Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ είχα την εντύπωση πως η πρώτη έκδοση που στέλνανε τα κινεζικα είχε προβλήματα στο theme center καε κάπου αλλου και αυτή η διορθωμένη του vicmall που δίνει έχει 2 προβλήματα, κρασάρει το notification center και αδειάζει πολύ γρήγορα την μπαταρία. εσείς με την 1432 του vickmall δεν έχετε κανένα πρόβλημα?

 

αυτο ειναι που κ γω θεωρω περιεργο...εγω παρηγγειλα 2 κιν ενα δικο μου κ ενα για φιλο μου στις 17 σεπτεμβριου...μου ηρθαν πριν 5 μερες κ γω δν καταλαβαινω πως γινεται ολα δουλευουν ρολοι..κ ειναι κ το δικο μου αλλα κ του φιλου μου που δουλευουν σωστα..κ to theme k to notification κ γενικα δν υπαρχει καποιο θεμα...wifi gps καμερα ολα κομπλε.. αρα το θεμα ειναι οτι η vickmall εχει ρομ που δουλευει σωστα..τωρα αν τα παιξει αργοτερα η ρομ δν το ξερω,,,αλλα ολα καλα προς το παρον κ δν υπαρχει αναγκη να βαλω αλλη ρομ

...ας γραψουν κ αλλοι που τους ηρθε αυτες τις μερες το κινητο να μας πουν τι γινεται κ σε αυτους

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ από vickmall το πήρα και μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα ούτε το notification center ούτε theme center, το μόνο που μπορώ να επιβεβαιώσω είναι ότι τελειώνει πολύ γρήγορα η μπαταρία, βέβαια επειδή είναι τρίτη μέρα που το έχω του πίνω το αίμα! Περιμένω μήπως μου σκάσει όλα τα προβλήματα αργότερα!
Link to comment
Share on other sites

Ζήτησα σήμερα από τη Selina να μου στείλει τη ROM γιατί και εγώ έβαλα τη ROM των 2$ και είδα ότι ήταν χειρότερη από αυτή που φορούσε το κινητό. Μου έστειλε τα παρακάτω links από όπου την κατέβασα και την ξαναπέρασα.

 

Flash_tool:https://mega.co.nz/#!DgVyGKLb!Z6CmwgIZDNQ3cMYN9nsq3htZCGomgwKdVPOHbAr50yc

ROM:https://mega.co.nz/#!Ol8hVLqS!Ctm5p-Sqnxtra61EeUDIlsDcTsiG0F9CI8Sq278-7rA

 

και μια ερώτηση στο Titanium backup για να παγώσω κάποιες εφαρμογές πρέπει να έχω κάνει donation?? γιατί μου βγάζει μηνυμα ότι η συγκεκριμένη δυνατότητα δίνεται μόνο στην donation version (ή μήπως κάνω κάτι λάθος?)

Link to comment
Share on other sites

και μια ερώτηση στο Titanium backup για να παγώσω κάποιες εφαρμογές πρέπει να έχω κάνει donation?? γιατί μου βγάζει μηνυμα ότι η συγκεκριμένη δυνατότητα δίνεται μόνο στην donation version (ή μήπως κάνω κάτι λάθος?)

Εαν δεν σου παγωνει εφαρμογες το Titanium backup δοκιμασε και το Link2SD https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buak.Link2SD&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησα σήμερα από τη Selina να μου στείλει τη ROM γιατί και εγώ έβαλα τη ROM των 2$ και είδα ότι ήταν χειρότερη από αυτή που φορούσε το κινητό. Μου έστειλε τα παρακάτω links από όπου την κατέβασα και την ξαναπέρασα.

 

Flash_tool:https://mega.co.nz/#!DgVyGKLb!Z6CmwgIZDNQ3cMYN9nsq3htZCGomgwKdVPOHbAr50yc

ROM:https://mega.co.nz/#!Ol8hVLqS!Ctm5p-Sqnxtra61EeUDIlsDcTsiG0F9CI8Sq278-7rA

 

και μια ερώτηση στο Titanium backup για να παγώσω κάποιες εφαρμογές πρέπει να έχω κάνει donation?? γιατί μου βγάζει μηνυμα ότι η συγκεκριμένη δυνατότητα δίνεται μόνο στην donation version (ή μήπως κάνω κάτι λάθος?)

