Jump to content

iNew V3


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το imei τα βλέπεις στις πληροφορίες;

 

Αρνητικο δεν το βλεπω.

Υποδοχη 1 αγνωστο

Υποδοχη 2 αγνωστο

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως επιλέγω τις φωτογραφίες που βγαζω να αποθηκεύονται στο τηλέφωνο, γιατί τώρα αποθηκευονται στην κάρτα sd.
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως επιλέγω τις φωτογραφίες που βγαζω να αποθηκεύονται στο τηλέφωνο, γιατί τώρα αποθηκευονται στην κάρτα sd.

 

Καλημερα

 

Πας ρυθμισεις - αποθηκευτικος χώρος και εκει λεει ΠΡΟΕΠΙΛΕΓΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

και διαλεγεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικα ισως να ειμαι ο μονος που δεν καταφερε να λειτουργησει το GPS.

Οτι και αν εχω δοκιμασει τιποτα, δεν μου κλειδωνει τους δορυφορους, δεν ξερω ποσο θα πρεπει να περιμενω για να κανει κλειδωμα.

Αλλαξα rom πηγα στην 1.0.8 κατευθειαν χωρις δοκιμη, περναω στην ΤΣΟΥΝΑΜΙ, εκει χανει τα ΙΜΕΙ, προσπαθω χειροκινητα να βαλω τα ΙΜΕΙ αλλά τιποτα δεν τα δεχόταν, δεν ξερω γιατι.

Ξαναγυρισα στην 1.0.13 4.4.2 ΚΙΤ-ΚΑΤ που αντιμετωπιζω το προβλημα με το GPS.

Δεν ξερω τι αλλο να κανω, εχει κανεις να προτεινει κατι ή καποια ROM με την οποια να δουλευει το GPS και χωρις να υπαρχουν προβληματα ???????

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις όρεξη κανε backup τα imei από mobile uncle tools ξαναπερνα την τσουνάμι και κάνε restore imei από το αρχείο που έκανες backup. Και θα δεις ότι θα παίξει κανονικά.

Το backup των imei καντο στην εξωτερική sd.

Και μετά αν δεν παίζει το GPS στην τσουνάμι το πολύ πολύ να θέλει λίγο πειραγμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις όρεξη κανε backup τα imei από mobile uncle tools ξαναπερνα την τσουνάμι και κάνε restore imei από το αρχείο που έκανες backup. Και θα δεις ότι θα παίξει κανονικά.

Το backup των imei καντο στην εξωτερική sd.

Και μετά αν δεν παίζει το GPS στην τσουνάμι το πολύ πολύ να θέλει λίγο πειραγμα.

 

Εκανα απο προχτες backup τα ΙΜΕΙ να εχω τα κεφαλι μου ησυχο.

Αν και βγαζοντας την μπαταρια τα εχει γραμμενα, αλλά δεν μπορεσα να τα περσω χειροκινητα.

Το σπαστικο ειναι οτι παλι θα πρεπει να περασω την 1.0.8 και μετα την ΤΣΟΥΝΑΜΙ.

Στο τελος θα κανει μπαμ το τηλεφωνο και θα ησυχασουμε, εχω και καποια ηλικια και δεν αντεχω πολυ πιεση.!!!!!!!!!!!!!!

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Με την 1.0.8 παιζει.

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας για 2η φορα την ΤΣΟΥΝΑΜΙ αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα, οτι δεν μου αναγνωριζε τα ΙΜΕΙ.

Προσπαθησα να τα περασω με restore με το προγραμμα του "ΘΕΙΟΥ " αλλά δεν γινοταν κατι, ενω αναγνωριζε το αρχειο και μου ελεγε να κανω reboot, μετα κατα την επανεκινηση δεν εβλεπα τα ΙΜΕΙ οποτε δεν ειχα και συνδεση.

