Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Report για την microaosp του laek.

 

Μετά από 3 μέρες έντονης χρήσης παρατηρήθηκαν τα εξής θετικα: καλή διαχείριση μπαταρίας, το gravity box λειτουργεί άψογα, πολύ smooth σε γενικές γραμμές το κινητό. Αυτήν την στιγμή έχω 41% μπαταρία με 4h και 30' οθόνη!!!

Στα αρνητικά είναι το ότι δεν ανοίγει το Bluetooth!!! Τέτοιο bug πρώτη φορά το συναντάω! Κι επειδή μου χρειάζεται το bt θα αλλάξω rom σύντομα. Φλασαρισμα και πάλι

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Report για την microaosp του laek.

 

Μετά από 3 μέρες έντονης χρήσης παρατηρήθηκαν τα εξής θετικα: καλή διαχείριση μπαταρίας, το gravity box λειτουργεί άψογα, πολύ smooth σε γενικές γραμμές το κινητό. Αυτήν την στιγμή έχω 41% μπαταρία με 4h και 30' οθόνη!!!

Στα αρνητικά είναι το ότι δεν ανοίγει το Bluetooth!!! Τέτοιο bug πρώτη φορά το συναντάω! Κι επειδή μου χρειάζεται το bt θα αλλάξω rom σύντομα. Φλασαρισμα και πάλι

 

Από ήχο και photo πως ήταν???

Link to comment
Share on other sites

Από ήχο και photo πως ήταν???

 

Από ήχο η V4 είναι πολύ καλή, έχω χαμηλώσει την ένταση γιατί ακούγεται πολύ δυνατά.

Link to comment
Share on other sites

Report για την microaosp του laek.

 

Μετά από 3 μέρες έντονης χρήσης παρατηρήθηκαν τα εξής θετικα: καλή διαχείριση μπαταρίας, το gravity box λειτουργεί άψογα, πολύ smooth σε γενικές γραμμές το κινητό. Αυτήν την στιγμή έχω 41% μπαταρία με 4h και 30' οθόνη!!!

Στα αρνητικά είναι το ότι δεν ανοίγει το Bluetooth!!! Τέτοιο bug πρώτη φορά το συναντάω! Κι επειδή μου χρειάζεται το bt θα αλλάξω rom σύντομα. Φλασαρισμα και πάλι

 

σε αλλη rom το ελυσα με wipe data και cache στα 2 bluetooth apps (απο settings/apps) και μετα απο recovery wipe cache και dalvik

Link to comment
Share on other sites

Για θήκες που λέτε πάντως, έχω αυτήν σε ασημί και ενώ είναι ψαρωτική στα βλέμματα κι όλοι με ρωτάνε τι κινητό έχω, έχει 2 κακά.

 

1) Δεν ανοίγει εύκολα, θέλει να βάλω κάτι εκεί που είναι η είσοδος του usb για να σπρώξω το καπάκι να ανοίξει(είχα δοκιμάσει από την σχισμή του ηχείου πίσω και δεν βόλευε). Οπότε δεν είναι για πολλά πολλά. Να φανταστείτε βαριέμαι να αλλάξω ρομ για να μην μπω στην διαδικασία να ανοίξω το καπάκι του κινητού να βγάλω την sd.

 

2) Το κάνει πολύ ογκώδες, αλλά και βαρύ. Κανονικό τανκ γίνεται και σου δίνει την αίσθηση ότι και να γίνει το κινητό δεν θα πάθει τίποτα. Καλό βέβαια, το χρησιμοποιώ και για να ανοίξω κανένα κεφάλι σε καυγά αν χρειαστεί. :P

 

Από σήμα πάντως είναι καμπάνα, δεν έχω θέμα με τίποτα. Σε αντίστοιχη θήκη γνωστός με galaxy s5 βέβαια ούτε σήμα τηλεφώνου δεν είχε(μην μιλήσω για gps).