 

Εννοείς ότι η ρομ των 2 δολαρίων είναι χειρότερη απο αυτη που σου έδωσαν τωρα απο το vickmall?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα (ROM 1439) με τα 2$ λοιπον στα μηνυματα μου βγαζε μονο αριθμους και επρεπε να κανω κληση για να δω ποιος ειναι εβαλα το contacts optimizer και μου προσθεσεβτο +30 για ελλαδα τωρα ολα οκ στα μηνυματα αλλα δεν δουλευουν οι κλησεις δηλ μου βγαζει μονο αριθμο. Ξερει κανεις κατι επι του θεματος;

 

1) Βάλε καμία τελεία να ξέρουμε που τελειώνει κάθε πρόταση γιατί 2 σειρές τις διαβάζω 5 λεπτά! Αν δεν δουλεύει η τελεία (.) χτύπα enter να αλλάξει σειρά

 

2) Βάλε go sms και θα δουλεύουν όλα ρολόι

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι η ρομ των 2 δολαρίων είναι χειρότερη απο αυτη που σου έδωσαν τωρα απο το vickmall?

 

Ναι , δεν μου παρουσίασε ακόμα κανένα πρόβλημα

Στη ρομ των 2Ε δε μου δούλευαν εφαρμογές όπως το taxibeat και το Google maps

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι...

Ξέρουμε πότε περίπου θα βγάλει η Lenovo official multilanguage rom ? Σε stable και όχι σε dev έκδοση ?

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις το παρελαβα αλλα δεν αναγνωριζει την σιμ βαζω το πιν κανονικα αλλα δεντην ξεκλειδωνει μπορει καποιος να με βοηθησει εαν γνωριζει κατι ?
Link to comment
Share on other sites

και γω από minideal παραγγελία 15/9 ήρθε χθές μέχρι τώρα δουλεύει κομπλέ. έχει ελληνικό πληκτρολόγιο και ελληνικά αλλα εγώ το άφησα αγγλικά. Είχα από το προηγούμενο κινητό μου μία κάρτα μνήμης με 2 partitions την έβαλε την αναγνώρισε καλά. Κατέβασα Link2SD και ότι άχρηστη εφαρμογή έλεπα την διέγραψα. Το security δεν με ενοχλεί (ίσως και να μου αρέσει). Γενικά δεν έχω παράπονο ακόμα. Και όπως λέει και το ρητό όταν κάτι δουλεύει καλά δεν το αλλάζεις. Αν μου συμβρεί οτιδήποτε θα σας γράψω. Από μπαταρία δεν ξέρω να σας πω γιατί το προηγούμενο κινητό (samsung galaxy mini) δεν την πάλευε πολύ.

4G δεν κατάφερα να μπω το ενεργοποίησα σήμερα. Αν πρέπει να κάνω κάτι συγκεκριμένο ας πει.

ROM: 9432

Link to comment
Share on other sites

alehi

και εμενα αυτη φοράει την 9432

1.θελει προσοχη το προγραμματακι superuser...οπως ειχα πει και σε προηγουμενο post μεχρι στιγμης δεν εχω καθολου ασχοληθει με φοντο και screensaver αλλα με το superuser ειχα προβλημα χθες......οταν πηγα να πατησω το power manager μου εμφανισε παραθυρο απο το super user να επιτρεψει να 'μπει' το προγραμμα σε superuser ( αν καταλαβα καλα!!!) και οταν πατησα οκ καντο 'για μια φορα' δεν ειχα κανενα προβλημα....οταν ομως ηθελα να ξαναμπω για να δω τη μπαταρια μου πεταγε το παραθυρο συνεχεια και οτι και να πατουσα αυτο εβγαινε συνεχεια οποτε αναγκαστηκα να μπω στα προγραμματα και να παγωσω το power manager... βεβαια τωρα παλι μπαινω για να δω τη μπαταρια και δεν μου βγαζει κανενα μηνυμα δουλευει κανονικα!!!

2. Στις ρυθμισεις--->σχετικα με το τηλεφωνο---> system update δεν κανει τιποτα βγαζει μηνυμα δυστηχως η εφαρμογη ρυθμισεις εχει σταματησει!!!

3. αυτο το θεμα με τα μηνυματα που δεν σου βλεπει τις επαφες εαν δε εχει +30 το κανει και σε εμενα αλλα βρηκαν τη λυση τα παιδια πιο πανω με ενα προγραμμα.......

 

το πιο εκνευριστικο και θλιβερο ταυτοχρονα ειναι πως πρεπει να βαζουμε και να βαζουμε προγραμματα για να δουλευει οπως πρεπει ενα τυπικο android smartphone.....:(:(:(:(:(mad::mad::mad::mad::

 

οποτε πρεπει να περιμενουμε μια αξιοπρεπη ρομ....ειναι κριμα γιατι το εχω στα χερια μου και δεν μπορω να το εκμεταλλευτω τις δυνατοτητες του και να το στησω στα μετρα μου γνωριζοντας οτι πρεπει να του περασω καινουργια ρομ καποια στιγμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησα σήμερα από τη Selina να μου στείλει τη ROM γιατί και εγώ έβαλα τη ROM των 2$ και είδα ότι ήταν χειρότερη από αυτή που φορούσε το κινητό. Μου έστειλε τα παρακάτω links από όπου την κατέβασα και την ξαναπέρασα.

