Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν βρήκα πως διορθώνεται το πρόβλημα με το +30xxxxxxxxxx στα νούμερα των επαφών σας. Ανοίγεται λοιπόν την εφαρμογή του τηλεφώνου και πατάτε το κουμπί menu, μετά επιλέγετε More features and settings, μετά More display options, μετά Matching digits number και επιλέγετε αντί για 11 το 7.

Ααααα .....όλα τα παραπάνω τα βρήκα στην 1441 rom. Αν δεν τα εμφανίζει σε προηγούμενες rom σκεφτείτε μήπως πρέπει να κάνετε upgrade στην 1441.

 

Ευχαριστω για την πληροφορία. Λυθηκε και αυτο. Εγω που έχω τη ρομ με τα 2 δολαρια ειχε αυτη την επιλογη και ολα οκ τωρα

Link to comment
Share on other sites

Και να μην το ήξερα να το κάνω το ζητάει από μονο του. Κάτι άλλο μου το κολλάει. Θα το ψαξω παραπέρα.

 

χθες το κατεβασα εγω το βραδυ για να το εχω στο αρχειο μηπως το χρειαστω και κατεβηκε αερας σε λιγοτερο απο 5 λεπτα.

κοιτα και το μοντεμ σου - την γραμμη του δικτυου σου μηπως κολαει κ μετα απο καποια ωρα που δεν κατεβαζει πλεον data κολλαει κ δεν συνεχιζει μετα οταν επανερχεται.

Δοκιμασε καμια ωρα αργα το βραδυ να δεις.

Δεν υπαρχει καλυτερος κ πιο γρηγορος free uploader απο το mega.

Link to comment
Share on other sites

H 1441 είναι αγγλοκινέζικη official . Root και gapps τα πέρασα μόνος μου από το TWRP recovery. Για ελληνικά (εκτός μενού συστήματος και κινέζικων εφαρμογών) μπορείς να τα βάλεις με το Locale more pro.

 

πως τα πέρασες? είναι εύκολο? περιγράφεται κάπου η διαδικασία να την έχω για μπούσουλα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

H 1441 είναι αγγλοκινέζικη official . Root και gapps τα πέρασα μόνος μου από το TWRP recovery. Για ελληνικά (εκτός μενού συστήματος και κινέζικων εφαρμογών) μπορείς να τα βάλεις με το Locale more pro.[/quote

 

επίσης,

μπορώ κάπως να σώσω τις ρυθμίσεις και τα apps και ότι έχω κάνει ως τώρα στο τηl., ώστε αν κατι δεν παει καλα, ή δεν μου αρεσει με την αλλη rom και τις αλλαγες που θα του κανω, να μπορώ να το επαναφέρω όπως είναι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει 1443? (联想 A806(黄金斗士A8增强版) 刷机包 VIBEUI_V2.0_1443_7.9.1)

 

Τι ακριβως ειναι αυτο? http://www.romjd.com/Device/lenovo-a806

 

μεταφραση απο google translate για την 1443

 

Αυτό το πακέτο είναι κατάλληλο για τους χρήστες VIBE UI2.0 * Βελτιστοποίηση των επιδόσεων: * Βελτιστοποίηση της εκκίνησης boot οθόνη UI interface * Βελτιστοποίηση της απόδοσης υπό συνθήκες χαμηλού φωτισμού, η φωτεινότητα LCD μαλακότερο, σημαντική εξοικονόμηση στην κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας * Κάντε διπλό κλικ βελτιστοποίησης για τη βελτίωση της ταχύτητας απόκρισης της οθόνης του φωτός * Ασφάλεια Ολοκληρωμένη V6 έκδοση βελτιστοποιημένη μουσική * Διορθώσεις: * Ρυθμίσεις System Repair / εικονίδιο στη γραμμή χαρακτηριστικό που το καθεστώς interface και το χρώμα του φόντου παρόμοια για να δείτε * Επισκευή πολλαπλές επιστρέφει interface της εφαρμογής φαίνεται να επικαλύπτονται * Επισκευή χρήση της κυκλοφορίας και του ελέγχου εφαρμογής διακόπτη ανώμαλη * Κουμπί τροφοδοσίας Επισκευή ανάβει τα οθόνη πιθανολογική αποτυχίες * Λειτουργία Μαύρο επισκευή δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να επαναφέρετε τις εργοστασιακές ρυθμίσεις μετά * Επισκευή χειροκίνητα να ρυθμίσετε την ημερομηνία και την ώρα σφάλματος στην οθόνη, * Νέο Smart σκηνή αλλάζει για να επισκευάσει την πρώτη φορά για να σταματήσει να τρέχει όταν το Intelligent Scene * Επισκευή αιθέρια αφής για να ανοίξετε την οθόνη καλωσορίσματος φωνή στη μουσική από τη διεπαφή πολλαπλών καθηκόντων σε flash back * Πλαίσιο επιλογής WiFi Επισκευή εμφανίζει μια λίστα των ανωμαλιών κατά την εφαρμογή των multi-tasking μικρογραφίες Unicom αφαίρεση προσαρμοσμένο λογισμικό * Προσθέστε το τελευταίο πρόγραμμα ROOT, μπορείτε να διαχειριστείτε από Kai * Υποστήριξη σενάριο init.d, προσθέσετε πολλά σενάρια * Η προεπιλογή open source άγνωστο * Προσθέστε μηχανή απεικόνισης Sony V3 πλήρη έκδοση * V6 σενάριο δύναμη προσθέτει, σενάριο βελτιστοποίηση του ελέγχου της μνήμης για να προσθέσετε * Παγκόσμια ODEX των διατηρηθεί ODEX αρχεία, το λογισμικό τρέχει γρηγορότερα * Να ευθυγραμμιστεί με τη βελτιστοποίηση zipliang * Βελτιστοποίηση της ταχύτητας σύνδεσης Wi-Fi * Βελτιστοποίηση της 3G σήμα και την ταχύτητα σύνδεσης * Μεταβείτε στην αντικατοπτρίζει τη συνολική * Βελτιστοποίηση της απόδοσης της μπαταρίας * Touch αναβάθμιση αντανακλά