Δεν ξερω μηπως εκανα κατι λαθος σε ολη την διαδικασια, παντως προς το παρον εχω γυρισει για ακομη μια φορα στην 1.0.13 ΚΙΤ -ΚΑΤ 4.4.2

και ολα αυτα για μπορεσω επιτελους να δουλεψω το GPS, που ακομη δεν εχω καταφερει.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος τι διαδικασια πρεπει να κανω στο inew για να μην πηγαινουν οι εφαρμογες στην 1gb αντι στα 16gb?εχω πολυ χωρο και δεν μου περναει αλλες εφαρμογες.:worry:

 

η συσκευη δεν ειναι root.αν πρεπει να κανω root για να φτιαξει,θα το κανω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει καποιον αλλο τροπο για να κανω backup τα ΙΜΕΙ αλλα μετα να ειναι σιγουρο οτι θα γινουν restore.

Το λεω αυτο επειδη και με τον " ΘΕΙΟ " αλλά και με το MTKDROIDS TOOLS προσπαθησα να επαναφερω τα ΙΜΕΙ περνώντας την τσουναμι, αλλά κανεις τροπος απο τους 2 δεν απεδωσε.

Ακολουθησα πιστα όλες τις οδηγιες, δεν ξερω αν καπου εκανα λαθος ή αν πρεπει να κανω κατι ακομη.

Πιστευω πως οι drivers ειναι σωστοι, αλλιως δεν θα μου αναγνωριζε την συσκευη το mtkdroid και δεν θα μου εδειχνε τα υπολοιπα στοιχεια του τηλεφωνου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπορει να μου πει καποιος τι διαδικασια πρεπει να κανω στο inew για να μην πηγαινουν οι εφαρμογες στην 1gb αντι στα 16gb?εχω πολυ χωρο και δεν μου περναει αλλες εφαρμογες.:worry:

 

η συσκευη δεν ειναι root.αν πρεπει να κανω root για να φτιαξει,θα το κανω.

 

Αν δεν κανω λαθος, πηγαινεις ρυθμισεις, αποθηκευτικος χωρος, και επιλεγεις καρτα sd ή τηλεφωνο.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

magos 13 ειναι στην επιλογη αποθηκευτικος χωρος τηλεφωνου αλλα μου τα περναει στο εσ.αποθ.χωρο που ειναι 1gb.
Link to comment
Share on other sites

magos 13 ειναι στην επιλογη αποθηκευτικος χωρος τηλεφωνου αλλα μου τα περναει στο εσ.αποθ.χωρο που ειναι 1gb.

 

Δοκιμασε να επιλεξεις καρτα sd και δες τι θα κανει.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

magos 13 ειναι στην επιλογη αποθηκευτικος χωρος τηλεφωνου αλλα μου τα περναει στο εσ.αποθ.χωρο που ειναι 1gb.

 

Πρέπει να έχεις πολύ παλιά έκδοση ρομ..... απο την 1.04 και μετά ενοποιήθηκε ο αποθηκευτικός χώρος και μπορείς να τον εκμεταλευτείς όλων .... (16gb)

 

Για τσέκαρε ποιά ρομ έχεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα.

Τις τελευταιες μερες παρατηρησα πως εχει ξεκολλησει η οθονη, στην πανω δεξια γωνια, διπλα απ την καμερα, με αποτελεσμα να σηκωνεται λιγακι.

Πως προτεινετε να το χειριστω; να βαλω με προσοχη λιγη κολλα στο ενδιαμεσο κενο, η θα γινει χειροτερη ζημια;;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις πολύ παλιά έκδοση ρομ..... απο την 1.04 και μετά ενοποιήθηκε ο αποθηκευτικός χώρος και μπορείς να τον εκμεταλευτείς όλων .... (16gb)

 

Για τσέκαρε ποιά ρομ έχεις

το πηρα απο γνωστο και εχει την 4.2.2.τι μπορω να κανω για να το γυρισω για να εχω τα 16gb και αριθμος εκδοσης εχει την 1.0.6 τ02 γραφει και το πηρα γιατι δεν θελω να βαλω καρτα μνημης εφοσων ειδα οτι εχει απο μονο του αρκετη.

