, ομως μετα δεν μπορουσα να απεγκαταστησω εφαρμογες και το εκανα μεσα απο το play store. Οταν την ξεπαγωσα τοτε μπορουσα να απεγκαταστησω παλι εφαρμογες.

 

Το play store σας ειναι ακομα στην παλια εκδοση? Δεν θα μας την κανουν ενημερωση?

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Εχω καποιες αποριες:

1) Πως βαζουμε το 3g σε 2g

2) Πως βαζουμε το ρολοι στην αρχικη σελιδα? Δεν το βρισκω πουθενα

3) Ποια βηματα κανουμε για να μην βγαινει απο αθορυβο μετα απο 10δευτερολεπτα?

 

Παγωσα την εφαρμογη Security γιατι μου ειχε σπασει τα νευρα, ομως μετα δεν μπορουσα να απεγκαταστησω εφαρμογες και το εκανα μεσα απο το play store. Οταν την ξεπαγωσα τοτε μπορουσα να απεγκαταστησω παλι εφαρμογες.

 

Το play store σας ειναι ακομα στην παλια εκδοση? Δεν θα μας την κανουν ενημερωση?

 

Από 3g σε 2g δεν έχω δει κάτι αλλά μπαίνει αυτόματα αν δεν έχεις καλό σήμα. Υπάρχει μόνο η επιλογή να επιλέγει ή όχι 4g.

ρολόι στη lock screen έχει στην πρώτη σελίδα μπορείς να βάλεις ένα widget από το playstore.

Αυτό με το θέμα με τον vip στο αθόρυβο λύνεται με την 1443. Καλύτερα να μην έχεις παγωμένο το security. Και όντως το playstore είναι σε παλιά έκδοση..

Link to comment
Share on other sites

Το έψησα να το αγοράσω στην κοπέλα μου αλλά με αυτά που διάβασα την κάνω διακριτικά. Τι πετσοκομμμένες ρομ; :X
Κάνεις λάθος φίλε μου. Το τηλέφωνο είναι super. Κάνε root στο galaxy note και απεγκατέστησε ότι σου καπνίσει και πες μου μετά τι θα δουλεύει και τι όχι . Αυτές είναι οι πετσοκομμένες rom.
Link to comment
Share on other sites

Η 1445_DEV διαθέσιμη στο needrom --> http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/

Θα τη δοκιμάσεις να μας πεις ή να κρατήσουμε το ποίημα όπως έχει με την 1443 st?

 

Btw... Έφτασε το δικό μου Αθήνα και το περιμένω Θεσσαλονίκη :D

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος φίλε μου. Το τηλέφωνο είναι super. Κάνε root στο galaxy note και απεγκατέστησε ότι σου καπνίσει και πες μου μετά τι θα δουλεύει και τι όχι . Αυτές είναι οι πετσοκομμένες rom.

 

Πιστεύεις δηλαδή φίλε kandilak πως αν παραγγείλω το τηλέφωνο και ζητήσω να μην το αγγίξουν καν αλλά να μου το στείλουν όπως είναι από το εργοστάσιο θα δουλεύει άψογα και δεν θα χρειαστεί να το πειράξω καθόλου. Δεν με πειράζει να έχω αγγλικά μενού αλλά θέλω να γράφω Ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις δηλαδή φίλε kandilak πως αν παραγγείλω το τηλέφωνο και ζητήσω να μην το αγγίξουν καν αλλά να μου το στείλουν όπως είναι από το εργοστάσιο θα δουλεύει άψογα και δεν θα χρειαστεί να το πειράξω καθόλου. Δεν με πειράζει να έχω αγγλικά μενού αλλά θέλω να γράφω Ελληνικά.
Δεν μπορώ να επαναλαμβάνομαι κάθε τρεις και λίγο. Η αγορά οποιουδήποτε τηλεφώνου από Κίνα από κάποιον που τα θέλει όλα τέλεια και άψογα χωρίς την διάθεση να ασχοληθεί με το πως να διορθώσει τυχών προβλήματα είναι λάθος κίνηση. Αυτός βέβαια θα πρέπει να διαθέτει και το ανάλογο κομπόδεμα για να πάρει τηλέφωνο με παρόμοιες δυνατότητες και την "κατάλληλη υποστήριξη" από την ελληνική αγορά.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέραα!