Link to comment
Share on other sites

Frequent rom updates βλέπω!

 

Φιλε μου εβγαλες ακρη με την 1439 που ειχες βαλει και σου εβγαλε το προβλημα με το incall_ui???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι...

Ξέρουμε πότε περίπου θα βγάλει η Lenovo official multilanguage rom ? Σε stable και όχι σε dev έκδοση ?

 

Ξέρει κάποιος να απαντήσει μήπως?

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εβγαλες ακρη με την 1439 που ειχες βαλει και σου εβγαλε το προβλημα με το incall_ui???

 

Την ξαναπέρασα και τώρα 3 εβδομαδες το έβγαλε μια φορά και έφτιαξε με επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την 1439 με τα 2$ και γενικά όλα καλά αλλά σήμερα το κινητό μου είπε ότι υπάρχει update νομίζω για 1441. Αν πατήσω ναι θα γίνει; Και αν ναι τότε θα χάσω τα apps, google κτλ και γενικά όλες τις ρυθμίσεις μου (έχω περάσει και nova launcher); Και γενικά η αλλαγή rom γίνεται μόνο με flash tool και ξανασετάρισμα από την αρχή ή υπάρχει τρόπος να περάσω καινούρια rom χωρίς να χάσω τηλέφωνα apps και εγώ δεν ξέρω τι άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την 1439 με τα 2$ και γενικά όλα καλά αλλά σήμερα το κινητό μου είπε ότι υπάρχει update νομίζω για 1441. Αν πατήσω ναι θα γίνει; Και αν ναι τότε θα χάσω τα apps, google κτλ και γενικά όλες τις ρυθμίσεις μου (έχω περάσει και nova launcher); Και γενικά η αλλαγή rom γίνεται μόνο με flash tool και ξανασετάρισμα από την αρχή ή υπάρχει τρόπος να περάσω καινούρια rom χωρίς να χάσω τηλέφωνα apps και εγώ δεν ξέρω τι άλλο;

 

Ότι λέει ο προγραμματιστής για αυτό! Θα κοιτάξεις στις οδηγίες που δίνει! Ψάξε από εκεί που την κατέβασες και θα εξηγεί πως και τι.

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Ότι λέει ο προγραμματιστής για αυτό! Θα κοιτάξεις στις οδηγίες που δίνει! Ψάξε από εκεί που την κατέβασες και θα εξηγεί πως και τι.

 

This ROM have original Lenovo recovery, but if you want I attached a TWRP recovery for A806 (this is not mine) Αυτό λέει αυτός τι εννοεί?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, προσεξε με.

Ξεζιπαρεις την ΡΟΜ μεσα στον φακελο του flash tools.

 

Ανοιγεις το flash tools και επιλεγεις το scatter το οποιο βρισκεται μεσα στον φακελο της ΡΟΜ ( ο οποιος ειναι μεσα στον φακελο του flash tools)

 

Επελεξε update και οχι download και στην συνεχεια πατα το κουμπι Download με το βελακι.

 

Μετα με κλειστο το κινητο και βγαλμενη τη μπαταρια συνδεσε το στο usb(εχεισ εγκαταστησει drivers να φανταστω), λογικα θα αρχισει το φλασαρισμα.

Άσχετος όπως κατάλαβες.....