Edited by TEOMOS
Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΘΟΝΗΣ INEW V3 - ΟΔΗΓΙΕΣ

=======================================

Αναλυτικές οδηγίες για την αντικατάσταση της οθόνης, υπάρχουν στο βίντεο 15' της Antelife που μπορείτε να βρείτε στο επόμενο λινκ: http://tinyurl.com/ptcqhcy

 

Η διαδικασία είναι αρκετά απλή, αν και το βίντεο δεν δείχνει το κυριότερο σημείο που ίσως ξεπερνάει την ικανότητα ενός ερασιτέχνη: την αποσυναρμολόγηση της οθόνης απο τη μητρική πλακέτα (motherboard) που αποτελεί το τελευταίο στάδιο για την αφαίρεση της παλιάς οθόνης.

 

Η οθόνη του inew V3 είναι OTG, δηλαδή η οθόνη και το toutch panel είναι compact και εν προκειμένω ενσωματωμένη στο μπροστινό κέλυφος της συσκευής.

 

Αυτό είναι εν μέρει θετικό, αφού η νέα οθόνη έρχεται μαζί με το μπροστινό κελυφος που έχει ενσωματωμένα τα πλήκτρα onn/off και τα πλήκτα volume control (ήχου).

 

Η δυσκολία, που δεν δείχνει το βίντεο που αναφέρω, έγκειται στο οτι η μητρική και το κέλυφος της οθόνης, συνδέονται με λεπτό πλακέ καλώδιο 5 επαφών, και η αποκόλληση και επανασυγκόλλησή του γίνεται με κολλητήρι και δεν είναι εύκολη για το μεσο χρήστη.

 

Ολα τα άλλα εξαρτήματα αποσυνδέονται με κονέκτορες και αποχωρίζονται χωρίς δυσκολία.

 

Θα περιγράψω παρακάτω την διαδικασία που ακολούθησα εγώ, ελπίζοντας να βοηθήσω την κοινότητα του myphone που με έχει βοηθήσει πολλαπλάσια σε αυτό το forum.

 

1. Την νέα οθόνη την προμηθεύτηκα με 45 ευρώ (52,99 USD), μαζί με τα μεταφορικά (μειον την εκπτωση απο το κουπόνι), και πληρωμή paypal απο το κατάστημα VIFOCAL (http://tinyurl.com/o84j83o) . H εξυπηρέτηση ηταν αψογη και εφθασε στα χέρια μου με απλό ταχυδρομείο σε 20 μέρες με registered email. Ειδα κάπου και τιμή 15 USD απο Αliexpress αλλά η τιμή αυτή μου φαίνεται απίστευτα χαμηλή (αν και τίποτα δεν αποκλείω). Το τελευταιο shop δεν δέχεται paypal εξ όσων γνωρίζω πάντως (αν δεν άλλαξε κάτι).

 

2. Απευθύνθηκα σε δύο service μεγάλων καταστημάτων (Γερμανός και Samsung) που δήλωσαν οτι δεν αναλαμβάνουν την αντικατάσταση οθόνης του inew. Ετσι αποφάσισα να την κάνω μόνος.

 

3. Ακολουθώντας τη σειρά αποσυναρμολόγησης του βίντεο που παραθέτω, εβγαλα ολα τα εξαρτήματα με ένα κοινό σταυρωτό κατσαβίδι, αρχίζοντας απο τις δύο βιδες που βρίσκονται στο κάτω τμήμα του κελύφους, και είναι ορατές εξωτερικά πριν καν ανοίξουμε το καπάκι. Οι βίδες αυτές διαφέρουν απο όλες τις άλλες, αφού για λόγους αισθητικής δεν είναι σταυρωτές αλλά θέλουν πολυγωνικό κλειδί. Εν τούτοις, με λίγη προσπάθεια, τις ξεβίδωσα με το ίδιο κοινό ταυρωτό κατσαβίδι. Ολες οι άλλες βίδες είναι ίδιες και δεν θα σας δυσκολέψουν, εκτός απο τις δύο τελευταίες που αποσυνδεουν το κατω καπάκι του μικροφώνου (έχουν πλατύτερο κεφάλι και είναι πιο κοντες, οπότε προσέξτε να μην μπερδευτούν).

