Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Καλές φαίνονται από το κινητό μου.

Ένα πράγμα έχω απορία: Πως καταλαβαίνουν εκει τι λέει στην πινακίδα του αυτοκινήτου;;; Και μάλιστα όταν τις κοιτανε στα γρήγορα; :)

Απαιχτη πινακίδα!

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια βραδινή απο το Μ8 σε auto και μονο κατεβασμένο το iso στα 800. Στα 400 χάνονταν τα σημεία χωρίς φωτισμό.

Δεν διεκδικώ δάφνες, άλλωστε η συσκευή μου δεν φημίζεται για την κάμερα της.

Την θεωρώ αποδεκτή και πιθανως στις συγκεκριμένες συνθηκες καλύτερη από αλλες καμερες κινητών.

 

Στην οθονη του Mac μου φαίνεται μια χαρά ακόμα και όταν επέλεξα foul size. Η δευτερη είναι crop απο την foul size.

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/661/6Z98Oz.jpg

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/743/j3EJ7o.png

 

Εντυπωσιακη.Σωστη αποδοση της νυχτας, μεγαλο ευρος πεδιου αναμεσα σε φωτεινες και σκοτεινες πηγες χωρις καμμενα σημεια.

Πολλες λεπτομερειες και ελαχιστος θορυβος για iso 800. Πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή φώτο...εμένα πάντως που δεν συνηθίζω να.κόβω της φώτο μου η κάμερα του m8 είναι πάρα πολύ καλή

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή φώτο...εμένα πάντως που δεν συνηθίζω να.κόβω της φώτο μου η κάμερα του m8 είναι πάρα πολύ καλή

 

Δυστυχώς Γιώργο δεν γίνεται πάντα να μην κόβεις. Γι αυτό χρειάζεται το optical zoom.

 

Και μερικές ημερήσιες

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/745/pYxPz4.jpg

#Cairo, Nile 1

#Cairo, Nile 2

#Cairo, Nile 3

#Cairo, Sofitel #Egypt, traditional bread

#Cairo, Hotel Sofitel

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ωραία χρώματα, μπράβο Κώστα, να βλέπουμε και κανένα τοπίο εξωτερικού απο τους ξενιτεμένους :)

Μακάρι η HTC να καταφέρει περισσότερα ultrapixels, στο 100% πάντως αρχίζει να χάνεται κάπου κάπου η λεπτομέρεια..

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Κeras. Μου εκαναν εντυπωση οι βραδυνες σου Κωστα. Δεν θα ελεγα οτι ειναι απλα αποδεκτη καμερα αποδισει πολυ καλα ειδικα σε χαμηλο φωτισμο. Σε μια ημερησια π.χ. με ενα s4 θα ειχες πιο πολυ λεπτομερεια και η διαφορα θα ηταν υπερ του περιπου ενα 30-40% λογω mp και ειναι λογικο (εξαλλου το ειχες και ξερεις). Αλλα στην βραδυνη η διαφορα θα ηταν υπερ σου 80%. Επισης εντυπωση μου εκανε οτι δεν εχεις καμμενα σημεια οπως πισω τα φωτα που ειναι στην σειρα. Πραγματικα πολυ καλες οπως και η ημερησια σου πολυ ζωντανη.
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το UltraPixel έχει δυνατότητες.

Αν μπορούσαν να το κάνουν σε 8mp θα ήταν το ιδανικό.

 

Τα 4mp δεν μπορούν να δώσουν λεπτομέρεια μόλις το πλάνο ξεπεράσει τα 5-10 μέτρα.

Έχεις μια όμορφη φωτογραφία αλλά που όμως δεν επιδέχεται ζουμ.

 

Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα γιατί αν ξέρω ότι θα πάω κάπου, όπου θα τραβήξω φωτογραφίες, θα πάρω το S4 Zoom μαζί μου.

Στα κοντινά με καλύπτει με το παραπάνω. Εννοώ όταν βρεθώ με φίλους σε κάποιο μαγαζί κλπ.

 

Οι φώτο του S4 Zoom χρειάζονται μεγάλη επεξεργασία για να δώσουν τέτοια χρώματα, που σημαίνει ότι ο αλγόριθμος στο Μ8 φροντίζει γι αυτό.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το UltraPixel έχει δυνατότητες.

Αν μπορούσαν να το κάνουν σε 8mp θα ήταν το ιδανικό.

 

Τα 4mp δεν μπορούν να δώσουν λεπτομέρεια μόλις το πλάνο ξεπεράσει τα 5-10 μέτρα.