 

Όταν δω πως δεν πάει άλλο θα την βγάλω, θα αλλάξω rom(περιμένω να βγει μια πραγματικά καλή KK τώρα) και δεν θα την ξαναπεράσω, θα ξαναβάλω την σιλικόνης.

Link to comment
Share on other sites

.............

Αν είναι η ρομ πού νομίζω (coolui) από ότι αμυδρά θυμάμαι πρέπει στα theme settings να έχει όλες τις επιλογές για το lockscreen μαζί και με το τι να εμφανίζεται

 

Πολυ καλα θυμασαι , η rom ειναι η coollife ui 5.5,δυστυχως στα theme settings δε βρηκα λυση παρ'ολο που με τη προηγουμενη sim το ειχα καταφερει.......................τελικα το προβλημα της διπλης ωρας ειναι θεμα της νεας sim,διοτι εαν δεν την ενεργοποιησω στη lockscreen εμφανιζεται μονο η δικη μας ωρα :blink:

Link to comment
Share on other sites

.......Να φανταστείτε βαριέμαι να αλλάξω ρομ για να μην μπω στην διαδικασία να ανοίξω το καπάκι του κινητού να βγάλω την sd.

...........

Όταν δω πως δεν πάει άλλο θα την βγάλω, θα αλλάξω rom(περιμένω να βγει μια πραγματικά καλή KK τώρα) και δεν θα την ξαναπεράσω, θα ξαναβάλω την σιλικόνης.

 

Προσωπικά ποτέ όταν αλλάζω rom δεν βγάζω την sd:

Βασικά δεν θυμάμαι αν έβγαλα την sd από τότε πού το πήρα:p

Βέβαια πρόκειται για απλή προσωπική άποψη καθώς με αυτό πού κάνω ΔΕΝ φορμάρω την sd απλά διαγράφω manually πράγματα.

 

-Κατεβάζω τη rom μεσα στο κινητό από τον ίδιο το browser τού κινητού σε ενα σταθερό φάκελλο Downloads στην sd κάρτα.

-Σβήνω τα χοντρά στην sd από τον es file explorer αν χρειάζεται. Το .android_secure διαγράφεται μεσα από twrp με τον file manager του twrp.

- Κάνω δύο τρεις φορές wipe και μετά φλασαρω.

 

Βέβαια όπως προανεφερα αν χρειάζεται format κανονικό ΝΑΙ πρέπει να ανοίξω το καπάκι.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Για θήκες που λέτε πάντως, έχω αυτήν σε ασημί και ενώ είναι ψαρωτική στα βλέμματα κι όλοι με ρωτάνε τι κινητό έχω, έχει 2 κακά.

 

1) Δεν ανοίγει εύκολα, θέλει να βάλω κάτι εκεί που είναι η είσοδος του usb για να σπρώξω το καπάκι να ανοίξει(είχα δοκιμάσει από την σχισμή του ηχείου πίσω και δεν βόλευε). Οπότε δεν είναι για πολλά πολλά. Να φανταστείτε βαριέμαι να αλλάξω ρομ για να μην μπω στην διαδικασία να ανοίξω το καπάκι του κινητού να βγάλω την sd.

 

2) Το κάνει πολύ ογκώδες, αλλά και βαρύ. Κανονικό τανκ γίνεται και σου δίνει την αίσθηση ότι και να γίνει το κινητό δεν θα πάθει τίποτα. Καλό βέβαια, το χρησιμοποιώ και για να ανοίξω κανένα κεφάλι σε καυγά αν χρειαστεί. :P

 

Από σήμα πάντως είναι καμπάνα, δεν έχω θέμα με τίποτα. Σε αντίστοιχη θήκη γνωστός με galaxy s5 βέβαια ούτε σήμα τηλεφώνου δεν είχε(μην μιλήσω για gps).

 

Όταν δω πως δεν πάει άλλο θα την βγάλω, θα αλλάξω rom(περιμένω να βγει μια πραγματικά καλή KK τώρα) και δεν θα την ξαναπεράσω, θα ξαναβάλω την σιλικόνης.