 

4. Ολα τα εξαρτήματα που αποσυνδεονται, πλην της μητρικής που είναι τελευταία, έχουν κονέκτορες και δεν θα σας δυσκολέψουν. Προσοχή μόνο κατα την συναρμολόγηση σε δύο σημεία:

 

- O πρωτος κονέκτορας (βίντεο) έχει μια ασφάλεια που ανασηκώνεται εύκολα, στο κούμπωμα όμως στη φαση της απανασυναρμολόγησης πρέπει το καλώδιο να σπρωχθεί ελαφρά στο βαθος του κονέκτορα, αλλιως η ασφάλεια δεν θα κουμπώσει.

 

- Το μαύρο μακρύ καλώδιο που συνδεει τή μικρή πλακέτα του μικρόφωνου (στο κάτω μέρος) με την υποδοχή του που βρίσκεται στη δευτερη πλακέτα στο ύψος του κομβίου οn/off) ειναι κοινό σε πολλά τηλέφωνα και συνδεονται με κονέκτορες που κουμπώνουν σαν βεντούζες. Πρέπει να σπρώξετε ελαφρά τους τους κονέκτορες που ειναι στις ακρες του καλωδίου, εντελώς κεντραρισμενους και κάθετα, χωρίς πολύ πίεση, διαφορετικά μπορεί να τους καταστρέψετε. Στο inew δεν με δυσκόλεψαν καθόλου (γιατί πρόσεξα), στο παρελθόν όμως είχα καταστρέψει τους κονέκτορες αυτούς σε ένα Galaxy SII που πάντως ήταν ήδη χαλασμένο και διέλυσα απο περιέργεια (δεν είχα τότε ιδιαίτερο λόγο να τους προσέξω)

 

- Αφού έβγαλα όλα τα εξαρτήματα, καλώδια και αυτοκόλλητα που δείχνει το βίντεο, διαπίστωσα οτι η τελευταία πλακέτα (motherboard) είναι κολημμένη στο πλακέ καλώδιο που συνδέεται με τα πλήκτρα ήχου της οθόνης. Κατάλαβα οτι δεν μπορούσα να τα ξεκολλήσω με κολλητήρι γιατί οι επαφές ήταν μικροσκοπικές και υπήρχε κίνδυνος να τις καταστρέψω. Ετσι αποφάσισα να βρώ κάποιον ειδικό.

 

- Γκουγλάρωντας στις "επισκευές κινητών, αντικατάσταση οθόνης" βρήκα ένα μικρό μαγαζάκι στο Περιστερι, που δυστυχώς δεν συγκράτησα το όνομά του, ο οποίος ανέλαβε το δύσκολο έργο.

 

- Το ξεκόλλημα του καλωδίου απο τον τεχνικό, έγινε με χρήση ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟΥ σε 3-5 λεπτά, επι τόπου και με τις οδηγίες μου (αφού είχα ήδη λύσει και ξαναδέσει το κινητό), και μου στοίχισε 5 ή 10 ευρω. Μετα πήρα τις βίδες και την οθόνη σε σακουλάκι και επέστρεψα στο σπίτι για την συναρμολόγησή του, και δεν αντιμετωπισα καμια δυσκολία (πλην του κονέκτορα με την ασφάλεια που προανέφερα, που δεν δούλεψε την πρώτη φορά και χρειάστηκε να το ανοίξω ξανά και να σπρώξω βαθυτερα το καλώδιο). Αν προσέξετε πάντως δεν θα σας δυσκολέψει.

 

- Μου περίσσεψε ένα εξάρτημα, ένα μικροσκοπικό μαύρο λαστιχένιο κυλινδράκι που δεν ήξερα τι να το κάνω. Γρήγορα διαπίστωσα οτι χρησιμεύει για να οδηγεί το φως απο το notification led, απο την πλακέτα στο μπροστινό πανελ της οθόνης, χωρίς να διαχέεται.

 

Χαίρομαι ιδιαίτερα που δεν το χρησιμοποίησα. Χωρίς αυτό, το φως διαχέεται απο το led και φωτίζει την πάνω ακμή της συσκευής. Ετσι, με κλειστή τη θήκη, τα notification αλλα και η φορτιση της μπαταρίας είναι ευχάριστα ορατή απο την άνω ακμή του λευκού inew μου, ακόμα και οταν η θήκη του είναι κλειστή. Καθε εμπόδιο για καλό, διόρθωσα μια κατασκευαστική ατέλεια της θήκης (δεν έχει τρύπα για notification), και επιπλέον η φόρτιση του κινητοή διαχέει ενα ευχάριστο φουτουριστικό φώς (δεν ξέρω πάντως αν θα λειτουργούσε το ίδιο σε μαύρες συσκευές).