 

Flash_tool:https://mega.co.nz/#!DgVyGKLb!Z6CmwgIZDNQ3cMYN9nsq3htZCGomgwKdVPOHbAr50yc

ROM:https://mega.co.nz/#!Ol8hVLqS!Ctm5p-Sqnxtra61EeUDIlsDcTsiG0F9CI8Sq278-7rA

 

και μια ερώτηση στο Titanium backup για να παγώσω κάποιες εφαρμογές πρέπει να έχω κάνει donation?? γιατί μου βγάζει μηνυμα ότι η συγκεκριμένη δυνατότητα δίνεται μόνο στην donation version (ή μήπως κάνω κάτι λάθος?)

 

εκτός του mega μπορείς να ανεβάσεις την Rom κάπου αλλού γιατί προσπαθώ εδώ και 2 ώρες να το κατεβάσω και έχει κολλήσει στο 76% και ανεβοκατεβαίνει. Τελικά δεν πρόκειται να κατέβει με τίποτα. Από τα 76% πήγε στα 68% και τώρα πάλι ξανανεβαίνει. Δεν την βλέπω όμως να κατεβαίνει.

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

alehi

και εμενα αυτη φοράει την 9432

1.θελει προσοχη το προγραμματακι superuser...οπως ειχα πει και σε προηγουμενο post μεχρι στιγμης δεν εχω καθολου ασχοληθει με φοντο και screensaver αλλα με το superuser ειχα προβλημα χθες......οταν πηγα να πατησω το power manager μου εμφανισε παραθυρο απο το super user να επιτρεψει να 'μπει' το προγραμμα σε superuser ( αν καταλαβα καλα!!!) και οταν πατησα οκ καντο 'για μια φορα' δεν ειχα κανενα προβλημα....οταν ομως ηθελα να ξαναμπω για να δω τη μπαταρια μου πεταγε το παραθυρο συνεχεια και οτι και να πατουσα αυτο εβγαινε συνεχεια οποτε αναγκαστηκα να μπω στα προγραμματα και να παγωσω το power manager... βεβαια τωρα παλι μπαινω για να δω τη μπαταρια και δεν μου βγαζει κανενα μηνυμα δουλευει κανονικα!!!

 

Λοιπόν αυτό με το power manager όταν ανοίγει το κινητό το security με ρωτάει τι να το κάνει απλά αν δεν απαντήσεις αμέσως απλά το απορρίπτει και σου γράφει ότι το power manager δεν πήρε έγκριση. Οπότε δεν το πήραξα και κομπλέ. Τώρα ας περιμένουμε και καμιά βδομάδα και βλέπουμε. Εγώ πάντως είμαι πολυ ικανοποιημένος αλλά μάλλον είναι επειδή το άλλο κινητό με είχε κάνει να μην απαιτώ πολλά από τη συσκευή.

 

Για το Α-gps που έλεγε κάποιος αυτό που κατάλαβα αλλά μπορεί να είμαι και λάθος είναι ότι πρέπει να ανοίγεις έτσι και αλλιώς το Location και μετά ανάλογα πώς πάλι το έχεις ρυθμίσει η κάθε εφαρμογή είτε παίρνει σήμα μόνο μεσω δικτύου (λέει κιολας ότι αυτό κάνει οικονομία στη μπαταρία) είτε μέσω δορυφόρου είτε και τα 2. Για παράδειγμα το google news το έχω ρυθμίσει να παίρνει μόνο μέσω δικτύου ενώ μια άλλη εφαρμογή που έχω για GPS και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς πως σβήνουμε τις κλήσεις από την εφαρμογή PHONE? όχι απο το call log, απο το phone-dialer αυτές που μένουν πάνω απο το πληκτρολόγιο. Δεν μπορώ να τις σβήσω. ξέρει κανείς πως το κάνουμε?
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς πως σβήνουμε τις κλήσεις από την εφαρμογή PHONE? όχι απο το call log, απο το phone-dialer αυτές που μένουν πάνω απο το πληκτρολόγιο. Δεν μπορώ να τις σβήσω. ξέρει κανείς πως το κάνουμε?
Όπως βλέπεις το πληκτρολόγιο του dialer πάτα το κουμπί μενού (είναι το αριστερό από τα τρία ) και από τις επιλογές που θα εμφανιστούν πάτα το clear frequent list
Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις το πληκτρολόγιο του dialer πάτα το κουμπί μενού (είναι το αριστερό από τα τρία ) και από τις επιλογές που θα εμφανιστούν πάτα το clear frequent list

 

εμενα μου δείχνει μόνο 3 επιλογές

insert wait symbol

Speed dial

more features and settings

 

αυτα μόνο, δεν έχει το clear frequent list!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου δείχνει μόνο 3 επιλογές

insert wait symbol

Speed dial

more features and settings

 

αυτα μόνο, δεν έχει το clear frequent list!!!