Link to comment
Share on other sites

Παραλήφθηκε σήμερα και ξεκινάει το ψάξιμο. Πως μπορούμε να βάλουμε ένα αγγλικό recovery γιατί το έχει στα κινέζικα?

 

Μόλις έγινε και η πρωτη μαμακία. Εγκατάστησα κατά λάθος το xposed installer και στην επανεκκίνηση κολλησε στο logo. Καμια ιδέα πως βγαίνουμε απο δω?

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

This ROM have original Lenovo recovery, but if you want I attached a TWRP recovery for A806 (this is not mine) Αυτό λέει αυτός τι εννοεί?

 

μην μπερδευεσαι με αυτο που ειπωθηκε:

" Ότι λέει ο προγραμματιστής για αυτό! Θα κοιτάξεις στις οδηγίες που δίνει! Ψάξε από εκεί που την κατέβασες και θα εξηγεί πως και τι. "

 

δεν εχει σχεση το OTA update που σου εμφανισε με τις οδηγιες απο την 1439 του dev from needrom. Δεν αναφερονται ποτε για τα μελλοντικα OTA updates.

 

αν το κανεις ΟΤΑ το 1441 μπορει να μην σε προχωρησει καν αφου η 1439 του needrom δεν ειναι η official, ακομα μπορει να την περασει οκ αλλα κ οχι απολυτα σωστα και σιγουρα δεν θα εχει πλεον ελληνικα.

Αν θελεις να βαλεις την 1441 καλυτερα βαλε την αφου την κατεβασεις (εχει λινκ σε προηγουμενα ποστ) φλασαροντας οπως εβαλες την 1439. Εδω ομως πριν κανεις οπωσδηποτε παιρνεις backup γιατι θα πρεπει να κανεις τα wipes.

Επισης αν δεν σε προχωραει με το recovery που εχεις στην 1439 αλλαξε το με αυτο που εχει προσθεσει ως εναλλακτικο μεσα στο zip πριν βαλεις την 1441 rom.

Edited by Thanos_ATH
Link to comment
Share on other sites

Παραλήφθηκε σήμερα και ξεκινάει το ψάξιμο. Πως μπορούμε να βάλουμε ένα αγγλικό recovery γιατί το έχει στα κινέζικα?

 

Μόλις έγινε και η πρωτη μαμακία. Εγκατάστησα κατά λάθος το xposed installer και στην επανεκκίνηση κολλησε στο logo. Καμια ιδέα πως βγαίνουμε απο δω?

Κατά λάθος το xposed δεν εγκαθήστατε. Ήθελες να το δοκιμάσεις αλλά να ξέρεις δεν δουλεύει με αυτή τη rom....την πάτησα και γώ. Αλλά εγώ είχα προλάβει και είχα περάσει TWRP recovery και ήταν απλά τα πράματα. Τώρα νομίζω ότι πρέπει να κάνεις χρήση του flash tool για να φλασάρεις μεσω PC κατάλληλη rom.

 

edit: Δες και εδώ μήπως δουλέψει η διαδικασία με το safemode

 

Edit2: Το έκανα με το safemode και έπιασε. Βγάλε την μπαταρία για να κλείσει τι κινητό και μετά ξαναβάλε τη και άνοιξε το. Με το που πάει να ξεκινήσει άρχισε να πατάς το πλήκτρο menu επανειλημμένα και γρήγορα μέχρι να κάνει μια μακρια δόνηση το κινητό. Μετά θα μπει κανονικά.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

σε ποια περιπτωση κανουμε χρηση του wipes στο TWRP και τι ακριβως κανουμε οταν το κανουμε?

οταν π.χ εχουμε εγκαταστησει την official 1441 με flashtool, και παμε να κανουμε root ή να περασουμε gapps με TWRP χρειαζεται wipe ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Κατά λάθος το xposed δεν εγκαθήστατε. Ήθελες να το δοκιμάσεις αλλά να ξέρεις δεν δουλεύει με αυτή τη rom....την πάτησα και γώ. Αλλά εγώ είχα προλάβει και είχα περάσει TWRP recovery και ήταν απλά τα πράματα. Τώρα νομίζω ότι πρέπει να κάνεις χρήση του flash tool για να φλασάρεις μεσω PC κατάλληλη rom.

 

edit: Δες και εδώ μήπως δουλέψει η διαδικασία με το safemode

 

Edit2: Το έκανα με το safemode και έπιασε. Βγάλε την μπαταρία για να κλείσει τι κινητό και μετά ξαναβάλε τη και άνοιξε το. Με το που πάει να ξεκινήσει άρχισε να πατάς το πλήκτρο menu επανειλημμένα και γρήγορα μέχρι να κάνει μια μακρια δόνηση το κινητό. Μετά θα μπει κανονικά.