 

- Επισημαίνω ένα τελευταίο σημείο που πρέπει να προσεχθεί ιδιαιτέρως: η αφαίρεση του μεγαφώνου του ακουστικού στο πάνω μέρος της συσκευής, πρέπει να γίνει πολύ προσεκτικά, όχι βίαια αλλα με σταθερή πίεση με λαβίδα ή ίσιο κατσαβίδι απο το πλάι της εγκοπής, στην οποία το μικρό ορθωγωνικό μεγάφωνο είναι "εγκυβωτισμένο", χωρίς καλώδια ή βίδες αλλά με κοινή κόλλα.

 

Ο τεχνικός που ξεκόλλησε το καλώδιο της παλιάς οθόνης, δοκίμασε να αφαιρέσει το μεγαφωνάκι που ηταν το τελευταίο εξάρτημα της παλιάς οθόνης, ασκώντας πίεση με αποτέλεσμα να το χωρίσει σε δύο κομμάτια (το κατάλαβε και εγκατέλειψε την προσπάθεια).

 

Οταν γυρισα στο σπίτι, αφαίρεσα το μεγαφωνάκι με λαβίδα, ασκώντας μικρή σταθερή πίεση για μερικά δευτερόλεπτα, ώστε να ξεκολλήσει αργά, όμως η ζημιά είχε γίνει. Τα δύο κομματια του μεγαφώνου κούμπωσαν ξανα μεταξύ τους, αλλά τώρα το μεγάφωνο τσαχαλίζει (τριζει) και αποφάσισα να το αντικαταστήσω τις επόμενες ημέρες. Το κόστος του μεγαφώνου είναι 4 ευρώ (3.99 USD) απο το κατάστημα lalalagu (Seller's Email: paypalhk@163.com), με δωρεάν μεταφορικά, ήλθε απο κινα σε 25 μέρες με κοινό ταχυδρομείο (χωρίς πρόβλημα και χωρίς tracking number, αν και νόμιζα οτι δεν θα φθάσει ποτέ). Τις επόμενες μέρες θα διαλύσω και πάλι το inew αφού το μεγάφωνο είναι το τελευταίο part, τουλάχιστον όμως δεν θα ξεκολλήσω την πλακέτα. Δεν υπόσχομαι, αλλά ίσως αναρτήσω βίντεο ή φωτό της αποσυναρμολόγησης αν και νομίζω οτι το βιντεο του antelife σας είναι αρκετό.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Με την ευκαιρία, προτρέπω ιδιαιετέρως ΟΛΟΥΣ τους κατόχους του V3 να πετάξουν την άθλια και ευτελέστατη ψευτο-leather αυτοκόλλητη (!!!) θήκη που προσφέρουν τα περισσότερα καταστήματα σαν δώρο, αφού είναι μαθηματικά βέβαιο οτι γρήγορα θα αποκτήσουν σπασμένη οθόνη. Αν την κρατήσουν πάντως, ας ακολουθήσουν τις παρακάτω συστάσεις:

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Η΄ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ORIGINAL ΘΗΚΗΣ iNEW V3

==========================================================

H original θήκη του iNew V3 προσφέρεται σε χρώματα μαυρο και λευκό. Αμφότερα δείχνουν ψευτιές, το λευκό όμως κατα την γνώμη μου είναι ομορφότερο. Αλλα μόνο την πρώτη εβδομάδα ή έστω μήνα, μετά το βελούδινο εσωτερικό λευκό θα έχει γινει μαύρο απο τη βρώμα. Προσωπικά αναγκάστηκα να τη βάψω (εσωτερικά) με λευκό παστέλ που μείωσε κάπως το προβλημα της μαυρίλας. Εξάλλου, το πλαστικό παραθυράκι της θήκης είναι μάλλον μικρό και γραντζουνίζεται αρκετά εύκολα.