Τι είναι η AOSP rom που αναφέρθηκε;

και κάτι ψιλοάσχετο που μπορώ να βρω κάτι σχετικό με το busybox

Edited by n30s
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ EDGE Member!Προς το παρόν αντιμετώπισα το χθεσινό πρόβλημα με wipe data, οταν επιστρέψω σπίτι θα δοκιμάσω και την πρότασή σου μπας και εξοικονομήσω και ενέργεια για την μπαταρία.Από μένα που δεν έχω πολλές απαιτήσεις από το κινητό πχ. να μην κολλάει το viber,o browser και 2-3αλλες,εφαρμογές μου φαίνεται πολύ καλό το κινητό. Αν το πάρεις Androides για την κοπέλα σου δεν νομίζω να αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.Το μόνο αρνητικό που βλέπω μέχρι τώρα είναι η διάρκεια της μπαταρίας, γεγονός που δεν μπορώ να το κρίνω ακόμα με σιγουριά γιατί έχω μόνο 2 μέρες το κινητό και το χρησιμοποιώ λίγο περισσότερο για να το χαρώ!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέραα!

Τι είναι η AOSP rom που αναφέρθηκε;

και κάτι ψιλοάσχετο που μπορώ να βρω κάτι σχετικό με το busybox

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3645020#post3645020

με το busybox τι εννοείς κάτι σχετικό?

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3645020#post3645020

με το busybox τι εννοείς κάτι σχετικό?

 

Βασικά με ενδιαφέρει να μάθω ποιες εντολές μπορω να εκτελέσω στο τηλ. μέσω τερματικου του τηλεφώνου.

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να δημιουργήσω κάποια λινκς μεσα στους φακέλους τις sdcard (;oxi sto extsdcard)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με ενδιαφέρει να μάθω ποιες εντολές μπορω να εκτελέσω στο τηλ. μέσω τερματικου του τηλεφώνου.

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να δημιουργήσω κάποια λινκς μεσα στους φακέλους τις sdcard (;oxi sto extsdcard)

Σ' αυτό μάλλον δεν μπορώ να σε βοηθήσω, όμως αν γίνεις πιο κατατοπιστικός για το τι ακριβώς θέλεις να κάνεις ίσως να υπάρχει λύση διαθέσιμη μέσω κάποιου app.

Link to comment
Share on other sites

Τι θέλω να κάνω ακριβώς.

Ανοιγωντας τον file manager (ES file manager) se βγάζει στο /storage/sdcard0

Εκεί γίνεται ο μικρός χαμός από φακέλους εφαρμογών και άλλα.

 

Εγώ θέλω να κάνω έναν φάκελο πχ MyFiles

kai μετά να κάνω λινκσ τα: Dowload του ES, τον φάκελο Download toy Dolphin, (για να έχω μαζεμένα σε ένα μέρος ότι κατεβάζω.) Επίσης τους φακέλους Music, Pictures k.a

ώστε να ξεκαθαρίσω λίγο τα αρχεία που είναι δικά μου (μουσικη, φωτο κτλ) από τα αρχεία και τους φακέλους των εφαρμογων και του συστηματος.

 

Τώρα που το ξαναβλέπω μπορώ να ορίσω τις εφαρμογές σε ποιον φάκελο να αποθηκεύουν :D

Link to comment
Share on other sites

Τι θέλω να κάνω ακριβώς.

Ανοιγωντας τον file manager (ES file manager) se βγάζει στο /storage/sdcard0

Εκεί γίνεται ο μικρός χαμός από φακέλους εφαρμογών και άλλα.

 

Εγώ θέλω να κάνω έναν φάκελο πχ MyFiles

kai μετά να κάνω λινκσ τα: Dowload του ES, τον φάκελο Download toy Dolphin, (για να έχω μαζεμένα σε ένα μέρος ότι κατεβάζω.) Επίσης τους φακέλους Music, Pictures k.a

ώστε να ξεκαθαρίσω λίγο τα αρχεία που είναι δικά μου (μουσικη, φωτο κτλ) από τα αρχεία και τους φακέλους των εφαρμογων και του συστηματος.

 

Τώρα που το ξαναβλέπω μπορώ να ορίσω τις εφαρμογές σε ποιον φάκελο να αποθηκεύουν :D

Και αν μπεις στην κάμερα μπορείς να επιλέξεις που θα αποθηκεύονται αυτά που τραβάς (internal storage ή external sdcard)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...