 

έγραψες πάλι kandilak. νασαι καλά. Οπότε τώρα πρέπει να δω πως περνάνε αγγλικό recovery.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

έγραψες πάλι kandilak. νασαι καλά. Οπότε τώρα πρέπει να δω πως περνάνε αγγλικό recovery.

Κατέβασε το https://www.dropbox.com/s/1tt0zllc701uusn/recovery_twrp.img?dl=0 και αποθυκευσε το στην sdcard (χήμα , οχι σε φακελο). Εγκατεστησε το mobileuncle tools απο το playstore. Άνοιξε το mobileuncle tool και πάτα update recovery, μετά επέλεξε recovery_twrp και μετά OK.

Στο recovery μπαίνεις έχοντας κλειστό το τηλέφωνο πατάς ταυτόχρονα vol up+vol down+power

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το https://www.dropbox.com/s/1tt0zllc701uusn/recovery_twrp.img?dl=0 και αποθυκευσε το στην sdcard (χήμα , οχι σε φακελο). Εγκατεστησε το mobileuncle tools απο το playstore. Άνοιξε το mobileuncle tool και πάτα update recovery, μετά επέλεξε recovery_twrp και μετά OK.

Στο recovery μπαίνεις έχοντας κλειστό το τηλέφωνο πατάς ταυτόχρονα vol up+vol down+power

 

δεν σε προλαβαίνω. Ευχαριστώ και πάλι.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν αγορασω το κινητακι απο τα γνωστα κινεζομαγαζα με την official rom (που σιγουρα θα εχει αγγλικο μενου) και εγκαταστησω μονος μου το google install λετε να εχω κανενα προβλημα απο αυτα που εχουν αντιμετωπισει οι κατοχοι του???

Γιατι αν ειναι με το αγγλικο μενου να τρεχει κανονικα, θεωρω οτι δεν αξιζει να τραβηξει κανεις τετοιο λουκι μονο και μονο για να βαλει ελληνικο μενου.....ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αν αγορασω το κινητακι απο τα γνωστα κινεζομαγαζα με την official rom (που σιγουρα θα εχει αγγλικο μενου) και εγκαταστησω μονος μου το google install λετε να εχω κανενα προβλημα απο αυτα που εχουν αντιμετωπισει οι κατοχοι του???

Γιατι αν ειναι με το αγγλικο μενου να τρεχει κανονικα, θεωρω οτι δεν αξιζει να τραβηξει κανεις τετοιο λουκι μονο και μονο για να βαλει ελληνικο μενου.....ευχαριστω πολυ

 

Τα προβλήματα τα έχουν όσοι απεγκαθυστούν ή απενεργοποιούν εφαρμογές που δεν πρέπει.

Power manager και Security είναι κρίσιμες εφαρμογές του vibeui και δεν πρέπει να πειράζονται.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με το wifi έχει κανείς πρόβλημα; ενώ είναι συνδεδεμένο στο wifi κανονικά μετά από κανένα 20 λεπτό δεν έχω ίντερνετ (παραμένει συνδεδεμένο με φουλ σήμα αλλά δε μπορώ να μπω πουθενά και πρέπει να κλείσω το wifi και να το ανοίξω ξανά. Τι μπορεί να είναι αυτό; Αν γνωρίζει κανείς κάτι ας βοηθήσει.
Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα τα έχουν όσοι απεγκαθυστούν ή απενεργοποιούν εφαρμογές που δεν πρέπει.

Power manager και Security είναι κρίσιμες εφαρμογές του vibeui και δεν πρέπει να πειράζονται.

 

Ισχύει αυτό. Εγώ έσβησα σχεδόν τα πάντα εκτος από αυτά τα 2 και το market το κινέζικο. Και τρίτη μέρα full χρήσης δεν μου έχει βγλακει ακόμα κανένα σφάλμα. Όταν κάνω restart και με ρωτάει το security διάφορα απλά δεν απαντάω.

 

Λέτε να πάρουμε update και σε Lollipop επίσημα ?

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα τα έχουν όσοι απεγκαθυστούν ή απενεργοποιούν εφαρμογές που δεν πρέπει.

Power manager και Security είναι κρίσιμες εφαρμογές του vibeui και δεν πρέπει να πειράζονται.

 

Χωρίς να θελω να διαφωνήσω, εγω έχω ακόμα την αρχική ROM που το παρέλαβα την VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806 , και έχω βγάλει-παγώσει και το market το κινέζικο, και το security, και το power manager και διάφορα άλλα που δεν ήθελα από αυτά που είχε όταν το πήρα, και δεν έχω κανάνα απολύτως πρόβλημα. Μόνο το ότι δεν μπορώ να σβήσω το frequent call list μου τη δίνει και μάλλον θα αναβαθμίσω τελικά ROM κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...