 

Αντίθετα με την ποιότητα της θήκης, η λειτουργικότητά της με βόλεψε πολύ. Το μαγνητάκι που έχει δεν συγκρίνεται με τις κοινές εφαρμογές για θήκες (ανοιγμα/κλεισιμο οθόνης με χρήση proximity/light sensors) αφού λειτουργεί η αφύπνηση οθόνης χωρίς να καταναλώνει μπαταρία για αισθητήρες.

 

Τι να το κάνεις αυτό, θα μου πεις, αφου η αυτοκόλλητη ταινία της θήκης κρατάει το πολύ 7 μέρες? Στη συνέχεια, κόλα-ξεκόλα, θα πατε για αλλαγή οθόνης. Εκτός αν προτιμήσετε τη σιλικονάτη θήκη που τουλάχιστον είναι αξιοπρεπής.

 

Αγόρασα για μένα και φίλους 3 inew και τα δύο σώθηκαν λόγω της πατέντας που περιγράφω. Το τρίτο ήταν αυτό που του άλλαξα οθόνη (λόγω θήκης).

 

Η λύση ηταν απλή και αποτελεσματική. Η βελούδινη εσωτερική επιφάνεια της original θήκης του inew, είναι εντελώς αδυνατον να κολλήσει με την ταινία διπλής επικολλησης που προσφέρει ο κατασκευαστής. Η ταινία κολλάει γερά στη συσκευή, όχι όμως στη βελούδινη θήκη.

 

Χρησιμοποιήστε μονωτική ταινία ή σελοτεηπ για να καλύψετε το πίσω εσωτερικό κάλυμα της θήκης, γύρω απο το σημείο επαφής της original ταινίας, αφήνοντας ακάλυπτο το ίχνος της "ξεκολλημένης" ταινίας πάνω στη θήκη (σαν παραθυράκι). Στη συνεχεια, χύστε κόλλα στιγμής (τύπου logo στιγμής), όχι όμως κόλλα UHU ή παρεμφερή, στο ακάλυπτο ιχνος της θήκης. Επαναλάβετε δευτερη ή τριτη φορά, μέχρι να δημιουργηθεί μια κρυστάλλινη κρουστα πάνω στη θήκη, στή περιοχή που εφάπτεται η original κολλητική ταινία. Με αυτή τη διαδικασία, δημιουργείται μια λεία κρυσταλλινη επιφάνεια μόνο στη περιοχή της συγκόλλησης, που ήταν πριν βελούδινη (άρα ακατάλληλη για πρόσφυση της ταινίας), χωρίς να λερωθεί η υπόλοιπη βελούδινη επιφάνεια της θήκης.

Στη συνέχεια, πάρτε μια ταινία διπλής επικόλλησης του εμπορίου, ή αν προτιμάτε της 3Μ που ειναι εξαιρετικά ισχυρή, και κολλήστε την πάνω στην παλια original ταινία (η οποία θα έχει κολλήσει πάνω στο καπάκι του τηλεφώνου, αφού θα έχει ξεκολλήσει μόνο η θήκη). Προσωπικά χρησιμοποίησα κοινή ταινία φτηνή του εμπορίου (φοβήθηκα οτι η ταινία της 3Μ δεν θα ξεκολλούσε ποτε, οταν θα ήθελα). Το μόνο πρόβλημα οτι είχε κάποιο πάχος που έκανε τη θήκη να φαίνεται λίγο παχύτερη, όμως αυτό ήταν το λιγότερο αφού εσωσα τη συσκευή.

 

Πιστέψτε με, χρειαστηκε να προσπαθήσω αρκετά για να ξεκολλήσω μετα απο μήνες τη θηκη, οταν άρχισε να ξεφτίζει στις άκρες και αποφάσισα να την ξεφορτωθώ. Τότε, που ανακάλυψα τη Θεά θήκη του iNew.

 

Αγόρασα αυτή τη θήκη http://tinyurl.com/kwvpyhs σε μαύρο και αυτή http://tinyurl.com/mjgsocy σε χρώματα μπλε και σε κίτρινο, όλες απο το 1949deal, με 6 ευρώ (7.99 USD). Ηλθαν σε 20 μέρες χωρίς προβλημα, με δωρεαν μεταφορικά και tracking number. Και επαθα πλάκα!!!