Έχεις μια όμορφη φωτογραφία αλλά που όμως δεν επιδέχεται ζουμ.

 

Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα γιατί αν ξέρω ότι θα πάω κάπου, όπου θα τραβήξω φωτογραφίες, θα πάρω το S4 Zoom μαζί μου.

Στα κοντινά με καλύπτει με το παραπάνω. Εννοώ όταν βρεθώ με φίλους σε κάποιο μαγαζί κλπ.

 

Οι φώτο του S4 Zoom χρειάζονται μεγάλη επεξεργασία για να δώσουν τέτοια χρώματα, που σημαίνει ότι ο αλγόριθμος στο Μ8 φροντίζει γι αυτό.

 

Εγώ σου λέω ότι το 90% του κόσμου μια χαρά τους καλύπτει η ultrapixel, απλά δεν την επιλέγουν λόγω της μικρής ονομαστικής της τιμής.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το UltraPixel έχει δυνατότητες.

Αν μπορούσαν να το κάνουν σε 8mp θα ήταν το ιδανικό.

 

Τα 4mp δεν μπορούν να δώσουν λεπτομέρεια μόλις το πλάνο ξεπεράσει τα 5-10 μέτρα.

Έχεις μια όμορφη φωτογραφία αλλά που όμως δεν επιδέχεται ζουμ.

 

Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα γιατί αν ξέρω ότι θα πάω κάπου, όπου θα τραβήξω φωτογραφίες, θα πάρω το S4 Zoom μαζί μου.

Στα κοντινά με καλύπτει με το παραπάνω. Εννοώ όταν βρεθώ με φίλους σε κάποιο μαγαζί κλπ.

 

Οι φώτο του S4 Zoom χρειάζονται μεγάλη επεξεργασία για να δώσουν τέτοια χρώματα, που σημαίνει ότι ο αλγόριθμος στο Μ8 φροντίζει γι αυτό.

 

Με βρισκεις απολυτα συμφωνο. Ε αμα εχεις και το zoom εισαι αρχοντας :D

Το θεμα ειναι τελικα...χρησιμοποιουμε το zoom πραγματικα? κανουμε ολη την ωρα crop? Θελω να πω οτι καμια φορα χανουμε την ουσια κοιταζοντας την παραμικρη λεπτομερεια...Εμενα μια εικονα στο 100% αν ειναι καλη με καλυπτει. Να ειναι καλη ομως. Δεν βασιζονται τα παντα στην λεπτομερεια των mp. Οκ θα εχεις μεγαλυτερη αναλυση αλλα αν τα χρωματα ειναι off η αν το exposure ειναι λαθος το συνολο της εικονας χαλαει οσο λεπτομερεια και να εχει λογω mp. Γιαυτο και αρκετοι θεωρουν τα iphone μια καλη all around camera. (εχει αλλα κουσουρια αλλα οκ, αφορα τον μεσο χρηστη του βγαζω-τραβαω τελος.)

Οσο για το ultrapixel...προφανως θα εχουν τον λογο τους για να το κρατανε ακομα σε λιγα megapixels και στο m8 απο το one.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

@Demon2411

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που χρειάζεται το zoom. Και μάλιστα το optical zoom.

Δες την παρακάτω φωτογραφία για να καταλάβεις τι εννοώ.

 

#Cairo, Nile

 

Το optical zoom με έκανε να προτιμήσω το S4 Zoom αντί κάποιου άλλου όπως το 1020.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Να ένα παράδειγμα με το S4 zoom:

(στο βάθος της πρώτης στο κέντρο το κόκκινο βαρκάκι και εκκλησία, ζουμάρισμα στη 2η)

 

http://i1383.photobucket.com/albums/ah306/caldo1/20140822_183938_zpsfbc4072b.jpg~original

 

http://i1383.photobucket.com/albums/ah306/caldo1/2014-08-22183954_zps69acaa7f.jpg~original

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

@keras

Ακριβώς Κωνσταντίνε. Αυτές οι φωτογραφίες δεν βγαίνουν χωρίς optical zoom.

 

Είναι πρακτικώς αδύνατον να πλησιάσουμε σε κάθε πλάνο που μας αρέσει.