Πιθανόν επειδή εγώ έχω την 1441 rom.

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=51216&stc=1&d=1413492684

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν επειδή εγώ έχω την 1441 rom.

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=51216&stc=1&d=1413492684

 

απίστεφτη κατάσταση ... να μην μπορει να σβηστει η λίστα!!! και το πίο παλό μπακατελοκινητό δεκαετίας έχει τέτοια επιλογή, και δεν έχει αυτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα πως διορθώνεται το πρόβλημα με το +30xxxxxxxxxx στα νούμερα των επαφών σας. Ανοίγεται λοιπόν την εφαρμογή του τηλεφώνου και πατάτε το κουμπί menu, μετά επιλέγετε More features and settings, μετά More display options, μετά Matching digits number και επιλέγετε αντί για 11 το 7.

Ααααα .....όλα τα παραπάνω τα βρήκα στην 1441 rom. Αν δεν τα εμφανίζει σε προηγούμενες rom σκεφτείτε μήπως πρέπει να κάνετε upgrade στην 1441.

Link to comment
Share on other sites

εκτός του mega μπορείς να ανεβάσεις την Rom κάπου αλλού γιατί προσπαθώ εδώ και 2 ώρες να το κατεβάσω και έχει κολλήσει στο 76% και ανεβοκατεβαίνει. Τελικά δεν πρόκειται να κατέβει με τίποτα. Από τα 76% πήγε στα 68% και τώρα πάλι ξανανεβαίνει. Δεν την βλέπω όμως να κατεβαίνει.

 

Βαλτε ρε παιδια στον firefox to ΜΕGA add-on και μετα κατεβαινει αερα και ταχυτατα απο το Μega το εκαστοτε αρχειο. Αλλιως κολλαει , κανει οτι το κατεβαζει αλλα δεν.

Απλα πραγματακια ειναι αυτα δεν χρειαζονται εξειδικευμενες γνωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα πως διορθώνεται το πρόβλημα με το +30xxxxxxxxxx στα νούμερα των επαφών σας. Ανοίγεται λοιπόν την εφαρμογή του τηλεφώνου και πατάτε το κουμπί menu, μετά επιλέγετε More features and settings, μετά More display options, μετά Matching digits number και επιλέγετε αντί για 11 το 7.

Ααααα .....όλα τα παραπάνω τα βρήκα στην 1441 rom. Αν δεν τα εμφανίζει σε προηγούμενες rom σκεφτείτε μήπως πρέπει να κάνετε upgrade στην 1441.

 

1441? εχει root αυτή και ελληνικά και google apps? ή είναι μόνο αγγλικα και χωρίς root?

Link to comment
Share on other sites

1441? εχει root αυτή και ελληνικά και google apps? ή είναι μόνο αγγλικα και χωρίς root?

H 1441 είναι αγγλοκινέζικη official . Root και gapps τα πέρασα μόνος μου από το TWRP recovery. Για ελληνικά (εκτός μενού συστήματος και κινέζικων εφαρμογών) μπορείς να τα βάλεις με το Locale more pro.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά φοράω αυτή τη rom (vibeui v2.0_1432 ST) και σε γενικές γραμμές πάει πολύ καλά εκτός από 2 θεματακια που έχω και πραγματικά μου έχουν σπάσει τα νευρά,

1ο. Ότι ενώ είναι συνδεδεμένο στο wifi μετά από κάποια ώρα δεν έχω ίντερνετ και πρέπει να κλείσω το wifi και να το ξανά ανοίξω

2ο. Πως στο καλό μπορώ να απενεργοποιησω το μήνυμα περιαγωγής που μου βγάζει κάθε φορά που πάω να κάνω κλήση; Μου έχει σπάσει τα νευρααααα:mad::mad::mad:.

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε ρε παιδια στον firefox to ΜΕGA add-on και μετα κατεβαινει αερα και ταχυτατα απο το Μega το εκαστοτε αρχειο. Αλλιως κολλαει , κανει οτι το κατεβαζει αλλα δεν.

Απλα πραγματακια ειναι αυτα δεν χρειαζονται εξειδικευμενες γνωσεις.

 

Και να μην το ήξερα να το κάνω το ζητάει από μονο του. Κάτι άλλο μου το κολλάει. Θα το ψαξω παραπέρα.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...