 

Οι θήκες είναι επίσης πλαστικές (τι περιμένετε με 6 ευρώ), όμως η ποιοτητα και η αισθητική τους με άφησαν απόλυτα ευχαριστημένο. Μετάνοιωσα που δεν αγόρασα και την τέταρτη σε χρώμα φούξια για την κόρη μου (έχω αγοράσει 3 V3).

 

Οι θήκες, είναι ίδιες ανεξάρτητα χρώματος, έχουν μαγνητάκι (αν και δεν αναφερεται στις προδιαγραφές), και ειδικά η μπλέ που κράτησα για τον εαυτό μου ειναι πανεμορφη. Η κίτρινη είναι επίσης όμορφη (για κυρίες, θα έλεγα) αλλα δεν είμαι βεβαιος για την αντοχή τους στη βρώμα, αφού η εσωτερική επιφανεια είναι βελούδινη και το κίτρινο λερώνει (όχι όσο το λευκό, ασφαλώς). Για τη φούξια δεν έχω άποψη, όμως οι κινεζοι στα χρώματα ειναι τολμηροί και φαντάζομαι οτι θα ειναι το ίδιο εξαιρετική (την ήθελα για την κόρη μου που προτίμησε τη μάυρη που θεωρώ πιο συντηρητική).

 

Το πίσω καπάκι είναι διαφανές και αναδεικνύει το χρώμα της (λευκής) συσκευής. Το μπροστινό είναι πλαστικό, ελαφρά σαγρέ, όμως με μια θαυμάσια γυαλάδα που δεν δείχνει ευτελής, αντίθετα υπο κλίση κυρίως δίνει την αίσθηση ματ αλουμινίου που στη δική μου αισθητική είναι άψογη, αναλαφρη και κεφάτη.

 

Το τηλέφωνο κουμπώνει άψογα και η θήκη αφαιρείται χωρίς δυσκολία αν χρειαστεί. Το μαγνητακι του σενσορα δουλεύει κανονικά. Δεν κουμπώνει με μαγνητη στο πλάι, όπως η original, απλά ανοιγοκλείνει με ευκολία σαν agenta.

 

To παραθυράκι είναι απο σκληρό διαφανές πλαστικό, δεν δουλεύει η αφή της οθόνης, εντούτοις θεωρω οτι είναι πολύ ανθεκτικότερο σε γραντουνιές (βεβαιως δεν είναι gorilla glass, οποτε θελει προσοχη όπως κάθε θηκη).

Το μεγάλο εύρος του παραθύρου, δείχνει περιττό για την original lock screen του κινητού. Εδώ έρχονται οι εναλλακτικές lock screen του εμπορίου που αναδεικνύουν το μεγαλείο της θήκης.

 

Δοκίμασα αρκετες εφαρμογές για θήκες s-view αλλά καμία δεν με ικανοποίησε αρκετα. Εψαχνα για s-view applications με εφαρμογές καιρού και notifications. Τις εγκατέλειψα όταν ανακάλυψα το MagicLocker, μια εξαιρετική εφαρμογή για lock screen που αποτελεί το τέλειο συμπλήρωμα της νέας θήκης.

 

Η εφαρμογή είναι απόλυτα παραμετροποιήσιμη και δέχεται πάνω απο 200 διαφορετικά skin, τα περισσότερα είναι free και κατεβαίνουν μεσα απο την ίδια εφαρμογη.

 

Χρησιμοποιώ 4-5 απο αυτά. Τώρα, στο τεραστιο παράθυρο της νεας θήκης του iNew, έχω ώρα, ημερομηνια, ημέρα σε διάφορα χρώματα και fonts, battery με εντυπωσιακά εφε, music player με ανάδειξη του τιτλου του τραγουδιου που εξαφανίζεται με ενα κλικ, αλλα και πολλαπλά εφε ξεκλειδώματος που φορτώνουν διάφορες εφαρμογές, όπως κλήσεις, μηνυματα, skype, email, ακομα και φακό (παραμετροποιήσιμες εφαρμογές).