Άρα χωρίς zoom όταν είσαι εκδρομή, διακοπές είναι απαραίτητο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ναι το οπτικο σαφως και ειναι απαραιτητο...αλλα ειναι και διαφορετικη η φιλοσοφια του κινητου. Ειναι μια καμερα ουσιαστικα που παιρνει τηλεφωνο. Οπως και να το κανουμε ο φακος....ειναι φακος. Αν μπορεις να εχεις και τα 2 εισαι πολυ καλα. (το zoom και ενα αλλο κινητο εννοω).
Link to comment
Share on other sites

Ναι το οπτικο σαφως και ειναι απαραιτητο...αλλα ειναι και διαφορετικη η φιλοσοφια του κινητου. Ειναι μια καμερα ουσιαστικα που παιρνει τηλεφωνο. Οπως και να το κανουμε ο φακος....ειναι φακος. Αν μπορεις να εχεις και τα 2 εισαι πολυ καλα. (το zoom και ενα αλλο κινητο εννοω).

 

Συγνώμη αλλά αν είναι να κουβαλάς δυο συσκευές τότε γιατί να μην έχεις ένα κινητό και μία dslr? Το ζητούμενο (για μένα πάντα) είναι να βρεις μια συσκευή που να είναι η χρυσή τομή και θα σε καλύψει στο μέτρο του δυνατού σε όλες σου τις ανάγκες (οι οποίες βέβαια ποικίλουν απο άνθρωπο σε άνθρωπο)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απ' ολα τα κινητα που εχουν περασει απο δω περα...εαν εξαιρεσουμε τα Lumia me ois...το μοναδικο κινητο που εχει βγαλει πολυ καλη βραδυνη φωτογραφια (χωρις θορυβο, με λεπτομερειες κ.τ.λ) ειναι το HTC M8. Πολυ καλη καμερα επισης και την ημερα με ωραια χρωματα.

Εχει δυνατοτητες η καμερα...στα 8mp πιστευω δεν θα παιζεται.Πολυ ανωτερη απο την καμερα του iPhone 5s...το οποιο σε χαμηλες συνθηκες φωτισμου ειναι τραγικο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συγνώμη αλλά αν είναι να κουβαλάς δυο συσκευές τότε γιατί να μην έχεις ένα κινητό και μία dslr? Το ζητούμενο (για μένα πάντα) είναι να βρεις μια συσκευή που να είναι η χρυσή τομή και θα σε καλύψει στο μέτρο του δυνατού σε όλες σου τις ανάγκες (οι οποίες βέβαια ποικίλουν απο άνθρωπο σε άνθρωπο)

 

Σωστοτατος...ψαχνουμε ΜΙΑ συσκευη που να τα κανει ολα και αυτη τη στιγμη ειναι το 1020.

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς αυτόματο πίσω από το τζάμι του οδηγού. Επικίνδυνη οδήγηση αλλά δε μπορούσα να το χάσω αυτό το στιγμιότυπο!

 

https://zpvjqq.bl3302.livefilestore.com/y2poMIEbXVLAkNEHe1eBfZhkKmtTdc_jUKjqVkOrbrEOFRtJsjRwt-91mBMvMeLtX9qf2TtqauVxzZmZE5r5ARE-lV0udViOelCRWfo7wt67qY/WP_20141014_18_22_37_Pro__highres.jpg?psid=1

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς αυτόματο πίσω από το τζάμι του οδηγού. Επικίνδυνη οδήγηση αλλά δε μπορούσα να το χάσω αυτό το στιγμιότυπο!

 

https://zpvjqq.bl3302.livefilestore.com/y2poMIEbXVLAkNEHe1eBfZhkKmtTdc_jUKjqVkOrbrEOFRtJsjRwt-91mBMvMeLtX9qf2TtqauVxzZmZE5r5ARE-lV0udViOelCRWfo7wt67qY/WP_20141014_18_22_37_Pro__highres.jpg?psid=1

 

Κλασσικη περιπτωση HDR εδω περα.Ενω ειναι μερα μπροστα τα αμαξια φαινεται σα να ειναι νυχτα.

Παρ'ολα αυτα η ποιοτητα παραμενει απαραμιλλη.

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικη περιπτωση HDR εδω περα.Ενω ειναι μερα μπροστα τα αμαξια φαινεται σα να ειναι νυχτα.

Παρ'ολα αυτα η ποιοτητα παραμενει απαραμιλλη.