 

 

η καλύτερη θήκη είναι αυτή εδώ

http://www.aliexpress.com/item/MOFI-For-Coolpad-F1-8297-8297W-Octa-Core-3G-MTK6592-Leather-Cover-Shell-for-Coolpad-F1/1790561878.html

και μιλάς το κυριότερο με την θήκη κλειστή

Link to comment
Share on other sites

Με την λαεκ την v4 μονο σε μενα η οθονη κραταει το πολυ 4ωρες?

σε ολους εσας που κραταει 6 ωρες μηπως εχετε μια σιμ?

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη θήκη είναι αυτή εδώ

http://www.aliexpress.com/item/MOFI-For-Coolpad-F1-8297-8297W-Octa-Core-3G-MTK6592-Leather-Cover-Shell-for-Coolpad-F1/1790561878.html

και μιλάς το κυριότερο με την θήκη κλειστή

 

σα να λεμε η καλυτερη ομαδα ειναι η ταδε..!το γουστο ειναι ενα θεμα υποκειμενικο.Σε μερικους δεν αρεσει η βιβλιοδεσια στα κινητα..!

Link to comment
Share on other sites

Με την λαεκ την v4 μονο σε μενα η οθονη κραταει το πολυ 4ωρες?

σε ολους εσας που κραταει 6 ωρες μηπως εχετε μια σιμ?

Ειμαι με μια sim και εχω τα ιδια αποτελεσματα με σενα. Θα δοκιμασω να την ξαναπερασω αυτες τις μερες γτ ειχα φλασαρει την v2 και μεχρι την 4 απλα εκανα τα update απο πανω χωρις τα wipes.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφυγαν τα 2 coolpad από vickmail.... Αντε με το καλό να παραλάβω και να αρχίσω τα πηραγματα....
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη θήκη είναι αυτή εδώ

http://www.aliexpress.com/item/MOFI-For-Coolpad-F1-8297-8297W-Octa-Core-3G-MTK6592-Leather-Cover-Shell-for-Coolpad-F1/1790561878.html

και μιλάς το κυριότερο με την θήκη κλειστή

 

Συμφωνω αλλα οχι σε αυτην την τιμη σε μενα αντεξε την επιθεση χθες απο το κουταβι μου το οποιο την δαγκωνε με μανια αλλα δεν τρυπησε υπολογιζω για πανω απο 10 λεπτα οσο ελειπα

χαραχτηκε γρατσουνιστηκε βαθια αλλα το τηλ βγηκε αθικτο

βεβαια εγω εφταιγα που αφησα το τηλ πανω στο τραπεζακι

την ξαναπαρηγγειλα

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θέλω να αγοράσω κάρτα μνήμης για το κινητό αυτό

αυτή τη στιγμή είμαι με sandisk 16gb class 6

κοίταζα για κάποια από αυτές:

http://www.e-shop.gr/sandisk-ultra-32gb-microsdhc-class-10-uhs-1-memory-card-with-adapter-sdsdqua-032g-u46a-p-PER.662097

http://www.e-shop.gr/sandisk-sdsdqxl-032g-extreme-32gb-micro-sdhc-uhs-i-class-1-p-PER.662179

http://www.e-shop.gr/samsung-mb-mp32da-eu-32gb-evo-micro-sdhc-class-10-with-adapter-p-PER.576916

 

πια να προτιμήσω?γέρνω πιο πολύ προς τις sandisk αλλά θέλω και καμία γνώμη ακόμα :D

επίσης οι διαφορές μεταξύ των 2 sandisk αξίζουν την διαφορά τιμής που έχουν?

Link to comment
Share on other sites

σα να λεμε η καλυτερη ομαδα ειναι η ταδε..!το γουστο ειναι ενα θεμα υποκειμενικο.Σε μερικους δεν αρεσει η βιβλιοδεσια στα κινητα..!