 

Το συμπλήρωμα της τέλειας εφαρμογής γίνεται με την εφαρμογή Νils (google play, free), που μου εμφανίζει όλα τα notifications πάνω στην lock screen. Μπορείτε να δείτε το περιεχόμενο των μηνυμάτων ή email με ενα κλικ στην lock screen, ή ακόμα να ανοίξετε την αντίστοιχη εφαρμογή. Χρήσιμη ειδικά για τη θήκη που σας περιγράφω.

 

Υπάρχουν και άλλες εφαρμογές που αξιοποιούν το παραθυρο της θήκης. Η μοναδική επιφύλαξη στην κατανάλωση της μπαταρίας που αναρωτιέμαι αν επηρεάζεται απο εφαρμογές παρασκηνίου. Θα αποδειχθεί στο εγγυς μέλλον.

Edited by Master_Mind
διόρθωση επωνυμίας VIFOCAL + link
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια.Αν καταλαβα καλα δεν αλλαζει μονο το τζαμι γιατι ειδα οτι πωλειται και μονο του.Σε εμενα εσπασε μονο το τζαμι
Link to comment
Share on other sites

Nα συμπληρώσω στον κατα τα άλλα ΥΠΕΡΟΧΟ οδηγό για την αλλαγή οθόνης ότι οι δύο διαφορετικές βίδες στο κάτω μέρος της συσκευής είναι τύπου άλεν, αλλά όμως είναι πεντάγωνο και όχι εξάγωνο. Αν είναι λίγο σφηχτές δεν ξεβιδώνουν με άλλο εργαλείο πλην του δικού τους. Είναι το ίδιο πάντως για το iPhone και υπάρχουν στα σκρουντζομάγαζα με 1-2 ευρώ περίπου. Λέγονται pentalobe.

Να συμπληρώσω επίσης ότι θέλει προσοχή στην επανατοποθέτηση των πίσω βίδων γιατί υπάρχουν δύο στο κάτω μέρος που είναι μεγαλύτερες και αν μπουν σε λάθος μέρος υπάρχει κίνδυνος να σπάσουν την LCD.

 

 

 

Καλημερα στην παρεα.

Τις τελευταιες μερες παρατηρησα πως εχει ξεκολλησει η οθονη, στην πανω δεξια γωνια, διπλα απ την καμερα, με αποτελεσμα να σηκωνεται λιγακι.

Πως προτεινετε να το χειριστω; να βαλω με προσοχη λιγη κολλα στο ενδιαμεσο κενο, η θα γινει χειροτερη ζημια;;

 

Μπορείς να βάλεις διπλής αν είναι εφικτό ή αλλιώς βάλε κόλλα. Θα πρότεινα όχι σούπερ κόλλα αλλά κάποια ελαστική που μπορεί να ξεκολλήσει αν χρειαστεί, όπως η βενζινόκολλα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες συμβουλες σας.

Αρχικα ηθελα να βαλω κολλα στιγμης, αλλα φοβομουν μην την χαλασω.

Θα το δοκιμασω και θα σας ενημερωσω!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα εκανα root στην συσκευη με το framaroot και μου περασε το supersu.εχω την 4.2.2 ,εκδοση 1.0.6 αλλα εχω προβλημα παλι με τα 16gb.μου τα περναει στην 1Gb ολα εκτος τις φωτο και τα βιντεο που τα περναει στα 16gb.τωρα που το rootara πρεπει να κανω κατι η ν'αλλαξω την ρομ γιανα εκμεταλλευτω τα 16gb?ειμαι αρχαριος και δεν γνωριζω.

 

πειτε μου και τι προγραμμα κατεβαζω για να περναω τις ρομ στο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

τελικα εκανα root στην συσκευη με το framaroot και μου περασε το supersu.εχω την 4.2.2 ,εκδοση 1.0.6 αλλα εχω προβλημα παλι με τα 16gb.μου τα περναει στην 1Gb ολα εκτος τις φωτο και τα βιντεο που τα περναει στα 16gb.τωρα που το rootara πρεπει να κανω κατι η ν'αλλαξω την ρομ γιανα εκμεταλλευτω τα 16gb?ειμαι αρχαριος και δεν γνωριζω.

 

πειτε μου και τι προγραμμα κατεβαζω για να περναω τις ρομ στο κινητο.

 

πρωτη σελίδα / πρώτο ποστ

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...