 

Έχεις δίκιο, μη νομίζεις πάντως οτι ήταν μέρα. Δεν έχει πολύ μεγάλη απόκλιση από τη πραγματικότητα.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά αν είναι να κουβαλάς δυο συσκευές τότε γιατί να μην έχεις ένα κινητό και μία dslr? Το ζητούμενο (για μένα πάντα) είναι να βρεις μια συσκευή που να είναι η χρυσή τομή και θα σε καλύψει στο μέτρο του δυνατού σε όλες σου τις ανάγκες (οι οποίες βέβαια ποικίλουν απο άνθρωπο σε άνθρωπο)

 

Σωστο και αυτο αλλα και η dlsr να την κουβαλας ειναι ενα θεμα ποσο μαλλον αν εχεις μαζι σου και φακους εξτρα κτλ.

Σαφως και η χρυση τομη σε κινητο ειναι το Νο1 και μεχρι στιγμης πιστευω το 1020 αντε και καποιο απο τις αλλες κατηγοριες.

Αν το 1020 ειχε android (λογω δουλειας δεν υπαρχουν οι εφαρμογες που χρησιμοποιω) το ειχα παρει με κλειστα τα ματια. Σαν 2ο κινητο δεν μπορω να ανταπεξελθω οικονομικα να εχω 2 κινητα. Και πανω απο ολα ειναι αυτο που ειπες οτι ο καθε ανθρωπος εχει τις δικες του αναγκες οποτε ολα ειναι σχετικα.

@james ωραια η φωτο σου!

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Σωστο και αυτο αλλα και η dlsr να την κουβαλας ειναι ενα θεμα ποσο μαλλον αν εχεις μαζι σου και φακους εξτρα κτλ.

Σαφως και η χρυση τομη σε κινητο ειναι το Νο1 και μεχρι στιγμης πιστευω το 1020 αντε και καποιο απο τις αλλες κατηγοριες.

Αν το 1020 ειχε android (λογω δουλειας δεν υπαρχουν οι εφαρμογες που χρησιμοποιω) το ειχα παρει με κλειστα τα ματια. Σαν 2ο κινητο δεν μπορω να ανταπεξελθω οικονομικα να εχω 2 κινητα. Και πανω απο ολα ειναι αυτο που ειπες οτι ο καθε ανθρωπος εχει τις δικες του αναγκες οποτε ολα ειναι σχετικα.

@james ωραια η φωτο σου!

 

Οι Dslr είναι για ανθρώπους που έχουν σαν χόμπυ την φωτογραφία.

Όταν την πάρεις θα χρειαστείς κι άλλους φακούς και θα κουβαλάς βαλίτσα μαζί σου.

Τρομερό άγχος στις διακοπές. Πρέπει να έχεις την τσάντα διαρκώς κρεμασμένη στον λαιμό σου. Δεν είναι εύκολο πράγμα.

 

Δεν έχω χόμπι την φωτογραφία απλά μου αρέσει όταν πάω κάπου να παίρνω αξιοπρεπείς φώτο.

Θεωρώ λοιπόν ιδανική μια compact του Sony που χώρα στην τσέπη.

Θέλω εκτός από δυνατό optical να έχει WiFi για άμεση μεταφορά των φώτο και όσο γίνεται μεγαλύτερη οθόνη για να βλέπω τι τραβάω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Οι Dslr είναι για ανθρώπους που έχουν σαν χόμπυ την φωτογραφία.

Όταν την πάρεις θα χρειαστείς κι άλλους φακούς και θα κουβαλάς βαλίτσα μαζί σου.

Τρομερό άγχος στις διακοπές. Πρέπει να έχεις την τσάντα διαρκώς κρεμασμένη στον λαιμό σου. Δεν είναι εύκολο πράγμα.

 

Δεν έχω χόμπι την φωτογραφία απλά μου αρέσει όταν πάω κάπου να παίρνω αξιοπρεπείς φώτο.

Θεωρώ λοιπόν ιδανική μια compact του Sony που χώρα στην τσέπη.

Θέλω εκτός από δυνατό optical να έχει WiFi για άμεση μεταφορά των φώτο και όσο γίνεται μεγαλύτερη οθόνη για να βλέπω τι τραβάω.

 

Την Dslr την ανέφερα ως παράδειγμα.

Διαφωνώ με το πρώτο σκέλος. Δεν παίρνω Dslr γιατι θα κουβαλάω φακούς αρα παίρνω δεύτερο κινητό (απο εκεί ξεκίνησε η κουβέντα).....

Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

iso=2300, all time classic

 

15544979675_094e185faf_c.jpg

 

Έλα ρε φίλος.... Άψογη!

 

(Αν είχε και ξύλινα παικτάκια... :p )

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...