 

Εγώ πιστεύω ότι το καλύτερο κινητό του κόσμου είναι το Coolpad F1. Έχει αλλάξει τη ζωή μου, είναι μία συγκλονιστική εμπειρία. Τελικά η Yulong δεν πουλάει συσκευές αλλά δυνατά συναισθήματα. Τα 1723€ ήταν πραγματικά ένα τίποτα...Στήθηκα στην ουρά 3.5 μήνες αλλά τελικά ανταμειφθηκα. Είμαι καλύτερος άνθρωπος πια...:lol::lol::p:p

 

ΥΓ1: Τρολαρω λίγο αυθορμητα τα apple fanboyz sorry οποιαδήποτε ομοιότητα ηταν σκόπιμη...:lol:

 

ΥΓ2:Αλλά πραγματικά έχει γίνει χαμός με το F1 εχω ήδη πάρει 3 και τώρα μου ζητάνε και άλλοι φίλοι άλλα 2 help...

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

σα να λεμε η καλυτερη ομαδα ειναι η ταδε..!το γουστο ειναι ενα θεμα υποκειμενικο.Σε μερικους δεν αρεσει η βιβλιοδεσια στα κινητα..!

Και ειδικα η βιβλιοδεσια με εξτρα ογκο,απαραδεκτη κατ'εμε,εδω εχω παρει την γνησια coolpad τυπου βιβλιοδεσια που δεν δινει καθολου ογκο και δεν μπορω να την βαλω επανω!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θέλω να αγοράσω κάρτα μνήμης για το κινητό αυτό

αυτή τη στιγμή είμαι με sandisk 16gb class 6

κοίταζα για κάποια από αυτές:

http://www.e-shop.gr/sandisk-ultra-32gb-microsdhc-class-10-uhs-1-memory-card-with-adapter-sdsdqua-032g-u46a-p-PER.662097

http://www.e-shop.gr/sandisk-sdsdqxl-032g-extreme-32gb-micro-sdhc-uhs-i-class-1-p-PER.662179

http://www.e-shop.gr/samsung-mb-mp32da-eu-32gb-evo-micro-sdhc-class-10-with-adapter-p-PER.576916

 

Μια χαρά και φτηνή class 10 είναι η samsung. Δες και κανα amazon review πριν την πάρεις.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά και φτηνή class 10 είναι η samsung.

...

+1

 

ή

πάρε την ακριβή (αν είσαι διατεθειμένος να τα δώσεις) και πες μας εντυπώσεις σε σχέση με την class 6 που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Νταξει ομολογώ ότι έκανα λίγο απάτη καθώς διάβαζα βιβλίο για κάνα δίωρο με brightness 23% άσπρο text black background (εφαρμογή screen filter playstore).

 

Είναι η καλύτερη ρομ για τις δικές μου ανάγκες. Τα σπάει.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αιδια εβαλα επανω και την 4.3.3,ουτε τα notif.led δεν δουλευε οποτε εφυγε αμεσα.Αλλα εχει Ελληνικα,βεβαια παρα πολυ βαρια,με το καλημερα 1,2gb ram.........:blink:A και ο ηχος δεν............

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

+1

 

ή

πάρε την ακριβή (αν είσαι διατεθειμένος να τα δώσεις) και πες μας εντυπώσεις σε σχέση με την class 6 που έχεις.

 

Απο tinydeal, 64 γιγα, μάρκα transcend, στην τιμη της, εδω, 32αρας

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Είμαι καινούργιος στην παρέα σας! Σκεφτόμουν να πάρω και εγώ το Coolpad F1 (8297W), αλλά δεν ξέρω τόσα όσα εσείς που το έχετε! Λίγο δύσκολο να διαβάσω και τις 290 σελίδες! Κοίταξα και το Αsus zenfone 5, αλλά δεν ξέρω πιο είναι καλύτερο! Τι πιστεύετε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...